Масажът и гимнастиката въздействат върху детето, като оформят реакциите на тялото му и засилват имунитета. Чрез тях бебето се подготвя за сядане, пълзене, а по-късно и за прохождането. Те трябва да се правят на всяко здраво кърмаче и са особено полезни за децата с изоставане в двигателното и психическото развитие. Нужно е само да се следват някои прости правила, които представят педиатрите на Медицински комплекс „Д-р Щерев“. Много е важно „процедурите“ да носят удоволствие на бебето. Не се провежда масаж на болно или плачещо дете, както и непосредствено преди сън. Тези занимания могат да започнат между четвъртата и шестата седмица след раждането, ако здравословното състояние на бебето го позволява и ако теглото му надвишава 4 кг. Най-добре е масажът да се прилага всекидневно, около час след нахранване, най-добре сутрин. Обикновено това е много приятна процедура и кърмачето я приема с радост и оживление. Детето трябва да е съблечено съвсем голо и поставено върху твърда повърхност , застлана с одеяло или чаршаф. Масажът се провежда под форманта на игра. Температурата на въздуха трябва да бъде не по-малко от 22 градуса. Ръцете на масажиращия трябва да са топли, намазани с детски крем или масажно масло. Съпровождайте масажа с нежни думи. През цялото време общувайте с детето и му обяснявайте какво всъщност правите. Не бива да се масажират ставите, аксиларната област, ингвиналната област, пъпчето, гръдните зърна и вътрешната повърхност на бедрата! Не бива да се правят резки движения!



Масаж от първи до трети месец
С върха на пръстите с леки движения поглаждайте ръцете по външната повърхност от гърба на дланта до рамото (5 – 6 пъти). Внимателно с палците отворете дланта на бебето и поглаждайте дланта от основата до върха на пръстите (до 3 пъти). След това поглаждайте ръката от китката до рамото (5 – 6 пъти). По вътрешната страна правете леки поглаждания в обратно направление (не повече от 3 пъти). Масажирайте коремчето по посока на часовниковата стрелка (5 – 6 пъти). С едната ръка хванете крачето зад петичката на детето, като леко го повдигате и правите поглаждащи движения в посока от петата към върха на пръстите (3 пъти). С палеца и показалеца нежно поглаждайте всеки пръст поотделно. Прокарайте палеца си по външната страна на стъпалото, провокирайки рефлекс на спонтанно разгъване на пръстите на стъпалото (1 – 2 пъти). Поглаждайте с върха на пръстите си от гърба на стъпалото до глезенната става и по външната страна на бедрото до тазобедрената става, като връщате пръстите на изходна позиция с поглаждане (5 – 6 пъти). Ако детето е все още с преобладаващо сгънато положение на крачетата, с вътрешната страна на пръстите си правете леки нежни поглаждания от глутеалната област по задната страна на крачето до стъпалото (2 – 3 пъти). Масажирайте гърдите, започвайки с леки поглаждания с палците или върха на пръстите от средата на гръдната кост към аксилите (до 5 пъти). Разгъвайте и сгъвайте ръчичките на детето, като редувате позицията на дясната и лявата ръка при сгъването върху гърдите (до 6 пъти). Хванете двете крачета в областта над глезените стави и бавно и внимателно ги сгъвайте към корема и разгъвайте (5 – 6 пъти), без да отвеждате крачетата встрани. Последователно сгъвайте едното краче, докато разгъвате другото (5– 6 пъти). Обърнете детето, поглаждайте гръбчето от седалището към вратлето с върха на пръстите си (до 6 пъти). Внимавайте да не засегнете гръбначния стълб! И отново поглаждайте крачетата по външната страна от стъпалата към седалището (5 – 6 пъти). След тази процедура облечете бебето в топли дрешки.

Масаж от трети до шести месец
Продължете с масажа с леки разтривания с меката част на върха на пръстите по външната страна от дланта към рамото (5 – 6 пъти). Правете отвеждане и сгъване на ръчичките, сменяйки последователно позицията им – горна и долна (до 6 пъти). Раздвижете ръчичките нагоре и надолу последователно, първо лявата, после дясната. След това направете същото с двете ръце едновременно нагоре и надолу (5 – 6 пъти). Масажирайте коремчето, в началото го поглаждайте по часовниковата стрелка (5 – 6 пъти). Следва леко разтриване с върха на пръстите също по посока на часовниковата стрелка, но не повече от три пъти. Не бива да се разтрива областта на черния дроб и слезката! От петия месец започнете да подготвяте детето за седене. За тази цел стимулирайте косите мускули на корема с леки поглаждания от страните към пъпчето (5 – 6 пъти). Поглаждайте стъпалата 4 пъти по описания преди начин и след това поглаждайте гърба на стъпалото до глезенната става с върха на показалеца и средния пръст (5 – 6 пъти). Следва поглаждане на всеки пръст на стъпалото (1 – 2 пъти) и поглаждане по външната страна от глезенната става до таздобедрената става (5 – 6 пъти). Правете леки разтривания по същата повърхност до 3 пъти. Повторете с другото краче. Сгъвайте и разгъвайте крачетата в коленните и тазобедрените стави последователно едно след друго (до 7 – 8 пъти), след това едновременно двете крачета (5 – 6 пъти). Направете ротационни движения в тазобедрените стави отвън на вътре (не повече от 6 пъти), като държите детето в областта на подбедриците. Започнете поглаждането по гърдите по описания начин с меката част на върха на пръстите (до 6 пъти), след което разтриваме леко от средата на гръдната кост към подмишниците (3 – 4 пъти). Обърнете детето по корем и поглаждайте гърба му от седалището към врата, като избягвате гръбначния стълб (до 6 пъти). След петия месец можете да правите и пасивно упражнение за присядане (до 3 пъти). Полезно упражнение е танцуването – внимателно поддържайте бебето под мишниците и го поставете на крачетата върху твърда повърхност. То започва да изправя и сгъва крачетата си в коленните и тазобедрените стави (до 5 – 6 пъти).



Масаж след шести месец
Започнете от ръцете. С кръгови движения на палеца и показалеца поглаждайте, разтривайки вътрешната страна на дланта. След това с леки разтриващи движения направете масаж на всеки пръст от основата към върха, от двете страни (до 3 пъти). Масажирайте обратната страна на дланта (5 – 6 пъти) и продължете по разгъващата повърхност на ръката, като поглаждате от дланта към рамото (до 6 пъти). Разтрийте от втори до четвърти пръст, обхващайки ръката на детето, като пропуснете ставите (до 4 пъти). От лакътя да рамото масажирайте само външната страна (до 3 пъти). Процедурата продължава със сгъване и разгъване на ръчичките Палците в дланта на детето, а останалите пръсти фиксират предмишниците му. След това повдигайте и сваляйте ръцете нагоре-надолу, първо последователно, а след това едновременно (3 – 4 пъти). Правете кръгови движения с ръцете в двете посоки (по 4 пъти). Продължете с масаж на корема. Поглаждайте леко (до 6 пъти) и разтривайте с леки кръгови движения по посока на часовниковата стрелка (до три пъти). Пазете областта на черния дроб и слезката. Продължете с поглаждане по страничните повърхности от кръста към пъпа за стимулиране на косите коремни мускули. Направете масаж на гърдите и леко разтрийте от гръдната кост към раменете и аксилата (3 – 4 пъти). Поглаждайте с палеца стъпалата във формата на осморка, хващайте с другата ръка крачето в областта на глезена (5 – 6 пъти). Продължете масажа с разтриване на всеки пръст на стъпалото с кръгови движения, поглаждайте и леко разтрийте обратната страна на стъпалото (3 пъти). Поглаждайте външната страна на крачето (до 6 пъти), последвано от леко разтриване (3 – 4 пъти).

Гимнастиката е накрая
Накрая релаксацията трябва да приключи с гимнастика. Сгъвайте и разгъвайте крачетата нагоре и надолу до 6 пъти едновременно, а след това последователно. След това правете кръгови движения навътре и толкова повторения навън (до 5 – 6 пъти). Направете бебето „велосипедист“ (по 6 – 8 пъти), а след това поставете последователно стъпалата да се плъзгат по повърхността на масата (по 3 – 4 пъти). Фиксирайте коленете на детето и повдигнете изправените крачета заедно към корема (до 4 пъти) а после поотделно всяко краче (3 – 4 пъти). Обърнете детето по корем и масажирайте гърба. Това се прави с меката част на показалеца и средния пръст, като не засягате гръбначния стълб (до 6 пъти на страна). Правете леки потупвания с меката част на пръстите по гърба за 3 секунди, избягвайки областта на бъбреците. Погладете още веднъж глезените към глутеалната област (до 6 пъти), след това 5 – 6 секунди пощипвайте седалищната област. „Фитнесът“ приключва с упражнение за сядане: с едната ръка фиксирайте коленете на легналото по гръб дете, а с другата хванете ръцете му и го приведете в седнало положение, повторете до три пъти.



Както във всеки фитнес са важни инструкторът и правилното практикуване на всяко упражнение. Това важи и за бебешкия масаж, но не се колебайте при необходимост да се обърнете към специалист.


Д-р Иван Стаменов
Педиатър в Медицински комплекс „Д-р Щерев“

Последна редакция: вт, 06 юни 2023, 17:32 от Рaдост