Предучилищната - задължителна за 4-годишните?!?!?

  • 18 812
  • 214
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Вярно е и пак е въпрос на избор между училищата, които можеш да си позволиш. Например, аз си давам сметка, че ако можех да финансирам децата ми да учат в някой от университетите от Бръшляновата лига, това би им дало по-големи шансове в живота. Но не мога да си го позволя и избирам от това, което ми е достъпно. Междувременно, не искам и тези, които могат да си позволят Бръшляновата лига, задължително да пращат децата си в държавен университет.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 36 783
Добре де, а тук няма ли избор? Между частна градина и държавна. Между различните държавни. Всеки може да реши къде да запише детето си, дали според джоба, дали според квартала и процента ромско население, дали според препоръки за възпитатели в нея. Районирането може да се заобиколи, всички го знаем, а за частните пък изобщо не важи.

# 77
  • Мнения: X
Добре е изборът да включва и оставането на детето у дома, без това да е свързано с 821319246 бюрократични малоумия. Всъщност, темата е точно затова - защо да няма избор 4-годишно дете да бъде оставено у дома без това да е съпътствано от ходене по мъките с бюрокрацията.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 36 783
Чакай сега, този избор го ИМА. Независимо, че е обвързан с малоумия. Не са го отрязали. НСЧ го написа назад. Когато някой се бие в гърдите, че детето му е най-важно, значи за няколко дена или седмици или месеци поставя на пауза собствения си кеф и търчи по безумията.

# 79
  • София
  • Мнения: 62 595
Предполагам, че като положение ще е същото като и сега - формално всички деца излизат с удостоверение за завършен ПУК, ако бъдат записани четвърта група в градината или пук в училище. Също така всички деца от набора задължително трябва да тръгнат в първи клас, независимо дали имат или нямат удостоверение. Ако някой не иска детето му да ходи на градина, то той и сега ще може да си го гледа вкъщи, важното е да го запише в ПУК последната година, за да има удостоверение. Не виждам какъв е този вой като така или иначе има не вратички, а направо порти, през които се минава съвсем спокойно. Децата, които са записани на градина и сега карат по системата на МОН, имат учебни часове, имат учебни тетрадки и албуми с материали. Сега единствено ще се узакони съществуващото положение. Те и сега не са тръгнали да глобяват родителите, чиито деца не ходят на градина или ПУК в училище.

# 80
  • Мнения: X
Чакай сега, този избор го ИМА. Независимо, че е обвързан с малоумия. Не са го отрязали. НСЧ го написа назад. Когато някой се бие в гърдите, че детето му е най-важно, значи за няколко дена или седмици или месеци поставя на пауза собствения си кеф и търчи по безумията.
А, не. Правото ми да отглеждам и възпитавам моето дете у дома в никакъв случай не трябва да се заплаща с търчане по безумия. Още по-малко упражняването на това право трябва да бъде идентифицирано като "собствен кеф". Сори, основната отговорност за моите деца е моя, следователно правото ми на избор за тяхното образование и възпитание трябва да бъде мое. Не, това не е мой кеф, а мое право, което произтича пряко от моята отговорност за децата ми. Ако някой счита, че това не е мое право, а мой кеф, значи смена и моята отговорност за децата ми.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 36 783
На мен лично темата ми доскуча. Прието е, така ще бъде. На който не му изнася, да минава през портите, които спомена Андариел.

# 82
  • Мнения: X
Ами, общо взето, халът, на който сме, е резултат точно от манталитета "прието е и така ще бъде, следователно търся вратичка да заобиколя или прецакам системата".  Проблемът е, че системата е погрешна.

# 83
  • Мнения: 37
В градините точно това правят - учат децата като им представят нещата интересно.


Не виждам нищо интересно в папагалстването. Това, разбира се, е лично мое мнение. Със сигурност колкото хора, толкова мнения по този въпрос, в което няма нищо лошо.

От друга страна обаче не виждам защо трябва да ми се налага да минавам през вратички, порти или каквото и да е по въпроса с отглеждането на детето си. Детето сме го направили аз и мъжът ми. После съм го родила, за което сме платили заедно с нашите пари. После сме си го хранили, гледали, възпитавали, невъзпитавали и каквото сме намерили за добре двамата до този момент. Нямам спомен държавата да е участвала нито в правенето, нито в отглеждането до този момент. Не само това, но и докато детето стане пълнолетно, отговорност за него и неговите действия ПРЕД ДЪРЖАВАТА носим НИЕ, но за сметка на това никой не поема отговорност ПРЕД НАС за състоянието на детските градини и случващото се в тях.

И най-вече това, че детето на Пенка ходи на детска градина, защото тя е решила да работи, вместо да го отглежда вкъщи, не значи, че тя е по-добър или по-лош родител от Станка, която е преценила, че предпочита сама да се грижи за възпитанието на своето дете. Означава, че хората имат различен подход. Това, че някой вярва в системата и смята, че детската градина осигурява необходимото внимание, възпитание и обучение на детето му, не го превръща в универсална истина. И не, възможността за  "заобикаляне" на системата не е право на избор или е такова дотолкова, доколкото е избор дали да си докараш доходите от работа на трудов договор, или да продаваш крадени коли на части.

# 84
  • Мнения: 1 104
Темата ми е болна, защото аз самата много страдах като ходен на ДГ. Всеки ден беше рев когато ме оставяха и мъка докато чакам да си ме вземат. Още си спомням сълзите и сополите, които точех сутрин.
НО, тук има едно голямо НО. Това беше, не защото ДГ беше някакво лошо за мен място, а защото майка ми и баща ми ме гледаха в нас до късно и бях свикнала изключително с тях.
Сега съм жена на 33 години и все още ми е трудно да взимам някои важни решение, без да се консулрирам с тях. Ами да ви кажа, не е приятно.
Така че, не си мислете, че като гледате децата си до 4-5 под собственото си крило има само положителни страни. Напротив, има и не малко отрицателни.
Синът ми е още изключително малък, но сме решили, че ако всичко се развива нормално при него, ще пробваме да го запишем на ясла преди да е станал на 2 години. Не искам да е като мен, мъж на 30+ години и все още силно зависим от родителите си!

# 85
  • Мнения: 7 776
И това как е по темата? За задължителността на ДГ?

# 86
  • Мнения: X
Galeona, аз не съм ходила на детска градина, но никога не съм била свръхпривързана, а още по-малко, зависима от родителите си. Децата ми също не са ходили на детска градина, но последното, което може да се каже за тях е, че са зависими от мен в емоционален или какъвто и да било друг аспект. Не може да се направи извод, че неходенето на детска градина прави децата зависими от родителите си.

# 87
  • Мнения: 1 104
Повечето родители искат да имат избор, главно защото искат да гледат дечицата си до по-късно в къщи. Тези, които са за ранното пускане, нямат този проблем. Те със или без избор, пак ще ги пратят нс ДГ.
А решението да ги оставят в къщи е породено от мисълта, че това е по-доброто за тях.

Затова, давам и друга гледна точка на нещата.
Та да, има връзка.
Но се иска малко логика, а не толкова желание за заяждане, за да я видиш. Wink

Thewishmaster, така е, хората са различни. Аз не казвам, че задължително ще стане както при мен. Дори е абсурдно да го твърдя. Но да, при някои деца ще стане.

# 88
  • Мнения: 7 776
Абсурдно е съждение,че щом искам право на избор, следователно искам детето да го гледам сама вкъщи. Да ви го кажа като учител по философските дисплицини - не е логически коректно. В предни постове съм изредила множество варианти, които един родител може да предпочете. Да правите генерализации за всички, въз основа на ваш личен казус, също не  е коректно.
Проблемът е, че масово се говори за лични казуси, а не по темата - защо се отнема правото на избор от родителя? Като как това е демократичен способ, като как сработва при неналичие на инфраструктура, персонал и програма, съобразена  индивидуалните нужди и способности? Как събирате 30 деца - половината неговорещи или говорещи слабо български и други, които знаят езика и трябва да развиват наученото? Как с такъв брой деца, ще се обръща индивидуално внимание?
Защо никой не си задава тези въпроси тук? Защо никой не се вълнува,че държавата се опитва да наложи груба биополитика в случая? Утре ако стане задължителта ясла от 2-годишни пак ли няма да ги задавате? Честно казано съм изумена, че смислен диалог изобщо не се получава до момента.

Последна редакция: нд, 12 юли 2020, 10:27 от LittleCactus🌵

# 89
  • Мнения: X
Както Милинка писа по-рано, ако занималнята/градината не е одобрена от МОН - не може. А до сега можеше. Толкова за правото на избор. На запад се протестира за страшно много неща, но протестите не се отразяват по медиите. Така че това с "щом не се оплакват, значи е добре" за мен не е аргумент.
2 месеца и половина майчинство като във Франция не ми го хвалете и после задължително връщане на работа. Ако искаш да продължаваш да кърмиш се цедиш, когато можеш (на работа/през нощта), съхравянаш кърмата и носиш на лелките в яслата да дават на бебето ти от шише. И щом никой не се оплаква, значи това е ок, така ли? Съжалявам, но това за мен е абсолютно ненормално, дано някой пак не се обиди от мнението ми. Не целя да обидя някой ни най малко, уважавам абсолютно всички родители, но държа да имам право да си изкажа мнението, както и другите. Това все по-ранно откъсване на детето от семейството, което виждаме на Запад и което и тук се внедрява лека-полека, за мен не води към нищо добро.

Общи условия

Активация на акаунт