Домашен сапун

  • 33 852
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 66
Здравейте, искам да попитам някой от вас правил ли си е домашен сапун (студен метод) у дома? Много бих се радвала да получа няколко съвета. От няколко дни пробвам да направя сапун от 100% зехтин или 100% кокосово масло, но накрая сместа си остава мазна... 😞 вече съм отчаяна. На какво може да се дължи, малко сода каустик или да изчакам повече време сапуна да отлежи? И какъв % от вашите рецепти е вода? Има ли Значение %вода когато маслото е врърдо или меко? Ще се радвам много някой да ме посъввтва. Благодаря.

# 1
  • Мнения: 1 359
Едно време баба вареше домашен сапун (не студен метод). Когато станеше готов сапуна, беше мек и мазен. После оставяше калъпите на сухо, топло и проветриво място на тавана, и там съхнеха с месеци, преди да ги ползва. Успех Ви пожелавам Simple Smile

# 2
  • Мнения: 6 923
Попадала съм на няколко стари теми за домашния сапун, в едната има и много точна рецепта + обяснения.

# 3
  • Мнения: 38
Здравейте, момичета!
Търсих тема за домашен сапун и само тази успях да намеря, затова тук ще се включа с питане. Дадоха ми сапунена база, която е на гранули, но не иска да се стопи на водна баня. Къде греша? Или може би сапунената база не е за такъв вид стопяване, или нещо трябва да добавя....какво да я правя? Помагайте, моля 🌺

# 4
  • Мнения: 780
Здравейте, аз от около 3 години си правя домашен сапун и се къпя с него! Правенето на сапун е цяло изкуство. Има си точни пропорции, иначе нищо не става, дори може да е опасно.
По студения метод, след направата на сапуна се нарязва след 24-48 часа и се остава поне 40 дни докато всичката сода се абсорбира от мазнината. И чак след това може да се ползва. Аз сама си пиша формулите, ако ви е интересно мога да ги споделя! 🤗
Наталия за съжаление, не мога да ти помогна, не съм работила с готова маса, но утре ще потърся информация!

# 5
  • София
  • Мнения: 460
Здравейте, записвам се в темата със замах! Grinning
Вече направих 2 варки сапун. Първата беше преди около 3 седмици и беше по горещия метод. Получи се малко труден за формиране и не много красив, но много приятен за кожата сапун. Ето така изглежда, раздадох го всичкия и вече ми свърши.

Днес направих за първи път студен метод и трябва да го изчакам да "узрее" няколко седмици.
Темата ми е много интересна прочетох доста неща. Мисля да продължавам с това занимание и с удоволствие бих коментирала с други фенове на правенето на сапун.
Здравейте, момичета!
Дадоха ми сапунена база, която е на гранули, но не иска да се стопи на водна баня. Къде греша? Или може би сапунената база не е за такъв вид стопяване 🌺
Относно готовата маса, аз съм разтапяла в микровълнова и става. Опитай първо на ниска мощност. Ако знаеш при каква температура се топи твоята маса, ще е най-лесно.  Моята се топеше при 80 градуса.
Здравейте, искам да попитам някой от вас правил ли си е домашен сапун (студен метод) у дома? Много бих се радвала да получа няколко съвета. От няколко дни пробвам да направя сапун от 100% зехтин или 100% кокосово масло, но накрая сместа си остава мазна...
За въпроса за студения метод, както казах ми е за първи път, но ако след като отлежи ако е твърде мазен или не била добре разбита сместта и не се осапунил докрай ( втози случай мисля, че се вижда и бял прах от сода каустик вътре в сапуна), или може би не са ти точно пропорциите на сода каустик към мазнините и остават твърде много не осапунени. За изчисленията на количествата използвам сайта soapcalc.net. там слагаш какви масла искаш да използваш и ти смята всичко. Аз днес използвах 40% вода, ще вдия какво ще стане.
Освен това, според това което аз съм чела 100% зехтин дава сапун който не се пени, а 100% кокосово олио е твърде "измивен",  за такъв сапун трябва да използваш много голям процент допълнителна мазнина (30% гледах в едно видео) за да не изсушава кожата прекалено много. Аз лично не бих правила 100% кокосов сапун за ръце или тяло, може би за пране бих. Аз използвам смес от мазнини. Може би една смес от 40 % кокосово и 60% зехтин ще е по-добре?
Аз сама си пиша формулите, ако ви е интересно мога да ги споделя!
lady laura, много ще ми интересно да споделиш някоя рецепта или снимка на сапуна.
Аз да споделя за днешната ми варка, която не беше точно варка, защото е студен метод, сложих и аромат на ванилия и малко мед. Мирише просто страхотно, не знам какъв сапун ще се получи, но нямам търпение да го чакам 6 седмици. За това съм решила утре да направя същата рецепта по горещия метод, така след 7 дни ще го ползвам, пък и ще видя каква е разликата между горещ и студен метод по една и съща рецепта.
Ще се радвам да разбера нещичко за вашите сапуни или пък да коментираме разни чуденки Relieved до скоро!

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 19:58 от pimpinela

# 6
  • Мнения: 780
Здравей, Пимпинела!
Много се радвам, че има и други запалени по правенето на сапун. Аз когато започнах да се интересувам не намерих много информация на български, затова всички съм си превеждала от английски, руски и испански. Повече дават или рецептата, или обясняват без рецептата. Никой не разкрива тайните си докрай! 😁
Оставям тук една рецептата, която аз съм си писала. Сапунът става много хубав, твърд и с пяна.
445 гр зехтин
130 гр кокосово мосло
65 гр какаово масло
8 гр пчелен восък
215 гр вода (аз никога не слагам чиста вода а билкова отвара, която придава и цвят на сапуна липа, невен, розови листенца и каквото се сетиш)
89 гр сода
20 капки есенциално масло, естествено. Най-любимите ми са лавандула, розмарин, иланг-иланг.
Всичко се мери в грама на кантарче, водата също! 😄

Това е рецептата на най-долния сапун. По-тъмен е защото водата е отвара от розови листа, от цвета, сухи, а това по тъмното по него са също листенца от рози, но може и без тях.
Горните два сапуна са по друга рецепта.
Редактирам се, за да напиша как се прави сапунът от горната рецепта.
Аз го правя по студения метод.
1. Слагам водата, в моя случай билковата отвара в съд. Аз използвам един стъклен буркан. Водата трябва да е студена, никога топла.
2. Прибавям содата каустик към водата. Никога обратно. Настъпва реакция и сместа се загрява много. Оставя се да изстине до около 60 градуса.
3. В съда, в който ще правите сапуна се смесват всички мазнини и се загряват също до около 60 градуса.
4. Сместа на водата със содата се изипва при мазнината и се разбърква докато се сгъсти като крем нишесте горе долу. Аз бъркам с миксер, който ми е само за сапун. Внимавайте, че в началото пръска!
Използвайте ръкавици, предпазни очила и работете ако може на открито.
5. Последно се изипва във формата. Аз използвам силиконова. След 24-48 часа, когато е вече втвърден, се изважда и се нарязва. Остава се минимум 40 дни да "узрее". И е готов за ползване!

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 21:31 от lady laura

# 7
  • София
  • Мнения: 460
Благодаря много, lady laura, за рецептата и снимките. Със сигурност ще провам твойта рецепта (най-вероятно по горещия метод), много ми е любопитно всико по темата.
Аз последната седмица бях доста заета, но и сапун се опитах да правя няколко пъти. След първия ми студен метод, мога да кажа, че горещия ми харесва повече, накрая имаш готов сапун Simple Smile студеният нещо не ми допада, всичко накрая е доста мазно.  Но това разбира се са мои лични предпочитания. Допускам, че може да се променят нещата като пробвам сапуна по студен метод (след 5 седмици...)

Споделям най-успешната ми (за сега) рецепта за горещ метод, кято всъщност е тази от първата варка Grinning:
Мазнини:
Маслиново               (40 %)    200 г
Слънчогледово             (20%)   100 г
Кокосово                (20 %)   100 г
Мас                  (20 %)   100 г

Вода                   (30 %)   150 г
NaOH                     69.43 г

Добавки (незадължителни )
Пигмент зелен                0,9 г
Масло от лавандула            10 капки
Алое вера (водоразтворимо)      5 г
Масло от чаено дърво         1 лъжичка
Масло от жожоба             1 мл

Тъй като съм новак, ми беше интересно да опитвам различни неща, опитах да вдигна малко твърдите мазнини (кокосова и свиснката мас), от общо 40% ги направих 50, но не ми хареса, много "измивен" ми стана сапуна, няма го усещането за омекотяване на кожата. Мисля за следващия път да ги намаля на общо 30% да видя какво ще стане. Опитах и двуцветен сапун, този който беше по студеня метод, и се опитах да му слагам някакви шарки, но нещо не ми се получи. Мисля, че използвах доста вода (40%) и остана доста дълго време мек във формата после се деформира ....абе има още какво да се подобрява... освен това за сега използвам само малки форми и момента с рязането го няма при мен...а иначе имам желание да режа ароматен сапун Grinning
lady laura, бикарбоната за постигане на по-твърд сапун ли го добавяш? Аз си купих стеаринова киселина за тази цел, направих една варка с горната рецепта + половин чаена лъжичка стеаринова киселина.  За сега изглежд по-твърд, но трябва да го изчакам да узрее (въпреки, че е по горещият метод и осапунването е доведено до край, самия сапун - калъпа, става много по-твърд и устойчив като престои 3-4 седмици).  Мисля да пробвам и пчелния восък на следващото варене.
Събрах сапуните от всичките 4 варки и си дадох сметка, че един до друг изглеждат доста добре въпреки моите неспирни забележки Stuck Out Tongue Winking Eye, ето качвам снимка да се похваля, и дано се навият повече хора да се включат

Приятна събота и неделя на всички Simple Smile

Последна редакция: пт, 23 апр 2021, 17:01 от pimpinela

# 8
  • Мнения: 780
Пимпинела браво много добре изглеждат сапуните ти! Сигурно и ароматът е невероятен! 😊
Аз сода бикарбонат не слагам не знам дали изобщо се слага и как действа на сапуна. Ако имаш предвид това че в рецептата съм написала сода, съм имала предвид сода каустик. Много се извинявам за неточността от моя страна.
Аз топлия метод никога не съм го пробвала, много сложно ми се вижда. 🤗
Ще се радвам да разкажеш как го правиш ти.
Стеаринова киселина  аз лично никога не съм пробвала.
За хубав сапун аз се придържам към следното правило:
Зехтин между 65-75%
Кокосово масло между 15-25%
Пчелен восък 1-1.5%
Други масла 10%
Масла,които няма да се осапунят(не знам това как точно се казва на български) максимум 5%. Това е часта от мазнината, която няма да взаимодейства със содата каустик, защото е в излишък. Нейната цел е да остане в сапуна и да овлажнява кожата, но не трябва да е в голямо количества, защото сапунът ще започне да мирише на гранясало! Сапунът пак си е хубав и измива хубаво, просто мирише лошо. Ако правиш сапун за пране на дрехи, тази мазнина в повече не се слага, не ти трябват мазни дрехи. 😜Следващия път ще напиша и за овлажняващата сила на глицерина в сапуна.
И след това дълго лирично отклонение за мазнините, водата, която се слага трябва да е 1/3 от  мазнините.
Ако спазваш тези правила винаги ще имаш хубав сапун! 😊

Последна редакция: пн, 26 апр 2021, 00:05 от lady laura

# 9
  • София
  • Мнения: 460
Ако спазваш тези правила винаги ще имаш хубав сапун! 😊
Много благодаря за всичката информация Flowers Hibiscus горе долу спазвам тези препоръки, но все  ще не съм наясно с много неща.
С удоволствие ще споделя за горещия метод, въпреки,  че моята интерпретация не е най-сигурната.
 1. Правя го на водна баня, стапям мазнините, загрявам ги до 85 градуса и добавям сода Каустик. Тук е много важно да кажа, че мазнините могат доста да се загреят ако не се прави на водна баня или контролирайки температурата, и ако се загреят  над 100 градуса ще е доста опасано, защото при добавяне на водния разтвор на с.к., може да изпръска, което ще е ужасно. Така, че водната баня е много добро решение за поддържане на сигурна Т.
2. След това разбърквам малко и включвам пасатора в действие докато стане средно гъсто.
3. Покривам с нещо и го оставям на водна баня, аз го правя с найлоново фолио, но го наглеждам, защото има един момент в който започва да набъбва и се надига доста. В този момент разбърквам добре.
4. Пак захлупвам и чакам. През цялото това време си стои на водна баня. Някой път отнема половин час след набъбването, друг път един час...зависи.
5. Накрая става като гъсто лепкаво картофено пюре, тествам с лента индикатор и ако е между 9 и 10 считам че е готово. Добавям аромати и други добавки, тук даже може да се добавят тези 5% свръхмазнина (superfat) ако имаш някакви специални предпочитания, и да се остави още малко. Искам да кажа, че не нужно да ги добавяш още в началото. На този метод, хубавото му, че ако ги добавиш след края на оспунването, можеш да добавиш мазнината, която искаш ( може да е някоя по интересна, бадемова или не знам и аз каква. Дори и някаква част от нея да се осапуни, друга част ще остане като омекотяваща. Ако сложиш 5 % суперфат от началото, накрая ще имаш пак 5% останала неоспунена, но няма да знаеш каква точно мазнина е, ще е сместа от мазнини, с която си започнала. Това е валидно само за горещия метод, можеш да добавиш суперфат след края на осапунване и да изчакаш още малко (5-10 мин)
6. Слагам във формите. Това някой път е доста трудно, защото е гъсто и лепкаво. Някъде прочетох, че млякото помага за да е по-течен сапуна,  пробвах и наистина прави чудеса, доста го втечнява. Та ако се наложи, преди да го формувам добавям 20-40мл малко (на половин литър мазнини) и слагам във формите.
Ето снимка от процеса на варене
Ето най-обновена снимка от "реколтата" ми😃 , към тези от предната седмица имам добавени още 2 варки .
Lady Laura, стана ми любопитно, ти в Испания ли си? Защото аз съм в Испания Blush
Поздрави!

# 10
  • Мнения: 18
Здравейте,направих два опита за сапун и при мен  се получи мазен сапун.
Първо содата като се добави към водата въобще не се загрява,както пише,че развивала голяма температура..нищо подобно,бурканът си беше студен.Сапунът стои мазен,мисля,че докато бъркам просто мазнината е изстинала и се е втвърдила.
Първо разбърках 1кг мазнина,300мл вода,130 мл сода.Рецептата е от интернет....-мазен...
Вторият път прочетох на ботилката от сода рецепта- 1кг мазнина 300 мл вода и 300 мл сода,накрая добавям оцветител и ароматно масло.Не споменах,че мазнината е 700 гр свинска мас (за по-евтино ,като за първи път) и 300 зехтин,студен метод с миксера.Не разбирам содата ли е малко или е мазно заради зехтина.Баба ми правеше сапун само от мас,но на огъня ,и ставаше твърд ,а този е мек и мазен.Ще се оправи ли след като изчакам 1 месец или нещо е сбъркано при правенето?Чудя се дали,ако го разтопя на водна баня,добавя към него още една доза и го направя на котлона ще се оправи или содата вече е направила реакция и няма да се получи допълнително осапуняване?Или да изчакам 1 месец да видя дали ще се махне мазното.

# 11
  • София
  • Мнения: 460
Здравей Каве, кога направи сапуна? Студения метод има нужда от няколко седмици за да стане сапун. Моя съвет е да не правиш нищо в момента и да изчакаш. Обикновено се втвърдява след 2-4 дни, някой път и повече. Нормално е да е мазен, защото по този метод само започваш осапунването, а то приключва след няколко дни на стайна температура. Бабите ни са правили сапуна по горещия метод,  при него при висока температура процеса се довежда до край за няколко часа. В твоя случай не е така. При студения метод след като го разбиеш с пасатор (може би и с миксер,
да става, аз не съм пробвала) и го излееш във формата, той е смес от сапуна, мазнина и сода. Остават доста мазни съдове за миене, така че нищо странно.
Друг е въпроса до колко рецептите, които си използвал са ок, тази втората ми се струва с прекалено много сода, но така не мога да кажа. Има един сайт, soapcalc.net.там можеш да сложиш количествата и вида мазнина и ти смята колко сода. В момента нямам достъп до компютър, но в петък мога да сложа рецептата и да ти пиша пак.  Препоръчвам ти да работиш с по-малки количества, например половин кг мазнина.  Ако рецептите са ти ок, ще стане сапуна, просто трябва търпение. Поздрави

# 12
  • Мнения: 780
Здравейте момичета!
Пимпинела благодаря, че сподели "твоя" топъл метод! Аз бях, чела един първо на котлона, после се печеше във фурната и ми се видя много сложно! 😄Извинявай, че не съм писала толкова време, мислех че съм отговорила, но явно само съм те прочела 🙄😬.
Каве ако водата не ти се загрява след като прибавиш содата, значи нещо самата сода сигурно не е наред. То се загрява доста, като пипаш съда направо си пари! Сега ще проверя какво е количеството за мас и ще пиша.
П. С. Допълвам се.
Първата ти рецепта е почти правилна. На 1 кг свинска мас, содата е 139 грама и водата 330 гр. Според мен содата ти е може би стара и изветряла,щом не се загрява не прави нужната реакция. Най-добре си купи друга сода и опитай пак.
Сега пак ти прочетох коментара и видях, че пишеш вода и сода в мл., значи и двете се мерят на кантар в грамове. Содата не трябва да е течност т. е. сода с вода, содата е твърдо състояние, на перлички, топчета или както там се казва.

Последна редакция: ср, 02 юни 2021, 20:33 от lady laura

# 13
  • Мнения: 18
Здравей Каве, кога направи сапуна? Студения метод има нужда от няколко седмици за да стане сапун. Моя съвет е да не правиш нищо в момента и да изчакаш. Обикновено се втвърдява след 2-4 дни, някой път и повече. Нормално е да е мазен, защото по този метод само започваш осапунването, а то приключва след няколко дни на стайна температура. Бабите ни са правили сапуна по горещия метод,  при него при висока температура процеса се довежда до край за няколко часа. В твоя случай не е така. При студения метод след като го разбиеш с пасатор (може би и с миксер,
да става, аз не съм пробвала) и го излееш във формата, той е смес от сапуна, мазнина и сода. Остават доста мазни съдове за миене, така че нищо странно.
Друг е въпроса до колко рецептите, които си използвал са ок, тази втората ми се струва с прекалено много сода, но така не мога да кажа. Има един сайт, soapcalc.net.там можеш да сложиш количествата и вида мазнина и ти смята колко сода. В момента нямам достъп до компютър, но в петък мога да сложа рецептата и да ти пиша пак.  Препоръчвам ти да работиш с по-малки количества, например половин кг мазнина.  Ако рецептите са ти ок, ще стане сапуна, просто трябва търпение. Поздрави

Оф с миксер  съм писала...с пасатор го правих,втората рецепта е изписана на самата ботилка сода каустик-3 кг мазнима 3 л вода  и 1 л сода каустик,но аз го намалих за 1 килограм.Благодаря ,ще изчакам,но ако пак е мазен да го разтопя ли и да го смеся с някакво друго количество ,дали ще стане ...и защо при мен содата не се загря,а беше студена след като я добавих към водата


lady laura,содата която използвах не е на люспи,а течна,така се продава течна в пластмасова ботилка,стори ми се по-лесно да е течна,от колкото да чакам да се разтваря.

Последна редакция: ср, 02 юни 2021, 21:02 от kave

# 14
  • Мнения: 780
Каве заради содата не ти става сапуна. Това, което ти слагаш е всъщност сода каустик разтворена във вода. Не знам какво е количеството сода, на самата бутилка би трябвало да пише 5%, 10% или там колко е. На теб ти трябва сода на люспи. Затова ти стои мазен сапунът, защото содата е много малко и е останало голямо количество неосапунена мазнина. Освен това различните мазнини имат различен индекс на осапуняване, необходимо им е различно количество сода за да се превърне в сапун без да остава свободна мазнина.
Пимпинела ти е дала добър съвет да опитваш с по-малки количества. Ако искаш напиши ми какви мазнини искаш да ползваш и ще ти напиша точните количества. И дали искаш да го ползаш за пране или за тялото. А да и си купи сода на люспи. 😁
Аз също ползвам пасатор, въпреки че в едно предишно мнение бях писала миксер. Моля да се чете пасатор😇😆

Последна редакция: ср, 02 юни 2021, 23:08 от lady laura

# 15
  • София
  • Мнения: 460
Каве, lady laura е права, това е вече готов разтвор. Никога не съм използвала, не знам каква е концентрацията на разтвора ти и не знам какво да ти кажа, обикновено рецептите са за чиста сода Каустик, която е твърда и се разрваря във вода точно преди употреба.  Всеки вид мазнина "консумира" различно количество сода, така че не е без значение вида на мазнината за определянето на количеството сода.
Не знам как да преработиш сапуна, защото не знаем каква точно е грешката, колко сода не му достига....може да се види от концентрацията на разтвора....но пак аз не мога да ти дам съвет. Веднъж съм преработвала на сляпо (беше ми се пукнала чашата и ми беше изтекъл част от разтвора на сода, не знаех колко)и не уцелих добре пропорциите...но по принцип, ако знаеш добре какво е сбъркано, сапуна може да се преработи, стопява се на водна баня, добавя се вода (Може и мляко че го разтваря по-добре), добавя се каквото му липсва (сода или мазнини) и може да де се довърши по горещ метод. Така съм правила аз, но работи само ако знаеш добре къде е грешката. 
Съвета ми е да задържиш за сега с преработката и да видиш какво ще излезе от втория опит, рецептата е написана на бутилката и най-вероятно имат предвид концентрацията на содата....а за следващия път може да коментираме тук и да направим сметките за мазнините ти и твърда сода.

# 16
  • Мнения: 18

Пише, че содата е 15-25%
Ще изчакам, за да видя какво ще стане след месец. Смятам да пробвам и с пепел вместо сода. За рецепти... имам мас, зехтин и кокосово масло, мога да купя и други масла, стига да стане. Добавям и рициново масло за избелване.

Последна редакция: чт, 03 юни 2021, 05:55 от kave

# 17
  • Мнения: 780
Каве, да точно както ти казахме е, това е сода вече разредена във вода. Освен това щом на бутилката пише 15-25% това означава, че съдържанието в различните бутилки може да е различно. Според мен трудно ще поправиш сапуна, който имаш. Щом имаш зехтин, кокосово масло и рициново, от тези трите само ще ти стане чудесен сапун. По-късно през деня ще ти напиша рецепта и ще ти я пусна.
Лек ден! 😄
Допълвам се да напиша рецептата.
С нея излиза около 1 кг сапун, за един човек е достатъчен за да се къпе всеки ден почти година 😄
445 гр зехтин
163 гр кокосово масло
42 гр рициново масло
91 гр сода
215 гр вода
20 капки есенциално масло.
На предната страница съм описала подробно как се прави по студения метод.
За топлия метод Пимпинела да каже 🤗
Успех и чакаме снимки! 😋

Последна редакция: чт, 03 юни 2021, 21:18 от lady laura

# 18
  • Мнения: 18
Благодаря за рецептата, ще се похваля като го направя, но не знам скоро ще имам ли време. Майка ми каза, че ставало и с твърдата сода и с течната, но тя е запозната само с горещия метод. Качвам снимка на първия опит от Интернет рецептата, деформиран, защото беше много мек и не се изваждане. Бях го оставила на терасата и няколко мравки го бяха нападнали... чиста мас.


А това е сапунът от рецептата от ботилката. От калъпа като го нарязах излязоха 10 сапуна. Няма побеляване от содата, но имам дупчици, въпреки, че го потупвах и цветовете не съм смесила добре, но след месец може и да стане сапун от него.
 

Последна редакция: сб, 05 юни 2021, 07:13 от kave

# 19
  • София
  • Мнения: 460
Каве, втория сапун ми изглежда добре, ако си уцелила съотношението сода: мазнини, може да  стане сапун. Втърдил се е, нарязала си го...без да претендирам, че съм много компетентна със студения метод, на мен ми изглежда добре.   Успех със следващия опит Wink

# 20
  • Мнения: 780
Здравейте момичета, никой ли не прави сапуни? 😀
Пимпинела получи ли се твоят сапун, който прави по студения метод?
Аз се записвам с един "шоколадов" сапун! Наистина в кухнята миришеше на шоколад докато го правих: съдържа какаово масло, какао на прах и ванилия! 😋

Това е около 1 кг сапун, точно преди да го нарежа!

# 21
  • Мнения: 6 923
Здравейте! Хубаво изглеждат сапуните ви.
Намерих старата тема с точната рецепта за домашен сапун.
https://www.bg-mamma.com/?topic=469866
Тук съм я повторила, да не се загуби + още 1 линк. https://www.bg-mamma.com/?topic=1114426.msg38685385#msg38685385

Има и други теми  за домашен сапун, ето една от тях
https://www.bg-mamma.com/?topic=197546.30

Надявам се линковете да са ви полезни.
А аз кога ще се опитам да направя, не зная. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 780
Diorela, благодаря за информацията. На мен, обаче ми се струва, че тези рецепти са от доста стари книги. Сапун от използвани мазнини, може да е подходящ за пране на дрехи, но не ми се струва много добре за тялото! 🙄Освен това рецептата е за 5 кг мазнина, а това е огромно количество. 😋
Аз първите сапуни, които направих бяха само от зехтин и бяха много сполучливи. Единственото, което не ми хареса при тези сапуни е, че са малко меки, но ако се прибави пчелен восък и стават супер. Това го пиша само за да кажа, че ако искаш да се къпеш със сапун, не е нужно да даваш много пари за различни видове скъпи мазнини. Аз сапун не използвам за пране на дрехи, защото ме е страх да не ми запуши пералнята.
Другото, което прочетох беше за солта при направата на сапун. Това е много интересно и аз щях да пиша за глицерина, както бях обещала преди.😔
При смесването на мазнини със сода каустик се получава сапун и глицерин. Глицеринът е много ценен в козметиката, заради овлажняващите си свойства. В миналото точно по този начин със солта е бил отделян от сапуна, за да се използва при направата на кремове и мазила. Днес се добива по друг начин. А още по назад във времето са го използвали за производството на динамит. 😜
Ако си купите от магазин един калъп сапун, мога да ви уверя, че на него му е "отнет", ако не всичкия, то по- голямата част от глицерина. А всъщност глицеринът в сапуна има свойството да овлажнява кожата много повече, отколкото мазнините, които са останали неосапунени. Ако сложите на дъното на една чиния вода и оставите един сапун, например за една нощ, на другия ден като го вземете ще видите, че частта, която е била потопена във водата е като желатин, ето точно това е глицеринът.

# 23
  • Мнения: 6 923
Да си призная, не съм много уверена в себе си, че бих докарала добър сапун.
Но си намерих фабрично произведен домашен сапун от свинска мас. И е много хубав. Къпя се с него, мия си и  косата вече ( а след това изплаквам с подкиселена вода), че направих астматична реакция и от шмпоана, който ползвах доста години. Правя уртикарии и от повечето сапуни. Имат какви ли не добавки, които са алергени.
И съм много доволна от този сапун. Дори на някои дрехи ми е махал петна. Затова не съм се засилила да се опитвам да си правя, но темата ми е много интересна.

Колкото до дозите в рецептата, те могат да се преизчислят, а мазнините да не са употребявани. Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 460
Здравейте, благодаря за информацията, ще прегледам старите теми.
Не съм правила сапуни от края на май  мисля през авугустовската отпуска да направя. Иначе добре се получават, горещия метод ми е много присърце, но искам да направя няколко опита със студения. Раздадох доста, и на всички им харесват. Забелязах, че приятелите ми  най-много ценят аромата, след това да не изсушава ръцете. Моите сапуни се усещат доста добре на кожата. Виж аромата ми е малко неясен, купих ароматични масла за сапуни, но всяко си е съвсем различно, като ефект, сила и усещане.
 Lady laura, от онзи път по  студения метод ми се получи добре, стана хубав сапун с мед, без сериозни забележки, освен, че бях сложила много вода (40%), което го направи малко мек в началото. Ще кача снимки след няколко дни. Освен това установх, че имам проблем с климата тук, живея в атлантически район, и е доста влажно. Сапуните ми узряха през пролетта, когато не беше толкова влажно, но сега някои поеха от влагата и станаха малко влажни и като лепкави,  особено тези със стеариновта киселина. За това спрях  да правя, за да обмисля...и   съм решила да ги пращам да зреят при един приятел във вътрешността където е по-сух климата. Иначе много ми харесва занимавката и се надявам през отпуската да пробвам някои неща, които съм си наумила.
 А, нещо друго интересно, до нас отвориха магазин за домашни сапуни на килограм и за домашна козметика Grinning разгледах ги, някои са по горещ метод, други са по студения, като цяло са доста обикновени на външен вид, няма някакви засукани изработки, като тези от youtube.  Мисля да разпитам продавачката кой ги прави.
Поздрави и хубаво лято!

# 25
  • Мнения: 780
Diorela, радвам се, че си открила сапун, който ти се отразява добре. Това е най-важното. И би ли споделила кой е този сапун.
Пимпинела, да това с ароматите е малко на късмет. Аз преди около година правих един сапун и му сложих етерично масло от портокал. Изобщо не ми харесваше как мирише, но с времето аромата се промени и сега ми харесва много повече. Така, всичко е на метода проба-грешка 😋
За фиксиране на аромата се използва raiz de lirio (нали си в Испания 😘). Може да пробваш, така аромата се запазва по-дълго. Аз още не съм го пробвала. На мен ми харесва аромата на чист сапун. 😀

Последна редакция: вт, 27 юли 2021, 11:49 от lady laura

# 26
  • Мнения: 6 923
Цитат
Diorela, радвам се, че си открила сапун, който ти се отразява добре. Това е най-важното. И би ли споделила кой е този сапун.
Това е сапунът, който ползвам - Дио за пране. https://himiplast-dio.com/Naturalni%20sapuni/sapun-za-prane-dio-120 Има и по-голям от него. Имат и хипоалергичен Касия, но не съм го пробвала. Мисля, че имат и някакви луксозни сапуни, но те бяха в друг сайт, не го помня.
 По-рано нямаше ароматизатор в него, поне не се усещаше никакъв. Като ми пристигна последния кашон, бях малко неприятно изненадана от това, че са сложили аромат, но не направих реакция. Та засега нещата са ок.

# 27
  • Мнения: 780
Благодаря Diorela. Щом този сапун ти действа добре, ползвай го. Цената му също е супер! 👍Надявам се някой ден да се престрашиш и да направиш и ти сапун и да се похвалиш разбира се! Не е нито сложно, нито трудно. 😀
А аз ще се пробвам да направя сапун за пране на дрехи! 😜

# 28
  • Мнения: 6 923
Ами това правя. Но и това ме прави мързелива да опитам сама. Simple Smile
Съседката ми е правила с варене, но нейния някак има кристали сода по повърхността. Ама пук как пере... И маха петна.
Сега имам една плетена памучна блуза, не съобразих и точно под мищниците и около тях съм сложила бяло. И се е лекьосало лекичко от пот. Пробвах с Вениш, имаше малко ефект. Решила съм вече да я пера първо с Дио, дано да ги махне.

# 29
  • София
  • Мнения: 460
Lady Laura,  не знаех за този raiz de lirio. Благодаря за информацията, прочетох за него и може би ще го пробвам.
Покажи ни моля ти се снимки от нарязания шоколадов сапун Heart Eyes представям си  аромата....Relaxed хубав ден!

# 30
  • София
  • Мнения: 460
Ето, направих най-накрая сапун по студен метод в голяма форма, ама ми се получи като при горещия Joy

Много бързо се втвърди и накрая не се изливаше, а трябваше да го насипавам. Аромата много ускори нещата и нямах готовност за това което се случи Grinning  Фигурките от горе  са от готови глицеринови бази. Ще го режа тея дни, пък да видим. Поздрави на всички!

Последна редакция: пн, 02 авг 2021, 20:46 от pimpinela

# 31
  • Мнения: 780
Pimpinela, а ти какви аромати и оцветители им слагаш? Аз понеже използвам само етерични масла и естествени оцветители затова питам. Старая се сапуните да са ми възможно най-естествени и да нямат никакви допълнителни химии, които нямат никакво отношение към качеството на сапуна. Слагам ти снимка на "шоколадовия сапун". Това е току що нарязан. Снимката не е много хубаво, но като стане готов за ползване ще го снимам пак.

# 32
  • София
  • Мнения: 460
Използвам аромати и колоранти за козметика, стават за сапуни, лосиони и такива неща. Оцветителите са органични пигменти и ми харесват, добре се получава по принцип с тях. Ароматите вече е лотария. Не съм много по ароматите аз,  най-много неизвестни имам за тях, освен това, като им гледам техническата документация, в тях има какво ли не....но искам да пробвам, защото както писах преди, явно се цени. Някой път слагам етерични масла, но тяхната функция е друга и не дават силен аромат. Искам да пробвам естествени оцветители като куркума, червен пипер и др. ама едно по едно.
Шоколадовия сапун изглежда супер Blush
Допълвам със снимки на нарязания сапун
 

Последна редакция: ср, 04 авг 2021, 18:57 от pimpinela

# 33
  • Мнения: 780
Ей Pimpinela, те твоите са готови за пазара! 😁😜А този ефект на белите петна в синьото как го постигна? Аз пък точно силните изкуствени аромати не харесвам. Веднъж преди години си бях купила от една Коледана разпродажба натурален сапун с аромат на ванилия, цялата баня миришеше, чак ми стана лошо. Беше скъп и свърши супер бързо! 😆😁

# 34
  • София
  • Мнения: 460
Белите петна са бяла смес, без оцветител. По принцип идеята ми беше да сложа два нюанса синьо и един бял (натурален). Исках да е по фина смес, по нежни вълнички, ама то като се сгъсти стана на "облаци"...ще го пробвам пак...но като цяло, този няма естетиката на студения метод, който позволява много фин дизайн.  Допускам  проблеми и при узряването, беше трудно за смесване и не знам до колко съм успяля да смеся хомогенно оцветители....абе другия път май ще го правя по горещия метод, аз с него съм постигнала по-фини смевания Grinning
Не знам дали се вижда на снимката, но тези са по горещия метод, с предимно натурален, с  много малко цветна смеска.

Имам чувството, че вълничките са по финни.
А за аромата, първите ми варки бяха без аромат, с малко масло от чаено дърво.  раздадох ги всичките и основното оплакване на всички, беше, че нямат аромат....за мен един натурален сапун ако му сложиш изкуствен аромат влизаш в противоречие на натуралното...ама като са такива очакванията, реших да пробвам и аромати, и ще продължавам....искам всичко да пробвам Grinning
Сега се замислям, че това за ароматите може да национална черта, тук в Испания на новородените им слагат ненуко за да "мирише на бебе" Confused а то бебето няма нужда от парфюми, ама традиции...Grinning

# 35
  • Мнения: 6 923
Много хубаво  ти се получават сапуните.

За аромата, мисля, че вкусът на хората е "превъзпитан" от многото химия. Най-добре да им обясняваш, че натуралните не трябва да имат аромати, че дори и оцветители. Ако тръгнеш да се съобразяваш с исканията им, накрая ще ги докараш като сапуните в търговската мрежа - пълни с разни добавки и далеко от натуралния сапун.Simple Smile

# 36
  • Мнения: 780
Diorela и аз съм на твоето мнение относно натуралното, но аз правя сапуни само за себе си и една приятелка, която има доста чувствителна и проблемна кожа и децата ѝ също са с дерматит, като при едното положението понякога е много зле. Та на тях им се отразява много добре сапуните, които им правя. Та исках да кажа, че на мен не ми е проблем, че не миришат силно, защото не ги продавам. 😀Относно етеричните масла има някой които миришат страхотно. Аз лично много харесвам иланг-иланг, а чаеното дърво има много неприятен за мен аромат, въпреки че е много полезно. 😜Този шоколадов сапун, който правих няма никакъв добавен аромат, но целият гардероб мирише! Ммммм!

# 37
  • Мнения: 6 923
Не е за тази тема, но щом дечицата са с дерматит, ще го преживеем. Да не пипват никакъв течен сапун!
Нека да правят отвара от лайка и невен и да слагат на ръцете напоена марля/памук, или да ги киснат малко. Невенът успокоява кожата, а лайката дезинфекцира. Може да се направи и мехлем, крем. Най-простият е свинска мас със свежи цветове от невен, на водна баня, да се запържи. След изстиване отново се стопля и се прецежда през марля. Може и по-сложни кремове, с ланолин за емулгатор. Рядко се намират, но се продават и конкрети - от роза, от невен, аз си влагам в забърканите кремове.

# 38
  • София
  • Мнения: 460
Здрасти Grinning
Пак съм аз, с нов сапун. Този е напълно натурален, с екстракт от евкалиптови листа. Сложих листа в зехтин, заедно с малко мащерка и лайка (всичко, което намерих от една разходка Joy)  част от този зехтин вложих в сапуна. Правен е по студения метод, с повече твърди масла от обикновено: кокосово масло и масло от карите, и зехтин. Мина през фаза гел (за първи път наблюдавам явлението гел фаза).
Има лек дъх на евкалипт, прави  много пяна...сега трябва зрее.


# 39
  • Мнения: 983
Да се запиша при вас и аз наскоро ме грабна това хоби.Направих първите сапунчета преди седмица.
Състава му е зехтин и палмово масло за по евтино като за първи опит...
Снощи реших да правя вече малко по така сапуни в калъпи.Изчислих рецепта приготвих масла....и накрая забравих да сложа 100мл от едното масло видях,го чак накрая...Ужас и паника!Мисълта ми използваем ли е така содата каустик е сложена като грамаж спрямо тези 100мл масло а него го няма в сапуна.Отделно,че и самите масла,когато ги сложих на кантара бяха повече от колкото ми изчисли рецептата и в случая горе долу на около 908гр масла е сложено 120гр сода каустик.Гледах много рецепти и има на някои в които маслата са по малко от моите грамажи а содата повечу от това което сложих.
След този опит реших да направя втори...той пък от страх,че съм превишила дозата на содата явно я умалих и стана....мазало нищо мазно и течеше.Него вече от яд го хвърлих.Не се отказвам обаче,чисто и просто ще продължа с леки крачки и смесването на макс 3 масла като за начало за да придобия увереност и съшина на това което правя.Иначе това е сапуна от снощи с дилемата дали содата му е в повече!
Активен въглен,спирулина,матча и маково семе....просто май от начинаещ се хвърлих в дълбокото...🤣Но е толкова хубаво занимание,че сърце не трае....явно пак ще трябва да вложа търпение (никак ме няма в него) за да станат нещата.Сега е завит и прибран на топло довечера ще видя става ли за рязане и ще покажа резултат.

# 40
  • София
  • Мнения: 460
Здравей и добре дошла. Hug
Накратко на въпроса  ти за сапуна от вчера: Не знам какви масла използваш и как си правила изчисленията, сметни го на soapclac.net. Виж колко  сода ти дава за сместта от 908г масла. На око, според моя опит: аз използвам около  68-72г сода  на 500г масло, значи на твоя, ако всички масла от тези 908г се осапунват,  най-вероятно не му е много  содата, но зависи от маслата. За по-точни сметки може да ползваш калкулатора на  сапун и да видиш имаш ли излишна сода или не и коло е. Ако имаш проблем, напиши рецептата и довечера ще я пусна на калкулатора.
Поздрави!!

# 41
  • Мнения: 983
Това е резултата Здравей това е рецептата всичко беше точно сложено без 100гр Бадемово масло.Забравих го а как успях,като стоя плътно до мен.На самата рецепта пише,че общото количество е 900гр без тези 100 трябва да е 800 гр а аз притеглих накрая всички масла и извадих тежеста на купата и бяха около 908гр.Не разбирам много,но довечера ще пробвам пак,но ще ползвам макс 3 масла в рецепта за да свикна...много се засилих аз.
Това е от днес с кафе....

Последна редакция: ср, 08 сеп 2021, 20:39 от AniGaSt

# 42
  • София
  • Мнения: 460
AniGaSt, супер креативно, изглеждат старахотно Heart Eyes предполагам и миришат страхотно.
Относно предната рецепта, ако си имала 908г мазнини всичко би трябвало да е ок, защото рецептата е за 900.
.... А как си имала 908 без 100г  бадемово масло, не знам Grin, би трябвало да са 800, нали? Случват се такива неща, само си виж везната да не ти прави проблеми.
чакам с нетърпение да видя сапуна кафе нарязан Simple Smile

Последна редакция: ср, 08 сеп 2021, 23:26 от pimpinela

# 43
  • Мнения: 983
Благодаря.Днес преди да нарежа сапуна го притеглих на везната тежеше 1250 гр.Явно маслата са си били 800гр,нещо аз пак съм недовидяла,не разбрала...плюс 342гр вода ето ти го....В този сапун содата му е с 18 гр повече за това количество масла стана много симпатичен и ми е жал да го изхвърля идея си нямам как да процедирам.Мислих си за лудата идея да го изчакам да узрее и да го тествам на малка част от кракът си например не знам но наистина не ми се хвърля....Иначе не знам дали писах,но хвърлих един и то тази сутрин....аз се стреснах от това със содата и на следващия пък умалих содата и останаха много неосапуняеми мазнини.Изобщо не ме хвана жал направо го заметох в кофата.Днес пък за този с кафето взех нова сода каустик следвах стъпките и сложих максимално студено кафе дори с лед...И да добре ама тя не се разтваря бърках я сигурно 15минути докато спре да тропа също така разтвора не вдигна обичайната висока темперетура наложи се да го притопля на водна баня.В крайна сметка сапуна е стегнал,но иначе това ме отказа да направя още един тази вечер.Предпочетох да изчакам да видя този какво ще стане ако содата не е качествена(на люспи е) да не прецаквам материал за два сапуна а поне да е за един.Утре имам на замисъл с розова вода и пудра от роза дамасцена и украса от маслодайна роза другият ще е с аромат на швейцарски шоколад и какао с украса от "шоколадови бонбони" от готова глициринова база и сухи портокалови корички мое производство...😅Това са и "бонбоните"
Казала съм на брат ми да ми набере тетра(смрадлика) мисля,че ще е идеално за сапун например с отвара от нея и ситно блиндирани свежи листа....
Сигурно ще ме помислите за луда,но толкова идеи толкова....просто прекрасно хоби.

# 44
  • София
  • Мнения: 460
Действай щом имаш вдъхновение и ентусиазъм, ще станат страхотни сапуни. Хобито е супер, и аз съм много увлечена, но нямам време.
Относно сапуна, не го изхвърляй. Изчакай го да узрее хубаво  и виж как е. Чела съм, че с узряването намалява излишната сода, неутрализира се от въглеродния диоксид от въздуха. Ако пък не става и си знаеш колко мазнини не достигат, можеш да го преправиш.
Лека нощ Simple Smile

# 45
  • Мнения: 780
Ани не изхвърляй сапуна! Когато узрее пробвай с лентички колко е PH. Ако е добре може да го ползваш. По твоята рецепта със забравеното бадемово масло имаш излишък от сода, да, но содата избива на повърхността на сапуна. Може да го измиеш да изчакаш да изсъхне и пак да пробваш PH. Ако не става за кожата, може да го ползаш за пране!

# 46
  • Мнения: 6
Здравейте, момичета! Извинявам се за намесата, с малко по-различен въпрос съм. Иска ми се някой да ме насочи, какви документи са ми нужни за продажба на съпуни. Поразтърсих се, но нищо конкретно не намирам. Ще се радвам някой минал по пътя да ми сподели!

# 47
  • Мнения: 3
Здравейте момичета. И аз се присъединявам към сапуненото хоби. Правене на козметика от билки ми е другата занимавка, но в сферата на сапуните съм новак. Изчетох всички коментари, разясниха ми се доста неща, много благодаря. Направих миналата седмица към 1кг сапун от мас, гроздови семки, рициново масло, масло от риган в зехтин, мед, кафе, кафяза захар, етерични масла лавандула, кедър, мента, индрише по студения метод и чакам да узрее.
Направих и домашен кастилски сапун само със зехтин, измъчих се два дена пасиране и сушилня, концентрата е добре, но като го разтворих спря да се сапуни.. прекалих с лимоновия сок за разтвора май🤔
А снощи направих друг твърд сапун, пак по студения метод, но този път с литър зехтин и 100мл допълнителни масла (към 50 рициново и 50 гроздови семки), сутринта още не беше втвърден защо така? Бях сложила 150г сода, в 450г сок, но след като смесих всичко се усетих, че вместо както беше по рецепта содата да се разтвори с един лимон сварен във вода, аз я разтворих направо в лимонов сок (донесоха ми 10-15кг лимони и бързам да се отърва от тях докато не са мухлясали..), дали това е объркало процеса? После като добавих още 100мл мазнина добавих и към 20г сода в содения разтвор, уж за да компенсирам Ще си купя лентички за пеха днес и дали да не опитам довечера да го довърша по горещия метод и как точно?, аз до сега три пъти съм правила сапун 😅 почвам вече с калкулатора да работя, за да няма такива гафове повече..

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Чета ви и още не се осмелявам да направя. Имам продукти за кастилски сапун, но нямам формички, калъпи. Та се чудя в какво ако направя да го сипя. Намислила съм и ексфолиращ с кафе да направя.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 68
Здравейте момичета. И аз се присъединявам към сапуненото хоби. Правене на козметика от билки ми е другата занимавка, но в сферата на сапуните съм новак. Изчетох всички коментари, разясниха ми се доста неща, много благодаря. Направих миналата седмица към 1кг сапун от мас, гроздови семки, рициново масло, масло от риган в зехтин, мед, кафе, кафяза захар, етерични масла лавандула, кедър, мента, индрише по студения метод и чакам да узрее.
Направих и домашен кастилски сапун само със зехтин, измъчих се два дена пасиране и сушилня, концентрата е добре, но като го разтворих спря да се сапуни.. прекалих с лимоновия сок за разтвора май🤔
А снощи направих друг твърд сапун, пак по студения метод, но този път с литър зехтин и 100мл допълнителни масла (към 50 рициново и 50 гроздови семки), сутринта още не беше втвърден защо така? Бях сложила 150г сода, в 450г сок, но след като смесих всичко се усетих, че вместо както беше по рецепта содата да се разтвори с един лимон сварен във вода, аз я разтворих направо в лимонов сок (донесоха ми 10-15кг лимони и бързам да се отърва от тях докато не са мухлясали..), дали това е объркало процеса? После като добавих още 100мл мазнина добавих и към 20г сода в содения разтвор, уж за да компенсирам Ще си купя лентички за пеха днес и дали да не опитам довечера да го довърша по горещия метод и как точно?, аз до сега три пъти съм правила сапун 😅 почвам вече с калкулатора да работя, за да няма такива гафове повече..
Може ли да споделите и за тази козметика от билки

# 50
  • Мнения: 6 923
И на мен ми е  интересна билковата козметика.

Момичета покрай този кастилски сапун ме подсетихте за течен сапун, който някога са правили с поташ - пепелява вода, от пепелта от изгорените дърва от печките, вместо със сода. Това е калиев сапун. А пепелта се използва и за торене, ръсели са я и в градините.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D0% … D0%BD%D0%B0%D1%82

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Направих кастилският сапун. Рецептата, която намерих е само със зехтин, вода, сода и етерично масло. Използвах портокал и канела. Направих го в неделя, но вчера, като реших да режа сапуна ми се стори доста мек. Отложих за днес. По принцип само със зехтин го дават доста мек сапуна. Някой правил ли го е да каже как се процедира. А иначе за форма използвах кутии от прясно мляко литър.

# 52
  • Мнения: 780
Здравейте момичета!
Аз съм правила кастилски сапун. Да, наистина става по-мек. На мен, не ми хареса особено, защото като е мек и свършва бързо, прави пяна, но не толкова много както, ако добавиш кокосово масло, какаово масло или пчелен восък. Тези съставки втвърдяват сапуна освен това става по-пенлив. Но аз така или иначе като си го направих, го използвах, все пак е по-хубав от който и да е индустриален душ гел! 😁🤗
Билкова козметика, аз единствено правя един крем с кокосово масло, невен и пчелен восък, за изгорено и напукати ръце, пети, устни. 😋
За форма използвам от тези силиконовите за кекс, или ако правя малко кутия от сладолед.
Отдавна не съм правила сапун, може сега за Коледа да спретна една доза между сладките и баниците! 😋

# 53
  • София
  • Мнения: 5 619
Здравейте от един съвсем начинаещ. На този етап още събирам информация, но съм доста ентусиазирана.
Може ли препоръка за сайт, от който се снабдявате с всичко необходимо?

# 54
  • Мнения: 1 372
Момичета внимавайте с използването на лимонов сок за разтваряне на содата вместо вода. Содата каустик е натриева основа. Тя се неутрализира от киселината и все едно сте сложили по-малко сода в рецептата. У нас сапуни не се купуват, правя си от почти 3 години. Има в интернет сапунен калкулатор. Ползвайте го за да изчислите точно количеството сода спрямо количеството масла и % вода. Всяко масло се свързва с различен брой молекули сода. Затова е много важно да се ползва сапунения калкулатор.

# 55
  • София
  • Мнения: 460
Здравейте,
След 8 месеца почивка вчера направих две варки. Едната е съвсем натурална с евкалиптовия есктракт (листа от евкалипт в зехтин) който правих лятото + малко етерично масло от розмарин.  А другата е не токова натурална с малко оцветители и ароматични масла.
По горещия метод ги правих.

Някой по-нагоре беше питал за документи нужни за продаване на сапуни  предполагам се има предвид законовата рамка за производство на козметика, т.е. това което правиш, да може да го продаваш законно. Много е сложна, миналата ходина я гледах в детайли, ако искаш сапуна да отговаря на законовите изисквания трябва доста докумнети, включително и декларация, че го произвеждаш в условия отговарящи на условията за производство и съхранение  на козметика, т.е. в никакъв случай не вкухнята ти. По принцип всяка държава има собствено законодателство, което би трябвало да се припокрива с еропейската директива за козметика
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=CELEX%3A32009R1223 (може да се види и на български). Не съм гледала конкретно за България, но предполагам, че българските закони изискват това,  което изисква тази директива (друг е въпроса до какава степен има контрол). Това което аз рабрах в общи линии, че ако искаш да произвеждаш и продаваш сапун законно, трябва или да наемеш козметична лаборатория да го произведе според твоя рецепта в подходящи условия, или да си направиш такава лаборатория или работилница, която отговаря на изискваният. Другото нещо, което също четох за Испания, е че всеки продукт трябва да е регистриран като съставки и съдържание, т.е. ти не можеш да променяш композицията от варка на варка  както ти дойде, да си правиш разни експерименти с рецепатата и после да ги продаваш. После са изисквания за етикетиране, регистрация на продуктите...това е закона, а до колко се спазва аз не мога да кажа.
Гледах някои ютубери в САЩ, където произвждат и продават. Едната винаги ползваше една и съща рецепта, само сменяше ароматите и цветовете, и там също има изисквания, но мисля че в Европа е доста по-трудно.
Поздарви на всички Simple Smile

# 56
  • Мнения: 780
Pimpinela много хубави сапуни. И аз след някалко месеца Най-накрая забърках една доза.
Сапун със зехтин (в който преди месец бях накиснала листа от индрише), кокосово масло и бадемово масло. Отварата е чай от цветове от лавандула от терасата ми 😋. Отварата стана лилава на цвят, но след като содата я изгори, сапунът придоби много хубав жълт цвят. Е, след като се втвърди доста избледня. Етерично масло от лавандула. Това е. Става не особено твърд сапун. Много е подходящ за суха кожа. Слагам малко снимки в сройлер да не ви отегчавам.
Скрит текст:


Последна редакция: пт, 03 юни 2022, 18:32 от lady laura

# 57
  • Мнения: 54
Здравейте, правила съм сапун по рецепта от ютюб с кокосово масло, обаче много ми се иска да направя с пача мас, но не намирам никъде точна рецепта, а с тези проценти и калкулатори  нещо не ми се получава. Може ли някой да помогне? Simple Smile

# 58
  • Мнения: 780
Ели аз също не ползвам калкулатор, а в таблицата ми за сапунифициране няма индекс за мас от патица. В интернет намерих рецепта.
50 грама вода
16 грама сода
120 грама мас от патица
20 гр. Овесено брашно
5 гр пудра захар
5 гр чисто какао на прах
Предполагам може и без последните 3 съставки.
Оставям ти линк към страницата на рецептата. Има и снимки и описание. На испански е, но с Гугъл може да си го преведеш. Успех.
https://aquipaqui.blogspot.com/2020/02/jabon-con-grasa-de-confit-de-pato-de.html

# 59
  • София
  • Мнения: 1 174
Записвам се в тази тема. След като за пръв път правих сапун, който беше пълен провал...сега посетих една "работилничка"  и придобих повече кураж.  Направих първата "варка" по студения метод и сега чакам да узрее.
Струва ми се доста мазен, върху листата, на които е сложен направо стои мазно. Много ми е интересно, много зарибяващо е. И децата се увличат даже Yum

# 60
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Не знам дали следващият път да не го бъркам на ръка, вместо с пасатора. Има много мехурчета малки, които не излизат и после се чупи като се използва.

# 61
  • София
  • Мнения: 9 936
Не знам дали следващият път да не го бъркам на ръка, вместо с пасатора. Има много мехурчета малки, които не излизат и после се чупи като се използва.
Това с въздуха и аз се чудя как да изчезне, освен с нагряване или вибрации- за друг лесен начин не се сещам.
Какви са предимствата на горещото осапуняване - може ли да се прави вкъщи?
Пимпинела ти е дала добър съвет да опитваш с по-малки количества. Ако искаш напиши ми какви мазнини искаш да ползваш и ще ти напиша точните количества. И дали искаш да го ползаш за пране или за тялото. А да и си купи сода на люспи. 😁
Аз също ползвам пасатор, въпреки че в едно предишно мнение бях писала миксер. Моля да се чете пасатор😇😆
Може ли такъв списък с мазнините? Трябва ли да е пасатор, че с мискер и бъркалки за яйца или тесто - по-лесно ще се мият?
Здрасти Grinning
Пак съм аз, с нов сапун. Този е напълно натурален, с екстракт от евкалиптови листа. Сложих листа в зехтин, заедно с малко мащерка и лайка (всичко, което намерих от една разходка Joy)  част от този зехтин вложих в сапуна. Правен е по студения метод, с повече твърди масла от обикновено: кокосово масло и масло от карите, и зехтин. Мина през фаза гел (за първи път наблюдавам явлението гел фаза).
Има лек дъх на евкалипт, прави  много пяна...сега трябва зрее.
Търсенето ми е да има все пак аромат, но не на изкуствена основа. Масла като какаово и другите по-ароматни - в някакъв % няма л ида му придадат? Какви аромати (носители) и оцветители не бива да се ползват?
Използвам аромати и колоранти за козметика, стават за сапуни, лосиони и такива неща. Оцветителите са органични пигменти и ми харесват, добре се получава по принцип с тях. Ароматите вече е лотария. Не съм много
Скрит текст:
по ароматите аз,  най-много неизвестни имам за тях, освен това, като им гледам техническата документация, в тях има какво ли не....но искам да пробвам, защото както писах преди, явно се цени. Някой път слагам етерични масла, но тяхната функция е друга и не дават силен аромат. Искам да пробвам естествени оцветители като куркума, червен пипер и др. ама едно по едно.
Шоколадовия сапун изглежда супер Blush ....
За фиксиране на аромата се използва raiz de lirio (нали си в Испания 😘). Може да пробваш, така аромата се запазва по-дълго. Аз още не съм го пробвала. На мен ми харесва аромата на чист сапун. 😀
Откъде се взимат? Тези сапуни за пране 1бр ли е 17лв?! Flushed  Това е другата идея - за пране освен за тяло. За косата било по-тънка работата...
Има ли смисъл от пача мас, щраусова... да се прави сапун /т.е. животински/?
Колко време е нужно да бърка - защото  30 мин с пасатор ми се струват изтезание Simple Smile

Последна редакция: пн, 31 окт 2022, 19:47 от Starrydream

# 62
  • Мнения: 780
Здравей, Starrydream!
Сега видях въпросите ти и ще се опитам да ти отговоря.
За горещия метод Пимпинела беше описала как точно се прави, потърси по назад в мненията ѝ. Аз го правя по студения.
За мен най-бързо става с пасатор, не повече от 5 минути за около килограм смес, на ръка ще ти отнеме поне 2 часа. Може и с миксер, но внимавай, че пръска много.
Най- често използваните мазнини са:
Зехтин
Кососово масло
Какаово масло
Бадемово
Сусамово
Слънчогледово
Восък
Писала съм назад в темата - погледни.
От зехтин и кокосово масло само става чудесен сапун. 😁
За ароматите аз предпочитам естествените етерични масла. Не придават толкова силен аромат, но за мен са несравними с изкуствено синтезираните.
Също предпочитам естествените оцветители какао, куркума, червен пипер. Разтварят се в малко вода и тогава се прибавят към сапуна.
Ако има още нещо питай!

# 63
  • Мнения: 6 923
Цитат
Тези сапуни за пране 1бр ли е 17лв?!
Кашон сапуни е 17 лв. Поръчвам си от тях, къпя се с такъв, мия си косата и съм много доволна, накрая обливам със слабо подкиселена вода. Заради алергия, вече не мога с друго.

# 64
  • София
  • Мнения: 9 936
Горещия метод изисква ли аспиратор или (на остъклен) балкон - също става? До колко градуса трябва да се нагрява?
Замислих се за везната... гледам нещо до 500г и точност 0.1г но дали са читави (по 20на лв), с лабораторна  точност видях на Vevor, но са от 130лв (0.01г; 500г, 2000 или 5кг
Вкъщи съм с 5кг, точност 1г (четох че излишната н.основа в крайния продукт не е ок)

# 65
  • Мнения: 780
Везна до 5 кг. и точност 1грам ти върши работа.
Добре е да работиш навън или на отворен прозорец, но все пак са малки количества, аз ги правя в кухнята на отворен прозорец, но по студения метод.
За загряването - ако работиш без термометър като си поставиш ръцете върху съда да можеш да ги държиш, въпреки че е топло(от външната страна разбира се), иначе ако имаш термометър между 50 и 60 градуса. В някой рецепти съм чела дори и 40,но за мен това не е добре, защото трябва да бъркаш повече докато се сгъсти. Всичко това е за студения метод. Успех 😊

# 66
  • Мнения: 6 923
Точността на везните може да бъде проверена с 1 левче - тежи 7 грама.

# 67
  • Мнения: 81
Едно време на село правихме сапун от свинска мас. Баба ми не слагаше никакви ароматизатори (надали е и имало въобще) та си миришеше не особено добре. Но като му свикнеш и вече ти е нормално. Наскоро намерих на тавана цяла камара такъв сапун. Верно изсъхнал е и се е свил. Смятам да го "реставрирам". Да го претопя , ароматизирам и вкарам в употреба. Само трябва да видя някакви форми в които да го лея. Не че не може да го режа ,но ми се ще да е нещо по-овално. Идеята е че тоя сапун мие доста по-добре от тия дето ги купувам от магазина. Принципно за миене на ръце ще се ползва, та за там си трябва силен сапун.
А паралелно с това, смятам да стопя и камарата от сапунчета събирани по хижи и хотели, които са достатъчно дребни за да се ползват нормално. Идея за метод за претапяне?

# 68
  • София
  • Мнения: 460
Принципно сапуните от хотели не са същите като домашния сапун като съставки. Домашните са осапунени мазнини, "купешките" са синтетични детергенти (syndet).
Домашния сапун на баба ти ако измива много, може да е защото има малко количество нереагирала сода каустик. Ако е много измивен, не е препоръчителен за кожата на ръцете.
Ако все пак държиш да ги смесиш и стопиш , за домашен сапун знам, че го рендосват и го стапят на водна баня. Не става течна стопилка, но омеква и става като каша. Синтетичните мисля, че можеш и на микровълнова за малко време и мисля, че стават напълно течни.

Последна редакция: пн, 23 яну 2023, 23:02 от pimpinela

# 69
  • Мнения: 780
Никой ли не прави сапуни зимата? 😁
Аз миналата седмица  направих първия за тази година.
Много обичам комбинацията на какаово масло и лавандула!
Скрит текст:

И нарязан

А този е от миналото лято. Опитах да му сложа печат, но е доста трудно защото трябва да е достатъчно твърд, за да се отреже, но и достатъчно мек, за да се отбележи печатът. Явно трябва с практика да се научи. Като за първи път май не е толкова зле. А печатът е един детски. Иначе има и по-професионални и специални за сапуни, но аз нямам.
А иначе в горната част се вижда и как съм го рязала с ножа, също не много професионално. 😁С една дума аматьорска работа,но удоволствието от крайния продукт е голямо!

Последна редакция: ср, 01 мар 2023, 17:24 от lady laura

# 70
  • София
  • Мнения: 12 240
Много ми харесва новата ти партида сапун как изглежда!
Може ли да споделиш с какви съставки и по коя рецепта си го направила?

# 71
  • Мнения: 780
Aila, този сапун е по рецепта, която вече съм споделяла, на първата страница на темата, 6 мнение. Водата, не е чиста вода, а билкова отвара (чай) от невен, етеричното масло е 20 капки лавандула, другото е абсолютно същото. Това е една от най-успешните ми рецепти. Сапунът наистина става много хубав, прави много пяна и е много ароматен. Правя го когато залагам на сигурно, че експериментите не винаги са успешни😁.

# 72
  • София
  • Мнения: 12 240
Aila, този сапун е по рецепта, която вече съм споделяла, на първата страница на темата, 6 мнение. Водата, не е чиста вода, а билкова отвара (чай) от невен, етеричното масло е 20 капки лавандула, другото е абсолютно същото. Това е една от най-успешните ми рецепти. Сапунът наистина става много хубав, прави много пяна и е много ароматен. Правя го когато залагам на сигурно, че експериментите не винаги са успешни😁.
Много ти благодаря! Утре отивам да търся сода -каустик и ще действам през почивните дни Simple Smile

# 73
  • Мнения: 1 375
Не знам дали следващият път да не го бъркам на ръка, вместо с пасатора. Има много мехурчета малки, които не излизат и после се чупи като се използва.

Мехурчетата се изчистват като се напръска със спирт с пулверизатор.Аз използвам хирургичен спирт.Слагам го в шишето и завъртам горе винта и така може да стои дълго време без да се изпари.
Освен това, когато се правят различни слоеве преди да се излее следващия слой трябва да се напръска със спирт.Така няма да се смесят различните по цвят слоеве,освен,че се премахват и мехурчетата.

# 74
  • София
  • Мнения: 9 936
Балоните отвътре освен с вибрации (ултразвук) или загряване , не се сещам как биха се изгонили

# 75
  • Мнения: 112
Здравейте, имам нужда от съвет! Искам да направя ядров сапун по горещия метод, т.е. да го изсоля. На теория знам как става, но никога не ми се е налагало да го правя. Може ли насока колко сол да добавя по време на варенето и в кой точно момент? Преди вазелиновата фаза или след нея? И да я разтварям ли във вода или така да я сипя направо?
Ще се радвам, ако някой може да ме насочи по този въпрос.

# 76
  • София
  • Мнения: 460
Здравейте, имам нужда от съвет! Искам да направя ядров сапун по горещия метод, т.е. да го изсоля. На теория знам как става, но никога не ми се е налагало да го правя. Може ли насока колко сол да добавя по време на варенето и в кой точно момент? Преди вазелиновата фаза или след нея? И да я разтварям ли във вода или така да я сипя направо?
Ще се радвам, ако някой може да ме насочи по този въпрос.
Не знам какво е ядров сапун...не знам за готварска сол ли става дума? Знам, че се слага в сапун и той става по-твърд, може да се сложи във водата в която се разтваря содата каустик...

# 77
  • Мнения: 112
Да, за готварска сол. Искам да си изсоля сапуна, но не знам как. Да се отдели глицерина и други разни примеси и да остане чист ядров сапун.

# 78
  • Мнения: 6 923
Някъде във форума преди доста време бях попадала на точна рецепта за домашен сапун и там пишеше кога и как се изсолява за отделяне на глицерина. Потърси я.

dian2n, по-добре не разваляй сапуна на баба ти. Няма проблем да си го ползваш, дори и да е много изсъхнал, ще се овлажни от водата.

Ако все пак много държиш, аз купувам сапун, тип домашен и събирам малките остатъчни парченца. После с малко гореща вода, на много слаб котлон ги разтапям с непрекъснато бъркане и изливам във форма. Може да опиташ с един калъп, да го рендосаш и да пробваш така да го стопиш. Също, може да го оставиш в съд, с размер колкото калъпа и да го залееш с вода, да поомекне. Или да го увиваш в мокра кърпа, докато се понапои с вода.

# 79
  • Мнения: 6 923
Despicable_me, ето тук съм пуснала цитат с рецептата за сапун, вкл. изсоляване , с линк към оригиналния пост. https://bg-mam.ma/p/1114426/38685385
Слагам цитата и в тази тема за удобство.
Скрит текст:
Чудесна тема! Няма по-добър от домашния сапун. И на мене ми се иска да опитам да си направя, но в апартамент все ме е страх да пробвам.
 Имах позната, казваше, че мери дозите с лъжица и си прави малки количества, когато й остане мазнина, вместо да я хвърля или събира. Не зная дали може да се ползва тенджера, в която се готви храна.
Ще чакам отзивите ви и коментарите с интерес!

https://domashensapun.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D … D1%82%D0%BE%D0%B4 - Тук са написани много важни предпазни мерки и съвети за смесване на съставките, първа помощ при пръсване на содата и т.н. ( Не могат да се копират)

Ето тук бях намерила една прекрасна тема с рецепта от Дива, но ми се стори доста сложно, а и количествата са големи.  
https://www.bg-mamma.com/?topic=469866

Ех, поне веднъж да бях виждала на живо как се прави, може би нямаше да ме е страх толкова много.

Цитат
Приготвяне на сапун

За приготвянето на домашен сапун са необходими следните материали:
1. Мазнини. Свинска мас или сланина, топена говежда, овча или козя лой или сурова лой, мазнини от други животни и птици - зайци, патици и др. От растителните масла най-достъпно в домакинството е слънчогледовото. Най-доброкачествени сапуни се получават с кокосово масло, което се внася от чужбина.
2. Алкални основи. Натриева основа (сода каустик), от която се получават твърди сапуни, калиева основа - за меки (кашообразни) сапуни. За осапунването на 1кг мазнина са необходими 140-145г сода каустик.
3. Готварска сол - за изсолване на сапуна.
4. Вода - за разтваряне на содата каустик и за разреждане.
5. Пълнители (по желание) - водно стъкло, каолин, талк и др.
Забележка. При работа със сода каустик или калиева основа трябва да се вземат предпазни мерки - да се работи с предпазни очила и гумени ръкавици.

Рецепта: Домашен сапун
Необходими материали: мазнини 5 кг, сода каустик - 725 г.
а. Получаване на сапунен клей. В железен или емайлиран съд с вместимост 15-20 л се поставят 5 кг мазнина и 180 г сода каустик, разтворена в 4-5 л вода (гъстотата на содения разтвор да бъде 5-6 %). Сместа се нагрява на слаб огън бавно, като непрекъснато се бърка с дървена лопатка. Първоначално се образува емулсия, а след това содата каустик постепенно реагира с мазнината. Когато содата се е съединила с мазнината, се прибавят още 545 г от нея, но вече с по-голяма гъстота 10-11% (12-13° Be), т. е. разтворена в 5 л вода. Нагряването и бъркането продължават, при което се получава т. нар. сапунен клей. За да се определи готовността му, с лопатката се поставя от него върху парче стъкло и се наблюдава. В горещо състояние клеят трябва да е прозрачен н при изстиване да образува бяло кръгче. Ако клеят е мътен, това показва, че има излишък от сода каустик или от неосапунена мазнина. Ако при изстиване се образува сивкав кръг, това е признак, че има неосапунена мазнина. В този случай бъркането продължава на огъня до пълното осапунване на мазнината.
Ако е необходимо, добавя се още малко разтвор от сода каустик. Когато се получи сапунен клей, отговарящ на горните условия, той продължава да се вари дотогава, докато проба от него, взета с лопатката, започва да се точи във вид на нишка. Тогава може да се пристъпи към изсолването на сапуна.
Ако се работи с чисти топени мазнини, сапуненият клей може и да не се изсолва. В такъв случай в него ще се съдържа и глицерин, който се получава при осапунването на мазнината.
Към този сапун могат да се прибавят и пълнители, като боракс, талк, каолин и др.
б. Изсолване на сапуни. Като се прибави готварска сол към сапунения клей, той се разделя на два пласта: горен, който се състои от чист сапун (ядров сапун), и долен, съдържащ глицерин
и воден разтвор на сол.
Солта обикновено се прибавя на малки порции и при нагряване. При това сапуненият клей най-напред се втечнява, след което на повърхността му изплува твърд сапун. За да се установи дали количеството на солта е достатъчно, се постъпва по следния начин:
С лопатка се взема малко от изплувалия сапун и ако той се отделя на меки парцалчета, а не на твърди зърна, ако при затвърдяването им се образува плътна листовидна маса, която на места се разпуква от отделящата се от нея пара, ако при разтриване върху дланта не се размазва, а се разпада на отделни листенца, може да се смята, че изсолването е извършено правилно и че количеството на солта е достатъчно.
Изсоленият сапун се оставя да се разслои и изстине в съда, в който е варен. След това се нарязва на късове и се отделя от долния пласт луга, която в домакинството може да се използва за миене на съдове.
в. Отделяне на излишъка от вода (уплътняване на сапуна).
Отделеният по описаният начин сапун се нарязва на дребно в почистения съд, в който е варен сапуненият клей, и се нагрява силно при бъркане, за да се отдели от него излишната вода. Поради високата температура сапунът силно се пени. В началото се появяват мехурчета, които постепенно се уголемяват, след което надигналият се сапун постепенно спада, като се образува несъдържаща пяна маса.
Горещият сапун се излива във форми (дървени калъпи, които всеки може да си изкове) или пък се оставя да изстине в същия съд и се нарязва на калъпи.
За да се получи по-добър сапун, след изсолването той не се отделя от лугата, а към него се прибавя малко гореща вода и се нагрява до завиране. Оставя се да кипи, докато започнат да се образуват на повърхността по-големи компактни листа. След това варенето се прекратява и сапунът се оставя да престо една нощ. На другия ден той се нарязва, изважда се от съда и се изварява още веднъж, като му се прибавя съвсем малко готварска сол.
г. Полиране (шлифоване) на сапуна. Полирането на сапуна се състои в изваряването му още веднъж с малко гореща вода, докато долният му пласт стане клеобразен, а горният се превърне в здраво ядро. В домашна обстановка тази операция може и да не се проведе.  

Рецепта: Получаване на сапун по студен начин
Мазнината се стапя на слаб огън, след което нагряването се спира и към нея се прибавя на малки порции разтворът от сода каустик, като се бърка около 30 мин. За 1 кг мазнина са необходими 145 г сода каустик във вид на воден разтвор с гъстота 36 Бе (Боме). Сместа се бърка с дървена лопатка. Получава се гъста кремовидна маса, която трябва да бъде прозрачна. Тя се излива в калъпи или други форми до 2/3 от вместимостта им и се оставя да престои 2-3 дни на хладно. След това се изважда и се нарязва на по-малки късове.

Рецепта: Течен сапун за чистене на петна
Разтварят се 240г бял сапун в 5л вода и към получения разтвор се прибавят при бъркане 5см3 чист спирт и 5г амонячен разтвор.

Рецепта: Течен сапун за миене на ръце и съдове
а. Разтварят се 170г калиева основа в 0,5л спирт за горене, предварително обезцветен с костени или кръвни въглища (продават се в аптеките).
Полученият спиртен разтвор се прибавя на малки порции при непрекъснато бъркане на студено към 1л слънчогледово масло (олио), докато се получи гъста, прозрачна и мека маса от калиев сапун.
б. Възварява се 1 л вода и към нея (без да кипи повече) се прибавя на малки порции при умерено бъркане от получения калиев сапун. Ще се получи течен сапун със сламено-жълт цвят за измиване на ръце и съдове. След като изстине, сапунът може да се парфюмира по желание с няколко капки есенция.

Последна редакция: ср, 03 май 2023, 23:52 от Diorela

# 80
  • Мнения: 9
Здравейте, моля да ме посъветвате какво да направя със сапун, който стана доста течен, минали са само 12 часа, но няма признаци на втвърдяване. Използвала съм:
2 л олио
1.5 л зехтин
0’5 л мас
1.2 л вода
580 гр. сода каустик
70 мл лавандула
Билки
И да, пасатора ми се развали, но все пак пасирах. Маже ли да не е било достатъчно?
Какво да направя:
Да пробвам да добавя още дода каустик и кокосово масло примерно?
Да добавя пчелен восък?
Да го бъркам с миксер повече време?
Да го варя на водна баня по топлия метод, но нещо да добавям ли, и как да го варя?

Последна редакция: пн, 18 дек 2023, 14:57 от Evia007

# 81
  • Мнения: 112
Здравейте, моля да ме посъветвате какво да направя със сапун, който стана доста течен, минали са само 12 часа, но няма признаци на втвърдяване. Използвала съм:
2 л олио
1.5 л зехтин
0’5 л мас
1.2 л вода
580 гр. сода каустик
70 мл лавандула
Билки
И да, пасатора ми се развали, но все пак пасирах. Маже ли да не е било достатъчно?
Какво да направя:
Да пробвам да добавя още дода каустик и кокосово масло примерно?
Да добавя пчелен восък?
Да го бъркам с миксер повече време?
Да го варя на водна баня по топлия метод, но нещо да добавям ли, и как да го варя?

Олеле, тази рецепта откъде я взехте? Изглежда ужасно... Scream
Успяхте ли нещо да направите накрая?

# 82
  • София
  • Мнения: 9 936
Някой пробвал ли е без пасатор ..а с миксер например?

# 83
  • Мнения: 780
И с миксер ще стане, но трябва да се внимава, че в началото пръска много. То и на ръка става с дървена или пластмасова лъжица, но отнема много време.
Ако не ти се получава с пасатора, не е от пасатора, от нещо друго е! 😆👍

# 84
  • burgas
  • Мнения: 486
Здравейте!Дайте идея как да отрежа парчета от голям калъп сапун,така  че да станат равномерни и цели?Опитвам с остър нож ,но се чупят.

# 85
  • София
  • Мнения: 460
Здрав конец опънат добре или тънка тел.

# 86
  • София
  • Мнения: 1 174
Режа моите сапуни с дъска със струна за сирена
https://biosviatzdrave.com/product/238/daska-za-ryazane-na-siren … h23-3h1-9-sm.html

Общи условия

Активация на акаунт