Пародонтоза - тема 2

  • 24 537
  • 384
  •   1
Отговори
# 360
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Понеже от години търся парадонтолог в Бургас и не съм намерила, само един зъболекар има изкарана такава специализация преди години, но определено сега не му се занимава

# 361
  • Мнения: 2 264
По скрийншотите, които имам от старите теми, е спрягано името на д-р Мария Коджабашева като добър специалист за целта, но съм сигурна, че имаше и други препоръки, както и за Варна имаше препоръки. Прегледайте старите теми и темата Модерно лечение пародонтоза в България 2009 - нещо такова е името, ако не сте, там имаше такива препоръки.

Една седмица след второто и последно засега почистване при д-р Абриз, аз вече не съм убедена, че бих отишла отново при нея, като оставим настрана локацията на кабинета и. Прочитайки старите теми, стигам до заключението, че работата и е била доста "бърза", а и установих че имам зъбен камък по вътрешната повърхност на долните зъби, а после се сетих и че не помня да е работила там с машинката, което за ходене за две процедури според мен не е допустимо, предвид че този специалист се очаква да работи по-щателно от всички останали. Очаквах и че ще работи последователно зъб след зъб, а втория път като отидох имах чувството че на око преценява къде да мине още веднъж. Първите дни след почистването, нямах болки, но сега усещам венците си болезнени и възпалени, като болката ту се появява, ту намалява,и макар че може да е нормално, ще се консултирам и с друг доказан специалист.

Тета, със сигурност за човекк като мен, който доколкото разбирам е точно толкова млад, колкото си била ти когато са ти намерили заболяването, е шок това, което се случва, предвид че в най-близкото ми обкръжение няма човек с по-добра устна хигиена, който да ползва конци и т.н. и въпреки това само аз имам този проблем. Предвид че съм в шок очаквам в най-добрия случай малко по-емпатично отношение, ако не пълно разбиране. Логично е да търся причини, и според мен е полезно за всички да споделя. ВЕроятно зъболекарите не могат да кажат, каква е точната причина, а то няма и една единствена причина, не изключвам на някои от тях и да не им се занимава да мислят за това, но връзки има и някои са документирани в научни изследвания, а аз обичам да чета такива, защото информацията е сила, като някои от тези рискови фактори са диабет, имунни проблеми, Епщайн бар, затлъстяване, тютюнопушене, бременност и хормонални проблеми, та дори и използването на кръворазреждащи не в този ред по значимост. Лично в моя случай рисков фактор беше и фактът че зъболекарят ми отказа да ми прави почистване по време на бременността въпръки че имах кървене. Викна ме да ходя след това. Абсолютно безсмислено. Дали това ще върне времето назад - не. Дали може някой да влезе, да прочете това и да се замисли - по-скоро вероятно предвид липсата на информация. Моят подход ще бъде да се опитам да работя по всички рискови фактори, които има при мен, и няма да спра да се интересувам, докато не намеря за себе си отговори, не за да върна времето назад, и да живея в отрицание, а за да не отричам актуалната ситуация и да си помогна занапред като обърна внимание и на общото си състояние, вече поради още една причина, защото хората са склонни да неглижират, ако нещо не касае прякото им оцеляване.

Ако не бях четящ човек, никога нямаше да разбера, че имам реактивиран Епщайн бар например, след като никой лекар не искаше да ми обърне внимание или просто вдигаха рамене. А че съм стресирана и притеснена не е повод за ехидни коментари. Аз си имам и други проблеми. Имам си и рефлукс, който не мога да овладея от доста време.. Знаехте ли че науката е открила връзка и между рефлукса и пародонтита? Освен това известно време приемах и антидепресанти, които не ми бяха крайно необходими, но мислех че по-лесно ще премина през един по-кофти период за мен. Знаете ли защо ги спрях - заради сухота в устата, което водеше до влошаване на хроничния ми тогава фарингит. Дали пак бих взимала антидепресант, ако не е наистина наложително при това положение - ами по-скоро не.

Включително ще споделя, че мои познати използват системата на DrEllie и имат подобрение на субективните си оплаквания като болки и субективно усещане за възпаление т.н. отделно от лечението, което провежда зъболекарят им, та ще опитам и проверя и това, и най-малкото ще го обсъдя с лекаря си дали ще навреди ако не помогне.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 11:32 от Fiona Apple

# 362
  • Мнения: 68 647
Ще споделя един нов метод за почистване на зъбен камък, става въпрос за последващото поддържащо такова, не за инициалната терапия, въпреки че и в нея би могло да се приложи, това не знам, защото я минах отдавна.
На последното поддържащо чистене докторът ползва т.нар. перио флоу - зяпнах аз, и почна да пръска водата, аз чаках кога ще застърже с инструмента, чаках, и чаках, и това така и не стана. Като дойде паузата за плюенето, веднага го попитах почнал ли е всъщност да чисти, и какво е това новото, с което ме чисти, и при което грам не боли и не стържи с желязото...
Та разпитах си го аз, и съм във възхита от този нов метод на чистене. Абсолютно безболезнено, абсолютно приятно дори, усещаш през цялото време само леко пръсколевене на водичката. Попитах това нещо маха ли всъщност налепите и камъка, или само пръска, успява ли да свърши работа...каза да, дори вътре в джобовете чисти.
Та препоръчвам го, това идвах да кажа, този нов метод.
На  air flow с което понякога ви пръскат содата накрая на почистването, се слагало специален накрайник, и специален разтвор пръска и маха камъка - нещо такова аз поне го разбрах, може в интернет да имза и по-добре обяснено.

# 363
  • София
  • Мнения: 17 775
Фиона, не се засягай, всеки си дърпа килимчето към себе си. Аз на 27-8 видях първата рецесия на венците, но тук 40 години се спрягаха за невръстни само защото си е за собственото дупе.
Човешко е, предполагам.
Чети, интересувай се, щом това е твоят начин, вярвам и на всеки критично мислещ човек.

# 364
  • Бургас
  • Мнения: 15
Понеже от години търся парадонтолог в Бургас и не съм намерила, само един зъболекар има изкарана такава специализация преди години, но определено сега не му се занимава
Кого имате предвид, аз само за д-р Зигов съм чувала?

# 365
  • Мнения: 2 264
При вас след почистване има ли някакви болки във венците/под зъба с непостоянен характер и кога отминават? Почнах яко да психирам вече, а може би няма нужда. Запазването на час при друг пародонтолог май няма и да е толко лесно, колкот си мислех 😎

# 366
  • Мнения: 2 264
Ъпдейт, за който се чудих, но все пак мисля, че е редно да го кажа за хората, които все още се ориентират и търсят.
Днес бях на консултация при един от най-спряганите пародонтолози тук, ако не и най-спрягания, който отхвърли диагнозата пародонтит. Имам рецесии, вследствия на травматизъм - бруксизъм и травматично четкане. Болките ми са от чувствителността на емайла, тъй като на определени места почти не е останал венец. Аз вярвам, че такива грешки са възможни за редови зъболекари, които и без това не ги интересува много. Но малко ме смущава факта, че специалист пародонтолог ме диагностицира с умерен генерализиран пародонтит.

# 367
  • София
  • Мнения: 17 775
Коцилков ли?

# 368
  • Мнения: 2 264
Той, да. И после как да имаш доверие…

# 369
  • София
  • Мнения: 17 775
А ти си сигурна, че имаш напреднал тоест?
Снимка имаш ли, то се вижда и там колко е стопена костта?

# 370
  • Мнения: 2 264
Не, склонна съм да вярвам на Коцилков, че са рецесии. Стопяване няма. Има струпване на зъби и изкривявания. Той беше убеден още като погледна снимката, а после се увери и като прегледа венците. Но каза, че подобна рецесия е рисков фактор за парадонтит. Тоест не може да остане така, трябва да се покрият поне най-засегнатите зъби според него. Не знам дали да търся още мнения, струва ми се, че е наясно по това, което прочетох за него. Ако някой вече ходи при него и има желание, може да ми пише на ЛС.

# 371
  • София
  • Мнения: 11 489
Аз започвам все повече да се притеснявам за открития кюретаж във вторник следващата седмица. Трябва да си купя инжекция Дексаметазон, която била ... според зъболекаря против подуване и други неща, не запомних. И сега чета, че при лечение на хипертония (аз пия хапчета за високо кръвно от поне 8 години), не е много добре да се прилага, ще звъня утре на кардиоложката, тя е против всякакви инжекции и допълнителни (за нея излишни намеси) и просто знам какво ще ми каже.
Зъболекарят каза, че няма как да няма никаква болка след процедурата, но ще споделя като мине.
Съфорумникът назад, който каза, че нямал абсолютно никакви болки след открит кюретаж (каза, че е имал 2), може би да не е правил открит?

Все пак не съм го минала и ако е прав и при мен мине като при него, имам желание да го почерпя лично Grinning

НО, определено съм се спекла Frowning1

Последна редакция: ср, 27 мар 2024, 22:19 от miamim

# 372
  • Мнения: 1 589
Не, склонна съм да вярвам на Коцилков, че са рецесии. Стопяване няма. Има струпване на зъби и изкривявания. Той беше убеден още като погледна снимката, а после се увери и като прегледа венците. Но каза, че подобна рецесия е рисков фактор за парадонтит. Тоест не може да остане така, трябва да се покрият поне най-засегнатите зъби според него. Не знам дали да търся още мнения, струва ми се, че е наясно по това, което прочетох за него. Ако някой вече ходи при него и има желание, може да ми пише на ЛС.

А какво предлага за тази рецесия на венеца? Защото на мен ми предложиха присадка на тъкан ,вземата от небцето....гледах клип в нета за какво става дума...варварска история. Та търся друг начин да се справя с проблема.

# 373
  • Мнения: 2 264
Същото и при мен. И то на повече от едно място. Не знам само дали само от небцето вземат или има и друг вариант за присадка. Но първо трябва да се види дали ще подлежа на ортодонтско лечение.

Другият вариант бил да се пломбира оголената част, чувам че се прави от други зъболекари, но можело пломбата да дразни венеца още повече. Не знам как съм се докарала чак до тука, ама бая чувствителност имам и съм склонна да мисля и за операция. Ще видя какво ще ми предложат и ще мисля. Все пак ще бъде и цифра, нямям понятие каква.
Чета в разни източници, че когато няма стапяне на костта няккво частично възстановяване на венеца е възможно. Ама вече как и дали в моя случай би могло да се получи - не зная. Венецът отзад на долните предни зъби също е доста оголен, като се замидля е така откакто бях ученичка, просто сега е по-зле - там кожата не си я представям да се възстанови изобщо, ама знам ли.

# 374
  • Мнения: 81
Ще споделя един нов метод за почистване на зъбен камък, става въпрос за последващото поддържащо такова, не за инициалната терапия, въпреки че и в нея би могло да се приложи, това не знам, защото я минах отдавна.
На последното поддържащо чистене докторът ползва т.нар. перио флоу - зяпнах аз, и почна да пръска водата, аз чаках кога ще застърже с инструмента, чаках, и чаках, и това така и не стана. Като дойде паузата за плюенето, веднага го попитах почнал ли е всъщност да чисти, и какво е това новото, с което ме чисти, и при което грам не боли и не стържи с желязото...
Та разпитах си го аз, и съм във възхита от този нов метод на чистене. Абсолютно безболезнено, абсолютно приятно дори, усещаш през цялото време само леко пръсколевене на водичката. Попитах това нещо маха ли всъщност налепите и камъка, или само пръска, успява ли да свърши работа...каза да, дори вътре в джобовете чисти.
Та препоръчвам го, това идвах да кажа, този нов метод.
На  air flow с което понякога ви пръскат содата накрая на почистването, се слагало специален накрайник, и специален разтвор пръска и маха камъка - нещо такова аз поне го разбрах, може в интернет да имза и по-добре обяснено.
Не е измама просто е част от протокол разработен от една от фирмите предоставящи продукти за почистване на плаката и зъбния камък и до колко е ефективна е индивидуално за всеки случай. Има и други интересни процедури за борба с пародонталните заболявания, които се правят в следващи посещения, след
 почистване с утразвук и айрфлоу. Физиотерапия бейби Simple Smile) ((:

Общи условия

Активация на акаунт