Какво значи "възпитание на дете"?

  • 16 280
  • 354
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: X
Една мама в нашата ясла държи детето й да и веган. Аз не й се бъркам във възпитанието, щом не задължава моето дете да е веган.

# 271
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Децата могат да се занимават с нещо полезно и вкъщи, но ако единственото място за полезни занимания е извън дома, а вкъщи са на БайбиТВ, това за какво говори?
Това ли са единствените алтернативи? И колко удобно са в двата края на спектъра...
+1 за Lady Stardust

# 272
  • София
  • Мнения: 62 595
Не зная, всяко семейство преценява какви са алтернативите. Но за много родители десетките бебешки и детски канали са благословия детето да седи там и да не мрънка.
Ако зависеше от мен, щях блокирам всички канали от типа Бейби тв, защото са ужасно затъпяващи и язък за потенциала на малките деца да се пропилява.
За алтернативите в двете крайности не писах аз, а друг потребител. Писах, че тези групови занимания са всъщност за майките, а не толкова за децата.

# 273
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 664
Вместо да се блокират програми, може да махнете телевизора.
Аз нямам въобще ТВ. Имаме лаптоп. На нето гледам, ако ме интересува нещо. Повечето телевизии имат онлайн формати, там маже и да си превърташ и връщаш програми...
Децата гледат по нещо с мен. В никой случай не циклят сами пред ТВто с часове.
Има начин.

# 274
  • Мнения: 30 802
Проблемът не е в ТВ, а в седенето и отбляването. Иначе техниката може да изпее 10 пъти песничка, на която аз ще съм прегракнала. Не одобрявам примерно Бейби Ти Ви за шестмесечно бебе, но след 2г., когато отчаяно имаш нужда да си развият пружината и да се кротнат, екраните помагат. Еми не мога постоянно да измислям и контролирам развиващи игри - трябва и да се прави храна, да се почисти.

И няма да се съглася, че гледането на анимация е пасивно. Особено при едното ми дете - първо, силно преживява, следи историята. А след това рисува героите. Без аз да съм я учила. Не човечета от пръчици, а таралежа Соник и други герои. Еми за мен това не е затъпяване, изобщо даже. А, да, и говори английски. Само от това, че сме гледали филмчета, клипчета и сме говорили у дома. Парадоксално, но за известно време ходиха на английска школа и там, за да учат език...wait for it...пускат им Peppa Pig и Little Kingdom.

ОК, примерно мога да изчета няколко книжки Little Princess, но не мисля, че ще се зомбират децата, ако гледат същото като анимация.

А при сина ми играенето на игри на таблет помогна да си седне на задника и понякога да преодолее фрустрацията, чрез видеоигри. А, да, също така е популярен в училище, от което съм изключително доволна. Не смятам да отглеждам асоциални гении, с високи способности, но невписани във времето си.

В крайна сметка като гледам, човешкият потенциал не е безкраен - накрая всеки прави глупости и много малко хора стигат дотам да направят нещо ценно и продаваемо. Пътят от умно дете с потенциал до успешен възрастен е много несигурен и не се знае кое помага и кое пречи.

# 275
  • София
  • Мнения: 62 595
Телевизорът не е само бебешки програми. От личен опит - навремето, в зората на демокрацията, когато за пръв път се появиха кабелните оператори, вкъщи основно се пускаха Дискавъри и НГ, дори нямаха дублаж. Децата отраснаха с тях,  и с Том и Джери, а на един от каналите даваха Ну, погоди.
На онлайн форматите има и реклами, така че сменяме просто носителя - не бил телевизор, бил компютър.
Но е факт, че децата днес все повече седят или пред телевизора, или пред въпросните детски канали пред монитора, или с таблет и телефона на родителите в ръка. Сядат някъде и вместо играчка в ръцете на малкото дете мама или тати или баба веднага пъхат телефона. Същото го наблюдавам в градския транспорт и на всяко място, на което едно дете трябва да поседи няколко минути. Ами, сори, ама това да може едно дете да има самоконтрол и задръжки да седи без занимавка няколко муните също е част от израстването. Затова все повече днешни деца са нарочени за хиперактивни - те не са хиперактивни, а просто никой не иска да ги научи, че проявата на търпение за пет минути и седене на стола е нормално. Как се очаква после това дете да седи на столчето в детската градина или в училище и да слуша учителката? Когато детето постоянно получава стимулация от външния свят, без то да проявява лек напън самичко да се справи със скуката, да си измисли занимавка или просто спокойно да поседи няколко минути, то не може да си структурира и мислите, в главата му е хаос, не забелязва обекти и неща около себе си, на които може да обърне внимание и после се започват проблемите с говорене, внимание и проблеми с ученето.

Мамасита, по-добре да прегракнеш десет пъти ти да изпееш песничката, отколкото да я зяпа и слуша на монитора. Или поне пей с детето и със записа. А това за развиващите игри и т.н., е ала-бала, за родителски оправдания. Когато на човек не му се занимава, си намира хиляди оправдания.
Знаеш ли какво забелязвам друго - децата вече не пеят сами, а навсякъде при публични изяви има отзад оригинал на песента и децата само припяват отгоре. Вярно, че така всичко изглежда супер на драгия зрител, че така се избягват бъговете на живото предаване, но хич не е добре за самите деца.

# 276
  • Мнения: 30 802
И аз мисля, че това с тикането на телефони идва прекалено. Но също така знам, че ако няма лимит на таблети и телефони, ако не е нещо специално и забранено, на децата бързо им омръзва. Моите примерно си имат часове, след разходка, след други занимания, в които понякога искат да поцъкат. Но понякога изобщо не мога да ги изкуша с таблет, все едно го няма, при това с дни.

Зависи и за каква възраст говорим да седят спокойно. Ако са двегодишни - и с телефон, и без, все тая, нормално е да не седят.

Впрочем риталин се изписва много преди появата на смартфоните. Айфоните са от 2007 г. - а риталинът е културен феномен от доста по-рано. Коментарът на South Park e от далечната 2000 г.

https://en.wikipedia.org/wiki/Timmy_2000

Та не знам дали е хиперактивност, или всяко поколение открива, че децата често нямат търпение и си измислят причина за това. В предишни поколения са обвинявали дори четенето на книги, било вредно и разваляло децата.

Андариел, ми не, мерси, не искам да пея до прегракване. А какво става, когато детето свикне, че мама винаги е там и пее и пляска с ентусиазъм, като натиснеш копчето? Това е още по-неприятно, пак не може само да се занимава, но пък ти е винаги в косата и винаги те подръпва. Хайде да си кажем честно, че всяка жена иска и време да си чуе мислите, а изпяването на някои песнички 10 пъти е изключително неприятно. И трябва да се поставят граници - мама не е грамофон, не пее 10 пъти по поръчка. Алекса обаче пее, питайте нея.

# 277
  • Countryside
  • Мнения: 11 620
"Бен и Холи"( Little Kingdom) и Пепа(Peppa Pig) в Англия учителите ги препоръчват да ги гледат деца, за които майчиният език не е английски. Думите, които научават са достатъчно като брой и с правилното произношение. Език от дете се учи най-лесно чрез метода "на потапянето". Затова съм за нейтив спийкъри в градини и училища с претенции за би-лингвиални и часовете по съответния език да са изцяло на него.

За филмчетата: има развиващи(едюкейшънъл по модерно му), а за по-малките музикалните са ок, плюс евентуално за цветовете и броене. Ако не искате музика по ТВ, пускайте просто песничката. Хем ще танцува и гори енергия, хем ще научи песничката.

Андариел, за екараните и че децата са свикнали винаги да им е интересно и ги мързи да се напънат да си измислят игра или да се занимават сами съм съгласна с теб, но за пеенето по 10 пъти, не. Мамасита е права, не бива детето да се учи, че е центъра на вселената и мама ще се прави на маймуна, само за да му е кеф.

# 278
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 664
Аз имам 4 годишна кака и 1 и половина г. бебе. Не контактуват с телефони. Просто не им давам. Гледаме неща 90% заедно. Говоря, обяснявам... И на мен са ми интересни детските филми на Дисни, но малката не може да ги издържи. Дълги са ѝ и откача накрая. Вече рядко пускам. Песни пускам да се слушат, пак гледам да съм наоколо. На мен не ми пречи да изпея 100 пъти песничка. Даже мога да пея и да си мисля за нещо друго...
Хората сме различни Hands V

С каката играем на "облаци" или нещо друго, докато пътуваме в градския. Разпитва ме за нещата, които вижда от автобуса... Не е невъзможно. Но съм съгласна, че е трудно. По-лесно би ми било - 100%, да ѝ тикна телефон в ръцете. Ама не съм привърженик на това. Старомодна съм. Дори книжка съм носила в ГТ и сме чели. Бебето също си зяпа кротко от количката, през прозореца.

Съгласна съм и, че децата са различни - моите са кротки и послушни... сравнително. Може би и затова успявам по моя начин.
Бъдещето ще покаже била ли съм права.

# 279
  • Мнения: 30 802
Аз веднага ще ти кажа какъв е ефектът от гледане на клипчета и филмчета на английски. Такъв, че с двете малки дъщери мога вече на 4 и 5г. да водя цели разговори на английски за ежедневни теми. Синът ми на 10 обаче ще има мъка с тоя език, учи го като предмет и говори дразнещо по български. Щото нали - развиване, говорене, детска градина, да не виси пред ТВ и компютър. Ходи на уроци, учи го в училище, но - зор е, не дойде естествено. Толкоз за развитието.

# 280
  • Мнения: X
От таблета не можеш да избягаш, въпросът е какво прави детето на него. Моят син гледа Гугъл мапс предимно, така че го оставям. Тази година тръгна на училище и там имат компютри, и играят игри. Страшно образовавателно! В резултат на което, нашият вече е светнат и иска да го прави и вкъщи, а баща му само това чака.

Да, научават се думи от клипчетата, някои деца даже проговарят, но езикът си трябва поддръжка. Ако детето говори добре английски само от телевизия и интернет, за мен не е добре работата.

# 281
  • Мнения: 30 802
Не, не САМО от ТВ и интернет, говорят и с мен. Обаче друго е да чуе много пъти езиковата структура и да копира произношение.

На сина си съм чела цели книги на английски, но няма толкова време и нямам толкова глас, че да го правя по-дълго от да кажем 15-20 минути.

# 282
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, това с научаването на английски от телевизията ми е любимо. Защо ли не научават и български така!

# 283
  • Мнения: 30 802
Всичко научават, всякакви думи. Впрочем и аз съм научила английски главно от филми и четене и мога да кажа, че чудесна работа ми върши. И понеже да знаеш английски е супер ключово, предпочитам да стане рано. Ма че било от клипчета...след 20 години на кой ще му пука, ако го знаеш и говориш без притеснение, и ти върши работа?

# 284
  • София
  • Мнения: 62 595
Щом този начин е толкова ефективен, да посаждаме децата пред филмчета да учат и български, защо да си губим времето да общуваме с тях?

Общи условия

Активация на акаунт