Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 80 (м. май)

  • 23 313
  • 1 007
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 27 752
И белите, и зелените аспержи приготвям в тиган с масло.🙂 Белите аспержи, които взех наскоро са италиански (иначе по етикет в магазина са уж с произход Унгария или Испания- всеки път на етикета е различно, но на опаковката си пише Италия).

# 511
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 803
Тук уважават само диво растящи аспержи. Макар че близо до нашият град има оранжерии за аспержи. Те са за износ, предимно в Германия. Не ги обичам много нито диворастящи, нито отгледани. А са и доста скъпи. Правят омлет предимно от тях.
Днес зелен фасул с доматен сос и яйца под капак съ синьо сирене.

# 512
  • Paris, France
  • Мнения: 14 273
Скрит текст:
За пръв път чувам за инсулиногенни бактерии!?!

Е, поне от 3-4 години са постоянно дъвкани в темата. Хеликобактер е най-известната. И не са само бактерии. Паразити като този, предизвикващ малария също качват инсулин и/или КЗ. Някои вируси качват ИР.

Има начини чревната флора да се модифицира така, че да се подобри инсулиновата чувствителност без лекарства и сложни диети. От чревната флора зависят нивата на Д3 и Б12. За съжаление не може да се модифицира трайно и трябва да се пият пробиотици.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4447445/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25587486/

https://www.cedars-sinai.org/newsroom/gut-bacteria-may-play-a-ro … lin%20sensitivity.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9917142/
Благодаря за линковете.
Те не бактериите персе вдигат инсулина, а посредством възпалителни процеси, водят до влошаване на здравето и от там проблем.
Не знам, но ми се струва, че вадят от 9 дерета вода, че да докажат някакъв друг произход на масовото развитие на метаболитен синдром, само и само да не адресират храната... Може и да греша, но с такива впечатления оставам.

Грешиш. Бактериите са еволюирали и и развили механизми да вдигат ИР когато им е полезна. Пропуснах и гъби (дрожди) да добавя. Повечето щамове хеликобактер не предизвикват възпаление и не модифицират нивата на възпалителни маркери. Хеликобактер ползва глюкоза за да се крепи на стомашната лигавица. Би трябвало с кетогенна диета да се изчисти, но не, живуркат си щастливо в стомаха. Тези хора не ядат ВХ, карат със седмици на zero carb, но бактерията не изчезва. Тя е развила начин да кара тялото да и произвежда глюкоза. Виж, гъбите се изчистват.

Ако беше от възпалението, ИР щеше да се вдига значително при всяко възпаление, а не е така. Оказва се, че има бактерии, които свалят ИР.

Не е от храната или не само. Милиарди хора я ядат същата храна и не развиват диабет. Индийците, примерно, и в ОК и САЩ се хранят както се хранят в Индия, но голям % развиват диабет.

Не знам някой да отрича ролята на храненето и спорта за метаболитен синдром. Ясно е, че боклучава храна и заседнал живот водят до затлъстяване. И все пак 50% от силно затлъстелите нямат кой знае каква ИР и не развиват диабет. От друга страна слаби хора, които се хранят ниско ВХ си седят с висока КЗ.

Сложно е.

# 513
  • Мнения: 923
Не греша, точно това пише още в първия линк - патогенните микроорганизми предизвикват възпаление и инфекция, което си го знаем и без да го четем това, но все пак:

Helicobacter pylori (H. pylori) infection will induce chronic inflammation and immune responses in the stomach.
Хеликобактер пилори инфекция ще предизвика (предизвиква) хронично възпаление и имунен отговор в стомаха.  

Да не говорим, че всякакви инфекции предизвикват точно това - възпаление локално или системно, на което имунната система отговаря. Възпалителните маркери които се изследват и не са променени, не означават липса на инфекция.
Когато системно се вкарват дразнители дали ще са микроорганизми или токсични вещества, в крайна сметка се стига до хронифициране и резултатът са алергии, непоносимости и откровено токсични реакции и болести от различно естество.

Бих казала, че прекалено голяма част от хората по света развиват вече диабет. Всъщност май като % диабетиците и хората с метаболитен синдром са повече, от здравите, особено след 35г възраст. Много умират даже още преди да получат диагноза.  

Само преди 100 години положението е било драстично различно. Тогава проблем са били инфекциозните заболявания, не метаболитните. Не сме се променили генетично за това време, нито патогените които ни заобикалят са се увеличили, напротив, след откриването на антибиотиците и подобряване на хигиената, инфекциите вече не са проблем, за разлика от храната и начина на живот, така че да се хвърля вината на микроорганизми за болести предизвикани оттова което ядем, е абсурдно.

Друг е въпросът, че когато си тормозиш и предизвикваш имунната система непрекъснато, в един момент ставаш податлив на лесно инфектиране с с вякакви буболечки и тялото ти не може да се изчисти само или ставаш лесна жертва на инфекции.

 И да добавя, не знам от къде ги вадиш тези цифри, че 50% от затлъстелите нямат кой знае каква ИР. 80% от затлъстелите са с метаболитни нарушения и 20% (ако не се лъжа) от слабите. Трябва да потърся цифрите, които д-р Лъстиг показваше в една своя лекция.

Eто я



80% от затлъстялите и 40% от нормално тежащите

Последна редакция: чт, 16 май 2024, 01:10 от Nevermoresleep

# 514
  • Мнения: 13 415
Това за микробиома цяла отделна наука ще дойде накрая...
Но и аз където чета, макар и по-лаишки преразказани, такива неща казват пак. Че от флората много неща могат да са различни при различните хора. Масово дават пример с кафето или с нещо друго как го консумират и тестват - при различните хора различно влияе (или не) на КЗ. Тя затова и тая сладурка дето я следя за фастовете все намила за ферментирали храни, за полифеноли и от сорта. Донякъде тя е "виновна" да се захвана пак да си правя кефир, бях го изоставила миналата година че не ми беше до него. Ама си го отглеждам пак, като домашен любимец ми е Grinning
Поне аз не прочетох някъде да се казва че е само от микроорганизмите, а че допринасят и те. То би било абсурдно да се каже че друго няма значение... Не съм изчела линковете още де, ама се съмнявам и в тях да пише така.
Все се каня да поровя повече по тия въпроси, ами те много неща станаха и накрая се заплесвам нещо друго да чета.

Между другото, одеве ми попадна много интересен пост за това как приемът на различни медикаменти води до дефицит на едно и друго, а това също си е много сериозен проблем дето не е само от храната...
Слагам го в скрит текст че като картинка са го сложили, има и там какво да се позамисли човек, а те и лекарствата изобщо не се изчерпват с тези а просто са изброили най-популярните. Ясни са, макар че са на английски написани, а първото Тиленол е парацетамол.
Скрит текст:

# 515
  • Мнения: 1 534
Доколкото разбрах, телешкото в магазина за месо, или супермаркета се обработват предварително, не знам как, за да останат крехки. Вкусът на домашното телешко обаче беше отличен.
Телешки пържоли на скара не обичам, защото стават сухи. Трябва им съвсем малко топлинна обработка ,а ММ ги препича, и да се ядат веднага,или да се сложат в тенджера с лимонов сок, зехтин и магданоз, ако се сервират малко по-късно.
Да, и аз знам от мъжа ми, че телешкото трябва да се обработва и да се реже по определен начин, за да е крехко. Той си е оттам и пържолите ги прави на тигана с масло за няколко минути, стават чудни. Тукашните - няма шанс за такова приготвяне. Само телешко варено или винен кебап правя с телешкото оттук. Яд ме е, че имахме хубави животни за месо, ама явно нито поддържаме, нито сме се научили как да го правим.

# 516
  • Мнения: 13 415
Домашното нищо общо няма. Нашите вече също нямат, последното останало говедо го разфасовахме наскоро и отиде по фризерите, но доста години имаха по някое та намазвах и аз от време на време. Смятайте щом кюфтета като правех от такова месо, почти не слагах подправки освен сол и чер пипер и там лук, то самото месо си имаше разкошен вкус и аромат които не исках да ми се губят измежду други. Ако са свински или смес, хич не съм срамежлива иначе с подправките, от толкова експерименти веднъж ги бях докарала да миришат все едно че салам ям Joy
Ама за ей така готвене на мръвка, наистина трудно, освен ако не е много младо теле със сигурност. Като за нас остават телешко варено или някаква друга супа, манджи от сорта на винен кебап и такива ми ти пак задушени. Последното говедо хич не беше и младо а крава вече на годинки, единодушно решихме по-голямата част от нея да стане на кайма и така отиде по фризерите.
Преди това повече варианти имах защото варях и слагах във фурната после с ориз, пържено съм правила като китайско но там с нишесте се покрива да се запечата... тия неща ми отпаднаха съответно.
Преди време нашите вземаха бичета за месо за отглеждане, ами те нищо общо нямат с нормалните крави... Симентал май бяха. Представете си бройлер, ама говедо Grinning То само кибичи вързано за яслата, яде, мучи, ака и расте пред очите ти. Нищо друго. Не помня това колко месеца и отива в кланницата, буквално влиза в тоя обор като малко и излиза като стане време да го колят. Ама беше доста отдавна, не знам колко изобщо се отглеждат в момента такива, отделно че това нещо трева не вижда а е само на фураж.

# 517
  • София
  • Мнения: 5 898
Няма какво да си говорим. Храната, заседналият начин на живот и стресът са основни виновници за затлъстяване, ИР, диабет.

То има много прости примери. Колко от продаваните кисели млека и туршии са с живи бактерии? Точно николко.

# 518
  • Мнения: 13 415
Абе имат някакво количество киселите млека специално, защото с такова можеш да подквасиш мляко и да стане пак. Но хич не са колкото трябва да бъдат и със сигурност не преобладават тия лактобацили с които българското кисело мляко е познато по света. С тях много по-бързо вкисва млякото, знаеш едно време как се държеше.
Аз заради това почнах пак с кефира, не че толкова ми се отглежда домашен любимец... Не е много работа, ама трябва да го мисля и него, отделно че хич нямам навик да следа все да имам прясно мляко в хладилника, аз такова не консумирам иначе.

# 519
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 664
Заквасвала съм мляко едно време и с купешко кисело мляко и със закваска, която бях поръчала от ЛБ Булгариком. Ми, нямаше особена разлика. Нещо редичко ми изглеждаше.  Ама то и от гъстотата на прясното мляко зависи.

# 520
  • Германия
  • Мнения: 3 452
natka, аз заради д-р Минди започнах да си правя кимчи 🤓 като я слушах да говори за ферментирали храни т.н. Това ми се стори най-лесно, пък и ми харесва на вкус. Правя си по веднъж в месеца и ми стига за няколко седмици, гледам да не оставам без 😅

Но кефир не съм пробвала да правя, най-вече защото мисля че няма да ми харесва много на вкус…

# 521
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 803
Не правя кефир, защото.ми е жал да изхвърлям гъбата после 🥺 Обичам, но купеният за нищо не става. От време на време ям кисело мляко, което не е кисело.
Стои ми в хладилника вече месец, но изобщо не е кисело. Добавям понякога лимонов сок, за да го докарам на вкус.
Днес си купих Омега 3 перле. И вит. Д. Сега ще прочета листовката,защото са само два хапа, по един на месец, от 25000 U.I., ама да не скърша хатъра на личния лекар. И аче.съм си поръчала вече други + вот. К 2.

# 522
  • Мнения: 13 415
natka, аз заради д-р Минди започнах да си правя кимчи 🤓 като я слушах да говори за ферментирали храни т.н. Това ми се стори най-лесно, пък и ми харесва на вкус. Правя си по веднъж в месеца и ми стига за няколко седмици, гледам да не оставам без 😅

Но кефир не съм пробвала да правя, най-вече защото мисля че няма да ми харесва много на вкус…
На мен пък точно кимчи ми се вижда повече занимавка че има толкова много неща в него. А и не съм опитвала никога и ще ме е яд че съм се занимавала ако пък не ми хареса на вкус Grinning
Всякакъв зеленчук ферментирал във вода със сол харесвам, правя си от време на време и такива. Даже в момента имам бурканче с ряпа направена така, плюс малко чесън при нея.
Кефирът си е вид кисело мляко, леко различен вкус има от обикновеното но те и самите кисели млека в крайна сметка не са еднакви... Аз му слагам малко сол и малко водичка и го пия като айрян. А и това колко е или не е кисел зависи от теб, като пробваш известно време ще знаеш за твоя вкус колко да го оставяш да ферментира, колко зърна на колко мляко предпочиташ и прочие.

Дани, излишната гъба някои казват че я мятат в блендер и я консумират заедно с кефир или в някакво смути за който пие такива. Не че нещо пречи и така да я изядеш, ами супер гумена стои и е странна в устата докато я дъвчеш Grinning Аз раздавам когато мога, тия дни ще изсуша една част да си имам резервна също, че пак ми е станала много. На домашни любимци също дават по малко и казват че добре им се отразява.

На мен ми обещаха пак някой и друг буркан домашно овче кисело мляко и се радвам като малките деца тука Grinning Ако ме видите как си вадя буркана, ям няколко лъжички и си го прибирам да имам за по-дълго... Хората това го правят със сладоледи и шоколади, аз с овчето мляко Joy Ако не си слагам спирачка, като нищо мога и цял буркан да омахам, толкова го обичам. Ще ми стане тежко, разбира се, ама иначе мога Grinning

# 523
  • Мнения: 807
Добър вечер!🌼

Аз пак влизам с въпрос🫣

Щукна ми за моя пулс да набедя.. щж.. и утре ще отскоча да пусна изследване.. Освен tsh, кое още ще ме ориентира ft3/ft4 или ТАТ/Мат или вс 5 комплект?

И бъбреците са вторите заподозрени 🫣но да речем пакета тях ще ги покрие🤔 А за щж е само tsh, а съм чела, че това не е достатъчно

# 524
  • Мнения: 2 004
Добър вечер!🌼

Аз пак влизам с въпрос🫣

Щукна ми за моя пулс да набедя.. щж.. и утре ще отскоча да пусна изследване.. Освен tsh, кое още ще ме ориентира ft3/ft4 или ТАТ/Мат или вс 5 комплект?
Най-добре си пусни пълния пакет 5-те. Аз така години наред си мислех, че щитовидната ми е супер и още щях да си го мисля. А Тат и Мат се оказаха много високи и сигурно отдавна са така, съдейки по симптомите си...
Когато и хормоните се влошат вече е много напреднал проблема с щитовидната.

Общи условия

Активация на акаунт