Лечение на алергия с имунотерапия и по-точно със Сталорал

  • 11 901
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 451
Здравейте !
Дъщеря ми е с доказана алергия към домашен прах, мухъл, плесен, полезни,  треви, цъфтящи растения , кучета и май това. От 2016 година отлагам лечение с въпросната имунотерапия, все имам надежда, че ще израсте тази алергия и няма да се налага да тровя органима  и с нещо, което нямам желание да давам. Посетихме трима алерголози и тримата казаха, че няма друг начин лечението е едно само със Сталорал. След просто изчисление пресметнахме,  че ако започнем лечението, което е минимум 3 години, ние трябва да инвестираме в лекарството първи я месец почти 500 лева, а всеки месец да имаме едни 240 лв. 
Имам въпроси към тези, които са започнали и лечение: Как се повлиявя организмът ви от тях? Има ли подобрение?
И въпрос към тези, които не го приемат: влошават ли се нещата при вас, след като не приемате лекарството?

# 1
  • Мнения: 13 856
Много сложен въпрос. За мен лечение трябва да се предприема.  То просто отлага влошаването на състоянието на децата. Особено ако има алергии към полени.
Дъщеря ми на 16 направи астма на алергична основа. С доста повече алергии от вашите. (полени, домашен прах, мухъл, влага, пернати, млечни, рибни, шоколад, някои меса. ) предприехме лечение и го провеждаме вече 5 години. Нещата претърпяха положително развитие когато замина да студенства във Виена. Там продължава лечението но определено има подобрение. Дори спира ериуса който в бг пие нон-стоп. Общо взето нямате избор, колкото и да е скъпо.
Като любопитен факт да кажа че с международната здравна карта-тестването, изработката на десенсибилизаторите, поставянето е безплатно. Единствено плаща 5 Евро обработка на рецепта. Тука в бг  беше прахосмукачка за пари - за всяко нещо - даже за поставяне на инжекциите. Ужас е с това българско здравеопазване.

# 2
  • София
  • Мнения: 9 123
Здравейте.
Подбутвам темата, защото не открих друга тема с повече мнения за Сталорал.
Синът ми е с алергичен ринит от доста години - поне 7. В момента е на 12 и половина. След тестване чрез надраскване на ръката при д-р Албена Бъчварова започнахме десенсибилизация със Сталорал. Прави я три години с една прекъсване (защото Сталорал беше спрян и го нямаше).
Не виждам никакъв резултат. Дори ми се струва, че по-скоро има леко влошаване, защото антихистамините вече не му действат.
Миналата година не сме правили десенсибилизация, защото след 3 години липса на резултат, ми се стори безпредметно.
Тази година решихме да потърсим друг лекар. Заведохме го при д-р Димитров в Токуда, който е доста препоръчван по форумите. Отново направи тестване чрез надраскване и ни накара да пуснем и кръвен тест в Геника - инхалаторен панел (110 лв.), защото можело от там да излезе и друг алерген и да се окаже, че не лекуваме с правилния препарат. Кръвния тест потвърди изцяло другия. Препоръча същата терапия - Сталорал, но с по-високи дози - не две впръсвания, а 4.
На мен тази доза ми се струва много голяма, защото детето и при три впръсквания получава подуване под езика, силен сърбеж в гърлото и дискомфорт.
Но това, което най-много ме притеснява е липсата на информация и разнопосочните мнения, на които попадам, че в началото на пубертета не се препоръчва провеждането на тази терапия.
Освен това и д-р Димитров не ни изписа дозата за целия сезон, а иска да отидем пак с ново направление/платен прелед, за да ни изпише следващите Angry .
Има ли някой преминал тази десенсибилизация и да е дала резултат при него?
Дали някой може да помогне с източници на информация - медицински (може на английски или немски), от където мога да се информирам повече доколко дава резултати и дали наистина не е добре да се провежда в тази възраст?
Може ли да препоръчате добър алерголог в София?
Благодаря Flowers Sunflower!

# 3
  • Мнения: 13 856
При мен от домашен прах и акари лечение 4 години  преди повече от 20 години ( в зората на десенсибилизаторите ) - за мен има осезаем положителен резултат.

При съпругът ми - пух, перушина, влага, мухъл -  4 години лечение преди 3-4годино е лечението  - резултат нула.

При дъщеря ни - астматик на алергична основа с полиалегрии ( няма да изброявам че няма да ми стигне мястото),  лекувана  общо пет години в бг и в това число със сталорал ( първо на хапчета, после стана с дозатор на впръскване, някъде междинно беше нещо  на инжекции  )  - ефект нула.  Във Виена последноте почти три години лекувана по тяхна схема но самп с двоен десенсибилизатор , на сегашните изследвания алергията към полени се занижила значително, но тази към мухъл е на същото ниво. Обяснили й обаче,  че следили задължително и някакви имунологични маркери свързани с алергиите,  които тази година  са занижени с50% което според докторката е голямо постижение.
Общо взето всички са казвали че  десенсибилизацията е нещо доста индивидуално, на някои хора влия е други не. Това че при мен е имало положителен резултат беше нашата надежда за дъщеря но , но явно нещата не се случват както ни се иска.
А поначало като почнахме с нея  сагата правехме пълен панел - драскане и кръвни . Така трябва да се правят тези панели за най - добра  точност-  дават пълна и точна картина. И вече от там се преценява към кои да се насочат. В бг се насочват към три , в Австрия към два.  

Вие сте писали алергичен ринит но към какво  - полени, мухъл,влага нещо друго. То обикновено се води ринит но ринитът е реакция на алерген. Какъв е вашият дразнител към което се лекувате?
П.с коригирах си писането че беше манджа с грозде...

Последна редакция: пн, 09 дек 2019, 20:21 от _re_ge

# 4
  • София
  • Мнения: 9 123
Реагира на треви - ежова главица, ливадна тимотейка, обикновена миризливка и култивирана ръж. Съответно десенсибилизацията правим с 688 - един препарат.
Има и силна реакция на плесени, както и сравнително слаба на живовляк.
Аз не виждам никаква промяна след 3 години десенсибилизация ( с една прекъсване между тях). И затова се чудя дали просто не е от тези, на което не влияе. Има ли смисъл да го мъчим с по-високи дози.

# 5
  • Мнения: 11
Здравейте !Моят син е с диагноза алергичен ринит.На 10год .От две години насам прави много често бронхити а тази година направи и две пневмонии.Изписаха ни Сталорал започнахме го сега ще пръскаме 5 месеца в годината.Искам да разбера ако някой го е ползвал има ли ефект кога най-рано може да се види резултата и трябва ли да се спира когато детето се разболее

# 6
  • Мнения: 13 856
Реагира на треви - ежова главица, ливадна тимотейка, обикновена миризливка и култивирана ръж. Съответно десенсибилизацията правим с 688 - един препарат.
Има и силна реакция на плесени, както и сравнително слаба на живовляк.
Аз не виждам никаква промяна след 3 години десенсибилизация ( с една прекъсване между тях). И затова се чудя дали просто не е от тези, на което не влияе. Има ли смисъл да го мъчим с по-високи дози.


Ами да кажем така. Нас ни предупредиха че всичко което правим е да предотвратим влошаването което винаги настъпва с възрастта. ( Виждам го по съпруга ми, коря се че с дъщеря ми почнахме десенсибилизация прекалено късно). Помнете че цялата работа може да стигне до астма и повярвайте човек гледа на нещата през пръсти до първия астматичен пристъп. При дъщеря ми беше на 14 и още помня ужаса ( познати все ме убеждаваха че ще израсте алергията и аз има вярвах, тя беше само на хистамини до тогава. Знаехме за алергиите й ходехме на алерголог но не смятахме че е чак за десенсибилизация ). Както писах дъщеря ми има подобряване едва след 6- тата година . При нея най -силна е алергия към полени към ( почти всички цъфтящи неща от февруари до ноември ) като състоянието й започна да се влошава някъде след -12-та та година. Едва тази година има много много  осезаемо подобрение според резултатите от теста. За съжаление към плесени няма подобрение.

Освен това нещо много важно -  всяко прекъсване нулира резултата от терапията, така че всъщност нямате терапия в рамките на три години.  За да разберете дали влияе на детето е необходимо без прекъсване да минете 3-5 години. Едва тогава може да се говори за това дали има ефект. Аз много се радвам че при дъщеря ми нещата така се стекоха че продължи терапиите във Виена където живее в момента,  дори както казах вече е седма година  и най-после имаме оптимистични новини. Иначе е навсякъде с инхалатор.

# 7
  • Мнения: 11
Синът ми също има алергия към тревни полени плевели бреза бръшлян.Симптомите започват от април до юни.Лятото е добре.Много време ми се вижда 5години.Но започнахме ще видим дано има положителен резултат

# 8
  • Мнения: 13 856
Аз съм лекувана 4 години. Става въпрос за 1992 до 1996 г. Значи преди и сега е все тая - не е кратко. Даже преди беше по - голям гърч, ижекциите бяха през ден, което много ми ограничаваше свободата. Сега поне са по-рядко.

# 9
  • София
  • Мнения: 9 123
Според мен не е задължително да има влошаване. Аз си влача същия тип алергия, но към други неща от около 20 години, че и повече. Няма влошаване. Просто има сезони/години, в които е по-силна и такива, в които е по-слаба.
За първи път тази година заради по-малкото ни дете и кърмене спрях млечни продукти напълно за около 8 месеца и на практика нямах алергични симптоми с изключение на 2-3 дни съвсем слаби. Чувала съм теории, че има връзка между приема на млечни продукти и алергиите тип сенната хрема, но до сега ми се струваха някакви фантасмагорични тези теории. Но сега от собствен опит видях, че има огромна разлика.
Не съм правила десенсибилизация.

# 10
  • Мнения: 9 451
Дъщеря ми е на почти 11 години и е алергична от 2016 година към полени, домашен прах, мухъл, плесен, козина на животни. Абе, май от всичко без храни за сега. Алергията се изразява в запушен нос и кихане. Предписаха ни Сталорал, но аз чакам в стартова позиция на този етап. Не сме то започвали, все още.
Искам да попитам тези с алергични деца. Как протича един пристъп на децата ви? Октомври, ноември и онази вечер се получава за по 1-2 дни лека кашлица и свирене на гърлото(чува се при дишане). Ведняга давам противоалергично и след часове се чувства подобрение. Мислите ли, че това е в следствие на алергията или си е чиста вирусна инфекция?
Съветвате ли ме да започнем приема на Сталорал?

# 11
  • София
  • Мнения: 9 123
Не знам какво имаш предвид под пристъп. При моето дете алергията е сезонна. Чеше си носа ожесточено, сърби го и гърлото и се мъчи да си го почеше, издавайки странни къхкащи звуци, когато е активна алергията.

# 12
  • Мнения: 11
Започнах терапията със Сталорал преди 10дни но ети че днес ми се оплака  че го боли гърлото.И сега какво да правя да го спирам?Лекуващия му лекар каза да го спрем само когато е нещо сериозно но как да знам дали няма да стане по сериозно.Как сте процедирали вие?Спирали ли сте го?За колко време? После  отново ли почвам с нарастващи дози или продължавам пак с 2впръскания

# 13
  • Мнения: 13 856
Искам да попитам тези с алергични деца. Как протича един пристъп на децата ви? Октомври, ноември и онази вечер се получава за по 1-2 дни лека кашлица и свирене на гърлото(чува се при дишане).

Задължително се консултирайте с алерголог. Ще замерят дишането. Това ( свиренето на гърдите, съпроводено с гъделичкането на гърлото ) по принцип при дъщеря ми се случваше преди първите астматични пристъпи със задух, така че нека медицинско лице се произнесе.

Последна редакция: пт, 13 дек 2019, 08:47 от _re_ge

# 14
  • Мнения: 9 451
Искам да попитам тези с алергични деца. Как протича един пристъп на децата ви? Октомври, ноември и онази вечер се получава за по 1-2 дни лека кашлица и свирене на гърлото(чува се при дишане).

Задължително се консултирайте с алерголог. Ще замерят дишането. Това ( свиренето на гърдите, съпроводено с гъделичкането на гърлото ) по принцип при дъщеря ми се случваше преди първите астматични пристъпи със задух, така че нека медицинско лице се произнесе.
Дъщеря ми няма свирене в гърдите, а само в гърлото.

# 15
  • София
  • Мнения: 9 123
Аз не мога да си обясня някои неща, които ми се струват нелогични.
Реално човек е изложен на алергените всяка година за по няколко месеца (докато му е активна сенната хрема да речем). Защо тогава не изгражда имунитет? А като прави по изкуствен начин същото - излага се на алергените чрез Сталорал, тогава би трябвало да изгради имунитет и да се десенсибилизира.
И другото - ако има една година прекъсване и все едно нищо не си правил. Пак ми се струва нелогично, защото човек през активния период на алергията пак се излага на алергените, т.е. тази година не е пропусната така да се каже.
За това ми се ще да изнамеря някакви медицински източници, изследвания, статистически данни с този Сталорал.

# 16
  • Мнения: 9 451
Препоръчайте ми добър алерголог без начение от кой град е.

# 17
  • Мнения: 11
Ние ходим при доктор Златко Димитров педиатър алерголог.Работи в Токуда .Той ни назначи Сталорал не мога да кажа дали попаднахме на лекар но той откри алергията на моя син.

# 18
  • София
  • Мнения: 9 123
Ние ходим при доктор Златко Димитров педиатър алерголог.Работи в Токуда .Той ни назначи Сталорал не мога да кажа дали попаднахме на лекар но той откри алергията на моя син.
А колко посещения (платени или с направление прегледа) трябваше да направите, за да установи алергията и да ви изпише терапията за целия сезон?

# 19
  • Мнения: 9 451
Има ли друг вид лечение на алергия, освен със Сталорал?

# 20
  • Мнения: 13 856
Аз не мога да си обясня някои неща, които ми се струват нелогични.
Реално човек е изложен на алергените всяка година за по няколко месеца (докато му е активна сенната хрема да речем). Защо тогава не изгражда имунитет? А като прави по изкуствен начин същото - излага се на алергените чрез Сталорал, тогава би трябвало да изгради имунитет и да се десенсибилизира.


С този пост Вие направо с един замах зачеркнахте повече от 30 години работа на медиците върху десенсибилизация , нейните принципи и ползи. Какво да кажа повече.


Има ли друг вид лечение на алергия, освен със Сталорал?

Сталорал ( сталорал драгс) е френска компания която произвежда десенсибилизатори. Това не е име на конкретен десенсибилизатори, тъй като и алергиите са различни. Това е трейд марка , име подобно на като канон, карлцайс, нескафе и т.н. Явно французите са водещи в тази индустрия, защото и на дъщеря ми десенсибилизаторите са френско производство.

# 21
  • Мнения: 11
Още на първия преглед назначи терапия и пусна кръвен тест .Бяхме на свободен прием.След две седмици трябваше да отидем пак този път записах по здравната каса.Итогава по изследванията излезе че има алергия към полени.

# 22
  • София
  • Мнения: 9 123
С този пост Вие направо с един замах зачеркнахте повече от 30 години работа на медиците върху десенсибилизация , нейните принципи и ползи. Какво да кажа повече.
Защо така нападателно?
Задавам си някакви въпроси и търся отговори тук, защото явно до момента не ги откривам другаде. Нищо не съм зачерквала.

# 23
  • Мнения: 13 856
Не беше нападателно  - беше тъжен извод.
За да може човек да коментира нещо  той трябва да е запознат с принципите. Иначе съжденията му звучат нелепо. Особено като използва думата "нелогично". Логиката в медицината стои върху познания , от които 6 години са университетско образование и още толкова специализация.  В интернет има много информация за десенсибилизацията обяснена като за хора с немедицинско образование като нас. Един обикновен гугълсърч ви дава ( от най- елементарното до медицински обоснованото с термини като  хормони, антитела и прочие)  обяснение на принципите на десенсибилизацията. Ще го поясня с прости думи. Стабилизирането се цели да бъде постигнато с дразнене. Концентрацията на десенсибилизатора непрекъснати нараства. Това няма как да бъде постигнато с естествен дразнител в нормалния живот. Нивото на дразнене трябва да се поддържа.всяко прекъсване ви сваля на долен етап.

За тези които питат за алергията по принцип и трябва ли децата да бъдат лекувани ето една извадка.

GEMA.BG
Истини и заблуди за алергията
Да се запознаем с алергията

„В последните години все повече пациенти се определят като алергични“
ИСТИНА: Световната Здравна Организация поставя алергията на 4-то място сред хроничните заболявания в световен мащаб.
Между 30-40% от европейците са алергични, показател, който се е удвоил в последните 20 години.


“Алергията засяга между 30% и 40% от човешката популация.
“Алергията е наследствено заболяване”
ИСТИНА: Алергията се предава генетично.
Колкото повече членове на едно семейство са алергични, толкова по-висок е риска децата да развият алергия:
15 %, ако нито един от родителите не е алергичен;
40 %, ако бащата или майката са алергични ;
60 %, ако и бащата и майката са алергични;
75 %, ако бащата, майката и още един член от семей-ството са алергични.
Най-точно казано: Не се предава самата алергия, а предразположеността към нея.
Не е задължително децата да са чувствителни към същите алергени, към които са и техните родители.


„Алергията не може да бъде диагностицирана при деца под 5 годишна възраст.“
ЗАБЛУДА: Обстоен медицински преглед, включващ събиране на лична и семейна анамнеза, извършване на кожни проби и/или биологични тестове, проведен от алерголог може да бъде направен и в много по-ранна възраст. Това дава възможност да бъдат взети превантивни мерки, като напр. избягването на алергена.

„Алергията може да бъде смъртоносна.“
ИСТИНА: Алергията може да доведе до настъпване на тежки реакции, но това се случва в изключително редки случаи. Ужилването от насекоми (пчели, оси), приемането на определена храна или на някои медикаменти може да провокира тежка алергична реакция.

1.   Най-тежката алергична реакция е анафилактичния шок. Обикновено започва като сърбящ копривоподобен обрив с подуване на лицето, очите, устните, езика и гърлото, последвано от общо прилошаване. Състоянието може да прогресира до тежка циркулаторна недостатъчност (значимо понижение на кръвното налягане), затруднено в някои случаи от дихателна недостатъчност. При липса на подходящо лечение, резултатът от реакцията може да бъде фатален.

2.   Ангиоедемът е друга потенциално тежка алергична реакция. Характеризира се с подуване на лицето. Ангиоедемът може да се задълбочи в едем на ларинкса, който да провокира дихателна недостатъчност, което може пък от своя страна да доведе до задушаване.

3.   Астматичен пристъп, проявяващ се като кашлица, свиркащо дишане или дихателна недостатъчност, която може допълнително да се задълбочи, понякога дори фатално.
„Алергията може да изчезне спонтанно.“
ИСТИНА и ЗАБЛУДА: Само 10 % от алергиите изчезват спонтанно. Това са случаите на някои хранителни алергии като напр. алергията към кравето мляко. Нелекуваната алергия може да се усложни (полиалергия – алергия към повече алергени) или задълбочи (астма).



„Всяка възраст има „своята“ алергия.“
ИСТИНА: Алергията се променя в хода на живота. Тя може да се прояви под различни форми.
Хранителната алергия се наблюдава по-често в детската възраст. Проявява се като уртикария или екзема. Развитието на алергичната реакция е различно в зависимост от хранителния продукт.
Алергия към кравето мляко: в 80 % от случаите, проявите изчезват след 18. месец от раждането.
Алергия към фъстъци: среща се в 80 % от случаите, проявите са непрекъснати.
Респираторната алергия (ринит, астма) се проявява на по-късен етап и продължава и в зряла възраст.

Нейното развитие зависи от множество фактори:
продължителност и степен на излагане на алергена
взети мерки за избягване на алергена
лечение, в частност алергенна десенсибилизация, която може да промени естествения ход на болестта.



„Приемах антихистамини, чувствах се по-добре, но когато спрях лечението, симптомите се върнаха.“
ИСТИНА: Медикаментите като антихистамини и кортикостероиди веднага облекчават симптомите, но не премахват проблема изцяло.

Десенсибилизацията е лечение на причината за алергията, което се състои в постепенното привикване на организма към съответния алерген, отговорен за алергичната болест. Идеалното лечение е комбинацията от двата типа терапии.

„Сенната хрема е алергия.“
ИСТИНА: Това е сезонен алергичен риноконюнктивит като реакция към полените, влизащи в контакт с носа и очите.

Симптомите са:

бистра носна секреция
запушен нос с по-голяма или по-малка тежест
кризи на внезапно кихане
сърбеж на носа и/ или на небцето
сълзене, зачервяване и изтръпване на очите.



„Често астмата е с алергичен произход.“
ИСТИНА: В детска възраст 85% от астмата е с алергичен произход. При възрастните разпространението на алергичната астма е в по-малка степен.

Взаимовръзки между ринита и астмата:

40% от нелекуваните алергични ринити прогресират в астма.
25% от алергичните пациенти развиват едновременно астма и ринит.



Край на цитат.


Мой коментар. Както казах имам дъщеря на 21 с астма от 15-16 годишна . Има Астма на алергична основа ( има полиалегрии - полени, влага, мухъл домашен прах, пух перушина , храни не коментирам ) и мога да потвърдя всичко написано с статията. Стигна до астма защото не сме я лекували, вземаше само антихистамини. Разбира се не се знае какво щеше стане дори и да беше минала лечение ( има повлияване и  неповлияване на лечението по принцип )  , но винаги остава чувството на съмнение че не си опитал всичко.

Последна редакция: пн, 16 дек 2019, 08:04 от _re_ge

# 24
  • София
  • Мнения: 9 123
Не беше нападателно  - беше тъжен извод.
За да може човек да коментира нещо  той трябва да е запознат с принципите. Иначе съжденията му звучат нелепо. Особено като използва думата "нелогично". Логиката в медицината стои върху познания , от които 6 години са университетско образование и още толкова специализация.
И все пак ми стана обидно отношението Ви. Не претендирам да имам медицински познания или да се сравнявам с лекарите и тяхното образование. Като родител търся най-правилното решение за детето си. Както споменах и преди сме правили десенсибилицазия три години с една прекъсване (защото беше спрян Сталорал) и е било все с една и съща ненарастваща доза.
Сега пък ни засилиха с най-голямата допустима (т.е. пак няма как да има нарастване на дозата през идните години).
През годините съм попадала на много лекари, които по една или друга причина препоръчват неадекватно лечение. Често мненията на двама различни лекари са напълно противоположни. Заради този си опит със системата ни на здравеопазване вече се интересувам повече какво се случва и как лекуват мен и децата ми.

# 25
  • Мнения: 13 856
За човек, който твърди че няма медицински познания да обяснявате, че нещо ви е нелогично в лечението звучи нелепо. Както  и за човек който твърди  че се интересува от тази област защото иска да помогне  и детето  му е било лекувано три години ( прекъсването го споменахте  едва след като питах  ) звучите като тотално  неинформирана. Бг-мама едва ли е мястото където ще ви дадат  медицински обосновано становище. Десенсибилизация е само една , няма видове лечение. Приемът на антихистамини не е лечение. Когато липсваше сталорала на пазара имаше заместител. Ние не сме прекъсвали.
Общо взето ако се върнете и си прочетете мненията от гледна точка на страничен човек като мен , звучите като някой , който чака някой да му се  каже че лечението е безсмислено  и по-добре да се спре. Е това няма да съм аз . И не се сравнявайте с детето  си. Вашата алергия не е неговата. Но ДА,  вие вземате решение като  родител за неговото здраве,  с всичи последващи ползи и вреди.

Спирам то тук , за мен темата е изчерпана.

# 26
  • София
  • Мнения: 9 123
Ще е полезно, ако и други хора споделят опита си със Сталорал:
- към каква алергия правите десенсибилизация?
- след колко години прием започна да има резултат/промяна?
- на каква възраст започнахте десенсибилизацията?
Благодаря Flowers Hibiscus !

# 27
  • Мнения: 540
Здравейте !
Дъщеря ми е с доказана алергия към домашен прах, мухъл, плесен, полезни,  треви, цъфтящи растения , кучета и май това. От 2016 година отлагам лечение с въпросната имунотерапия, все имам надежда, че ще израсте тази алергия и няма да се налага да тровя органима  и с нещо, което нямам желание да давам. Посетихме трима алерголози и тримата казаха, че няма друг начин лечението е едно само със Сталорал. След просто изчисление пресметнахме,  че ако започнем лечението, което е минимум 3 години, ние трябва да инвестираме в лекарството първи я месец почти 500 лева, а всеки месец да имаме едни 240 лв.  
Имам въпроси към тези, които са започнали и лечение: Как се повлиявя организмът ви от тях? Има ли подобрение?
И въпрос към тези, които не го приемат: влошават ли се нещата при вас, след като не приемате лекарството?
Аз съм с алергия от дете е вече нямам спомен как се казваха инжекциите които ми биеха била сън на 7г.Иначе алергиите ми бяха към същите нека които описвате и вие вкл.и към лекарства.Лечението ми се провеждаше в Александровска болница в алергологията.Но по спомен 3г ми ги поставяха и то по схема поръчваха се срещу парка Заимов голямата сграда пред която има статуя на жена с бебе в ръце.Е след дългото лечение тичането на моите родители и парите които са дали за цялото ми лечение мога да кажа че има резултат.Ако моето дете имаше същия проблем бих постъпила по същия начин .Само с пиене на противоалергични няма да снане аз поне съм минала през това пък и бях тежък случай.Но всеки сам решава за детето си.Успех😊

Последна редакция: пт, 20 дек 2019, 00:53 от aleks..

# 28
  • Мнения: 11
Може ли алергията да отслабва имунитета?Освен че има алергия от полени синът ми боледува много често .Моля да споделите?

# 29
  • Мнения: 13 856
Може ли алергията да отслабва имунитета?Освен че има алергия от полени синът ми боледува много често .Моля да споделите?
При дете с алергии са възможни и двете крайности - отслабен имунитет и често боледуване , както и хиперактивен имунитет и повишена чувствителност (Затова понякога имуностимулаторите вместо да помагат- вредят)  Много е специфична материята. Със сигурност обаче да подчертая , че честото боледуване не е пряко свързано с наличието на алергия. Т.е. и деца без алергии могат да боледуват често и деца СЪС алергии могат да са много здрави. Примерно при дъщеря ми има хиперимунитет, боледува рядко но когато боледува е много тежко и съпроводено с алергични бронхити.

# 30
  • София
  • Мнения: 9 123
Нашият младеж не е боледувал често, нито (да не казвам голяма дума - тежко). Въпреки алергията към полени, не го е удряло в дробовете при боледуване. По-скоро от време на време изкарва някое стомашно-чревно вирусче или ангина, но в рамките на нормалното.

# 31
  • Мнения: 201
Скрит текст:
Не беше нападателно  - беше тъжен извод.
За да може човек да коментира нещо  той трябва да е запознат с принципите. Иначе съжденията му звучат нелепо. Особено като използва думата "нелогично". Логиката в медицината стои върху познания , от които 6 години са университетско образование и още толкова специализация.  В интернет има много информация за десенсибилизацията обяснена като за хора с немедицинско образование като нас. Един обикновен гугълсърч ви дава ( от най- елементарното до медицински обоснованото с термини като  хормони, антитела и прочие)  обяснение на принципите на десенсибилизацията. Ще го поясня с прости думи. Стабилизирането се цели да бъде постигнато с дразнене. Концентрацията на десенсибилизатора непрекъснати нараства. Това няма как да бъде постигнато с естествен дразнител в нормалния живот. Нивото на дразнене трябва да се поддържа.всяко прекъсване ви сваля на долен етап.

За тези които питат за алергията по принцип и трябва ли децата да бъдат лекувани ето една извадка.

GEMA.BG
Истини и заблуди за алергията
Да се запознаем с алергията

„В последните години все повече пациенти се определят като алергични“
ИСТИНА: Световната Здравна Организация поставя алергията на 4-то място сред хроничните заболявания в световен мащаб.
Между 30-40% от европейците са алергични, показател, който се е удвоил в последните 20 години.


“Алергията засяга между 30% и 40% от човешката популация.
“Алергията е наследствено заболяване”
ИСТИНА: Алергията се предава генетично.
Колкото повече членове на едно семейство са алергични, толкова по-висок е риска децата да развият алергия:
15 %, ако нито един от родителите не е алергичен;
40 %, ако бащата или майката са алергични ;
60 %, ако и бащата и майката са алергични;
75 %, ако бащата, майката и още един член от семей-ството са алергични.
Най-точно казано: Не се предава самата алергия, а предразположеността към нея.
Не е задължително децата да са чувствителни към същите алергени, към които са и техните родители.


„Алергията не може да бъде диагностицирана при деца под 5 годишна възраст.“
ЗАБЛУДА: Обстоен медицински преглед, включващ събиране на лична и семейна анамнеза, извършване на кожни проби и/или биологични тестове, проведен от алерголог може да бъде направен и в много по-ранна възраст. Това дава възможност да бъдат взети превантивни мерки, като напр. избягването на алергена.

„Алергията може да бъде смъртоносна.“
ИСТИНА: Алергията може да доведе до настъпване на тежки реакции, но това се случва в изключително редки случаи. Ужилването от насекоми (пчели, оси), приемането на определена храна или на някои медикаменти може да провокира тежка алергична реакция.

1.   Най-тежката алергична реакция е анафилактичния шок. Обикновено започва като сърбящ копривоподобен обрив с подуване на лицето, очите, устните, езика и гърлото, последвано от общо прилошаване. Състоянието може да прогресира до тежка циркулаторна недостатъчност (значимо понижение на кръвното налягане), затруднено в някои случаи от дихателна недостатъчност. При липса на подходящо лечение, резултатът от реакцията може да бъде фатален.

2.   Ангиоедемът е друга потенциално тежка алергична реакция. Характеризира се с подуване на лицето. Ангиоедемът може да се задълбочи в едем на ларинкса, който да провокира дихателна недостатъчност, което може пък от своя страна да доведе до задушаване.

3.   Астматичен пристъп, проявяващ се като кашлица, свиркащо дишане или дихателна недостатъчност, която може допълнително да се задълбочи, понякога дори фатално.
„Алергията може да изчезне спонтанно.“
ИСТИНА и ЗАБЛУДА: Само 10 % от алергиите изчезват спонтанно. Това са случаите на някои хранителни алергии като напр. алергията към кравето мляко. Нелекуваната алергия може да се усложни (полиалергия – алергия към повече алергени) или задълбочи (астма).



„Всяка възраст има „своята“ алергия.“
ИСТИНА: Алергията се променя в хода на живота. Тя може да се прояви под различни форми.
Хранителната алергия се наблюдава по-често в детската възраст. Проявява се като уртикария или екзема. Развитието на алергичната реакция е различно в зависимост от хранителния продукт.
Алергия към кравето мляко: в 80 % от случаите, проявите изчезват след 18. месец от раждането.
Алергия към фъстъци: среща се в 80 % от случаите, проявите са непрекъснати.
Респираторната алергия (ринит, астма) се проявява на по-късен етап и продължава и в зряла възраст.

Нейното развитие зависи от множество фактори:
продължителност и степен на излагане на алергена
взети мерки за избягване на алергена
лечение, в частност алергенна десенсибилизация, която може да промени естествения ход на болестта.



„Приемах антихистамини, чувствах се по-добре, но когато спрях лечението, симптомите се върнаха.“
ИСТИНА: Медикаментите като антихистамини и кортикостероиди веднага облекчават симптомите, но не премахват проблема изцяло.

Десенсибилизацията е лечение на причината за алергията, което се състои в постепенното привикване на организма към съответния алерген, отговорен за алергичната болест. Идеалното лечение е комбинацията от двата типа терапии.

„Сенната хрема е алергия.“
ИСТИНА: Това е сезонен алергичен риноконюнктивит като реакция към полените, влизащи в контакт с носа и очите.

Симптомите са:

бистра носна секреция
запушен нос с по-голяма или по-малка тежест
кризи на внезапно кихане
сърбеж на носа и/ или на небцето
сълзене, зачервяване и изтръпване на очите.



„Често астмата е с алергичен произход.“
ИСТИНА: В детска възраст 85% от астмата е с алергичен произход. При възрастните разпространението на алергичната астма е в по-малка степен.

Взаимовръзки между ринита и астмата:

40% от нелекуваните алергични ринити прогресират в астма.
25% от алергичните пациенти развиват едновременно астма и ринит.



Край на цитат.


Мой коментар. Както казах имам дъщеря на 21 с астма от 15-16 годишна . Има Астма на алергична основа ( има полиалегрии - полени, влага, мухъл домашен прах, пух перушина , храни не коментирам ) и мога да потвърдя всичко написано с статията. Стигна до астма защото не сме я лекували, вземаше само антихистамини. Разбира се не се знае какво щеше стане дори и да беше минала лечение ( има повлияване и  неповлияване на лечението по принцип )  , но винаги остава чувството на съмнение че не си опитал всичко.
Е то лечението не е ли с антихистамини? На мен и детето само това изписват. И отвреме навреме някой кортикостероиден спрей.

Последна редакция: вт, 16 фев 2021, 12:18 от AnMary

# 32
  • Мнения: 3
Здравейте с алергия на домашен прах сме изписаха ни сталорал.Но след 2ден се появи кашлица нормално ли е това.

Последна редакция: чт, 02 фев 2023, 10:15 от Sedi87

# 33
  • София
  • Мнения: 9 123
Ако домашният прах ви предизвиква кашлица, е нормално и Сталорал да предизвиква същите реакции. Може дадавате антиалергично при проява на симптоми - поне на нас така са ни казвали алерголозите.

# 34
  • Мнения: 3
Пием фортекал но ужасно много кашля алерголага ни каза да не давам 1 ден и да продължа с 1 доза и през 2 дни да увелича.
При вас имаше ли такъв проблем,после свикнали с алергена?
Благодаря ви.

# 35
  • София
  • Мнения: 9 123
Неговата алергия е към полени най-силна  изатова правим десенсибилизация. Но на моменти си прави силна реакция и пие антиалергично. Просто кашлицата не му е от симптомите. Но му се подува езикът, има сърбеж в гърлото, носа. Успокоява се от антиалергичното.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 4 493
Здравейте, при моя син, който е на 13 години, алергичните симптоми започнаха може би преди две години - течащ и запушен нос. Обаче с мъжа ми ги неглижирахме. Смятахме, че е настинал и прочие. Сагата започна с преглед при един доктор и кръвни тестове с резултат -  лека алергия към тимотейка. Лекарят изчезна и го записахме при друг - кожният тест показа и алергия към плесен. Новият лекар ни предложи сталорал. Тъй като всяко ходене ни струваше по 100 лева, а стана ясно, че сталорала не го поема касата, че и на всеки два месеца пак ще трябва да даваме по 100 лева за нова рецепта, се насочихме към нов лекар - по каса. Сега новата идея е, че тъй като има разминаване между кръвните и кожните тестове, трябва да се повторят, но пролетта. Цялото това време го запълваме с противоалергични хапчета, които последният лекар категорично спря. Първо бяхме на кортикостероид за нос, после него спряха, после започна нов, след него алергодил. И се чудя, докато продължава това чакане, какво правим с детето? Всеки казва- това може един месец да се прилага, другото два... А после? Как се живее с целогодишна алергия? Дори не искам да си помисля, ако почнем сталорал и той не подейства. Аз имам сенна хрема с изразени симпоми за все по-продължително време - преди - през април и май, сега от април до края на септември. Но все пак не е целогодишно, пия хапчета и съм що годе добре. На детето хапчетата не му спряха съвсем оплакванията, сега сме закрепили работата някак със спрейове, но това докога?  На моменти много се измъчвам.

# 37
  • София
  • Мнения: 9 123
Не разбрах алергията целогодишна ли е или сезонна.
Тази година с изненада разбрах, че Сталорал се покрива по каса - а ние правим от доста години десенсибилизация, но трябва да отбележат детето като астматик. Тогава може би около половината от цената се поема по каса.
Също доколкото съм запозната няма проблем продължително да се проемат антихистамини.
Има няколко различни групи и може да пробвате различните, за да видите кои деастват при вас.
След като имате направени тестове, май няма много смисъл да ги повтаряте след няколко месеца.
Тимотейката едва ли е целогодишна. Ако другият проблем е плесен - вижте дали имате източник на такава в дома си и се опитайте да го отстраните.
Но най-добре е да си намерите алерголог, на който да имате доверие. Аз също се бях издразнила преди време на един, дето искаше за всяка рецепта да ходим отново и да плащаме по много пари за преглед, а на всичкото отгоре и часове нямаше. Обичайната практика е да ни изпишат Сталорала за целия сезон. Дори подозира по описанието, че е същия лекар.
Ние го сменихме.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 4 493
За Димитров от Токуда става дума. Като цяло не ми харесва отношението му, а за парите няма да говорим. Преди това бяхме при един професор пак в Токуда, не му помня името. Той пък тотално не говори с нас. Мълча, мълча и каза да вървим лабораторията, като изобщо не обясни, че на сина ми ще му вземат кръв от вената и детето щеше да припадне там, защото му беше за първи път. Сега новата лекарка ми хареса първия път, но при втория преглед влезе в такива сложни, на високо професионално ниво, обяснения, че изгубих нишката какво казва. Предлага да се повтори теста, за да се потвърди алергията към плесен, защото в кръвния тест липсва, а според нея специално плесените достоверно се доказвали именно от кръвен, а не от кожен. Да не излезе, че със сталорала третира нещо, което всъщност го няма като алергия. Това са й доводите.
Целогодишни са му оплакванията и алергията е към Алтернария, плесен, която се среща основно по растения, органични отпадъци. Синът ми има повече оплаквания навън - преди през зимата като излезе, за един час изразходваше по  едно пакетче кърпички. Така че вкъщи нищо не можем да направим по отношение на чистене. Иначе няма сърбежи и кихане. И консултация с УНГ сме правили, той е категоричен, че е алергия.
Димитров ни каза, че рупафин може да приема до една година. А след това?
Личната лекарка ни каза, че може да искаме сталорала по каса, но според Димитров след като  няма астма, няма как да минем през касата. Не е това основно проблема де.
Сега чакаме април за новия тест, но не знам какво ще се промени. Той си има оплакванията и те няма да изчезнат. Сега като спрем и алергодила, какво правим? Никой не ми отговаря от лекарите на тези въпроси. Всеки казва- ще видим, дайте сега това да направим....

# 39
  • София
  • Мнения: 9 123
Да, същият е лекарят. И на мен ми направи много неприятно впечатление. Дооста комерсиален подход.
Иначе ние ходехме 2-3 години при Анна Валериева в Медицинска академия. Работи и с направления, но последно не успях да я открия близо месец, за да запиша час и накрая се пренасочихме при друг лекар.
Преди това сме ходили при д-р Албена Бъчварова в Детско здраве. А сега последно ходихме при Диана Христова в Неоклиник - също с направление.
И от двете съм с добро впечатление, но в Неоклиник много се чака - не се спазват твърде часовете, а се гледа редът на регистриране долу на регистратура. Ако това не Ви пречи, опитайте при нея. Тя всъщност ми каза за Сталорала по каса.
Успех!

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 4 493
Ами точно при нея ходим сега в Неоклиник Simple Smile Тя иска да изчакаме и пак да направи тестовете. Да видим какво ни предстои .

# 41
  • Мнения: 3
Здравейте въпроса ми е  ползваме тия капки сталорал при нас ни изписаха 1ден 1 доза 2 ден2.... и така 5 ден 5 капки
При вас също ли беше схемата

# 42
  • София
  • Мнения: 9 123
Лекарят преценява терапията. При нас първите години вземахме стартираща доза, която е с много по-ниска концентрация и тя беше по тази схема и после се минаваше на поддържащата (друг цвят флакон) вече примерно по 2 впръсквания всеки ден.
С въвеждащата се проследява да не направи прекалено силна реакция детето.

# 43
  • Мнения: 475
Здравейте, тази година, малко късно, но все пак, започнах терапия със Сталорал капки.
Не се знае дали ще има ефект тази пролет, времето ще покаже.
Въпросът ми е има ли някой с подобрение от такова лечение и ако да, след колко време?

# 44
  • Мнения: 1
Може ли алергията да отслабва имунитета?Освен че има алергия от полени синът ми боледува много често .Моля да споделите?
Алергията е предпоставка за често боледуване и продължително боледуване и задълбочаване на нещата.

# 45
  • София
  • Мнения: 9 123
Синът ми, да не казвам голяма дума, но въпреки алергията не е от особено боледуващите, дори в градинска възраст не беше, така че не мисля, че има връзка.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 243
На нашето дете му правим вече 4 година курс десенсибилизация със Сталорал. Максимума е 5 години. Казват че оптимален ефект е постигнат на 4 година и няма защо да правим още една. Мисля, че като симптоматика има подобрение (алергичен ринит и много висок Ige). Правим за треви. Но да, боледува повече от останалите и то от доста сериозни вирусни или балтериални инфекции, за жалост.
От години е на антихистамин целогодишно.
Успех на всички.

# 47
  • София
  • Мнения: 5
Staloral помага много за алергия. Въпросът ми е - знаете ли дали е задължително след 2 мин под езика, да се гълтат капките или могат да се изплюят? Аз мисля, че могат и да не се гълтат, но не питах лекарката.

# 48
  • София
  • Мнения: 2 243
След като престоят под езика капките се преглъщат.

# 49
  • София
  • Мнения: 5
да, знам, че така пише, но какъв е смисълът да се преглъщат и попадайки в стомаха, имат ли десенсибилизационно действие? Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 2 243
Както всяко лекарство и това е описано как да се употребява, за да постигне заложените резултати. И се ползва както е изискано.

Общи условия

Активация на акаунт