Онлайн консултации с д-р Гергана Маркова, специалист по ранно детско развитие

  • 6 379
  • 87
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 37
Здравейте Д-р Маркова,дъщеря ми е на 1г и 3м,но не иска да показва нищо.Опитвам се да я науча да показва чао с ръчичката ,но тя извърта главата в друга посока.От думичките казваше мама  и кака,но напоследък и тях рядко казва.Благодаря!

Разбирам Вашата загриженост. Възможно е Вашата дъщеря да преминава през фаза, в която е по-заета с нови впечатления и умения, които усвоява. Като специалист с 20-годишен опит в областта на детското развитие и като невромоторен консултант, вярвам, че зад всяко поведение на детето стои определена причина. Понякога нашето желание и стремеж не отговарят на техните, а причините могат да бъдат много. Ще се радвам да Ви бъда полезна в разглеждането на ситуацията и предлагането на съвети за стимулиране на развитието на Вашата дъщеря.


Поздрави,
Д-р Маркова

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 10:12 от Рaдост

# 61
  • Мнения: 37
Здравейте,
Синът ми е на три месеца. От няколко седмици насам изявява голямо желание да стои седнал или прав. Когато му подадем ръце, той се хваща и сам се набира до седнало положение. Когато го върнем в легнало положение започва да се сърди, след което се опитва набирайки се за дрехите си да седне. Същото се случва и в количката. Хваща се за играчките които съм закачила и се опитва да се набере до седнало положение. Всички ми казват, че това е изключително опасно за развитието на костите му и при никакви обстоятелства не бива да му позволявам да стои седнал. Въпросът ми е нормално ли е такова поведение у детето и дължи ли се то на някакъв проблем? Както и лога най-рано мога да му позволя да си постоява в седнало положение с моя помощ?

Бебче е на 3  месеца - какви упражнения, масажи и занимания следва да правим за да му помогнем да се развива?

Разбирам, че търсите подкрепа за развитието на Вашето бебе, което е важно и забавно пътуване! На 3-месечна възраст, като експерт по ранно детско развитие и невромоторен консултант, бих предложила да се фокусирате върху основните движения, които ще подпомогнат неговото физическо и моторно развитие. Лежането на корем, докато бебето се опитва да повдига главата си, е важно за укрепване на мускулатурата на шията и гърба, важна основа за ученето в училище след време. Различни упражнения, като движение на краката и ръцете, игра с леки играчки и въртене от една страна на друга, могат да помогнат за развитието на моториката и координацията.
Ако имате затруднения или имате нужда от допълнителна помощ, не се колебайте да ми пишете.

Ще се радвам да Ви предложа индивидуализирани и стимулиращи упражнения, които да подпомогнат здравословното развитие на Вашето бебе. Важно е да се помни, че всяко дете се развива с индивидуален темп, така че не се притеснявайте, а се наслаждавайте на този специален период в живота на Вашето малко чудо.

Поздрави,
Д-р Маркова

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 10:14 от Рaдост

# 62
  • Мнения: 37
Здравейте! Имам момченце на почти 3 г и скоро очакваме бебче. Разказали сме му за бебето сравнително наскоро, за да не знае прекалено от рано. Гледа корема ми, гушка и целува го, подготвяме го и че бебето ще плаче, мана ще го храни и гушка, той може да помага също. За момента не се е появила ревност, даже напротив иска да купуваме неща за бебето и приготвя своите. Как е редно да реагираме, ако се появи ревност от негова страна?

Здравейте,

Когато по-голямото дете прояви ревност към новороденото, е важно да се реагира с разбиране и търпение. Покажете му внимание и подкрепа, включете го в семейни дейности и подчертайте положителните страни от неговия принос в семейството. Имайте време само за него. Добре е, че показва ревността си. Съществуват подходи, които могат да помогнат на детето да се адаптира към промените и да намери своето място и стойност в новата семейна динамика. В моите холистични консултации, използвайки и адлерианския подход (индивидуална психология), работим върху увереността, стойността и способността на детето, за да приеме новото и да се почувства значимо, способно, приобщено и съдействащо.

Поздрави,
Д-р Маркова

# 63
  • Мнения: 37
Здравейте. Може ли да ми дадете насоки за някои от психологическите аспекти, които могат да влияят на двигателното развитие на децата?

Двигателното развитие влияе на емоционалното състояние. Промените в развитието започват първо през физическото ни тяло и след това се отразяват на емоционалното ни състояние. Без адекватно движение сетивата не развиват докрай способностите си да работят ефективно, което води до трудности при съсредоточаването, концентрацията на внимание, възприятието, четенето, писането и различни трудности в поведението и емоциите. Важно е да се научим да разбираме средата около нас, защото колкото по-добре възприемаме и обработваме информацията за нея, толкова повече ресурси имаме, за да функционираме добре. Част от моята работа е свързана с проследяване на невромоторното развитие при бебето и децата, като наблюдавам за наличието на дисбаланс в мозъка. Първото място, където можем да видим този дисбаланс, е моторната система и начинът, по който детето се движи в пространството. Какъв е мускулният тонус – дали има симетрия или асиметрия на целия тонус на тялото и психиката. Причината за това може да бъде присъствието на примитивни рефлекси. В моите консултации разработвам програма за работа върху двигателното развитие на детето, за да достигне емоционална стабилност.

Поздрави,
Д-р Маркова

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 10:16 от Рaдост

# 64
  • Мнения: 37
Здравейте,
Синът ми е на година и осем месеца. Притеснява ме много фактът, че се удря сам по главата, по лицето с ръце, когато е нервиран, когато е сбъркал нещо, когато му се направи забележка или когато не е удовлетворено някакво негово желание (това се случва по доста пъти на ден). Тези действия не отшумяват, при все, че игнорирах в началото, после обяснявах, че не се удря никого, не знам каква друга тактика да приложа. Посяга и на най-близките, но рядко, а с непознати не се държи агресивно. В добавка мога да кажа, че разбира всичко, когато му се говори, но той самият не се справя много успешно с говоренето, с изключение на думите "мама, баба, деде", имитиране на десетина животни и първата сричка на повече от 20 думи, за които се сещам. Не желае да повтаря и повече сочи с пръсти и обяснява с ръце и знаци. Все още не е махнат памперса, въпреки че ходи на гърне. Дали е някакъв процес, през който преминава и не му оказвам адекватна и ефективна помощ или тази автоагресия не е нормална за възрастта и следва да се консултираме със специалист, и с какъв? А може би невъзможността да се изразява го мъчи, аз не мога да установя къде точно е проблемът.
Ще съм много признателна за професионалното Ви мнение и каквито и да било съвети или насоки.

Самонараняването като удряне по главата може да бъде знак за емоционален стрес или фрустрация. Децата често проявяват такова поведение, когато се чувстват неразбрани или им липсва внимание. Важно е да се реагира с разбиране и да се опитате да идентифицирате причините за напрежението. Осигурете спокойна и подкрепяща среда, насърчете детето да изразява чувствата си вербално и предлагайте алтернативни начини за справяне с напрежението. Аз имам разработена програма, която дава техники за управление на стреса и развитие на позитивни поведенчески модели, които помагат на детето да се справи с емоционалните предизвикателства по здравословен начин.

Поздрави,
Д-р Маркова

# 65
  • Мнения: 37
Здравейте,
Синът ми е на 2 г., развива се в рамките на нормалното - проходи на година и 2 м, има речников запас, започна да прави и кратки изречения. Притеснява ме това, че като не стане на неговото започва да пищи до посиняване и изобщо не чува какво му се говори. В началото го отдавах на това, че не може да се изрази вербално, но вече водим една прилична комуникация и в определени моменти все още изпада в такива истерии. Период ли е, все още емоционалната незрялост ли е виновна за това поведение или е редно да се обърна към специалист?

Здравейте,

Разбирам Вашата загриженост относно поведението на сина Ви. При 2-годишна възраст е обичайно децата да изпитват емоционални изблици. Въпреки това, ако синът Ви пищи до посиняване и не реагира на говоренето, е добре да се консултирате със специалист. Това може да е свързано с емоционална незрялост или други проблеми, които е важно да се изключат, като например проблеми в развитието или чувствителност към сензорни стимули. Моят съвет е да потърсите консултация със специалист, който да предложи персонализирани стратегии за подпомагане на развитието и емоционалното благополучие на Вашето дете.

Поздрави,
Д-р Маркова

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 10:17 от Рaдост

# 66
  • Мнения: 37
Здравейте! Синът ни е на 3 месеца. Забелязвам, че предпочита да спи наляво. Въртя го и на двете страни, за да не се деформира главичката.  Все ми се струва, че е наклонена леко в ляво, когато го държа. Възможно ли е да правим някакви леки масажи, както и какви физически активности се препоръчват в тази възраст?
Правим масаж преди баня.
П.п. Роден е със секцио, в 38 г.с., след нормално протекла бременност.

Здравейте!

Наистина е важно да предоставите разнообразие на бебчето Ви по време на сън, но също така и да сменяте страните, докато го кърмите или храните с биберон, и да следите за обръщането му през деня. Аз оставам на Ваше разположение, за да Ви бъда полезна със съвети за движения, които е важно да се покажат.

Поздрави,
Д-р Маркова

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 10:17 от Рaдост

# 67
  • Мнения: 37
Здравейте,
Имам дете на 2 г и 2м и вече за трети път пада назад по глава. Били сме на рентген и прегледи, видимо всичко е наред, но ме притеснява до кога може напълно да се изключат някакви неприятни отражения върху детето. Има ли нвкакъв срок в които да се следи за последствия ?

Разбирам Вашата загриженост относно безопасността на Вашето дете след паданията. Препоръчвам да продължите да следите внимателно здравето и поведението на детето си.
Обърнете внимание на активността и поведението на детето си, като наблюдавате дали се движи нормално и се учи на нови неща.

Проверете дали детето Ви продължава да спи и храни нормално. Ако забележите някакви необичайни симптоми или се притеснявате за здравето на детето си, се консултирайте с лекар. Те ще могат да Ви насочат какво да направите и дали са необходими допълнителни изследвания или мерки за предпазване.

Поздрави,
Д-р Маркова

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 10:18 от Рaдост

# 68
  • Мнения: 37
Здравейте, д-р Маркова!
Бебето ми е на 4 месеца. От третия месец, половин-един час сутрин преди да се събуди прави въртеливи движения с главичката наляво-надясно. Не го прави всяка сутрин, но като го прави движенията на моменти са много силни и резки, чак мен ме хваща страх. Педиатъра казва, че това са нормални движения за бебетата и няма нужда от допълнителни изследвания.
Според вас това нормално ли е и има ли нужда от преглед при специалист?

Здравейте,

Не бих могла да изкажа категорично мнение, предвид това, че не мога да видя движенията, които Ви тревожат, макар да са достатъчно добре описани. Важно е да имате доверие в своя педиатър, ако все пак изпитвате съмнение, бих Ви препоръчала преглед при специалист.

Поздрави,
Д-р Маркова

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 10:18 от Рaдост

# 69
  • Мнения: 37
Здравейте!Дъщеря ми е на година и месец,пукна лъчева кост и е с гипс.Бихте ли препоръчали двигателни активности след сваляне на гипса,с които по-плавно да се върнем към обичайните игри?

Здравейте,

След свалянето на гипса е важно постепенно възстановяване на ръката.
Препоръчвам:

1. Леки упражнения за ръката:
   - Сгъване и разгъване на ръката.
   - Държане и пускане на малки предмети.

2. Игри за фина моторика:
   - Пъзели и строителни блокчета.
   - Игри с пластилин.

3. Водни игри:
   - Пълнене и изливане на вода.

4. Масаж и разтягане:
   - Лек масаж и разтягане на ръката.

За индивидуална програма и насоки, можете да запишете консултация при мен.

Поздрави,
Д-р Маркова

# 70
  • Мнения: 37
Здравейте, какви игри и упражнения са подходящи за дете на годинка и пет месеца?

На тази възраст подходящи са:

1. Двигателни игри:
   - Лазене, повече време на пода
   - Прохождане и катерене.
   - Игра с топка.

2. Фини моторни умения:
   - Подреждане на кубчета и форми.
   - Рисуване и оцветяване.

3. Сетивни игри:
   - Игра с пясък и вода.
   - Игри с различни материали.

4. Социални игри:
   - Игра с други деца.
   - Ролеви игри с кукли.

За персонализирана програма, можете да разчитате на моята помощ и подкрепа.

Поздрави,
Д-р Маркова

# 71
  • Мнения: 94
Здравейте, имам момченце на почти осем месеца. Не може да стои все още самостоятелно седнал самичък, бихте ли ми казали какви упражнения е добре да правим, за да му помогна? Иначе откакто се научи да се обръща от гръб на корем, постоянно това прави. Държим го доста на пода и го слагаме седнал с подпора, правим масаж, но не съм наясно какво друго мога и трябва ли да правя. Благодаря!

На 8-месечна възраст някои деца все още могат да не са развили достатъчно сила и координация, за да стоят седнали самостоятелно. Важно е да разбера дали детето е стояло по корем, пълзяло ли е, опитва ли се да се лази. Сядането е в следствие от тези фази на двигателно развитие. Не подпирайте детето с възглавници. Оставете го повече на пода, да лази, пълзи, търкаля и т.н. Едно от най-добрите решения е да се консултирате колкото се може по-бързо с невро-моторен консултант. Аз имам специализирано знание и опит и мога да предложа стимулиращи подходи и методи, които ще бъдат най-подходящи за Вашето дете. Може да се разработи персонализирана програма, която да подпомогне развитието на детето и да препоръчам подходящи стратегии за развитие. Оставам на линия за помощ и подкрепа.

Поздрави,
Д-р Маркова


Здравейте отново! Той стои основно по корем, даже откакто се научи да се обръща от гръб на корем само това прави, вече е трудно и памперс да сменя. Като седи по коремче вдига често дупето високо и има някакви наченки да тръгне да пълзи.  Бихте ли ми предложили подходящи методи, с които да подпомогна силата и координацията? Благодаря!

# 72
  • Мнения: 702
Д-р Маркова,имам племеник на 2г.и7м,все още не се е отпуснал да говори.Казва определени думи,но не свързва прости изречения.Много е буен на моменти започва да посяга,хапе и щипе.Време ли е да посетят логопед или да изчакаме ?Благодаря!

# 73
  • Мнения: 51
Здравейте,имам доста щураво момченце на 1 година и 5 месеца, доста интензивно му излизат зъби,като вече има 16 и сега вади още 4 задни кътника. Това което малко ме притеснява е ,че е много настървен и ме хапе ,предимно мен хапе , опитвам се да му обяснявам по всякакви начини,но не ме възприема и пак ме хапе. Притеснявам се да не понечи да захапе някое дете и много се надявам с излизането и на последните зъби това да спре. Приемам всякакви съвети как да му обясня да спре да ме хапе и ,че това е лошо. Това не се случва постоянно, но се случва! Благодаря Ви за вниманието.

# 74
  • Мнения: 266
Здравейте. Писах по-рано въпрос, но сега имам още един.
Дъщеря ми /4г/ преди около 2-3 седмици/ изкара парвовирус. Зачервени бузи, червени петна по ръцете и краката, температура, повръщане. Четох, че след боледуване човек си изгражда имунитет и повече не повтаря. От 2 дни дъщеря ми е със зачервени бузи, както при вируса. Без други симптоми. На допир са горещи. Сутринта до обяд са така, по-късно са си нормални на цвят. На какво може да се дължи?

Общи условия

Активация на акаунт