Правни насоки от адв. Станислава Начева и юрист Елвира Димитрова

  • 22 445
  • 272
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1
Здравейте, адв. Начева и юрист Димитрова, искам да купя къща с двор, като продавачите са наследници на единият брат, който е починал и е получил имота чрез дарение от родителите, които да още живи. Другият брат е извършил преди 20 години убийство на балдъзата и затова е надарен само другия брат. Въпросният виновен брат има дъщеря и съпруга и е изчезнал от момента на убийството. Имам питане дали, ако се постави в нотариалния акт на покупката клауза за неустойка и връщане на парите от продавача при възникнало искане за плащане на запазената част от страна на дъщерята на виновния брат, ние ще трябва ли да плащаме тази запазена част. Поздрав и предварително благодаря

# 226
  • Мнения: 125
Здравейте имам върпос,
ако през 2023г. съм получавала преводи по western union i ria като семейна помощ от приятели трябва ли да се подаде данъчна декларация в началото на годината за тези суми?

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за закъснелия отговор.


      Данъчните задължения възникват ex lege (по закон) и стават изискуеми с настъпването на определения в конкретния данъчен закон падеж.
      Съгласно чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ се определят като доходи от други източници - получените парични средства от чужбина, чрез международните системи за бързи разплащания, като „Western Union“ и „Ria”, от различни физически лица. За тях се дължи подоходен данък в размер на 10 % от получените парични средства с неустановен произход.

      Съгласно чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ: „Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа.“
      Следователно, ако сте местно физическо лице по силата на постоянния си адрес в Република България - ще сте носител на задължението за данъци за придобити доходи от източници в страната или чужбина. Тези парични суми са облагаем доход и не попадат в изключенията предвидени в чл. 13 от ЗДДФЛ.
      Трябва да декларирате получените суми в срок до 30 април на годината, следваща придобиването им с Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2023 г..
      В зависимост от размера на сумите и съответно данъка за тях, недекларирането може да осъществява състава на престъплението по чл. 255, ал. 1, т. 1 от НК. В тази връзка "данъци в големи размери" са тези, които надхвърлят три хиляди лева.

      Според ЗДДФЛ не се смята за доход полученото имущество чрез дарение.
      Ако получените от Вас суми са посочени като дарение - преминаваме към определения от чл. 44 и сл. от ЗМДТ ред, според който: с данък върху даренията се облагат имуществата, придобити по дарение.
      Не се облагат имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи.
      Според чл. 48 от ЗМДТ - Освобождават се от данък даренията с хуманитарна цел на лица с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто и социално слаби граждани.
      Декларацията по чл. 49 от ЗМДТ се подава е двумесечен срок от получаване на дарението. Данъкът се заплаща в общината по постоянния адрес, съответно по седалището на данъчно задълженото лице.

      Успешна и щастлива нова година!

# 227
  • Мнения: 125
Добър ден.
Преди да задам въпроса си, бих искал да уточня времева линия
- декември 2021 г. - умира баща ми. От началото на 2022 г. до май 2023 г., понеже в това време уча във ВУЗ, получавам наследствена пенсия.
-юни 2022 г. - умира майка ми.Поради житейски обстоятелства, не съм се сетил да подам документи за наследствена пенсия за нея. През юни 2023 - провеждам държавния си изпит.През юли 2023 г., умира баба ми.Интересното е, че ноември 2023 г. от нищото получавам превод от НОИ за наследствена пенсия, въпреки, че не съм продължил висшето си образование. Потенциално важен факт, е, че в този месец - ноември 2023г., получих дипломата си.
Въпросът ми е, защо получих наследствена пенсия през ноември ?
Благодаря предварително и се извинявам, ако съм пропуснал нещо, добавил нещо в излишък или се изказвам несмислено.

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за закъснелия отговор.

      Според чл. 82, ал. 1 от КСО:

      Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването ѝ, ако учат - за срока на обучението, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако учат и ако са се инвалидизирали до 18-, съответно до 26-годишна възраст. Децата, които се считат за учащи, се определят с Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.
      За установяване статута на учащ на лицата, когато не са представени съответните документи, се ползват данните от регистрите на Министерството на образованието и науката, присъединени към системата за автоматизиран достъп до регистрите на централната администрация.
      Срокове за изплащане на наследствените пенсии:
= на лицата, обучаващи се във висшите училища, създадени по реда на Закона за висшето образование (ЗВО), както и организациите по чл. 47 от ЗВО се изплащат за срока, вписан като начало и/или край на последната сесия за семестъра в представения документ; когато не е посочен срок, пенсията се изплаща до края на месеца, предхождащ месеца, посочен в графика за изпитните сесии на съответното учебно заведение.

      За да получите пенсия за ноември 2023 г., но между май и ноември да не сте получавали такава - тази или е свързана с някакво уравняване на суми от тяхна страна, или е погрешно направен превод, или е свързана с данните, които самият ВУЗ подава за Вашия статут и изпитните сесии. Съжалявам, че не мога да Ви дам по-конкретен отговор, но имайте предвид, че ако сте получили суми, които не е следвало да получавате - НОИ изпращат уведомления и искат възстановяване на сумите. 

      “При смърт на осигуреното лице съпругът (съпругата), децата и родителите имат право на еднократна помощ и на наследствена пенсия.”
      При смърт на двамата родители (осиновители) децата имат право на наследствена пенсия, която се определя от сбора на пенсиите на починалите.

      Т.е. наследствена пенсия имате право само за починалите си родители до навършване на 26-годишна възраст.
      За тях имате право и на еднократната помощ при смърт. Децата на починалото лице имат право на тази помощ, независимо от това дали са учащи се или не са учащи се, дали са пълнолетни или са непълнолетни. Тя може да бъде поискана в срок 3 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината, в която е настъпила смъртта на осигуреното лице.

   
      Съжалявам, за лошите събития в живота Ви, надявам се нова година да Ви донесе положителни емоции!

# 228
  • Мнения: 125
Здравейте! Част от селото, в което живее баща ми вече пети ден е без ток. Няма застраховка на имуществото. Можем ли да имаме претенции към електропреносното дружество?

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      В следващите редове, ще се опитам да съм Ви полезна, ако отново попаднете в същата ситуация.
      Според Общите условия на договорите за достъп и пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на електроразпределителните дружества и становището на КЕВР:
      Потребителите, които са останали без ток повече от денонощие в районите, в които не е обявено бедствено положение, имат право на компенсации. За останалите се счита, че е налице форсмажор (непреодолима сила), но омбудсманът на Република България счита, че това не трябва да спира гражданите да търсят правата си. По повод на това в официалния сайт е качена Инструкция за действия в такива ситуации:
https://www.ombudsman.bg/bg/n/ombudsmanat-diana-kovacheva-s-instruktsiya-ka-2146

      В обобщение на това:
      Ако захранването не бъде възстановено до 24 часа, дружеството заплаща еднократна компенсация от 30 лева на всеки клиент. Ако прекъсването на захранването продължи над 36 часа, тогава за всеки последващ период от 12 часа се заплащат по 20 лева на всеки клиент, до възстановяването му.

      В срок до 5 работни дни, считано от датата на събитието, клиентът писмено уведомява дружеството за причинените вреди.

      Може да се подават жалби/сигнали към съответното електроразпределително дружество или искове по съдебен ред. Те може да са групови - когато са увредени повече лица.
      Могат да се завеждат и при претърпяна конкретна щета, в резултат на преустановяване на електрозахранването, например повреден електрически уред.

      Успешна и щастлива нова година!

# 229
  • Мнения: 4
Здравейте адв. Начева и юрист Димитрова,
Имам следния въпрос. Бременна съм с термин 14 Април. На 29 февруари се пада 45 дни преди термина. На 24 февруари подписвам брачен договор (изненада ни бебето,но запазихме желаната дата). Искам да взема фамилията на годеника ми и се чудя ще имам ли проблем с болнични и майчинство, защото се съвпада всичко заедно.За да изляза в майчинство какви документи ми трябват? Срока между 24 и 29 е кратък и се притеснявам, че ще имам проблем с смяна на името. Как трябва да процедирам ако е възможно да си сменя името и да нямам проблем с болнични и майчинство. Благодаря ви предварително за отделеното време. 😊

# 230
  • Мнения: 13
Привет адвокат Начева и юрист Димитрова,

В процес на развод съм и се опитваме да се споразумем. Имаме общо жилище което е ипотекирано и остават още 7 години от ипотеката. Искам да прехвърла ипотеката на мое име и да продължа да я плащам. Искам да платя 1/2 на бившия ми мъж и той да ми прехвърли неговия дял.

Предложих му половината от стойността на имота закупен преди 2.5 години и без да бъде ремонтиран. Той не е съгласен и иска 1/2 от пазарна оценка в момента.

Аз съм с родителските права , но имота е СИО и не е семейно жилище. Ако се съдим, какво ще трябва да му изплатя ако той се откаже от своя дял?

Благодаря

# 231
  • Мнения: 1 357
Здравейте адв. Начева и юрист Димитрова, имам следното питане и ви моля за отговор, наследник съм на някакви порутени сгради, земята вече приживе е прехвърлена на другите наследници. Въпросните сгради са ползвани за жилище и години са стояли, един от наследниците е подал имота декларация и съответно и аз фигуриром там. Бих искала да дам отказ от наследство, реално аз нито съм ползнавала тази декларация, нито съм ползвала нещо от тези сгради, целта ми е да нямам нищо общо с тези хора. Възможено ли е отказа от наследство при това положение?

# 232
  • Мнения: 834
Привет, кога човек може да си купи 1 г стаж за да се пенсионира?

# 233
  • Мнения: 10
Здравейте,

На 31.01.2024 г. подписах заповед за освобождаване от работното място на основание чл. 328, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда (КТ), поради намален обем на работа. Това ми бе съобщено веднага след изтичане на болничен, взет за гледане на болно дете. Съгласих се със ситуацията, но вчера разбрах, че една моя колежка, която бе назначена на 4-часов работен ден е назначена на пълен работен ден на същата позиция. Моля да ме ориентирате какви са правата ми в тази ситуация и има ли шанс при обжалване на заповедта (доколкото знам в двумесечен срок от подписването на заповедта) да получа парично обезщетение в размер на няколко работни заплати? Нямах никакво намерение да споря и водя дела, но в днешно време хората все повече са склонни да склонят глави и някак ме гложди отвътре чувството на несправедливост. От моя страна всичко, което е било необходимо, касаещо работния процес е било изпълнено. Според Вас има ли смисъл да се обжалва при така създалата се ситуация?

Предварително благодаря!

# 234
  • Мнения: 154
Здравейте, при брак между двама души, ако единият има потребителски кредит от преди брака на негово име, при смърт или невъзможност за погасяване трябва ли заема да се погасява от някого и от кого? Не зная дали има застраховка.
И още един въпрос-понеже не познавам баща си, когато почине ако е имал кредити аз ли трябва да ги погасявам като негово единствено дете? Какви са ми правата?

# 235
  • Мнения: 2
Здравейте Уважаема/Уважаеми адв.Начева и  юрист Димитрова.
Роднина на потърпевшия-
Нужен ми е адвокат с опит в семейното право за Пловдив е по удобно.
Ситуацията е заплетена и сложна.
Накратко ще се опитам да опиша ситуацията-бащата е в затвора(втори път)получава от бившата му приятелка документи за отнемане на родителските му права.
Брак нямат.
Доколкото съм запозната и съм изслушала само едната страна на потърпевшия-водено е дело за издръжка с клаузи кой/кога да вижда/взема детето и т.н от клаузите от страна на майката не се изпълняват до толкова,че по време на свободата му се измества в друг град с новия си приятел и контактите с бащата се изпълняват само когато е удобно на майката.
При връзка чрез нея с детето тя може би намира причина (Не му се говори,навън е ,зает е …)и разговора спира дотук.
Наясно ми е,че има настройване срещу другата страна(детето)и така докато лицето не влиза в затвора,майката и новия и приятел + детето се прибират в населеното място отново.
При поредно повикване за контакт с детето ,то вече казва на новия приятел(тати) и контактите изтъняват все повече до ден днешен.
Лицето(роднина)осъдено да плаща издръжка-не изплаща.
Как да му се помогне,защото той е категоричен ,че няма да се откаже от детето си.
Моля за препоръки за добър срециалист в областта.
Както и Вашето виждане по темата.
Благодаря

# 236
  • Мнения: 146
Здравейте, уважаеми юристи! Уважавам труда и усилията, които се вложили за призванието и самочувствието да споделяте знанията си! Работя по общински проект за оползотворяване на биоотпадъци. Отговарям за качеството и технологията на крайния продукт. Преди повече от година стана нещастен случай с фатален край при товарни дейности. По длъжностната характеристика, нямам отговорност към тази дейност. Има директор, отговорен за обекта,който в процеса на разследване  е обект на отговорност, както и ЗБУТ. Към мен от въпросния директор, на чиято подчиненост съм, е отправено искане да се явя на разпит при разследващия следовател. Мога ли да откажа това, след като не съм призован от разследващи следовател? Как да постъпя, за да защитя интересите си?

# 237
  • Мнения: 125
Здравейте,
под апартамента където живеем има помещение, което се дава под наем. И сега искат да го направят на ресторант. Преди време имаше заведение и не можехме да спим. Постоянен шум, а вечер музика. Викахме полиция. Собственика на помещенията иска да направи общо събрание на входа, който е от 5 етажа за съгласие. Въпроса е, колко човека трябва да си дадат съгласието за да стане този ресторант? И ние можем ли изобщо нещо да направим за да предотвратим да стане ресторант под дома ни? Казахме, че не сме съгласни, но явно това не е от значение


      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      Според чл. 38 Закона за устройство на територията (ЗУТ) - В надземните етажи на жилищна сграда освен жилища могат да се изграждат и ателиета и кабинети за индивидуална творческа дейност, а в първия етаж, в полуподземния етаж или в подземния етаж - гаражи, по изключение трафопостове, както и други обекти и съоръжения на техническата инфраструктура при съблюдаване на санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и на нормите за безопасност.
      Обекти за стопански и обслужващи дейности в новоизграждаща се жилищна сграда се предвиждат в подземния, в полуподземния и в първия етаж, ако са осигурени самостоятелни входове към тях и са съобразени със санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания.

      Съществуващо жилищно помещение или самостоятелно жилище на първия етаж на жилищна сграда може да се преустрои с промяна на предназначението му за магазин или за други обслужващи дейности, при спазване на санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и ако се осигури самостоятелен вход извън входа и общите помещения на жилищните етажи. В тези случаи се изисква решение на общото събрание на собствениците и изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици на жилища - непосредствени съседи на обекта.
      Самостоятелни обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена сграда, могат да се преустройват и да променят предназначението си по общия ред, без да се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост, при условие че се спазват изискванията на ЗУТ и не се допуска наднормено шумово и друго замърсяване.

      Всяка община има Наредба за реда и условията за извършване на търговска дейност на своята територия.
      В общия случай - регистрацията на търговски обект става с подаване на заявление за работно време в съответната Община.
      Например - съгласно чл. 4 от Наредбата на Столична община, при упражняване на търговска дейност в стационарен обект, физическите и юридически лица заявяват работното време на обекта в районната администрация по местонахождението му. Принципното положение, залегнало в чл. 4а от Наредбата е, че работното време на търговски обект в урбанизирани територии може да е в рамките от 06:00 ч. до 23.:00 ч.. Ако обаче търговският обект с дейността си предизвиква шум и се намира на отстояние до 30 метра от жилищни сгради, както и за обект, разположен в сграда с режим на етажна собственост, работното време е от 06:00 ч. до 22:00 ч..
      В изключение от това правило търговецът, съгласно чл. 4а, ал. 3 от Наредбата може да предложи работно време извън посоченото, като в този случай следва да представи протокол от Регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ) или лицензирана лаборатория за съответствие с допустимите нива на шум в и около обекта.
      За търговски обект, находящ се в жилищна сграда с режим на етажна собственост се изисква и съгласие на 50 % + 1 от собствениците, включително съгласието на всички непосредствени съседи. Наличието или липсата на необходимите предпоставки за вписване на удължено работно време се проверяват от компетентният орган, който може да откаже вписване на удължено работно време, ако прецени, че те не са налице.
      Кмет на район може със заповед едностранно да промени работното време, ако в рамките на една година са констатирани две или повече жалби от граждани за наднормени нива на шум, чиято основателност е доказана с протоколи за замерване на шум от РИОКОЗ, два или повече случая на неспазване на работното време, установени по надлежния ред от служители на общинската администрация или от полицията.


      Столичен инспекторат могат да извършат проверка, относно: поставени маси, столове, хладилни витрини, кашпи, колчета, чистотата около търговския обект и др..
      Когато шумът от заведение е над допустимите норми и/или извън определените часови диапазони - се подава сигнал до органите на реда или в РИОКОЗ. Последните правят специално замерване за шума, ако е над установените по стандарт норми, се дават предписания на фирмата, ако тя не ги изпълнява - следват имуществени санкции. 

      Поздрави и успешно развитие на казуса!

# 238
  • Мнения: 125
Здравейте, имаме половин декар място, което преди това е било земеделска земя. Сега са го разделили на парцели, всички са закупени, но ни казаха, че трябва да сменим ПУП. Имам няколко въпроса:
- При промяна на ПУП всички ли съседи трябва да участват, или всеки си го сменя за себе си?
- Може ли на границата със съседа, без да се спазват 3 метра отстояние, но ако предварително вземем съгласието на съседа, да поставим преместваем обект/контейнер/?
- И последно за всички тези въпроси, а и други, които ще бъдат на дневен ред с какъв специалист трябва да се консултираме? Идеята е да поставим бунгало за сезонно ползване, на този етап не желаем да строим.
Благодаря предварително!

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.


      Подробният устройствен план (ПУП) конкретизира устройството и застрояването на отделните поземлени имоти в границите на населеното място. Той се създава на база на Общия устройствен план (ОУП).
      ПУП на имот определя следните негови характеристики: граници, предназначение, режим на устройство, параметри на застрояване.

      Според чл. 135 от ЗУТ - Собствениците, носителите на ограничени вещни права и концесионерите могат да правят искания за изменение на устройствените планове с писмено заявление до Кмета на съответната Община, а в изрично определени случаи - до Областния управител или до Министъра на регионалното развитие и благоустройството.
      Към искането/заявлението се прилагат:
= документ за собственост;
= скица на имота;
= скица - предложение за изменението;
= задание по чл. 125 от ЗУТ;
= квитанция за внесена такса за услугата;
= ако се иска свързано ниско застрояване - съгласие на собствениците на съседни урегулирани имоти;
= проект на ПУП, изготвен от архитект с проектантска правоспособност в 3 екземпляра - един оригинал и две копия и цифров модел в CAD формат на графичната част.
   
      Подаването е възможно:
= на гише в център за административно обслужване или
= по електронен път чрез системата за сигурно електронно връчване - https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/obshtinsk … irani+uslugi/2001

      В едномесечен срок от постъпване на заявлението - компетентният орган със заповед, въз основа на становището на Главния архитект, разрешава или отказва да се изработи проект за изменение на плана.

      Във втория етап на процедурата:

      Изготвеният проект се внася в Общината в три екземпляра със Заявление по образец и приложени документи. Съседите служебно се уведомяват за промяната и при възражение имат двуседмичен срок за да възразят. След изтичане на срока, ако липсва възражение проектът се внася за разглеждане в Общински експертен съвет по устройство на територията (ОЕС). ОЕС издава решение въз основа на което кметът издава заповед за одобрение на ПУП.

      Заявление може да бъде подадено или от собственика на земята, или от друго лице, за което е учредено правото на строеж.

      Според Допълнителните разпоредби на ЗУТ: "Преместваем обект" е обект, който няма характеристиките на строеж и може след отделянето му от повърхността и от мрежите на техническата инфраструктура да бъде преместван в пространството, без да губи своята индивидуализация и/или възможността да бъде ползван на друго място със същото или с подобно предназначение на това, за което е ползван на мястото, от което е отделен, като поставянето му и/или премахването му не изменя трайно субстанцията или начина на ползване на земята, както и на обекта, върху който се поставя или от който се отделя. Преместваемият обект може да се закрепва временно върху терена, като при необходимост се допуска отнемане на повърхностния слой, чрез сглобяем или монолитен конструктивен елемент, който е неразделна част от преместваемия обект и е предназначен да гарантира конструктивната и пространствена устойчивост на обекта и не може да служи за основа за изграждане на строеж.
      Самата специфика на поставяне на такъв обект зависи от режимa на съответната община.

      Адвокат - специалист по ЗУТ, архитект или проектант според мен ще Ви бъде полезен и ще даде най-точни отговори на Вашите въпроси.

      Поздрави и успех!

# 239
  • Мнения: 125
Здравейте ,
 имам няколко въпроса  ,  моля за помощ тъй
 като никъде не намирам отговори .Ще съм много благодарна ако ми отговорите :
Майчинство съм 2ра година ,което изтича на 11.02.2024г , но наскоро разбрах, че съм отново бременна с термин 02.07.2024г.
Как според вас ще бъде най - добре финансово да постъпя ? Да си прекратя майчинството и да излезна в болничен до раждането на детето ,или след изтичане на втората година да си взема полагащата ми се отпуска( работодателя ме задължава ) и тогава да излезна 45 дена болничен ?
Доколкото знам ,при първия вариант ,ще взимам 50%от майчинството и сумата за болничния , но не знам той на каква база ще се изчислява .Осигуровките са ми върху реалната заплата .
И въобще как да постъпя ,че да взимам добро  майчинство и с второто детенце ?
Благодаря предварително !

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви и извинете за много закъснелия отговор.

   
      Лицата, които имат право на парични обезщетения при бременност и раждане са тези, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, с вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” на ДОО.
      При настъпване на риска “бременност и раждане” държавното обществено осигуряване предоставя следните обезщетения:

= парични обезщетения при бременност и раждане, които се изплащат за срок до 410 дни;
= парични обезщетения в размер 50 на сто от обезщетението при бременност и раждане за срок до 410 дни, когато не се ползва отпускът за бременност и раждане;
= парични обезщетения при раждане на дете за срок до 15 дни;
= парични обезщетения при раждане на дете след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 дни.

      Отпуск за отгледане на дете до 1 година:
= 410 дни:
== 45 календарни дни преди раждането - болничният лист се издава еднолично от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната;
== 42 календарни дни непосредствено от раждането - от лекаря, който е водил раждането; ако раждането е станало без медицинско наблюдение - от личния лекар;
== 48 календарни дни (продължение на предходния болничен лист).
      Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст:
= 365 дни.

      Изчисляването на парично обезщетение при бременност и раждане се изчислява на дневна база и се определя в размер 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение (среднодневния осигурителен доход).
      Важно условие е върху тях да са внесени или дължими всички осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство да бъдат внесени за периода от 24 календарни месеца назад преди началото на отпуска по майчинство.


      Когато бременната работничка или служителка желае да излезе в отпуск по-рано от законово предвидените 45 дни преди термина, то е препоръчително периодите на отпуск да нямат прекъсване, за да може обезщетението, което се изплаща след раждането, да се изчисли на база дневното възнаграждение, което работничката/служителката е получавала през последни 24 месеца, считано преди отпуска поради временна неработоспособност.

      Ако през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (за първо дете) - лицето отново придобие право на парично обезщетение при бременност и раждане (за второ дете) - обезщетението се определя в размера, определен по чл. 49, ал. 1 от КСО (като за първото дете), ако това е по-благоприятно за лицето.
      Т.е. застъпването ще е по-благоприятно за майката.


      Но все пак адвокат - специалист в областта или счетоводител ще Ви даде най-добри насоки по въпроса.

      Поздрави и успех с прекрасните събития в живота Ви!

Общи условия

Активация на акаунт