Място, където говорим открито за трудния път към забременяването, както и за загубата на дете по време на бременността или в неонаталния период

Спонтанен аборт и психологическите последици от него

За спонтанен аборт се говори тогава, когато има загуба на плода преди 20г.с. от бременността. Счита се, че между 10 и 25% от клинично разпознатите бременности завършват с аборт. В тази статия няма да говорим подробно за видовете аборт и физическите им прояви и отражение. Фокуса ни ще бъдат емоционалните последици след загубата на бременността.

Image by Jane Lund from Pixabay

Според данните от Националния център по обществено здраве и анализи[1] през 2022г в България са регистрирани 5438 спонтанни аборта и 2632 аборта по медицински причини. Зад тези числа стоят хора, които са се сблъскали със загубата на бременност в някакъв етап, преди детето им да има шанс да оцелее извън утробата. Хора, които са заменили радостта от очакването на нов живот, с други по-неприятни и по-сложни емоции.

FIGO (Международната федерация по акушерство и гинекология) посочва, че 30-50 процента от жените изпитват тревожност след спонтанен аборт, а 10-15% се сблъскват с депресия, продължаваща до 4 месеца след загубата. Нещо повече – според едно проучване от 2016г, една на всеки 4 жени страда от посттравматично стресово разстройство първите три месеца след спонтанен аборт или извънматочна бременност.[2]

Понякога емоциите, породени от загубата, се появяват веднага, а друг път отнема няколко седмици това да се случи. Важно е да се отбележи и че различните хора скърбят до различен начин. Някои предпочитат да споделят, докато за други е трудно да говорят по темата. Някои жени и двойки са готови да планират следваща бременност след няколко седмици. За други мисълта за следваща бременност е прекалено травмираща, поне в краткосрочен план.

Въпреки че всеки човек изживява спонтанния аборт по различен начин, има емоции, които са често срещани в мнозинството от хора, сблъскали се с такава загуба. Текстът по-долу е превод на материал от сайта tommys.org [3]

Скръб

Възможно е да не сте видели или подържали бебето си, но това не означава, че скръбта ви е по-малко истинска.

Някои жени и двойки не се чувстват комфортно с тази скръб. Възможно е да смятат, че тя е неоправдана, тъй като никога не са видели бебето си. Няма значение в колко напреднала бременност сте били, нищо не трябва да ви спира да скърбите за бебето, което сте създали. Независимо колко хора казват, че „това все още не е било истинско бебе“, може би сте го чувствали като бебе още щом сте заченали и никой не може да ви отнеме това.

Много жени започват да си представят бъдещето с бебето си от момента, в който разберат, че са бременни. Може да ви е нужно известно време, за да скърбите за бебето си и за всички надежди и мечти, които сте имали за него.

„Аз съм майка на три деца – необичайното е, че нашите три деца не са с нас… Имах надежди и мечти за всичките си малки деца, обичах ги неизмеримо и исках да ги защитя.“

– Сара

Шок

За някои двойки спонтанният аборт може да бъде огромен шок и е естествено да се нуждаят от време, за да осмислят случилото се. Някои жени дори нямат никакви симптоми и за съжаление откриват загубата едва когато се явят на рутинен преглед за ултразвуково изследване (мисед аборт).

Какъвто и да е вашият опит със спонтанния аборт, напълно разбираемо е да сте в шок. Никой не очаква и не се надява бременността му да приключи по този начин.

„В един момент седяхме щастливи и развълнувани в чакалнята, готови да видим бебето си за първи път. В следващия момент ни препращаха към друго отделение в болницата, за да обсъдим как да бъде премахнато бебето ни. Шок не е достатъчно силна дума, за да го опиша. Нямах никакви симптоми, че нещо не е наред. Дори не бях чувала за мисед аборт до този момент. Чувствах се сякаш не е истина.“

– Марта

Провал и вина

Възможно е да се чувствате сякаш сте се провалили като майка. Мисълта, че бебето, за което се грижите и което е във вас, е спряло да расте, може да е много трудна за приемане. Възможно е да изпитвате ужасна вина, че сте отговорна по някакъв начин за това, че бебето ви не се е родило. Може да поставите под въпрос всички неща, които сте направили през последните няколко седмици, и да се запитате дали има нещо, което сте направили и което е довело до края на краткия живот на бебето ви.

Важно е да знаете, че спонтанните аборти много рядко се случват заради нещо, което сте направили или не сте направили. Най-честата причина за ранен спонтанен аборт (най-често срещаният вид спонтанен аборт) са хромозомните аномалии на бебето, а те се случват по случайност.

„Ами ако има нещо, което мога да направя следващия път, за да наклоня шансовете в полза на моето бебе? Защото точно сега, ако някой с медицинска квалификация ми каже, че трябва да прекарам цялата си бременност, подскачайки на един крак и ядейки само броколи и пълнозърнест хляб, бих го направила, ако смятам, че това ще повиши шансовете ми да родя здраво бебе.“

-Катрин

Празнота

Много жени казват, че са се променили след забременяването. Те имат нова идентичност – като майки. Ако това бъде отнето без видима причина, може да се почувствате празни. Партньорите също могат да усетят загубата на новата си идентичност като родители.

„Когато видите положителен тест за бременност, вие се превръщате в бъдеща майка. Независимо дали е продължило 5, 10 или 26 седмици, вие сте променена.“

-Луиз

Загуба на контрол

Едно от поразителните неща в родителството е, че толкова много неща са извън вашия контрол. Невинаги можете да контролирате кога ще забременеете и не зависи от вас дали бебето ще се превърне в малък човек. Единственото, което можете да направите, е да следвате съветите на специалистите и да подготвите тялото си по най-добрия възможен начин. Все пак това не гарантира нищо, а това може да е много трудно за приемане.

Повечето жени и двойки никога не научават защо са направили спонтанен аборт. Може да бъде опустошително, когато се случи нещо подобно и не знаете защо.

„Най-лошото за мен е, че не знам защо. Защо бебетата ми умряха? Как можах да износя напълно здраво дете първия път, но не и втория или третия път? Защо не могат да ме изследват, за да разберат какво се случва? Защо? Защо? Защо?“

-Леан

Страх

Ако смятате да опитате отново да имате бебе, може да ви обземат страх и тревога, че е възможно да изпитате нов спонтанен аборт или други усложнения по време на бременността. Това е естествена реакция, особено ако не знаете защо сте направили спонтанен аборт или ако това не се случва за първи път.

Тези тревоги може да се засилят, когато забременеете. Може да ви помогне да поговорите с някого за това как се чувствате сега. (бел. ред. – приятел, семейство, психолог, акушер-гинеколог)

Завист

Възможно е да изпитвате завист, негодувание или неспособност да се зарадвате за някой, който обяви бременността си или раждането на бебето си. Това може да бъде особено трудно, ако моментът съвпада с важни дати за вас във връзка с вашата собствена загуба.

Опитайте се да не бъдете строги към себе си, защото има много жени, които се чувстват по същия начин.

„Но това просто ви връхлита от нищото. Миналата седмица влязох в тоалетната в един ресторант и се сблъсках с бременна жена. Това едва не съсипа деня ми. Виждам как приятелки забременяват и се чувствам засегната от това.“

Загуба на вяра в собственото ви тяло

Възможно е да се чувствате разочаровани от тялото си или да смятате, че то ви е изиграло лоша шега, особено ако сте имали спонтанен аборт и не сте имали никакви симптоми. Може да почувствате странно разминаване между вас и тялото ви. Възможно е да изпитвате същата липса на вяра в тялото си при бъдещи бременности и да се възмущавате от факта, че не сте в състояние да се насладите на бременността си.

Не забравяйте, че ще бъдете засегнати както физически, така и емоционално. Нивата на хормоните ви бързо се променят след спонтанен аборт и промените в настроението и сълзите са нормални. Може да отнеме известно време, преди тялото ви да се почувства отново нормално. Умът може да повлияе на тялото и обратно. Опитайте се да се грижите за физическото и емоционалното си здраве по най-добрия възможен начин.

„Проблемът със спонтанния аборт е, че повечето хора не разбират какво всъщност сте загубили. Аз загубих бебетата си. Загубих способността си да се вълнувам за бременността. Загубих доверието в тялото си, в болниците и в статистиката. Най-вече загубих вярата – в себе си и в бъдещето.“

-Мелиса

Объркване

Ако бременността ви не е била планирана, може би се борите с противоречиви емоции. Възможно е да не сте били сигурни дали да продължите бременността и да не сте очаквали да изпитвате толкова силни чувства заради загубата. Възможно е дори да се чувствате виновни за това, че изпитвате известно облекчение. От друга страна, може да се окаже, че другите хора предполагат, че изпитвате облекчение, докато вие изпитвате всичко друго, но не и това, което може да ви разстрои много.

Самота

Някои жени се чувстват сами в скръбта си, защото никой не е знаел, че са бременни. Може да е много трудно и ако реакциите на другите хора към загубата ви са безполезни или разстройващи.

Някои двойки може да се притесняват, че загубата е повлияла и на отношенията им като партньори.

Помислете дали не искате да кажете на работодателя си, на близък колега, на приятели или на семейството си. Възможността да говорите за загубата си може да ви помогне да се чувствате по-малко самотни и по-добре подкрепени.

„Аз например намирам за невъзможно да чакам 3 месеца, за да кажа на семействата ни и на близки приятели. Начинът, по който те споделиха вълнението ни, а по-късно и скръбта ни, наистина означаваше нещо за нас. Намирах за почти невъзможно обаче да кажа на някого в работата, така че не чувствах, че мога да споделя загубата си. В главата си имах тих вик, който не можех да изпусна навън.“

Как да се справите с тези емоции

Няма лесен начин да скърбите след подобно събитие, но има някои практически неща, които могат да ви помогнат.

Позволете си да се чувствате тъжни

Опитайте се да не се насилвате, да не се чувствате виновни затова, че сте тъжни, и да не се опитвате да сте щастливи насила, дори и да е минало много време след спонтанния аборт. Чувството на тъга е здравословна част от процеса на скърбене.

Почетете загубата

Много хора искат да намерят специален начин да си спомнят за бебето си или да направят нещо, което да ги накара да се чувстват така, сякаш са се сбогували подобаващо.

Изразете себе си

Вие и партньорът ви сте преживели травматично събитие и може би и за двамата ще бъде полезно да намерите начини да изразите чувствата си.

Някои хора смятат, че воденето на дневник или журнал им помага да осмислят чувствата си. Понякога просто актът на записване на мислите и чувствата ви е ефективен.

Опитайте се да поговорите с някого за това, което чувствате. Ако имате партньор, добра идея е да се опитате да се подкрепите взаимно. Бъдете наясно, че може да имате различни чувства и начини за справяне. Това не означава, че не се обичате един друг.

Понякога може да е полезно да посетите професионален терапевт, самостоятелно или като двойка.

Наспивайте се

Емоционалният стрес може да ви направи много уморени, но може и да ви е трудно да заспите. Обърнете се към личния си лекар, ако изпитвате затруднения.

Хранете се здравословно

Може да ви е трудно да се храните, но е важно да се опитате да се храните здравословно и балансирано.

Избягвайте да „притъпявате“ болката

Избягвайте неща, които „притъпяват“ болката, като например алкохол. Това ще ви накара да се чувствате по-зле, след като притъпяването отмине.

На следните линкове можете да намерите още полезна информация за емоциите след спонтанен аборт:
Спонтанен аборт – как да се справим със загубата?
Емоционални последици от спонтанния аборт

Винаги когато усещате, че не справяте сами с емоциите си е добре да потърсите помощ!

Източници:

  1. https://ncpha.government.bg./uploads/statistics/current/2022/aborti_2022.pdf
  2. https://www.figo.org/news/what-psychological-impact-miscarriage
  3. https://www.tommys.org/baby-loss-support/miscarriage-information-and-support/support-after-miscarriage/your-feelings-and-emotions-after-miscarriage
  4. https://www.nhs.uk/conditions/miscarriage/afterwards/

Вашият коментар

Design a site like this with WordPress.com
Първи стъпки