Мнения за Американски университет Благоевград

  • 18 145
  • 106
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте,

в момента съм ученик в 12-ти клас и ми предстои избор на университет. След образованието ми бих искал да се реализирам в политиката и европейските институции. Видях в интернет, че предлагат специалност "Политически науки и международни отношения" като Major и "Европейски науки" като Minor. Планирам след бакалавърската степен да направя магистратура в някой, по-възможност, престижен университет в Европа или Америкa.

Втората ми опция е висше образование в Германия пак в тази сфера, но не мога да намеря същата комбинация като бакалавър, а и пазарът там е препълнен с хора с такива специалности и затова бих искал да намеря нещо по-интернационално.

Ще се радвам, ако някой може да ми даде повече информация за АУБГ, качеството на обучение и реализацията след бакалавър. Виждам, че според статистики и проучвания на завършилите, почти всички или получават работно място, или успяват да продължат образованието си в престижни университети, но дали това е така или се пише само за репутация и авторитет, защото все пак сме в България и затова винаги имам едно на ум.

Благодаря за отделеното време. Ще се радвам на сериозни мнения и актуална информация.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Здравейте,

Събираме актуални впечатления за Американски университет в България. Ще съм признателна за всякакви отзиви и мнения!!!

Би било интересно, ако може да се направи сравнителен анализ между образованието в София, Западна Европа и Американския университет, въпреки че всеки опит и оценка е субективен и допускам, че са малко децата, които са учили на толкова различни места Simple Smile

Възползвам се да споделя, че на 6 фефвруари предстои онлайн отворени врати:


OPEN HOUSE SCHEDULE
https://www.aubg.edu/bg-open-house

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Здравейте, АУБ всяка година обира челните места в класациите на бг университетите. Горда съм, че съм го завършила прдз 1999. Миналата година там се дипломира и племеникът ми, синът ми също иска да кандидатства там след 3 г. С две думи - учи се много, но и много възможности предоставя. В академичен план се отриват нови специалности, базата е прекрасна. Образованието е  liberal arts, въпреки че има специалности като математика, компютри и физика. Аз съм завършила икономика, но дори и с това имах опция да избера интересни мат предмети като теория на хаоса и теория на игрите. Мисленето се насърчава, развитието на умения - също, материалът, който се преподава винаги е съгласно най-новите неща в науката (учебниците се преиздават всяка година). Библиотеката още навремето беше огромна, с удължено работно време до 22.00 ч и достъп до почти неограничени резурси онлайн. Сега вдичко е дигитализирано. Удобното е, че се предоставя кампус с храна и общежития, така че студентът реално мисли само върху това какво има да учи, а не върху битовизми. Редовно се канят интересни лектори за извънкласни лекции - банкери, предприемачи, политици. Имат широк спектър от клубове, между които са студентското радио, ТedTalksAubg, организират хекатони... Приемът - добре е да се вземе SAT, не само CAE/CPE, защото ако е само с последните, следва placement test по мат в ориентейшън седмицата и при невъзможност да го минеш, караш допълнителна мат, която пък те възпрепятства да запишеш например  статистика през първия семестър. Искат оценките по всички предмети от последните 3 год (дефакто 9-11 кл), защото реално се кандидатства януари на 12 кл. Има есе, портфолио с постижения (деца, явили се на нац кръгове имат по-висока фин помощ), интервю. Има и изискване за мин успех при кандидатства - мисля, че беше 5.00. Средата е мултикултурна - половината студенти не са от България, така че това също е плюс относно досега с чужди култури.
П.с. Клубът Бродуей всяка година представя по един нов мюзикъл и тръгна на национално турне. Представленията си струват - и като актьорска игра, и като сценография, и като режисура. Всеки път когато идват към Варна, ги гледам.

Последна редакция: сб, 06 фев 2021, 09:29 от Manzhelka

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Много Ви благодаря, че споделихте опита си!!!! Търся форуми или стаии където да мога да прочета повече актуалнан информация, но не откривам и всичко което разказвате е много ценно и интересно!!! Аз познавам само 2 деца, които завършиха АУБ преди 3 години и е са с чудесна реализация.

Моето момиче в момента е в 9 клас и допускам, че ще кандидства по същото време, като Вашето дете Simple Smile Дали пред Вас и детето Ви стои дилемата да избирате университе в Западна Европа или АУБ. Какво натежава в полза на АУБ.

Знаете ли нещо за настоящия преподавателски състав. А също от кои държави извън Бъргария има най-често студенти. Знаете ли къде може да се информираме за  общия брой на студентите в кампуса и броя на първокурсниците за всяка година.

На нас много ни харесва възможността детето да се обучава по системата на либерал артс и да планира магистърстратури извън България на по висока възраст.

# 4
  • София
  • Мнения: 5 028
За отзиви може да питате antea, останала съм с впечатление, че е доволна.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Алегра, студентите, които приемат на випуск са около 200. Малко повече от половината приемат за есенен семестър, останалите за пролетен. Ранният прием (за есенен семестър) предполага по-голяма възможност за финансова помощ. Това обаче означава, че изпитите също трябва да се изтеглят по-рано, обикновено е малко рисковано SAT да се чака и да се държи януари. Няма квоти по пол или националности, но   може би половината са българи. Има студенти от Балканите, но има и американци, и от руските републики. Преподавателският състав в по-голямата си част са американци, но има и италианци, и българи (последните обикновено са по математика).

Синът ми иска да учи компютри и математика и за него този университет е първо желание. Видя отблизо прекрасната и бърза реализация на братовчед си, вижда моята и на баща му (и двамата сме випускници). През последните години често са идвали на гости състуденти на племеника ми у дома и той познава тези целеустремени, прекрасни и широкоскроени деца и му харесва средата, сред която ще учи. Разглеждал е университета отблизо и е очарован. Сега остава и да се пребори да учи там.

Това, което на мен ми се струва супер удачно е, че точно АУБ не би имал проблем с новото профилиране в 11 и 12 кл. В смисъл, че в ПП се очаква част от темите по математика в Университета, ще се вземат още в училище по новата програма. Тогава очаквам университетът да зачете тези кредити и студентът да може да добави нови избираеми модули - нещо, съвсем нормално за американската система на висше образование.

Последна редакция: нд, 07 фев 2021, 11:19 от Manzhelka

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Много, много Ви благодаря!!! Много ми помагате!!! Въпреки, че имаме доста време до избора на университет от сега АУБ ми изглежда чудесна възможност за моето момиче.


Manzhelka, от информацията на сайта им оставам с впечатление, че вече не е необходим САТ за приема, само по избор може да се представи или дава някакво предимство.
Виждам, че задължително изискват TOEFL или IELTS.

Не мога да се ориентирам на английски или на български е есето - темата е еднаква и предварително зададена за всички кандидати, нали Simple Smile

Manzhelka, Призма много благодаря!!!

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 442
SAT не е задължителен, но е препоръчителен, както вече написах, защото тези, които не са го държали, минават на placement тест в началото на семестъра и ако не покрият определен праг, учат задължително математика преди да могат да запишат статистика например.SAT има секции по математика и АЕ. Иначе освен него, могат да се държат и Кембридж сертикационни изпити, но е препоръчително да са взети с  не по-ниско от В. Колкото по-високи са точките, толкова по-добре.

 Темите за есетата май са различни всяка година. Задължително са на английски. Целият пакет за кандидатстване е на английски. Мисля само, че за препоръките имаше изключение, че може да са на български.

Радвам се, че харесвате университета, но е силно препоръчително и девойката да е толкова мотивирана - от една страна, това би се отразило на интервюто, от друга - темпото там е доста високо и за да успее човек, му трябва мотивация. Учи се през целия семестър, има домашни и проекти като в училище, а ако случайно те скъсат на изпит, не можеш да се явиш на поправка - трябва да запишеш отново същия курс, на който са те скъсали.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Manzhelka, всичко което пишеш ни е много полезно!!! Много, много благодаря!!! Правилно ли разбирам, че за целите на ранното кандидастване и записване в есенния семестър е по-добре детето да държи SAT края на 11 клас ? Нямам подробни впечателения от този изпит и се чудя дали подготовката и зрелостта на децата края на 11 клас при положение че владеят английски с ниво С1 ще им даде шанс за добро представяне.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 028
alegra, прочетете сайта на университета. Там ясно е написано:

"АУБ не изисква SAT или ACT за прием в университета или за финансова помощ. Резултатите ти обаче могат да бъдат полезни, за да те освободят от входящи курсове по математика (MAT 100) и английски език (ENG 100). Свържи се с Collegeboard или ACT, ако би искал да представиш съществуващите си резултати - институционалният код на АУБ за Collegeboard е 2451. За ACT е 5465."

Това, което липипсва тук, е какъв е минималният резултат, които искат за освобождаване - може да се пита в самия университет. Знам, че участват в изложения, следете ги за информация.

Но така или иначе САТ не е задължителен - и да не го вземе с висок резултат, просто няма да се осовбоди от тези два базови курса по математика и английски.

А кой с колко точки и кога ще вземе САТ е строго индивидуално.



# 10
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Призма, много благодаря!!!

# 11
  • Мнения: 2 078
привет, alegra Simple Smile в общи линии Manzhelka е казала всичко важно, и мисля, че е актуално и сега
порових се малко из собствените ми постове и по-долу давам линкове към мнения, където съм споменавала разни неща за университета или субективните ни усещания /мои като родител, и на сина ми - той сега е Sophomore, 4-ти семестър/


препоръчвам да прочетете подробно сайта, почти всичко, което ви интересува може да се намери там, включително и академичния състав от преподаватели, също и академичния каталог, в който са изброени всички курсове и има насоки как се комбинират като задължителни за съответните мейджъри

виждам, че сте наясно с liberal arts системата, което е важно, за да няма разочарование или изненада; тъй като на нас именно тази система ни допада повече отколкото тясното специализирано образование, синът ми си попадна точно на мястото; за някои хора вероятно е недостатък, за нас обаче точно наопаки - виждам само полза от това, че в един семестър учи сложна математика, едновременно с театър или класическа литература, дава една такава широта на погледа, която после е полезна в живота, независимо какво работиш... следващото, което ни привлече, е усещането за общност, което е много силно там заради живота в кампуса и участието в клубовете - много и различни хора, трайно установяващи контакти, валидни за цял живот - което е отново добавена полза, синът ми го усети още веднага след завършване на първи курс в разгара на епидемии и карантини - кандидатства по препоръка на негов ментор от университета в една американска фирма, потърсила съдействие от тях по информация от alumni, и работи плътно цялото време от края на семестъра до първия учебен ден на следващия, вместо да лентяйства ваканционно, което си е ценен опит и голяма стъпка към самостоятелност

имате много време наистина, но не пречи през лятото да се разходите до там и да видите на живо, видеа от студенти също има из youtube за живота в кампуса, в 11 клас може да идете и на AUBG Multitalent Quest-а

за съжаление паралел с образование в чужбина не мога да направя поради липса на опит и база за сравнение, синът ми имаше оферти и от UK и прием от много добър университет в Холандия, но като получи офертата от АУБ, си взе решение, че това ще бъде, та така... Simple Smile

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Страшно съм Ви признателна за обобщената информация !!!!
Въпреки, че имаме доста време, предварителната информация ми действа много релаксиращо Simple Smile

Вчера направих запитване къде може да гледаме лекциите, които изпуснахме по време на отворените врати, а също и какви резултати по SAT могат да са от значение. Бяха много любезни, свързаха ме се човек в София, който обясни, че за всички регистрирани за отворените врати, ще получат по имейл лекциите, които са записани, а относно теста SAT казаха, че от 5 години не го изискват и не препоръчват да се прави, тъй като по време на дните за ориентация приетите студенти държат тестове по английски и математика, с които могат да се освободят тези курсове.

За мен е много интересно дали пандемията и Брекзит ще увеличи притока на студенти към AUBG.

# 13
  • София
  • Мнения: 5 028
Според мен пандемията, ако не затихне, ще увеличи мъничко интереса към университета. Познато семейство го избра пред друга европейска държава тази година.

# 14
  • Мнения: 2 078
ами, какво да кажа... на фона на това, което виждам и чувам за негови приятели, следващи в чужбина, неговият студентски живот звучи като малко по-нормален, доколкото изобщо е възможно това в тази ситуация
сега пак си е в кампуса, въпреки че онзи ден официално отмениха хибридната форма, която трябваше да започне през февруари; учи си онлайн, както щеше да го прави и вкъщи, но за момента предпочита да остане там... семестърът свършва края на април, и ако нещата останат така, както са сега, ще е бил цялата втора година там, с прекъсване за ваканцията само

а и София е на 1 час път, това е много удобно - хем са си самостоятелни там, хем връщането при нужда е колкото в час пик да прекося града с кола, всички логистични неприятности, които имат учещите в чужбина, са спестени

дай боже да се подобри обстановката и не тя да е основен критерий някой да си избeре университета, защото има и по-добри причини  Simple Smile

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Дали имате представа за Exchange програмите, които университета предлага. Има ли ограничение в броя на семестрите и на какъв етап от обучението може да се възползва студента. Не съм чела задълбочено, само видях, че си провеждат, когато други студенти изберат да си разменят местата.....дали е така. Виждам на страницата много упоменати университети в тази програма, дали всичките са възможни.
 
https://search.isepstudyabroad.org/FindAProgram/Map/ed236699-a63 … 9a7e-81f1f9df8c0e

https://search.isepstudyabroad.org/FindAProgram/Map/ed236699-a63 … 9a7e-81f1f9df8c0e

# 16
  • Мнения: 3 015
Времето там е едно от най-хубавите неща, които са ми се случвали и за личността, и за кариерата. Горда и благодарна съм.

# 17
  • Мнения: 2 078
Дали имате представа за Exchange програмите, които университета предлага. Има ли ограничение в броя на семестрите и на какъв етап от обучението може да се възползва студента. Не съм чела задълбочено, само видях, че си провеждат, когато други студенти изберат да си разменят местата.....дали е така. Виждам на страницата много упоменати университети в тази програма, дали всичките са възможни.
 
https://search.isepstudyabroad.org/FindAProgram/Map/ed236699-a63 … 9a7e-81f1f9df8c0e

https://search.isepstudyabroad.org/FindAProgram/Map/ed236699-a63 … 9a7e-81f1f9df8c0e

по ISEP програмата exchange е възможен за един семестър -  за студенти, които са втори или трети курс; от сина ми знам и за доста чужденци, които са при тях за по един семестър именно по такава линия

но, признавам, че тази година изобщо не сме мислили за  тая възможност, предвид, че пътуванията са ужасно затруднени и като цяло почти всички университети в света работят дистанционно

TeoYo, дано да имаш време и желание да разкажеш повече лични впечатления, ще е полезно и хубаво Simple Smile

# 18
  • Мнения: 3 015
На първо място бих препоръчала да не ви отказват цените, посочени на много места. Таксата е условна, студентите имат много варианти за получаване на финансова помощ, така че ви препоръчвам да сте проактивни и да говорите с адмишън офиса, за да получите индивидуални препоръки.
Повечето студенти така или иначе заминават на бригади през лятото, за да спестят пари за следващата година. Има голямо разнообразие на клубове и занимания за студентите и от всеки зависи какво ще си вземе. Като цяло е чудесно място за създаване на приятелства и среда.
Обмени навън има, както и възможност университета да финансира магистратурата ви, ако отидете в топ университет в САЩ. Като цяло по-голямата част от младежите продължават образованието си в следваща степен, така че винаги има вариантът да изкараш бакалавъра си вкъщи, а на малко по-зряла възраст да отидеш навън, ако това е желанието ти. За много от студентите това си е съвсем работеща формула - не всеки иска или е готов на 19 да заживее на хиляди километри от вкъщи.

# 19
  • Мнения: 2 078
за който има интерес към Американския Университет, в тазгодишното традиционно състезание за 11-класници AUBG Multitalent Quest наградата за победителя ще бъде пълна четиригодишна стипендия

https://fb.watch/4zXhbKnVIQ/

самият куест е супер, дава поглед отвътре какво е да прекараш там студентските си години Simple Smile

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Здравейте,

Ние сме съвсем в самото начало на проучванията си. Дъщеря ми е 10 клас и скоро беше на курс за кариерно ориентиране. Много ни харесва системата либерал артс на американските университети и сега, като разглеждам сайта на университета в Ричмънт UK ми се струва, че от всичките американски университети в Европа - този е с най-богата програма.

Дали, някое има събрана информация или впечатления  за Richmond, The American International University in London.
Ще съм признателна за всеки опит или размисъл по темата Simple Smile

# 21
  • Мнения: 4
Здравейте,
Знам, че темата е от миналата година, но все пак се надявам някой да го види:).
В момента съм 11 клас и като 1-во желание ми е да уча в АУБГ със специалността Бизнес Администрация(major) и Финанси(minor).
Можете ли да не обясните как стоят нещата с приема най-вече относно с портфолиото?Играе ли по-важна роля от оценките ми?Ако изкарам САТ ще бъда ли една идея по-“забелязана”?Какво горе долу представлява интервюто?И като цяло подготовката за кандидатстването в университета?
Предварително ви благодаря за отговорите и съдействието!☺

# 22
  • Мнения: 3 015
Здравейте,
Знам, че темата е от миналата година, но все пак се надявам някой да го види:).
В момента съм 11 клас и като 1-во желание ми е да уча в АУБГ със специалността Бизнес Администрация(major) и Финанси(minor).
Можете ли да не обясните как стоят нещата с приема най-вече относно с портфолиото?Играе ли по-важна роля от оценките ми?Ако изкарам САТ ще бъда ли една идея по-“забелязана”?Какво горе долу представлява интервюто?И като цяло подготовката за кандидатстването в университета?
Предварително ви благодаря за отговорите и съдействието!☺

Здравей, Алекс, портфолиото и оценките си имат различни функции - гледай на портфолиото като на нещо, което ще помогне да покажеш коя си като хобита, интереси, постижения - според мен е много важно да го подготвиш добре, защото това е нещото, което те прави уникална. Хубавите оценки са важни, но те няма да демонстрират твоята индивидуалност. По отношение на изпитите по английски, стига резултатът да е достатъчно висок, няма значение според мен кой формат си избрала. Успех Simple Smile))))

# 23
  • Варна, България
  • Мнения: 730
Много благодаря на всички в темата! Flowers Rose
Синът ми е 11 клас и правя проучване за университета.
Той е ЕГ с немски, но предпочита английски и в момента кара курс Cambridge Advanced English
Интересите му са насочени към Бизнес, Маркетинг и Предприемачество.
Предпочитам освен да получи качествено образование, то и средата да бъде мотивираща и интересна.

Ще разгледаме информацията в сайта. Пише, че 95% от студентите получават финансиране, което не е за пренебрегване. Моля да споделите - какъв % финансиране се получава?
Какви допълнителни разходи средно да се предвидят за учебници, помагала, настаняване?
Edit - намерих информация
https://www.aubg.edu/bg/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC/%D0%B1%D0 … 0%B5%D0%BF%D0%B0/
Благодаря

Последна редакция: чт, 09 фев 2023, 13:12 от voltage13

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Мисля, че финасирането се изразява в намаляване на таксата с до 30-40% ако не греша.

В същото време и деца, които са получили 100% освобождаване от такса за целия период на обучението си но те са малко на брой.

# 25
  • Мнения: 2 078
Много благодаря на всички в темата! Flowers Rose
Синът ми е 11 клас и правя проучване за университета.
Той е ЕГ с немски, но предпочита английски и в момента кара курс Cambridge Advanced English
Интересите му са насочени към Бизнес, Маркетинг и Предприемачество.
Предпочитам освен да получи качествено образование, то и средата да бъде мотивираща и интересна.

Ще разгледаме информацията в сайта. Пише, че 95% от студентите получават финансиране, което не е за пренебрегване. Моля да споделите - какъв % финансиране се получава?
Какви допълнителни разходи средно да се предвидят за учебници, помагала, настаняване?
Edit - намерих информация
https://www.aubg.edu/bg/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC/%D0%B1%D0 … 0%B5%D0%BF%D0%B0/
Благодаря

защо не отидете тази събота на Open House Simple Smile https://www.aubg.edu/admissions/bachelors/visit-aubg/open-house/
хем ще разгледате, да усетите атмосферата и може да попитате всичко, което ви интересува, включително и да говорите със студентите на място

още помня, като ние ходихме на предварителна такава обиколка, и разпитвах за всичко момичето, което ни беше гид, даде ни доста ценна информация

за настаняване тази година таксата е 905$ на семестър за най-скъпата Скаптопара 3, за другите две може би е със 100-150$ по-малко, но мисля, че има опция, ако след втори семестър изберат студента за Resident Assistant да му е безплатно настаняването, на семестър има още една допълнителна такса от 315$ за Activity Fee, и се оставят по 100$ депозит за ресторанта, които могат да се харчат и в кафенетата

гледам в Billing-а, че за предишния семестър има и към 150$ за учебници, но определено не е така всеки семестър, понякога няма никаква такса, просто зависи от курсовете, които се изучават и дали има нещо допълнително извън библиотеката им

имай предвид, че много голяма част от студентите там ходят на бригади в САЩ, като обикновено се ситуират на едни острови срещу Бостън, които са много скъпи курорти и ходят туристи от средна класа нагоре, съответно изкарват достатъчно пари да си покрият или цялата такса за годината (дори и без намаления) или да си живеят на самоиздръжка през тази година до следващата бригада

средата със сигурност е много интересна и мотивираща, особено при интересите на сина ви, моят си попадна точно на мястото там с подобни интереси, още в първата година се записа в два клуба, на един от които, вече като senior е президент - по американски футбол, а на другия - вице и отговаря за спонсорството - StartUp клуба, по-добро място от това да навлезеш в екосистемата на предприемачеството на ранна възраст няма Simple Smile правят много конференции и събития, срещи с бизнес-ангели, менторство, изобщо има идеални условия да се завържат контакти и да се научат полезни неща от първа ръка, в крайна сметка от AUBG са доста от основателите на бизнеси, които се котират на световно ниво, а не просто на българска почва, има и Business club и какво ли още не, буквално за всякакви интереси

# 26
  • Мнения: 2 078
в случай, че темата интересува родители на десетокласници - AUBG е отворил апликация за кандидатстване - 50 десетокласници ще бъдат поканени да прекарат 3 дни (28-30 април) в кампуса на университета, за да усетят какво е да си студент Simple Smile с посещение на лекции, участия в студентски активности, партита и тн.

https://www.aubg.edu/griffins-journey/

# 27
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 336
Страхотно. Жалко, че дъщеря ми няма да е в Бг тогава, иначе би се пробвала.

# 28
  • Мнения: 2 078
Страхотно. Жалко, че дъщеря ми няма да е в Бг тогава, иначе би се пробвала.

може догодина да се пробва на MultiTalent Quest-a https://www.aubg.edu/quest/, той е за 11-класници Simple Smile

# 29
  • софия
  • Мнения: 4 988
Напоследък така се случва, че попадам на хора, които ме впечатляват с работата си, с поведението, с начина на обрабовтване на информация, вземане на решения. Всеки път се оказват завършили АУБГ.
Все повече осъзнавам, че наичнът на работа е ключов. Не материала, не титлата, не авторитета, начина.

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Страхотно. Жалко, че дъщеря ми няма да е в Бг тогава, иначе би се пробвала.

може догодина да се пробва на MultiTalent Quest-a https://www.aubg.edu/quest/, той е за 11-класници Simple Smile

Знаете ли до кога е срока за попълването на теста?

# 31
  • Разград
  • Мнения: 42
Страхотно. Жалко, че дъщеря ми няма да е в Бг тогава, иначе би се пробвала.

може догодина да се пробва на MultiTalent Quest-a https://www.aubg.edu/quest/, той е за 11-класници Simple Smile

Знаете ли до кога е срока за попълването на теста?

Първоначално беше до 16 ти април, но са го променили до 01 май.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Знаете ли стойността на 3 дневния престой, който се предвижда през месец септември?

# 33
  • Мнения: 2 078
Знаете ли стойността на 3 дневния престой, който се предвижда през месец септември?

за Quest-а ли питаш? нищо не се плаща
Цитат
There are no fees for the competition. We will even cover your accommodation and food expenses. All you need to do is impress us with your skills and knowledge.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Аз си мислих, че от 8 до 10 септември децата ще бъдат настанени с преспиване в кампуса...или греша :
If you are selected as a finalist in the application process, we’ll invite you to the AUBG campus in Blagoevgrad on Sept. 8 - 10, 2023, where your knowledge, skills, and talents will be put to the test.

# 35
  • Мнения: 2 078
ами сигурно точно в кампуса ще бъдат, но това не значи, че участниците ще плащат нещо Simple Smile

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Здравейте,
Влизам да събудя темата Simple Smile

Признавам, че се вълнуваме ранния прием тази година.

# 37
  • софия
  • Мнения: 4 988
Здравейте,
Влизам да събудя темата Simple Smile

Признавам, че се вълнуваме ранния прием тази година.

Ранния прием за къде?! В Щатите не беше ли средата на декември?

Ако чакате резултати ( откъдето и да е) много силно ви стискам палци 😃

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Submitting your application by the Priority Admission deadline, January 15, provides you with the best chance

https://www.aubg.edu/

# 39
  • Мнения: 2 078
alegra, помня че вие отдавна се интересувахте от университета, стискам ви палци Simple Smile офертите за ранен прием идваха, мисля, към средата на март

ние все още сме свързани, макар и косвено, с AUBG, чрез приятелката на сина ми, която ще се дипломира тази година, и още ми е топло в сърцето за връзката с това чудесно място; той самият, веднага след петте месеца в САЩ след дипломирането му, започна работа точно по образованието си, в MSCI, така че възможности има много

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Признавам, че много ме зарадва позитивни ти пост Antea! Благодаря!
Дали, ти се разказва с какви специалности завърши твоето момче, допада ли му живота в САЩ? Всичко което споделиш е безценно за нас.

# 41
  • Мнения: 2 078
не съм се изразила ясно, той беше в САЩ само за лятото, работи тук в българския офис на компанията, имах предвид, че получи няколко оферти за работа супер скоростно след като си разпрати CV-то

иначе завърши с Бизнес администрация и Икономикс - с концентрация Финанси Simple Smile

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Много добре ми звучи всичко за университета и съм  благодарна, че намирам потвърждение в това което Аntea споделя за положителния опит на твоето дете!

Чудя се на какъв принцип университета съдейства за студентските бригади в САЩ. и до колко дете би могло само да се организира. Имам две познати деца, които учат в Климент Охридски и се замислят за такава бригада. Дали в техния случай единствения начин за първи опит на студентска бригада в САЩ е Юзер колорс. Ще съм признателна за съвет!

# 43
  • Мнения: 2 078
без агенция не става, агенцията е лицензирана в страната и е връзката с американската спонсорска организация, в която пък са регистрирани работодателите там, така че минаване през агенция е неизбежно, има сигурно поне 5-6 агенции в България и още толкова спонсорски в Щатите, въпрос на избор и условия е коя ще избере студентът

самият университет не съдейства по никакъв начин пряко, по-скоро предимствата са други - стандартният начин за бригада е студентът да избере работна оферта, предложена от агенцията; студентите от АУБ от години обаче ходят основно на 2 места в Щатите - два острова срещу Бостън, и от това произтичат здрави, утвърдени връзки с работодателите там, съответно студентите сами си намират оферти и си правят интервютата, чрез контакти от състуденти - така се спестява част от таксата на агенцията и мога да се договорят по-добри условия, в смисъл - реномето на университета е това, което помага, като гаранция за отлично владеене на езика и тн; отделно пак заради реномето, визовите интервюта в посолството минават почти проформа, което надали е така за студенти от други университети

примерно шефът на сина ми, при който той работи две години, идва вече за втори-трети път в Благоевград по това време на годината и прекарва някакви дни там, хем на ски, почивка, хем да се види с хората си, които са работили при него миналото лято, хем да се срещне с нови кандидати, ей такива неща Simple Smile

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Alegra, успех и от мен! Пожелавам ти детето съвсем скоро да се събуди и да прочете мейла с потвърждение, че е прието. Макар, че приорити приема тази година за първи път е с толкова ранна дата, хубавите вести и преди идваха по-рано от март. Миналата учебна година синът ми кандидатства на 18.11, интервюто му беше средата на декември и на 01.02 получи мейл, че е приет. Това са прекрасни емоции, които се помнят цял живот. Сигурна съм, че няма да съжалявате - университетът се развива непрекъснато и има какво да предложи. За синът ми това беше осъзнат и дълго планиран избор, защото аз и баща му сме алумни, братовчед му - също и той имаше информация наистина от първа ръка. Въпреки това аз се притеснявах до колко очакванията му ще се сбъднат, но след един семестър там смело мога да кажа, че той е повече от убеден, че именно там е неговото място и че няма друга алтернатива в България. Успех и скоро да се похвалиш!

# 45
  • Мнения: 2 078
хубаво е, че вече настъпва времето, в което може да се види, че има потенциал университетът да се превърне в потомствена Алма Матер, по линия дори и на двамата родители - това показва не просто устойчивост в годините, ами вече и обективна оценка от позиция на изминалото време за получените ползи Simple Smile

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Момичета, много Ви благодаря за споделеното! Аз винаги съм имала интерес към университета и форума определено го доказва Simple Smile
Въпреки това, предвид масовия интерес за образование извън България очаквах, че детето ще бъде под влияние на настроенията на съвипусници и приятели и започнахме от преди 2 години проучвания. Тя пътува и посети доста университети в Лондон, послед в Белгия и Холандия. Много се беше настроила да учи в Амстердам и си го представяше като "фестивален град". Отиде на гости през ноември на нейна приятелка и остана в общежитието й една седмица,посещава лекции с нея и се върна убедена, че не иска да учи в Холандия. Освен всичко друго разказа, че нидерланските студенти изолират останалите, които са около 34 процента.
В крайна сметка избора на AUBG се оказа напълно неин осъзнат и информиран избор. Аз винаги съм устроена да се съмнявам в решенията си, което повишава степента ми на тревожност понякога в повече Wink но този път изпитвам известна доза увереност в избора.

# 47
  • Русе
  • Мнения: 250
Здравейте, седя темата от поне година и есента на 2023г посетихме AUBG в деня на отворените врати и .....всичко беше решено Simple Smile Очаровани сме и най-вече дъщеря ми. На тръгване тя ме попита
 : " има ли какво по-добро да видя в България,да ппосетя още някой университет или това беше максимума ?" Надявам се да имаме шанс за частична стипендия,за да може таксата за семестър да е поносима,но да стигнем до там.Предстои кандидатстване през 2025г . Благодаря, че споделяте опита си.

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Жалко, че няма студенти в университета, коитохда споделят опит и впечатления. Но ще разчитаме информацията, която достига до родителите Simple Smile

Знаете ли кои са най-популярните клубове в Университета?

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 2 206

Знаете ли кои са най-популярните клубове в Университета?
Според сина ми: Olympics, Startup и The Hub
Olympics  организират спортни събития, startup е за нови бизнеси и the hub е за програмиране.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 442

Знаете ли кои са най-популярните клубове в Университета?
Според сина ми: Olympics, Startup и The Hub
Olympics  организират спортни събития, startup е за нови бизнеси и the hub е за програмиране.

Добавям и TEDxAUBG, Radio Aura, More Honors и разбира се Broadway.

Хубавото е, че във всеки клуб могат да участват в различен отдел и да придобият реален опит. Всеки клуб има собствен дух, инициативи и спонсори. И поне 2х годишно - тимбилдинги, които се помнят дълго.

# 51
  • София
  • Мнения: 723
Здравейте,
Влизам в темата и аз. Ще следя с голям интерес.

Синът ми е 11 клас сега, в край на ноември беше 4 дни в АУБ, спечели една програма на Critical leaders of tomorrow, и остана силно впечатлен. Организаторите поддържат връзка с него и го канят на събитията си в София.
В момента това е основният му избор за университет.
На 17-ми февруари сме на отворените врати там.

Този Quest-AUBG всяка година ли е? В момента линкът се отваря за май 2023г., затова предполагам, че ще чакаме тепърва за 2024?

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Здравейте,
Успех на отворените врати! Пишете после моля за впечатленията си!

# 53
  • Мнения: 7
Здравейте, знаете ли кога ще излязат резултатите от ранния прием? 🙂

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Ние също ги очакваме и се надяваме до края на месец февруари.
Вашето дете кандидаства ли?

# 55
  • София
  • Мнения: 723
Здравейте,
в събота на отворените врати казаха, че са готови с резултатите и ще започват изпращането на писмата. Така, че сигурно може да ги очаквате всеки момент.

От отворените врати - изключително сме впечатлени. Със сигурност ще кандидатства догодина ( в момента е 11 клас). Хареса ми системата на liberal arts, както и факта, че може да получиш 2 бакалаварски степени, които избираш ти, не са в комбинация. Организация, студентски живот...а синът ми остана впечатлен и от лекцията и преподавателя, на която беше.

# 56
  • Мнения: 71
Мои роднини са били на отворените врати и са им казали, че ще изпращат имейлите за прием на 29 февруари. Ние също чакаме, надяваме се да е по-рано 🙂.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 2 206
Пожелавам на всички кандидатстващи успех с приема, университета е с много динамична и вдъхновяваща атмосфера. Преди две години имахме подобни вълнения и се колебаех дали изборът на синът ми е добър, но вече съм убедена, че е неговото място.

Последна редакция: вт, 20 фев 2024, 04:28 от violence

# 58
  • Мнения: 7
Пожелавам на всички кандидатстващи успех в приема, университета е с много динамична и вдъхновяваща атмосфера. Преди две години имахме подобни вълнения и се колебаех дали изборът на синът ми е добър, но вече съм убедена, че е неговото място.

Бихте ли споделили малко повече за университета, както чисто академично, така и самата атмосфера, и също получавате ли някаква стипендия

# 59
  • Франция
  • Мнения: 152
И ние много се надяваме да приемат дъщеря ми! 🙏

# 60
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Ще е чудесно да запознаем децата, преди септември. Моето момиче е от София от Френската, а Вашите Simple Smile

# 61
  • София
  • Мнения: 723
Здравейте, стискам палци да приемат децата, като им предложат максимално добра оферта!

# 62
  • София
  • Мнения: 2 344
Здравейте, стискам палци да приемат децата, като им предложат максимално добра оферта!

Ние нямахме този късмет миналата година - приеха сина ми веднага, със супер CV, отлична диплома, препоръки, участия и награди в извънучилищни активности и т.н., и почти на пълната такса. (-20% и то само за първата година). Негови съученици и приятели, кандидатствали “на майтап”  получиха 45% отстъпка без нищо особено в биографията си. Те пък не се и записаха въпреки отстъпката, така че свободни места ще има със сигурност.
Видя ми се много несправедливо. За финансова помощ като родители няма смисъл да се напъвате да кандидатствате. Ако имате собствен апартамент или кола - значи сте богати и можете да си плащате таксата. Simple Smile. До средата на август си пазихме мястото в АУБГ, за да има възможност младежът да направи на спокойствие избора си и вкрайна сметка избра другото. Аз, може би в известен смисъл съжалявам, но решението си е на детето и дано да е било правилното. Успех на всички!

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Skiorche, наистина звучи несправедливо! Ако не те притеснявам можеш ли да цитираш стойността на офертата, която получихте и тази на децата, на които са направили 45 процента намаление от таксата. Аз забравих всичко, което миналата година чух на отворените врати и ще ми е полезна всяка информация за формирането на таксата.

# 64
  • Мнения: 2 078
...така че свободни места ще има със сигурност.

университетът е започнал много да се пълни, изглежда доста е скочил броят и на кандидатстващите и на записващите си

съдя по това, че през есента на 2023г разбрах с изненада, че една голяма част от seniors /студентите 4-ти курс/ вече живеят под наем в апартаменти в Благоевград, вместо в кампуса, което допреди година-две беше по-скоро немислимо, оказва се, че политиката на университета не само вече го позволява, ами го и стимулира, с цел да се осигурят места в Скаптопарите за по-малките студентите, както се прави и навсякъде по света всъщност - докато се ориентират добре в обстановката кампусът определено е предимство за новодошлите.... иначе в Благоевград има чудесни апартаменти, които си делят по няколко човека, и на практика им излиза по-евтино отколкото да живеят в кампуса

# 65
  • София
  • Мнения: 2 344
Значи, получаваш сигурни 10 процента отстъпка за ранно кандидатстване и още 10 за това, че си BG -гражданин. После имаш First year support (само за първата година), който при нас беше 10 процента мисля. И от там нататък вече става напълно неясно защо на един са дали 0%, , а на друг 40%. Има деца и с 65 процента отстъпка. Синът ми завърши 1АЕГ с медал. Освен академичните (втч. и извънучилищни) има и спортни постижения, което поне за USA знам, че се цени високо, но в АУБГ очевидно не е важно. Много любезни са хората, обясняват, но няма да ти кажат по какъв критерий дават на един голяма отстъпка, а на друг -никаква. Отделно във връзка с финансовата помощ писахме, че на другото ни дете му предстои операция в чужбина …Никой не го интересува това. Ако искаш идвай, ако нямаш възможност - университети бол. Ще те излъжа, защото вече забравих за точната сума, но бяхме изчислили нещо като минимум 26000 лв. годишно.
Иначе в кампуса си задължен да живееш първите две години -после отиваш на квартира.
Аз давам инфо за миналата година от личен опит - само ние познаваме 5 деца приети и незаписани, защото им беше резервен вариант. Моят син беше с най-малката отстъпка. Съученикът му, който беше с 45%, избра да учи Архитектура в УАСГ. Моят -Право в СУ. Близки деца, които завършиха АК, пък и не искаха да чуят за АУБГ. Стигало им било този маниер на учене и преподаване - избраха Европейски университвти или НБУ😶…
Аз, ако трябва да съм честна, търсех точно това за детето - различна и разчупена атмосфера, различни преподаватели (не закостенелите старци от познатите ни БГ-университети), свободата да избираш, усещането да си някой в това академично общество. И много зависи кой какво е решил да учи, разбира се. Моят младеж щеше да учи Бизнес и икономика там. После мисли, мисли и каза - “Ами аз като завърша Право, мога да бъда и бизнесмен (сигурно си е представял и някоя магистратура по Бизнес и икономика), ама ако уча Икономика, не мога да бъда и юрист…”😂 Дали при него тези разсъждения наклониха везната или притеснението му за финансовата част, виждайки, че и ние се скофтихме от “страхотната оферта” - само той си знае. Може би и двете.

Последна редакция: вт, 20 фев 2024, 17:21 от Skiorche

# 66
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте. Възможна ли е отстъпка от пълния размер на таксата ( имам предвид при първоначалния прием, а не на база академични постижения), ако не е подадена молба за финансова помощ?
 Успех на всички кандидатстващи, както с приема, така и сфинансовата част Flowers Four Leaf Clover !

# 67
  • София
  • Мнения: 723
Здравейте. Възможна ли е отстъпка от пълния размер на таксата ( имам предвид при първоначалния прием, а не на база академични постижения), ако не е подадена молба за финансова помощ?
 Успех на всички кандидатстващи, както с приема, така и сфинансовата част Flowers Four Leaf Clover !

От това, което обясниха на отворените врати, няма отстъпка, а има три вида възможности за намаляване на таксата:

- стипендия, отпусната от университета във вид на процент от таксата за обучение - до 40% от таксата
- финансова помощ за студенти с по-ниски финаносви възможности - до 20 % от таксата за обучение;
- студентски заем - има няколко банки, с които работят - там също е, мисля най-голямата възможност е до 5 хиляди долара на година, или до 20 хиляди за цялото следване.

имало и донорски програми, които са отделни, към тях те насочва университета.

Това, което на нас ни обясниха е, че офертата, която се получава при прием е за 4-те години, вкл. и стипендията и евентуално фин. помощ. Не знам как на skiorche са им дали само за 1-та година...но може би правилата са били други. След това за стипендията трябва да поддържаш определен успех, за да може да се възползваш и следващата година. Има някакви възможности за стипендии по-късно, но не разбрах точно как става...

Т.е. на вашия въпрос - отговорът е Няма, но има една възможност за 11 клас - multitalented quest, състезание, което дава за първото място пълно стипендия за цялото обучение.
Винаги правят уговорката, че става въпрос за академичната такса, а не за останалите.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Значи това, което е писала Скиорче е вярно, но само до някъде. Академичната стипендия е до 40% (!) , като всеки процент над това идва от подалите документи за финансова помощ (правете разлика между двете) и получената оферта е за пълния курс на обучение, т.е. за 4 г. , но при условие, че студентът запази успех над определен праг. Само че академичната стипендия не се дава само за успех от дипломата, защото първо не всички дипломи са равнопоставени и второ, трябват им дейни личности, а не просто нърдове Simple Smile . Профилът на университета търси студенти и чрез препоръки, и чрез извънкласна дейност, и чрез личното портфолио на кандидата (което говори много за мотивация и подготовка), и чрез извънкласни дейности през последните 4 години, не само последните няколко месеца. Интервюто също според мен беше много важно. Много са факторите според мен. И сертификатите по езика - едно е да си представил Дуолинго или Тойфел, друго е С2 на Кембридж или SAT. Есето - мисленето, изказът, нестандартния подход към темата, също много важни.Всичко тежи в кошницата. Синът ми беше приет м.г., кандидатсва ноември, беше допуснат до интервю през декември, на 01.02 получи писмо, че е приет, финансовата оферта получи в края на март (тогава нямаше еанен прием като т.г.). Получи пълните 40% академична стипендия. Но имаше успех за последните 4г 6.00, беше профил Математика, беше се трудил върху портфолиото си няколко месеца - не само какво да включи от богатите извънкласни дейности, но и как да го дигитализира, представи креативно и т.н. Есето също подготвя няколко седмици. Имаше С2 сертификат, взет още преди кандидатстудднтската кампания. Всичко натежа и мисля, че имаше профил на кандидат, направил осъзнат избор. Така че не може просто да се сравняват едни голи оценки. Не сме кандидатствали за фин помощ, защото нямаме нужда, но тези, които желаят получават допълнителни отстъпки. Отделно има студентски заеми, като ключовото в тях е, че ако работиш 5 г след завършването в България, остатъкът от главницата се опрощава. Отделно има частични стипендии, мисля, че са над 160. Отделно има опция за workstudy в кампуса на университета. Така че когато унито види потенциал, се грижи да привлече студента, независимо от фин му възможности. АУБ предоставя и 4 пълни стипендии за българи, но там се търси и малко по-друг профил на кандидата - точно за тези изключителни деца, които имат високи академични постижения, но нямат фин възможност, защото примерно са от малък град. Независимо, че броят на студентите се вдига всяка година (целта е да се увели с 50%), в никакъв случай не пада качеството. АУБ не е като НБУ или СУ на трето класиране да си търси студенти - точно обратното, студентите търсят университета. И за АУБ е много важно да си подбира студентите, защото те са неговото лице и реклама. И спомоществователи след като завършат и станат част от алумни асоциацията. Не случайно АУБ е на първо място в няколко направления десетилетия наред в класацията на МОН, изпреварвайки и СУ. Университетът наистина няма аналог в страната - като общност, като академичност и като възможности. И го казвам от позицията на негова алумна и настояща майка на първокурсник.
 
Успех на чакащите да получат заветните писма за прием!

 П.С. относно общежитията - да, във връзка с увеличения прием на студенти, първи и втори курс са задължително на общежитие. За трети и четвърти пррдоставят опция да излязат на квартира, но тази опция е доброволна. Засега няма върнати студенти, на които е отказано настаняване в Скапто. Даже съквартирантът на сина ми е четвъртокурсник. Както и всичко останало в АУБ, системата за настаняване е изключително адекватна. На всички новопостъпили се правят уебинари как да се регистрират в общежитията, какви са правилата и т.н. Всички първокурсници също попълват анкети какви профили съквартиранти биха искали да получат - интроверти, екстроверти, нощни птици, чучилиги и т.н. като стаите могаг да се сменят всеки семестър. И за разлика от общежитията в Студентски град, тези на АУБ са чисти, добре обзаведени, с денонощна охрана, с постоянна топла вода и отопление и най-важното, на 5 мин от основния корпус на университета са.Помислено е за всичко в удобство на децата - в общежитието на сина ми има здравен център, нещо като лафка и кафене, кафемашина, банкомат, стая за събития, малък фитнес, има даже стая с компютри и принтери на разположение, като за нищо от това не се плаща отделно, включено е в таксата на университета. Изключение е може би ползването на принтерите, защото там имат включени определен брой предплатени страници и всичко над този брой отива в сметката за семестъра, no cash required. Ако се чудите как се следи всичко това, със студентската карта, която е с магнитен носител и снимка - отключва вратите на стаите, ползва се за всяка услуга в университета, даже за стола. А, забравих да кажа, че всяко общежитие има и перално помещение. Там вече се плаща за всяко ползване на пералня и сушилня, но също безналично - студентът трябва да си запази онлайн час за пране и сушене и също е известяван по телефона кога прането е готово. Помислено е за всички битовизми, за да могат децата просто да учат. А повярвайте ми, имат да учат много и постоянно.

И като съм тръгнала, да добавя и още едно улеснение - както и всичко останало, което е автономно в АУБ - студенстки радио и вестник, правителство и клубове, столът също има фейсбук група и всеки ден качват менюто, което е различно всеки ден. Качвам скриншот на днешното - забележете разнообразието, цените и наличието на калориите Simple Smile.

Последна редакция: ср, 21 фев 2024, 14:35 от Manzhelka

# 69
  • Мнения: 71
В общи линии съм съгласна с горното мнение, с изключение на езиковите сертификати. Дуолинго и Тойфел въобще не могат да се поставят под общ знаменател, Тойфел си е американският тест и в САЩ признават главно него и Ielts, Кеймбридж не. Толкова деца познавам с С1 на Кеймбридж, че въобще даже в моята класация не стои високо, а и в АУБ гледат точките, не нивото. САТ не е тест за сертификат, сума пъти повториха, че не го взимат под внимание за стипендия, само за освобождаване от 2 курса.

Последните 2 години има поне по 1 ученик от Пловдив с пълна стипендия, а това не е малък град. По принцип те, както и останалите академични стипендии не би следвало да зависят от финансовото положение на ученика, дали е така не знам. Тази година има и 3 допълнителни пълни стипендии от Цоцорков.

# 70
  • София
  • Мнения: 2 344
Manzhelka, радвам се, че се включи с подробности, защото имаш наистина голям опит с АУБГ и ще ориентираш бъдещите студенти най-добре! Всичко изброено от теб за изпитите по английски и целенасочената предварителна подготовка 1-2 години по-рано е вярно и необходимо условие, за да разчита човек на добра оферта. Ние кандидатствахме в последния момент на ранното кандидатстване и синът ми държа Duolingo. Но извънкласните дейности, доброволческата работа, сертификатите, медалите, грамотите и отличията в различни области при нас са си факт, подкрепени със снимки, статии и т.н. Също е факт, че съученика му, който кандидатства заедно с него и също държа Дуолинго, но пък с най-обикновено CV без нищо "УАУ' получи обща отстъпка 45%. Ето това не успях да разбера. Как при равни други условия - единият получава, а другият не. Имаше разочарование при нас ( и ти знаеш), но при изброените възможности за финансова помощ, все щяхме да се справим.
Изводът, който си направих аз от цялата КСК е, че още в 11 клас децата трябва да са наясно какво и къде искат да учат и да се борят и работят за приема си. При нас идеята за АУБГ се появи на много късен етап и детайлите можеше да са по-изпипани. Но и колебанието между двата университета и специалностите си беше налице. Важното е, че на този етап студентът е доволен от избора си и дано да е така и занапред.
Желая успех и стискам палци на всички деца!

# 71
  • Мнения: 2 078
Manzhelka е описала всичко точно както го помня и аз, когато бях майка на първокурсник /2019г./, през годините четях и продължавам все още да преглеждам темите за висше образование в чужбина - мога само и единствено да съм изключително благодарна, че на нас като родители, и на сина ми, ни бяха спестени всички битовизми, за които четях из тези теми - квартири, храни, колети, медицинско обслужване и какво ли не, от първата до последната му минута престой всичко беше организирано на такова ниво, което беше малко шокиращо за хора, свикнати с всякакви организации на местно равнище, включително в годините на пандемията, когато в някаква част от времето студентите учеха онлайн, без никакво искане от страна на родители или студенти, съвсем честно и обективно преизчислиха таксите за кампуса в посока намаление и ги приспадаха от следващите плащания, докато се покрие разликата

възможността децата да учат, да се забавляват, да участват във всякакви инициативи, да работят ако и каквото искат през годината, а през лятото почти без изключения - на САЩ-бригадите, за да си съберат пари за таксите, без да се занимават с точно тия досадни неща, които тровят битието и отклоняват от академичния интерес, мисля, че хич не е маловажна

все пак да отбележа, че правата идват и със задължения, няколко пъти синът ми е плащал глоби за дребни нарушения на правилата и реда, не е било приятно, но определено - поучително Simple Smile

# 72
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Vellу, SAT e опционален, както вече и в САЩ, но си е тест, който определено носи привелегии, особено ако си го взел в горните персентайлс. И не случайно. Преди 28 г и аз съм го държала (тогава беше задължителен) и смея да кажа, че за verbal частта си трябва подготовка, особено ако се целиш към 800 т. (макар и да идвах от ЕГ). Докато Тойфелът беше и все още си е просто тест за чужденци и в него няма да срещенеш лексика от рода на egregious или histrionic. Явно това го осъзнават и от университета, защото всички първокурсници, които не са държали SAT или са го държали, но имат по-мaлко от 700 или 750 т (не помня точно) вече правят и placement test по АЕ в първите дни на orientation week-a, за да определят дали имат нужда от допълнителна помощ по езика. Впрочем, същият праг е и с математиката за недържалите SAT - също placement test. Това мисля, че говори достатъчно. А и на една от срещите с екипа на отдел Прием обясниха точно това - приемат всякакви сертификати, но ги преизчисляват с вътрешна формула за тежест на всеки един от тях, т.е. точките им не са достатъчни.
A IELTS, без да омаловажавам труда на някои хора, е всеизвестно, че е значително по-лесен от САЕ - вярно, неща от формата са, но са си факт - напр в speaking   секцията при IELTS кандидадът е един, докато при САЕ са двама и се отчита възможността за комуникация. В частта с писането, при САЕ има кратка теза, която се чете и трябва да се застъпи в есето, при IELTS директно имаш тема и пишеш. При IELTS не можеш да те "скъсат" - просто получаваш по-ниска скала точки. При САЕ има праг, който трябва да покриеш. IELTS има времетраене 2ч 45 мин, САЕ - 4 ч.

В нашият случай детето предпочете да държи само Cambridge, защото не се налагаше да пътуваме до друг град за SAT (във Варна няма тестов SAT център), а и вече беше запознат с другия формат, защото имаше всички предишни сертификати. И изкара 203 от 210 т, което е С2 на САЕ.

Skiorche, жалко че при вас нещата се стекоха по този начин, но мисля че кандидатстудентът просто предпочиташе СУ. Моят пък не искаше да чуе за друго място. Успех в правото и не съжалявай - умните деца успяват винаги и навсякъде.

P.S. Добавям линк към профила на един от успешните кандидати от миналогодишната кампания - има цяла поредица с техни интервюта, за да добиете представа каква е целевата група на предпочитаните студенти: https://www.aubg.edu/aubg-today/silvia-srebreva-on-bringing-her- … vkFnZR-PfvuwdtUp4

https://www.aubg.edu/aubg-today/aubg-welcomes-its-largest-class- … YEbA2Atp03HcjF0rY

Там може да прочетете и за едната от четирите присъдени пълни стипендии:

Последна редакция: ср, 21 фев 2024, 16:07 от Manzhelka

# 73
  • Мнения: 71
Честно казано, не ми се иска темата да се превръща в спор, но по въпроса за тестовете ще си кажа мнението, защото може да е полезно за някой бъдещ кандидат. Не е редно да се сравнява SAT с който и да е тест за сертификат. SAT доскоро се държеше от ВСИЧКИ кандидати за който и да е американски университет, независимо какъв им е родният език. Той мери различни неща от тестовете за сертификат, които пък от своя страна се държат САМО от кандидати, за които английският не е роден или които не са се обучавали в англоговоряща институция преди това. Американският тест за сертификат е Тойфел, британските са Кеймбридж и Ielts Academic (защото има Ielts и Ielts Academic и вторият се изисква от университетите) и т.н. Да се сравняват по това кой бил по-дълъг или какви секции имал е малко несериозно - и американци, и британци знаят как се правят тестове и неспециалисти не могат да се изказват толкова категорично кой бил лесен или труден. В АУБ изглежда всички сертификати се приравняват към Тойфел. Ако прочетете изискванията им за стипендии примерно, всички резултати са за Tойфел. В разбивките им за среден резултат за сертификат за определен випуск пак са показани точките за Тойфел. Нормално е, тъй като е американски университет. И явно гледат точките на даден изпит за сертификат, не постигнатото ниво за език, което е европейска езикова рамка.

Що се отнася до CV- то и кое в него е важно за университета можем само да гадаем. И в САЩ много кандидати с отлични резултати и СV-та остават извън Бръшляновата лига. Сигурно е, че американските университети искат различни кандидати като качества и интереси, искат да имат и малцинства, и творчески личности, и спортисти, и лидери, и академични натури. Понякога може да се случи някой да изтегли късата клечка, дано не се случи на никого тук!

За протокола, учила съм в АУБ, както и в САЩ.

Последна редакция: пт, 23 фев 2024, 10:03 от velly

# 74
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 336
За чужденци САТ никак не е "опционален", направо си е задължителен, ако целта е добър университет. Може би за АУБГ може да се мине и без него, доколкото те са запознати с българската образователна система.

Като е по-лесен IELTS, логично е да се държи той, а не по-труден изпит, така че не виждам защо трябва да се избере CAE. IELTS например има скала за приравняване и към европейската езикова рамка, и към Кеймбридж. За всеки сертификат по език пишат какъв минимум изискват. За IELTS варира от 6.0 до 7.5 Всъщност сертификатът за владеене на език е най-малкото, което се гледа,  то е просто необходимост студентът да разбира какво му се преподава. Примерно добър резултат на САТ чудесно показва, че нивото на АЕ е добро, но изисква повече от това.

# 75
  • Мнения: 2 078
макар, че не беше задължителен и по негово време, синът ми приложи при кандидатстването си държан на 17г. възраст SAT с доста приличен резултат (а за нас и страхотен, предвид липсата на каквато и да било специална подготовка, освен бегло преглеждане на една книжка седмица преди теста), математиката му не беше на някакво впечатляващо ниво, но примерно на Command of Evidence, Words in Context,  Expression of Ideas, Standard English Conventions беше с максимума точки

освен че SAT-а го освободи от два начални курса, определено смятам, че имаше значение и при прегледа на кандидатурата му и желанието на университета да го привлече на всяка цена

# 76
  • Мнения: 605
Синът ми е в САЩ по програма за обмен. Тук е в 10-ти клас, там са го сложили в 11-ти.
След две седмици всички от 11-ти клас ще държат ACT. Останалите класове няма да учат.
За SAT или други изпити не е споменавал.

# 77
  • Мнения: 71
АСТ e алтернативата на SAT. Изисква се или единият, или другият.

# 78
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 336
И моята дъщеря я сложиха в 11 клас в САЩ, а тук беше 10-ти. В САЩ имат доста по-малко хорариум по много от предметите, ако се сравнява с повечето европейски държави, затова AP са препоръчителни за деца от американски училища и често се изискват за американци, кандидатстващи в Европа. В ACT мисля, че са включени въпроси и от други науки като химия и биология, затова не е масово предпочитан.

# 79
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Дами, ами то и висшето образование не е задължително, но в някои случаи е силно препоръчително Simple Smile, камо ли пък определен тест.

Ето една статия от декември 2023 относно критериите за прием в тазгодишната кандидатстудентска кампания в САЩ - highly selective schools require SAT - https://collegeprep.uworld.com/blog/how-sat-score-impacts-college-admissions/.
Разбира се, един SAT в никакъв случай не е достатъчен, но е силно и добро начало, показвайки силни когнитивни качества.

Колкото до тежестта на TOEFL: The TOEFL exam is also designed to test your ability to understand and use English in an academic setting. The C1 Advanced Exam (or CAE) on the other hand, is designed for those who want to demonstrate advanced proficiency in English. И едно сравнение на плюсове и минуси между основните изпити за сертификат по език:
https://weaverschool.com/blog/ielts-toefl-c1-advanced-which-is-best

# 80
  • Мнения: 71
Като е толкова смотан този Тойфел, защо тогава е най-използван от университети в цял свят? Че и другият "лесничък" тест Ielts е редом до него? Дуолинго и Кеймбридж имат ръст в последните години, но да не забравяме, че това е главно въпрос на маркетинг. Ние тук може да си спорим за важността и тежестта на даден изпит, но има значение само как даден университет оценява кандидатите (и слава богу).

# 81
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Velly, просто няма как да сравняваме ябълки и круши. Пиша това и прекратявам моите коментарите по темата. След като си учила и в САЩ, и АУБ, много добре знаеш, че преди 30 г. Тойфелът беше необходим само защото не си нейтив, защото такава беше системата ако искаш да кандидатстваш в американски (не европейски) университет. Друг е въпросът, че беше абсолютно безсмислен и скъп (май струваше около 120 долара, но тогава и доларът беше 2.20 лв/$,), защото беше НЕСРАВНИМО лесен в сравнение с verbal-a  на SAT и реално ако си взел verbal-a с над 750 т, няма начин да не изкараш максимума на ТOEFL, като макса на TOEFL въобще не ти гарантира резултат на SAT. По едно време АУБ се пребори поне за кандидатстващите в магистърските / PHD програми в САЩ да отпаднат за негови випускници (пишеше го на повечето admission критерии в самите унита),та поне там беше спестено и  се нуждаеше само от GMAT. По това време в България нямаше ни Кембридж, ни IELTS, но и не беше популярно да кандидатстваш в Европа - в Европа не дават стипендии като в САЩ, не бяхме още в ЕС и съответно излизаше по-скъпо от това да получиш стипендия за Америка, а и обучението на АЕ извън UK се броеше на пръсти ако въобще е имало такова. След приемането ни в ЕС, много неща  се промениха. Uk  до преди Брекзита беше популярна и евтина дестинация, а на острова основно ти искат IELTS. И изведнъж SAT i TOEFL станаха леко излишни, a и скъпи, защото в Европа се иска съвсем друго. Като залезе UK и изгря Холандия, а обучението на АЕ се пръкна из всякакви селца и паланки не само из ниската земя, но и в Австрия, и Германия, и Белгия, Европа се позова на CERC и съответно постави на пиедестал CAE, за сметка на  IELTS, вероятно защото е мерило спрямо европейската езикова рамка, която е единна. Ковидът разбърка всичко, включително и възможността за провеждане по график на съответните изпити и предполагам, за да улеснят нещата,университетите (европейските) дадоха по-широк набор от възможности за изпит за сертификат - включително и дуолинго, защото го държиш онлайн, а не в сертификационен център и дори при карантина, можеш да се явиш. Т.е. гледат да не ощетят кандидатите заради външни за тях фактори като карантини и прочие. НО независимо от избора, именно заради тежестта на различните изпити, унитата преизчисляват с различна тежест резултатите от тези изпити. Казвам го, защото самият Аdmission ни го разясняваха по време на информационните срещи с нас като родители. Както и обясниха, че резултат от 180 т на САЕ (което е минимума за С1) носи една тежест, а резултат над 200 т - друга. Нямам връзки в Аdmission, че да знам по каква формула го преизчисляват. Но вероятно е важен критерий, който се взима предвид. И се добавя към останалите - интервю, транскрипти, препоръки, екстракюрикуларс... Иначе и АУБ предоставв възможност за безплатен ТОЕFL ,май и за безплатно Duolingo, но това по никакъв начин не променя третирането наа резултатите им, според мен. Ако не вярваш, представи си само  кандидат в Ivy league само с TOEFL или Дуолинго или пък Кембридж - даже няма да бъде допуснат до интервю. Просто на различните географски места се искат различни неща от кандидатите.

Последна редакция: пт, 23 фев 2024, 15:45 от Manzhelka

# 82
  • Мнения: 71
Ама разбира се, че гледат точките, откога го казвам, най-сетне и ти стигна до този извод, никой не гледа взетото ниво. И никъде не твърдя, че тези тестове за език са единствен критерий за нещо, те са едно от изискванията за чужденци. Хайде стига толкова, омръзнахме на хората.

# 83
  • София
  • Мнения: 5 028
IELTS / TOEFL / DUOLINGO са езикови тестове само за чужденци. Включват и писане, слушане, говорене и целта е да се покаже езиковото ниво на изпитвания.

SAT е тест за академична готовност (математика +академичен речник +умение за четене с разбиране на академични текстове). Не тества писане, слушане, говорене. Държи се и от американските ученици, и от чуждите.
Да кажем, че ако не знаеш български, не можеш да направиш матурата по БЕЛ и мстематика. Но ако си добре с пасивния речник, може и да направиш нещо, но пак няма да можеш да разбираш устна реч или да говориш добре. От друга страна резултатите на матурата са доста различни, нищо че всички знаят български.
Да се сравняват двата вида изпити е неудачно.

Последна редакция: пт, 23 фев 2024, 16:48 от Prizma

# 84
  • Мнения: 71
Синът ми е приет с 40% академична стипендия 🙂.

# 85
  • Франция
  • Мнения: 152
И дъщеря ми е приета ❤

# 86
  • София
  • Мнения: 723
Синът ми е приет с 40% академична стипендия 🙂.

Браво, това е прекрасно, така и в пъти по-поносимо.
За 4-те години ли?

# 87
  • Мнения: 71
Синът ми е приет с 40% академична стипендия 🙂.

Браво, това е прекрасно, така и в пъти по-поносимо.
За 4-те години ли?

Да.

# 88
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Честито на всички приети деца и на техните родители! Пожелавам им най-хубавото тепърва да предстои! Добре дошли в АУБ!

Последна редакция: чт, 29 фев 2024, 14:20 от Manzhelka

# 89
  • София
  • Мнения: 726
И синът ми е приет! Голяма радост за всички нас. Поне няма да го мислим занапред.

# 90
  • София
  • Мнения: 723
Честито на приетите! Пожелавам им успех.

Интересно ми е, понеже на нас ни предстои догодина, дали на всички дават поне някакъв процент стипендия. На отворените врати ни обясниха, че нямат квота за прием, т.е. всички, които покрият критериите им ги приемат, но дават различни предложения - финансови, затова и не се записват една част от приетите.
Затова искам до известна степен да планираме какво да правим, не че няма да кандидаства, но все пак. Предстои и изпита за сертификат, тъй като е немска гимназия, но се надяваме да го вземе с висок резултат, за да има по-добри шансове с кандидатстването.

# 91
  • Мнения: 71
В story на инстаграм на aubg_edu имаше публикувани писмата на някои приети, имаше момче без стипендия и момче с пълна стипендия, и двамата чужденци. Приятелят на сина ми е с 30%. Предполагам, че при ранния прием раздават повече и по-големи стипендии.

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Здравейте,
Дъщеря ми е приета с 30 процента стипендия. Много сме доволни и щастливи.

На пръв поглед таксата изглежда голяма, но когато я сравниш с останалите университети....особено другити американски в Европа и се отчете че покрива всичко е ок.
Аз съм много доволна, че за 4 години обучението предоставя 2 специалности с 2 подс специалности и детето може да направи избор на специалност дори след 2рата година. Признавам, че разчитам на академичната среда, в която ще може по-добре да се ориентира и реши какво иска да учи.

# 93
  • Мнения: 2 078
номиналната такса наистина изглежда не малка, но по мои впечатления от последните две бригади на сина ми в САЩ, се изкарват пари, които дори след пътуване из Щатите на края (примерно синът ми си направи пътувания в Ню Йорк, Маями, Ню Орлиънс, други ходят на карибски круизи...), са достатъчни, за да се покрие почти всичко за следващата година

така че препоръчвам бъдещите студенти още септември-октомври като пристигнат в кампуса и се аклиматизират, да започнат активно да си търсят оферти за работа за следващото лято, за да помогнат за таксата и другите разходи Simple Smile

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 2 471
Момичета, толкова сме нетърпеливи, че в неделя се разходихме до Благоевград,  хем дето се прави да шофира на магистрала. Тя има голямо желание да пътува с кола, въпреки, че не.виждам смисъл, а само опасност за неопитни шофьор.  Някой дали има инфо паркинга на университета дали осигурява място за всички випусници с автомобили...едва ли си мисля аз.

Да Ви питам за предварителното записване само 2 неща ли се изискват: попълнено и сканирана бланка с преведен депозит от 350 евро. Изпускане ли нещо. Аз нямам достъп до платформата и детето само се ориентира.

Знаете ли какво следва? Кога ще се определи настаняването. Първокурсниците имат ли право на самостоятелна стая?

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 2 206
Някой дали има инфо паркинга на университета дали осигурява място за всички випусници с автомобили...едва ли си мисля аз.
Кога ще се определи настаняването. Първокурсниците имат ли право на самостоятелна стая?
Паркинга има такса 49лв на семестър, за да се гарантира място се плаща по-рано.
Относно настаняването, мисля че лятото чак ни информираха в коя стая ще е, синът ми беше с приятелче от училище и бяха писали, че искат да са заедно. Няма самостоятелни стаи.

Последна редакция: вт, 05 мар 2024, 19:44 от violence

# 96
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Относно настаняването, може би през май или началото на юни ще получите анкета относно личните предпочитания на студента за настаняване - дали обича да става рано, дали спи до късно, интроверт ли е, екстроверт ли е и т.н. на база на която ще определят съквартирант със сходни предпочитания. В анкетата има и място за указване дали има предпочитания за определена стая, общежитие и прочие. Малко след това, бъдещата студентка ще получи мейл с номера на стаята и името на съквартирантката.

Възможно е да се предпочете студентът да е сам в двойна стая, но тогава се плаща допълнителни 50% от таксата за настаняване. Има и самостоятелни студиа, мисля че бяха от 1350 евро на семестър, но са много малко на брой и се съмнявам първокурсник да се добере до тях.

Alegra, сподели впечатления от разходката.

# 97
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Я как хубаво се е раздвижила тази тема. И хубави новини в нея. Честито на приетите! Да намерят мястото си там, да се чувстват щастливи и приобщени!

Втората ми дъщеря е първа година в АУБГ. Много е доволна. Завършила е средното си образование в САЩ и начинът на обучение и организация са ѝ познати и се чувства в свои води. Признавам, че дискусията с тестовете от миналите страници ме обърка малко. Общо взето Prizma  го е обобщила накратко. Като американска ученичка дъщеря ми беше взела в Гимназията и SAT и ACT.  При кандидатстването в АУБГ даде резултата на теста, на който беше изкарала повече точки.
Тя е в клуба по Психология и Клуба по Хайкинг - това са ѝ интересите и натам се насочи. Допадат ѝ много.

Таксата може да изглежда висока, но ако се сметне издръжката на студент в чужбина, излиза горе-долу еднакво. Дъщеря ми беше приета Нидерландив, в Ротердам - намерихме квартира и като сметнахме месечния наем, битовите сметки, разните застраховки, ежедневни разходи и таксата, която наистина е минимална, но все пак - ами сумата излизаше същата, дори по-голяма от таксата в АУБГ.

# 98
  • Мнения: 1 394
Простете, че не е по темата: Ирка, Вашите дъщери имат прекрасни имена! Много „сияйни" и допълващи се едно с друго! Сигурно не са избрани случайно.

Успех на Вас и на Вашите дъщери!

# 99
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Простете, че не е по темата: Ирка, Вашите дъщери имат прекрасни имена! Много „сияйни" и допълващи се едно с друго! Сигурно не са избрани случайно.

Успех на Вас и на Вашите дъщери!

Много благодаря за милите думи! Да, имената им са внимателно избирани, за да се допълват и да имат значение наричащо детето Simple Smile  За сега всяка от тях си отговаря на името.
Благодаря още веднъж Simple Smile

# 100
  • Мнения: 8
Здравейте, искам мнения за educational summer camp, организират от Американския университет. Таз година датите са от 07.07.2024 до 13.07.2024. Струва ли си за толкова малко време?

# 101
  • Русе
  • Мнения: 250
И мен ме интересува този " summer camp". Дъщеря ми иска да иде тази година . Ще се радвам на споделен опит Simple Smile

Последна редакция: пт, 15 мар 2024, 22:14 от muckata

# 102
  • Мнения: 10 638
Момичета, не съм съвсем по темата, но търся препоръки за подготвителни курсове за SAT и IELTS. Доста организации ги предлагат за София, но е по-добре да има препоръки. Hug

# 103
  • София
  • Мнения: 82
Момичета, не съм съвсем по темата, но търся препоръки за подготвителни курсове за SAT и IELTS. Доста организации ги предлагат за София, но е по-добре да има препоръки. Hug

Здравейте, аз бих ви препоръчала Международна фондация "Св. св. Кирил и Методий"
https://educenter.bg/ielts-kurs
и по-специално присъствено обучение в София курса за IELTS, който води Татяна Дулева.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 06:51 от yoretmenim

# 104
  • Мнения: 10 638
Много благодаря! Hug

# 105
# 106
  • Мнения: 4
a знаете ли кога излизат резултатите дали си приет при ранно кандидатстване до 1ви март

Общи условия

Активация на акаунт