Как да оказваме първа помощ? Простите умения спасяват живот!

  • 78 639
  • 74
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 544
Ако умеете да оказвате първа помощ, може да спасите човешки живот. Този живот може да бъде вашият собствен или на вашето дете, майка, баща, брат, сестра, приятел, близък човек, или просто нечий живот, скъп за другиго.

За да се справите в критична ситуация и да окажете първа помощ, е необходимо да сте подготвени предварително.

В настоящата консултантска тема можете да задавате своите въпроси, свързани с:

•   Първа помощ при животозастрашаващи инциденти.
•   Първа помощ при спешни състояния и наранявания на бебета и малки деца.
•   Съвременна първа помощ, основана на науката. Насоки за първа помощ на авторитетни световни организации.


На Вашите въпроси в понеделник, сряда и петък, в интервала между 10 и 12 ч., ще отговаря Марияна Манушева.



Марияна Манушева

Марияна Манушева е инструктор по първа помощ, първа помощ на работното място и първа помощ на бебета и деца с няколко международни сертификата. От 2018 г. е и инструктор по основно поддържане на живота и автоматична външна дефибрилация към Европейския съвет по ресусцитация.
По образование е физик, има докторантура по астрофизика и работи в Института по астрономия на БАН като гл. асистент в отдел „Галактики и космология“.
Започва да се занимава с първа помощ през далечната 1996 г. като член на Университетския аварийно-спасителен отряд и Български младежки Червен кръст.
През 2006 г. основава FirstAidbg.com – единствения български сайт с пълен спектър от услуги и стоки за първа помощ. През 2016 г. отваря врати на Училище по първа помощ на FirstAidbg.com, през чиито курсове по първа помощ преминават годишно над 1000 души, в това число голям брой бъдещи и настоящи родители и хора, работещи с деца.
Създава авторска програма по първа помощ за обучение на деца между 7 и 12 години. Автор e на „Кратък практически наръчник по първа помощ за родители и работещи с деца“, излязъл в началото на 2020 г.
Председател на Фондация „Първите три минути“ – неправителствена организация в обществена полза, чиято основна цел е внедряването в България на съвременната първа помощ, основана на науката.


Темата е с информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. При спешни състояния се свържете с Вашия лекуващ лекар и/или се обадете на спешния номер 112.



Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от #консултация в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят #ЗаедноВкъщи


Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: сб, 25 апр 2020, 18:28 от Mamma

# 1
  • Мнения: 14
Как трябва да постъпя при задавяне на бебе 7 мес. с храна/вода? В каква поза да бъде, нагоре ли да извършвам потупването?

# 2
  • Мнения: 42
Как трябва да постъпя при задавяне на бебе 7 мес. с храна/вода? В каква поза да бъде, нагоре ли да извършвам потупването?

Здравейте Нати,
Благодаря ви за въпроса, той наистина е много важен, особено за младите родители.
Ето и последователността от действия, които трябва да предприемете, съгласно най-съвременните насоки за първа помощ, основана на наука.
1. Когато детенцето се задави, първо се ослушайте и огледайте за няколко секунди, дали то може да кашля и да издава звук. Ако кашля активно, оставете го да се изкашля, като го насърчавате и го наблюдавате. Помогнете му да остане в позиция с изправена горна част на тялото, като изправите облегалката на столчето за храна или го извадите и гушнете в изправена позиция. Не го потупвайте по гърба, тъй като това ще попречи на ефективното кашляне, а и може да спомогнете на храната да попадне по-дълбоко в дихателната тръба.
2. Ако бебето не успява да се изкашля или не издава звуци и изобщо не може да поема въздух, незабавно го извадете от столчето за хранене и го сложете да легне по дължината на едната ви ръка по корем. Подхванете брадичката му с пръсти и го наклонете надолу, така че главата му да бъде по-ниско от нивото на тялото. Нанесете удар с долната част на дланта си между двете лопатки в горната част на гърба на бебето и проверете, дали е изплюло това, което запушва дихателната тръба. Ако то успее да поеме въздух, най-вероятно ще се разплаче бурно. В случай, че не може да поема въздух, извършете втори такъв удар и отново проверете. При неуспех повторете и така до 5 удара.
3. Ако ударите не са успешни, обърнете бебето внимателно върху другата си ръка, така че да лежи по гръб и отново го наклонете с глава по-ниско от нивото на тялото. С два пръста притиснете рязко в областта на долната една трета на гръдната му кост, след което проверете дали може да поема въздух. Ако не може да диша, продължете да притискате последователно до 5 пъти.
4. Редувайте до 5 удара с до 5 притискания до резултат. Ако сте съвсем сама и няма кой да ви съдейства, след третия цикъл от удари и притискания, позвънете на тел. 112 и след това продължете да оказвате първа помощ до пристигане на линейка.
В действителност, най-често още при първите удари по гърба, дихателната тръба на детето ще се отпуши и то ще започне да кашля и плаче. Особено, ако се е задавило с вода или течна храна. Тогава просто го изправете и го насърчавайте и наблюдавайте, докато се изкашля и успокои. Ако в последствие има нещо, което да ви притеснява, като свиркащо или затруднено дишане, позвънете на педиатъра си и се консултирайте с него.

# 3
  • София
  • Мнения: 9 578
Здравейте!
Моят въпрос е продиктуван от ситуацията с коронавируса. Как следва да постъпим, ако някой около нас получи задух? Всички знаем, че това е един от симптомите на вируса. Разбира се може да е симптом и на друг проблем. Но докато чакаме лекарска помощ какво бихме могли да направим, за да помогнем?

# 4
  • Мнения: 42
Здравейте!
Моят въпрос е продиктуван от ситуацията с коронавируса. Как следва да постъпим, ако някой около нас получи задух? Всички знаем, че това е един от симптомите на вируса. Разбира се може да е симптом и на друг проблем. Но докато чакаме лекарска помощ какво бихме могли да направим, за да помогнем?

Здравейте,
При оказване на първа помощ, първата и най-важна стъпка е да осигурим собствената си безопасност. Ясно е, че ако се нараним или загинем, няма как да бъдем полезни, за този, който има нужда от нас.
Второто важно нещо, на което се опираме, когато оказваме първа помощ е, че обикновено този, който помага не е с медицинско образование, поради което алгоритмите за първа помощ се разработват ясно и просто. В повечето случаи действията, които предприемаме зависят от признаците и симптомите на пострадалия, не толкова от причината, която ги поражда.
Задухът може да бъде следствие от много различни причини, както от заболяване, като ковид, така и от астматичен пристъп, алергична реакция или инфаркт. Ето примерен алгоритъм за действие в такава ситуация, независимо от причината за възникване на задуха:
1. Уверете се, че е безопасно да се приближите. Приближете се на разстояние, не повече от 2 м. и разпитайте пострадалия, как се чувства, знае ли, какво е причинило задуха, има ли заболявания и алергии.
2. По възможност винаги оказвайте първа помощ с ръкавици, тъй като често тежко пострадалите могат да ви изненадат, като се изпуснат по нужда или повърнат спонтанно. Ако имат нараняване, може да влезете в контакт и с кръв, при което има риск от предаване на инфекция. При сегашното положение, ако ще се приближавате до някого, независимо от това дали има нужда от помощ или не, вероятно ще носите предпазна маска.
3. Премерете колко вдишвания и издишвания извършва пострадалия в минута, като го наблюдавате. Нормално човек вдишва и издишва между 12 и 20 пъти в минута. Ако сте взели всички предохранителни мерки и сте обучена, можете да измерите и пулса му, нормално той е между 60 и 100 за минута.
4. Ако пострадалият има отклонения от нормата на дишане и пулс, чувства задух, отпадналост, изглежда блед, устните, плочките на ноктите са посинели, тогава трябва да се обадите на тел. 112, независимо дали се касае за ковид или друго и да съобщите всички оплаквания, признаци и симптоми и да се следват насоките на диспечера.
5. Междувременно, пострадал със затруднено дишане е добре да бъде поставен в поза с изправена горна част на тялото (седнал, облегнат напред върху нещо стабилно) за облекчаване на дишането.

# 5
  • Мнения: 42
В ситуацията на COVID-19 навсякъде по света хората се замислиха силно за своята безопасност, когато се приближават до, докосват или оказват първа помощ на друг. Особено силна е тревогата, ако се наложи извършването на сърдечен масаж и изкуствено дишане. Затова и най-авторитетната организация, която издава насоки за първа помощ, базирани на наука, даде своето официално становище:
https://firstaid.bg/wp-content/uploads/2020/04/ILCOR-Covid-19-Guidelines.pdf

Най-важният аргумент е фактът, че извън пандемията COVID-19, всяка година над 1 милион души по целия свят претърпяват извънболничен сърдечен арест. Сред тях има много малки деца и тийнейджъри. Единственият шанс за оцеляване на тези хора са КПР и ранната дефибрилация.

# 6
  • Мнения: 42
Човек никога не знае, кога и къде ще се случи инцидент. Нека предположим следния сценарий...
Извели сте детето си да играе на площадката между блоковете в квартала (било е по време, в което е било позволено Simple Smile). Изведнъж около пързалката се чува суматоха и се струпват други родители. Приближавате се и виждате дете, което лежи на земята, изглежда е паднало от пързалката. Другите родители се суетят и явно нямат идея, как да постъпят. Вие какво ще направите?

# 7
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 294
Ще се обадя на 112.
Ще проверя дали детето не си е глътнало езика.

# 8
  • Мнения: 42
Ще се обадя на 112.
Ще проверя дали детето не си е глътнало езика.


Много добре. Как ще проверите, дали детето не си е глътнало езика? Какво очаквате като резултат?

# 9
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 294
Ако детето лежи по гръб ,не може да диша и е в безсъзнание,може да си е глътнало езика.
Знам,че  не трябва да се отваря устата,нито да се бърка в нея.
Главата трябва да се наклони назад,а с два пръста да се натисне под брадичката.

Последна редакция: пт, 24 апр 2020, 18:54 от -veni-

# 10
  • Мнения: 42
Ако детето лежи по гръб ,не може да диша и е в безсъзнание,може да си е глътнало езика.
Знам,че  не трябва да се отваря устата,нито да се бърка в нея.
Главата трябва да се наклони назад,а с два пръста да се натисне под брадичката.

Идеално. Ще си позволя само да обобщя стъпка по стъпка действията, за хората, които не са запознати.
1. Приближаваме се внимателно, ориентираме се, какво точно е станало, внимаваме, дали е безопасно.
2. Ориентираме се в състоянието на детето. Будно ли е, в безсъзнание ли е, адекватно ли е. Майката или човекът, който е с него ще ви бъде от помощ.
3. Ако детето е будно, адекватно, най-вероятно ще се разплаче бурно... проверяваме дали има рани. Ако има нужда, спираме кръвотечението. Добре е да остане под наблюдения за проява на по-късни признаци на мозъчна увреда - замаяност, сънливост или нервност и плач, проблеми с координацията, с храненето.
4. Ако детето е неадекватно и замаяно, не го движим, задържаме го в легнало положение с фиксирана глава, обаждаме се на тел. 112 за линейка.
5. Ако детето е в безъзнание, не реагира на докосване и извикване, освобождаваме дихателните пътища с внимателно отвеждане на главата назад и повдигане на брадичката. Проверяваме дали диша нормално и ако да, поставяме го в странично стабилно положение, обаждаме се на тел. 112 за линейка и на всеки 2 минути проверяваме за нормално дишане.
6. Ако детето не диша нормално при свободни дихателни пътища, започваме обдишване и сърдечен масаж по схема 5 начални вдухвания, редуване на 30 притискания с 2 вдухвания. След 1 минута, ако няма резултат, обаждаме се на тел. 112 и продължаваме притискания и обдишване до пристигане на линейката.
Всяка от тези техники за първа помощ може лесно да се усвои в практическо обучение по първа помощ, така че човек да е подготвен в реална ситуация.

# 11
  • Мнения: 42
Децата доста често падат и се нараняват, като в по-голям процент от случаите раните са малки и повърхностни. Каква първа помощ оказвате на своите мъници, когато това се случи? Как се грижите за раните им?

# 12
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 294
Нося ги винаги в чантата си.


# 13
  • София
  • Мнения: 9 578
Знам, че е важно раната да бъде почистена от евентуална мръсотия, попаднала в нея при нараняването. Затова първо измивам с чиста вода. Обикновено винаги нося вода за пиене и я използвам за целта. Винаги имам и лепенки в чантата. Ползването на мокри кърпички мисля, че не е добра идея.  Вкъщи промивам с кислородна или сребърна вода, за да не щипе много. Всеки ден раничката я мия с чиста вода или физиологичен разтвор.

# 14
  • Мнения: 42
Проучванията показват, че най-доброто средство за почистване на малки и повърхностни рани е измиването с чиста вода, а здравата кожа покрай раната и със сапун. Използването на дезинфектант не се препоръчва вместо водата, а ако се налага, то той трябва да бъде на водна основа - кислородна вода, йод повидон, йодасерпт. Спирт и спиртни разтвори могат да се ползват за почистване на здрава кожа и повърхности, тъй като те забавят заздравяването на раните. След почистването на раната, добре е тя да бъде превързана (или да й бъде поставен пластир), за да се избегне повторно замърсяване. Нормално до три денонощия би следвало раната видимо да започне да заздравява, в противен случай е добре да се потърси лекарско мнение. И не на последно място, в нормални условия за такива рани не е препоръчително използването на средства, съдържащи антибиотици, кортикостероди и др. медицински препарати. Ако раната има нужда от такова лечение, добре е тя да бъде прегледана от лекар и той да го назначи.

# 15
  • Мнения: 42
Във връзка с риска от предаване на вируса на Covid19 авторитетните световни организации издадоха насоки за оказване на първа помощ с включени мерки за защита на оказващия първа помощ и пострадалия. Повече по въпроса можете да прочетете тук:
https://offnews.bg/zdrave/spasiavame-zhivot-bez-dishane-usta-v-usta-728024.html

# 16
  • Мнения: 2 651
Как да окажем първа помощ на дете над 1 г при поглъщане на предмет или храна, която е попаднала в дихателните пътища и детето се задавя и не е в състояние да диша. Мисля, че клипче ще бъде доста по-нагледно и полезно от писмен разказ Simple Smile
Случи ми се веднъж с голямото дете. Ядеше ситно грозде докато скача на леглото. Не успях да му помогна от паника. Добре, че му се повдигна от невъзможността да си вземе въздух и струйката от повръщано избута гроздовото зърно навън и детето се оправи. Да но сега имам второ на 1 година всичко тъпче в устата на парчета

# 17
  • Мнения: 42
Здравейте ALMIRRA,
Малко по-нагоре подробно сме разисквали именно темата за задавяне на бебе и малко дете.
Ето и видео по темата, което демонстрира, как се изпълняват техниките за първа помощ.
https://www.youtube.com/watch?v=JTWivrN6Gmw&t=10s
https://www.youtube.com/watch?v=oswDpwzbAV8

Последна редакция: ср, 03 юни 2020, 12:05 от Марияна Манушева

# 18
  • Мнения: 42
Кога за последно сте посетили курс по първа помощ? Каква беше темата - първа помощ на работното място, първа помощ за кандидат шофьори, първа помощ на бебета и деца или друга? Какво най-много ви хареса и какво не ви хареса в курса? Какви практически упражнения бяха включени и успяхте ли да упражните това, което се преподаваше? Бихте ли повторили?
Ще се радвам да дискутирам, как се учи човек да оказва първа помощ Simple Smile

# 19
  • Мнения: 8
Ако детето лежи по гръб ,не може да диша и е в безсъзнание,може да си е глътнало езика.
Знам,че  не трябва да се отваря устата,нито да се бърка в нея.
Главата трябва да се наклони назад,а с два пръста да се натисне под брадичката.

Идеално. Ще си позволя само да обобщя стъпка по стъпка действията, за хората, които не са запознати.
1. Приближаваме се внимателно, ориентираме се, какво точно е станало, внимаваме, дали е безопасно.
2. Ориентираме се в състоянието на детето. Будно ли е, в безсъзнание ли е, адекватно ли е. Майката или човекът, който е с него ще ви бъде от помощ.
3. Ако детето е будно, адекватно, най-вероятно ще се разплаче бурно... проверяваме дали има рани. Ако има нужда, спираме кръвотечението. Добре е да остане под наблюдения за проява на по-късни признаци на мозъчна увреда - замаяност, сънливост или нервност и плач, проблеми с координацията, с храненето.
4. Ако детето е неадекватно и замаяно, не го движим, задържаме го в легнало положение с фиксирана глава, обаждаме се на тел. 112 за линейка.
5. Ако детето е в безъзнание, не реагира на докосване и извикване, освобождаваме дихателните пътища с внимателно отвеждане на главата назад и повдигане на брадичката. Проверяваме дали диша нормално и ако да, поставяме го в странично стабилно положение, обаждаме се на тел. 112 за линейка и на всеки 2 минути проверяваме за нормално дишане.
6. Ако детето не диша нормално при свободни дихателни пътища, започваме обдишване и сърдечен масаж по схема 5 начални вдухвания, редуване на 30 притискания с 2 вдухвания. След 1 минута, ако няма резултат, обаждаме се на тел. 112 и продължаваме притискания и обдишване до пристигане на линейката.
Всяка от тези техники за първа помощ може лесно да се усвои в практическо обучение по първа помощ, така че човек да е подготвен в реална ситуация.
            а ако има нещо счупено няма ли да е грешка да движим главата или да поставяме  странично положение?

# 20
  • Мнения: 42
Ако има индикации, че детето може да има нараняване на черепа, врата или гърба и вие сте обучена как да проверите дали диша само с хватка с избутване на челюстта и да го завъртите без разместване, тогава трябва да го направите така. Това е по-благоприятния вариант, разбира се. Но имайте предвид, че осигуряването на проходими дихателни пътища е с приоритет, тъй като след третата минута без кислород в мозъка започват да настъпват необратими увреди.
Затова, най-добре е човек да премине практически курс, където се разиграват различни ситуации и могат да се упражняват всички техники за първа помощ.

# 21
  • Мнения: 2 651
Здравейте отново. Видеата горе бяха много полезни. Не ми стана ясно до колко месечна възраст на бебето са приложими?
Бихте ли ни предоставили подобно видео и за по-големи деца, да речем 5-6 годишни.

# 22
  • Мнения: 42
По отношение на техниките за първа помощ разделяме хората на бебета (от 0 до 1 годинка или докато могат да стоят сами стабилно на крака), деца (от 1 до около 8 години или до началото на пубертета) и възрастни (всички останали). Така че техниката за оказване на първа помощ при задавяне с поставяне върху ръка или с подпиране върху крака е приложима до около 1 година. След като детенцето може да стои само изправено, можете да приложите ето тази техника. Тя е приложима и за възрастен.
https://www.youtube.com/watch?v=etyEWWEtbqI

# 23
  • Мнения: 2 651
Също искам да попитам:

Когато правим изкуствено дишане на някого не му ли вкарваме въглероден диоксид в дробовете? Защото това всъщност е нашето издишване, нали? Не трябва ли пострадалия да приема кислород?

# 24
  • Мнения: 2 651
Кога се прави сърдечен масаж и изкуствено дишане? Само , когато пострадалият е в безсъзнание и няма пулс?
А да речем, че поради задавяне е в безсъзнание,но Има пулс. Какво трябва да направим?

# 25
  • Мнения: 42
Кога се прави сърдечен масаж и изкуствено дишане? Само , когато пострадалият е в безсъзнание и няма пулс?
А да речем, че поради задавяне е в безсъзнание,но Има пулс. Какво трябва да направим?

Сърдечен масаж и изкуствено дишане се прави, когато установите, че пострадалия е в безсъзнание и не диша нормално (или изобщо). Сърдечната дейност и дишането в човешкия организъм са свързани процеси и ако единия спре, скоро след това спира и другия. Дори когато някой се е задавил и не може да диша, скоро след това изпада в безсъзнание, а след това и сърцето му спира да работи.

# 26
  • Мнения: 42
Също искам да попитам:

Когато правим изкуствено дишане на някого не му ли вкарваме въглероден диоксид в дробовете? Защото това всъщност е нашето издишване, нали? Не трябва ли пострадалия да приема кислород?

Въздухът, който дишаме съдържа около 21% кислород. Когато го вдишаме, нашият организъм усвоява окол 4-5% от този кислород, така че в издишвания от нас въздух има около 16-17% кислород. Това е напълно достатъчно за човек, който изобщо не диша.

# 27
  • Мнения: 2 651
Благодаря за отговорите, всичко е много полезно. Но все още има нещо, което не ми е ясно:
Ако пострадалия е в безсъзнание, но има пулс и сърдечна дейност, трябва ли да се прави сърдечен масаж? Или той се прави само, когато сърцето е спряло ?

# 28
  • Мнения: 42
Благодаря за отговорите, всичко е много полезно. Но все още има нещо, което не ми е ясно:
Ако пострадалия е в безсъзнание, но има пулс и сърдечна дейност, трябва ли да се прави сърдечен масаж? Или той се прави само, когато сърцето е спряло ?

В съвременния алгоритъм за оказване на първа помощ, когато някой изглежда безжизнен, проверяваме дали е в съзнание, като го разтърсваме внимателно и му извикваме. Ако не реагира, проверяваме дали диша нормално, което означава за до 10 сек. да прави минимум 2 нормални вдишвания и издишвания. Ако диша нормално, трябва да бъде обърнат настрани със свободни дихателни пътища и да повикаме линейка. В случай че не диша, трябва да се обадим на тел. 112 и незабавно за започнем сърдечен масаж и изкуствено дишане.
Не се изисква да проверяваме за наличие на пулс по две причини:
- когато човек е в тежко състояние и неговия пулс е едва доловим, има доста голяма вероятност да не можем да определим със сигурност има ли пулс или не, докато дишането може да се установи визуално, чрез слушане и чрез усещане
- дишането и сърдечната дейност са свързани, така че ако няма дишане, сърцето му също не работи

# 29
  • Мнения: 2 651
По същия начин ли се процедира, ако лицето/детето е в безсъзнание вследствие одавяне?
Например: дишане няма, защото дихателните му канали са пълни с вода. С кое започваме първо, сърдечен масаж или изкуствено дишане?

# 30
  • Мнения: 42
По същия начин ли се процедира, ако лицето/детето е в безсъзнание вследствие одавяне?
Например: дишане няма, защото дихателните му канали са пълни с вода. С кое започваме първо, сърдечен масаж или изкуствено дишане?

Алгоритъмът, който коментирахме по-нагоре се отнася за възрастен, но може да се ползва и при дете или удавник, ако този, който оказва първа помощ не е обучен специално. Хората, които работят преимуществено с деца или водните спасители, например, могат да бъдат обучени и в алгоритъм, който е специално разработен за такива инциденти. Разликата произтича от статистическите причини за възникване на инциденти. При възрастен (освен ако не става дума за задавяне, задушаване или давене) най-често първопричината за безсъзнание и липса на нормално дишане е сърдечния арест, затова там след установяване и обаждане на тел. 112, веднага се започва със сърдечен масаж и изкуствено дишане 30:2. При малки деца под 8 години (обикновено) или удавници, задушени, задавени, първопричината за спиране на сърцето е спирането на дишането, затова алгоритъмът там е, след установяване на безсъзнание и липса на нормално дишане, да се започне с 5 обдишвания и след това да се редуват 30 притискания и 2 обдишвания. Обаждането на тел. 112 може да се отложи с 1 минута, ако оказващия първа помощ е сам и няма кой друг да го направи по-рано.

# 31
  • Мнения: 66
Здравейте, какъв е алгоритма на действие при дете, което след силен емоционален или физически стимул започва да плаче силно, задържа въздух в белите дробове и не може да извършва дихателни движения, устата посинява или побелява и мускулите се отпускат? Какво още може да се направи когато ощипване, духане в лицето и отвличане на вниманието със силен звук не подействат?

# 32
  • Мнения: 42
Здравейте, какъв е алгоритма на действие при дете, което след силен емоционален или физически стимул започва да плаче силно, задържа въздух в белите дробове и не може да извършва дихателни движения, устата посинява или побелява и мускулите се отпускат? Какво още може да се направи когато ощипване, духане в лицето и отвличане на вниманието със силен звук не подействат?

Това състояние при малките деца е така нареченото захласване, което се наблюдава при 4-5% от децата на възраст между 6 месеца и 6 години. Проявява се при внезапна болка, уплаха или силно раздразнение и се изразява в пристъпи на плач до 15 секунди и спиране на дишането до 1 минута. По същество опасността при тези пристъпи произтича от риска, ако детето задържи дъха си твърде дълго, да изпадне за кратко в безсъзнание, да падне и да си удари лошо главата. Дори да се стигне до безсъзнание, самото дишане се рестартира веднага след това. Ако обаче детето падне и си удари главата, може да остане в безсъзнание и ако позата, в която лежи не му позволява да диша нормално, може да се задуши вторично от езика, който се отпуска и запушва дихателната тръба.
Съвременната първа помощ се състои в успокояване на детето и внимание да не се нарани при евентуално падане. Не бива да се разтърсва силно или да му се крещи, в опит да се извади от това състояние. Може да му се духне в лицето, което понякога води до по-бързото му съвземане. Пристъпите на невъзможност за поемане на въздух обикновено траят до минута, след което то спонтанно започва да диша. Ако след това детето остане в безсъзнание, трябва да бъде обърнато настрани в стабилно странично положение, така че да може да диша свободно и да се повика линейка на тел. 112.

# 33
  • Мнения: 42
Повдигам отново темата за обучението по първа помощ. Интересно ще е да споделите, дали сте преминавали специално обучение по първа помощ за родители и дали сте упражнявали техники за оказване на първа помощ върху манекен бебе и манекен дете?

# 34
  • Мнения: 446
Аз много искам да посетя практичен курс по първа помощ на деца и възрастни. Синът ми вече стана на 1 година. Бях си набелязала лекция на терен на Училище по първа помощ през март, но заради пандемията отпадна. Сега следя за нови дати. Много държа да има и практическа част. Теорията не е трудно да я намериш - било то в учебници/книги или в интернет.

# 35
  • Мнения: 42
Аз много искам да посетя практичен курс по първа помощ на деца и възрастни. Синът ми вече стана на 1 година. Бях си набелязала лекция на терен на Училище по първа помощ през март, но заради пандемията отпадна. Сега следя за нови дати. Много държа да има и практическа част. Теорията не е трудно да я намериш - било то в учебници/книги или в интернет.

Да, практическата тренировка е от огромно значение. За съжаление, в момента поради специфичните епидемиологични условия, изпълнението на практически упражнения в обучението по първа помощ е силно ограничено и авторитетните световни организации съветват голяма част да се изнесе в онлайн обучение. Спазването на дистанция между участниците не позволява да се изпълняват техниките, които изискват практиката да се случва по двойки или повече участници в група. Затова за момента Училище по първа помощ провежда онлайн обучение, което е съобразено с насоките и мерките за безопасност. Всички се надяваме скоро да имаме възможност да възобновим и присъствените обучения.

# 36
  • Мнения: 2 651
Не съм посещавала специален курс, но пък съм обучавана и правила тренировки върху манекен на БЧК курса , който е задължителен за шофьорски курс. Беше 2 дена. Не си спомням нищо, беше преди 10 г. Но се забравя толкова бързо, че дори година след показно курса вече не помниш нищо.
А аз имам огромно желание да изкарам читав курс. Едва ли предлагат в провинцията. Дори не знаех, че съществува в големите градове

# 37
  • Мнения: 42
Не съм посещавала специален курс, но пък съм обучавана и правила тренировки върху манекен на БЧК курса , който е задължителен за шофьорски курс. Беше 2 дена. Не си спомням нищо, беше преди 10 г. Но се забравя толкова бързо, че дори година след показно курса вече не помниш нищо.
А аз имам огромно желание да изкарам читав курс. Едва ли предлагат в провинцията. Дори не знаех, че съществува в големите градове

Според авторитетните световни организации, които издават насоки за оказване на първа помощ, когато човек е преминал първоначално обучение по първа помощ, след около 6 месеца губи до 50% от знанията и уменията си. Когато периодично преминава опреснителни обучения (през 1 до 3 години) той би могъл да поддържа добро ниво на компетентност и увереност, така че в случай на инцидент да реагира нормално.
Училище по първа помощ, освен в София, предлага курсове в големи градове в цялата страна - Варна, Бургас, Русе, Плевен, Велико Търново, Стара Загора и др. В момента, разбира се, практическите курсове не се изпълняват, за да не се излагат на риск участниците, поради близкия контакт при изпълнение на техниките за оказване на първа помощ. Но онлайн курсовете са достъпни от всякъде, включително извън страната. Също така, Училището има издадени два наръчника по първа помощ - един по-общ и един, специално за родители. Така че възможностите, човек да се образова нарастват и стават достъпни за всеки и навсякъде.

# 38
  • Мнения: 42
Защо са важни уменията за оказване на първа помощ?
Вижте тук.


Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 11:59 от Редактор***

# 39
  • Мнения: 246
Здравейте , чудесна тема. Аз съм маистър фармацевт и имам основни познания по оказване на първа помощ, но винаги съм се притеснявал от един частен случай - епилептичните припадъци . Може ли да споделите някакъв алгоритъм за действие в такава ситуация.

# 40
  • Мнения: 42
Здравейте , чудесна тема. Аз съм маистър фармацевт и имам основни познания по оказване на първа помощ, но винаги съм се притеснявал от един частен случай - епилептичните припадъци . Може ли да споделите някакъв алгоритъм за действие в такава ситуация.

Съвременният алгоритъм за оказване на първа помощ при епилептичен гърч е следният:
1. Ако сте свидетел на припадъка и можете, подкрепете пострадалия да не удари главата си при падането.
2. По време на гърча не се опитвайте да го държите или да поставяте нещо в устата му.
3. Отстранете опасни, твърди или остри предмети наоколо или поставете меки подложки, така че да не се удря по време на конвулсиите. Поставете нещо меко под главата.
4. При възможност, без да упражнявате усилие, можете внимателно да обърнете пострадалия на страни и да го подкрепяте в тази поза.
5. Запишете продължителността на гърча, тази информация е важна за тел. 112.
6. Когато гърча премине - ако пострадалият дойде в съзнание, можете да го разпитате и да действате според ситуацията; ако остане в безсъзнание, следвайте алгоритъма за първа помощ при безсъзнание, като го поставите в странично стабилно положение и периодично проверявате дишането му.
7. Ако гърча продължи по-дълго от 2 минути или пострадалият остане в безсъзнание след него или му се случва за първи път, обадете се на тел. 112!
8. Ако пострадалият е в  безсъзнание и не диша нормално, започнете КПР и ако има възможност извършете автоматична външна дефибрилация.

Ако пострадалият е епилептик, той най-вероятно е подготвен, какво трябва да се направи, така че ако дойде в съзнание след гърча, следвайте неговите инструкции.

# 41
  • Мнения: 7
Здравейте. И аз искам да благодаря за изключително полезната тема, която следя с интерес.
Искам да попитам какво следва да се направи, в случай че бебе или дете изпадне в анафилактичен шок вследствие на ухапване от насекомо или друга алергична реакция?

# 42
  • Мнения: 42
Здравейте. И аз искам да благодаря за изключително полезната тема, която следя с интерес.
Искам да попитам какво следва да се направи, в случай че бебе или дете изпадне в анафилактичен шок вследствие на ухапване от насекомо или друга алергична реакция?

Анафилактичният шок е нещо, което се случва 1 на 100 000 души по статистика. Като цяло е рядко явление, човек да получи анафилактичен шок изведнъж без преди това да е демонстрирал по-слаби алергични реакции. Затова е необходимо състоянието на деца и възрастни, които проявяват алергична реакция, макар и само с обрив, да бъде проследена от специалист. Съответно, ако има индикации, той ще предпише животоспасавящ медикамент за инжектиране, в случай на развитие на тежка алергична реакция и близките и самия пациент (ако е достатъчно голям) ще бъдат инструктирани, как да го използват.
Ако станете свидетел на анафилактичен шок, първата помощ се състои в следните мерки:
1. Разпитайте пострадалия или близките му, дали е алергичен.
2. Ако има в себе си медикамент за инжектиране, помогнете му да го инжектира.
3. Ако реакцията е в следствие на ужилване, проверете дали жилото е останало в раната и ако да, отстранете го чрез изтъргване.
4. Измийте мястото на ужилване или ухапване с обилно количество вода.
5. Поставете студен компрес на мястото (торбичка с лед, увита в кърпа или просто пластмасова бутилка със студена вода). При затруднено дишане и подуване на лигавиците, поставете студен компрес и на гърдите и гърлото.
6. Сложете пострадалия в седнало положение, добре подпрян.
7. Разхлабете дрехите му, за да облекчите дишането и кръвообращението.
8. Незабавно се обадете на тел. 112 или отведете пострадалия в спешен кабинет.
Имайте предвид, че анафилактичен шок може да се развие в рамките само на няколко минути!

# 43
  • Мнения: 7
Здравейте. И аз искам да благодаря за изключително полезната тема, която следя с интерес.
Искам да попитам какво следва да се направи, в случай че бебе или дете изпадне в анафилактичен шок вследствие на ухапване от насекомо или друга алергична реакция?

Анафилактичният шок е нещо, което се случва 1 на 100 000 души по статистика. Като цяло е рядко явление, човек да получи анафилактичен шок изведнъж без преди това да е демонстрирал по-слаби алергични реакции. Затова е необходимо състоянието на деца и възрастни, които проявяват алергична реакция, макар и само с обрив, да бъде проследена от специалист. Съответно, ако има индикации, той ще предпише животоспасавящ медикамент за инжектиране, в случай на развитие на тежка алергична реакция и близките и самия пациент (ако е достатъчно голям) ще бъдат инструктирани, как да го използват.
Ако станете свидетел на анафилактичен шок, първата помощ се състои в следните мерки:
1. Разпитайте пострадалия или близките му, дали е алергичен.
2. Ако има в себе си медикамент за инжектиране, помогнете му да го инжектира.
3. Ако реакцията е в следствие на ужилване, проверете дали жилото е останало в раната и ако да, отстранете го чрез изтъргване.
4. Измийте мястото на ужилване или ухапване с обилно количество вода.
5. Поставете студен компрес на мястото (торбичка с лед, увита в кърпа или просто пластмасова бутилка със студена вода). При затруднено дишане и подуване на лигавиците, поставете студен компрес и на гърдите и гърлото.
6. Сложете пострадалия в седнало положение, добре подпрян.
7. Разхлабете дрехите му, за да облекчите дишането и кръвообращението.
8. Незабавно се обадете на тел. 112 или отведете пострадалия в спешен кабинет.
Имайте предвид, че анафилактичен шок може да се развие в рамките само на няколко минути!
Благодаря за отговора!
Лично мен ме притеснява ситуация, която може да се случи в природата, например на излет, и при ухапване от насекомо детето да прояви силна алергична реакция, а досега да не е имало индикация, защото не се е случвало ухапване. В този вариант е възможно най-близък спешен кабинет да е на минимум час, а както и Вие посочихте, ситуацията може да се развие за минути, при липса на медикамент. Ако спре дишането при подобен сценарий вследствие на подуване, има ли какво да се предприеме?

# 44
  • Мнения: 42
Здравейте. И аз искам да благодаря за изключително полезната тема, която следя с интерес.
Искам да попитам какво следва да се направи, в случай че бебе или дете изпадне в анафилактичен шок вследствие на ухапване от насекомо или друга алергична реакция?

Анафилактичният шок е нещо, което се случва 1 на 100 000 души по статистика. Като цяло е рядко явление, човек да получи анафилактичен шок изведнъж без преди това да е демонстрирал по-слаби алергични реакции. Затова е необходимо състоянието на деца и възрастни, които проявяват алергична реакция, макар и само с обрив, да бъде проследена от специалист. Съответно, ако има индикации, той ще предпише животоспасавящ медикамент за инжектиране, в случай на развитие на тежка алергична реакция и близките и самия пациент (ако е достатъчно голям) ще бъдат инструктирани, как да го използват.
Ако станете свидетел на анафилактичен шок, първата помощ се състои в следните мерки:
1. Разпитайте пострадалия или близките му, дали е алергичен.
2. Ако има в себе си медикамент за инжектиране, помогнете му да го инжектира.
3. Ако реакцията е в следствие на ужилване, проверете дали жилото е останало в раната и ако да, отстранете го чрез изтъргване.
4. Измийте мястото на ужилване или ухапване с обилно количество вода.
5. Поставете студен компрес на мястото (торбичка с лед, увита в кърпа или просто пластмасова бутилка със студена вода). При затруднено дишане и подуване на лигавиците, поставете студен компрес и на гърдите и гърлото.
6. Сложете пострадалия в седнало положение, добре подпрян.
7. Разхлабете дрехите му, за да облекчите дишането и кръвообращението.
8. Незабавно се обадете на тел. 112 или отведете пострадалия в спешен кабинет.
Имайте предвид, че анафилактичен шок може да се развие в рамките само на няколко минути!
Благодаря за отговора!
Лично мен ме притеснява ситуация, която може да се случи в природата, например на излет, и при ухапване от насекомо детето да прояви силна алергична реакция, а досега да не е имало индикация, защото не се е случвало ухапване. В този вариант е възможно най-близък спешен кабинет да е на минимум час, а както и Вие посочихте, ситуацията може да се развие за минути, при липса на медикамент. Ако спре дишането при подобен сценарий вследствие на подуване, има ли какво да се предприеме?

Винаги, когато дишането спре, незабавно трябва да се започне изкуствено дишане и сърдечен масаж.

# 45
  • Мнения: 2 062
Здравейте! Моят въпрос е малко странен, но се надявам да ми помогнете. Бих искала да добия знания за оказване на първа помощ и когато премине пандемията, да се явя на такива обучения, обаче имам един сериозен проблем. Преди доста години, в училище, получих припадък по време на час, след като учителят ни ни разказваше много зловеща история, свързана с операция на дете. Разказа я толкова описателно, че на мен ми прилоша и припаднах. Оттогава получих явно някаква психическа травма и години наред се разтрепервах и изпитвах ужас, дори само някой да спомене нещо за инциденти, травми, рани, кръв и т.н. 15 години по-късно мисля, че съм овладяла значително този страх, но все още си седи в мен това нещо. Достатъчно ми е само да си помисля, че ще ми стане лошо и пребледнявам. В училище избягвах и часовете, в които са ни говорили за безопасност на пътя. Нямам абсолютно никакво познание за оказване на първа помощ, а ми се струва крайно неприятно да не знам нищо. Не искам да е така. Бихте ли ми дали някакъв съвет какво да правя и как да се справя с това състояние?

# 46
  • Мнения: 42
Здравейте,
Никой не е застрахован, от това как ще реагира в критична ситуация. Понякога хора, които са изключително спокойни и са "врели и кипели" в подобни ситуации, изведнъж изпадат в паника или блокират. Както и обратното, хора, които типично се разтреперват и губят самообладание, в конкретен момент се мобилизират и се справят.
Няма точно и безотказно "лечение" или метод за справяне, но проучванията показват, че преминаването на периодични обучения с много практика и разиграване на ситуации, близки до реални, дава повече увереност и механизми за справяне. Хората, преминаващи такива курсове придобиват отработени навици и умения и по-често в реална ситуация действат автоматично и без емоционални отклонения.

# 47
  • Мнения: 5 278
Здравейте!
Благодаря за съветите и за споделените клипчета. Аз съм посещавала курс по първа долекарска помощ при кандидатстване за шофьорска книжка, като лекцията беше теоретична и много от казаното остана неразбрано. Гледайки клипчетата, придобивам много по ясна представа.
Това, което съм запомнила е, че когато човек си "глътне езика" не трябва да му се отваря устата с някакви предмети, а да се отведе назад и да се натисне от двете страни челюстите, там където се събират, но честно казано, не можах да разбера къде е това "магическо" място.
И другото, което исках да попитам - какво да правим при ухапване от змия, особено ако сме сред природата и най-близкият лекарски кабинет е на километри. Знам, че повечето змии в България не са силно отровни, и все пак...

# 48
  • Мнения: 42
Когато човек е в безсъзнание и коренът на езика му е отпуснат и запушва дихателната тръба, необходимо е да бъде отведена главата му назад и да се избута брадата нагоре. Няма нужда да притискате челюстите отстрани. Избутването на долната челюст като се прихване по специфичен начин отстрани е друга техника, която се използва за освобождаване на дихателните пътища, когато има причина да не използвате горната (напр. ако имате подозрения за увреждане на врата). За да се научите правилно да изпълнявате техниката е необходимо да посетите практически курс, където инструктор да ви покаже, как точно да поставите ръцете си и да отренирате няколко пъти върху специален манекен. Така ще добиете увереност и правилни умения.

# 49
  • Мнения: 42
Съвсем скоро започва учебната година и всички припряно подготвят тетрадки и учебни помагала, материали за рисуване, чертане и приложни изкуства, кутии за храна, бутилки за вода, облекло и обувки за спорт... и цял куп други неща. Раницата на ученика е цяла вселена Simple Smile.
А, има ли в нея аптечка за първа помощ и какво съдържа тя? Знае ли ученикът, какво да направи, ако се случи инцидент в училище? Спокойни ли сте, че ще се справи, ако нещо се случи или сте на тръни през цялото време, да не ви звънне телефона? Ще се радвам да споделите...

# 50
  • София
  • Мнения: 9 578
Честно казано не ми е хрумвло да слагам в раницата аптечка. Надявам се медицинската сестра да разполага с необходимото. Не за друго, а защото наистина има твърде много неща в тази раница, а човечето е едва в първи клас. Нито може да носи тежко, нито ще помни какво допълнително има натъпкано вътре.

Не мисля, че дъщеря ми ще се справи в случай на нужда да окаже първа помощ. Тя е доста притеснителна и когато се случи нещо с някого се стряска. Знае какво правя с нейните рани, но да се сети сама да го направи на себе си и на някой друг ... не съм сигурна. Вероятно ще се стресне.

# 51
  • Мнения: 42
Честно казано не ми е хрумвло да слагам в раницата аптечка. Надявам се медицинската сестра да разполага с необходимото. Не за друго, а защото наистина има твърде много неща в тази раница, а човечето е едва в първи клас. Нито може да носи тежко, нито ще помни какво допълнително има натъпкано вътре.

Не мисля, че дъщеря ми ще се справи в случай на нужда да окаже първа помощ. Тя е доста притеснителна и когато се случи нещо с някого се стряска. Знае какво правя с нейните рани, но да се сети сама да го направи на себе си и на някой друг ... не съм сигурна. Вероятно ще се стресне.

Да, действително раниците на децата са претъпкани. Но една базова аптечка съдържа няколко лепенки, няколко кърпички за рани, предпазни ръкавици... това се побира в обем, по-малък от телефон. А дори детето да не може много добре да си служи с тези материали в ранна възраст, то ще развива правилна нагласа и когато порасне ще знае, за какво става дума.
Обучението по първа помощ също е добре да стартира от рано, така децата добиват трайни умения и разбиране. В началото нашият подход и действия при инцидент (с детето или пред детето) реално са неговото обучение, след това в училище би следвало да има такива часове и накрая, разбира се, когато детето е достатъчно голямо - има курсове и програми за обучение на деца по първа помощ. Статистиката говори, че колкото повече човек е преминавал обучение и е отигравал в симулационна среда, толкова по-вероятно е да не се притесни и да не изгуби самообладание при реална ситуация.

# 52
  • Мнения: 42
Misc Loudspeaker На 16ти октомври се отбелязва Световният ден на рестартирането на Broken Heart.

Нека привлека за малко вниманието ви с тези ФАКТИ Nerd:

1. Сърдечният арест (спирането на сърцето) е една от най-честите причини за смърт в цивилизования свят. В света близо 1 МИЛИОН People Family годишно получават сърдечен арест!!!
2. Сърдечният арест може да се случи на всеки, независимо от възрастта или физическото и здравословно състояние. Може да се случи на People Girl People Boyили дори активен Bicyclist!!!
3. Когато се случи сърдечен арест, кръвообращението спира и кръвта не циркулира, за да носи кислород до клетките в тялото. След 3 мин. Misc Alarm Clock без кислород в мозъка започват да настъпват необратими процеси и човек загива!
4. Най-бързите Ambulance пристигат на мястото на инцидента между 6 и 8 мин. след подаване на сигнал на тел. 112, когато повечето от пострадалите вече са неспасяеми!
5. Единственият шанс за оцеляване на пострадал със сърдечен арест е човекът до него да започне незабавно да изпълнява сърдечен масаж и изкуствено дишане (КПР) и до 2-3 минута от началото да бъде извършена дефибрилация (АВД). Тогава шансът за оцеляване нараства от едва 2-5% до над 50-70%!!!
6. Key Условията от т. 5 могат да бъдат изпълнени само ако повече хора бъдат обучени да извършват правилно и ефективно КПР и на обществени места бъдат поставени автоматични външни дефибрилатори, с които да се извърши ранна дефибрилация при нужда.
7. Всеки спасен човешки живот си струва Heart! Ето това е идеята на отбелязването на Световния ден на рестартирането на сърцето - 16ти октомври всяка година!

Повече информация за кампанията, която се провежда от Фондация "Първите три минути" можете да намерите на https://firstaid.bg/novini/wrah-%e2%9d%a4%ef%b8%8f-2020/

# 53
  • Мнения: 1 091
Повдигам отново темата за обучението по първа помощ. Интересно ще е да споделите, дали сте преминавали специално обучение по първа помощ за родители и дали сте упражнявали техники за оказване на първа помощ върху манекен бебе и манекен дете?
Преди 3 години в нашия град имаше обучение за КПР на всеки с немедицинско образование да присъства.
Обучението го провеждаха реаниматори от Окръжна болница и служители на БЧК.
Аз присъствах и правих сърдечен масаж и изкуствено дишане на манекен.
30 пъти натискания за сърдечен масаж и 2 вдишвания.
Беше доста интересна и полезна лекция.
Слава Богу не ми се е налагало да правя това в реална ситуация ,но всичко се случва ,така че с интерес следя темата и всичко свързано с подобни ситуации.

Преди две седмици имаше катастрофа на булеварда пред нас и имаше човек блъснат ,който лежеше на тротоара по гръб.
Видимо с добра ориентация за в момента ,но хората около него му дадоха да пие вода ,като го изправиха да седне ,дадоха му вода и го върнаха в легнало положение.
Когато доиде Бърза помощ му сложиха яка ,но човека вече беше "местен".
Според мен е абсолютно грешно да се мести и да се дава вода ,но искам да кажете Вашето мнение и как е редно в такава ситуация да се постъпи?

# 54
  • Мнения: 42
Повдигам отново темата за обучението по първа помощ. Интересно ще е да споделите, дали сте преминавали специално обучение по първа помощ за родители и дали сте упражнявали техники за оказване на първа помощ върху манекен бебе и манекен дете?
Преди 3 години в нашия град имаше обучение за КПР на всеки с немедицинско образование да присъства.
Обучението го провеждаха реаниматори от Окръжна болница и служители на БЧК.
Аз присъствах и правих сърдечен масаж и изкуствено дишане на манекен.
30 пъти натискания за сърдечен масаж и 2 вдишвания.
Беше доста интересна и полезна лекция.
Слава Богу не ми се е налагало да правя това в реална ситуация ,но всичко се случва ,така че с интерес следя темата и всичко свързано с подобни ситуации.

Преди две седмици имаше катастрофа на булеварда пред нас и имаше човек блъснат ,който лежеше на тротоара по гръб.
Видимо с добра ориентация за в момента ,но хората около него му дадоха да пие вода ,като го изправиха да седне ,дадоха му вода и го върнаха в легнало положение.
Когато доиде Бърза помощ му сложиха яка ,но човека вече беше "местен".
Според мен е абсолютно грешно да се мести и да се дава вода ,но искам да кажете Вашето мнение и как е редно в такава ситуация да се постъпи?

Оказването на първа помощ при ПТП е изключително отговорна работа. Хората претърпели удар с висока скорост е възможно да имат вътрешни травми, дори привидно да изглеждат добре, докато не се местят. Затова, при оказване на първа помощ трябва да се спазва едно много важно правило - тежко пострадали хора се местят, само ако на мястото, на което се намира и в позицията, в която се намира, има пряка опасност за живота! Също така, опасност представлява и даването на вода, тъй като то може да е противопоказно за предприемане на хирургични интервенции, а такива може да се окаже, че са наложителни. Затова, абсолютно сте права, че в този случай, не е желателно пострадалия да се мести и да му се дава вода. Това, което може да се направи е, да се разпита подробно за състоянието му, да се измерят пулса и дишането му, за да се прецени, дали има опасност да е в шок, да се огледа внимателно за травми... Нужно е да се подложи внимателно нещо под него и да се завие, за да не изстива, лежейки на земята, да се успокоява и да не се оставя сам, докато пристигне екипът на СМП.

# 55
  • Мнения: 44
Някой има ли идея дали все още се правят обучения за оказване на първа помощ? Имам прпедвид сега покрай пандемията, преди имаше в червен кръст, сега май няма??

# 56
  • Мнения: 42
Някой има ли идея дали все още се правят обучения за оказване на първа помощ? Имам прпедвид сега покрай пандемията, преди имаше в червен кръст, сега май няма??

Здравейте,
Ето малко по-подробна практическа информация за курсовете по първа помощ в България.

Къде и какви курсове по първа помощ можете да намерите?
Курсове по първа помощ за кандидат шофьори се провеждат само от БЧК и само те имат право по закон да издават необходимите удостоверения.
Курсове по първа помощ на работното място се провеждат от много различни институции - БЧК, Училище по първа помощ на FirstAidbg.com, някои служби по трудова медицина и др.
Курсове по първа помощ на бебета и деца също се провеждат от различни институции - Училище по първа помощ на FirstAidbg.com, Медицински комплекс д-р Щерев, много училища за родители и др.
Курсове по първа помощ с по-специализирана насоченост, като курс по КПР и АВД или курс по първа помощ в планината и т.н. се предлагат от Училище по първа помощ на FirstAidbg.com, Фондация Първите три минути, Академия Първа помощ и др. Курсът, който провежда Фондация Първите три минути е с международно признат сертификат, издаван от Европейския съвет по ресусцитация, което е предпочитано за работа извън страната.

Как се отразява пандемията Ковид-19 на курсовете по първа помощ
Преподаването и изпълнението на някои от техниките за първа помощ се променят в условията на пандемията Ковид-19. Световните организации, които разработват и издават насоки за първа помощ вече публикуваха конкретни правила в ситуация на Ковид-19. Повече информация можете да намерите тук:
https://firstaid.bg/documents/#menu1

Ефектите върху провеждането на курсовете по първа помощ най-общо са три:
1. С най-висок приоритет е действащата заповед на МЗ в страната. Тя може да позволява или не провеждането на присъствени курсове. В конкретния случай от 28.11. до 21.12. провеждането на присъствени обучения в школи и учебни центрове явно са забранени.
2. Ако настоящата заповед на МЗ не забранява провеждането на присъствени обучения, но налага спазване на определени предпазни мерки - обикновено това са малък брой хора в групи, носене на предпазни маски и спазване на дистанция от 1.5 м. Поради спецификата на курсовете по първа помощ, материята, която се изучава и начина на обучение чрез практически упражнения, налагат се допълнителни мерки за осигуряване на здравето и безопасността на участниците и инструкторите. Това са периодична проверка на температурата на присъстващите, инструктаж и попълване на декларация за здравословното състояние и спазването на предпазните мерки по време на курса, осигуряване на текуща дезинфекция... Препоръчително е всеки участник да работи с индивидуална учебна екипировка. Ако бъде използван един манекен за упражнение на обдишване, например, той би следвало да бъде основно почистен и дезинфекциран след всеки участник и да му бъдат сменени всички консумативи. Това важи за всички макети, тренажори, манекени, аптечки и санитарни материали. От друга страна, насоките са времето на пребиваване на хората на затворено в една група да се сведе до минимум и насоките са присъствените курсове да бъдат съкратени като продължителност. Също така, упражняването на някои техниките за първа помощ обикновено изискват близък контакт между участниците - напр. поставянето на пострадал в стабилно странично положение, поставянето на превръзка или обездвижване на наранен крайник, преместването на пострадал и др. Преподаването и упражняването на този тип техники също трябва да бъде преструкторирано с оглед на осигуряване на безопасност и спазване на противоепидемичните мерки. Всички тези завишени изисквания ограничават присъствените курсове, дори когато по принцип са разрешени.
3. Пандемията Ковид-19 промени трайно някои аспекти от мисленето на хората, в следствие на което, дори и когато тя отмине, ще останат да важат някои промени. Насоките са максимално много от теоретичния материал да бъде предаден по метода "обучение от разстояние" и само чисто практическата работа да остане в присъствена форма при спазване на всички противоепидемични мерки и въвеждане на нови по-строги хигиенни мерки, по принцип. Тъй като оказването на първа помощ изисква повече практически умения, отколкото теоретични знания, а уменията се усвояват чрез упражнение, няма как курсовете по първа помощ да бъдат само дистанционни. Въпреки това, съвременните технологии, в комбинация с утвърдена методика на преподаване, могат да предоставят много добри възможности за обучение в конкретната ситуация, а и след това. Още преди пандемията Доцео ООД предлагат онлайн курс по първа помощ на работното място. Училище по първа помощ, пък, предоставя курс по първа помощ за родители и основен курс по първа помощ в онлайн вариант с инструктори в реално време. Използваната утвърдена методика на преподаване позволява взаимодействие с аудиторията и прави курса пълноценен, не просто онлайн лекция. Когато ситуацията позволява, такова обучение може да бъде надградено с присъствена практическа част, а за момента предоставя безопасен оптимален вариант за усвояване на ценните знания.

Надявам се информацията да ви е полезна, да се ориентирате в сегашната ситуация с курсовете по първа помощ, а и да ви даде насоки, какви са тенденциите в бъдеще.

# 57
  • Мнения: 3 798
Въпреки предупреждението, ще “повдигна” темата. Може пък да е полезно.
2020 Март - дни преди обявяване на пандемията бяхме в Пловдив на оповестяване на стратегия за инсталиране на АД апарати на публични места. Казах си на ум “най-после и в БГ” .
БЧК бяха основен партньор.служебно съм организирала обучения по Първа Долекарска Помощ и съм супер доволна от подхода и особено чувството за хумор на някои Младежи от БЧК.
Предвид отраженията на Ковид върху сърдечно-съдовата система мисля, че проекти като горния са необходими.
Иначе остават корпоративните организации като моята, където предвид западното влияние Simple Smile се знае колко са важни уменията за оказване на първа помощ.
Има място и за подобрения вероятно в законовара уредба. ..

# 58
  • Мнения: 42
Здравейте,
Да, в Пловдив бяха направени крачки в положителна посока. Въпреки трудностите и забавянето в условията на пандемията Ковид-19, в рамките на отбелязването на Световния ден на рестартирането на сърцето - 16.10.2020 г., в града бяха поставени първите 8 обществени АВД - в общинските ДКЦ, двете общински болници и в сградата на общината. Има много още да се работи в тази посока, предстоят обучение и популяризация и поетапно увеличаване на броя на апаратите, насърчаване на корпоративния сектор да участва и т.н. Разбира се, вероятно и някакви промени в законодателството.

# 59
  • Мнения: 72
Влезе ми парче краставица в кривото гърло. Сега усещам, че по-трудно дишам. Какво може да се направи? Преди време ми беше влезнало малко парче краставица около 6мм в кривото гърло и от там в бронхите и белите дробове. Не знаех какво става, трудно дишах. След 4 месеца го отхрачих. И тогава разбрах. Сега парчето е по-голямо 1 см. Кажете ако знаете какво може да се направи.

# 60
  • Мнения: 42
Здравейте,
Ако имате затруднено дишане и каквото и да е съмнение, че част от храната, с която сте се задавили е останала в дихателните пътища, незабавно потърсете медицинска помощ. Отлагането може да доведе до усложнения в непредвиден момент.
Успех!

# 61
  • Мнения: 72
Опитах се да потърся помощ при личния лекар, но не могат да ми помогнат, казаха при друг лекар да отида, който може да види белите дробове.
Последния път, когато имах парченце краставица отново в кривото гърло излезе, когато чистех ваната в къщи, бях наведена, започнах да оставам без въздух, парчето беше заседнало точно в тръбата, от където въздухът излиза, борба беше около 30 минути. Съвсем леко въздух имах, с храчки и накрая излезе по чудо. Щях да се задуша.
Около 4 месеца е седяло там предишното парченце и не знаех, че е попаднала храна в дробовете, било е запушило бронхите. Дори ме сърбеше отвътре, как не съм получила инфекция не зная.

# 62
  • Мнения: 42
Опитах се да потърся помощ при личния лекар, но не могат да ми помогнат, казаха при друг лекар да отида, който може да види белите дробове.
Последния път, когато имах парченце краставица отново в кривото гърло излезе, когато чистех ваната в къщи, бях наведена, започнах да оставам без въздух, парчето беше заседнало точно в тръбата, от където въздухът излиза, борба беше около 30 минути. Съвсем леко въздух имах, с храчки и накрая излезе по чудо. Щях да се задуша.
Около 4 месеца е седяло там предишното парченце и не знаех, че е попаднала храна в дробовете, било е запушило бронхите. Дори ме сърбеше отвътре, как не съм получила инфекция не зная.

Щом медицинско лице ви е посъветвало да се консултирате с друг специалист, най-добре е да го послушате. От гледна точка на първата помощ, няма какво повече да направите. Техниката Хаймлих се прилага, когато има пълно запушване на дихателната тръба и човек не може изобщо да поема въздух. Ако все пак може да диша, трябва да потърси консултация със специалист, за да се провери състоянието и да се избегнат бъдещи усложнения, за каквито споменавате, че е имало при предното попадане на храна в дихателната тръба.

# 63
  • Мнения: 42

Нуждата от уменията за оказване на първа помощ е все по-належаща в съвремения свят. Инциденти се случват често и вероятността да станем очевидци на такъв се повишава значително.
Важността на уменията за оказване на първа помощ, се налага и от факта, че дори най-бързите линейки в света не могат да пристигнат на мястото на инцидента в рамките на под 5 до 8 минути. Според статистика, представена от Националната здравна служба на Великобритания, средното време за пристигане на линейка на мястото на инцидента при животозастрашаващо състояние, налагащо извършването на кардиопулмонална ресусцитация (КПР) (изкуствено дишане и непряк сърдечен масаж), не може да се сведе под 7 минути. Това означава, че човек в подобно състояние, може да „започне да умира 2 пъти“, докато пристигне екип на Спешна помощ. Поради тази причина е от изключителна важност за оцеляването на пострадалия очевидците на инцидента да започнат да оказват първа помощ до пристигането на линейка.
Логичният въпрос, който възниква тук, е до каква степен българското население е обучено да оказва първа помощ, би ли било готово в случай на инцидент да реагира, ако не – какво го спира, какво е нужно да се направи, за да се повиши подготовката на населението за оказване на първа помощ. Тъй като в България няма съвременна статистика за това, какво е отношението на обществото към темата за оказване на първа помощ, както и каква е степента и мащаба на обучените по първа помощ хора, Фондация "Първите три минути", Училище по първа помощ и FirstAidbg.com, чрез съвместни усилия, през 2019 г. изготвиха проучване, за да научим повече по темата. Резултатите са много интересни и могат да бъдат открити на https://firstaid.bg/projects/%d0%be%d0%b1%d1%89%d0%b5%d1%81%d1%8 … %bd%d0%be-%d0%bf/.
Сега идва ред на втората фаза на проучването, целяща да проследи по какъв начин се е променила ситуацията спрямо предходния период. Проучването ще Ви отнеме не повече от 5-7 минути и ще сме ви благодарни да вземете участие в него.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScwf7Sn8Jmv-3h_b7mx3NRh … h-c7JniA/viewform

# 64
  • Мнения: 69
Аз преди 5-6 години се записах доброволно на курс за първа помощ, защото почти никой от колегите ми във фирмата не изяви желание. Мога със сигурност да кажа, че за 2 дни обучение научих безкрайно полезни неща и смята, че е добре повече хора да придобият подобни познания. Обучението се провеждаше по малко по-разширена програма, защото ставаше дума за първа помощ в голямо производствено предприятие, където освен задавяне могат да се случат счупвания, изкълчвания, изгаряния (термични, химически), порязвания, токови удари и какво ли още не.

Важното е да се преминава обаче и през опреснителни обучения, защото само тогава човек развива необходимия автоматизъм в действията, което е от особена важност в краткото време за реакция  при някои критични ситуации.

Впрочем обучението ми помогна да реагирам адекватно при инсулт на много близък за мен човек. Случи се пред мен, успях да разпозная някои от симптомите и веднага повиках линейка. После в спешното се чудеха дали е било все пак инсулт или не, защото много от симптомите започнаха да изчезват още след първоначалните медикаменти в линейката. Чак след ЯМР се видя, че все пак е било инсулт.

# 65
  • Мнения: 42
Действително, както всяко друго нещо, обучението по първа помощ трябва да се опреснява.
Тук става дума за умения (не просто знам как, но и мога да го направя добре и бързо), които в действителност не се използват често. В живота на човек, който не работи в спешна помощ или друга рискова среда, едва ли повече от няколко пъти ще се наложи да окаже първа помощ при тежък животозастрашаващ инцидент. Но, когато се наложи, той трябва да бъде ефективен, хладнокръвен и бърз. За тази цел, трябва да има тренинг, няма как тези условия да са изпълнени, ако веднъж в живота си - в училище или когато взима шофьорска книжка, е преминал няколко часов курс.
Проучванията по света показват, че за да владее добре уменията за първа помощ и да запазва самообладание, човек трябва да преминава опреснителни курсове поне веднъж на 1 или 2 години. Това, разбира се, никъде не е ангажимент на държавата или задължение, което тя налага върху хората... това е по-скоро осъзната потребност и хората сами се организират и се включват в курсове, отделно от тези, които работодателя осигурява или изисква от тях.
У нас също вече има възможност, човек да намери и да се запише на курс по първа помощ сам, като има платени такива, а и при различни кампании - безплатни. Особено много се интересуват бъдещите и младите родители и хората, работещи с деца, за които вече могат да се намерят специализирани курсове по първа помощ на бебета и деца.

# 66
  • Мнения: 3 798
Започнах проучването и спрях, когато ме запита за доходи.
Не намирам връзка между доходите и отношението към Първата помощ.
Голяма компания сме и предоставяме еднакви обучения по ПДП на всички наши определени за целта работещи. Независимо от доходите.

Преди Ковид точно присъствах на една сесия в Пловдив, на която общината започваше инициативи за поставяне на CPR апарати на обществени места. За съжаление мисля, че Ковид уби инициативата. По-важното обаче е как ще обучим масово хората какво да правят в нужда.

# 67
  • Мнения: 42
Започнах проучването и спрях, когато ме запита за доходи.
Не намирам връзка между доходите и отношението към Първата помощ.
Голяма компания сме и предоставяме еднакви обучения по ПДП на всички наши определени за целта работещи. Независимо от доходите.

Преди Ковид точно присъствах на една сесия в Пловдив, на която общината започваше инициативи за поставяне на CPR апарати на обществени места. За съжаление мисля, че Ковид уби инициативата. По-важното обаче е как ще обучим масово хората какво да правят в нужда.

По отношение на проучването, информацията относно диапазона на дохода е за да се изследва дали заплащането на курсовете е от значение и могат да си ги позволят само хората с висок доход. Проучването е ориентирано към отделния човек, който освен предоставените му от други институции обучения (предполагам вашата компания все пак заплаща курсовете по първа помощ на някой, който ги провежда), се грижи и сам да поддържа нивото си на знания и умения по първа помощ.

Инициативата в Пловдив за поставяне на АВД на обществени места продължава въпреки Ковид. Към момента такива апарати за обществено ползване има поставени в сградата на Общината и в зоните за свободен достъп (фоайета) на двете общински болници и няколко ДКЦ-та. Обучени са и групи хора, работещи и пребиваващи на някои от тези места, така че в случай на инцидент да могат да окажат помощ.

Допълнително, много компании в цялата страна и в Пловдив поставят в офисите си АВД и обучават служителите си за първа помощ при сърдечен арест, както и първа помощ на работното място.

# 68
  • Мнения: 830
Има ли в София присъствени упражнения и лекции за първа помощ при бебета?

# 69
  • Мнения: 42
Има ли в София присъствени упражнения и лекции за първа помощ при бебета?

Училище по първа помощ на FirstAidbg.com прави такива практически присъствени курсове.
Ето предстоящи дати.
https://firstaidbg.com/events/
Може да разгледате и страницата във фейсбук, където се публикуват бъдещите събития:
https://www.facebook.com/firstaidbg/events

Практическите курсове са действително практически и всички техники за първа помощ се упражняват от всеки участник върху манекени и тренажори. Заниманието преминава под формата на решаване на казуси. И групите са малки, така че 2мата инструктори обръщат индивидуално внимание на всеки участник, докато усвои уменията и не се притеснява да ги изпълнява.

# 70
  • Мнения: 42
Току що видях, че има последни свободни места за практическия курс тази неделя.
https://www.facebook.com/events/3185555504996710?ref=newsfeed

# 71
  • Мнения: 1 164
Здравейте, кое е най-правилно да направим при изгаряне.
Най вече и за облекчаване на болката ...ако примерно дете пипне с ръце гореща повърхност.
И след това с какво е добре да мажем?

# 72
  • Мнения: 42
Тежестта на изгарянията се определя от дълбочината на засягане и от площта на нараняването. Най-просто в дълбочина изгарянето е от първа степен, ако кожата е зачервена, втора степен - ако има и мехури с бистра течност и трета степен - ако увреждането е засегнало и подкожни тъкани и дори кости. Площта може лесно да се определи, като на око се оцени, колко длани (без пръстите) покриват мястото на изгаряне. Дланта без пръсти е около 1% от площта на човешкото тяло. При децата трябва да се отчете, че главата е значително по-голяма по площ, спрямо останалата част на тялото.
Изгарянията, които засягат повече от 1% площ от втора или по-висока степен, трябва да бъдат прегледани и лекувани от лекар. Ако изгарянето е по-малко, но е при малко дете, в сгъвката на става, в слабините, на лицето и главата, отново трябва да бъде прегледано и лекувано от лекар. Тежките изгаряния могат да доведат до шок и сериозни инфекции, затова при тях е необходимо да се повика линейка.
Веднага след инцидента нараненото място трябва да се охлади с хладка вода, докато болката отмине или поне 10 мин. Ако изгарянето е на крайник, той може да се потопи във водата за съответното време. Всички незалепнали стегнати дрехи и бижута в близост трябва да бъдат остранени, тъй като вероято на мястото ще се получи оток.
След охлаждането, ако изгарянето ще получи медицинска помощ, до достигането до нея мястото трябва да се покрие хлабаво с незалепваща превръзка. Може да се използва готова превръзка с гел за изгряне или дори чисто кухненско фолио. Мехурите не трябва да се пукат.
Ако изгарянето е малко и няма нужда от медицинска помощ, може да бъде приложен крем или маз за изгаряне, при слънчево изгаряне - продукти за след слънце. При поява на признаци на инфекция, незабавно трябва да се потърси лекар.

# 73
  • Португалия
  • Мнения: 4 078
Здравейте , чудесна тема. Аз съм маистър фармацевт и имам основни познания по оказване на първа помощ, но винаги съм се притеснявал от един частен случай - епилептичните припадъци . Може ли да споделите някакъв алгоритъм за действие в такава ситуация.

Съвременният алгоритъм за оказване на първа помощ при епилептичен гърч е следният:
1. Ако сте свидетел на припадъка и можете, подкрепете пострадалия да не удари главата си при падането.
2. По време на гърча не се опитвайте да го държите или да поставяте нещо в устата му.
3. Отстранете опасни, твърди или остри предмети наоколо или поставете меки подложки, така че да не се удря по време на конвулсиите. Поставете нещо меко под главата.
4. При възможност, без да упражнявате усилие, можете внимателно да обърнете пострадалия на страни и да го подкрепяте в тази поза.
5. Запишете продължителността на гърча, тази информация е важна за тел. 112.
6. Когато гърча премине - ако пострадалият дойде в съзнание, можете да го разпитате и да действате според ситуацията; ако остане в безсъзнание, следвайте алгоритъма за първа помощ при безсъзнание, като го поставите в странично стабилно положение и периодично проверявате дишането му.
7. Ако гърча продължи по-дълго от 2 минути или пострадалият остане в безсъзнание след него или му се случва за първи път, обадете се на тел. 112!
8. Ако пострадалият е в  безсъзнание и не диша нормално, започнете КПР и ако има възможност извършете автоматична външна дефибрилация.

Ако пострадалият е епилептик, той най-вероятно е подготвен, какво трябва да се направи, така че ако дойде в съзнание след гърча, следвайте неговите инструкции.

повдигам темата ,и то с този цитат,защото намирам ,че може да се каже повече по въпроса
бих искала да спомена, че в последните 15г съм имала 3 пъти обучение за даване на първа помощ,но не само,както е споменато в темата,се забравя, но и информацията по повод епилиптичните или подобни на епилептични припадъци, е доста оскъдна

ще опиша случая,макар да е много частен...

случи ми се да видя подобен припадък -едната ми дъщеря припадна, удари се/намерихме я с глава подпряна на нисък рафт/ ,мислейки ,че правя най-доброто , я задържах в тази позиция -все едно легнала на висока възглавница
тя не дишаше,за много кратки секунди започна да посинява покрай устата, и последва гърч-ръце, крака, глава в конвулсия
приложих само удари в областта на тимуса ,тъй като с една ръка я поддържах
след като премина гърча, последва изпускане и т.н. както си е редно
направих всички възможни обследвания в последствие, и невроложката,специалистка по детска епилепсия ми даде някои идеи,защо се е е случило...
наред с няколкото други ,допълнително усложняващи, фактори- спад на теглото,след прекаран Ковид, много топло помещение ,дълго време без храна/над 16ч, менструация...може би,най-важната грешка в момента на случващото се, е била да й държа главата над нивото на сърцето
навроложката обчсни,че бидейки главата на едно ниво със съцето, дори и припаднал човекът, естествената циркулация на кръвта може би ще спре,но няма да се случи оттегляне на кръвта от главата
а, в нашия случай,се е случило именно това, и така е предизвикало гърча
обясни,че в случая, се е получил като естествена реакция на тялото ,за опит да се снабди мозъка с кръв/респективно кислород

# 74
  • Мнения: 42
повдигам темата ,и то с този цитат,защото намирам ,че може да се каже повече по въпроса
бих искала да спомена, че в последните 15г съм имала 3 пъти обучение за даване на първа помощ,но не само,както е споменато в темата,се забравя, но и информацията по повод епилиптичните или подобни на епилептични припадъци, е доста оскъдна

ще опиша случая,макар да е много частен...

случи ми се да видя подобен припадък -едната ми дъщеря припадна, удари се/намерихме я с глава подпряна на нисък рафт/ ,мислейки ,че правя най-доброто , я задържах в тази позиция -все едно легнала на висока възглавница
тя не дишаше,за много кратки секунди започна да посинява покрай устата, и последва гърч-ръце, крака, глава в конвулсия
приложих само удари в областта на тимуса ,тъй като с една ръка я поддържах
след като премина гърча, последва изпускане и т.н. както си е редно
направих всички възможни обследвания в последствие, и невроложката,специалистка по детска епилепсия ми даде някои идеи,защо се е е случило...
наред с няколкото други ,допълнително усложняващи, фактори- спад на теглото,след прекаран Ковид, много топло помещение ,дълго време без храна/над 16ч, менструация...може би,най-важната грешка в момента на случващото се, е била да й държа главата над нивото на сърцето
навроложката обчсни,че бидейки главата на едно ниво със съцето, дори и припаднал човекът, естествената циркулация на кръвта може би ще спре,но няма да се случи оттегляне на кръвта от главата
а, в нашия случай,се е случило именно това, и така е предизвикало гърча
обясни,че в случая, се е получил като естествена реакция на тялото ,за опит да се снабди мозъка с кръв/респективно кислород

Здравейте,
Да, по темата може да се каже още много. На първо място, епилепсията е едно от състоянията, които може да предизвикат гърчове. Но гърчове може да се предизвикат, например, и от отравяне или недостиг на кислород в мозъка, какъвто е случая, описан по-горе, ако правилно разбирам.
Във всеки случай, при оказване на първа помощ има ясен алгоритъм, който определя последователността от приоритети за действие. На английски език е популярен като Dr.ABC, което в превод на български означава, че стъпките се изпълняват в този ред - Danger (Първо се осигурява безопасност за оказващия първа помощ и пострадалия), Response (Проверява се, дали пострадалия е в съзнание и може да реагира), Airways (Осигуряват се свободни дихателни пътища), Breathing (Подпомага се нормалното дишане) и Circulation (Подпомага се нормалното кръвообращение).
За всеки конкретен медицински случай може да се дадат много повече допълнителни насоки за действие, но не бива да пропускаме, че алгоритмите за първа помощ са поредици от мерки, които се съставят за всякакви хора (с или без медицинско образование, независимо от професия, възраст, пол, социален статус), така че те лесно да ги усвоят и прилагат по всяко време и на всяко място, където възникне инцидент. И се очаква, човек, който преминава обучение, да се научи да разпознава и действа при много различни видове инциденти, не само в един конкретен случай, и цялото обучение да бъде все пак в обем, който му позволява да отдели време и ресурс за това.
Точно поради тази причина, практиката е обучението по първа помощ да е по-общо, а в конкретните детайли по специфичен медицински казус, допълнително се обучават хората, които имат такъв проблем или често стават свидетели на такива случаи - напр., родители на дете със специфично заболяване или приятели и колеги на такъв човек, които често са около него и т.н. В базов курс по първа помощ се изучават и упражняват техники за оказване на първа помощ при припадък, гърч, загуба на съзнание, спиране на нормално дишане и т.н., така че човек да е подготвен да действа във всеки от тези случаи. И не само да е чувал и да знае, но и да може уверено да изпълни всяка стъпка.

Общи условия

Активация на акаунт