Интернет зависимост при деца

  • 7 540
  • 69
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 465
При нас слагането на програма много подобри висенето на тел. Мислех, че ще се бунтува, защото беше на 11г, като я сложих, но се прие. Първо бях нагласила 2часа игри на ден, но после ги намалих на един. Чатът във вайбър не влиза в това време, но той ене е толкова много. Понякога се случва да иска удължаване на времето, но пак е ок.
А иначе в учебно време само пътят до училище и обратно е час и двайсет. Като добавим обедната почивка плюс висене на тел.в някои междучасия и неусетно се събират 2-3часа.


Коя програма използвате?

# 31
  • Мнения: 12 221
Имам въпроси към дамите, които не ограничават децата си:

- Имате ли идея какво е съотношението между прекарано време в интернет и в четене на книги?
- Как стимулирате децата да четат? (игрите са обикновено по-забавни)
- Как ги стимулирате да израят физически игри? (извън задължителния спорт)
- Отразява ли се престоя на компютъра по някакъв начина на резултатите в училище?

Аз моите съвършено не съм ги ограничавала и двамата имаха десктопи, впоследствие и лаптопи. Едното висеше по цял ден в интернет - играеше игри и съотношението му с четене на книги беше плачевно. Към 9 клас четенето се активизира, сега бих казала, че е доста четящ човек. Интернет, разбира се, си остава, вече не играе игри, но затова пък следи всички новини, които го интересуват.
Другото не висеше толкова в интернет, игри не играеше, но пък сега го използва много активно за гледане на сериали и телевизия, а интересът му към книгите по отношение на художествената литература е повече от слаб. За сметка на това има други интереси.

Престоят на компютъра не им се е отразил на резултатите в училище, а извън задължително-принудителните спортни занимания, не са били особено активни - по малко колело, скейтборд, ролери, изобщо което е било към момента на мода в собствената им среда. Вкъщи имаме няколко уреда, с времето сами се сетиха да ги използват.

Четене съм стимулирала единствено с покупката на електронни книги и деликатно побутване, когато видя, че нещо им интересно - да речем, че им е харесал филм, а има книга. Книгата има продължение и т.н. Малко е абсурдно, но за задължителната в училищната програма литература, за която съм имала подозрение, че ще им е скучна, съм създавала предварително много отрицателна нагласа, така че в крайна сметка да останат приятно изненадани, когато книгата се окаже по-хубава от ужасните очаквания, с които са я подхванали. Така  преодоляхме доста литература и крайното впечатление остана "То всъщност даже е интересно". Може би има роля и това, че с баща им и цялото разширено семейство четем доста и доста обсъждаме.

Това че тези деца /моите вече не са и деца/ на практика никога не са сами - а непрекъснато са в мрежа, непрекъснато говорят с някого, непрекъснато получават информация не знам как се отразява. Не знам дали е хубаво или лошо, във всички случаи е различно. И е по-добре да се научат отрано да се ориентират и да оцеляват в тази среда на комуникация, защото явно това им е бъдещето.

Последна редакция: нд, 28 юли 2019, 20:42 от Vapor

# 32
  • София
  • Мнения: 3 390
Имам въпроси към дамите, които не ограничават децата си:

- Имате ли идея какво е съотношението между прекарано време в интернет и в четене на книги?
- Как стимулирате децата да четат? (игрите са обикновено по-забавни)
- Как ги стимулирате да израят физически игри? (извън задължителния спорт)
- Отразява ли се престоя на компютъра по някакъв начина на резултатите в училище?
-Съотношението е примерно 100:1.
-Не го стимулирам особено. Харесва книги-биографии на успели хора и му купувам по една в годината, да речем. А и вкъщи не се четат книги.
-пПредлагам му да правим нещо заедно-да плуваме, да играем тенис.
-Да, според мен положително. Учи бързо и съсредоточено, а стоенето в интернет и игрите го е направило бърз и ефективен в обработката на информация.

# 33
  • Мнения: 36 196
Не искам да дразня никого, но се изненадвам от това как коментирате интернета, все едно е от вчера. Повечето хора, които пишат тук, не са много възрастни. Когато аз бях на 10 години нямаше интернет, но имаше телевизионни игри и с приятелите ми сме стояли по 5-6 часа всеки ден, да играем Марио, Тетрис, Контра и т.н. После се появиха компютрите - без интернет, но с други игри. Нищо опасно няма (освен евентуално за зрението). Само отделни хора се вманиачават, но при тях е патология.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 465
Моят син като прекали с игрите и вечер спи неспокойно и вика на сън. Гледането на детски не му действа така. И сега се опитвам да му огранича игрането до 30 минути на ден, но е една постоянна борба.
Все гледам да играем на игри или да сме навънка и да караме колела, скутери или игра в парка, но като знае, че има време за игра на таблета  и все иска да се прибира.

# 35
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 982
Много благодаря за отговорите, дами!
Да, виждам, че самите ние сме различни, а също и децата ни са наразлична възраст, съответно подходите ни са различни Simple Smile За мен четенето на книги е много важно. Не просто на книги, а на различни книги: фантастика, фентъзи, приключенски, пътеписи, български автори извън задължителната литература. Големият син (на 11г.) има и ел книга, на малкия (8г) още му е интересно да чете книги с картинки и доста енциклопедии (знам, че и това ще мине).
Като бяха малки всяка вечер им се четеше книга, не само приказки. Излишно е да казвам, че ние с баща им също четем, почти всяка вечер, уикендите и сутрин.
Да добавя нещо, което има значение: аз не съм против енциклопедиите, но не позволявам това да е единственото четиво. Говорила съм си с учителите по литература и те казват, че когато децата не четат повествователна литература, не могат и да пишат съчинения. Аз го виждам малкия как пише - точно като в енциклопедията - кратко, ясно, без много описания, единствената цел е да бъде предадена информация. И никаква история, нищо изчерпателно, никакви описания, телеграфно. Не е добре това. Извинете, отплеснах се!
 
Но все си мисля, че ако им дам неограничен достъп до интернет, ще прекарват по-голямата част от времето си в игри, или още по-зле - в гледане на тъпи ютюб клипчета. Моите са малки още, за да ползват нета за конструктивни цели. Като не научат, няма да ги ограничавам Simple Smile

# 36
  • Мнения: 19 272
Голямото ти дете не е чак толкова малко Simple Smile
Моята дъщеря е на 12г. Полезност на компа виждам в слушането на ютюб на англ., но не бих оставила на този етап безконтролно висене само с надеждата, че ще си упражнява англиския.
Има дни, в които стои по-дълго, но преди това седмици не е имала достъп до компютър заради пътуване.
Забелязала съм, че ако играе или гледа нещо в интернет твърде дълго, губи интерес или муза за друго. Абе, търси си лесно достъпното забавление, а не е като да извади да майстори нещо или др. При себе си също го наблюдавам.

Програмата е Eset parental control. Само на тел.е при нас
Има и за компютър, но в нашия случай там по-лесно контролирам и засега не се е налагало.
Аз не съм привърженик на заемането на цялото свободно време на детето с някакви дейности. Ако мен ме карат постоянно да правя нещо, ще убия някой.
Затова и й оставям време да си скучае и да си прави каквото реши.
За спорта децата са различни. Има такива, които буквално не се спират на едно място. Тях няма какво да ги караш да излизат. Моето не е от тях, затова зимата ходи на спорт или прави вкъщи упражнения. Лятото много пътуваме или е по лагери, така че стои вкъщи по 2-3 дена колкото да пренаредим багажа. Движението идва с разходки, походи в планината и т.н.
Книги чете предимно фентъзи. Ако й е интересна, може да откара и 2-3 часа.
Ако не е, се налага да подканям. Пресен пример е Под игото. Чете адаптираната с триста зора по две глави само като се сетя да й кажа Joy

# 37
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Дъщеря ми -на 10 години, просто няма повече от 1 час време за игри на таблета или телефона.Не се налага да я ограничаваме.
Старая да е заета с нещо друго.
Зелено училище
Конна езда
Плуване
Срещи с приятели-играят навън,ако времето е лошо-ходим на гости или каним гости или ходим на кино.
Записах я в библиотеката,тя си избира книгите сама.Ние също четем много.
През лятото-на плаж всеки  ден.Не носим телефони и таблети.
На планина-1 месец.Там въобще не се сеща за таблета.

# 38
  • Мнения: 7 848
Дъщеря ми е на 15. Пише разкази в уатпад. Фейсбук, инстаграм не ползва, от време на време играе mobile legends или шие гоблени на телефона. А, и гледа клипове на кейпопъри. Не е много пристрастена.
При дребния, деветгодишен, е по-зле. Налага се да го ограничавам, защото става агресивен, ако прекали. Насочих го към по-миролюбив спорт, към библиотеката, купувам всички книги, които поиска.
Поставям им много домакински задължения сега през лятото, които ги отлепят от екраните.

# 39
  • Мнения: 8 601
как се шие гоблен по телефона? Simple Smile

# 40
  • Мнения: 7 848
Grinning Глупаво звучи, както съм го написала Blush не знам коя точно е играта, но един гоблен се "шие" за няколко дни.

# 41
  • Мнения: 5 262
ами у нас не му се позволява да си носи хендито в стаята. т.е. комуникации и пр. като на тел. и после хендито се оставя до тел. да се зарежда. в стаята си има компютър, но там зарибявката не е толкова противна като с мобилния. Т.е. за нас и у нас мобилния телефон е вид телефон и се ползва като телефон ... с разш. функции да си определя срещи по чата, но за музика , филми и пр. има други медии.
така не е залепен. но протести има. да ,

# 42
  • Мнения: 16
На брат ми децата намат телефони. Те са малки на 6 и 8г. И според него са вредни за менталното израстване и очите.

Брат ми е традиционалист и се занимава с изкарването на парите докато жена му гледа децата.
Относно интернета от компютъра, дават на децата да правят всичко с изключение на това да играят игри.
Внушили са им че е вредно и децата не си губят времето с игри.

# 43
  • Мнения: 4 409
И да кога ще могат да контролират на 💯% свободното им време? Само след някоя друга година тези деца ще бъдат като залепени за някое устройство. Получава се същото като с джънка. Колкото е по-забранено, толкова по-желано.

# 44
  • Мнения: 5 262
не е така. малко като се откъсне от 273 те месиджа на час , които съдържат основно смайлита и възклицания и … забелязва що за тъотия тече

Общи условия

Активация на акаунт