Но дали е така ...?

  • 5 905
  • 82
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 241
Да Шарки, предупредих, че от 2 чаши вино не мога да чета, явно и писането ми е на същия хал Joy .
Много си права. Въпрос на избор е. Ние българите направихме тоя лош избор за съдбата на децата и на селата ни. Правим го на всеки 4 години. Правим и лошия избор да мълчим и стоим като овце в кошари. Размножихме си циганята. Позволихме на правителството да убие поминъка на бабите в селата. Пуснахме зарази като птичи грипове, луди крави и чуми по свинете. Кога ли ще обявим и национална криза с доматите и картофите се чудя? Децата на тези баби видяха, че няма друг начин да поддържат родителите си живи и заминаха като гастербайтери, за да им купуват лекарствата и да крепят една замираща икономика. Учителката ми по български, уникален човек, умен, образован и можещ да запали и най-голямото хулиганче по възрожденска литература, сега мие чинии в Канада. Избор е! И то лош!

# 31
  • Мнения: 17 407
...
Учителката ми по български, уникален човек, умен, образован и можещ да запали и най-голямото хулиганче по възрожденска литература, сега мие чинии в Канада. Избор е! И то лош!

Кое мислиш, че го определя като лош? За да се откаже такъв човек от професията си,  едва ли не е наясно, че приказки от рода колко е ценен тук трудно успяват да натежат в обратната посока.

# 32
  • Мнения: 5 241
Сигурна съм, че е имала причини. Моята майка също имаше. Ако погледнем личните истории избора не е лош. Обаче е лошо, че се оставихме да ни прогонят от собствената ни родина, а на мястото на емигрантите се народиха ромски чавета и се раждат всеки Божи ден. Това е кофти чертата в характера на българина, всеки да се спасява поотделно. За съжаление няма да го осъзнаем дори когато сме на изчезване.

# 33
  • Мнения: 17 407
Не знам. То затова е личен изборът, не колективен. Дали ромските чавета са коренът, също не съм убедена. Ето, има българи - връщат се, множат се хората тук, и какво? На някои им по-добре сега, на други - не. Общият фон всеки си го пречупва през личните нагласи и това как живее тук.

# 34
  • Мнения: 30 802
Злодеида, именно. Замисли се защо се налага някой да води и развозва децата непрекъснато. Ми за да не са по улиците. Просто е начин за оцеляване.

# 35
  • Мнения: 5 241
Ами това казвам. Не живеем. Оцеляваме. Дали си в столицата или на село, оцеляваш.

# 36
  • Мнения: 30 802
Винаги е било така, и при селския бит е имало елементи, с които се окопаваш и оцеляваш, специализираш някои неща. Никога не е имало период, в който да е лесно и безпроблемно.

Но както казах, не бих се смяла на семействата с уроците и фотосесиите - това е техният свят и начин за справяне. Капсуловаш се, плащаш за всичко с пари и така. Изисква усилия, изисква и способности. Но да седиш да мрънкаш как държавата трябва да направи нещо, за съжаление не води до нищо. И да жалиш пак за соц-а също е странно.

Само че като се адаптираш и видиш, че може да оцеляваш успешно, също така си живееш. Не знам, вече никой не дирижира какъв трябва да е животът, всеки си намира пътя. И да, хората поемат вече различни пътища, не сме по калъп на традициите, или по калъп от соц-а. Странно време е, но не е като да е нямало такива периоди и преди.

# 37
  • Мнения: 5 241
Изобщо не става дума за соца, а за това че сами позволихме селата да станат място, в което не може ни да се оцелява ни живее, а създадохме заблудата, че в големите градове ще цъфнем и вържем...

# 38
  • Мнения: 30 802
Ами не е така. За селата и аз отдавна нямам романтични представи.

Впрочем не с всички села е така, в Пловдивско са си добре. Пак има цигани, но работят.

Проблемът е, че към градовете са плъзнали бившите бедни селяни, тия, дето и на село и навсякъде са зле. А в града си е трудно, но не невъзможно и там си има специфично поле за изява, специфични способности и начин на живот. Да си жълтопаветник също е адаптация.

# 39
  • Мнения: 17 407
Хубаво, де, кои сме ние? И как го позволихме? В мойта професия да се привлекат специалисти в малък град даже, е мисия невъзможна. От едната страна - елате, работа има, добре платена. От друга - аааа, да не сме луди. Искаха да ги обвържат с рязпределения, въх - ограничения, ще бягали.
И тук като четеш, все  - градски чеда, едно връз друго, с висок стандарт и неясно какво качество на живот, щото не сме го мерили.
Аз предлагам да вземем да престанем с това ние.

Последна редакция: ср, 01 яну 2020, 18:21 от Дренка

# 40
  • Мнения: 5 241
Как кои сме ние Дренке? Ми народа, данъкоплатците, които така заблудено мислехме, че имаме право на избор, а то се оказва, че сме нямали избор. И това не се отнася за богопомазаните де. Да не се припознават в поста, той е за обикновени хора.
Сирено, какви романтични представи за селото бе душо? Смятай, щом възможността да си отглеждаш и береш храната и детето ти да играе на улицата звучи като далечна и романтична представа, колко сме далеч от истината за нормален живот.

# 41
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
Отминало е това романтично време в селата. Сега на места даже е опасно. Ама никой не смее да пипне електората и да го вкара в пътя.

# 42
  • Мнения: 18 480
Както беше писала Дренка в друга тема - има хора и ситуации, когато просто казваш "прави каквото си знаеш".

# 43
  • Мнения: 5 241
Отминало е това романтично време в селата. Сега на места даже е опасно. Ама никой не смее да пипне електората и да го вкара в пътя.
Как ще го пипнат, те си го отглеждат и си му плащат на този електорат за да ги избира отново и отново.

# 44
  • Мнения: 17 407
Злодеида, ти все още имаш някакъв избор, да речем. За поколението на родителите ми и по-назад - не мисля същото.
Не знам, имаш предвид някаква положителна промяна трябва да настъпи ли, масова, епидемийна, тип - отвън навътре?

Общи условия

Активация на акаунт