Но дали е така ...?

  • 5 909
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 30 802
Ей това е интересна гледна точка:

http://webstage.bg/li-ri-chni-otkloneniya/6336-storim-golemi-kas … -marko-semov.html

В България има два вида хора. Едните виждат, че в БГ е мизерия и драпат да се измъкнат, като виждат възможности в глобализацията. Българинът винаги си е падал малко алафранга и като се замогне, гледа навън и напред и почва да се вписва. Не за пръв път е ставало, в миналото тия хора са били авангарда и на мисловното.

Вторият вид вижда, че е гадно и се окопава още по-дълбоко, скептичен е към новото.

Винаги ги е имало тия два вида.

# 16
  • Мнения: 5 001
Едно не мога да разбера на високия софийски стандарт и претенции-блоковете им стари и очукани,мебелите им масовка- от по 500-1000лева дивани,секции,легла,колите им на лизинг,жилищата с кредит-къде са им парите от големите заплати?Само цените в магазините им са по-високи от тези в провинцията,не и стандарта.За селата не знам,нямам наблюдения.

# 17
  • Paris, France
  • Мнения: 14 017
Какво толкова ви е впечатлило, че някой живее различно от вас, та сте пуснали такава объркана тема?

А мене ме учудва това, че доходите са обвързани с местоживеенето. Хората с високи доходи и възможност да работят от дома си също се случва да живеят на село. Там има място за компютри, бумаги, складове, няма шум, шумът не изнервя преки съседи.

# 18
  • Мнения: 18 532
Мястото за живот тежи с достъпа до нужните неща.Щом можеш да работиш там, доволен си от това, имаш удобствата за нормален живот без напрежение, достъп наблизо да лекари, училище, театър, ресторант, и други такива нужди, имаш свободата да спортуваш  или друго приятно ти занимание-това е твоето място.И тази концентрация на  учреждения  и  такива  не е най-доброто , другаде по света са разпръснати, опитаха и тук и срещнаха як отпор дори за мъничък опит-как ще се преместят чиновниците, и така.Хубаво е дето има много университетски  филиали, те поддържат нивото на живота ,но пък пада това на обучението.
Та  тези са основните неща  да се определи едно място за добро за живеене.
София  не е на първите вместа, но там са  една трета от жителите на страната.А дето са много хора   има колкото удобство, толкова и вредности.
Най-лошото е ,че намаляваме, при нас спират доста автобуси и затрудняват  хората.

# 19
  • Down south
  • Мнения: 7 678
... Дали е така,  нека поговорим ...
рядко чета СО, но винаги изпъкват споровете на традиционното и модерното
1  модерното - сем. живеещо в голям град /обичайно в Сф / с доход около 5-7000 , с възможност за ,, по- добър,, начин на живот и кариера
2  традиционното - сем. живеещо в къща с двор /обичайно в близко до град село /с доход около 2000 , отглеждащо си частично храната
 Има и още няколко опции,  ако искате, ще добавим после...
 Темата не е за парите !!!
За да бъде темата по- смислена , нека поне първите страници бъдем разумни .... шегувам се ....да бъдем каквито искаме
Темата има само едно условие : Без крайности т.е. не бъдете крайни в примерите си .
Така и не разбрах за какво е темата.
Два вида семейства? Кои, къде и как живеят.
Доходите и разбира се, многото препинателни знаци  Whistling

# 20
  • Мнения: X
Не знам кой колко е щастлив и дали това зависи от пари /местожителство. Обаче знам, че живеем изкуствен живот... А като всичко изкуствено - среда, дрехи, храна, коли, това води до проблеми. Винаги. Няма как един изкуствено създаден свят да "създава" щастливи хора. Затова и все повече хора са нещастни, връзки се разпадат със скоростта на светлината... И за съжаление, по - добре няма да става.

# 21
  • София
  • Мнения: 16 193
Понеже темата е формулирана като “или/или”: там, където възможностите за образование на децата ми са най-добри. Всичко друго е вторично. Бих казала и “вид егоизъм”, да не си развалиш спокойствието и рахатя на село.

Между другото, в развития свят затова има suburban, като най-доброто от двата свята. Наздраве за тези, които го постигат и в България!

# 22
  • Мнения: 25 590
... Дали е така,  нека поговорим ...
рядко чета СО, но винаги изпъкват споровете на традиционното и модерното
1  модерното - сем. живеещо в голям град /обичайно в Сф / с доход около 5-7000 , с възможност за ,, по- добър,, начин на живот и кариера
2  традиционното - сем. живеещо в къща с двор /обичайно в близко до град село /с доход около 2000 , отглеждащо си частично храната
 Има и още няколко опции,  ако искате, ще добавим после...
 

Или наистина много рядко четеш в СО, или двете с теб четем различни СО.  Laughing
Кажи от коя тема си направи тези изводи, че явно съм я пропуснала.

Според мен делението е по друг критерий:
1. Модерното – семейство, което живее в отделно жилище – собствено или под наем, което му дава известна автономност и свобода да взема самостоятелни решения.
2. Традиционното – семейство, което живее при родителите на един от двамата, най-често тези на мъжа, с всички произтичащи от този факт също така традиционни драми в духа на класиците, възпели българското село.

Естествено, това е съвсем условна и груба класификация, с множество смесени варианти и различни решения на възникналите проблеми. От преминаване на традиционното семейство в модерно, когато атмосферата стане съвсем отровно, до разпадането му, когато някой от двойката категорично откаже да го изчегъртат от полата на мама.
Отделен въпрос е, че това деление изобщо не е вярно, доколкото и в предишните векове е имало млади, държащи на самостоятелността си. Даже, ако се вярва на някои народни песни, мъж, който не може да построи дом за семейството си, и жена, която не може да го направи уютен с чеиза си, за нищо не стават.  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 5 242
Нищо не разбрах аз от замисъла на темата, но лично за себе си предпочитам да живея на село. Един ден ще имам къща в някое село. Искам да си отглеждам храната. Съжалявам, че сме се махнали от село навремето. Една баба ми каза преди време - " скъса ли се връзката със селото започва глада и самотата". Права беше.

# 24
  • Мнения: 30 802
To и аз искам, но ми харесва и идеята да се пробие сред народите, дето ползват други "магии" и методи, за да вървят нещата по-бързо. Не ме блазни бавният живот сам по себе си, ако е вечна мъка и сивота. А да, и децата все пак, образованието има значение. Проблемът не е в това, че ще направиш нещо уау с уроци и образование, а че другата опция е много, много зле.

# 25
  • Мнения: 298


Или наистина много рядко четеш в СО, или двете с теб четем различни СО.  Laughing
Кажи от коя тема си направи тези изводи, че явно съм я пропуснала.


Наистина рядко чета тук . Вчера отворих две теми и чета почти едно и също , как едва ли не, си човек само ако вземаш голяма заплата и живееш в голям град , иначе си неудачник / и други епитети имаше/
И просто се зачудих , защо изборът на едни да е грешен , а на другите правилен .  Не е ли това нещото, което всеки трябва да определи за себе си и защо толкова много хора се принизяват ...
Затова и зададената тема нямаше кой знае какви критерии и подробности , защото не е важно кой къде живее и какви пари взима

Тъй-като доста от вас споделиха , аз също ще го направя.Живеем ни в град- ни в село и въпреки , че имаме жилища в града , това ни удоблетворява напълно , макар че и за в т2 не сме, относно доходите / това го пиша , да не си помислите , че ни е кисело гроздето /, но имаме толкова прекрасни хора за приятели с малък доход и не разбирам, как някой ги окачествява като некадърни и пр.

# 26
  • Мнения: 5 242
Не не, аз наистина няма да пия повече. Явно 2 чаши вино ми влияят на четенето с разбиране.
Какво общо има това къде живееш с това колко готин човек си или колко си успял? Може човек да бъде успял навсякъде. Може и да е некадърник и мързелив и в топ центъра на София.
А относно образованието Сирено, в грешка си. Много ама много деца от моето поколение учеха на село и станаха добри и успели хора. Играеха на воля и свобода и се хранеха директно от дърветата. Нашия клас имаше спечелени матемарически състезания на национално ниво! Имаме адвокати и бизнесмени.Това беше преди Бойко и предходните му да обезлюдят селата ни. В момента прекрасни български селца са окупирани от цигани, а къщите които бабите и дядовците ни градиха цял живот са или паднали или населени с цигански племена.  Точно преди два дни пътувах през Котленския проход, няма такова безобразие!  Мъчно ми е.
Мъчно ми е, че детето ми не може да играе навън и да е в безопастност, нито да си откъсне домат от градината, нито да бяга по чехли до съседчето. Преместихме се в град макар и не голям. Училищата са под всякаква критика, циганите пак ги има и то по-лоши и опасни.

# 27
  • Мнения: 30 802
Не съм в грешка. Говоря за образование, безопасност и условия за деца към лето 2020-то. И там вече искаш-не искаш, плащаш. Затова и се появяват от ония семейства, поолъсканите, с фотосесиите, новите усмихнати хилиардери. Щото и да им се смееш, извън техния свят си пълзи един гето стайл и е гадно и опасно.

# 28
  • Мнения: 5 242
Да бе. Ние като нямаме фотосесий и изкарваме от заплата до заплата сме от гетото... Ами съжалявам, но всичко е въпрос на шанс и да направиш правилното действие в точното време. Аз като живея в областен провинциален град и си отглеждам детето тук, блъскам като грешен дявол, макар и с диплома и знания, за да си изуча детето и нямам възможност да му плащам за частно училище, а вечер след работа и обяснявам аз, по-лош родител ли съм от майката, която е навила на масури косата на дъщеря си и я е завела на коледна фотосесия във времето между урока по математика и цигулка? Стига с тези булшитс, моля!  За каква безопастност ми говориш по Софийските и Пловдивски улици?  Нас майките ни вземаха ли ни от училище? Бягаха ли с нас по улиците? Аз на 8 години вземах брат ми и сестра ми от детската градина сама..
Безопасност отдавна няма в тази държава на мутри и цигани.

# 29
  • София
  • Мнения: 16 193
Злодеида, не е въпрос на шанс, а въпрос на избор. Моят живот е пример точно за “изборите” vs. лошите шансове.


И какъв е този руски спелчекър, дето го ползвате, в българския език няма множествено число, завършващо на Й.

Общи условия

Активация на акаунт