За живота в Германия

  • 21 607
  • 98
  •   1
Отговори
  • Мнения: 665
Здравейте,
Отдава ни се възможност догодина май месец да заминем за Германия и да се установим.
За начало мислим да заделим някой друг лев, а при пристигането ще имаме подсигурена квартира и работа поне за единия от нас (4ри членно семейство сме с две деца на 4г и 1г.)

Тук обаче започват въпросите ми..

// Как седи въпроса с намирането на места в детските градини (главно в района на Дюселдорф), и задължителни ли са те както е тук в България?
// Как седи въпроса с личните лекари, тъй като с две малки деца това е от първостепенно значение за нас?
// Лесно ли се адаптират децата в новата среда (лични мнения от хората преминали през същото)?
// Скъпа ли е храната както и дрехите колко пари са нужни на едно домакинство за храна ( тук съм съгласна че на всекиго си е индивидуално, но все пак една груба разбивка)?
// Също ако може и малко информация какво е времето в тази държава винаги ли е дъждовно или има и хубави топли месеци.

Извинявам се ако на някого въпросите ми му се струват глупави но сме много ентусиазирани, все пак такава възможност не е за изпускане и искаме да претеглим всички плюсове и минуси преди и ако заминем.



За момента се сещам да попитам само това, ако ми изникне друг въпрос отново ще питам..
А ето и какво обмисляме до датата Х.
Със съпруга ми да изкараме курс по немски език, а съответно аз и шофьорски курс, тъй като ми казаха че би ми било по удобно с кола.
Да заделим около 2/3 хил. лв поне за първоначално разходи по квартира и битови нужди.
Работата която ми предлагат да започна на първо време е в Макдоналдс, но това не ме притеснява, казват че в Германия много се съобразяват с майките и има ставка на работните часове която е минимална за майките (може и да е грешна информацията не твърдя че е на 100% вярна).

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 307
Не бих тръгнала за Германия с две деца на тази възраст с идеята да работя в  Макдоналдс. Вероятно ще живеете в голяма къща с общи баня и кухня с други работещи там. Ще имате ли поне две самостоятелни стаи? Нямам представа какви са заплатите в Макдоналдс, но едва ли са достатъчни, за да си позволите самостоятелна квартира точно в Дюселдорф. Бих пратила първоначално мъжа ми и след време, когато се ориентира бих заминала с децата. Всъщност ние точно така направихме, преместих се, когато съпругът ми имаше хубава работа и жилище, каквото се изисква в Германия като квадратура за четиричленно семейство. Има много неща,които трябва да се проучат, знае ли поне един от вас немски на добро ниво? Ще има много ходене по институции и попълване на документи. Успех ви желая.

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Осигурената работа тази в Макдоналдс ли е?
2-3хил може да са малко за начало.

# 3
  • Мнения: 6 889
С уговорката, че съм живяла в друга част на страната и в друго положение, ще направя няколко коментара, може и да са полезни.
За детските градини не знам как се намират места, но от моя опит, понеже работех за кратко в такава, имат доста по-различно работно време от нашенските и съм ставала свидел как в 16:10 звънят на майка да я питат къде е и защо не идва, понеже денят приключва. Не казвам, че навсякъде е така, но е хубаво човек да го има предвид.
В района, където аз живеех, беше трудно с лекарите. Срещала съм по групите, че хората тръгват да търсят още преди раждането, много не приемат нови пациенти и така.
Както си отбелязала храната зависи от навиците, но, когато хората са готови да живеят по-скромно в началото по време на периода на установяване, храната не е скъпа - говоря за дискаунтери като Нето, Лидъл, Пени, Алди и подобни. Ако човек иска да пазарува от специални магазини, фермерски пазари и да се храни навън разходите изглеждат по коренно различен начин. С дрехите нещата седят по подобен начин.

Сега малко по общия план: За съжаление смятам, че 2-3000 лева са твърде малко за първоначални разходи и нужди, които включват наем плюс депозит в размер на 2-3 наема за жилище. Те даже и затова няма да стигнат. Квартирите там в повечето случаи са необзаведени, т.е. ще трябва да се купят и някакви мебели, макар че може да се купят изгодни мебели от магазините за непотребни за други вещи. Отделно да се поддържа автомобил не е въобще евтино. Всяко местене в началото си има разходи, които се натрупват без човек да ги е мислил много в началото.
С работа в Макдоналдс трудно (няма да казвам невъзможно) се издържа четиричленно семейство. Не знам какво планирате да работи мъжа ти. Недей да разчиташ единствено на това, че много се съобразяват с майките. Възможно е да се съобразяват, но е възможно да срещнеш и противоположно отношение.
Ученето по немски още от тук е чудесна идея - направо си е задължително. Би било хубаво, ако там имате възможност да го продължите, но това също са допълнителни разходи и време.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 997
Две-три хиляди лева са недостатъчни за местене от провинцията в София, а за чужбина и 4-членно семейство ми се струват безкрайно малко.

# 5
  • Мнения: 1 590
Храната (без био) и дрехите в Германия са по-евтини отколкото в България, още повече ако се пазарува от намаления може да се купуват и маркови дрехи на половината цени.  Ebay е платформа за всичко на втора ръка и има добри попадения.
Стандартът е доста по-висок за всичко останало - транспорт, заведения, жилища, консумативи и данъци като ток, вода, боклук, здравеопазване и тнт.
Самият Дюселдорф е един от най-скъпите градове за Германия, следователно и стандартът му.
Зависи какво значи "около Дюселдорф" и колко е голям градът. Дори малки и китни градчета като Ратинген са с баснословен наем.
Местата за ясли са трагедия, от три годишни имат право на детска градина по закон и е хубаво голямото дете да ходи заради езика, защото училището тропа на вратата.
Дори 2 хиляди € ми се струват наистина много малко за старт. Само за жилището ще искат 2-3 наема предплатени и моят съвет е да съберете повече.

Последна редакция: ср, 08 сеп 2021, 23:46 от Threemafan

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 708
Сестра ми, зет ми и племенникът ми преди близо пет години се преместиха в Германия. Бяха подготвили доста по-сериозна сума, тъй като искаха да вземат хубава квартира в добър район и да имат време да подбират работа, която да им позволи да си гледат спокойно детето. Детската градина и при тях (около Хановер) не беше съвсем целодневна. Квартирата за да я наемете трябва не само вие да я харесате, а и вас да ви харесат хазяите. Спаси ги това, че сестра ми е с перфектен немски и се харесаха с хазяйката. Напълно необзаведена беше. Купиха си абсолютно всичко (което после при преместване може да се окаже проблем). Доста бумащина имаше за оправяне и каза, че доста бавно стават нещата (чакаха доста време за да им прекарат интернет, а за някои институции им записваха дата и час).

# 7
  • Мнения: 6 889
Хай е засегнала друг много важен въпрос.
Важно е и вас да ви харесат наемодателите. Това ще рече да можете безпроблемно да си поемете депозита и наема в началото, да нямате домашни любимци, звучи гадно, ама децата също са "недостатък". Оф, това даже ми е отвратително да го пиша, съжалявам. Освен това искат да видят какви доходи имате и да преценят ще можете ли да плащате наема. И да, колкото по-добре се знае езика, колкото по-добро впечатление правите "на книга", толкова по-голям шанс имате.
И за чакането е вярно - записване на час за регистрация в общината, записване на час за откриване на банкова сметка, чакане за интернет, чакане на лекар, чакаща листа за курс по немски. Май само телефон успях веднага да си направя и то не на мое име, понеже преди шест години искаха да си някакво минимално време в Германия, не знам дали още има такава глупост.
Малко негативно звуча не с цел да ви разубеждавам, а по-скоро да видите и друга гледна точка.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 620
А мъжът какво ще работи?

Моят мъж работеше в Германия, но аз с децата съм си в България. Както са казали, храната и дрехите в супермаркета  са евтини. 

Трябва да целите 2-3 хиляди евро като заплата на единия. Напълно е възможно.

# 9
  • Мнения: 12 848
// Как седи въпроса с намирането на места в детските градини ?
-Трудно се намират места, чака се с месеци. Момичетата писаха, че децата над 2 - 3 години имат право на детска градина. Бих уточнила, че в някои провинции е безплатно, за деца над 2 или 3 години, само че за храната се плаща. Работното време в двете провинции, с които съм запозната (не включват Дюселдорф), е до 3 часа следобяд. Така че жив, умрял, в три и десет си взимаш децата.
Проблемът с местата в детските градини е драматичен. Кандидатства се централизирано, не за конкретна градина, и чакаш, чакаш, чакаш. Никой нищо не ти казва. Ако питаш, ти казват - няма. И в някакъв момент, осем месеца по-късно (например) ти се обаждат.
Там има втори вариант - така наречените дневни майки - Tagesmutter. Те събират в дома си малки групи деца, имат някакви курсове изкарани, често са чужденки, често от арабски или турски произход. Напомням - това е моят опит. Та може там да се даде дете, пак се чака и трябва дневната майка да избере това дете, понеже много кандидатстват.
Трети вариант - хората прибягват до au pair. Мои лични познати не са наемали такива момичета, така че не мога да коментирам.

// Личните лекари? - Наистина се кандидатства и за личен лекар и се чака. За по-големи деца не знам, за бебета се кандидатства наистина от преди да се родят. Лично за мен нямах проблем, прие ме лекарката на моя близка без проблем и без чакане.
ММ няма личен лекар. Ако се разболее (той по принцип не боледува), ще си запише час на кой да е лекар и с осигуровката му ще се плати на този лекар. Можело било така, но човек наистина трябва да проовери, за да е сигурен. За сега не сме го пробвали този вариант.

// Лесно ли се адаптират децата? - Това не знам, не познавам преместени деца, а само родени там.

// Скъпа ли е храната както и дрехите? - Моят опит - като в България е. Има евтини магазини, промоции - разходите са съвсем като у нас.
Но едно трамвайно билетче е поне 2 евро, може и повече.  Услугите са с драматични цени. Няма как да не е така, след като заплатите им са много по-високи.

// Също ако може и малко информация какво е времето в тази държава винаги ли е дъждовно или има и хубави топли месеци. - Колкото е по-на север, толкова е по-вероятно да е дъждовно, съвсем логично. А и са близо до океана, та хем обикновено нямат нашите зимни студове и снегове, така и лятото е по-хладно и дъждовно. Затова пък тревата е по-зелена, заради дъжда.
Това - по принцип. Понякога там е топло, а тук вали. Време, не можеш да го предскажеш.

Потвърждавам, че много трудно се наема жилище. В Харвард сигурно по-лесно приемат. Искат документ за получените заплати няколко месеца назад, за да се убедят, че имаш постоянна и платена работа. Преспокойно могат да харесат някой друг, просто ей така. На мен ми отне два месеца да си открия банкова сметка. Три месеца - интернет. Записваш си майстор да ти прекара интернет, имат възможност след месец. Чакаш на датата и часа, никой не идва. Обаждаш се - идвал бил, звънял, не сте му отворили - казват. А друг час - след месец. Идва след месец - ами сградата няма възможност за този интернет. Добре, те не знаят ли, че в тази сграда нямат покритие? Ааайде още месец, при друга фирма. Ужасно е!

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 09:46 от Uncommon

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Цената на ДГ се определя от общината, не от провинцията.
При нас направиха ДГ безплатни до 13ч, ако искаш по-дълго - доплащаш. В други общини е по доход.
Яслите са скъпи, безплатни не съм чувала да има.
Тагесмутерите мигат да са си съвсем читави, трябва търсене.

Храната според мен е по-евтина от Бг, поне основни продукти като млечни, брашно, захар, яйца, масло. Зеленчуци, плодове и месо - зависи от къде ще се купуват.

С една заплата и две толкова малки деца не бих тръгнала. Ще се натресете в някой район с по-ниски наеми и само забрадени или от братята и тогава Бг ще ви се стори рай!

Всичко по-горе описано е точно така!

# 11
  • Мнения: 7 365
Четиричленно семейство с една заплата от Макдоналдс... Ще бъде много трудно, особено в скъп град като Дюселдорф. Може да опитате да започнете от източна Германия, там заплатата от Макдоналдс ще е същата, но разходите евентуално по- малко.

# 12
  • Мнения: 1 590
Сега се сещам, че в Германия изпитателния срок за работа обикновено е шест месеца. Вариантите са за срочен договор (зависи от позицията, проекта) или безсрочен. С безсрочен, разбира се, е по-лесно за всичко.
Бих изчакала мъжът да се поустанови и чак тогава бих тръгнала с децата. В училищата имат интеграционен учител, който помага за материала на децата със затруднения, включително и деца чужденци, които не разбират.

ПС: Авторката никъде не спомена, че мъжът ще работи в Макдоналдс. Може да е лекар и изобщо квалификациран кадър. С доход около 2.7 - 3 хил. е ок.
Шофирането е абсолютно задължително умение и се кара по-лесно отколкото в София, примерно.
Без немски също няма да се получат нещата. Дори само заради вашата социализация и колкото и добре да владеете английски.

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 10:37 от Threemafan

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 708

За начало мислим да заделим някой друг лев, а при пристигането ще имаме подсигурена квартира и работа поне за единия от нас (4ри членно семейство сме с две деца на 4г и 1г.)

Работата която ми предлагат да започна на първо време е в Макдоналдс, но това не ме притеснява, казват че в Германия много се съобразяват с майките и има ставка на работните часове която е минимална за майките (може и да е грешна информацията не твърдя че е на 100% вярна).

От дадената информация оставам с впечатление, че само на нея е предложена работа и на първо време само тя ще работи, в Макдоналдс. Така че ще са си баш с една заплата, вероятно не много голяма, 4-членно семейство. Съпругът може и да е квалифициран кадър, но ако беше така, тя щеше непременно да го спомене, а и без немски... Няма да ви е лесно, но щом сте навити, пробвайте. Който не е опитал, не е успял Simple Smile

# 14
  • Мнения: 7 365
Ако мъжът й беше лекар нямаше да й се налага да работи в Макдоналдс.

# 15
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Дана, в Изт. Г-я не са толкова добронамерени към чужденците, особено незнаещи немски.
Иначе и места в ДГ има, казвали са ми местни, че още с раждането се планира място в ДГ и трябва активно да го откажеш, ако е си гледаш детето.
Въпреки това не бих отишла в Изт. Г-я.

На мен ми се е случвало деца да ми се подиграват, че говоря със сина ми на български и майките направиха забележка, чак когато аз ги заговорих и ги попитах защо го правят.
Може из големите градове там да е друго, но .... 🤷♀

МакД не плащат ли минималната заплата?

# 16
  • Мнения: 7 365
Ние започнахме в Източна, сменихме няколко провинции, преместихме се в Западна, пак сменихме провинцията, докато се установим където сме. Важно ми е било къде дават повече пари. С моята професия нямахме никакви проблеми да живеем добре в Източна Германия.

# 17
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Дана, доколкото си спомням, детето ти е голямо.
С малки деца попадаш щеш-нещеш в други констелации. Та, не винаги е само до пари, а и средата е важна.
С тази работа в МакД аз среда не виждам!

# 18
  • София
  • Мнения: 38 620
Пак питам - какво ще работи съпругът? Предлагам да изкара професионална шофьорска книжка - така веднага ще си намери работа там.

# 19
  • Мнения: 361
Да ти отговоря на няколко въпроса директно от извора - понеже живея в Дюселдорф.

/ Как седи въпроса с намирането на места в детските градини (главно в района на Дюселдорф), и задължителни ли са те както е тук в България? - въпросът стои много сложно. Чакаме бебе (живот и здраве март месец) и жена ми има право на фирмена детска градина. От фирмата и казаха, да подаде документи около 7-8-ми месец на бременността, за да може да тръгне детето, когато стане на годинка и нещо. Обаче има и други варианти - Tagesmutter и т.н. Над 3 години детската градина в Дюселдорф е безплатна.

// Как седи въпроса с личните лекари, тъй като с две малки деца това е от първостепенно значение за нас? - с личните лекари е ОК положението, обаче с детските е по-сложно. За добрите се чака или изобщо няма да ви приемат.
// Лесно ли се адаптират децата в новата среда (лични мнения от хората преминали през същото)? - не мога да помогна
// Скъпа ли е храната както и дрехите колко пари са нужни на едно домакинство за храна ( тук съм съгласна че на всекиго си е индивидуално, но все пак една груба разбивка)? - храната не е много по-скъпа от в България. Основни хранителни продукти са субсидирани и са често дори по-евтини. Пример е прясното мляко, което е около 80 цента на литър. Може да кажете колко горе-долу ви излиза храната на семейството в България, за да кажем колко би била в Германия.
// Също ако може и малко информация какво е времето в тази държава винаги ли е дъждовно или има и хубави топли месеци. - за дъжда малко  статистика. В Лондон вали средно през 156 дни в годината, в Дюселдорф през 185 дни.

Сега за жилището и заминаването с 2-3 хиляди лева за първоначални разходи - няма как да стане. Ние живеем във Верстен (южната част на Дюселдорф) в двустаен апартамент с 62 кв.м площ и плащаме топъл наем (т.е. наем, такси смет и т.н., парно) 840 евро. При нанасяне ни искаха 3 наема депозит (така нареченият кауцион) + първия наем. Отделно купихме кухнята от предишните наематели за 650 евро (ама не е нищо особено) и около 3000 евро дадохме за обзавеждане (спалня, гардероб, диван в хола, кухненска маса и разни мебелчета в хола + телевизор признавам). Мебели може да си намерите и стари, обаче от депозита измъкване няма.
Препоръчвам и аз да дойде първо съпругът, да изглади малко нещата (понеже в началото е много трудно) и след около година да дойдете и останалите членове на семейството. Мога да помогна с насоки, адреси на институции и т.н. Това, с което не мога да помогна, е да стана гарант на някого за депозита на жилището (казвам директно, понеже са ме питали вече).

# 20
  • Мнения: 9 387
В Mакдоналдс се работи на смени. Вече уговорено ли е работното време от-до или тепърва ще се уговаря? Да не се окаже, че като нов служител, майка не майка, трябва да работите до 19, 22 или дори до 24 часа, а сутрин от 6, 7 ч. ?Детските градини средно са с работно време 7.30-16.30 ч. За сравнение на много места традиционното работното време също е от 7.30 до 16.30 ч. За родители с 2 малки деца, поне единият трябва да работи така, че да може да ги води и взима от детската градина. Дори да не стигнете до ДГ, поради липса на места, в Xесен децата на 5 г. се поканват от местното училище на среща с директора, за да види, дали са готови за училище от следващата учебна година. Ако не са, особено без език, им се предлага в много училища всекидневен Vorlaufkurs, нещо като предучилищна, която обикновено е в учебно време от 9.00 до 10.30 ч. и е задължителна в този случай. Някой трябва да води детето.

# 21
  • София
  • Мнения: 18 091
Само месечният наем от порядъка на 300 евро за стая в студентско общежиетие + кауциона за два месеца и ето как сумата само за добре дошъл е набъбнала до 1000 евро ( наличните 2000 лева). Какво остава за жилище за 4-членно семейство...

# 22
  • София
  • Мнения: 5 242
И аз мисля, че авантюрата ви е необмислена и имате нереални очаквания.
Всичко ви казаха вече и няма смисъл да се повтаря изоснови.
Ако решите да заминете все пак, помислете за настаняване в хостел първоначално. Така нямате депозити и нужда от доказване на доходи. Не е по-евтино от наема, но аз най-добронамерено, ви казвам че не вярвам да ви дадат жилище каквото очаквате. Освен в гетата на Дортмунд, Есен, Дуисбург или Бохум. За дългосрочна заетост можете да получите отстъпки от цената.
A&O са пълни с живеещи там. Има и частни стаи в хостела - по-скъпо от легло в обща, но пък сте сами.

# 23
  • Мнения: 73
Дойдох преди 1 година с дъщеря ми на 12 години.Средствата ми бяха около 15000 Евро.След един месец тук намерих апартамент,като моя приятелка ми стана гарант.Платих депозит 3 наема,като апартамента беше необзаведен и всичко трябваше да си купя.Започнах работа чак след 4 месеца като преди това изкарах 2 нива курс по немски.Дъщеря ми записах в интеграционен клас и една година учеше само немски.Живеем в хубав квартал,за 60кв.плащам 730 евро наем.Банкова сметка,регистрация интернет,телефон след една седмица имах всичко.Стана бързо без никакво чакане.За Дюселдорф става въпрос.Времето ми харесва и всичко,цените са както са ви писали.Според мен е наистина нереално с толкова малко пари семейство с 2 малки деца да се оправи тук.Още повече че квартира е много трудно да се намери тук.Успех ви желая и ако имате въпроси съм насреща.

# 24
  • Мнения: 6 809
Аз лично не бих се преместила да живея от БГ в Германия в момента по никакъв повод и за никаква работа.
И това го казвам след почти 21 г. живот в Германия и работа на ниво.
Да не говорим, че в последните 2 корона години имам вече дори познати със същия стаж и с много висока служебна позиция във водещи фирми ... които се изнасят с целите си семейства наобратно. Продават къщи, пренасят каквото могат и останалото хвърлят. Добри познати за съжаление ще ми липсват тук.
Затова се чудя тази дама наистина ли мисли да вземе и децата за експеримента и защо ?

# 25
  • Мнения: 9 387
Аз лично не бих се преместила да живея от БГ в Германия в момента по никакъв повод и за никаква работа.
И това го казвам след почти 21 г. живот в Германия и работа на ниво.
Да не говорим, че в последните 2 корона години имам вече дори познати със същия стаж и с много висока служебна позиция във водещи фирми ... които се изнасят с целите си семейства наобратно. Продават къщи, пренасят каквото могат и останалото хвърлят. Добри познати за съжаление ще ми липсват тук.
Затова се чудя тази дама наистина ли мисли да вземе и децата за експеримента и защо ?

Защото в Германия тече мед и мляко от чешмите и заплатата е 2500 евро. Съседът Гошо всяка година ходи на гурбет сам и си построи къща и има нова кола - мерцердес. Ама, че съседът Гошо живее като скот в стая с още 2 на строежа/фабриката, не плаща наем за поне 2-стайно жилище и яде само консерви, това не се вижда.

# 26
  • Мнения: 7 365
Бела, а защо? Питам, защото ми е интересно.

# 27
  • Мнения: 6 809
FrauDanna заради почти всичко вече.
Онази вечер минах с детето през бекер и то си хареса мъфин и чаша какао. Реших да седнем на масичката отвън да си изпие детето какаото и да си изяде мъфина. Продавачката изскочи с такъв стрес и тревога да ми носи формуляр да попълвам , бързо, да не би да я провери някой преди да е попълнен. Никога не съм имала против да попълвам формулярите като ми ги дадат. На всякъде го правя прецизно и точно. Но стреса на жената покрай този формуляр и страха и ми дойде много в повече.
И това е само един пример.
От няколко години все ме бомбандират с някаква криза. Здравна, бежанска, европейска, световна, финансова, клима, политическа, енергийна ... е писна ми . Поне да беше една стандартизирала се вече криза , както тази в БГ. Ами то през 5 мин. нова криза. Ти си казваш ... айде тази ще мине и ще се успокоят. Но не . Нова криза. Ами тенкс.

# 28
  • София
  • Мнения: 5 242
bella-ciao, с цялото ми уважение, но мисля, че проблемът ти е личен, нямащ общо с положението в Германия и по никакъв начин не е показателен за живота там.
Всички сме изморени, всички понесохме последствия и несгоди. Дали финансови, дали емоционални или други, то резултатът не е много различен.

# 29
  • Мнения: 6 809
Selber Schuld. Alles klar. Simple Smile

Така да бъде.

Последна редакция: вт, 14 сеп 2021, 15:31 от bella-ciao

# 30
  • Мнения: 10 895
Имам две приятелски семейства, върнали се от Германия в последните 3 години. Напът е третото да се връща. Говорим за хора с професии, уреден живот, къщи, коли и т.н. „екстри”. Ами дотегна им живота в Германия в последно време. Аз нямам мнение по въпроса, не съм живяла там и не мога да съдя кой, как и защо.

# 31
  • София
  • Мнения: 38 620
На мъжа ми кръстника е в град - ами тегаво е.
Братовчед му е в едно село - там е спокойно.

# 32
  • Мнения: 7 365
Не мога да кажа, че в Германия е неспокойно, дори и в голям град, в какъвто живеем. Според мен е много спокойно. Всеки си има неговите си приоритети, разбира се.

# 33
  • София
  • Мнения: 18 091
И трите ми дъщери живеят в градове, при  това в 3 различни провинции - Bayern, Baden-Württemberg, Nordrhein-Westfalen,  не са се оплаквали да е неспокойно.  Но да, не  става дума за градове като Берлин, Мюнхен, Кьолн, Дюселдорф, Франкфурт. Не става дума и за крайно малки обаче, приличащи на села - единият е с към 600 000 жители, може би и доста повече вече,  вторият сигурно с близо 300 000, третият с около 400 000 .. Даже на моменти явно им идва прекалено спокойно като за млади хора, та чак и леко скучно.  Simple Smile Но може би просто на студентите им е  някак по-лежерно още заради липсата на семейни ангажименти и отговорности, макар че  2 от трите и работят паралелно със следването, което също си е потенциален повод за натоварване и стрес.

Последна редакция: вт, 14 сеп 2021, 20:58 от пенсионирана русалка

# 34
  • Мнения: 1 590
Преди три години моя супер близка приятелка, че съученичка и после състудентки бяхме, се върнаха с мъжа си след почти 12 години в България от много немски стрес.
Декември се връщат.

Последна редакция: ср, 15 сеп 2021, 00:16 от Threemafan

# 35
  • Немция
  • Мнения: 6 911
Всичко е много относително.
Около нас не познавам български семейства с добри професии да се връщат в България. Нямам впечатление да е масово, дори 1 пример нямам.
От доста години сме в Германия.

# 36
  • Мнения: 6 809
Ами не е така. През годините около нас доста се прибраха , но повечето сингъли. Няколко семейства за тези години също се прибраха, но повече семейства идваха. Сега обаче си тръгват едни много близки познати   и то от много години тук. С децата. Ще ми липсват.
Не знам дали е масово. За да преценя ще ми трябва поглед на комюнитито, а аз му изгубих дирите с короната. Само за най-близките знам какво става. 

# 37
  • Немция
  • Мнения: 6 911
Ами не е така. През годините около нас доста се прибраха , но повечето сингъли. Няколко семейства за тези години също се прибраха, но повече семейства идваха. Сега обаче си тръгват едни много близки познати   и то от много години тук. С децата. Ще ми липсват.
При всеки е различно.
Около нас, в нашето обкръжение, си натискат парцалите да са си тук, в Германия.
Нямам впечатление да се е юрнал народа да се прибира в България.

# 38
  • Мнения: 6 809
Вероятно зависи от професията и как се прилага в бг . Има професии при които вече е почти все едно къде си и можеш да си избираш. Тогава гледаш вече други важни за теб нещаи ... избираш.
Не казвам , че се е юрнал народа.

# 39
  • Мнения: 361
Вероятно зависи от професията и как се прилага в бг . Има професии при които вече е почти все едно къде си и можеш да си избираш. Тогава гледаш вече други важни за теб нещаи ... избираш.
Не казвам , че се е юрнал народа.

Моята професия (че и тази на съпругата ми) е точно такава. Реално ми е позволено да си правя хоум офис от която държава искам. Но все пак избираме да останем в Германия по много причини - нашият опит със здравеопазването е по-добър в Германия, отколкото в България. Получаваме повече отпуска, имаме повече възможности да пътуваме от Германия. Инфраструктурата е по-добра. И разни други неща.

# 40
  • Мнения: 6 809
Един плюс може би би бил ако работиш об бг  , че си плащаш данъците в бг и имаш плосък данък. При сравнително еднакви заплати може да можеш да си платиш лекаря, че и да ти остане плюс. Но това е само мое предположение. Не съм разпитвала дотам подробно за на хората финансите.
Можеш хоум офис, но плащаш данъци в държавата в която работиш. Доколкото знам правно е така.

# 41
  • София
  • Мнения: 38 620
Има една уловка. Ако си на чужд договор в България, става доста неприятно, ако поискаш кредит или уред на изплащане.

# 42
  • Мнения: 55
Зависи за какво отиваш там като цел. Ако е сезонно и да изкарате някакви пари - може и да спечелите накрая. Ако е с цел емиграция - няма да стане. За 4 членно семейство, особено с малки деца, ще ви трябват поне 10,000 евро, за да "дишате" свободно първи 2-3 месеца. Ако сложим среден наем от 700 евро, с депозити и така нататък - по-голямото перо ще бъде само от жилището. Иначе за храна, дрехи, ток, вода и прочие - по-евтино е отколкото в България със сигурност, което само по себе си е скандално. Иначе има много работа навсякъде, дори и за хора, които не говорят езика. Не знам какво разбирате под спокойствие, но в Берлин се колят и бесят постоянно от години насам. Масово е пълно с бежанци и нещата вървят само на зле. Това беше една от причините поради която с мм решихме да се приберем. Тук поне се борим само с народната простащина.

# 43
  • Мнения: 361
Иначе за храна, дрехи, ток, вода и прочие - по-евтино е отколкото в България със сигурност, което само по себе си е скандално.

Ток, вода и парно със сигурност в Германия са по-скъпи, отколкото в България. И то не малко.

Цена на ток в България за kw/h - около 0,25 лева
Цена на ток в Германия за kw/h - около 0,30 евро (без месечната такса да е включена)

Цена на водата в София за кубик с вкл.такси - 2,95 лева
Цена на водата в Дюселдорф за кубик (без такси за отходни води и т.н. и такса за водомер) - 1,80 евро

# 44
  • Мнения: 55
Иначе за храна, дрехи, ток, вода и прочие - по-евтино е отколкото в България със сигурност, което само по себе си е скандално.

Ток, вода и парно със сигурност в Германия са по-скъпи, отколкото в България. И то не малко.

Цена на ток в България за kw/h - около 0,25 лева
Цена на ток в Германия за kw/h - около 0,30 евро (без месечната такса да е включена)

Цена на водата в София за кубик с вкл.такси - 2,95 лева
Цена на водата в Дюселдорф за кубик (без такси за отходни води и т.н. и такса за водомер) - 1,80 евро

Извинявам се.

Ще уточня - моето семейство плащаше в Германия по-малко за горните, отколкото в България.

А иначе на хартия - може и да е по-евтино, но с всичките начисления и изравнителни сметки, дали е по-евтино ?

# 45
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Авторката си зададе въпроса и изчезна 🙄 да се чуди човек да си губи ли времето да отговаря….

Детски градини се намират, кога по-лесно, кога по-трудно. Тагесмутер винаги е вариант за деца до 3г, изобщо не е задължително да са рускини, арабки, туркини или други “чужденци” или с ниска квалификация. Тук ДГ на деца ми работи от 7:00 до 17:00, повече ги взимат в 14:30, последните остават до към 16:00, никой не е до 17:00 🤷🏻♀

Храната не е скъпа, не е и евтина, за четиричленно семейство минимум 300-400€/месеца от дискаунтера. Дрехи има и евтини и скъпи. Има и много second hand, така могат да се спестят много пари

Без добро владеене на езика сте за никъде и винаги зависими от други хора.

Майките масово работят на половин работен ден(20-30 часа/седмица), повечето от тях сутрин, докато децата са градина, логично, нали?

1000-2000€ спестявания до никъде няма да стигнат.

А да, децата лесно ще свикат, проблемът винаги е дали родителите ще свикнат и ще се “интегрират”

# 46
  • Мнения: 18 678
Синът ми е от 3 години в Германия. Предимно в Кьолн. Но сега е в друг град, ок. 100 000 жители, в Източна Германия. Оплаква се от ужасната скука и че германките не са хубави Simple Smile Както се казва - бял кахър. Simple Smile Поне бях спокойна, че там всичко е уредено и безопасно. Но не е точно така. Преди няколко седмици били с двама приятели на парти, където ги нападат без никаква причина голяма група араби около 16-20 годишни. Разминало се е без голям търкал, защото е присъствала някаква жена, която работи в кметството и за нула време е извикала градска охрана. Все пак докато бягат оттам, арабите са успели напълно да потрошат колата на сина ми. Не ми е за ламарините, а за това какво е могло по принцип да стане.

Когато в отишъл в полицията да подаде сигнал, защото и номерата на колата са били изкъртени, оттам са казали, че знаят коя е бандата, но нищо не могат да им направят. Това са местни жители, водят си се германци, всички прекъсвали обучение след 7 клас и след това се занимават само с далавери, наркотици, търсят с кого да се сбият и т.н. Та така. И това е Германия.

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 1 258
Здравейте, аз също планирам заминаване следващия месец, заминаваме заедно с приятел имаме позати, които са от скоро там, но крартирата е уредена 300 евро на човек заедно с ток, вода и т.н. , говоря немски на начално ниво и не разчитам да намеря кой знае колко хубава работа. Става въпрос за Манхайм. Този приятел с който заминавам има уредена работа, но аз не и това доста ме притеснява. Моля тези които имат опит с този град или подобен или са били в подобно положение да споделят опит. Поне да се настроя какво време ще ми трябва долу-горе да намеря работа ( каквато и да е ) . Как стоят нещата с мобилни оператори, банкови сметки, защото не ми стана много ясно от постовете. Като цяло ще се радвам на всякакви съвети или градивна критика. Знам че на някои ще им се стори пълна лудост такова заминаване , но искам да видя и чужд поглед върху ситуацията.

# 48
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Да разбираме че заминаваш сама, нямаш мъж, деца прочие? Това е плюс. Нивото на владеене на езика е слабо за почти всякаква работа. На колко госини си, какви квалификации имаш, каква точно ти е целта на заминаването?

За банкова сметка ти трябва адресна регистрация.

# 49
  • Мнения: 6 809
Ако отива без работа най-напред и трябва да проучи града където отива, структурите и възможностите в него. Ако цели бързо намиране на добра работа. Ако има намерение да започне нещо, да проучи друго да започне друго ... докато си намери мястото и има време е друг въпрос. Във всеки град има и 2 и 200 . Има хора с много висок доход, но има и такива с под 500 месечно. Има хора с постоянна и непостоянна работа и т.н. Всеки град си има работни места в някаква сфера. Иначе хората няма да има с какво да се изхранват. Ами или проучваш предварително какъв е поминъка в  града и тръгваш с цел или отиваш на място и се запознаваш по метода проба-грешка. Май последното се повтаря, сори.

# 50
  • София
  • Мнения: 18 091
Манхайм е градът с квадрaтите - адрес някъде в L9 примерно. Simple SmileЕдната ми дъщеря живее в Манхайм. Щом имате осигурена квартира, взимате от наeмодателя едно удостоверение и с него отивате в Bürgeramt-а за адресна регистрация. Нямам идея в момента заради короната дали се раздават часове за последваща регистрация на място или нещата се получават изацяло онлайн. Ще трябва да проучите. След като получите адресната регистрация, ще можете вече да си откриете банкова сметка. Изборът на банки е голям - Sparkasse, Postbank, HypoVereinsbank, Baden-Württembergische Bank, Deutsche Bank, Commerzbank и т.н,   ще трябва да разгледате условията им и да си вземете решение.   За мобилен оператор - може би първоначално е  добре да сте с предплатена карта, не с договор. Зависи, разбира се, и как ще сте с нета, дали има в квартирата, понеже не го упоменавате конкретно в така нареченото Warmmiete. Нетът в Германия е всъщност доста скъп и общо взето по-бавен от този у нас. За цените на градския транспорт пък ще се ориентиарате тук:
https://www.rnv-online.de/fahrtinfo/

За работа - не се ограничавайте  само до търсене на такава в  Манхайм, търсете и в Хайделберг, Лудвигсхафен..

Последна редакция: ср, 29 сеп 2021, 11:41 от пенсионирана русалка

# 51
  • Германия
  • Мнения: 3 437
За търсенето на работа от значение е и дали ще се придвижва момичето с градски транспорт или с кола. Щото то работа има бол, но ако не можеш да стигнеш до нея кел файда

# 52
  • Мнения: 3 413
Авторката изчезна защото отговорите май не й допаднаха. И аз сега не бих заминала за Германия още повече с деца да не говорим и за Мак Доналдс където пък ама грам няма да им дреме, че имате малки деца. Ако почнете с претенциите за смени и почивки просто няма да ви продължат договора. Така беше по мое време в Мюнхен. Сега не знам как е.
И на мен ми се струва, че са я подлъгали с това колко е "яко" в Германия. Аз теглих мизерии в началото ама бях сама, ти ще завлечеш и малки деца със себе си без особено добър немски и с идеята, че само защото си майка ще ти козируват?

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 1 258
Да разбираме че заминаваш сама, нямаш мъж, деца прочие? Това е плюс. Нивото на владеене на езика е слабо за почти всякаква работа. На колко госини си, какви квалификации имаш, каква точно ти е целта на заминаването?

За банкова сметка ти трябва адресна регистрация.
Да, сама съм , на 25 , работила съм сезонно предимно в сферата на туризма  като администратор, студена кухня, камериерка. Завършила съм Организация на хотелиерството.
Много благодаря на всички за полезните съвети.

# 54
  • Мнения: 6 809
elichka4 доколкото четох някъде нещо след короната не им достигал персонал, но първо изобщо не вярвам вече на пресата даже напротив и второ Манхайм не знам дали ще е от градовете с недостиг на персонал. Той е доста пъстър.

# 55
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 809
Здравейте,
влизам в темата с молба за съвет.
Дъщеря ми от м.09 2022г. е на стаж в Централната европейска банка със седалище Франкфурт. Ще се наложи да търсим квартира под наем. Моля за линкове на сериозни агенции за отдаване под наем. Предварително ви благодаря.

# 56
  • Мнения: 6 809
оу Франкфурт е нещо като Мюнхен и нещо като Щутгард по повод квартирите. Защо не попитате тази голяма организация дали няма жилищен фонд , за наемане, където да си настанява разни практиканти и пр. Или трябва да ивземете кола под наем за периода и да я инсталирате в околностите, но с тези цени на горивата и паркингите ... въпреки че би трябвало тези поне някое паркингче да предлагат?
Питайте в самата организация и в отдела с който сте били до сега в контакт и да ви препратят на техен отдел , който се занимава с такива неща. Персонален обикн. за релокации и пр.

# 57
  • София
  • Мнения: 18 091
Зависи какво се търси...Ако е споделено жилище, агенциите не биха помогнали особено.  Живеещите в момента там, с които новият би делил кухня и баня, искат винаги среща -  на живо или в зуум. Такива обяви трябва да си търси девойката сама в платформи  като wggesucht, immobilienscout24, wg suche и т.н. Трябва много да се внимава, че има  измамници.
А за агенциите и търсенето на самостоятелно жилище - намерете първо във фейсбук група, гарантирано има за такъв голям град, на българите живеещи там. И питайте за насоки за надеждни агенции, може и нещо друго да изскочи. Вариант  е и темата тук за живеещи в Германия родители, не тази за немските унита, понеже там и да има  хора с деца във Франкфурт, то тези деца са предимно по общежития. Влезте и питайте  във въпросната немска тема, някой живеещ във Франкфурт ще се отзове със съвет. Дъщеря ми живее на 80 км  от Франкфурт, далече е, иначе би съдействала при търсене на жилище.

# 58
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Най-добре да се огледа мимичето в съседни градчета и/или села, които имат жп-връзка с Франкфурт и да пътува с влака, по-евтино ще излезе от колкото да плаща наем във Франкфурт, плюс градски транспорт и т.н. До час в посока е приемливо като време за път.
И най-добре да гледа за WGта, иначе дори едностаен апартамент може да излезе над 600€ ( не във Франкфурт, там не знам как са цените конкретно, но на 100км от там са доста сериозни)

# 59
  • Мнения: 4 793
Здравейте,
влизам в темата с молба за съвет.
Дъщеря ми от м.09 2022г. е на стаж в Централната европейска банка със седалище Франкфурт. Ще се наложи да търсим квартира под наем. Моля за линкове на сериозни агенции за отдаване под наем. Предварително ви благодаря.

Ще питам една приятелка, която също беше  на стаж във въпросната банка преди известно време, и ще ви пиша на лични.

# 60
  • Бургас
  • Мнения: 1 258
Здравейте, не знам дали темата е подходяща, но преди 5 месеца сключих договор за Интернет към Водафон, като в периода имаше промоция, първите 6 месеца са безплатни, а след това цената е 20 евро на месец. Само се налага да се прибера в България и искам да прекратя договора. Имам документ за отрегистриране. Някой има ли опит, каква сума ще трябва да платя, понеже в момента покрай празниците не работят се надявах някой да ме ориентира.

# 61
  • Мнения: 6 889
Предизвестието най-вероятно е тримесечно, т.е. три месеца ще плащаш месечната такса.

# 62
  • Bulgaria/Pakistan/Germania
  • Мнения: 765
Вече, предупреждението е един месец. Но ако имате документ, че напускате държавата и документ за от регистриране, не плащате нищо.

# 63
  • Мнения: 504
И аз бих искала мнение, ако е удобно да ползвам темата. Близо до реалността ли е сметката  ми на разходите за двама възрастни в някое от средните населени места на Baden Württemberg:
700 квартира около 60кв., 500 храна, 300 сметки, 150 излизане, 150 транспорт (единият ще е с карта от работата), 100 козметика и домакински препарати.
Нещо да пропускам или да изглежда нереално?

# 64
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
И аз бих искала мнение, ако е удобно да ползвам темата. Близо до реалността ли е сметката  ми на разходите за двама възрастни в някое от средните населени места на Baden Württemberg:
700 квартира около 60кв., 500 храна, 300 сметки, 150 излизане, 150 транспорт (единият ще е с карта от работата), 100 козметика и домакински препарати.
Нещо да пропускам или да изглежда нереално?
Бих добавила още следните:

- някъде 10тина евро на месец средно за лекарства - парацетамол, нещо за настинка, витамини, хапчета антибебе... капки за очи примерно... Аз нося и лещи, та в тази сума слагам разтвор за лещите и лещи.
- ток - едни 100тина евро на месец, той не влиза в т.нар. "топъл наем", всеки наемател си сключва сам дог и си го плаща
- интернет - още някъде към 40 евро месечно, като това е с дълги договори за 2 години и вече цените като гледах последно даже са малко нагоре
- застраховки - тук може да варира спрямо това какви правите.
1. Минимум 60 докъм 100 евро годишно за лична гражданска отговорност (може да се застраховате и двамата за тази сума), която да поема щети към др лица (тук е почти задължителна, защото иначе дори една загуба на ключ ти струва десетки хиляди евро...)
2. ГО за кола - тя може много да варира спрямо колата, възрастта на шофьора (под или над 25г) и най-вече от годините без катастрофа, които можете да докажете - може да е от около 300 докъм 1200 евро годишно спрямо параметрите, които написах. Доколкото знам и каското е още толкова.
3. Др застраховки - тук вече е неограничено реално...
- по едни поне 10тина евро на човек месечно за телефон и интернет, тези са най-евтините в една определена мрежа, другите мрежи са по-скъпи
- такса за радио и тв - задължителна за всяко домакинство, независимо гледате тв или не, слушате радио или не и дори дали притежавате тв/радио или не - около 17 евро на месец на домакинство, но се тегли на тримесечие. Всъщност, може би има вариант и месечно да се плаща, да не ви объркам, но сумата е все същата.

700 евро за 60кв.м. може би е ок за топъл наем (наем, вода и парно, както и общите разходи на блока, най-грубо казано), но това е много осреднено, може да варира много от град до град...

За храна - ние се храним и с по-малко, но попринцип не ядем много и готвя вкъщи, хоби ми е. За препарати давам не повече от 30-40 евро месечно, но особено много козметика не ползваме - ползваме по-скъпи неща за коса, иначе душ гелове, кремове за лице, ръце, тяло, гел лакове, минимално гримове, афтършейв за мъжа, дезодоранти... Парфюм от дъжд на вятър слагам и все ми подаряват... Иначе домашни препарати - пак стандартните... Нали, за ориентация го пиша, за да кажа какво се вмества в тези 30-40евро.

Не виждам сума за дрехи, обувки, почивки, хобита... За излизане ние също не даваме толкова месечно, но работя по толкова часа, че то няма и кога да излизам...

А, транспорт - също не може да се каже общо. Аз се движа само с кола и плащам значително по-малко от 150 евро на месец, също и картите излизат по-малко на месец, освен ако не живеете далече. Също зависи и ако работите, дали ще има хоум офис, оттогава (откакто масово останахме вкъщи) силно ми намаляха разходите за бензин. Я заредя веднъж на месец и нещо, я не. Пазарувам иначе изключително с кола, но въпреки това.

Естетствено, ако живеете на 50км от работа, всеки ден сте наживо в офиса и трябва всеки ден да минете 100км, няма да стане с едно зареждане месено, колкото и икономична да е колата.

# 65
  • Мнения: 504
@chrissy, изключително полезно ми беше, благодаря! Грубо казано, 2500 евро биха покрили живота за двама с някоя дрешка и дребно пътуване тук - там?! Умишлено не ги сложих, за да имам представа от програма минимум 😊

# 66
  • Мнения: 6 809
Изида 2500 това ще е чисто което ви остава след всички данъци , такси и осигуровки?
Тогава мога да ти кажа, че ще ви стига разбира се. Има семейства на които и по-малко им стига и които си живеят в релси и рамки добре.
Но за мен би било много важно каква е вашата цел. Да живеете постоянно в Германия или временно за няколко години. Защото основно този факт определя стандарта и изисквания към стандарта на живот по начин растеж. Ако вие сте временно то това ви стига , вие си плащате каквото има и събирате остатъка и се прибирате в БГ за да си доживеете живота. Ако ще оставате в Гермнаия започвате да се напасвате на живота, да търсите среда, да се интегрирате в спортни клубове в живота в общината и съседството, да търсите собственост , да уреждате собственост, да търсите почивки нормални за вашата среда, да посещавате и разглеждате новата си държава и да се разпростирате да разглеждате из съседните ...
Но можете и цял живот да си живеете тук без да си подадете съществено носа от населеното място. Има доста немци с тази нагласа . Тогава няма да ви е нужно много повече май.
Та ако ще се се разпростирате е хубаво да се заоглеждате от самото начало за още доходи. Т.е. гледайте къде се населвате и какви са възможностите на двама ви Simple Smile
Успех. Къде в БВ?

# 67
  • София
  • Мнения: 17 827
Може ли малко информация за легализиране и превод на българска диплома за магистър? Има ли някакви специфики за Anerkennung? Нерегламентирана професия. Нещо специално нужно ли е освен да си подам заявление - да бъде преведена и подпечатана.
https://nacid.bg/bg/Bulgarian_Qualifications_Abroad/

И също в Берлин - много ли е влошена обстановката с бежанците през последните няколко години? Какви са ви впечатленията.

# 68
  • Мнения: 504
Изида 2500 това ще е чисто което ви остава след всички данъци , такси и осигуровки?
Успех. Къде в БВ?
Много благодаря за разясненията! Целта е 1-3 години престой, като това ще остава чисто. Тъй като едната работа ще е в Хайделберг, ще търсим нещо в радиус 20-тина км, самият град ми се стори много скъп по отношение на жилища.

# 69
  • София
  • Мнения: 18 091
Изида, дъщеря ми следва и работи в Манхайм. Работата й е в Хайделберг, тоест точно около 20 км дистанция. Като студент не бие този път ежедневно, понеже работи все пак само три пъти в седмицата. Както и да го върти и суче човек - с прекачванията си е  множко, отнема й час и нещо във всяка от посоките (независимо дали се придвижва с трамвай или влак), поради което става в 5,30.  Не че не оползотворява това време за четене/учене на нещо примерно, но все пак...Така че, ако намерите нещо изгодно в малко по-малък радиус от тези двайсетина км, ще Ви е по-удобно.

Спасителят в ръжта, не съм сигурна дали просто искате само легализация на самата диплома или в добавка искате и удостоверението за придобита професионална квалификация по нерегулирана професия на територията на Република България  на база въпросната диплома за магистър. Ако е второто -  на сайта на НАЦИД си пише какво точно искат, една стъпка още след пуснатия от Вас линк Simple Smile, в прозорчето с необходими документи. Ако пък е  първото, бихте могли да звъннете и да попитате.
http://professio.nacid.bg/?id=23
Нито едно от децата ми не е в Берлин, но са в различни провинции  - Bayern (Нюрнберг), Baden-Württemberg(Манхайм) и Nordrhein-Westfalen (Аахен). Бежанци има в изобилие и на трите места, предполагам, че в голям  мулти-култи град като Берлин са и повече. Но пък проблемите/страстите около тях, на упоменатите от мен места поне, са сериозно затихнали.

Последна редакция: пт, 06 май 2022, 07:58 от пенсионирана русалка

# 70
  • Мнения: 6 809
Берлин е супер. Но съм била там само за разходки и по музеите Simple Smile
Повече не мога да помогна.
Изида ако целта е само 1-3 години не виждам какъв би ви бил проблема. Но района е страхотен и може много разходки. За голям късмет има добър транспорт и с него може на доста места.

# 71
  • София
  • Мнения: 17 827
Русалке, благодаря ти. Simple Smile
Искам максималното, другите ми дипломи са немски и реално никога не ми се е налагало да превеждам и признавам.
Нещо, с коети да си кандидатствам спокойно на пазара на труда.

Бела, мерси. Аз съм пребивавала там, знам какъв е градът, но се прибрах преди известно време и затова ме интересува текущата обстановка Simple Smile

# 72
  • Мнения: 504
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия. Разбрах, че част от сумите, платени за обучение на дете могат да се върнат от данъци в даден момент и от тук въпросът - дали за целта трябва детето да е адресно регистрирано в Германия или само се вписва в някаква декларация? Тъй като е редовно обучение, реално през повечето време ще е в Нидерландия, как решавам това и има ли какво да решавам, изобщо...

# 73
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия. Разбрах, че част от сумите, платени за обучение на дете могат да се върнат от данъци в даден момент и от тук въпросът - дали за целта трябва детето да е адресно регистрирано в Германия или само се вписва в някаква декларация? Тъй като е редовно обучение, реално през повечето време ще е в Нидерландия, как решавам това и има ли какво да решавам, изобщо...

Аз не ти разбирам въпроса, защото може би си го отнесла към българската систематика, която аз не познавам. Но към немската отнесено, някакси не make-ва sense. По-конкретно казано:

- може ли кой да си върне данъци - ти или детето? Данъци може да си върне някой, който е платил такива. По-конкретно става дума за намаляване на дан. основа, ако тр да съм по-прецизна. Та, важно е към кого е отнесен въпроса.
- детето има ли 25 и първо обучение след гимназиален етап ли му е или примерно второ следване, магистратура и т.н.?
- ти ще взимаш ли детски за детето? Те текат ако не се лъжа докогато се обучава в първо обучение и до макс 25г възраст на детето, ако си eligible изобщо за детски. Възможно е да съм неточна в последното, защото данъчно не съм се занимавала с темата с децата. Най-общо казано, спестявам детайлите, може да се окаже, че има отражение ако ти искаш да си връщаш пари от данъци... Може и да няма, но все пак основното, преди да гадаем, е вече запитано в първи въпрос.
- за да може някой да си върне данъци от немската държава, тр да е данъчно задължен (визирам думата steuerpflichtig)  в Германия. Т.е., няма как един французин или италианец примерно да поиска Германия да му връща каквото и да е, ако не е регистриран там да си плаща данъците. Та, след първия ми въпрос към кого се отнася, е важно въпросният къде дължи данъци...

Не съм сигурна как да обясня по-добре, твърде общ е въпросът...

# 74
  • Мнения: 504
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия.

Аз не ти разбирам въпроса, защото може би си го отнесла към българската систематика, която аз не познавам. Но към немската отнесено, някакси не make-ва sense. По-конкретно казано:

- може ли кой да си върне данъци - ти или детето?
Мда, много вероятно да го пречупвам през българската реалност. За мен става дума - още съм в България, скоро започвам работа в Германия с всички съответни данъци там. Детето също е в Бг, ще учи в Нидерландия, първо висше. Та не разбирам, за да си понижа данъчната основа, трябва ли да регистрирам детето като жител в Германия (ще си идва там за ваканции и празници) или няма нужда и може директно да отива да си учи?
От това донякъде ни зависи маршрутът за път, дати на заминаване и кой накъде Simple Smile
Надявам се така е по-ясно. Благодаря!

# 75
  • Мнения: 6 809
Когато се окажеш в Германия отиваш при един данъчен консултант и си излагаш всички факти по доходи и разходи и той ти казва какво и как.

# 76
  • Мнения: 504
Когато се окажеш в Германия отиваш при един данъчен консултант и си излагаш всички факти по доходи и разходи и той ти казва какво и как.

Точно това ми трябваше като информация. Благодаря!

# 77
  • Мнения: 6 809
Моля. Таксата за такъв смъква също данъчната основа, както целиш, за следващата година обаче.

# 78
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия.

Аз не ти разбирам въпроса, защото може би си го отнесла към българската систематика, която аз не познавам. Но към немската отнесено, някакси не make-ва sense. По-конкретно казано:

- може ли кой да си върне данъци - ти или детето?
Мда, много вероятно да го пречупвам през българската реалност. За мен става дума - още съм в България, скоро започвам работа в Германия с всички съответни данъци там. Детето също е в Бг, ще учи в Нидерландия, първо висше. Та не разбирам, за да си понижа данъчната основа, трябва ли да регистрирам детето като жител в Германия (ще си идва там за ваканции и празници) или няма нужда и може директно да отива да си учи?
От това донякъде ни зависи маршрутът за път, дати на заминаване и кой накъде Simple Smile
Надявам се така е по-ясно. Благодаря!
Изида, има такъв вариант ти да си върнеш данъци, има вариант и детето да си върне.
За теб:
Най-грубо, защото много бързам, но ми се иска да ти помогна. В Германия или получаваш Киндергелд, т.е. детски за детето, или получаваш т.нар. Фрайбетраг, т.е. сума, с която ти се намалява дан. основа. Обикновено казват, че при по-висока заплата, по-смислено / изгодно се оказва да си намалиш данъчната основа, но има елементарни калкулатори в интернет, с които може да се сметне.

Намаляването годишно е около 10 000 евро, актуализира се сумата с около 20-30 евро годишно... Точната сума за 2022 е 9984 евро. В този линк пише немалко:

https://www.verivox.de/geldanlage/ratgeber/studium-diese-kosten- … Steuer%20absetzen.

За детето:

Отделно от това, самото дете има право да си намали данъците (ако е дан. регистрирано в Германия) за книги, учебници и различни други разходи. Но не бива да е регистрирано адресно при теб, защото тогава ти нямаш право на това намаляване на данъците, т.е. невинаги го имаш. Но то така или иначе, учейки в Холандия, ще си се регистрира там, защото вероятно и холандците искат да се регистрираш адресно на място, за да имаш сметка, телефон, интернет и т.н.

И последен цитат:

Praxistipp: Was Eltern zu Unterhalt und Steuer wissen sollten
Bis zu 9.408 Euro pro Jahr können Eltern steuerlich geltend machen, wenn sie Sohn oder Tochter mit Unterhaltszahlungen unterstützen. Als außergewöhnliche Belastung können sie diesen Betrag jedoch nur geltend machen, wenn sie weder Kindergeld beziehen noch den Kinderfreibetrag in Anspruch nehmen. Haben die Kinder bereits eigene Einkünfte, werden diese ab einer Summe von 624 Euro pro Jahr vom Unterhaltshöchstbetrag abgezogen. Dagegen erhöht der Betrag sich um die Beiträge zur Basiskranken- und Pflegeversicherung. Voraussetzung dafür ist, dass sie ebenfalls vom Unterhaltszahler übernommen werden und noch nicht als Sonderausgaben geltend gemacht wurden.

Оттук: https://www.haufe.de/finance/steuern-finanzen/unterhalt-fuer-stu … n_190_527452.html

Последна редакция: ср, 22 юни 2022, 14:54 от chrissy

# 79
  • Мнения: 504
Chrissy, страхотна! Не мога да ти благодаря достатъчно Simple Smile Супер полезно, признателна съм!

# 80
  • Мнения: 18
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия.

Аз не ти разбирам въпроса, защото може би си го отнесла към българската систематика, която аз не познавам. Но към немската отнесено, някакси не make-ва sense. По-конкретно казано:

- може ли кой да си върне данъци - ти или детето?
Мда, много вероятно да го пречупвам през българската реалност. За мен става дума - още съм в България, скоро започвам работа в Германия с всички съответни данъци там. Детето също е в Бг, ще учи в Нидерландия, първо висше. Та не разбирам, за да си понижа данъчната основа, трябва ли да регистрирам детето като жител в Германия (ще си идва там за ваканции и празници) или няма нужда и може директно да отива да си учи?
От това донякъде ни зависи маршрутът за път, дати на заминаване и кой накъде Simple Smile
Надявам се така е по-ясно. Благодаря!
Изида, има такъв вариант ти да си върнеш данъци, има вариант и детето да си върне.
За теб:
Най-грубо, защото много бързам, но ми се иска да ти помогна. В Германия или получаваш Киндергелд, т.е. детски за детето, или получаваш т.нар. Фрайбетраг, т.е. сума, с която ти се намалява дан. основа. Обикновено казват, че при по-висока заплата, по-смислено / изгодно се оказва да си намалиш данъчната основа, но има елементарни калкулатори в интернет, с които може да се сметне.

Намаляването годишно е около 10 000 евро, актуализира се сумата с около 20-30 евро годишно... Точната сума за 2022 е 9984 евро. В този линк пише немалко:

https://www.verivox.de/geldanlage/ratgeber/studium-diese-kosten- … Steuer%20absetzen.

За детето:

Отделно от това, самото дете има право да си намали данъците (ако е дан. регистрирано в Германия) за книги, учебници и различни други разходи. Но не бива да е регистрирано адресно при теб, защото тогава ти нямаш право на това намаляване на данъците, т.е. невинаги го имаш. Но то така или иначе, учейки в Холандия, ще си се регистрира там, защото вероятно и холандците искат да се регистрираш адресно на място, за да имаш сметка, телефон, интернет и т.н.

И последен цитат:

Praxistipp: Was Eltern zu Unterhalt und Steuer wissen sollten
Bis zu 9.408 Euro pro Jahr können Eltern steuerlich geltend machen, wenn sie Sohn oder Tochter mit Unterhaltszahlungen unterstützen. Als außergewöhnliche Belastung können sie diesen Betrag jedoch nur geltend machen, wenn sie weder Kindergeld beziehen noch den Kinderfreibetrag in Anspruch nehmen. Haben die Kinder bereits eigene Einkünfte, werden diese ab einer Summe von 624 Euro pro Jahr vom Unterhaltshöchstbetrag abgezogen. Dagegen erhöht der Betrag sich um die Beiträge zur Basiskranken- und Pflegeversicherung. Voraussetzung dafür ist, dass sie ebenfalls vom Unterhaltszahler übernommen werden und noch nicht als Sonderausgaben geltend gemacht wurden.

Оттук: https://www.haufe.de/finance/steuern-finanzen/unterhalt-fuer-stu … n_190_527452.html

Здравейте, бих искала да попитам и аз по тази тема: бащата на детето ми работи два месеца за Германия. Назначен е с трудов договор и е попитал как може да кандидатства за детски.
От фирмата са му отговорили, че не може, защото детето не се води на един и същи адрес в България с него. Нямаме сключен брак. Разпитал е , но е с базов немски може би не е разбрал добре - аз да кандидатствам от България за тези детски.
Бихте ли могли да съдействате с информация ?
Благодаря предварително.

# 81
  • Мнения: 3 413
От познати, които имаха подобен казус знам, че за да получава детски детето трябва да е с постоянен адрес в Германия. Беше голям рев, като я приеха тая промяна.

# 82
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

Здравейте, бих искала да попитам и аз по тази тема: бащата на детето ми работи два месеца за Германия. Назначен е с трудов договор и е попитал как може да кандидатства за детски.
От фирмата са му отговорили, че не може, защото детето не се води на един и същи адрес в България с него. Нямаме сключен брак. Разпитал е , но е с базов немски може би не е разбрал добре - аз да кандидатствам от България за тези детски.
Бихте ли могли да съдействате с информация ?
Благодаря предварително.
Понеже мен цитирате, не съм запозната с помощите за деца в Германия.
Това, което обаче виждам, че видимо липсва в този казус е, че за момента няма как немската държава да разбере, че точно този човек е баща на точно това дете. Ако вие не сте женени, а детето живее на друг адрес, то някакво трето лице може да твърди, че това е неговото дете (примерно, нали), а държавата няма как да отсъди кой крив - кой прав, кой е баща и т.н.

Със сигурност има вариант да се нареди това, просто прочетете какви са изискванията да се получават детски за дете в чужбина, има десетки сайтове. Такива случаи има много тук, не може да няма решение.

# 83
  • Мнения: 9 387
chrissy,
Тези случаи заради точене на пари малко ги поотрязаха, защото реално децата не са немски граждани и не живеят в Германия.
Преди 8 г. дойдохме в Германия, докато не регистрирахме децата тук, не искаха са приемат молбата на мъжа ми. После ни изплатиха със задна дата детските, откакто той работи в Германия. Сега, доколкото знам вече и това е премахнато, вече не изплащат със задна дата.

# 84
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 448
Най-добре е да извадите многоезичен акт за раждане на детето, бащата с него може да подаде документи във Фамилиенкасе (а не във фирмата) и те ще задвижат процедурата, което включва и проверка, дали за това дете се получават детски в България.
Преди 8г (2014) мъжа ми подаде документи и получаваше детски, въпреки че децата нямаха адрес в Германия, това беше само 8-9месеца, след това и аз с децата се преместих. Тогава ми поискаха да извадя документ от Социално подпомагане, че не получавам детски и още един документ от Общината (служба ГРАО), нещо за семейно положение.
Имаше някакви промени, но е най-добре към Фамилиенкасе, а не към фирмата да се пита.

# 85
  • Мнения: 3 603
Много бих била признателна за насоки относно преместване на дете на 12 години в училище във федерална провинция Саксония, в частност Дрезден.
При следната особеност: детето не владее немски, не е живяло в Германия, но бащата живее и работи там вече 3/4 години.

Всякакви съвети и напътствия ще са полезни.
Включително - ако е възможно такова включване в образователната система на такъв етап, може ли да се случи по време на учебната година?

# 86
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 448
Аня, пиши и в другата тема в групите по държави. Дано там да има от тази провинция, защото темата за образованието си е по провинции. Моята дъщеря беше на 11г, като се преместихме в Хесен, но това беше преди 7г и не знам, дали може да е от полза в сегашната ситуация.

# 87
  • Мнения: 6 487
По принцип за Германия ще пиша, за Дрезден нямам лични впечатления.
Дете може да бъде включено в училищната система по всяко време на учебната година. Има т.н. Schulpflicht , който е важен и се следи строго.
Като невладеещо немски, детето ще бъде насочено към интеграционна паралелка или интеграционно училище (може в Дрезден да е с друго наименование) в което деца-чужденци изучават немски интензивно и някои базови предмети и според индивидуалния си напредък след тях биват насочвани към различни типове обикновени училища.
Добре е да помислите какви амбиции и цели има детето, какъв потенциал има също. Да се поинтересувате много подробно за немската образователна система и пътят до гимназии и университети. Тук има някаква информация по темата на български https://www.bgimigrant.com/info/%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D1%81%D0%BA%D … 0%B5%D0%BC%D0%B0/  , но потърсете и други източници.
В зависимост от целите и амбициите на детето, може да ви се даде конкретен съвет добре ли е или не такова местене на тази възраст.
Ако детето иска (и може) да става лекар, юрист, дипломат, архитект ... и т.н., е добре много сериозно да помислите ще има ли шанс да направи Абитур в Германия и с какъв успех, и оттам ще може ли да учи желаната специалност в университет.
Ако детето иска да е шлосер, застраховател, възпитател, техник, цветар и всякакви подобни професии, ще има всички шансове да сбъдне мечтите си в Германия.

Да, на 12 години е твърде рано. Но училищната система в Германия очаква децата да знаят още на 9-10 поне приблизително какво искат, също и от родителите им да имат реална представа какъв е потенциалът им. Гъвкава е системата, шансове за измъкване има, но трябва да се познава много добре.

# 88
  • Мнения: 3 603
Много благодаря за отговорите и насоките!

colibri, има ли конкретна тема, в която бих могла да повторя питането си? Не успях да открия.

# 89
  • Мнения: 1 590
В NRW за деца с миграционен произход се предлага и един час седмично обучение на роден език. Ако не в същото училище, то в съседно.
За български е трудно, но руски, турски, полски се предлагат.
Проучете и за българско неделно училище в Дрезден, поне да има контакт с други деца.

# 90
  • Мнения: 2
Здравейте на всички. Някоя от Вас дали е раждала в Германия? Интересувам се колко време те държат с бебето в болницата, ако всичко е наред?

# 91
  • Мнения: 6 487
1-3 дни при нормално раждане, 3-5 при секцио.

# 92
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Не ми се вярва да пускат 1 ден след раждане, обикновено бебето трябва да мине U2, което е на 3тия ден след раждането, освен ако не е уговорено предварително това да го направи педиатъра. Та по-скоро 3-4 дни при нормално раждане. Със секцио може и до 7 дни да се остане в болницата.

Но си зависи сигурно и от болницата, те как процедират по принцип.

# 93
  • Варна
  • Мнения: 948
Една нощ останах със сина си след тежко естествено раждане с разкъсвания и шевове. На U2 ходихме в болницата след няколко дена. Предполагам, че е индивидуално.

# 94
  • Мнения: 7 365
Насила никой никого не държи, можеш да се разпише и да си отидеш веднага лед раждането или когато решиш. Можеш да родиш и в къщи, т.н. Hausgeburt, ако намериш акушерка, навита да се включи  в авантюрата.

# 95
  • Германия
  • Мнения: 3 437
Аз след първото раждане останах 4 дни и не бързах да си ходя. След второто си тръгнах след 2 дни, като U2 си го направихме при педиатъра ни.

# 96
  • Мнения: 1 590
Насила никой никого не държи, можеш да се разпише и да си отидеш веднага лед раждането или когато решиш. Можеш да родиш и в къщи, т.н. Hausgeburt, ако намериш акушерка, навита да се включи  в авантюрата.

Може и в Geburtshaus, пак си тръгваш след това докато още държи адреналина.

На дъщеря ми беше в университетска болница - 3 дни и чао, трябват им легла.

# 97
  • Мнения: 1 114
Мен ме изписаха на 3ти ден след секцио, беше по мое желание. У2 беше на същия ден, там си подадох и документите за издаване на акт за раждане.
Най—доброто за мен беше да си се приберем вкъщи с бебчо, там храната беше ужасна и малко. Да не говорим, че половината не ставаше за ядене. Аз не можех да се движа нормално и ми беше много трудно да се грижа за бебето сама. Мм можеше да идва само за един час на ден, а други посещения не се разрешаваха така и така. Не че аз съм искала някой да идва, но имах нужда от помощ, а нямаше кой да ми помогне. Акушерките бяха отвратителни според мен. Бях в постоянен страх, че ще го изпусна при смяна на памперс или преместване от моето в неговото легло. Общо взето за мен престоя там след секциото беше оцеляване. Бебенцето на съседката по легло плачеше непрекъснато, та дори и моето да беше тихо нямах шанс да поспя изобщо.

# 98
  • Мнения: 234
Здравейте, не знам дали е по темата, но може ли някой да ми каже какво да  си взема от аптека в Германия за болки в кръста?

Общи условия

Активация на акаунт