Фентъзи и фантастика - 24

  • 20 504
  • 514
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 10 370
Покрай новината за предстоящия филм за Ам-гъл проявих интерес към Недовършени предания на Толкин, но видях един препоръчителен списък за ред на четене на произведенията му (като хронология) и беше доста след Силмарилион и Берен и Лутиен например. Чудя се върху какво ще стъпи сценария - с работно заглавие е The Hunt for Gollum, мислех си че някъде в Недовършени предания може да има някой разказ, но не съм запозната текстово, някакви идеи имате ли?

# 436
  • Мнения: 18 427
Малко за недовършени предания

Принципно този текст (поне за мен) не трябва да се чете без да си чел Силмарилион. В голямата си част това са бележки на Кр.Толкин върху идеите на Толкин за Силмарилион.
Наскоро излезе Берен и Лутиен, като отделно произведение. Смъкнах го, но и там се виждат доста бележки. Дава пример
Песен II - За Горлим нещастни - писана в ранен вариант 1932
Песен II - в нов вариант, 1933 продължава с това как Берен  отмъщава за убития си баща. Следват звездички и песента продължава как Берен отива в Нарготрнод
текст извън песента - в проза - Берен в Дориат.
Бележки на Кр.Толкин.... "Смятам, че баща ми е писал този текст към пролетта на 1933. Както се вижда липсва пътуването на Берен в Дориат, запознанството му с Лутиен, как Тингол му поставя задачата. За този текст той разказва отделно извън песента"....

Недовършените предания са в този стил.

Примерно - обяснение на Кр. Толкин "Туор среща двама елфи. В текста не обяснено кой са те, но от бележки на баща ми, аз заключвам че....." и така нататък

или "След като песента как Берен е загубил ръката си, има кратък абзац за смъртта на Берен и Лутиен и нататък текста е в проза" и т.н.

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 10:28 от Лорд Сняг

# 437
  • Мнения: 10 370
Ще надникна в съдържанието дали няма някой разказ за Ам-гъл, но ясно накъде вървят нещата.. и без това гледам, че някъде се коментираха творбите на Абъркромби като дистопия на Толкин, май е време за класика 😊 (което пък ще отложи малко по-детайлното запознаване с Р. Джордан, но няма как всичко накуп..)
Скрит текст:
на всичкото отгоре този Баяз вече упорито ми напомня на Гандалф

П.п.1. Намерих съдържание на Недовършени предания и нищо като заглавие не ме насочва към Ам-гъл, изобщо не ми е ясно върху какво ще стъпи сценария им за филма, ще си измислят нови истории вероятно ?….

П.п.2. Много благодаря, Лорде, за разясненията за Недовършени предания, ориентирах се вече защо така са представени в препоръките за ред за четене (а също се изненадах още колко много имало за четене, стига и да има време човек за неговия свят, той май всъщност е цяла вселена).

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 11:03 от fenyx

# 438
  • Мнения: 18 427
В недовършени предания и дума не се споменава за Ам гъл. Те са в огромната си част за Силмарилиона. Може да има дребни бележки върху Третата епоха, но в голямата си част ще са изсмукани от пръстите.
Например май  във Властелина някъде имаше нещо в смисъл, че Гандалф поръчва на Галадриел да намери Ам Гъл и оттам нататък е фантазия.

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 15:11 от Лорд Сняг

# 439
  • Мнения: 10 370
Разбирам, изглежда в такъв случай ще разчитаме на качествено въображение на сценаристите. Междувременно има достатъчно време да прочета още нещо, много благодаря за насоките 😊.
Взех “Пътешественик в Средната земя”, като за начало на това пътуване на първи прочит/разглеждане ми се струва добре. Ще погледна също и пак внимателно препоръчителния ред за четене на творбите на Толкин, надявам се да мога да изгледам скоро и филма за него.

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 15:06 от fenyx

# 440
  • Мнения: 18 427
Историята на Галадриел и Келеборн
Скрит текст:
е толкова тясно преплетена с други легенди и предания – за Лотлориен и Горските елфи, за Амрот и Нимродел, за Келебримбор и сътворяването на Всевластните пръстени, за войната срещу Саурон и намесата на Нуменор – че не може да се разглежда откъснато и по този начин в основния текст и петте му приложения се обединяват буквално всички непубликувани материали за историята на Средната земя през Втората епоха (като на места неминуемо бива засегната и Третата). В „Разказ за годините“, който е отпечатан в приложение Б към „Властелинът на Пръстените“, се казва: „Мрачни бяха тия години за хората в Средната земя, ала и славни за Нуменор. Оскъдни и кратки са писмените сведения за тогавашните събития, а датите им често остават неясни“. Ала дори и тия оскъдни сведения, оцелели от „мрачните години“, са се променяли заедно с растежа и развитието на бащините ми идеи; не съм се опитвал да изглаждам съществуващите противоречия, а само ги изтъквам и привличам вниманието на читателя към тях.

---
И когато чула много вести от Олорин, въздъхнала и промълвила:
Скрит текст:
– Скърбя аз в Средната земя, защото капят листата и вехнат цветовете; и копнее сърцето ми по спомена за треви и дървета, що не умират. Бих желала да ги имам в дома си.
Рекъл тогаз Олорин:
– Щом е тъй, би ли желала да имаш Елесара?
А Галадриел отвърнала:
– Где ли е днес Камъкът на Еарендил? И Енердил изчезна, що го бе сътворил.
– Кой знае? – рекъл Олорин.
– Сигурно – рекла Галадриел – днес и двамата са отвъд Морето, както стана с почти всичко прекрасно по тия земи. Трябва ли Средната земя да повехне и загине навеки?
– Такава е нейната участ – отвърнал Олорин. – Ала поне за известно време туй може да бъде поправено, ако се върне Елесарът. Поне додето настанат Дните човешки.
– Да, ако… ала как би могло да стане? – рекла Галадриел. – Днес Валарите несъмнено са се отдръпнали и далеч е от мислите им Средната земя, а онези, които остават по нея, са потънали в сянка.
– Не е тъй – възразил Олорин. – Не е помръкнал техният взор и няма жестокост в сърцата им. И в знак на туй – ето, виж! – Вдигнал пред нея Елесара и тя го погледнала смаяно. А Олорин добавил: – Туй ти нося в дар от Явана. Използвай го както можеш и поне до време ще направиш своя край най прекрасното място в Средната земя. Но Елесарът не е твое владение. Ще го върнеш, когато му дойде времето. Защото преди да се измориш и да напуснеш най сетне Средната земя, ще дойде един да го получи и името му ще да е като на камъка – Елесар ще го наричат
--
На сутринта Торин му рекъл:
Скрит текст:
– Важно дело съм си наумил, а казват, че ти си мъдър и знаеш по добре от мнозина какво става по широкия свят. Би ли дошъл на гости да ме изслушаш и да ми дадеш съвет?
Съгласил се Гандалф, та отишъл в Ториновия чертог и дълго седял да слуша историята на неговите несгоди.

От тази среща произлезли множество важни дела и събития
Скрит текст:
– между тях откриването на Единствения Пръстен, попадането му в Графството и изборът на Носителя. Поради туй мнозина предполагали, че Гандалф е предугадал всичко това и е подбрал време за среща с Торин. Ала ние не вярваме да е така. Защото в своето описание на Войната за Пръстена Носителят Фродо е съхранил Гандалфовите слова по този повод. Ето как ги е записал:

Вместо думите „Ето как ги е записал“, в най ранния ръкопис А четем: „Тази част отпаднала от разказа, тъй като изглеждала твърде дълга; ала сега тук я излагаме почти изцяло“.
---  Бел.14: По рано в този вариант се казва, че по онова време Саурон най сетне започнал да овладява Саруман чрез палантирите  и във всеки случай често успявал да разчете мислите му – дори когато той се опитвал да укрие важни сведения. Тъй Саурон разбрал, че Саруман се досеща къде може да е укрит Пръстенът; а Саруман открито признал, че държи в плен Гандалф, който знае повече от него.

  Бел.15: В „Разказ за годините“ относно 18 септември 3018 г. е вписан следният текст: „В ранните часове Гандалф избягва от Ортанк. Черните конници прекосяват Бродовете на Исен“. Въпреки цялата си лаконичност и макар да не намеква, че Конниците са посетили Исенгард, той все пак изглежда основан върху разказа от вариант В.

  Бел.16: В нито един от текстовете не се споменава какво е станало между Саурон и Саруман след като измяната била разкрита.


Недовършени предания.

# 441
  • Мнения: 10 370
Това наистина е цяла вселена 🙂😲, мисля, че ще започна скоро дълго пътешествие …
(А получената книга ще ми бъде на първо време отличен справочник, освен че ми харесаха илюстрациите и скиците). Ще сложа в скрит текст част от препоръчителния ред за четене (че е дълъг списък, има над 20 заглавия):
Скрит текст:
Намерих го на английски, затова така го копирам:

1) The Hobbit
2) The Fellowship of the Ring
3) The Two Towers
4) The Return of the King
5) The Silmarillion
6) Beren and Luthien
7) The Children of Hurin
8. The Fall of Gondolin
9) Unfinished Tales of Numenon and Middle Earth
10) The History of Middle Earth Vol, 1 The Book of Lost Tales
11) The History of Middle Earth Vol, 2: The Book of Lost Tales Part 2
12) The history of Middle Earth vol3: The lays of Beleriand

Последна редакция: вт, 14 май 2024, 15:26 от fenyx

# 442
  • Мнения: 18 427
) Beren and Luthien
7) The Children of Hurin
8. The Fall of Gondolin

Това е изведено от Силмарилиона, но  в Силмарилион е предадено доста по-сбито. А че е цяла вселена - така е.


По принцип Силмарилиона е малко в библейки стил, разказано е много приказно, масово съществата са като ангели и паднали ангели.

# 443
  • Мнения: 10 370
Още веднъж благодаря, мисля че се насочих накъде трябва да потегля. Струва ми се, че ще бъде интересно (и дълго) пътешествие 😃.

# 444
  • София
  • Мнения: 3 297
Довърших си "Мамник".  
Скрит текст:
Държеше интереса ми през цялото време. Хареса ми дълбочината и достоверността на образите чисто психологически. Вероятно затова е харесвана книга.
Отврати ме натуралистичното описание на някои от ужасите - тези пукания на кости, миризми и повръщано на мен не ми навяват ужас, само лош вкус към подбора на описания.
И друго - не ми хареса размитата граница между реалност и фентъзи. Всички факти около отделянето на западните ни покрайнини, страданията и съдбите на хората, ситуациите с ковида - покрай тях мамника миришеше на окултизъм. И бабата знахарка натам водеше. Да беше сложил една синя луна, да стои като строжер на фентъзи света....
И най-важното: накрая Лазар се успокои от отмъщението. Ето това не е реално. Излезе, че в центъра на книгата е злото и неговият релеф.
Книгата ме остави с чувство на омерзение. Почти искам да си дезинфекцирам очите, мозъка и, за всеки случай - носа! Wink

п.с. Феникс, Джон много ти е обяснил за Толкин, но е пропуснал най-важното Wink Ама в следващия пост, че сега с тоя Мамник ... Laughing

# 445
  • Мнения: 18 427
Не знам кое е най-важно, за всеки има различни неща. Освен това не знам доколко феникс е запозната с Толкин.

Все пак ще повторя нещо, което мисля че съм казвал - Добре е първо да се чете Хобит, а после Властелинът. Хобит е детска приказка, как едно малко човече отива на голямо приключение. Властелинът е могъща епика, но има известни препратки към Хобит. Разбира се няма проблем да се прочете само Хобит или само Властелинът.
Толкин като цял е осиновен от протестантски пастор и в книгите му се усеща много силно библейската тематика, особено в Силмарилиона. Силмарилиона (действието се развива основно в Първата епоха, за която се знаят само легенди и донякъде - във Втората. Хобит и Властелинът са в Третата епоха)е нещо като прелюдия, но в нея почти няма диалози. Тя е в приказен стил. Децата на Хурин, Берен и Лутиен и пр. са дадени в спит вид в Силмарилион. Напоследък направи цели книги за тях, включително с песните подготвяни от Толкин.
Недовършени предания най-общо са бележки на Крис Толкин върху писаното от баща му. Има и други производения на Толкин, като една песничка на Том Бомадил, но те не са съществени. Инак самият Толкин създава мега-вселена защото е създал цял език  - елфическият. Впрочем той се е занимавал с филология. (май скандинавска, но не съм сигурен).
Толкин изключително драматично преживява Първата и Втората световна война и това оставя сериозен отпечетък във Властелина.
Хобит и Властелинът са филмирани. Първият филм на Властелинът - Задругата - е супер добра адаптация, на 95-99 процента се припокрива с книгата. Втория и третият филм имат някои по-сериозни разлики, но все пак Питър Джаксън като цяло се е справил доста добра. филма Хобит обаче е гаврата с книгата.

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 14:28 от Лорд Сняг

# 446
  • Мнения: 10 370
Доста детайли ми бягат, имам някаква обща представа. Сега взех “Пътешественик в Средната земя” и ми е като справочник. Струва ми се, че той обаче ме води към Силмарилион, което вече е доста сериозна работа…а, и също май трябва да си припомня митологии, които някога съм чела.

# 447
  • Мнения: 18 427
Силмарилионът е доста тежка книга (особено предвид, че е почти без пряка реч). Личният ми съвет е да прочетеш Хобит, малка книжчица, лекичка.

https://chitanka.info/text/17234-hobit
Хобит. Впрочем Хобит и на практика цялата първа книга от Властелинът са анимирани в сп. Дъга. "Дъга" също я има в Читанка, последния 42 брой завършва с края на Задругата на пръстена.

# 448
  • Мнения: 10 370
Хобит съм я чела 😊. Наистина е повече детска, но личи когато даден автор е нещо повече от писател (имам предвид, че Толкин е бил филолог, доколкото знам, още не съм намерила време за филма, да науча повече за биографията му. Ако има интересна биографична книга за него, сигурно също бих я погледнала).
Не знам доколко добре съм запомнила и Гандалф като персонаж, но като чета Абъркромби и за него, че в е направил дистопия на Толкин, все ми изниква при появата на Баяз асоциация с него.

# 449
  • Мнения: 18 427
Това е добре. Тогава би следвало да прочетеш Властелинът. Някои герои - като Гандалф, Елронд и Билбо се появяват и там. Билбо и Елронд са в поддържаща роля. Гандалф пак е в една от главните герои, но тук основният акцент пада върху Фродо - племенника на Билбо.
Властелинът е много по-епична книга, действието се развива из цялата Средна земя.

Общи условия

Активация на акаунт