Валутният борд

  • 20 841
  • 798
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 979
Не е зле някои хора да си свалят розовите очила  и да се информират за същинското състояние на нещата извън тяхната "комфортна " среда.

# 781
  • Мнения: 15 262
Пенсионерите получават 120 евро, защото такъв е принципът на пенсионната система, първо. Второ, макар, че се среща по рядко, но на много хора се плащат осигуровки на МРЗ, това води до получаване на малка пенсия персонално и съответно малко пари от работещите за пенсионерите.
Има и още много причини, но ние нямаме кой знае какви възможности да избираме.


Mr. Smith,
Един от страховете ми е да позволят печатането на пари. Защото аз лично ще купя билети на децата си.

# 782
  • Мнения: 41 163
Не , вие първо ми отговорете какво е състоянието на икономиката след като мнозинството пенсионери получва по 120 евро.Нали до вчера са я градили те тая икономика, не са излезли от нищото ?

Икономиката е по-добре от по времето на соца. Обаче икономика не е равно на огромни заводи мастодонти, които накрая изобщо не са на печалба. Икономика е това, което се развива само и е витално. А днес каквото имаме е все такова. И пенсия не се получава за чанч, а за вноски. Няма никакво значение какво са градили пенсионерите, ако нищо не е изградено. За съжаление за пенсионерите никога няма да дойдат добри времена - милион цигани не работят и не внасят, а консумират. Който внася пък все гледа да скрие нещо. И накрая младите се изнасят, а остават старите. Е няма как да е добре - тъжно е, но е неизбежно. И аз ще съм прекарана с пенсията, ако доживея изобщо до такава. Но вината за това не е в еврото.

Последна редакция: ср, 19 фев 2020, 23:09 от Черна станция

# 783
  • Мнения: 54 562
Точно така е за пенсиите.
Като каже някой "Ама аз имам 40 години стаж, пък ми е малка пенсията."
Ами тя и заплатата е била малка/осигуровките, откъде да дойде тази висока пенсия?
Не е важно само колко време си работил, а колко си внасял.
Никой не иска да плаща реални данъци и осигуровки, а после търси пенсия.

# 784
  • Мнения: 9 138
Икономиката на една държава не е ли производството на стоки-хранителни и индустриални.
Какво произвеждаме вече, аз не мога да кажа. Замислих се от преди години какви заводи са останали или нови създадени. Мастодонти е ясно, че нямаме отдавна. Това Кремиковци, в Радомир завода, за електрокарите в София, обувните ни заводи, дори леката ни промишленост я няма. Къде са тъкачните заводи, какво изобщо произвеждаме не знам вече. Някакви малки количества на нещо някой си производител и това било икономика ли. То и земеделие и животновъдство не знам имаме ли и остана ли. Дайте примери, че се не сещам къде и какво произвеждаме, че и да изнасяме, нали уж това щяло да отвърже еврото, да се държало ниско левчето, че да имаме износ уж...къде са тези неща, аз се не сещам.
За пенсионерите дали не са фактор в икономиката и какво произвеждат. Тук мога да споря много. Като се пенсионираш на 65 години да питам колко още ти остава да живееш и взимаш пенсия с тези пари. Колко е средната продължителност на живота у нас. Пенсията  не определят ли статуса или ...икономиката на една страна донякъде в зависимост от размера. Ако една страна е богата и добре икономически, то и пенсиите са добри. Това е за мен. Ако тези пенсионери не взимат толкова , че да живеят нормално сравнително за годините си , то тя не е добре развита и има или безработица, или няма производство и износ-приходи.

Пенсионерите са голям фактор дори  за  икономиката. Нищо не взимат, много харчат (повече от полученото) Ясно е , че с 300лв пенсия повечето тук толкова взимат пенсия у нас, не могат да оцелеят особено в градовете. Как тогава живеят и оцеляват-като харчат повече от полученото . А откъде ги взимат тогава, че да ги харчат. Ами от децата им в чужбина. Това е един кръг, който държи икономиката и обръщението за мен. Приходите в държавата са повече от българите пращащи пари на близките си и съответно влезнали в обръщение тук за оцеляване. Не подценявайте пенсионерите изобщо, а иначе всички ще станем такива. Не ми се мисли какво ни чака. Но и не всеки има късмета да го гледат дистанционно.

Чета и гледам какво става в Гърция, преди в във Франция, ама хората не са против възрастните си родители, защото знаят един ден и те ще са така. В Швеция пак за пенсиите имат избор на 3 нива за пенсиониране. След определена възраст какъвто и да си не ти е позволено да работиш. Там социалната политика е ...нещо различно. Не вярвам и да доживеем с тази храна и този въздух, но ако стане пак някой ще ме пита какво съм внесла в тази държава, че да искам нормална пенсия. Направо побеснявам, като знам че се осигурявам на реален доход, че ще имам стаж достатъчен и над искания, че цял живот съм блъскала и накрая да не мога да си купя лекарства, да съм в тежест на деца и внуци.

# 785
  • Мнения: 41 163
То наскоро един пак така каза в блога на вестник "Дума" - ИТ специалистите не произвеждат нищо и работят за чужбина... Да, ама за това нищо им плащат пари и те влизат в страната. Работа не е само копането. Но иначе ние не сме богата страна и няма как да станем скоро с оглед на началното изоставане, на застаряването на нацията и големия цигански етнос.
Решението беше всички да се осигуряват за минимална държавна пенсия върху МРЗ, а от там нататък всеки да си избира фонд и да си знае, че каквото е внесъл си е негово. И да не разчита дали един ден ще има кой да му изкарва пенсията. Но държавата ни успя да изкриви и тази добра идея.

# 786
  • Мнения: 9 138
Точно така е за пенсиите.
Като каже някой "Ама аз имам 40 години стаж, пък ми е малка пенсията."
Ами тя и заплатата е била малка/осигуровките, откъде да дойде тази висока пенсия?
Не е важно само колко време си работил, а колко си внасял.
Никой не иска да плаща реални данъци и осигуровки, а после търси пенсия.
Дева, пенсиите се изчисляват според средния доход за страната каква ти е била заплатата мисля. Мога да ти дам примери много, където хората са наистина с толкова стаж, но са взимали над средната за страната заплата, осигурявани на реална заплата  и са с 300лв пенсия. Това е масово за хора над 70г в момента. Това по-възрастните  хора, оцелели и по времето на Костов някакво преизчисление направиха, засегнаха се много хора и не се пипнаха до днес. Да не говорим, че тези повишения уж, изобщо не компенсират другите разходи и консумативи според инфлацията и поскъпването.
 Имам и познати работили в чужбина  и добри заплати имали по соц времето, взели добри пенсии и след 10 години вече са едно нищо почти, защото 600лв бяха добри пари тогава за възрастен, ама сега не са, особено сам останал и болен. А ние ще сме и по-зле според мен, защото наистина не останаха хора да работят, икономика да произвежда, да не говорим за втория фонд или какво е там, дето съвсем съм го отписала, че нещо ще имам и взема оттам. Като сложим и тези дето източват (мургавите братя, че и наши ) колко работещи ще останат, за да взимаме пенсия. Не , че не сме работили и не сме се осигурявали, разходите са много и се балансира, ама другите страни се усетиха май и сега още повече ще се натоварим, като се върнат тези дето бяха там на издръжка. Дори си мисля, че ще съм по-зле от родителите ми, като пенсионерка.

# 787
  • Мнения: 562
Аз не съм много на "ти" с финансите, но не следва ли при преминаването на заплатата от лева в евро, цените да се запазят, т.е. заплата ще стане 500 евро, съответно хлябът ще е 0.50 цента, а не 1 евро както беше посочено по-назад в темата. Защото то по тази логика и заплатата трябва просто да се преобразува от 1000 лв. в 1000 евро, ако преобразуваме цената на хляба от 1 лв. в 1 евро?

# 788
  • Мнения: 1 308
Аз не съм много на "ти" с финансите, но не следва ли при преминаването на заплатата от лева в евро, цените да се запазят, т.е. заплата ще стане 500 евро, съответно хлябът ще е 0.50 цента, а не 1 евро както беше посочено по-назад в темата. Защото то по тази логика и заплатата трябва просто да се преобразува от 1000 лв. в 1000 евро, ако преобразуваме цената на хляба от 1 лв. в 1 евро?
По принцип така е редно. Но нали знаеш за мътната вода - смяната на числата е добър повод някой да се пообърка, особено като гледа, че всички така правят.

# 789
  • Мнения: 41 163
Ах лошата държава. А честният частен фонд като се окаже обран като КТБ тъкмо като се пенсионираш какво ще правиш? Ще ревеш някак държавата трябва да го гони и ако не му намери парите да вземе да те спаси с още пенсия, че си закъсала? Или вярваш, че фонд с милиарди в държава като нашата ще ги пази стриктно 40г и няма да има кой да ги прилапа? Поредната ти простотия в тая тема, предполагам и на други места.

Ами не е задължително да е наш фонд, може да има свобода. Но пак държавата направи така, че конкуренция няма между фондовете. И пак работа на държавата е да ги контролира тези фондове. По света откога са така на тази система.

# 790
  • Мнения: 1 308
Ами не е задължително да е наш фонд, може да има свобода. Но пак държавата направи така, че конкуренция няма между фондовете. И пак работа на държавата е да ги контролира тези фондове. По света откога са така на тази система.
О да, чужд ще е. Германски ли искаш или американски? А руски или турски става ли - ще бъдеш ли спокойна? А да ти припомням ли, че почти всички банки вече са чужди и подхождат много честно и принципно с нас. Защото не са като нашенските мошеници - не, те са честни, защото са чужденци. Такса за превод 4-5лв - нормално. Лихва на заем 8-9% - няма как. И т.н. Но като казваш за пенсионен фонд ще са честни. Да знаеш германци, унгарци и италианци мошеници няма, всички са честни. Ако си чувала за измамници в чужбина или за мафията в Италия, това не е вярно. В САЩ затворите са почти празни, защото и там всички са честни.

# 791
  • Мнения: X
Днес Англия обяви, че ще въведе нова точкова система за емигрантите. Искат да приемат само тези, които им трябват. И ако това проработи, както и другите им проекти, според вас след колко време ще имаме нов избягал от ЕС?

# 792
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 403
Аз не съм много на "ти" с финансите, но не следва ли при преминаването на заплатата от лева в евро, цените да се запазят, т.е. заплата ще стане 500 евро, съответно хлябът ще е 0.50 цента, а не 1 евро както беше посочено по-назад в темата. Защото то по тази логика и заплатата трябва просто да се преобразува от 1000 лв. в 1000 евро, ако преобразуваме цената на хляба от 1 лв. в 1 евро?

Много хора така виждат нещата, но историята при преминаване към евро в други европейски страни говори съвсем друго. Не вярвам точно нас да ни подмине. Да оставим настрана факта, че дори и в момента българинът пазарува на по- високи цени, отколкото други европейци, нищо, че заплатата му е далеч от тяхната.

# 793
  • София
  • Мнения: 2 023
при свободното движение на стоки, цените на стоките в ЕС са относително еднакви. Отклоненията се получават от разлики в данъчните , регулаторните режими и потреблението на дадени стоки в различните страни. Затова винаги могат да се намерят стоки които на едно място са по-евтини, на друго по-скъпи. Или пък  се сравняват цени на промоция с регулярни такива. За нивото на стандарта сравняването на услугите е много по показателно. Примерно едно подстригване или една пломба в България и Швеция или Холандия например, или цената на километър таксиметров превоз.

# 794
  • София
  • Мнения: 3 430
Шшшшшшт, сега ще ти обяснят, че услугите никаква икономика не са...
Ганьо признава само заводи и мръсотия. Минимум! А, и земеделие, защото никой не яде компютърни програми!!!

Общи условия

Активация на акаунт