Защо Румъния вече не е на една река разстояние от България?

  • 10 723
  • 247
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 752
Взаимствам заглавието на статия, публикувана в Капитал наскоро, за да задам въпроса - кои са причините да изоставаме в сравнение с румънската ни съседка.

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2023/04/13/ … reka_razstoianie/

След дълъг спринт, Румъния днес е в пъти по-добре по редица икономически показатели от България.

Живеещите на север от Дунава още не се чувстват богати, но бързото приближаване на западноевропейския стандарт ще промени това.

Най-мащабната разлика между двете държави е в борбата с корупцията и ефективните присъди за стотици политически фигури от всяко ниво.

Последна редакция: нд, 23 апр 2023, 09:49 от ierldan

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Какво значи "в пъти"? Колко пъти и кои показатели са "в пъти"?!
По-добре са по повечето икономически показатели, това е съвсем вярно, въпросът ми е конкретно за пътите (немислимо, светлинни години и т.н.).

# 2
  • Наблизо
  • Мнения: 6 238
Съгласна съм с част от поста на ЧС,но бих добавила,че те си имат Молдова да им идват имигранти,говорещи същия език и изобщо почти същите хора,но бедни и готови да им работят кофти работата.
При нас не идва никой.

# 3
  • Мнения: 5 331
Според мен и ние вървяхме в правилна посока и нямаше да има чак такива разлики, но преди 2-3 години тръгнахме назад. Мисля, че заслугата за това е на външна намеса. Мое лично мнение, не ангажирам никого с него. Според мен една определена държава не желае да загуби влиянието си в България и използва всички възможни средства за това.

# 4
  • Наблизо
  • Мнения: 6 238
Бел,не мисля че това е проблема.Конкретната държава по тази логика би се опитвала да дестабилизира и Румъния,тъй като тя подкрепя бившата им република Молдова,има граница с Украйна и т.н.Имат повече хора,повече се и подкрепят (аз съм в чужбина и румънците си имат хчголеми общности,помагат си и са задружни).И имат повече залежи от нас,като по-голяма държава и не са толкова зависими.Не знам как стоят нещата със селското стопанство,но предполагам че е доста по-добре.

# 5
  • Мнения: 1 752
Е как не идва, колко “руски” акценти се чуват сред обслужващия персонал? Всички бивши съветски републики потенциално могат да научат български. Има голям pool за избор. Само че заплащането, предполагам, не им харесва. Не колкото в Румъния.

# 6
  • Наблизо
  • Мнения: 6 238
Могат,идват и работници,но не е същото като молдовците за румънците.Всички молдовци имат право на румънски паспорт (имат и на български,но мисля че има повече правила) и да работят наравно с другите и остават или са по границата и пътуват.
При нас е много по-сложно започването на работа,не мисля че имат и възможност да се пазарят и да си избират работата и после и да останат да живеят в България.

# 7
  • Мнения: 1 752
Ми то пак на държавно ниво не е направена сметката - при демографски срив и глад за ниско квалифициран персонал, каква трябва да е политиката?

ПС. За това, че Румъния е по-голям пазар, не съм съгласна. Накои от най-успешните държави са малки по размер - Люксембург, или Словения, като по-близък географски пример. Важното е да имаш собствена unique selling point.

Последна редакция: нд, 23 апр 2023, 11:47 от ierldan

# 8
  • Мнения: 18 652
Съгласна съм с част от поста на ЧС,но бих добавила,че те си имат Молдова да им идват имигранти,говорещи същия език и изобщо почти същите хора,но бедни и готови да им работят кофти работата.
При нас не идва никой.

Молдовците са една шепа народ и трудно могат да повлияят генерално на пазара на труда. Евентуално в пограничния район да има някакво значение. Отделно румънският им е като македонския за нас.

# 9
  • Мнения: 5 283
Разликата в разстоянието съществува и между Чаушеску и Живков. Само погледни какви международни отношения е поддържала Румъния, а какви България... Да, имат подобен старт след режима, но не еднакъв.

# 10
  • Мнения: 5 331
Бел,не мисля че това е проблема.Конкретната държава по тази логика би се опитвала да дестабилизира и Румъния,тъй като тя подкрепя бившата им република Молдова,има граница с Украйна и т.н.
Скрит текст:
Имат повече хора,повече се и подкрепят (аз съм в чужбина и румънците си имат хчголеми общности,помагат си и са задружни).И имат повече залежи от нас,като по-голяма държава и не са толкова зависими.Не знам как стоят нещата със селското стопанство,но предполагам че е доста по-добре.
А не се ли опитва? Нямаше ли скоро информация точно за Молдова, че някой иска да направи там преврат?

# 11
  • София
  • Мнения: 2 225
Румъния следва една последователна пропаганда продължаваща над 150 години, че държавата им принадлежи географски към Централна Европа, а културно към Западната част на континента. Тази пропаганда е в основа на румънските монарси до Втората световна война, но и на собствения им интернационалния комунистически елит по време на Източния блок, когато се създават филма "даки" през 1967г., чрез който показват и на Източния блок, че те са други хора, те принадлежат към другата част на континента. Прочетете какво означава името "Румъния" и втория куплет от националния им химн и ще видите каква амбиция гонят. Северните ни съседи няма да се спрат, докато не получат признанието на Западния свят, че Румъния е част от него, а това ще го постигнат чрез реформи по западен образец и развита икономика догонваща западните. Имат заложена цел - следват я и постигат успехи.
За съжаление ние нямаме никакъв идеал, който да ни свързва с Европа. От Освобождението си до ден днешен сами детронираме/убиваме/сваляме всеки, който желае да насочи развитието на България към Европа, защото е в ущърб на едни чужди, източни интереси. Скоро ще пишем в такива теми, но Румъния ще е заменена с Македония, Сърбия, Албания, а ние ще си тъпчем още на същото ниво.

# 12
  • Мнения: 12 337
Доста отговори са дадени в самата статия. Имало е някакъв момент,  в който Румъния е изоставала от нас, но той е много далеч във времето и е обясним както с остеритета на Чаушеско, така и с  различния начин, по който са се развивали след това. Подходите ни са били съвсем различни във всички отношения. Пускам статията в скрит текст

Скрит текст:
Годината е 2007, пада се 13 април - уикендът на Великден. Варна и цялото северно крайбрежие са окупирани от румънци. "Всеки уикенд, откак сме в евросъюза, е така", обяснява продавачка в магазин в центъра на морския град. "Опразниха дори Adidas-а", отбелязва минувач. "Да не съм в Букурещ, веее", провиква се недоволен варненец.

Това са скици от комичния репортаж на "Капитал" от първата пролет на членството в ЕС. Границите се отвориха, единственият тогава мост се препълни, а северните курорти се видяха в чудо, когато румънските туристи се изляха с хиляди по пътищата и хотелите.

Това беше внезапен досег на българската икономика с румънската в ЕС. За бизнес, израснал в югоембаргото и затворените граници, и за хора, свикнали да мислят за съседите си като за изоставащи, това първо осъзнаване на силата и възможностите на общия пазар беше шок, но и обещание. Няма как, изглеждаше тогава, нещата да не стават по-добре.


Да, румънците (изненадващо) имаха по-висок стандарт, но имаха същия манталитет, Букурещ беше най-големият близък метрополис за цяла Североизточна България и ако пътищата и жп линиите се оправеха, а Шенген махнеше границата, връзките щяха да са още по-лесни. Еврофондовете щяха да се излеят, а икономиката щеше да се устреми в небето.

Точно 16 години по-късно отново е Великден и въпреки че нещата изглеждат подобни, нещо е различно.

Румънските туристи са редовно присъствие по Северното Черноморие, но стандартът им е вече доста по-висок. Букурещ се сближи много повече с Виена, отколкото с Варна, Шенген е все така далеч, пътищата са все така разбити, а мостовете на Дунава изглеждат все по-дълги и трудни за пресичане. Икономиките минаха през няколко кризи и след всяка от тях румънската ускоряваше по-добре. А най-сериозната, но недоловима разлика, е в манталитета, който се промени бавно, но значително (за да разберете колко, опитайте се да дадете подкуп на румънски пътен полицай - но не отговаряме за последствията).

И защото сравнението е основният начин да измерваш скоростта, с която се движиш, "Капитал" пресече Дунава и отиде да провери какво помогна на Румъния да ускори така. Срещнахме се с икономисти, анализатори, политици и бизнесмени от Букурещ и Клуж, за да установим какво стои зад румънския модел и къде и как той се различава от българския.

Ефектът на инфлацията върху стрoителния сектор и пазара на жилища


Да започнем със статистиката
Пресичането на моста при Русе, както е ясно отдавна, е приключение. Огромните и нарастващи опашки от ТИР-ове, както и не твърде добрата инфраструктура от двете страни на моста, затвърждават усещането, че се намираш в граничен, не свързан регион.

Румъния, особено в частта си след Дунава - т.нар. Влахия, се усеща като България. Пътищата не са твърде добри, а всичко в радиус от десетки километри около Букурещ са разпръснати села и квартали, засмукани от центрофугата на огромния метрополис.

Но влизането в града, който според статистиката е малко под 2 милиона, а неофициално доближава 3, променя нещата. Букурещ, който е отделен регион в Румъния, е изключително богат. По БВП на глава от населението в паритетна покупателна способност, той е по-богат от Виена и е почти двойно по-развит от София.

Това е изражение на случилото се в страната в последните години. При почти изравнени нива с България на БВП на човек през 2005-2006 г., Румъния до 2022 г. се покачва с 41 процентни пункта, като задминава Хърватия и се изравнява с Унгария и Португалия - 77% от средното за ЕС. Това е двойно по-бързо от темпа на България за същия период, която в момента се намира на 59% от средното.

БВП обикновено не е най-сигурният измерител за това дали гражданите на дадена държава усещат забогатяването, но числата за Румъния са категорични във всяка област. Повишаването на стандарта на живот личи и в данните за потреблението, където ножицата между двете страни бързо се разтваря след 2007 г. в полза на румънците (виж графиките). По данни на Евростат средната годишна заплата в Румъния достига 13 хил. евро през 2021 г., докато в България тя е с около 20% по-ниска.
Реалната производителност на труда също лети - за региона около Букурещ например за периода 2010-2019 г., средногодишната промяна е 7.9% - почти четири пъти по-висока от тази за България и сравнима единствено с Ирландия.

Все още коте, не тигър
Ако говорите с обикновени румънци по улиците, това все още не е усещането им. Подобно на българите, те все така се усещат като изоставащи и догонващи и недобре платени. Това се дължи на няколко фактора.

Букурещ се сравнява с Виена по БВП на глава от населението и това личи
Букурещ се сравнява с Виена по БВП на глава от населението и това личи Фотограф : Димитър Марков
Средните заплати в страната се увеличават, сравнено с България, но Румъния все така има третата най-ниска минимална заплата в ЕС27 с 515 евро на месец (при 400 евро в България), като е изпреварила единствено Латвия (500 евро/месец). Професорът по икономика Моника Роман от Букурещкия университет по икономически изследвания поставя това в контекст. "Тази заплата се покачва до 3000 леи (малко над 600 евро - бел. ред.) през 2023 г., но това е бруто. Нетната минимална заплата е около 1900 леи (385 евро). За сравнение, средната нетна заплата в страната през декември 2022 г. е 690 евро, а за Букурещ е почти 1100 евро." Според нея почти 2 милиона души в страната се осигуряват на минимална заплата.

Роман казва, че за нея едно от най-позитивните неща, които са направили управляващите в последните години за икономическото развитие, е ударното вдигане на минималната заплата. Тя е повишена 15 пъти от 2011 г. насам заедно с пенсиите. Това безспорно се е отразило на покупателната способност на населението - според българския бизнес, който работи в Румъния, средата стойност на пазарната количка при румънеца е 3-4 пъти по-висока от тази в България.

Въпреки драматичните прогнози в годините назад на икономисти, че румънският бюджет и икономика ще страдат от тази политика, засега не се забелязва такъв ефект. "Този ръст на заплатите не доведе до сериозна инфлация, защото имаше истинска икономическа нужда от това увеличение, румънската икономика го покри чрез производствения си капацитет", казва Роман.

Все още ниските спрямо евростандарта заплати, при това изкривени към долната част на ножицата на доходите, обясняват липсата на усещане за "икономически тигър", каквото например имаше в Ирландия.

Другата причина е, че страната все още не е видяла сериозни инфраструктурни проекти, които да отразяват този ръст. Магистралният пръстен на Румъния тепърва ще се гради и завършва, дори околовръстното на Букурещ на места още е подобно на софийското преди години - с две ленти. ЖП инфраструктурата също е в подобно на българското състояние, което обяснява автомобилните навици на румънците. Заради причини, към които ще се върнем след малко, инфраструктурното строителство в страната не бумти.

Също така богатството е концентрирано в няколко региона на страната, които, въпреки че са много повече и по-развити от българските такива, все още не могат да променят усещането в страна от 19 милиона души.

Елате след няколко години
Това е на път да се промени. Има няколко показателя, които предсказват бъдещето. Първо, бавната, но сигурна трансформация на Румъния от страна, която праща имигранти, в такава, която получава. Според статистиката през 2016 г. годишната квота за чуждестранни работници (извън ЕС) е била 3 хил. души. През 2022 г. тя е 100 хиляди. Те са предимно от Азия - Шри Ланка, Бангладеш, Виетнам. Основният сектор, който ги привлича, е строителният, но присъстват и в други като земеделския, разказва бившият министър на труда Виктория Александру, а това се потвърждава и от опашките пред агенцията за издаване на разрешителни.

В Румъния, има същия проблем, както в България с изтичането на мозъци.Тук все пак има опити те да бъдат върнати. Междувременно, Румъния компенсира чрез ефективно привличане на професионалисти от Изток, от които работодателите са изключително доволни.

Румъния има и активна политика по привличане на диаспората си отвън, която се координира от офиса на президента. В Националния план за възстановяване и устойчивост има заложени 165 милиона евро за финансиране на изследователски проекти, като вече са получени над 200 кандидатури на учени от цял свят и те ще се преместят да работят в страната.

Заедно с Министерството на труда и Министерството на финансите търсим начин да привлечем хора в публичния сектор, които са компетентни в дигиталната трансформация. Не е просто, тъй като те са много търсени и в частния сектор, но е фактор за развитие на бизнес средата.

Като стана дума за плана за възстановяване, Румъния за разлика от България работи активно по прилагането му. Пример за разликата между двете страни са парите по инструмента за справедлив преход (преходът от въглища), които България дори не е договорила, а Румъния вече започва да инвестира тази година.

Друг важен маркер е брутото капиталообразуване, или казано по друг начин - как се движи инвестирането в икономиката. Според анализ на Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика в Румъния за последните 5 години то се движи с годишен ръст от около 4.5%, при 0.2% в България. Иначе казано - през 2022 г. в румънската икономика се инвестира с 57% повече спрямо 2010 г., а в българската този показател за промяна е отрицателен -3%.

Съвкупността от тези движения може да доведе Румъния на прага на още по-сериозна промяна. Според изследванията в ЕС на начина, по който икономиките се сближават със средното, има тенденция качествената промяна да се усеща след преминаването на прага от 70% от средното за съюза БВП на глава от населението. Такъв е например случаят с Португалия и Ирландия, чиито икономики ускоряват значително след този праг. Тоест преминала тази граница, силно възможно е румънската икономика да продължи да ускорява, докато се изравни със средноевропейските нива.

Или както го обобщава Велин Ганев, чиято фирма държи 50% от румънския пазар на касови апарати и който живее в Румъния от 90-те: "В един момент се говореше, че Румъния е назад спрямо България и в следващия момент само една година по-късно беше пред България във всички насоки. Става въпрос само за желание - ако Румъния пожелае да направи нещо за секунди и това нещо се получава за много кратко време." (Виж текста за българския бизнес тук на стр. 16.)

Букурещ се препълва и въпреки всички опити, проблемът с колите там е по-тежък от София
Букурещ се препълва и въпреки всички опити, проблемът с колите там е по-тежък от София Фотограф : Димитър Марков
Хора, планини и още нещо
И тук нашето пътуване от другата страна на Дунава стига до най-важния въпрос - защо е възможно тези две земи да се различават така и защо в бъдеще ще се различават все повече? Какво е станало, че Румъния - близка по манталитет, история и развитие до България, се движи толкова по-бързо.

За това има два структурни фактора и един политически.

Структурните са по-големият пазар и географската близост до Западна Европа. Румъния се състои от три големи области и има три политически култури с различни традиции, казва проф. Кристиян Първолеску - декан на Университета за политически науки и публична администрация. "Влахия е повече като България, Молдова е по-бедна и свързана с Русия. Трансилвания е много различна. Те са моторът на развитието заедно с големите градове - Букурещ, Тимишоара, Клуж и дори Яш", обяснява той. Според него оттам идва и виталността на гражданското общество (репортаж от втория град Клуж очаквайте в следващия брой).


Но населението невинаги означава просперитет - 170-милионният Бангладеш и 10-милионна Швеция са примери за това. А както анализаторът Сорин Йонита от Expert Forum обяснява, географията "може да има някакво значение за западната част на Румъния, но по-голямата страна има по-големи вътрешни неравенства".

"Дори да имате партия на власт, тя не е толкова домиинираща навсякъде. И така има различни хора по места, с които да се договорите. Има конкуренция в корупцията, а това също е важно"Сорин Йонита, Expert Forum
"Дори да имате партия на власт, тя не е толкова домиинираща навсякъде. И така има различни хора по места, с които да се договорите. Има конкуренция в корупцията, а това също е важно"Сорин Йонита, Expert Forum Фотограф : Димитър Марков
Затова е сложно да се оспори фактът, че най-важен изглежда третият фактор. В разговорите винаги се достига до една точка и тя е до болка позната и на двете страни - корупцията. Онази спирачка, която винаги е стояла върху колелетата в тази част на Европа.

И на този коловоз, най-видимо и най-устойчиво, съдбите на Румъния и България се разделят.

За да разберете колко удивително е това разминаване, ето ви сравнение: когато влизаше в ЕС, Румъния беше там, където България е през 2020 г. - една партия (Социалдемократите) контролираше почти всичко, от кметове до централна власт. Корупцията беше добре организирана, а далаверите на всички нива - повсеместни.

Фактът, че избраният през 2004 г. за президент Траян Бъсеску е противник на социалистите и съумява да сглоби правителствена коалиция без тях, му дава малък прозорец от време, в което слага Моника Маковей за правосъден министър и ѝ развързва ръцете. Тя реформира създадената проформа години по-рано за пред ЕС Антикорупционна дирекция и я превръща в истински инструмент за борба с политическата корупция. Също така успява да назначи за главен прокурор 33-годишната Лаура Кьовеши, малко преди парламентът да отнеме на министъра правото да прави това и да го прехвърли към висшия съдебен съвет.

Това, което следва в Румъния, прилича повече на гражданска война или на операция "Чисти ръце" в Италия. В рамките само на първите три години над 400 политици са обвинени, а десетки от тях попадат в затвора. В годишните доклади на антикорупционната прокуратура има хиляди дела, заведени за корупция срещу всяко ниво на управление - от местната до националната власт. През 2012 г. е осъден бившият премиер Нъстасе, през 2015 г. са осъдени петима министри, 21 депутати и кметът на Букурещ. Повечето присъди са ефективни - тези хора лежат в затворите, което изиграва сериозна възпираща роля.

Така се оказва, че всичко, което е било необходимо на Румъния в онзи момент, са две жени с воля и кураж и малко невнимание от страна на политиците.

Когато за последно се срещнахме с Маковей през 2014 г., тя отдавна беше освободена като министър на правосъдието и беше евродепутат. Сега се е оттеглила от политическия живот изцяло. Но това не ѝ пречи да оцени изключителния и кратък шанс, който има през 2005 г. "Имаше 80% одобрение в хората за членството в ЕС и заради него политиците трябваше да направят нещо за борбата с корупцията. Това е уникална ситуация. Това беше пълна случайност и мисля, че не би се повторила отново", казва тя днес при срещата си с "Капитал".

"За първи път в историята на Румъния политици влизаха в затвора. Никой не вярваше, че премиери и министри ще бъдат осъдени. И хората свикнаха с тази идея. Всяка система зависи не толкова от писаните правила, а от хората, които я населяват. Те правят системата добра"
Маковей още помни първият случай на обвинен политик - вицепремиерът в правителството, в което е и тя - Джордж Копос. "В новините казаха, че го викат на разпит, и на заседанието на кабинета той метна към мен куп документи и каза "ето моята защита, занеси ги на прокурорите". Аз ги метнах обратно и му казах, че не съм куриер, да си ги занесе сам. После премиерът Търичану обяви, че иска да знае предварително, ако някой от правителството или управляващата коалиция бива разследван. Аз го погледнах и му отговорих: "Няма да знаете. И аз няма да знам." Копос е осъден на 4 години затвор за неплащане на данъци.

Анализаторът Кристиян Първолеску смята, че това е бил еднократен шанс. "Днес това което се случи преди, не би било възможно в Румъния. В тази нелиберална Европа, не. Виждам какво става в Израел, Унгария. Ние тук имаме сравнителна независимост на съдебната система, а политиците не биха имали куража да се намесят брутално."

Маковей обаче смята, че политиците са се окопитили и напоследък се опитват да овладеят структурата и да я подчинят. Но нейното наследство е устойчиво: Лаура Кьовеши беше избрана за европейски прокурор, а само за този декември и януари осъдените за корупция в страната са 95 души.

Държава с корупция срещу корупция с държава
Според българския Антикорупционен фонд, който от години следи развитието на най-значимите разследвания по високите етажи на властта, в периода 2014 - 2020 г., са заведени дела за 63 престъпления по 49 казуса. Общото съотношение на влезлите в сила осъдителни към оправдателни присъди по анализираните от АКФ случаи, отнасящи се единствено до високите етажи на властта, е три осъдителни към четиринадесет оправдателни присъди. В България продължава да няма нито един влязъл в затвора бивш министър.

За разлика от всички други писти, по които тичат донякъде сравнимо, по тази България и Румъния живеят в различни галактики - все едно ги дели не Дунавът, а Атлантика.

Събеседниците на "Капитал" например посочват, че корупция в Румъния със сигурност има: последният осъден през март е висш член на социалистическата партия и председател на регионален съвет, който е избягал в Италия. Но сравнението е между някой, на когото личният лекар е предписал сироп за кашлица, и болен от двустранна пневмония в село без доктори - вторият може да не пие нищо, но дробовете му са запушени. Тук дори асфалтът от пътищата изчезва безнаказано.

Румънците днес живеят много по-добре, отколкото преди 10 г. и затова не се интересуват от политика. Предприемачеството със сигурност е по-развито днес, но липсват политически ентусиазъм и общи цели. Затова и корупцията остава на заден план от медийното внмание.

Така излиза, че от членството в ЕС насам, от едната страна на Дунава се изграждаше модел на държавно контролирана корупция, а от другата той беше разбит. "Моята основна заслуга беше в това да отворим очите на хората, че няма недосегаеми. И на тях това им хареса", казва Маковей.

Един интересен резултат е, че в Румъния за разлика от България, няма национално изградена стратегия за кражба на еврофондове. "Политиците ги беше страх да го правят", казва Дан Барна, бивш министър на еврофондовете и лидер на "Спаси Румъния". Сорин Йонита, чиято организация следи корупцията на местно ниво, също казва, че при еврофондовете такава няма - за разлика от разпределянето на държавни пари, където има клиентелизъм. Според едно изследване само 1 от 7 европейски договора се дава в поръчка с един кандидат, докато в България това доближава 1 от всеки 2.
Това ни връща към темата от преди малко: защо няма много големи румънски строителни компании за инфраструктура, както и защо търговете за пътна и жп свързаност се движат бавно. Най-голямата такава поръчка наскоро беше спечелена от румънската Coni SRL в консорциум с българската "Трейс". Ще бъде интересно да се проследи дали в една по-добре изчистена система тези дейности се вършат по-бързо и качествено и дали след няколко години Румъния няма да е надминала България и в това.

Съседи в периферията
По пътя обратно към Русе се минава край Гюргево: мястото, на което се планира Априлското въстание. Преди 150 години българските революционери и поети пресичат Дунава, за да се организират и да донесат обрат в историята на страната си. Днес романтика няма - само дълги опашки от ТИР-ове, чакащи на шенгенската граница между двете държави.

“Не мисля, че румънците разбират България, за тях тя е страната между Румъния и Гърция”

Първата българска жп линия Варна - Русе не е реновирана и няма да бъде скоро - тук все пак е периферията на Европа, а не центърът. За София - Русе дори няма мечти. За сметка на това работите по скоростната линия Букурещ - Гюргево летят и през септември тази година, влакът ще позволява да се стига от Русе до летище "Отопени" за под час. Така поне една малка част от България ще се закачи за румънския локомотив.

По темата работиха и Васил Минков, Моника Върбанова

# 13
  • Мнения: 41 661
Бел,не мисля че това е проблема.Конкретната държава по тази логика би се опитвала да дестабилизира и Румъния,тъй като тя подкрепя бившата им република Молдова,има граница с Украйна и т.н.Имат повече хора,повече се и подкрепят (аз съм в чужбина и румънците си имат хчголеми общности,помагат си и са задружни).И имат повече залежи от нас,като по-голяма държава и не са толкова зависими.Не знам как стоят нещата със селското стопанство,но предполагам че е доста по-добре.

Румънците не са толкова податливи като нас, докато у една голяма част от българския народ сляпата любов към братушките е вкоренена на генетично ниво.


ПС. За това, че Румъния е по-голям пазар, не съм съгласна. Накои от най-успешните държави са малки по размер - Люксембург, или Словения, като по-близък географски пример. Важното е да имаш собствена unique selling point.

Да, ама това е висша математика, а ние говорим за основни неща, а именно привличане на инвестиции. И когато идва инвеститор гледа какъв е вътрешният пазар и колко работна ръка има, а това е пряко свързано с населението. И други неща гледа, разбира се, но сега за това говоря.

# 14
  • Мнения: 1 752
LS съгласна съм с теб, само не разбрах защо наричаш румънската политика “пропаганда”, а не самосъзнание, по този начин му отдаваш спуснато “отгоре” значение, сякаш само някаква малка част от населението (управляващите), определя посоката. Според мен е въпрос на национален консенсус, че посоката е политическа стабилност и западен модел.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 225
Ierldan, защото проектът наречен Румъния възниква по интересен начин, но се съгласявам и приемам забележката. Съгласна съм, че вече става въпрос за национален консенсус, който подкрепя последователността на тази, продължила над век политика, чиято главна цел е Румъния да бъде извадена от представите за една държава в Югоизточна Европа, а да бъде възприемана като част от Централна Европа, член на Западното семейство. Тази последователна политика дава своите положителни резултати за икономическото и културно развитие на страната.    
Тук се крие и разковничето, BeautifulM, защо Румъния не може да бъде дестабилизирана от каквито и да е антиевропейски нагласи, за разлика от нас. Румънците здраво са прегърнали идеята за Европа и агресират срещу всеки, който се опитва да ги отдалечи от нея, а ние агресираме срещу всеки, който размаха пръст на Русия.

Няма как да се съглася с bell_87, поне не и за последните 3 години, защото ние сме в една антиевропейска политика още от самото ни влизане в ЕС. Вече известните т.нар. 12 години управление на една уж евроатлантическа партия отвориха доста повече врати за руска намеса във вътрешните ни политика, като така затвориха редица врати за европейско развитие на много наши сектори. Именно нехайството на нашите политици след 2007г. направи процепът между Румъния и България още по-голям вместо да се движим в пакет. В Румъния се развиваше съдебна система, корупцията се преследваше, арестуваха се министри, а тук корупцията държи държавата за заложник вече 16 години, а това отблъсква Европа. Не, че в Европа няма корупция, но не и такава, каквато е тук. Имаме три партии (2 от тях уж евроатлантически) в сегашния парламент, в които членуват хора санкционирани по Магнитски и то по обвинения разиграни преди последните 3 години.  
Точно сега се сетих, че румънските евродепутати бяха тези, които застанаха зад българския народ в протестите  срещу "евроатлантическата" партия през 2020-та.

# 16
  • Мнения: 2 946
Цитат
За сравнение, средната нетна заплата в страната през декември 2022 г. е 690 евро, а за Букурещ е почти 1100 евро." Според нея почти 2 милиона души в страната се осигуряват на минимална заплата.
Средните нетни заплати излизат горе-долу равни с българските. Но деклариращите МРЗ като брой са толкова колкото и в България, при 3 пъти по-голямо население. А ако се включи интервал 20-30% над МРЗ, България сигурно ще дръпне напред като брой. Ей това е доста ясен показател от къде идват тия разлики в икономиката.
 
Румънците не са толкова податливи като нас, докато у една голяма част от българския народ сляпата любов към братушките е вкоренена на генетично ниво.
Българският народ сляпо обича всеки, който му хвърли по 50 лева на калпак ей така, за Коледа, за Великден, за каквото дойде. И затова икономическата политика в последните 20+ години се изчерпва с раздаването на помощи и на бонуси за държавната администрация, независимо кой е на власт.
Външните влияния нямат общо, те може да са замесени във външната политика на България, но причината икономиката да боксува си е само вътрешна.

Да, ама това е висша математика, а ние говорим за основни неща, а именно привличане на инвестиции. И когато идва инвеститор гледа какъв е вътрешният пазар и колко работна ръка има, а това е пряко свързано с населението. И други неща гледа, разбира се, но сега за това говоря.
А още повече гледа какъв е шанса държават да му открадне бизнеса чрез изненадващи промени в законите или чрез акции на прокуратурата и т.н. В България почнеш ли да си много успешен и трябва да си подариш поне половината бизнес на правилните хора.
Ей това е голямата разлика - в останалите биш соц. страни бившите комунисти си изградиха бизнеси с откраднатите средства и после ги развиват, а в България изхарчват откраднатото и търсят следващото успешно нещо, което да заграбят. Ама като го заграбят не го развиват, а само го източват.
При т.б. преход навсякъде се е крало много, ама другите по някое време са продължили нататък и са направили нещо с откраднатото, а България - не, останала си е на фаза да се краде всичко възможно.

Последна редакция: нд, 23 апр 2023, 17:21 от bboiko

# 17
  • Мнения: 1 752
ЧС, пак не съм съгласна за размера на пазара. Естония например също е малка, бивша съветска република, не мисля че просперира по модера висша математика. Самата аз съм живяла в много голяма и много малка европейски държави и мога да кажа, че точно и двете имат отделни, добре дефинирани предимства. Ей ги и Турция и Гърция са до нас - лесно е за сравнение. Но продължавам да твърдя, че USP или тясна специализация много помагат, ако си малка държава.

Bboiko, с част от поста ти не съм съгласна. Не мисля, че можеш икономически да предвиждаш дали сме на едно ниво. Фактът, че се укрива толкова много, означава че не е привлекателна за инвестиции България. Пък после и SMEs не могат да просперират - кафенета, ресторанти, хотели, всякакви обслужващи чистачи, разносвачи, колетаджии. Разни ноктопластики, строители на черно и други мутро и мутресо обслужващи - да, вероятно, но много ли са горните като процент, никой не може да каже. Така че са догадки дали сме на равно, малко вероятно. А и София не е БГ. В Румъния има цели райони, с етнически унгарци, германци и сърби, етно профилът също е друг, няколко са им центровете. Въпреки че  големи тълпи от представители на малцинствата им, определено са по-назад светлинни години и от нашите, но са успешни имигранти де - при нас пъстреят с чехлите, полите, семките и крясъците на пазара😊. Местните си ги подминават. Какво могат да направят. В ЕС сме.

# 18
  • Мнения: 41 661
Е, аз писах, че не правя пълен анализ и че има и други фактори. Но все пак лично съм говорила с хора, избиращи къде да строят завод, и винаги по-големият местен пазар и наличието на работна ръка са били важен фактор.

# 19
  • Мнения: 2 946
Не мисля, че можеш икономически да предвиждаш дали сме на едно ниво.
Не е предвиждане, а просто наблюдение - гледаш колко големи инфраструктурни проекти и реформи са завършени и с какъв резултат. Гледаш развитието на производство и големия бизнес и сравняваш възможностите на средния гражданин с тези на останалите европейски държави.
Нали това е целия смисъл на сравнението, иначе все можеш да повтаряш, че нищо не е ясно, че може и да било много добре, не се знаело и т.н. То ти и това точно повтаряш във всички теми.

но много ли са горните като процент, никой не може да каже.
Напротив много лесно може да се каже, ама никой от управляващите (от която и партия да са) няма интерес да го направи. Лесно може да се измери потреблението на горива, храни, електроника, автомобили и прочие и да се сравни с декларираните доходи. В България почти всички потребителски стоки са внос, така че парите рано или късно излизат на светло, не е като да се въртят само в свктора на сивите услуги.

Освен това винаги може да се сравни статистическото разпределение на доходите и разходите с това в страните със светла икономика. Както съм писал и преди - няма как в Германия ~50% от хората да са над средната заплата, а в България да са ~10% и да казваш, че не е ясно голяма ли е сивата икономика. Същото е и с бизнесите, чиито консумативи също са предимно внос - не стават в Германия един автосервиз да декларира примерно €100 хиляди разходи за консумативи и €100 хиляди печалба за годината, а в България, при същите разходи за консумативи да декларираш €1000 печалба или да твърдиш, че си на загуба. Тия части не ги хвърлят на боклука, че да изчезнат сами.
Същото е и с незаконния реекспорт на лекарства - как може журналистите да могат да го хванат и докажат, а държавата - не?

Тоест накрая всичко опира до това, че много се краде, ама не само политиците, а масово се краде - 80%+ от народа и затова нищо не се прави по въпроса - обществото иска да се краде безнаказано. Ама не проумява, че трябва да има и от кой да се краде...

Последна редакция: нд, 23 апр 2023, 19:28 от bboiko

# 20
  • Мнения: 5 331
Няма как да се съглася с bell_87,
Скрит текст:
поне не и за последните 3 години, защото ние сме в една антиевропейска политика още от самото ни влизане в ЕС. Вече известните т.нар. 12 години управление на една уж евроатлантическа партия отвориха доста повече врати за руска намеса във вътрешните ни политика, като така затвориха редица врати за европейско развитие на много наши сектори. Именно нехайството на нашите политици след 2007г. направи процепът между Румъния и България още по-голям вместо да се движим в пакет. В Румъния се развиваше съдебна система, корупцията се преследваше, арестуваха се министри, а тук корупцията държи държавата за заложник вече 16 години, а това отблъсква Европа. Не, че в Европа няма корупция, но не и такава, каквато е тук. Имаме три партии (2 от тях уж евроатлантически) в сегашния парламент, в които членуват хора санкционирани по Магнитски и то по обвинения разиграни преди последните 3 години.  
Точно сега се сетих, че румънските евродепутати бяха тези, които застанаха зад българския народ в протестите  срещу "евроатлантическата" партия през 2020-та.
Е, и аз няма как да се съглася с всичко това, но няма да споря.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 1 876
Румъния и при комунизма беше по-добре от нас. Вярно е, че ги държаха изкъсо, селата им бяха едни кални с по една асфалтирана улица, а повече ресурси се хвърляха в градовете, но си бяха по-добре от нас. Освен това мисленето им е различно, самочувствието също.

# 22
  • Мнения: 46 591
Основен фактор според мен е делът на сивата икономика. Официалните показатели са далеч от реалните.
По отношение на брой раждания може да се каже, че сме на едно ниво. Румъния 1.6, България 1.56.

# 23
  • Мнения: 4 814
Румъния и при комунизма беше по-добре от нас. Вярно е, че ги държаха изкъсо, селата им бяха едни кални с по една асфалтирана улица, а повече ресурси се хвърляха в градовете, но си бяха по-добре от нас. Освен това мисленето им е различно, самочувствието също.

С какво точно са били по-добре?

# 24
  • Мнения: 12 337
Румъния и при комунизма беше по-добре от нас. Вярно е, че ги държаха изкъсо, селата им бяха едни кални с по една асфалтирана улица, а повече ресурси се хвърляха в градовете, но си бяха по-добре от нас...

Една доста близка до действителността статия /според всичко, което съм чувала от съвременници и чела/.
https://www.cross.bg/rymuniya-dulg-chayshesky-1470460.html

# 25
  • Мнения: 9 152
Румъния и при комунизма беше по-добре от нас. Вярно е, че ги държаха изкъсо, селата им бяха едни кални с по една асфалтирана улица, а повече ресурси се хвърляха в градовете, но си бяха по-добре от нас. Освен това мисленето им е различно, самочувствието също.
Бяха много по- зле от България. Това за 80- те години. Бях със семейството си на екскурзия, през Европа, с кола и си спомням беднотията в Румъния.
Празни магазини, кални неасфалтирани улици;  като минавахме през малки градчета и села, децата се събираха на тумби и ни махаха с ръце, просеха.
Радваха се на всичко. На бонбонче, на сапун, на острилка, на моливче.
Честно казано, Румъния не я мисля.
За мен е важно ние да сме добре.
България да просперира. Да разберем, че трябва да отстояваме културата си, талантите си, богатото си духовно наследство, да не избиваме комплексарщини и да не се опитваме да шмекеруваме.
България е имала силни години , със силни управници, които са успявали да утвърждават позиция и статут.
Защо сега не можем, не знам.
Румъния са пишели на кирилица, по църквите все още има надписи на кирилица. Но ето, че и това е вече безвъзвратно отминало.
Когато просъединяват Добружда към румънските територии, баба ми е била насилствено изселена през Дунава, във вътрешността на Румъния. Можеше да говори и пише на румънски. Разказвала ми е как са се отнасяли към тях- децата от България, тя е била съвсем малка. Замервали са ги с камъни и са ги унижавали.
Защо?
Защо едни православни бият други православни?Тогава сме били дори още Царство България.

Последна редакция: пн, 24 апр 2023, 17:37 от Катерица

# 26
  • Немция
  • Мнения: 6 933
Не без значение е, че в Румъния се направи лустрация през 2012, тоест прие закон за чистка на кадри, които са участвали в управлението при режима на Чаушеску.
Тоест нови хора да са на управление, необвързани с комунистическото минало.
Това е нещо, което и в Румъния закъсня, трябваше да случи по-рано, за да се почне на чисто.

България не е минала през такъв процес. Старите герои от социализма и техните наследници продължават да играят политическа роля в управлението на България.

https://desebg.com/lustracia/630--23-

И едно мнение по въпроса от DW по темата:
https://www.dw.com/bg/%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81 … %D0%B0/a-15774475

Последна редакция: вт, 25 апр 2023, 09:27 от Бибит

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 1 876
Аз не знам вие от къде сте минали, какво сте видели или сте си мислели, но аз знам, че работещите хора в Румъния бяха по-добре от работещите същото нещо в България. И сега е същото работещите там едно нещо са по-добре от работещите тук същото нещо.

# 28
  • Мнения: 4 814
Кое нещо? Понеже колегите ми от Румъния, които работят каквото и аз работя, не са кой знае колко по-добре, сходно ни е положението.

А дали през 70-те и 80-те години са били по-добре - абсурдно е да се твърди. Ако влезете да прочетете споделения текст на Димитър Събев, вътре са обяснени последиците от решението на Чаушеку да изплати целия външен дълг. Ограничения за отопление, дефицит на всичко, тежки икономии. В края на 80-те години в Букурещ (а това е столицата, все пак) е било ужасно зле, от първо лице съм слушала разказите на баба. Преди това е било сходно, нашите са пътували до Румъния, понеже след построяването на Дунав мост им е станало по-близо от София. Силно развита тежка индустрия, малко потребителски стоки - още имаме у дома румънски нощници, някакви килимчета, калъфки за декоративни възглавници и подобни.

Преди години, когато Свилоза затвори, много хора пътуваха да работят отсреща, в Румъния. Не беше за дълго, въобще не бяха по-добри заплатите и условията. То ако е така, българите ще емигрират да работят в Румъния. Ама гледам, че не го правят.

Сега сериозен плюс е модернизирането на пътната и жп мрежа, поне се опитват, за разлика от краденето на ГЕРБ.

Старите им ДС (Секуритате) пак държат много власт, макар и не явно.

А Катерица ясно е обяснила - много, много тежко отношение към българите от Добруджа са имали, забрана да се учи български, децата насилствено са записвани само в румънски училища, тормоз на по-видните българи. Затова бяга и семейството на летеца Димитър Списаревски.

Малко е глупаво да се правят сравнения, защото ние като ресурси, а и като история сме доста различни, макар да изглеждаме близки.

# 29
  • Мнения: 18 652
Не по-мило отношение са получили българите от западните покрайнини или тези останали в гръцко. Много гърци, които са живели в България след балканските войни също са били принудени да напуснат, да не мислите, че са се радвали на гостоприемство. Мои прадеди - бежанци от днешен Серес са се настанили в празна къща, която е била на гърци. Не са я освободили от хубаво.

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 1 876
Аз ви говоря от първо лице, не една жена на пазара каза, не колегата, не прочетох някъде, или познат чул еди какво си. Оставям на страна статистики, справки някакви или политически решение. Говоря за бита, разходите, достъп до образование, разходи за живот, спестявания, възможности за работа и развитие. И не говоря за циганчета, неуки и полуграмотни или за такива на които не им се работи много пък искат да имат 5 коли, 3 апартамента и къща с басейн, пък не могат да си го позволят.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 225
През 80-те години разликата в икономиката наистина е била малка, но това е характерно за СИВ - всички са  еднакво бедни, за да няма сърдити. Това обаче е външен фактор повлиял на румънците, а не вътрешен. СССР стопира развитието на Източна Европа и ще трябва да минат поколения преди да се възстановим от пропастта на този строй.
Манталитетът обаче си е друг. В Румъния и Полша вече по никакъв начин не може да вирее посткомунистическа/проруска/путинофилска пропаганда, която да възпира икономическия растеж на страната и европейската ориентация. Taкива неща като руския посланик да бъде интервюиран в канал с над 100,000 абонати и свободно да изразява мнение за коя политическа партия е правилно да се гласува, просто забравете.
Моето село и сега има кални улици, а празните магазини не са нещо непознато на българите не само през социализма, но и през 90-те години като резултат от социалистическото минало. Сравнете сега обаче румънските пътища с нашите. Доста изоставаме. 

Българите още от Освобождението гонят много власи, сърби и гърци. Не сме били само жертва, често сме били и агресор. Такива са били времената - национализъм граничещ с шовинизъм и всеки се бори за малки и незначителни територии. Комплексът на малките нации.

# 32
  • Мнения: 9 152
Lunna_sonata,  ми не са така нещата, нито за времената на соца, нито за русофилството. За сегашното филство пък да се отваря дума е неуместно. Преплиташ. Да не говорим, че в СИВ изобщо не бяха всички еднакво бедни. И имаше различна договореност за % - но влияние на СССР върху дадена страна от Варшавския договор.
90- те години пък са съвсем други времена и празните магазини тогава са последица от рухването на една система  и прехода към друга. Празните магазини от 80- те в Румъния са в пряка връзка с политиката на Чаушеску. Тогава в България нямаше такива празни магазини. Имаше ограничен избор. Но не и празни магазини.

# 33
  • Мнения: 14 769
Цитат
Бяха много по- зле от България. Това за 80- те години. Бях със семейството си на екскурзия
Моите впечатления са същите.Букурещ,мизерия.През зимата на 89-90год. не си спомням по какъв повод,ние българите им изпращахме помощи?Предимно храни.Семейството ми и др.роднини и приятели някъде носиха храни,бебешки пюрета,кой каквото прецени.При нас още не беше започнало изчезването на стоки.По-късно ги чакахме да се изравнят с нас,за да влезем заедно в ЕС.Значи няма как да се били винаги по-добре от нас.Просто ни настигнаха и задминаха в един момент.Заслужили са си го.Уж имат много едно определено малцинство,а ето,че са по-добре от нас тарикатите.Проблемът ни е в манталитета.Тарикатлъка,от там и огромният дял сива икономика и др.закононарушения.Нещо да правят властите?Не искат. Smiling Imp Бях чела в някаква тема за работодателите у нас.При всяка жалба и проверка с/у некоректни работодатели,винаги всичко излизало ''изрядно''.Нямам идея как е здравеопазването им,източват ли здр.каса като българските медици?

# 34
  • София
  • Мнения: 2 225
Добре, а какви са били нещата, Катерице? За СИВ, като изключим ГДР, за която работи целия Източен блок, то коя икономика е била пример за останалите? Провалът е пълен за соц. икономиките, които са тънели на едно място.  
След Първата световна война ние изпадаме в поредната национална катастрофа, а комунистите вдигат въстания и атентати, докато политиците ни извършват постоянни преврати. Румъния, от друга страна, получава Трансилвания и Банат от Австро-Унгария, ние изплащаме репарации на Румъния, а тя е допълнително спонсориране от Запада да се възстанови след войната. Румънската промишленост избухва, докато при нас избухват само мандрите със сирене взривени от партизаните. После идва Втората световна и се чудя дали след 1945г. с присъединяването на Румъния и България към Източния блок вместо ние да сме настигнали Румъния, дали последната просто не е била принизена на нашето ниво? А, какво значение има, след като сега виждаме какъв е резултатът? Даже още по-голям срам за нас, ако наистина сме имали преднина в общия ни старт с Румъния след 1989-та.

Последна редакция: ср, 26 апр 2023, 01:25 от Lunna_sonata

# 35
  • Мнения: 4 814
Дори и при СИВ стандартът на живот на Чехия например е бил в пъти по-добър от този на много републики. Пак е имало разлики, ако поразпитате рускини, омъжени за българи по времето на социализма, при идването си тук повечето са намирали стандарта у нас за по-добър от този в СССР - говорим за редови граждани, не за специалните партийци и висши кадри от Москва и Ленинград.

А иначе след Първата световна война наистина печелят много, това и досега ги дърпа напред. Но все пак тогавашният стандарт и богатство не са масови, забогатяват едри фабриканти, земевладелци, а за по-бедната и средна класа разпределението не е толкова равномерно.

Здравеопазването им е горе-долу сходно, но пък имат добра спешна помощ, даже отдавна имат медиински хеликоптери. Имаше документални филми за един емигрант, който създава наново службите им за бедствия и спешна помощ, мисля, че беше от Палестина.
Но и в болничната помощ има сериозни проблеми. Ако не сте гледали филма "Колектив" - той е за измами с продукти за болниците, които водят до много смъртни случаи след пожара в дискотеката в Букурещ, мисля, че през 2015 г. стана.

Аз в манталитета не виждам сериозна разлика, освен, че при тях е доста по-малко това принизяване и себесмачкване "ние сме най-зле, за нищо не ставаме". Пак тарикати има, има работещи, има мързеливи, има образовани и неграмотни. Пълно е с рушащи се исторически сгради из цялата страна, ако и да са много горди с историята си. Ако обърнете внимание в темата на Капитал - там самите румънци ясно си посочват какви сериозни проблеми имат, никой не се превъзнася колко са добри, прекрасни и колко са ни настигнали и задминали.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 225
Да, но Чехия (тогава още Чехословакия) също ляга на предходни събития що се отнася до по-доброто ѝ положение спрямо останалите държави от СИВ. След 1938г. става сред основните промишлени зони на Третия райх и там се налива огромен немски ресурс, който се развива и след Войната, но вече под опеката на Съветския Съюз. А, по времето на СИВ икономиката ѝ всъщност се свива и деградира посока останалите участници в СИВ. Единственото, което се отразяваше добре на Чехия, бе географската близост до ГДР и продължилата политика по развитие на промишления комплекс.
Съдейки по данните от Световната банка след 1990-та и разделянето на двете държави, Словакия е на много сходно до нашето икономическо ниво, а Чехия има лека преднина пред това на Румъния.

Тук вече се забелязва и разликата в манталитета ни. Да, навсякъде има крадци, мошеници, мързеливи, неграмотни, ниско образовани, но и в Чехия, Словакия и Румъния гледат да се развиват в западна посока, докато ние правим нещата много на инат. Ние трудно се адаптираме. Обичаме си старото, защото ни е втълпено, че е сигурно. Боим се от всякаква промяна. Българското образование нехае по въпроса да интегрира децата по-бързо  да се усетят къде се намират в днешния свят. Липсват реформи. Учителите преподават по стар, съветски модел. Няма насърчаване на критичната мисъл сред младеците и това позволява страната ни да бъде заложник на наследниците на комунистическите стожери, които държат волана на държавата и след 2007г., за да възпират европейското развитие на страната с цел лични облаги и слугинаж към "бившия" източностепен работодател.

Катерицата ме упрекна в преплитане относно филството, но не съм се хич преплела. Едни и същи са хората и техните чувства, които детронираха Батенберг, убиха Стамболов, взривиха "Света Неделя", убиха и арестуваха европейската интелигенция след 9-ти септември, построиха газопровод, свалиха европейското правителство по време на разгара на войната в Украйна, всячески стараейки се да убедят българина, че няма място в Европа, а да си кротува в задунайската губерния, за да му е сигурна поне мизерийката, в която е израсъл.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 1 876
Много се отплеснахте нещо в темата.
Българите сме от най-старите нации в Европа и е напълно нормално като такава да сме по-тежки, криви и мнителни. Все пак това ни е съхранило стотици години.

# 38
  • Наблизо
  • Мнения: 6 238
Аз пък не бих давала Полша за пример.Да,икономически дръпнаха,защото Европа почна да ги използва за задна работилница - евтини,много и близо,но пък в момента вървят много към фашиско управление и фанатизиране в религията.
А и при поляците не трябва да се пренепрегва фактът,че имат голяма диаспора по бившите минни региони и немалко 'истински европейци'' са с полско потекло,оттам и доброто отношение към тях.
Не разбирам прехласването по Батемберг..просто е бил на власт,когато българите правят Съединението...и ни позвозволяват да го направим.
А като се вадят комунистите от началото на 20 век,трябва да се запита човек защо са се появили и каква им е била ролята.Не са били единствени нашите и не са били единствените,които правят атентати.
Франция например за малко не вижда и тя социалистическа революция.
Не мисля,че е ок да се дава за пример,само за да се дава за пример нещо уж полюсно.И как другите са ехееее,само защото са нямали комунисти.Ами не.Просто или мъниците са се намирали на правилното място или са големи империи с колонии,от които смучат.Или бивши бедняци,рязко забогатяли от природен ресурс.

# 39
  • Мнения: 5 331
Разбира се, че в много държави е имало комунисти. Обаче не навсякъде са успели да вземат властта (за щастие). Тук ни е наложено отвън. Облагодетелствали са се не особено интелигентни хора без амбиции и без образование, които иначе не биха имали шанс да се издигнат. Последното важи не само за България, а за всяка държава, в която този строй е успял да просъществува.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 225
За Чехия говорихме, но това, което описахте за Полша всъщност вече го имаме тук, така че Полша върви по наши стъпки, а не обратното. Няма нужда да обяснявам за феодалното, граничещо с фашизма, управление, което до скоро ни държеше юздите и ни заби на 112-то място по свобода на словото в медиите и чрез държавни инструменти си присвояваше удобни, частни бизнеси и присвои голяма част от пресата и така 12 години от 16 годишното ни членство в ЕС.
Религиозният фанатизъм също не ни е непознат. Голяма част от народа ни навсякъде вижда джендърски, сатанинско-американски, масонски конспирации насочени срещу "атакувания" православен бастион.
Препоръчвам това видео с Калин Янакиев, който обяснява по какъв начин навлиза религиозният фанатизъм и у нас и как едни хора, които до преди 40 години писаха рапорти за съседа, който има библия, сега тупат гордо православна гръд.
Да, комунизмът опитва да пуска корени навсякъде, но при нас освен като идеология идва и като явление  свързано с братска Русия. Русофилите, които обслужваха интересите на Царска Русия у нас бързо се преориентират да прокарват братските интереси на коминтерна у нас.
Батенберг не е до това колко го харесваме, а е пример за това как още от 1886г. сваляме всеки, който управлява и насочва към Европа, а не свири по братушката свирка. Та, като за стара нация никакви уроци не сме научили.

# 41
  • Мнения: 5 331
Аз не проумявам как още има хора, които твърдят, както и такива, които вярват, че съветската армия ни е освободила от фашистите. Не сме били окупирани, били сме съюзници с германците. И те са се държали с нас човешки, за разлика от "освободителите".

# 42
  • Мнения: 5 283
И имаше различна договореност за % - но влияние на СССР върху дадена страна от Варшавския договор.
Да, де, но в дистанцията между Китай и Русия, Румъния се сближава с.. Китай. Както имат и връзки с ГДР и дори САЩ. За протокола: никога не съм ходила там, не им знам магазините, улиците и населението, но съм учила историята така. Тогава така преподаваха, а сега не зная..

# 43
  • Мнения: 9 377
Румънците ще пуснат влак-стрела между Букурещ и Гюргево,което означава че българите от Русе и околностите,ще могат да хващат полети от букурещкото летище. Найс!

П.П.

Не знам дали правилно изписах "букурещкото"...

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 1 876
Аз не проумявам как още има хора, които твърдят, както и такива, които вярват, че съветската армия ни е освободила от фашистите. Не сме били окупирани, били сме съюзници с германците. И те са се държали с нас човешки, за разлика от "освободителите".
Да бе, много човешки, затова се е наложило да си спасяваме евреите, че и циганите. Да не говорим пък как са палили къщите на хората по селата само за подозрение, че са дали храна или са превърнали раните на някой си партизанин. След ВСВ се е наложило да доказваме, че в България е имало съпротива срещу фашизма, за да ни бъдат намалени репарациите, които е трябвало да платим.

# 45
  • Мнения: 4 814
Оф, дано величаещите Румъния отидат да поживеят малко повече време там.

Батемберг суспендира Търновската конституция и установява "Режим на пълномощията", т.е. изземва си властта и управлява с укази. Много демократично, невероятен монарх.

# 46
  • Мнения: 5 331
Скрит текст:
Аз не проумявам как още има хора, които твърдят, както и такива, които вярват, че съветската армия ни е освободила от фашистите. Не сме били окупирани, били сме съюзници с германците. И те са се държали с нас човешки, за разлика от "освободителите".
Да бе, много човешки, затова се е наложило да си спасяваме евреите, че и циганите. Да не говорим пък как са палили къщите на хората по селата само за подозрение, че са дали храна или са превърнали раните на някой си партизанин. След ВСВ се е наложило да доказваме, че в България е имало съпротива срещу фашизма, за да ни бъдат намалени репарациите, които е трябвало да платим.
Твърденията ми са на база на това, което съм чувала от възрастни хора, които са живели по онова време. Не че всичко е било прекрасно, но със сигурност в България германците нито са крали, нито са изнасилвали чак толкова, колкото другите.

# 47
  • Мнения: 4 814
Не, официално сме им осигурявали на държавно ниво продукти. Не са крали, наистина. Давали сме им го съвсем официално и доброволно.

# 48
  • Мнения: 5 331
Не, официално сме им осигурявали на държавно ниво продукти. Не са крали, наистина. Давали сме им го съвсем официално и доброволно.
Струва ми се нормално предвид факта, че сме били на една и съща страна във войната. Не че одобрявам и приветствам, но при такива обстоятелства няма как да е различно, да бъдем реалисти все пак.

# 49
  • Мнения: 12 337
Скрит текст:
Скрит текст:
Аз не проумявам как още има хора, които твърдят, както и такива, които вярват, че съветската армия ни е освободила от фашистите. Не сме били окупирани, били сме съюзници с германците. И те са се държали с нас човешки, за разлика от "освободителите".
Да бе, много човешки, затова се е наложило да си спасяваме евреите, че и циганите. Да не говорим пък как са палили къщите на хората по селата само за подозрение, че са дали храна или са превърнали раните на някой си партизанин. След ВСВ се е наложило да доказваме, че в България е имало съпротива срещу фашизма, за да ни бъдат намалени репарациите, които е трябвало да платим.
Твърденията ми са на база на това, което съм чувала от възрастни хора, които са живели по онова време. Не че всичко е било прекрасно, но със сигурност в България германците нито са крали, нито са изнасилвали чак толкова, колкото другите.

Твърденията на възрастните хора също са субективни и зависят от средата. От моята баба не съм чувала лоша дума нито за германци, нито за руснаци. Дори за руснаците леко по-добри, имайки предвид, че от съюзниците очакваш да се държат прилично, а от окупационната армия не очакваш любезност, а по-скоро обратното.

# 50
  • Мнения: 5 331
Скрит текст:
Скрит текст:
Аз не проумявам как още има хора, които твърдят, както и такива, които вярват, че съветската армия ни е освободила от фашистите. Не сме били окупирани, били сме съюзници с германците. И те са се държали с нас човешки, за разлика от "освободителите".
Да бе, много човешки, затова се е наложило да си спасяваме евреите, че и циганите. Да не говорим пък как са палили къщите на хората по селата само за подозрение, че са дали храна или са превърнали раните на някой си партизанин. След ВСВ се е наложило да доказваме, че в България е имало съпротива срещу фашизма, за да ни бъдат намалени репарациите, които е трябвало да платим.
Твърденията ми са на база на това, което съм чувала от възрастни хора, които са живели по онова време. Не че всичко е било прекрасно, но със сигурност в България германците нито са крали, нито са изнасилвали чак толкова, колкото другите.

Твърденията на възрастните хора също са субективни и зависят от средата. От моята баба не съм чувала лоша дума нито за германци, нито за руснаци. Дори за руснаците леко по-добри, имайки предвид, че от съюзниците очакваш да се държат прилично, а от окупационната армия не очакваш любезност, а по-скоро обратното.
Нали уж са "освободители"? Мен това ме дразни, изкривяването на фактите. Иначе далеч не подкрепям германците. Ясно е, че по време на война условията са сурови и хората не показват най-доброто от себе си, а точно обратното.

# 51
  • Мнения: 12 337
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Аз не проумявам как още има хора, които твърдят, както и такива, които вярват, че съветската армия ни е освободила от фашистите. Не сме били окупирани, били сме съюзници с германците. И те са се държали с нас човешки, за разлика от "освободителите".
Да бе, много човешки, затова се е наложило да си спасяваме евреите, че и циганите. Да не говорим пък как са палили къщите на хората по селата само за подозрение, че са дали храна или са превърнали раните на някой си партизанин. След ВСВ се е наложило да доказваме, че в България е имало съпротива срещу фашизма, за да ни бъдат намалени репарациите, които е трябвало да платим.
Твърденията ми са на база на това, което съм чувала от възрастни хора, които са живели по онова време. Не че всичко е било прекрасно, но със сигурност в България германците нито са крали, нито са изнасилвали чак толкова, колкото другите.

Твърденията на възрастните хора също са субективни и зависят от средата. От моята баба не съм чувала лоша дума нито за германци, нито за руснаци. Дори за руснаците леко по-добри, имайки предвид, че от съюзниците очакваш да се държат прилично, а от окупационната армия не очакваш любезност, а по-скоро обратното.
Нали уж са "освободители"? Мен това ме дразни, изкривяването на фактите. ..

Освободили са ни от фашизма, окупирали са ни до подписването на мирния договор и след това сме останали в тази зона на влияние, където  са ни сложили победителите. Къде виждаш изкривяването?

# 52
  • Мнения: 5 331
Не виждам освобождаване. Ако само са ни освободили така безкористно, както някои се опитват да го представят, защо просто не са си тръгнали веднага след това, а са се превърнали в окупатори?

# 53
  • Мнения: 12 337
Не виждам освобождаване. Ако само са ни освободили така безкористно, както някои се опитват да го представят, защо просто не са си тръгнали веднага след това, а са се превърнали в окупатори?

Окупацията приключва с подписването на мирния договор през 1947-ма. Тогава престава да действа и Съюзната комисия. Как точно да се случи преди подписването? Тези неща не се ли учат по история?


ПП Тези работи всъщност са много встрани от темата и даже по-скоро нямат абсолютно нищо общо с нея. Не знам дали мястото им е тук.

# 54
  • Мнения: 41 661
Само дето освобождението от фашизма е мит, създаден от БКП за да се нарисува ореол около СССР и Червената армия.

# 55
  • Мнения: 5 331
Наясно съм кое как, само ме е яд, че в съзнанието на много българи руснаците имат ореол, който всъщност не заслужават. Може да е имало сред тях идеалисти и борци за справедливост, но като цяло просто са си гонели собствения интерес. И това не е критика, а факт.

# 56
  • Мнения: 1 202
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Аз не проумявам как още има хора, които твърдят, както и такива, които вярват, че съветската армия ни е освободила от фашистите. Не сме били окупирани, били сме съюзници с германците. И те са се държали с нас човешки, за разлика от "освободителите".
Да бе, много човешки, затова се е наложило да си спасяваме евреите, че и циганите. Да не говорим пък как са палили къщите на хората по селата само за подозрение, че са дали храна или са превърнали раните на някой си партизанин. След ВСВ се е наложило да доказваме, че в България е имало съпротива срещу фашизма, за да ни бъдат намалени репарациите, които е трябвало да платим.
Твърденията ми са на база на това, което съм чувала от възрастни хора, които са живели по онова време. Не че всичко е било прекрасно, но със сигурност в България германците нито са крали, нито са изнасилвали чак толкова, колкото другите.

Твърденията на възрастните хора също са субективни и зависят от средата. От моята баба не съм чувала лоша дума нито за германци, нито за руснаци. Дори за руснаците леко по-добри, имайки предвид, че от съюзниците очакваш да се държат прилично, а от окупационната армия не очакваш любезност, а по-скоро обратното.
Нали уж са "освободители"? Мен това ме дразни, изкривяването на фактите. ..

Освободили са ни от фашизма, окупирали са ни до подписването на мирния договор и след това сме останали в тази зона на влияние, където  са ни сложили победителите. Къде виждаш изкривяването?

В България фашизъм не е имало.

# 57
  • Мнения: 12 337
За фашизма /по-точно нацизма/ не съм съгласна. Държава, в която има Закон за защита на нацията и допълненията към ЗЗД, си е чиста проба нацистка. Естествено като съюзници и съмишленици на Германия, сме освободени от нацизма -  не само от руснаците, а от съюзниците, в нашия случай конкретно от съветската армия.

Това не прави никои от съюзниците светци, които не гонят собствения си интерес, прави ги победители във войната, а руснаците са победителите, в чиято сфера на влияние сме се паднали.

# 58
  • Мнения: 1 202
Представям си по какъв извратен начин бъдещите поколения ще тълкуват днешни събития, които са ясни.

# 59
  • Мнения: 41 661
За фашизма /по-точно нацизма/ не съм съгласна. Държава, в която има Закон за защита на нацията и допълненията към ЗЗД, си е чиста проба нацистка. Естествено като съюзници и съмишленици на Германия, сме освободени от нацизма

Пълни глупости - подобни закони не правят една държава фашистка. Ако беше така тогава и сталинисткият СССР са големи фашисти...
Впрочем тази легенда за фашизма в България и освобождението ни от Червената армия сега ни излиза през носа, защото македонците ни наричат фашисти, позовавайки се на учебниците от соца.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Аз от фашизъм не разбирам и нищо не мога да кажа по въпроса на какви критерии трябва да отговаря една държава, за да е фашистка, обаче думата "освобождава" (от фашизма) ми се вижда неуместна - неточна, емоционално оцветена и с пропаганден Wink уклон. Тя се употребяваше по соца. Може би И затова е придобила за мен такова звучене.

# 61
  • Мнения: 12 337
За фашизма /по-точно нацизма/ не съм съгласна. Държава, в която има Закон за защита на нацията и допълненията към ЗЗД, си е чиста проба нацистка. Естествено като съюзници и съмишленици на Германия, сме освободени от нацизма

Пълни глупости - подобни закони не правят една държава фашистка. Ако беше така тогава и сталинисткият СССР са големи фашисти...

Не мисля, че в СССР има Закон за защита на нацията и изобщо забрани, поставящи някой етнос /ако ще и не еврейски в неравностойно положение/.

Мисля, че македонците ни наричат фашисти поради това, че сме ги окупирали като съюзници на Германия и доста сме си разигравали коня там, а не защото така пишело в соц учебниците.

Може би при нас много бързо са използвали думата "освобождение". Тук една интересна статия как постепенно се е налагала в Германия /в онзи момент ФРГ/.  От 1974 година нататък вече и техните политици говорят за освобождение от нацизма.
https://www.dw.com/en/may-8-1945-total-defeat-or-day-of-liberation/a-53340869
Ние горе-долу сме в  същата позиция на колебание между победени и освободени. Само че германците го осъзнават, а ние сме склонни да се оправдаваме и да твърдим, че няма такова нещо.

# 62
  • Мнения: 9 377
"Фашистка" България спасява българските евреи! Да,да била е фашистка...

# 63
  • Мнения: 41 661
Няма нужда да пиша аз:

https://www.bas.bg/?p=41867

# 64
  • Мнения: 5 331
думата "освобождава" (от фашизма) ми се вижда неуместна - неточна, емоционално оцветена и с пропаганден Wink уклон
Именно. Руснаците са участвали във войната, дали са жертви, това никой не го оспорва. Обаче определено не са били безкористни хора, които са се пожертвали за наше добро, без да получат нищо в замяна.

# 65
  • Мнения: 4 814
Да се върнем към темата, по време на ВСВ в България си има официално анти-семитско законодателство, заимствано от Нюрнбергските закони, както има и в Румъния. В България има изселване на евреи от София и големите градове, има и много евреи, изпратени в трудови лагери. Имуществото на по-богатите е разпродадено на безценица и ограбено (има достатъчно документи в Държавния архив), а това, което спира изпращането на еврейското население към Германия, е силният отпор на гражданското общество. В Румъния има много повече погроми, лагери, убити евреи като % от населението. А тук се разбира рано за планираната съдба на евреите, защото преди това тези от Македония, която официално сме окупирали с германците, са изпратени  по влаковете към лагери и преминават през българска територия. Вярно, че много голяма част от населението в Македония ни се радват, ама да не си кривим историята.

Според бележките от срещите между Сталин и Чърчил подялбата на Румъния е трябвало да бъде 90% съветско влияние, 10% западно, а при нас - 70% на 30%, докато в Югославия са оставили 50 на 50. Напълно излишно е да водим спорове дали някой някого е освободил. Не, ние сме съюзник на победената Германия, както и Румъния е била, и още преди 1944 г. е договорено, че Червената армия ще дойде като представител на Съюзниците.

Ако Румъния не е била съюзник, може би нямаше да ни запазят връщането на Добруджа, а ако Унгария не е била, може би щяха да си върнат унгарските земи, които сега са си в границите на Румъния.

Една от причините за икономическите трудности след Първата световна война е отделянето на богатата Добруджа, което променя съществено производството ни на храни и износа. Вместо зърно, изнасяме тютюн, който вирее на бедни почви, а за тютюневите фабрики има много ниско платени работници, предимно жени от бежанските общности в Пловдив и района.

А това, че в Румъния нямало русофилски настроения, че никой не поставял под съмнение европейската им ориентация, а тук за малко да излезем от ЕС, едва ли не, са пълни глупости.

# 66
  • Мнения: 9 377
1. Българските евреи са спасени от Царя и само от него.

2. Македония е окупирана от и е протекторат само на Германия.

# 67
  • Мнения: 4 814
Оооо, да, той милият цар подписва анти-семитско законодателство, пък после ги спасява.

Имали сме български войски в Македония и официални представители на държавата.

# 68
  • Мнения: 9 377
1. Царят е бил глава и е управлявал всичко в България. Та "народът" е можел колкото си ще да протестира,но нищо не може да направи...Както не е можел да попречи на "Възродителния процес" през 80-те години...

2. Български войски имаше и в Афганистан доскоро,но това не означаваше че България е окупирала тази страна.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Цитат
Мисля, че македонците ни наричат фашисти поради това, че сме ги окупирали като съюзници на Германия и доста сме си разигравали коня там, а не защото така пишело в соц учебниците.
Груба грешка. Наричат ни фашисти там, защото там Югославия и след това самата РСМ (БЮРМ) провежда политика "за България - само лошо, и то много лошо, македонците трябва да мразят България". Там сме и фашисти, и най-зли техни врагове, и зверове, и недоразвито племе, и всичко лошо. Това се внушава от учебници, от медии, от литература и книги, пряко и косвено. Няма нужда от примери, че дълго ще стане. И досега. Вече се е сменило едно поколение, измрели са помнещите миналото, днес живеещите не помнят и не знаят предците им да са били българи (а старите не са им го казали познай защо - защото не е било много безопасно някога), което е и целта, а като бонус мразят силно България, което пък е предпазната мярка един обикновен тамошен днешен човек да не се усъмни в нещо за миналото. Ако емоционално ти е противна мисълта да си син или брат на едни ужасни, низши хора, дето ги мразиш, няма да си склонен да го повярваш, дори да ти попада инфо за това.
Без всякакво, ама всякакво значение за тази политика и този резултат е какво сме правили и дали сме си разигравали коня. Причината е друга.
И не, никакъв кон не сме разигравали там, това е малоумие в стил Стефан Цанев.
Но ако ние сами се наричаме фашисти - естествено, че ще го използват като самопризнание. Както всички техни медии биха тъпана и за интервюто на Цанев пред Георги Любенов - как най-после един българин признал българските зверства в Македония.

Да, имало е преследвания на комунисти, както и тук, нищо различно. Не повече на глава от населението - чела съм, че убитите от българската власт комунисти там са няколкостотин души (сравни с тук, съвсем пропорционално е, ако не и по-малко), но се раздуват едва ли не като за няколкостотин хиляди - не, не се опитвам да оправдая убиването на комунисти, сравнявам там и тук.
Имало е дори отделяне на пари от бюджета за развиване и възстановяване на тамошни културни институции (не само училища), забатачени от сърбите след ПСВ. Да, български - а какви други? Към две трети от местните кметове и други управници по време на "окупацията" 1941-44 са били родом оттам. Не съм го измислила аз това. Какъв кон изобщо?! Да, и прояви на недоволство е имало - пак точно както в България и точно както по време на война.
Евреите, предадени на Германия, са единственото не "като в България", а причините са спорни и сложни, доближаващи се дори според мнозина до практическа липса на избор пред силната тогава, в първите години на войната, Германия, избор тип "с нас или ви газим", казвам го далеч без да твърдя, че нищо не сме можели да направим, със сигурност сме можели нещо, най-малкото - да не участваме в организацията на предаването им.

Последна редакция: чт, 27 апр 2023, 16:26 от Магдена

# 70
  • Мнения: 41 661
Някъде бях чела също така, че когато Хитлер настоял наши евреи да бъдат вкарани в трудови лагери и да му бъде изпратена работна ръка, цар Борис изпълнил, ама не съвсем - вкарал наши евреи в лагери, ама у нас (където ги карали да копат, ама не ги избивали), а пратил в германия българи (които понеже не са евреи пак само са копали). Но не се сещам откъде го знам и колко е вярно, ама ми звучи реалистично.

# 71
  • Мнения: 166
.

Последна редакция: чт, 27 апр 2023, 20:17 от Тsvеtу

# 72
  • Мнения: 1 752
Странно ми е отново да се търси вината екстернално - я зависимост от Русия, взаимоотношения с Македония, история с германско царско семейство, евреи и прочее. Само Доган не намесихте, а той май богатее ли богатее. Все някой друг, с власт и правомощия пречи. Ми въобще не я купувам тази версия.

# 73
  • Мнения: 41 661
Странно ми е отново да се търси вината екстернално - я зависимост от Русия, взаимоотношения с Македония, история с германско царско семейство, евреи и прочее. Само Доган не намесихте, а той май богатее ли богатее. Все някой друг, с власт и правомощия пречи. Ми въобще не я купувам тази версия.

В дъното на всичко без съмнение е народът със своя манталитет и национални характеристики. И вече на тази основа успешно намират почва и руското влияние и всичко останало.

# 74
  • Мнения: 9 377
Къде го виждате това руско влияние?! В 1300 годишната история на България. Мине се,не мине и някой тросне "опорка"...

# 75
  • Мнения: 41 661
Къде го виждате това руско влияние?! В 1300 годишната история на България. Мине се,не мине и някой тросне "опорка"...

Ми не е опорка. В най-новата ни история има сума ти примери. След безспорното Освобождение (все едно с каква задна политическа цел) после от Русия не виждаме нещо добро.
- плащаме си за войната със злато.
- Русия ни "продава" на Берлинския конгрес.
- Русие ни забива нож в гърба, като изтегля своите офицери и насъсква Сърбия да ни нападне.
- ....................
- И така до насаждането на комунизма и поголовното промиване на съзнанието на българите, което позволява на Русия да си прокарва интересите.

# 76
  • Мнения: 1 752
Ми не, все ще се намери някой да си използва някакво си и всякакво си историческо извинение за собствената си липса на действие. А ако то се провали може и географско такова да намери. Мрънкането против корупцията не е като активно да се бориш срещу нея. Направо звучи нелепо, това все да хвърляш вината другаде.

# 77
  • Мнения: 9 377
Къде го виждате това руско влияние?! В 1300 годишната история на България. Мине се,не мине и някой тросне "опорка"...

Ми не е опорка. В най-новата ни история има сума ти примери. След безспорното Освобождение (все едно с каква задна политическа цел) после от Русия не виждаме нещо добро.
- плащаме си за войната със злато.
- Русия ни "продава" на Берлинския конгрес.
- Русие ни забива нож в гърба, като изтегля своите офицери и насъсква Сърбия да ни нападне.
- ....................
- И така до насаждането на комунизма и поголовното промиване на съзнанието на българите, което позволява на Русия да си прокарва интересите.
Примерите,които посочваш показват,че Русия няма влияние у нас...

# 78
  • Мнения: 41 661
Къде го виждате това руско влияние?! В 1300 годишната история на България. Мине се,не мине и някой тросне "опорка"...

Ми не е опорка. В най-новата ни история има сума ти примери. След безспорното Освобождение (все едно с каква задна политическа цел) после от Русия не виждаме нещо добро.
- плащаме си за войната със злато.
- Русия ни "продава" на Берлинския конгрес.
- Русие ни забива нож в гърба, като изтегля своите офицери и насъсква Сърбия да ни нападне.
- ....................
- И така до насаждането на комунизма и поголовното промиване на съзнанието на българите, което позволява на Русия да си прокарва интересите.
Примерите,които посочваш показват,че Русия няма влияние у нас...

Напротив. Последното тире ни тежи най-много. Ха виж на трети март колко руски знамена се веят, колко хора гласуват за русофилски партии, как петата колона успява да прокарва проекти от руски интерес и да стопира търсенето на газ в Черно море например. Ами в коя друга държава има по-голям процент от населението, който да одобрява войната на Русия?  Къде има най-силни анти ЕС и анти НАТО настроения?

# 79
# 80
  • Мнения: 651
типично за нас, българите като народ е все някой друг да ни е виновен и длъжен. А, не ви ли хрумва че, вината за изоставането, може донякъде да се корени и в манталитета ни. Не знам причините за ускоряване развитието на Румъния, но донякъде причини за изоставането на България се корени в манталитета ни.
Българинът / като цяло, с изключения/ е тарикат, винаги търси нещо наготово, някой нещо му дължи, ако може да се скатае, изключителна завист и злоба / като култ изградени /, чалга култура, демонстрирана навсякъде и без срам.Ако някой просперира, ще се намерят поне няколко човека около него, да го дърпат надолу, да го съботират, и да го оплюят.С този манталитет - това е положението. Затова и често избираме политици, които обещават неосъществими неща, стига да звучат добре. 90-те години се избираха политици, които обещаваха по евтино сирене, после се избираха тези с кебапчетата, после се избираше друг, които обещаваше 300 и колко дни оправяне на държавата. Но, никой не се питаше, как ще стане това, реално ли е?Манталитет масов, и става по зле.
Ще дам пример с градския транспорт. Доста често има хора, които не си купуват/нямат билети или карти. И когато проверяващ ги попита, защо, такива хора най-нагло започват да плюят държавата, и как може да им искат билети при тези цени. Е,добре, нали някой трябва да плати, за да имаме транспорт. И на мен не ми се купува месечна карта за 50 лв., но го правя, както и много други. Не говоря дали, цената не е завишена, дали пенсионерите имат възможности, как пътуват децата и т.н.Но, все пак, някой да пътува безплатно, защото ТАКА Е РЕШИЛ ТОЙ САМИЯТ И ДА СЕ ДЪРЖИ НАГЛО, СЯКАШ ВСИЧКИ МУ ДЪЛЖАТ НЕЩО.

# 81
  • Мнения: 41 661
Разбира се, че манталитетът е на дъното, а останалото е следствие. То е като да се разболееш от шарка - тези с имунитет не се заразяват, а тези без имунитет се. И после вече идва самата болест поради липса на имунитет. Е, и с нас българите е така - нямаме съпротивителни сили към определни явления и те ни заразяват.

# 82
  • Мнения: 4 814
Сега ще разпаля още спорове, като ви кажа, че преди време в Румъния ми попадна съвсем официално издание за македонското малцинство в страната - Румъния има специална политика за малцинствата, тъй като те са съществена част от населението, да не казваме, че доскоро са били повече от самите румънци в много райони.

А в официално издадено от сръбската държава рекламно списание в Банат (което на сръбски се превежда Войводина) се описва как има македонски емигранти и македонска общност, но няма и дума за българите там, които са били още преди някой да сънува независима Сърбия.

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
В Румъния обаче за кои македонци става дума - "онези", славяноговорещите, или за македонски власи?
Защото в миналите векове понякога под "македонци" са се имали предвид именно власи от Македония. Някои от тях се изселват с годините, не знам кои години точно, в Румъния. Има изселени власи и в САЩ.

Иначе пак за Румъния съм чела, че на преселените там в годините до 1878 г. българи от вътрешността на Бг, днес вече в голяма степен претопени, са им викали сърби. Защо - не знам, но и те самите са започнали така да си викат, при все явното говорене на български и дори спомена при някои откъде са се преселили предците им (става дума за места като Сливен, Старозагорско, Северна Бг, не Западна или Македония).

Няма много връзка с темата на статията от "Капитал", ама като сме почнали...

Последна редакция: пт, 28 апр 2023, 12:00 от Магдена

# 84
  • Мнения: 4 814
Македонци - мисля, че си имаха предвид съвсем славяноговорещи, те власите си ги броят за техни. Т.е. власите, а не арумъните, последните не знам как си ги описват.

Защо са се наричали сърби - защото е имало натиск да не се приемат така българи, да ги връщат на Османската империя (която иначе губи работна сила и данъкоплатци), а Сърбия вече си е извоювала независимост. Затова са се записвали като сърби, да не ги притесняват.

Честно казано, не знаех, че има значителни преселници от Сливенско и Старозагорско. Знам за тези от Северна България, изселдванията са на няколко вълни. Ако ви е интересно, в понеделник История.бг по БНТ беше за банатските българи. Тези от Североизточна и православните села по Дунав са основно по Влашко, около Букурещ и по-близки райони. Нещо любопитно - те са били градинари, заминали са с уменията да отглеждат зеленчуци и в много райони продължават да са известни с това, дори има доста места, на които единствено българската общност се занимава да отглежда зеленчуци.

Банатските са се изселили към Австрийската империя и по стечение на договори късно попадат в Румъния и диалектът им е различен.

Да се върнем на темата - Австрия днес отново е казала, че блокира за Шенген и България, и Румъния. Така че тия приказки как едва ли не Румъния е много напред и ще я приемат в Шенген преди нас, са несбъднати пожелания. Не знам дали го правят наистина заради миграцията или има известна доза исторически реванш, ама това е.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Извинявам се, само още едно изречение офтопик: арумъни са точно власите на Балканите извън Румъния, едно и също е, и македонските власи са арумъни.

# 86
  • Мнения: 4 814
Може, но арумъните от Македонско и Южна България са съвсем различни от власите по Дунав. И като физическа, и като етнографска характеристика.

# 87
  • Мнения: 5 283
типично за нас, българите като народ е все някой друг да ни е виновен и длъжен. А, не ви ли хрумва че, вината за изоставането, може донякъде да се корени и в манталитета ни.
За да го вържем с темата, може някой, който познава добре румънския манталитет, да направи кратко сравнение. Аз като Лунна соната съм останала с впечатление, че те се имат за Централна Европа, а не от Източен Блок, но не познавам хора от Румъния лично. Мнението ми се базира на прочетени коментари под разни австрийски статии или пък директно от австрийци, които познават добре румънци.

# 88
  • Мнения: 1 752
Аз лично мисля, че ако има някаква историческа обремененост, тя идва от петте века чужда държавност, която е отрязала, или по-скоро не е успяла да създаде, идеята за държавническо управление, както е станало в одтатъка от Европа. Оттам нататък, няма истинско разбиране и увереност, че можем да избираме и вярваме на хора, които да ни представляват и управляват далновидно. В друга тема пуснах цитат от преди сто години, от пътепис на Чилингиров, който говореше точно за отношението ни към институцията “държава”. Ми то няма откъде да дойде - нито желание отгоре, нито отдолу.
Скрит текст:
Скрит текст:

Нас не ни победиха неприятели: - победихме се самички ние. Победи ни нашият навик да пазим нашето от държавата, а държавното да прибираме за нас, моето си е мое, но и общото…

— Та това е добро, — прекъсвам го бързо аз от боязън да не ме спре пак. Старецът ме изгледа, наведе неволно глава и сякаш прошепна на себе си: — Добро е, но когато rледаш на държавното като на свое, когато трябва да го пазиш, а не когато искаш да го развалиш.

# 89
  • Мнения: 9 377
Австрия не иска разширяване на "Шенген",защото самият "Шенген" според нея на практика вече не съществува,тъй като довлечените от Меркел мигранти щъкат където си искат из "Шенген" и Европа... Тоест,Австрия иска възстановяване на "Шенген" и едва след това ще се мисли за разширяването му.

# 90
  • София
  • Мнения: 2 225
Аз познавам румънци и последните години редовно ходя там покрай работата ми и съм виждала техни учебници по история/родинознание, документални филми и вярвайте ми не можех да повярвам какво всъщност четат и учат там. Македонците пасти да ядат.
Румънчетата от деца биват учени за т.нар. 'римски фактор', който уж е оцелял по днешните румънски земи и е съхранил античното у себе си и не се е славянизирал и така самите румънци са наследници и на даките, но и на римляните. Официалната, към днешна дата, румънска история започва с дакийския владетел Буребиста. Все едно нашата история да започва с Терес и Одриското царство.
Държавата "Румъния" означава "Земя на римляните", а "румънец" означава "гражданин на Рим/римлянин". В самия им химн се пее, че са горди наследници на император Траян - "да покажем, че във вените тече римска кръв и пазим името на победителя Траян". По-късно дошли власите, но видите ли и самите власи също били загубени римляни от Централна Европа (Швейцария, Северна Италия) и са отишли да търсят други римляни. Разбира се те няма да отидат във Византия, която е продължение на Римската империя, не, те ще отидат в Карпатите, където се криели истинските римляни. Joy
Ако посетите исторически музей в Румъния, както знаете българската държавност се разпростира до Карпатите до 900-та година, след което земите там са превзети от унгарците(маджарите). Това обаче не е представено и не се учи там. Там се учи за т.нар. култура Дридо, която по никакъв начин не е управлявана от тези мизерници славяни, българи, маджари, тюрки и прочее подчовеци - не, там са си били, разбира се, римляни и даки, които са цитирали "аз съм римлянче обичам нашите Карпати римски" и са гледали как другите народи само преминавали през техните земи, но не се заселвали там. Joy
Тези хора всячески гледат да се откъснат от Източна Европа тотално пренаписвайки и измисляйки историята си, чрез която също да отхвърлят всякакви съмнения, че са близки с Източна Европа и народите там.

# 91
  • Мнения: 1 752
Да, пишат си хората. Историята не е математика. Моите деца учат друга история от тази, която аз съм учила. Всяка държава си набляга на собствените си “блясъци”. Прави си собствени тълкувания. Въпросът е какви са българските тълкувания, а още повече те предизвикват ли патриотизъм, имат ли желания ефект и ако не защо? Защо липсва връзката, спойката, самосъзнанието, мисля е по-важно от какви притчи си разказват съседите?

# 92
  • София
  • Мнения: 2 225
Да, съгласна, и тук също изоставаме от румънците.
Румънците учат и си фантазират, че са римляни, а ние държим на това да се преподава на децата, че са били роби - и на византийците, и на османците и нападаме всеки историк, който твърди, че не сме били роби, че е платен джендър от Сорос. Доста сме сбъркани.

# 93
  • Мнения: 5 331
Съгласна съм, че общо взето нямаме самочувствие като нация и това е лошо. Разбира се, не казвам да се изпада в крайности като например, че по-велики от нас няма на света.

# 94
  • Мнения: 1 202
Да, съгласна, и тук също изоставаме от румънците.
Румънците учат и си фантазират, че са римляни, а ние държим на това да се преподава на децата, че са били роби - и на византийците, и на османците и нападаме всеки историк, който твърди, че не сме били роби, че е платен джендър от Сорос. Доста сме сбъркани.

Добре, били сме подчинени на турците, аристокрацията ни е била избита, нямали сме държавност, били сме отделени от Европа, векове наред сме плащали кръвен данък, някои от нас в действителност са били роби в смисъла, който се влага по филмите, но няма никакъв проблем, всичко е ок, защото в 19 век някои българи са си простроили шарени къщи. Били сме супер!
Много интересно какво ще се случи на този, който се заяде за броя избити евреи. Сигурно и те са слаби и искат да бъдат жертви, а не са били, а?

# 95
  • Мнения: 9 377
Ще дам само един пример. В съдебните архиви на Османската империя от 17-ти век има документ в който пише "Съдът уважава претенцията на селяните от селата Горубляне,Орманлии и Кривине,(Кривина?) за незаконно увеличени данъци..." По-точно,българите от тези села завели дело срещу Хасан паша (!) задето им е увеличил данъците и о,изненада! – съдът взел страна на българите и отменил по-високите данъци!
Питам ви,ако днес заведете дело срещу правителството и поискате то да намали някакви данъци,дали съдът ще уважи мнението ви?!

П.П.

Апропо,Горубляне и днес съществува и то със същото име.

Последна редакция: сб, 29 апр 2023, 16:31 от deaf

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Дела за недължими, неправилно начислени данъци срещу данъчната администрация си се водят и сега и понякога се печелят. Правителството или по-скоро парламентът, който определя размера на данъците, ако е султанът, Хасан паша е данъчната администрация.

С Ала.бала съм съгласна дотолкова, доколкото не може да се абсолютизира принципът "всеки сам си е виновен за всичко". Личните действия, разбира се, са винаги главното, на което човек трябва да обръща внимание, за да оцени положението си и причините за него, но е вярно, че и външните обстоятелства също никак не са без значение.
Тук в темата определено се преувеличава, по калъп и навик, склонността на "българина" уж да търси грешки и причини извън себе си, освен дето се нахвърляха в един кюп несвързани едно с друго неща. Както виждаме, даже напротив - не само че не се изкарваме невинна жертва на обстоятелствата, ами и предостатъчно, вкл. в темата, се самокритикуваме - какви сме смотани, мошеници, тарикати, мързеливци и прочие.

# 97
  • Мнения: 9 152
Ми явно и румънците ги удря комплексарщина, която се проявява по своеобразен начин и в учебниците пишат неща, на които всеки средно образован европеец би се смял.
Относно робите. Да, ние сме били под османско владичество, но то цяла Европа по това време е имала крепостно право, т.е. крепостните селяни като най-ниската социална класа във феодалната държава, чийто статут е подобен на този на робите, са били продавани.
При нас езикът, вярата ни са се съхранили, а в немските провинции знаете хората с кого са си говорили на немски.

# 98
  • София
  • Мнения: 2 225
Да, съгласна, и тук също изоставаме от румънците.
Румънците учат и си фантазират, че са римляни, а ние държим на това да се преподава на децата, че са били роби - и на византийците, и на османците и нападаме всеки историк, който твърди, че не сме били роби, че е платен джендър от Сорос. Доста сме сбъркани.

Добре, били сме подчинени на турците, аристокрацията ни е била избита, нямали сме държавност, били сме отделени от Европа, векове наред сме плащали кръвен данък, някои от нас в действителност са били роби в смисъла, който се влага по филмите, но няма никакъв проблем, всичко е ок, защото в 19 век някои българи са си простроили шарени къщи. Били сме супер!
Много интересно какво ще се случи на този, който се заяде за броя избити евреи. Сигурно и те са слаби и искат да бъдат жертви, а не са били, а?

Редакция - изтривам историческата лекция. Просто ще поставя това:

Сравнение с българин живял в Османската империя и такъв живял в НРБ на другаря Живков по историка Александър Стоянов:
Ако първото го наричате роб, имам лоша новина
Скрит текст:

Последна редакция: сб, 29 апр 2023, 17:10 от Lunna_sonata

# 99
  • Мнения: 1 752
Престанете да оспорвате исторически истини. Румънският език не е славянски. Хората са си запазили културата си и това е неоспоримо. Какви трябва да се наричат? Славяни? Неоспоримо е, че българите също са запазили много от традициите си, независимо как сега последно е прието да се нарича пет вековното турско влияние. Ма нито едното има съществено отношение към сегашната ситуация. Има много примери за проспериращи държави след сериозни исторически падения, и обратното.

Последна редакция: сб, 29 апр 2023, 17:29 от ierldan

# 100
  • София
  • Мнения: 2 225
Тази историческа истина на Румъния, в която до преди 200 години се пишеше на кирилица, е толкова истинска, колкото и фантазиите на македонците. Не знам как са запазили хилядолетна култура, която до преди 300 години дори не е съществувала като цяло, а камо ли там.  Smiley Това са власи и молдовци, които са се обединили от странната идея да се наричат римляни и им се получава, да му се не види.

Ето една грамота на влашкия войвода Мирчо Стари. Ех, какъв красив латински език

Скрит текст:

# 101
  • Мнения: 4 814
Крепостното право е отменено в Западна Европа доста преди Османската империя да се сети да направи реформи. Куриозното е, че в европейските земи на днешна Русия на повечето места крепостни не е имало, имало е много поселища на свободни граждани (Нижни Новгород е ханзейски град), но с нашествията на Златната орда се налага да вземат тежки мерки и са наложили крепостното право.

Нещо, което не се учи в нашите учебници или се споменава бегло - много от средновековната ни аристокрация преминава към османската власт, стават феодали и пр. Една част бяга към Западните Балкани и Централна Европа и постепенно се претопява. А в целия ни период от близо пет века османска власт е имало много, много опити за възстановяване на българската държава и това не са били просто ограничени, обречени бунтове, ами добре организирани въстания, често с подкрепа на други държави.

Скоро гледах проучване, според което за започване на бизнес българите смятат, че трябва да са на 90% сигурни, че ще успеят, а при румънците и 40% стига. Това не ги прави по-успешни, ами просто показва разлика в желанието за риск и самочувствието.

# 102
  • София
  • Мнения: 2 225


Нещо, което не се учи в нашите учебници или се споменава бегло - много от средновековната ни аристокрация преминава към османската власт, стават феодали и пр.



Toчно. Нашите и сръбски владетели като Иван Срацимир, Крали Марко, княз Стефан са се сражавали за османците. Предполага се, че Иван Срацимир лично е участвал в обсадата срещу Търново в подкрепа на османските войски.

# 103
  • Мнения: 9 377
Нали знаете известното изречение на Талев,че последният комунист ще умре в България? Те тази е причината България да пада по-долу от Румъния...

# 104
  • Мнения: 5 870
Ох ако и това се пише в учебниците съвсем ще ни спадне самочувствието и ще се заявим като предатели.
Иван Станимир не го е правил от любов към османците, въобразявал си е, че ще изгони брат си от престола и него ще му оставят някакво царство да си управлява, но и Видинското е завладяно.

Смятам, че трябва да се отдели повече в учебниците на християнските въстания през цялото време, не само на Априлското и изобщо около Възраждането. Много хора смятат, че сме паднали и сме се примирили, и през цялото време сме били с наведени глава.  
Според мен няма особено значение дали се нарича робство, владичество, иго, чужда власт или потистичество... всички се припокриват и са синоними. А християнското население със сигурност е било репресирано и с по-малко права от другите. Какво ме интересуват данъците на Хасан паша след като църквата ще е висока колкото мен и клепалото ще е дървено, за да не подразни звука някого?  Къде са нашите крепости и църкви от 10, 11, 12 и т.н. век?


Lunna _sonata, макар да не споделям мнението ти напълно за турското робство, както винаги много интересни неща споделяш. Нямах това наблюдение за Румъния, леко съм изненадана и ще потърся да прочета повече.

Последна редакция: сб, 29 апр 2023, 18:11 от T.Valcheva

# 105
  • Мнения: 5 283
Не мисля, че да си патриот автоматично означава, че държавата ще върви напред. По-скоро у нас липсва чувство за единност в името на едно и също нещо, защото като съвкупност сме много различни хора в една малка държава. Такива са моите впечатления, това отразяват и изборите. Но в крайна сметка нужно ли е това чувство на единност, за да вървим икономически напред? Според мен едни нормални отношения на любезност и уважение, паралелно със спазване на законите, стигат. Ще поживеем, ще видим. Аз принципно не виждам с коя държава България може да се сравни, всички съседи са си със "собствен кръст".

ПП Между другото не ми е известно Тито или Чаушеску да са искали да присъединят държавите си към СССР, както е мечтал нашият Байчо.

Последна редакция: сб, 29 апр 2023, 18:38 от Ли Лу

# 106
  • София
  • Мнения: 2 225
Ох ако и това се пише в учебниците съвсем ще ни спадне самочувствието и ще се заявим като предатели.
Иван Станимир не го е правил от любов към османците, въобразявал си е, че ще изгони брат си от престола и него ще му оставят някакво царство да си управлява, но и Видинското е завладяно.

Смятам, че трябва да се отдели повече в учебниците на християнските въстания през цялото време, не само на Априлското и изобщо около Възраждането. Много хора смятат, че сме паднали и сме се примирили, и през цялото време сме били с наведени глава.  
Според мен няма особено знамение дали се нарича робство, владичество, иго, чужда власт и потистичество... всички се припокриват и са синоними. А християнското население със сигурност е било репресирано и с по-малко права от другите. Какво ме интересуват данъците на Хасан паша след като църквата ще е висока колкото мен и клепалото ще е дървено, за да не подразни звука някого?  Къде са нашите крепости и църкви от 10, 11, 12 и т.н. век?


Lunna _sonata, макар да не споделям мнението ти напълно за турското робство, както винаги много интересни неща споделяш. Нямах това наблюдение за Румъния, леко съм изненадана и ще потърся да прочета повече.

За Иван Срацимир, то според мен трябва да го включат в учебника, за да се извлече поука от децата. Все пак средновековната ни история започва със снопа пръчки и завършва с това как снопът почва да се сражава помежду си заради алчност. Пък и имаме антипод на Срацимир в лицето на Шишман, който отказва да се включи в армията на султана срещу християните в Косово, а даже се е опитвал да събере войска да даде отпор срещу османците.

Да, и аз съм съгласна, че трябва да се отдели повече внимание не само върху въстанията, но най-вече върху културата, защото тя не се познава от народа ни, като тук ще ти отговоря какво се случва с църквите:
Тук са и са напълно невредими - Боянската църква, Рилския манастир, Кремиковския манастир, църквата "Свети Йоан Кръстител" и другата "Св. Стефан" и двете от Несебър и още десетки, да не кажа стотици църкви от Второто царство са непокътнати. Препоръчвам разходка до археологическия музей в София и регионалния исторически - безброй красиви икони точно създадени в периода 17-18 век. Българите са събирали пари, за да поддържат църквите и манастирите си - доста от църквите на Втората държава са със запазени стенописи именно от периода на 15 и 16 век, когато ние сме ги пазели, развивали и грижели за тях. 
Отделно коя църква е била висока, колкото човешки ръст, за да не пречи на турците? Черквата „Св. Троица“ във Велинград два метра ли е? "Въведение Богородично“ в Благоевград и тя не е с човешки ръст. "Покров Богородичен" в с. Горна Диканя също е голяма базилика. Доказателствата буквално са пред очите ни и крещат какви хора сме били в миналото, а ние сами се наричаме роби.  
Крепостите обаче са разрушени, но защото стените вече започват да са пречка за разрастването на града. Пловдив го посочвам за такъв пример. Възстановяват редица крепости по границата на р. Дунав - Силистра и Видин за пример. Видин, в който резидира Срацимир, после става един от най-важните бастиони на Османската империя. Останалите крепости от вътрешността на Тракия са разрушени, за да се използва строителния материал, а и за да не може в тях да се приютяват бунтовници. Не разрушават щото са османци и им е кеф да палят и рушат архитектура. Даже се учат от нея, пречупват я през тяхна призма и после развиват тяхната архитектура.

# 107
  • Мнения: 1 752
Тази историческа истина на Румъния, в която до преди 200 години се пишеше на кирилица, е толкова истинска, колкото и фантазиите на македонците. Не знам как са запазили хилядолетна култура, която до преди 300 години дори не е съществувала като цяло, а камо ли там.  Smiley Това са власи и молдовци, които са се обединили от странната идея да се наричат римляни и им се получава, да му се не види.

На кого му е важно миналото, от чисто практическа гледна точка? Много важно на каква азбука са писали румънците някога си. И дали са съществували и как са, преди 300г. А и пожелавам успех да накараш македонец да се самоопредели като българин👍. Хората имат свободна воля да решават какви са, според това, което чувстват в сърцето си. Виж какво става малко по на изток. Това как някой си, форумно и емоционално, ги определя като националност, въобще не ги касае тези хора. Всеки да си гледа в паницата, а по-възможност и да си се оглежда в нея.

# 108
  • Мнения: 9 377
Македонците може да си се наричат както искат,но не и да крадат от българската история...

# 109
  • Мнения: 1 202
Да, съгласна, и тук също изоставаме от румънците.
Румънците учат и си фантазират, че са римляни, а ние държим на това да се преподава на децата, че са били роби - и на византийците, и на османците и нападаме всеки историк, който твърди, че не сме били роби, че е платен джендър от Сорос. Доста сме сбъркани.

Добре, били сме подчинени на турците, аристокрацията ни е била избита, нямали сме държавност, били сме отделени от Европа, векове наред сме плащали кръвен данък, някои от нас в действителност са били роби в смисъла, който се влага по филмите, но няма никакъв проблем, всичко е ок, защото в 19 век някои българи са си простроили шарени къщи. Били сме супер!
Много интересно какво ще се случи на този, който се заяде за броя избити евреи. Сигурно и те са слаби и искат да бъдат жертви, а не са били, а?

Редакция - изтривам историческата лекция. Просто ще поставя това:

Сравнение с българин живял в Османската империя и такъв живял в НРБ на другаря Живков по историка Александър Стоянов:
Ако първото го наричате роб, имам лоша новина
Скрит текст:

Не мога да разбера кое от това, че сме нямали държавност и че не сме били част от Европа, не разбра.

# 110
  • София
  • Мнения: 2 225
Да, съгласна, и тук също изоставаме от румънците.
Румънците учат и си фантазират, че са римляни, а ние държим на това да се преподава на децата, че са били роби - и на византийците, и на османците и нападаме всеки историк, който твърди, че не сме били роби, че е платен джендър от Сорос. Доста сме сбъркани.

Добре, били сме подчинени на турците, аристокрацията ни е била избита, нямали сме държавност, били сме отделени от Европа, векове наред сме плащали кръвен данък, някои от нас в действителност са били роби в смисъла, който се влага по филмите, но няма никакъв проблем, всичко е ок, защото в 19 век някои българи са си простроили шарени къщи. Били сме супер!
Много интересно какво ще се случи на този, който се заяде за броя избити евреи. Сигурно и те са слаби и искат да бъдат жертви, а не са били, а?

Редакция - изтривам историческата лекция. Просто ще поставя това:

Сравнение с българин живял в Османската империя и такъв живял в НРБ на другаря Живков по историка Александър Стоянов:
Ако първото го наричате роб, имам лоша новина
Скрит текст:

Не мога да разбера кое от това, че сме нямали държавност и че не сме били част от Европа, не разбра.

Не знам как да не сме били част от Европа, след като до 18 век най-влиятелният политически фактор в Европа е Османската империя, а голяма част от видните българи са получавали образованието си именно в Европа. Единствената разлика е, че след средата на 18 век Запада забогатява много заради колониализма и дръпва пред Османската империя, която вече не води така успешна експанзивна политика. Дори да я нямаше Османската империя пак щяхме да изостанем много от Европа по чисто географски причини - далеч сме от океана, за да развиваме колониална политика в Новия свят.
Държавността ни, преди появата на Османската империя, се разпростира от Шумен до р. Вит (Търново, демек), та нормално е да изчезне заради разединението ни. Видинско и Добруджанско са били под опеката на Константинополската патриаршия

# 111
  • Мнения: 5 870
Тук са и са напълно невредими - Боянската църква, Рилския манастир, Кремиковския манастир, църквата "Свети Йоан Кръстител" и другата "Св. Стефан" и двете от Несебър и още десетки, да не кажа стотици църкви от Второто царство са непокътнати. Препоръчвам разходка до археологическия музей в София и регионалния исторически - безброй красиви икони точно създадени в периода 17-18 век. Българите са събирали пари, за да поддържат църквите и манастирите си - доста от църквите на Втората държава са със запазени стенописи именно от периода на 15 и 16 век, когато ние сме ги пазели, развивали и грижели за тях.  
Отделно коя църква е била висока, колкото човешки ръст, за да не пречи на турците? Черквата „Св. Троица“ във Велинград два метра ли е? "Въведение Богородично“ в Благоевград и тя не е с човешки ръст. "Покров Богородичен" в с. Горна Диканя също е голяма базилика. Доказателствата буквално са пред очите ни и крещат какви хора сме били в миналото, а ние сами се наричаме роби.  
Дори още няколко като Земенски манастир, "Св. Четиридесет мъченици" в Търново, Света София,... но дори да се сетим за още няколко всички те заедно се броят на пръсти, освен че са и много малки. Когато се приема християнството, освен тези малки еднокорабни базилики се строят и множество големи митрополитски базилики - не ги виждам днес запазени. В моя роден град, освен последното му опожаряване и пълно унищожение със запазена само една сграда - джамия, под която се откриха разкопки от църква, но още в началото на османското нашествие е унищожено напълно християнско средище с над 10 манастира и скита.
Унищожена е и самостоятелната Българска патриаршия, която е подчинена на гръцката.... Защо християните са плащали по-високи данъци след като сме били равни в империята с мюсюлманите?  Защо техните храмове са били по-големи, по-пищни и повече от нашите. Не съм съгласна да се нарича това присъствие или равенство.
И да не се приема това като някаква критика, обвинение или лоша дума срещу днешните турци или ислям, защото не е така. Постоянно посещавам джамии като турист и ги оценявам като архитектура и културна стойност, но ми става неприятно когато видя, че в градове, в които са живели българи преди векове, днес няма и помен от църква, а е имало такива.

Последна редакция: сб, 29 апр 2023, 18:55 от T.Valcheva

# 112
  • София
  • Мнения: 2 225
Тук са и са напълно невредими - Боянската църква, Рилския манастир, Кремиковския манастир, църквата "Свети Йоан Кръстител" и другата "Св. Стефан" и двете от Несебър и още десетки, да не кажа стотици църкви от Второто царство са непокътнати. Препоръчвам разходка до археологическия музей в София и регионалния исторически - безброй красиви икони точно създадени в периода 17-18 век. Българите са събирали пари, за да поддържат църквите и манастирите си - доста от църквите на Втората държава са със запазени стенописи именно от периода на 15 и 16 век, когато ние сме ги пазели, развивали и грижели за тях.  
Отделно коя църква е била висока, колкото човешки ръст, за да не пречи на турците? Черквата „Св. Троица“ във Велинград два метра ли е? "Въведение Богородично“ в Благоевград и тя не е с човешки ръст. "Покров Богородичен" в с. Горна Диканя също е голяма базилика. Доказателствата буквално са пред очите ни и крещат какви хора сме били в миналото, а ние сами се наричаме роби.  
Дори още няколко като Земенски манастир, "Св. Четиридесет мъченици" в Търново, Света София,... но дори да се сетим за още няколко всички те заедно се броят на пръсти, освен че са и много малки. Когато се приема християнството, освен тези малки еднокорабни базилики се строят и много големи митрополитски базилики - не ги виждам днес запазени. В моя роден град, освен последното му опожаряване и пълно унищожение със запазена само една сграда - джамия, под която се откриха разкопки от църква, но още в началото на османското нашествие е унищожено напълно християнско средище с над 10 манастира и скита.
Унищожена е и самостоятелната Българска патриаршия, която е подчинена на гръцката.... Защо християните са плащали по-високи данъци след като сме били равни в империята с мюсюлманите?  Защо техните храмове са били по-големи, по-пищни и повече от нашите. Не съм съгласна да се нарича това присъствие или равенство.
И да не се приема това като някаква критика, обвинение или лоша дума срещу днешните турци или ислям, защото не е така. Постоянно посещавам джамии като турист и ги оценявам като архитектура и културна стойност, но ми става неприятно когато видя, че в градове, в които са живели българи преди векове, днес няма и помен от църква, а е имало такива.

Когато се приема християнството (9 век) българската държава е доста по-мощна, богата и грамадна и може да си позволи да строи по-големи храмове, които да събират повече хора. Нещо повече - големите храмове са поръчка на самите владетели като Борис, Симеон и Петър. Тези църкви обаче са разрушени доста, доста преди османската намеса, даже доста преди Втората държава. В столиците Плиска, Преслав се заселват тюркски народи като печенези, кумани през 11 и 12 век, които оказват влияние върху архитектурата на старите столици. Строят си жилищата директно върху църквите, от които черпят материал за тях. Втората българска държава, през повечето време, се разпростира само между Стара планина и Дунав и няма тази политика, нито ресурс да строи монументални храмове и за това са по-малки, но и вече няма големи градове като Плиска и Преслав, а са доста по-малки като население и площ като Търново, Шумен, Ловеч, които пък са и по все някакви склонове и трудно достъпни баири, планини, за да се укрепват и защитават по-лесно. Самият терен не позволява монументална архитектура. А, храмовете, като изключим Иван Асен II и Иван Александър, които владеят доста оскъдни територии за кратък период от време, църквите се строят от местни феодали, които са нямали възможности за големи храмове.
Християните плащат по-високи данъци, но мюсюлманите са облагани и с други. Примерно християните плащат данък за алкохол, а мюсюлманите не пият. Grinning Иначе, да, има го това, че християните просто заради религията си плащат данъка харадж, но се движат свободно, учат където искат, търгуват, с когото пожелаят - нямат никакви рестрикции като за роби

# 113
  • Мнения: 1 037
И какво сега Румъния ни е изпреварила заради исторически фактори, СССР, Русия и тн. Доколкото знам Румъния е била много зле 90 година, така че и вечната мантра, че комунизма е виновен не върви. Изпреварват ни, защото имат по-успешна демокрация. Демокрация не значи правя си каквото искам, крада колкото мога и законите не важат за мен. Циклим си на едно място. Киро и Асен от Харвард арестуваха Бойко и се оказа, че ареста е незаконен. Как да очакваме да има осъдени, като един арест не могат да направят като хората.

# 114
  • София
  • Мнения: 2 225
Всъщност точно това си говорим - защо демокрацията в Румъния върви, а при нас - не и търсим отговорите. И това е, че Румъния тегли към западния свят културно, а ние тънем още в корупция и как външни и вътрешни сили се намесват по пътя ни към Европа с цел саботирането му.

# 115
  • Мнения: 2 946
И къде са отговорите? В СССР, в Батемберг, в Османската империя или в Римската?
Истината е, че извън часовете по история на никой не му пука много как се разказват събития от преди стотици години. Важно е какво се случва сега. За хората живеещи сега и избиращи дали да работят за развитието на България или да емигрират, за бизнесите избиращи дали да дойдат в България е важно дали сега има сигурност, законност и предвидимост. Дали когато си изпълниш задълженията към държавата и тя ще изпълни своите. Дали когато платиш за нещо ще го получиш. Дали когато сключиш договор той ще бъде спазен. Там е проблема на България.
Та в този смисъл точно комунизма е виновен, ама не този от преди 89та, а този сега. Този който 90% от българите бъркат с демокрация и за който претендират да се въведе - друг да е отговорен за всичко, друг да плаща сметката, те само да ползват. ЕС, САЩ, Русия, гадните ИТта, няма значение кой само да се вземе от някой друг и да им се даде на тях.

# 116
  • Мнения: 9 377
Историята винаги се прави от личности. В Румъния управляваше Чаушеско,който беше по-голям психопат от Тодор Живков. А след 1989г. в България властта я грабнаха шепата най-верни на Кремъл комунисти... Така се е случило,а не понеже ние сме били културно по-долу от румънците...

# 117
  • Мнения: 1 037
Мда.. Кремъл е виновен за всичко, ние не. Joy С това мислене ще продължим да си изоставаме.

# 118
  • Мнения: 9 377
Мда.. Кремъл е виновен за всичко, ние не. Joy С това мислене ще продължим да си изоставаме.
Ама как това комунистическо и шизофренично "ние" те издава,че си комунистка...Laughing

# 119
  • Мнения: 1 037
Мда.. Кремъл е виновен за всичко, ние не. Joy С това мислене ще продължим да си изоставаме.
Ама как това комунистическо и шизофренично "ние" те издава,че си комунистка...Laughing
JoyJoyJoy Явно местоимението ние е комунистическо. Ползвай речника по-често. Joy
Една от причината да не вървим напред е че не се водят смислени дискусии как да се подобрят нещата. Какво точно правят румънците, че имат повече чужди инвестиции примерно. И винаги изкача някой като потребителката с комунистите и шизофренията. Важното е да има лични обиди.

# 120
  • Мнения: 1 752
Македонците може да си се наричат както искат,но не и да крадат от българската история...
А защо не приемеш, че сме имали общо минало и споделяме историческо минало. Нещо като разведена двойка с общо дете. Нали както е казал Достоевски все някой трябва да направи първата (компромисна) стъпка.

Ама като както се случи и в темата, допреди пет шест коментари, имаме си дефицит на вниманието и се фокусираме върху ирелевантни неща,

# 121
  • Мнения: 9 377
Македонците може да си се наричат както искат,но не и да крадат от българската история...
А защо не приемеш, че сме имали общо минало и споделяме историческо минало. Нещо като разведена двойка с общо дете. Нали както е казал Достоевски все някой трябва да направи първата (компромисна) стъпка.

Ама като както се случи и в темата, допреди пет шест коментари, имаме си дефицит на вниманието и се фокусираме върху ирелевантни неща,
Питай македонците,защо питаш мен?! Македонците не искат да имаме общо минало. Те настояват,че то е македонско минало.

Един линк,мисля че е по темата:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=2429941100497648&set=a.338150963010016

# 122
  • Мнения: 5 870
Скрит текст:
Тук са и са напълно невредими - Боянската църква, Рилския манастир, Кремиковския манастир, църквата "Свети Йоан Кръстител" и другата "Св. Стефан" и двете от Несебър и още десетки, да не кажа стотици църкви от Второто царство са непокътнати. Препоръчвам разходка до археологическия музей в София и регионалния исторически - безброй красиви икони точно създадени в периода 17-18 век. Българите са събирали пари, за да поддържат църквите и манастирите си - доста от църквите на Втората държава са със запазени стенописи именно от периода на 15 и 16 век, когато ние сме ги пазели, развивали и грижели за тях.  
Отделно коя църква е била висока, колкото човешки ръст, за да не пречи на турците? Черквата „Св. Троица“ във Велинград два метра ли е? "Въведение Богородично“ в Благоевград и тя не е с човешки ръст. "Покров Богородичен" в с. Горна Диканя също е голяма базилика. Доказателствата буквално са пред очите ни и крещат какви хора сме били в миналото, а ние сами се наричаме роби.  
Дори още няколко като Земенски манастир, "Св. Четиридесет мъченици" в Търново, Света София,... но дори да се сетим за още няколко всички те заедно се броят на пръсти, освен че са и много малки. Когато се приема християнството, освен тези малки еднокорабни базилики се строят и много големи митрополитски базилики - не ги виждам днес запазени. В моя роден град, освен последното му опожаряване и пълно унищожение със запазена само една сграда - джамия, под която се откриха разкопки от църква, но още в началото на османското нашествие е унищожено напълно християнско средище с над 10 манастира и скита.
Унищожена е и самостоятелната Българска патриаршия, която е подчинена на гръцката.... Защо християните са плащали по-високи данъци след като сме били равни в империята с мюсюлманите?  Защо техните храмове са били по-големи, по-пищни и повече от нашите. Не съм съгласна да се нарича това присъствие или равенство.
И да не се приема това като някаква критика, обвинение или лоша дума срещу днешните турци или ислям, защото не е така. Постоянно посещавам джамии като турист и ги оценявам като архитектура и културна стойност, но ми става неприятно когато видя, че в градове, в които са живели българи преди векове, днес няма и помен от църква, а е имало такива.

Когато се приема християнството (9 век) българската държава е доста по-мощна, богата и грамадна и може да си позволи да строи по-големи храмове, които да събират повече хора. Нещо повече - големите храмове са поръчка на самите владетели като Борис, Симеон и Петър. Тези църкви обаче са разрушени доста, доста преди османската намеса, даже доста преди Втората държава. В столиците Плиска, Преслав се заселват тюркски народи като печенези, кумани през 11 и 12 век, които оказват влияние върху архитектурата на старите столици. Строят си жилищата директно върху църквите, от които черпят материал за тях. Втората българска държава, през повечето време, се разпростира само между Стара планина и Дунав и няма тази политика, нито ресурс да строи монументални храмове и за това са по-малки, но и вече няма големи градове като Плиска и Преслав, а са доста по-малки като население и площ като Търново, Шумен, Ловеч, които пък са и по все някакви склонове и трудно достъпни баири, планини, за да се укрепват и защитават по-лесно. Самият терен не позволява монументална архитектура. А, храмовете, като изключим Иван Асен II и Иван Александър, които владеят доста оскъдни територии за кратък период от време, църквите се строят от местни феодали, които са нямали възможности за големи храмове.
Християните плащат по-високи данъци, но мюсюлманите са облагани и с други. Примерно християните плащат данък за алкохол, а мюсюлманите не пият. Grinning Иначе, да, има го това, че християните просто заради религията си плащат данъка харадж, но се движат свободно, учат където искат, търгуват, с когото пожелаят - нямат никакви рестрикции като за роби
Тоест според теб османците не са унищожили нито една църква съвсем умишлено?  Не са строили храмовете си върху нашите? Не са въвели ограничения за строеж - защо повече от запазените храмове са някакви далечни манастири или селски църкви, в градовете, където са били османците е било различно и е имало много ограничения.  Българската патираршия, която е една от първите и с равен ранг заедно с с античните в Рим, Константинопол и Йерусалим бива унищожена. Нещо, което нямаше да се случи и днес може би щяхме да се ползваме с по-голямо уважение, ако нашата държавност не беше прекъсната за толкова много векове.
Може би само по времето на султан Мурад II християните започват да дишат по-спокойно, той дори строи множество църкви из цялата империя - но какво ли не прави любовта, може би това е най-силният дипломатически език говорен някога.

Не, с македонците не сме като родителите с равен статут над общо дете - история. Ние сме родителят, те са детето. Може би след време споменът за българското оттам изцяло да изчезне, защото това, което правят македонците в някаква степен дори е по-голямо зло, защото при османците българският дух поне се е запазил.

С Румъния доскоро не бяхме на една река разстояние, но това с Шенген ни вкара в главата колко по-напред и почти сме се примирили и приели, че ние нямаме работа там, а те заслужават да влезнат, защото са на светлинни години от нас, та чак търсим причини, че и в миналото са били  по-напред.

# 123
  • Мнения: 1 752
Имам приятели македонци и не, не ги питам. Въпросът е риторичен. Всяка държава сама си пише историята в детайлите й. Никой не се взира в тях, освен собственият й народ, който я пише.
.

.

# 124
  • Мнения: 9 377
Историята на Македония като нация,държава и език почва от 1945г...

# 125
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Цитат на: ierldan
А защо не приемеш, че сме имали общо минало и споделяме историческо минало. Нещо като разведена двойка с общо дете.
Ти верно от небето падаш.
Те точно това отричат яростно, а ние го твърдим
- ти викаш ние да сме го приемели...

# 126
  • Мнения: 1 752
Ми Ок, всеки с тълкуванието си. Не можеш никого да насилиш да мисли като теб. Как ще им смениш мнението или набиеш в главата? Има ли значение? Ние си пишем историята, те си я пишат тяхната и всеки си върви по пътя, с нещата, които всъщност променят живота на хората, а не празни националистични дебати за македонците, румънците, турците и пр.

# 127
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Какво набиване в главата? Говоря за друго: че толкова не си наясно с темата, че призоваваш ние да приемем нещо, което всъщност ние сме тези, които го твърдят. Няма лошо, човек не може да е наясно с всичко, ама е хубаво да не се изказва неподготвен.

Скрит текст:
И за набиването в главата мога да се изкажа - да искаш да не те клеветят, да не лъжат за теб, да не те злепоставят и да не предявяват към теб претенции за права на малцинства в Пиринско, не е необоснован опит за набиване в главата, но не е по темата за Румъния и икономиката.

Последна редакция: сб, 29 апр 2023, 22:19 от Магдена

# 128
  • Мнения: 1 752
Това, че ти заемаш националистична позиция, не означава, че всички трябва да мислят като теб. Против национализма съм, във всяка форма, защото не вярвам в намесата по какъвто и да е начин в делата на суверенни държави като да им даваш акъл как да се отнасят с гражданите си, с какво да се гордеят или как да си тълкуват историческите събития от близко и далечно минало. За това има независими международни експерти. Всеки да си оправя първо собствената си къща, особено ако пък и съвсем не е цъфнала. Къде другаде в западна Европа се ръфат както на Балканите? Един познат хърватин наскоро ми заяви, че Босния била “Хърватска”. Има международно установени граници и на когото не му харесват, да гледа на хвърлей от България каква е алтернативата.

Последна редакция: нд, 30 апр 2023, 19:17 от ierldan

# 129
  • София
  • Мнения: 2 225
Мда.. Кремъл е виновен за всичко, ние не. Joy С това мислене ще продължим да си изоставаме.
Ама как това комунистическо и шизофренично "ние" те издава,че си комунистка...Laughing
Какво точно правят румънците, че имат повече чужди инвестиции примерно. И винаги изкача някой като потребителката с комунистите  
"Хаха", е ми да видим ситуацията в България към днешна дата и какво нямат румънците, което ние имаме и отблъсква инвестициите:
Нямат президент, който да заявява, че Крим е руски и, че Русия ще спечели войната. Нямат партия в парламента, която да заявява, че ЕС и НАТО са терористи и държавата трябва да напусне тези съюзи. Министър-председателят им пък не е сниман да спи гол до чекмеджета с кюлчета, пачки и пистолет, след като снабди държавата си с руски реактори и газопровод, за който ДАНС го предупреждаваше, че така улеснява инвазията в Украйна, защото последната бива изолирана все повече и повече. Нямат министри на финансите в списъка "Магнитски". Нямат и депутати в парламента в същия този списък. Политиците им няма да замълчат, ако Русия иска ареста на техен журналист, както при нас мълчат Радев и други политици за Христо Грозев без дори да го поздравят за оскара. Държавата си затвори очите за липсващи 700 милиона в НАП. Докато цяла Европа зае ясна позиция за "Скрипал", ГЕРБ заявяваха, че няма достатъчно доказателства. Радев е единственияит, който не желае Украйна в НАТО. Свали се правителство, което се опита да намали зависимостта от "Газпром" и веднага се сформира коалиция между ГЕРБ-БСП-Радев, които да твърдят, че "ГАЗПРОМ" са в правото да ни съдят, след като сме им опростили 1 милиард, а с 3 наши милиарда им издигнахме тръбата.
Две от партиите ни в парламента са твърдо за вдигане на всякакви санкции срещу Русия. Президентът се опитва да наложи вето на основни европейски политики срещу Русия. Странни експлозии на военни заводи в нас. Народът сам си избра референдум против еврото.

Даваше се пример с това как Румъния през историята си се справя с външното влияние - чрез национална кауза, идентичност и самочувствие - те са римляни и трябва да вървят на запад. А ние от времето на Батенберг гледаме как едни и същи хора детронират, убиват и свалят всяко правителство, което се опитва да поеме по европейски път.

Е, сега си представете, че сте европейски инвеститор и искате да стартирате бизнес в Югоизточна Европа и изборът е между България и Румъния. При първата има шанс държавата да си избере референдум за напускане от ЕС и да си затвори свободния пазар. Може би заради това? Но, не, няма никакво постсъветско влияние у нас, хич, само дето революция ще стане, ако някой посегне да мести МОЧА от центъра на София.

Последна редакция: нд, 30 апр 2023, 03:27 от Lunna_sonata

# 130
  • Мнения: 5 875
Сякаш е по-добре да изброяване какво имат румънците, за да привлекат инвеститори. На първо място - имат човешки ресурс. Има ред, дисциплина, морал. На ниво - обикновен човек. Няма разпад на държавността, само надграждане и модернизиране след времената на Чаушеску.
Който иска - може да го види. Който не, намира оправдания. На нас все други са ни виновни - Византия, турците, германците, руснаците.
Румънците запазиха кооперативните в земеделието, работят здраво за прехраната си. Във всяко населено място има фермер ски пазари, заредени с фермер ска продукция - частно производство. Запазиха предприятията и ги напълниха за 20 г. с модерни нови технологии. Имат собствена държавна политика и я отстояват.

# 131
  • Наблизо
  • Мнения: 6 238
За да почнеш какъвто и било бизнес с по-голям капацитет от магазинче,трябва да бутнеш и да продължаваш да го правиш на правилните хора.И пак,докато не засегнеш някой по-високо поставен.
Буквално се премазват идеите на хора,само защото не може да се набутат “нашите хора” или пък пречат на някой “важен”.
От първо лице го знам това.
И изобщо не са ни виновни ЕС,руснаците ,НАТО,македонците и тн..Само си го правим.Мисленето за заедност,за общо го няма..И май го няма от края на 19ти век,от с”Съединението горе долу.

# 132
  • Мнения: 9 377
Икономиката е слуга на политиката,а не обратното. България се управлява от русофили,следователно западните бизнеси ще я избягват като токсична...

# 133
  • Наблизо
  • Мнения: 6 238
Да бе,точно.И източните бизнеси не идват,освен ако не се съюзят с някой,близък до политическия кръг.
Отварят си в Турция,в Румъния,в Сърбия.

# 134
  • Мнения: 9 152
Тя понеже Турция е в ЕС. За Сърбия пък да не говорим. Хем не е в  ЕС, хем е с още по- отявлена проруска политика.
Още в началото на 90- те , когато големите западни компании дойдоха на изток в Европа, когато нямаше Радев, съответно-нямаше изказвания за Крим, когато нито България, нито Румъния бяха още в ЕС, Кока Кола избра да построи завода си не в България. А в Румъния. Месторазположение? Или…
Някой по- горе спомена за човешкия фактор. Хем тогава бяхме повече по численост от сега.
И не само Кока Кола. Много компании предпочетоха други страни.
Включително предпочетоха и Русия.Да. Именно Русия.
Десетилетия им беше там супер. Ама супер. Човешкият фактор. Огромен пазар. Интересуваха се от печалба, а не от кой иска да е в ЕС и кой не.

# 135
  • Мнения: 5 283
И сърбите ли са ни задминали? Не бях разбрала. Албанците как са? Умираме си да се правим сами на пух и прах, тук поне сме номер едно.

ПП Имах коментар по въпроса, но явно изчезна. Познавайки чужденци, опитвали бизнес в България - не един, аз лично съм сигурна, че политическата обстановка - тоест нейната стабилност, влияе на решението къде ще се строи бизнес. Да, на компания, която не участва в програми на ЕС, няма да и е важно дали държавата е в ЕС, но пак ще се интересува от политическите събития. Няма как да предпочетеш държава, която очевидно политически се тресе години наред. Въпросът обаче е защо толкова им ревем на тези чужденци - руснаци, американци, европейци - а не можем просто да си спазваме собствените закони. Предполагам, че би било достатъчно, държавата е една шепа.

Последна редакция: нд, 30 апр 2023, 11:47 от Ли Лу

# 136
  • Мнения: 1 752
Не мисля че се правим на пух и прах, но не избираме да изолираме проблемите си и да работим за тяхното изкореняване. Ако търсиш проблема в историята, или съседите си, не си конструктивен, защото нито едно от горните не можеш да повлияеш или промениш в своя изгода

Големината на пазара е от значение, но не е съвсем най-важен критерий за бизнес развитие. Пълно е с примери на малки и проспериращи държави - достатъчно е да се погледне GDP на ЕС, дори страни като Естония и Словения, които са от бившия източен блок. Търси се в какво си най-добър, с уникално развити качества - за България туризъм и селско стопанство са традиционни отрасли, например, и се налива в неща като инфраструктура и развитие на международни връзки. Но трябва все пак от някаква база за сигурност и стабилност да започнеш - да дадеш сигнал, че правова държава ти е мисията от една страна, и второ, че фактически работиш по мисията си, а не пееш празни приказки.

Deaf, щом даже това е възможно, ясно е колко по-напред са като общество, тук само бивши мутромилиционерски типологии са избируеми от гласоподавателите. Горното е базирано на предположението, че ако избираш политически лидер, не му ровичкаш в личния живот, особено в частта сексуална ориентация😀, семейно положение, наличие и брой деца.

Последна редакция: нд, 30 апр 2023, 18:40 от ierldan

# 137
  • Мнения: 5 283
Ето в това са основните разлики в мисленето ни и оттам изводите Simple Smile Аз не мога да сравня България и политиката и последните сто години с нито една друга държава. Няма такава. За мен е абсурдно дори с Румъния да бъдем сравнени.

Скрит текст:
Когато Бай Тошо е молел Хрушчов да ни приемат в СССР, са му дали рубли, но Москва не се е съгласила да сме членове. А преди този момент Румъния се дистанцира от Русия и търси Китай, както изгражда връзки с ГДР и дори САЩ. Оттам нататък кой на какъвто кон е заложил. Дори една Москва не е искала да се обвърже официално, изиграни сме от нашите собствени байчовци, бойчовци и какви ли не тарикати. И само въздишки по другите, ние най-зле, най-лоши, най-неспособни... В сравнение с кого, като няма такъв старт като нашия. Мое лично мнение, разбира се - не съм гуруто на форума, а един обикновен човек Relieved

# 138
  • Наблизо
  • Мнения: 6 238
България вечно е някаква губерния.Дали турска,дали руска,дали немска,дали американска.Докато не се отърсим от това да не сме самостоятелна държава,а придатък,щат на някой си,няма да се получат нещата.Щом миниатюрни държави като Люксембург,Лихтенщайн,че дори и Прибалтийските републики(където 30% и нагоре  популацията са руснаци) станаха самостоятелни единици и работят за си вобатвеното си благополучие..а първите две нямат дори официален собствен език..(люксембургския съществува,но официалните са френски и немски)..
Ние сме една Босна,ако ще се сравняваме..но с претенции.Все някой “ни оправя”.
Уж сме един народ,а сме по-разединени от който и да било,където живеят по 5-6 етноса.

# 139
  • Мнения: 12 337
Пълни глупости! Един инвеститор се интересува единствено от печалба и от сигурност, от бюрокрацията и кадрите на пазара. Ама някой още бълнуват шизофренично за Крим, Кремал и тн. Нелепи сте! Виждам, че във всичките брътвежи даже съветския паметник е замесен! Head Band

Каква сигурност предоставя една държава на инвеститор, след като държавата се слави с репутация на троянски кон в икономически съюз? Grinning Търсиш къде да отвориш бизнес, поглеждаш към България, където слушаш от парламентарната трибуна как се насъсква населението против ЕС и се заканват, че ще гонят частни бизнеси от България, а след това говори за нормализиране на отношенията с Русия, както Коцето прави вече 2 години, че даже го готвят и за втора сила на следващите избори? Grinning

Мисля, че ако се отървем от лошата слава по линия на корупцията и върховенството на закона, с които се славим съвсем откровено, другото все някак ще се уреди.

Последна редакция: нд, 30 апр 2023, 14:10 от Vapor

# 140
  • Мнения: 4 814
Боже, ако човек не знае нищо за Балканите и влезе в тоя форум, ще реши, че не само Румъния ни изпреварва и аха да влезе утре в Шенген, ами и Сърбия, и Босна са много по-напред.

# 141
  • Мнения: 9 152
Има мнения, че големите сили, и то не от сега, а от столетия, нямат изгода на Балканите да цари заедност, сплотеност, защото това би ги стабилизирало и би ги превърнало в застрашаващ фактор. Затова и постоянно биват разплавани конфликти. Къде измислени, къде до някъде съществуващи. Но нарочно тези различия биват акцентирани и довеждани до ескалиране до там, че да се посади омраза в сърцата на близките по съседство , по народопсихология, по традиции хора.
Нормално е да има отличия, всяка група хора има своите характеристики и уникални черти. Но вместо да се допълваме и да пребъдваме в разбирателство, сме постоянно дестабилизирани в противопоставяния и безсмислени борби за кой е по- прав и по- важен.
 Мога да дам за пример: различните провинции в Германия, в които хората също са в групи, говорят на съответния диалект, имат си своите обичаи и особености, но са обединени в добре функционираща общност; в държава, в която в зародиш се избягва всякакво противопоставяне, всякакъв конфликт или вражда.

# 142
  • Мнения: 41 661
Помните ли кога британската фирма Ровър построи завод за автомобили у нас? И почти веднага след това го затвори и си заминаха, понеже тук властите не си удържаха на обещанията и даже опитаха да ги изнудват. И мислите ли, че това не се разчува?

А в същото време как се разви Дачия?

Последна редакция: нд, 30 апр 2023, 18:08 от Черна станция

# 143
  • Мнения: 25 824
Преди тях и „Рено“ се опариха с булгарреното.

# 144
  • Мнения: 2 928
Взаимствам заглавието на статия, публикувана в Капитал наскоро, за да задам въпроса - кои са причините да изоставаме в сравнение с румънската ни съседка.
Веднага отговарям - първата и единствена причина е населението.
Така наречените власти, които се критикуват не се избират от сили свише, а от така нареченият български народ.

# 145
  • Мнения: 9 377
Ravenna,олекна ли ти? След като изхейти българския "народ"...Yum

# 146
  • Мнения: 41 661
И що да е хейт, като си е така? Всеки народ сам си кове благоденствието. И каквото сам си направи друг не може да му го направи.

# 147
  • Мнения: 9 377
Аз гласувах за анти-комуниста Петър Дертлиев,баба ми – за комуниста Жан Виденов. Двамата сме от един народ,нали? Или не сме?

# 148
  • Мнения: 9 152
И що да е хейт, като си е така? Всеки народ сам си кове благоденствието. И каквото сам си направи друг не може да му го направи.
И е така и не е така. Ние не сме сами на този свят, взаимодействието е решаващо.
Когато ти слагат спици в колелото, когато "благодетелите" отвън са със съмнителни благородни мисли, трябва много силни духом управници, които да се справят с кукичките, с всяко изпитание и предизвикателство.

Разбира се, трябва да са неподкупни, да не се подмамват от всякакви съблазни и пр. Важни са реакцията ни, решенията ни.
Имали сме такива управници.

Последна редакция: пн, 01 май 2023, 14:17 от Катерица

# 149
  • Мнения: 41 661
Аз гласувах за анти-комуниста Петър Дертлиев,баба ми – за комуниста Жан Виденов. Двамата сме от един народ,нали? Или не сме?

Сте, ама едните са повече от другите и то тези, които гласуват за левичари, русофили и ченгета.


Когато ти слагат спици в колелото, когато "благодетелите" отвън са със съмнителни благородни мисли, трябва много силни духом управници, които да се справят с кукичките, с всяко изпитание и предизвикателство.

Разбира се, трябва да са неподкупни, да не се подмамват от всякакви съблазни и пр. Важни са реакцията ни, решенията ни.
Имали сме такива управници.

А тези управници нали от народа са произлезли и народът ги е избрал такива? Не са ни спуснати от ЕС или НАТО?

# 150
  • София
  • Мнения: 2 028
Румъния има близо три пъти по-голямо население, което означава и толкова пъти по-голям вътрешен пазар. Румъния почти сама покрива нуждите си от газ и голяма част от нефт. В Румъния няма борд и затова те играят с обезценяването на леята, което им дава по-голяма конкурентноспособност при износа. 2007 година една лея е била 60 ст, сега е 40 ст. Или леята се е обезценила спрямо лева с над 30%, без  нашата икономика да е станала с 30% по-ефективна от румънската.

# 151
  • Мнения: 41 661
Съгласна с повечето от горното, само не и с това, че у нас девалвация би била полезна. За износа може би, но за вноса? А ние имаме отрицателно търговско салдо...

# 152
  • Мнения: 2 946
България ако не беше в борд, левът отдавна да е последвал съдбата на змбабвийския долар, че даже можеше и прърви да замине.

# 153
  • София
  • Мнения: 2 028
Съгласна с повечето от горното, само не и с това, че у нас девалвация би била полезна. За износа може би, но за вноса? А ние имаме отрицателно търговско салдо...

обезценяването на леята спрямо лева е обективен факт. Ако едно нещо 2007 годи при равни други условия е струвало на износителя 100 единици в България и Румъния, сега при нас пак ще  струва100 единици но в Румъния ще 70 и това е обективен факт. И това се е получило не защото сме по-ефективни, а защото леята се е обезценила спрямо еврото. дали за нас дефлацията е добра или лоша е съвсем друга тема.

# 154
  • Мнения: 9 377
България ако не беше в борд, левът отдавна да е последвал съдбата на змбабвийския долар, че даже можеше и прърви да замине.
Защо?

# 155
  • Мнения: 9 152
Скрит текст:
Скрит текст:
Аз гласувах за анти-комуниста Петър Дертлиев,баба ми – за комуниста Жан Виденов. Двамата сме от един народ,нали? Или не сме?

Сте, ама едните са повече от другите и то тези, които гласуват за левичари, русофили и ченгета.

Когато ти слагат спици в колелото, когато "благодетелите" отвън са със съмнителни благородни мисли, трябва много силни духом управници, които да се справят с кукичките, с всяко изпитание и предизвикателство.

Разбира се, трябва да са неподкупни, да не се подмамват от всякакви съблазни и пр. Важни са реакцията ни, решенията ни.
Имали сме такива управници.

А тези управници нали от народа са произлезли и народът ги е избрал такива? Не са ни спуснати от ЕС или НАТО?
[/quote]
ама разбира се, народът сме ти и аз.
нали затова написах не само за кукичките/съблазните, които са отвън, но за важността на нашите реакции и решения.

# 156
  • Мнения: 2 946
България ако не беше в борд, левът отдавна да е последвал съдбата на змбабвийския долар, че даже можеше и прърви да замине.
Защо?
Защото такива са политиците, такъв е и народа. Ако имаха възможност да печатат свободно пари отдавна да се сринало всичко.
Кои са вълшебните думи за влизане в парламента? "1000 лева минимална пенсия, 2000 лева минимална заплата... не питайте как, ние имаме таен план..." Всичките партии дето го играха "златен пръст" влязоха по тоя начин в парламента. Това искат хората, а начинът да стане е само един. Ето миналата година Кирчо, Боко и Курнелия се надпреварваха да вдигат МРЗ и пенсиите и сега има рекорден дефицит и пак да в позиция да се надцакват, ама вече няма от къде да извадят пари, че кредитите свършиха.

# 157
  • Мнения: 9 377
ББойко,стига глупости! Валутният борд е въведен доброволно от управляващите и те могат по всяко време сами да го отменят...

# 158
  • Мнения: 41 661
Съгласна с повечето от горното, само не и с това, че у нас девалвация би била полезна. За износа може би, но за вноса? А ние имаме отрицателно търговско салдо...

обезценяването на леята спрямо лева е обективен факт. Ако едно нещо 2007 годи при равни други условия е струвало на износителя 100 единици в България и Румъния, сега при нас пак ще  струва100 единици но в Румъния ще 70 и това е обективен факт. И това се е получило не защото сме по-ефективни, а защото леята се е обезценила спрямо еврото. дали за нас дефлацията е добра или лоша е съвсем друга тема.

Аз не оспорвам факта, а казвам, че ние полза от подобна обезценка на лева няма да имаме.


ББойко,стига глупости! Валутният борд е въведен доброволно от управляващите и те могат по всяко време сами да го отменят...

Малка разлика - не управляващите, а мнозинство в НС.  И не е толкова лесно да се събере такова точно за борда.

# 159
  • Мнения: 2 946
ББойко,стига глупости! Валутният борд е въведен доброволно от управляващите и те могат по всяко време сами да го отменят...
Точно ти с всичките ти безумни писания да казваш "стига глупости" е смешно. Бордът е въведен заради фалита на държавата, не е доброволно, а е нямало друг вариант. Също така реално не може бъде отменен без съгласието на ЕС, защото резултата отново ще е фалит на държавата... освен ако не въведем рублата или юана.

# 160
  • Мнения: 9 377
Ето пак глупости...! България никога,повтарям никога не е фалирала...

# 161
  • Мнения: 41 661
Ето пак глупости...! България никога,повтарям никога не е фалирала...

Да, държавите не фалират като хората и фирмите, но е прието да се казва, че държавата е фалирала, когато не може да си плаща задълженията. А по времето на Луканов точно това стана - мораториум върху плащанията, тоест "фалит" на държавата.

# 162
  • Мнения: 1 752
Пускам пак откъс от книгата от 1991 на американеца Бил Брайсън, на който случайно попаднах днес. Благодарение на Гугъл транслейт:

“Колкото по-далеч се скиташ из София, толкова по-хубаво става. Ходих на еднодневни разходки из хълмистите райони в югоизточната част на града, район с гори, паркове, квартали с доста големи жилищни сгради, криволичещи спокойни улици, няколко хубави жилищни сгради. Докато се завръщах в града, по пешеходен мост през река Сливница и надолу по някаква анонимна жилищна улица, ми направи впечатление, че това наистина е един доста красив град. Нещо повече, това беше най- Европейският от всички градове, в които съм бил. Нямаше модерни търговски центрове, нямаше големи бензиностанции, нямаше Макдоналдс или Пица Хътс, нямаше въртящи се табели за Кока-Кола. Нито един град, в който някога съм бил, не се беше съпротивил по-успешно на примамките на американската култура - това беше напълно, всеобхватно европейски град. Това беше, осъзнах с чувството на дълбоко безпокойство, Европа, за която мечтаех като дете.

Трудно е да се предвиди какво ще стане с България. Няколко седмици след моето посещение, хората в страната, в момент на лудост, свободно гласуваха за комунистически режим - единствената страна в Източна Европа, която доброволно запази старата форма на управление. Това беше 1990 г., годината, в която комунизмът умря в Европа, и ми се стори странно, че във всичките думи, които бяха написани за падането на желязната завеса, никой никъде не се оплака, че това е краят на един благороден експеримент. Знам, че комунизмът никога не е работил и аз самият бих мразил да живея през него, но все пак ми се струва, че има известна тъга в мисълта, че единствената икономическа система, която предполагаемо работи, е тази, основана на личен интерес и алчност.

Комунизмът в България няма да издържи. Не може да продължи. Никой народ няма да задържи правителство, което не може да го нахрани или да му позволи да си осигури играчки за децата си. Сигурен съм, че ако се върна в София след пет години, ще е пълно с Pizza Huts и Laura Ashley и улиците ще бъдат задръстени с БМВ-та и всички хора ще бъдат много по-щастливи. Не мога да ги обвинявам ни най-малко, но се радвам, че видях града, такъв, какъвто беше, преди да се промени.“

# 163
  • Мнения: 9 152
В тон на откъса, и аз ще публикувам един откъс, този от немския вестник „Ди Велт“, по повод поредни наши уникални исторически артефакти, които съвсем целенасочено биват неглижирани по подъл начин:
„Ако автентичността на обекта наистина се потвърди, това действително би била най-старата книга в света…Съмненията относно автентичността (на „златната книга“) произтичат главно от досегашната музейна политика на България. Както и в други югоизточноевропейски държави, тази политика много често обслужва по-скоро градежа на национални митове, отколкото научното познание.”
от тук
С публикацията искам да покажа, че в един казус винаги има две страни.
Съгласна съм, че трябва да сме критични към себе си. Напълно подкрепям призовът да сме по- некорумпирани  и пр.
Защото точно това са пробойните, които ни правят слаби в утвърждаването ни като държава, като култура, като носители на духовни ценности, като народ. 
И тогава, такива вестници и журналисти като тези от  „Ди Велт“ ще си позволяват да пишат подобни статийки.

# 164
  • Мнения: 2 928
Ravenna,олекна ли ти? След като изхейти българския "народ"...Yum
Ще ми се да беше хейт, ама не е. От 9-ти септември 1944 год., българският народ няма политици, защото всички, които са избирани по един или друг начин са оцапани от комунистите. При нас лустрация не беше проведена и сега си берете плодовете на това безхаберие.
Не се оправдавайте с външни фактори! Външните фактори са еднакви за всички, обаче това че не само Румъния ни изпревари е факт.

# 165
  • Мнения: 166
.

Последна редакция: пн, 01 май 2023, 22:26 от Тsvеtу

# 166
  • Мнения: 1 752
Въпросът е, че както се казва в поговорката - докато лъвът не се научи да пише, всяка притча ще прославя ловеца, та и вай-достоверната история, излязла научно от страна, с корупционни наклонности, с които традиционно ни асоциират, все ще предизвиква съмнение. Така че, оправянето на корупцията и повсеместното “цакане” на държавата, доста ще помогнат за излизане от имиджа на “лъжливото овчарче” при бизнес и не-бизнес взаимоотношения на всяко ниво.

# 167
  • Мнения: 9 377
Като ще цитираме поговорки,ето една подходяща за темата от Сун Дзъ:

"Стадо овце водено от вълк,ще спечели битката. Глутница вълци водена от овца,ще загуби битката"

# 168
  • Мнения: 5 875
Като ще цитираме поговорки,ето една подходяща за темата от Сун Дзъ:

"Стадо овце водено от вълк,ще спечели битката. Глутница вълци водена от овца,ще загуби битката"
Сун дзъ казал ли е нещо по въпроса - какво се случва със стадата след битката? 😜

# 169
  • София
  • Мнения: 2 225
Една археометрия доста бързо ще каже дали тази "книга" е автентична, или не. Ще покаже откъде е взето златото за направата ѝ, с какви инструменти е извършена обработката, доколко е изцяло от злато и ще даде някакво становище дали е автентична, или не. Защо обаче такава не се прави от 20 години насам е друг въпрос. Също етруските и траките нямат никакви допирни точки помежду си, както статията твърди. Дори не е сигурно дали етруските са индоевропейци. Също няма как да е най-старата "книга", защото има доста запазени писмени източници доста преди нея. Епосът за Гилгамеш как е достигнал до нас, а е на над 4,100 години? Текстове са били изписвани писани върху глинени таблички. A, и книгата такава, каквато я познаваме днес по форма - с корици и страници между тях, се създава през 5-ти век от новата ера - т.нар. Codex и е римско творение. Grinning
Вярвайте ми, ако артефактът бе сериозен, археолозите щяха да се избият кой да напише първата публикация, чрез която да обвърже името си с артефакта, но желаещи няма, а и като гледам.. май няма и да има. Кой знае кой я е изчукал в някое ателие преди 30 години, за да удари кьоравото на някой търг..

# 170
  • Мнения: 2 946
А той Овчаров толкова тракийски находки и съкровища е изфабрикувал, че не могат да се опишат. И всички археолози в България го знаят това, не е нужно отвън да ни го казват. Ама мутрите това ги кефи и си го поддържат.

# 171
  • Мнения: 3 350
Взаимствам заглавието на статия, публикувана в Капитал наскоро, за да задам въпроса - кои са причините да изоставаме в сравнение с румънската ни съседка.
Защото там няма зависимост към Русия.

# 172
  • Мнения: 9 152
С нетърпение ще чакам развоя по становището за книгата. 20 години не е чак толкова дълго време, причини за забавянето му може винаги да има и да се появят. Simple Smile
И за миг не съм помислила, че е фалшификат. И съм сигурна, че не е.
Относно етруските и траките- в материала двете култури не се отъждествяват.
Във филм на Ани Салич за съкровищата на България се споменава, че етруските са преселници от Троя.
Дали и до колко това е вярно е тема за историци и други дискусии. Има много неща в историята, които са спорни.

# 173
  • Мнения: 651
Взаимствам заглавието на статия, публикувана в Капитал наскоро, за да задам въпроса - кои са причините да изоставаме в сравнение с румънската ни съседка.
Веднага отговарям - първата и единствена причина е населението.
Така наречените власти, които се критикуват не се избират от сили свише, а от така нареченият български народ.
това е вярно, ние избираме политиците и после търсим друг да е виновен. Също така, тези политици са възпитани и отгледани от същия този народ. Те крадат на едро, дребният българин краде на дребно /скатава се, когато и където може, търси да измъкне някаква полза и да направи някаква далавера, да мине по-тънко, където е възможно и т.н./
Не всички българи са такива, имало е/има и сега, проспериращи българи, успешни, интелинтни, предприемчиви и т.н., НО ТОВА НЕ Е МАСОВО.

# 174
  • Bucharest, Romania
  • Мнения: 34
Здравейте, разбирам, че тази тема е била изоставена за известно време, но ако някой има интерес да прочете, ето моята гледна точка като румънец по тази тема. Прочетох всеки отговор в темата (въпреки че уменията ми по български език са доста лоши, така че ми отне известно време 😂) и вярвам, че всеки от вас, и го казвам с уважение, изхожда от погрешна предпоставка: вие смятате, че България някак си е в застой или че й върви зле. Това е първото нещо, което не е вярно; Факт е, че България е на второ място по растеж в ЕС след Румъния от присъединяването си.


Това е без коригиране на инфлацията, но е еднакво за всички страни. Така че, както виждате, не че България не е напреднала, но и Румъния, и България "започнаха надпреварата" в много по-лоша форма от останалите през 2000 г. Така че първото нещо, което бих посочил е, че това е Румъния икономически растеж, който е над очакванията и нормите, а не нещо лошо, направено от нашите съседи, всички от които напредват. Като пример: през 2014 г. България е била на 45% от средното за ЕС по БВП на човек от населението по паритет на покупателната способност, сега е на 59%. Това е аванс от 14% за 14 години. За същия период Унгария напредна от 68% на 77%, т.е. само с 9 пункта. Подобни са нещата и с Хърватия, докато Словакия се справи още по-зле. Румъния обаче напредна от 54% на 77%, записвайки аванс от 23 пункта за същото време.

Посещавал съм вашата страна много пъти и ми харесва там. Усещането е като в Румъния, където хората говорят различен език, но нищо друго не е различно. Не вярвам да сме много различни като хора. Ето причините, които смятам, че могат да обяснят повечето от несъответствията. Има две категории: тези, които не можете да промените, и тези, които можете да промените.

Не можете да промените тези:
- България е по-отдалечена от центъра на ЕС, така че износът е по-малко конкурентен.
- Румъния има над 3 пъти повече хора, така че е най-малко зависимата от износ балканска страна поради размера на вътрешния пазар.
- България фалира в края на '90-те, което означава, че сега българската валута е фиксирана към еврото. Това ви дава всички недостатъци на наличието на евро, но нито едно от предимствата.
- Докато теренът на Румъния е труден за изграждане на инфраструктура, заради планините и хълмовете, България има още по-труден терен за същата цел.
- България имаше нещастието най-богатият ви съсед Гърция да влезе в дълбока рецесия точно когато можехте да използвате богат съсед. Сега най-богатият ви съсед е Румъния, но това е само за кратко време. Предишната ви инфраструктура обаче е изградена предимно към Гърция, а не към Румъния, което допълнително възпрепятства търговския ви потенциал.

Ето какво МОЖЕТЕ да промените:
- симпатия към Русия. Първо, никой, който се опитва да бъде в две лодки едновременно, всъщност не е в нито една от тях. По-вероятно е да паднете в езерото между тях. Трябва да изберете едно - или Русия, или Запада, и след това да се придържате към него и никога да не поглеждате назад. Проблемът е, че който е близо до Русия, живее в бедност и изостаналост. Най-доброто, което можете да направите, е да спрете тази симпатия към тях и да начертаете своя път, може би заедно с нас, към Европа и Запада. Прегърнете го и нещата ще бъдат по-добри, отколкото са сега. Оплакването за половете и че американците са били лоши в Ирак, няма да донесе повече богатство на вашата страна.
- Антикорупционната борба е крайно липсваща. Ние, румънците, вярваме, че страната ни е много корумпирана, но когато погледна българската (и унгарската) антикорупционна борба, нашата изглежда положително европейска в сравнение.
- Когато бях в България, разговаряйки с българи, забелязах ужасяваща липса на оптимизъм. Ние, румънците, също много се оплакваме, но българите ми се сториха на друго ниво, когато става въпрос за липса на оптимизъм. Никога не можете да изградите по-добро бъдеще, ако се убедите в този фатализъм, че всичко е напразно.

Както и да е, това са моите мисли по въпроса. Извинявам се за липсата на умения в българския език или ако тази тема трябваше да я замря. 😊

Последна редакция: пн, 19 юни 2023, 23:54 от Не се сърди, човече

# 175
  • Мнения: 166
Румъния как така има залежи и съвсем наскоро откри нови:
OMV Petrom откри в Румъния най-голямото петролно находище от десетилетия
https://www.capital.bg/biznes/energetika/2023/06/14/4495642_omv_ … liamoto_petrolno/

ОMV Petrom откри нови находища на петрол и газ в Южна Румъния
https://manager.bg/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0 … az-v-uzna-rumania

ОМВ Петром откри нови находища на суров петрол и природен газ в Румъния
https://www.bta.bg/bg/news/balkans/paraleli/RO/473383-adzherpres … priroden-gaz-v-ru

В Турция има находища, в Румъния има находища, а по средата им братята ви руснаци /Плевен, Смолян и Варна/ как така за толкова години не намериха нищо? Или умишлено не намират нищо?

Последна редакция: пн, 19 юни 2023, 23:49 от Не се сърди, човече

# 176
  • Мнения: 166

Относно износът на България към Европа е смешно да се коментира "отдалечеността" й! Разстоянията не са пречка  при съвременните средства за износ и условията за конкуренция се влияят от други фактори. Та ние сме на един хвърлей от Виена! Не само по суша, но и по река!
 
На един хвърлей от Виена са южна България + София.
Разстоянието е малко, но проходимост няма - имаме Дунав мост с две платна и километрични опашки от тирове и мост при Видин, докъдето пътищата са лунен пейзаж.
Даже и да се построи Хемус докато се строят всичките дубайски апартаменти, той минава далеч от селищата, а между селищата в Северна България транспортът е колкото да не е съвсем да няма.

# 177
  • Мнения: 4 814
Ами то магистралата не минава през населени места. От кои селища е далеч? Обществения транспорт какво отношение има към износа?

Парите за недостроения път към Видин и неподдържането на корабоплавателния път по Дунав парите бяха насочени към метрото в София. А Плевнелиев едно време обясняваше как нямало да има достатъчно трафик по Хемус. И не се използва най-евтиният и бърз път - жп. И там пародия на загрижени политици изпуснаха парите за обновление на жп линиите на север.

За находищата - доколкото помня, това, че сме били дъно на море, ни е направило земята по-плодородна, но ни е лишило от нефт. В Румъния не е било море в праисторията. Газ имаме в Черно море, но не се добива. Всъщност по Плевенско-Врачанско има голямо находище на газ.

# 178
  • Мнения: 9 152
Цялата ми публикация я няма, за да се коментира съдържателно и смислено.
 Разстоянията днес са лесно преодолими и не са този фактор, който са били предните векове.  Свикнали сме със стока от Азия, Индия и къде ли не, а тук се коментира отдалечеността ни от центъра на ЕС?!
Сериозно?
И излиза, че от центъра на ЕС могат да  пристигат/ се внасят стоки в посока България, но в обратна посока сме непреодолимо отдалечени?
За нещастието ?! ни да сме съседи на Гърция, защото вече не била богата?! , за лодките, за българския дух, дето бил неоптимистичен,  все написано така, сякаш от нас не излиза  ценно съучастие, незаменимо присъствие и принос, а само чакаме отвън.

Последна редакция: вт, 20 юни 2023, 02:35 от Катерица

# 179
  • Мнения: 5 875
Защо си правите труда да реагират на тази определено тролска провокация. Дори не е написана от румънец, нито някой румънец има хабер от нашите проблеми с три посещения на черноморието. Основната тез, която е прокарана покрай другите излияния "оправете си отношенията с Македония". Ми по тая логика и аз мисля, че румънците трябва да си оправят отношенията с Молдова. Ама дали ще остане и 5 минути написано в румънски форум.

# 180
  • Мнения: 5 331
за българския дух, дето бил неоптимистичен,  все написано така, сякаш от нас не излиза  ценно съучастие, незаменимо присъствие и принос, а само чакаме отвън
Според моите наблюдения е точно така. Заобиколена съм от хора, които оправдават апатията и бездействието си с това, че сме малка държава, от която нищо не зависи, и чакат някой отвън да оправи положението. Чакаме Дядо Иван общо взето. И ако в международно отношение може би наистина България не е кой знае какъв фактор, то вътре в държавата разбира се, че именно от нас зависи. Обаче е по-лесно да мрънкаш колко си зле, без да положиш усилие да промениш това, да чакаш някой друг да свърши работа.

# 181
  • Мнения: 9 152
dariVale,  и на мен ми мина през мисълта, че може да е тролска публикацията.... но започнах да се обвинявам в помисли, защото ако беше трол, щеше да бъде изтрит, предполагам.
bell_87, съгласна съм, затова много съществено е как си играем картите. Има хора, които се поддават на внушения. Може би те още не са чели достатъчно или се водят по повърхностните течения, оттам се правят погрешни заключения, погрешни сравнявания и забравяме за корените си. А те са жилави. И точно песимизмът е този, който ни дава трезвост и предпазливост.

# 182
  • Мнения: 5 331
Все чакаме някой отвън, защото е по-лесно друг да свърши работата, друг да вземе решение и да носи отговорност, а ние само да сме недоволни. Прави ни впечатление например колко е чисто и подредено в някоя друга държава, и въздишаме как тук никога няма да бъде така. И в същото време не спираме да цапаме и разхвърляме.

# 183
  • Мнения: 2 946
"Румънеца" нито от политика, нито от география и икономика разбира.
Факт е, че България е на второ място по растеж в ЕС след Румъния от присъединяването си.
България фалира 1996та година, а тая графика мери от 2000та година, едва няколко години по-късно, та затова изглежда голям растежа, всъщност нищо не показва.

Не можете да промените тези:
- България е по-отдалечена от центъра на ЕС, така че износът е по-малко конкурентен.
Турция или Китай понеже са много по-близо. Не разстоянието е проблем, а липсата на магистрали. Магистралата от Ниш до българската граница сърбите я пуснаха преди повече от 5 години, изградена с пари от българските еврофондове. А от българската страна, където е няколко пъти по-къса още не могат да я построят.

- Румъния има над 3 пъти повече хора, така че е най-малко зависимата от износ балканска страна поради размера на вътрешния пазар.
Зависимост може да има от вноса, избоса генерира приходи. Всички силни икономики са експортно ориентирани.
- Докато теренът на Румъния е труден за изграждане на инфраструктура, заради планините и хълмовете, България има още по-труден терен за същата цел.
Да, то щото Алпите са в България, а Швейцария е плоска и без никаква инфраструктура... Close

- България имаше нещастието най-богатият ви съсед Гърция да влезе в дълбока рецесия точно когато можехте да използвате богат съсед. Сега най-богатият ви съсед е Румъния, но това е само за кратко време. Предишната ви инфраструктура обаче е изградена предимно към Гърция, а не към Румъния, което допълнително възпрепятства търговския ви потенциал.
И каква е тая инфраструктура изградена към Гърция? Магистралата дето щеше да е готова за олимпиадата в Атина ли? И как България е щяла да спечели от "богатството" на Гърция, като икономиката на Гърция е фокусирана в туризма, а не в производството? Ще преместим Акропола ли?
Евтините полети на Райънеър допринасят за туризма в България много повече от цялата тази въображаема инфраструктура, макар че ако някога завършат магистралата и това ще помогне. Ама до тогава мутрите няма да са оставили небетониран курорт. А то само с асфалт туризъм не става.

Ето какво МОЖЕТЕ да промените:
- симпатия към Русия. Първо, никой, който се опитва да бъде в две лодки едновременно, всъщност не е в нито една от тях. По-вероятно е да паднете в езерото между тях. Трябва да изберете едно - или Русия, или Запада, и след това да се придържате към него и никога да не поглеждате назад. Проблемът е, че който е близо до Русия, живее в бедност и изостаналост. Най-доброто, което можете да направите, е да спрете тази симпатия към тях и да начертаете своя път, може би заедно с нас, към Европа и Запада.
Ох, тая лоша Русия за всичко е виновна! Горките германци с техните 2 северни потока колко страдат. И колко зле е да купуваш евтин газ и уран, много по-добре е да плащаш двойно и тройно.
Къде е тая зависимост от Русия извън крясъците по площадите и по телевизията? Политиците са зависими от тоя дето им плаща, без значение националността. Одобрените от посолството "харвърдци" да не би да подобриха нещо?
И защо да трябва да прегръщаме когото и да било и да избираме от кого да сме зависими?

Глупостите за Северна Македония добре, че са ги изтрили. От тяхно членство в ЕС България може само да губи. Ще са конкуренция за евтините кол центрове. Печалба може да има за Германия и Франция, които имат развита индустрия и могат да изнасят производства към по-евтини държави. България е сред тия евтини държави и само може да ѝ се подбие цената за нискоквалифицирания труд.

Последна редакция: вт, 20 юни 2023, 12:18 от bboiko

# 184
  • Мнения: 166
Ами то магистралата не минава през населени места. От кои селища е далеч? Обществения транспорт какво отношение има към износа?

За износ първо трябва пътища, второ да се произведе нещото, че да се изнася, а за производството трябват хора.
От съображения за икономическа ефективност производствата се правят там, където има пътища - за докарване на хора да работят и за откарване на продукцията за износ.
Ако тези хора нямат удобен транспорт да стигнат до производството, то те зорлем се преселват,  селищата се смаляват, намаляват услуги, стоки, което води до безработица и принудително преселване на хората. Ако няма хора - какво производство и какъв износ?
Добрата транспортна свързаност е решаваща.
Така че една магистрала от София до Варна е ОК, но ако селищата си стоят без никакъв транспорт и с пътища, дето не можеш да видиш асфалта, все тая че на 5-10-20 км от селището има нова лъскава магистрала.

# 185
  • Мнения: 4 814
Доколкото съм пътувала по магистрала (понеже ние на север такова нещо почти не сме виждали), магистралата си върви, до нея има довеждащи пътища. Всъщност второкласните и третокласните пътища нямат зависимост за качеството според това дали са на север или на юг - има хубави и лоши и от двете страни на Стара планина.
Ако се говори за производство тип завод, индустрия - важното е да има транспорт за готовата продукция. Има и програми за подкрепа на специализиран транспорт за служителите, не е в това проблема. Честно казано, бих предпочела да пътувам между Свищов и Белене или между Бяла Слатина и Кнежа, отколкото да минавам ежедневно по път като тоя между Пловдив и Пазарджик, където само отгоре не минава някой да те изпреварва. Пътят Русе-Бяла е адски натоварен, буквално е адски, а магистрала Русе-Търново или поне скоростен път и модерен жп транспорт сериозно ще го облекчи.

От 1944 г. насам има тотално, целенасочено неглижиране на дунавските градове. И това продължава да тежи не само на региона, не само на връзките ни с Румъния, това тежи на цялата страна. Не може да се развиват неравномерно регионите и да се очаква цялата държава да е добре.

# 186
  • Мнения: 9 377
България никога не е фалирала. Тази забележка е към ббойко.

Към Каттт. Първо трябва да се привлекат инвеститори,а после се строят пътища.

# 187
  • Мнения: 41 661
България никога не е фалирала. Тази забележка е към ббойко.

Да, не е официално, защото за държавите няма процедура за фалит. Но отказът от плащане на задълженията, макар да се казва различно, си е именно фалит, доколкото е приложимо за държава, разбира се.

# 188
  • Bucharest, Romania
  • Мнения: 34
Цялата ми публикация я няма, за да се коментира съдържателно и смислено.
 Разстоянията днес са лесно преодолими и не са този фактор, който са били предните векове.  Свикнали сме със стока от Азия, Индия и къде ли не, а тук се коментира отдалечеността ни от центъра на ЕС?!
Сериозно?
И излиза, че от центъра на ЕС могат да  пристигат/ се внасят стоки в посока България, но в обратна посока сме непреодолимо отдалечени?
За нещастието ?! ни да сме съседи на Гърция, защото вече не била богата?! , за лодките, за българския дух, дето бил неоптимистичен,  все написано така, сякаш от нас не излиза  ценно съучастие, незаменимо присъствие и принос, а само чакаме отвън.

Разстоянията имат значение. Ако можехте да произвеждате нещо с огромно конкурентно предимство, те не биха го направили, но за генеричния износ това не е така. Ще ви дам един пример:

https://economie.hotnews.ro/stiri-auto-24788210-josephine-payne- … erg-bicicleta.htm

Статията е интервю с директора на завода на Ford в Крайова, Румъния. В интервюто тя казва: „Ford губи десетки милиони евро с транспорта. Ford изнася над 100 000 автомобила годишно с влак. Най-дългите влакове имат над 700 метра и превозват над 700 автомобила.“ След това тя се оплаква, че влакът до унгарската граница изминава 400 км за 26 часа, като се движи с много ниска скорост, а когато стигне, губи още 9 часа, защото не сме членове на Шенген. Тя казва още, че това е проблем за тях и че това са десетки милиони евро, които биха могли да бъдат инвестирани във фабриката, ако проблемът бъде решен.

Сега си представете, че сте дори по-малко конкурентни от това, защото при преминаване на границата от Румъния към Унгария има много по-малко проверки, отколкото между България и Сърбия. И тогава има още по-лошо: когато износът влиза в Шенгенското пространство извън ЕС, от Сърбия. Това разстояние, което изглежда малко, означава загуба на милиарди годишно.

=========

Уточнение за всички: разбирам как става въпросът с Македония. Да, те са виновни за всичко, разбирам го. Бяхме в подобна ситуация с Молдова преди много години, когато те твърдяха, че „молдовският“ език не е същият като румънския (въпреки че разбирахме 100% от речта и имахме същата граматика), а комунистическият молдовски президент беше правейки всякакви подстрекателски декларации. Ние просто ги оставихме, предложихме гражданство на молдовци, които го искаха и които можеха да докажат, че семейството им е живяло в Кралство Румъния между 1919 и 1938 г. и в крайна сметка нещата се оправиха, сега имаме много близки отношения. Днес президентът на Молдова дори обмисля обединение с Румъния, но тя каза, че няма достатъчно подкрепа за това (все още, въпреки че подкрепата нараства). Можете да видите нейното интервю тук: https://www.digi24.ro/stiri/externe/ce-spune-maia-sandu-despre-u … suficient-2364595
Това имах предвид с решаването на проблемите. Остави ги, истината е като маслото във вода - винаги изплува на повърхността накрая.

Що се отнася до останалото, мога да ви уверя, че съм румънец, с гордост. Защо да лъжа за това? Не е като казах, че съм от Норвегия, Исусе. Simple Smile

# 189
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Та дори и от Норвегия да беше казал(-а), че си, да не е Юпитер... Хората си сменят местоживеенето. Да речеш, че няма румънци, живеещи в България... аз дори веднъж направих ПТП с една. Wink
Разбира се, че всеки може да се прави във форум на какъвто не е, но лично аз не видях нищо особено подозрително.
Нашите собствени приказки си ги знаем наизуст до втръсване, чуждата - условно казано, тя също не е една - не ни е толкова позната и затова е интересна. Радвам се, че се включи.

# 190
  • Мнения: 9 152
Bianca_Ro, благодаря за интервюто с директора на завода на Ford в Крайова, но няма да го погледна.
Това е частен случай, който си има своите специфики. Сам си цитирал, че освен влаковият превоз, Шенген е проблем. Т.е. нещата са многопластови!
Както написах и по- напред, смешно е в 21 век да се набляга на разстоянията като решаващ фактор в рамките на ЕС!
ЕС има толкова изнесени европейски производства в страни на други континенти!
Отделно стока от ЕС и от целия свят идва в България ежедневно. Не сме в Шенген и не сме в центъра на Европа, но ето, че идват. Странно??? Внасят се, продават се. Или?
Пак ще напиша ясно и точно- нищо ни няма на разположението!
Географското разположение на България е благословия.
През вековете е било успешно използвано!
Било е и апетитна и хапка и са се водели войни за териториите ни.
 Ние сме на кръстопът между изтока и запада, имаме море, имаме река Дунав, имаме чудесни условия за търговско сътрудничество. Не е разположението ни ключът от бараката!

# 191
  • Bucharest, Romania
  • Мнения: 34
Катерица, не че става невъзможно да се изнася, просто става по-малко рентабилно. Баща ми е шофьор на ТИР и е частен собственик на фирмата, която има с още един съдружник. Знам нещо за транспортните разходи.

Ето как е: ако изпращате някакъв продукт, който или е с много висока стойност, или от който другият пазар, до който доставяте, наистина има нужда, тогава транспортните разходи не са основен проблем, защото или потребителите на този пазар, или компанията, която извършва вносът от техния край ще поддържа разходите.

Проблемът е, че не всеки износ е такъв. Някои от тях се конкурират на много тесни пазари, където само малко увеличение на цената означава голяма загуба на обем на продажбите. Представете си, че изпращате домати например. Цената на тон домати е 150 евро, топ. ТИР може законно да превозва само 22 тона стоки (40 тона ограничение за ТИР-ове в ЕС, от които 16 тона е ТИР и още 1,2 тона гориво). Продавате вашите домати за 3300 евро. Да кажем, че сте извършили предварително опаковане, опаковане в щайги, сортиране и да кажем, че тези дейности са увеличили стойността с коефициент 2, така че 6600-7000 евро на пратка. Помислете, че ТИР изразходва приблизително 1 литър дизел за всеки километър и плащате на шофьора на час. Ако вашият шофьор трябва да шофира още ден или два, това увеличава разходите. Ако например се опитате да изпратите вашите домати в Германия и това ще ви струва около 3000 евро за вашия ТИР, това означава увеличение на цената с 50%. Но вашият немски клиент може да купи домати от Испания, които идват по-евтино, по магистрали, в Шенген без граници, идват по-бързо, пътуват по-малко. Така че дори конкурентоспособността на труда ви в България да е по-висока, пак не можете да се конкурирате там, защото накрая продавате по-скъпо.

За някои продукти това няма значение. Те все още ще бъдат търсени на пазара на местоназначението, независимо от транспортните разходи, или можете да ги произвеждате на толкова ниски цени, че транспортните разходи няма да имат значение. Или са нетрайни и скоростта на транспортиране няма значение и можете да ги изпратите по море. Но това, че сте по-далеч от мястото, където е най-големият пазар с най-много пари, все още намалява броя на продуктите, които можете да продадете, както и техните количества.

Разбира се, България е красива и благословена, но това не означава, че трябва да си заравяте главата в пясъка за определени реалности, които съществуват. Смятате ли, че е чудо, че Румъния е вторият търговски партньор на България след Германия? Ние не сме най-богатият пазар в ЕС, нито вторият по големина, имаме много повече търговия със съседите точно защото транспортните разходи са много по-ниски и нашите компании могат да бъдат много по-конкурентоспособни, отколкото когато продаваме надалеч. Това важи за всяка икономика в света.

И да, разбира се, липсата на достъп до Шенген има значение. Ние губим 10 милиарда евро годишно заради това, а България губи още 4 милиарда. Но Шенген е още един проблем, който допринася за същото нещо: разстоянието. Мислихте ли как ще върви българският износ, когато и двамата ни приемат в Шенген тази или другата година? Те няма да минат през Сърбия, те ще минат през Румъния и ще направят допълнителни 700-800 км в сравнение с една индустрия, която се намира в Западна Румъния.

Тази текст: https://www.economica.net/au-inceput-lucrarile-la-fabrica-nokian … tru%20autoturisme.
говори за финландската компания Nokian Tyres, която прави инвестиция от 650 милиона евро в град Орадя в западна Румъния. Защо мислите, че са избрали това място, а не друго? Защо не Яси? Защо не Галац? Или Русе, или Добрич, или Търговище или Търново? Просто: защото транспортът оттам ще бъде много по-евтин.

Географското ни положение може да е добро в бъдеще, като се намираме между изтока и запада, но в момента не е страхотно, поради което и Румъния, и България са по-бедни от Чехия или Словения. Това е най-вече защото изтокът не произвежда почти нищо ценно, освен природните ресурси. Надявам се, че ще дойде време, когато нашата позиция най-накрая също ще работи в наша полза.

# 192
  • Мнения: 9 152
Нищо не си зарявам!
Съжалявам, но колкото и дълги да са ти публикациите, не можеш да ме убедиш в тезата си и с аргументите си!

# 193
  • Мнения: 166
То затова и соца се срина икономически, а не от война или друг проблем. Икономиката се управлява политически, но си има закони, които не могат да се пренебрегват.

В прав текст се каза, че ако транспортът до някъде си трае 2 дни вместо 1 ден, стоката се оскъпява и по-трудно се продава в сравнение със стоката на някого, който не му се налага да чака два дни и неговата е по-евтина.

# 194
  • Мнения: 9 377
Значи според вашата логика,салатата айсберг внасяна в България от Испания,трябва да е два пъти по-скъпа от българската такава? Да ама не.
Преди няколко дни на почивка по морето си купих опакован сандвич от ж.п.гарата в Бургас. Гледам на етикета,че е произведен в...Ихтиман!!! Това е на другия край на България. Но цената му е същата като на сандвич/хамбургер/пица приготвени в самия Бургас.

# 195
  • Мнения: 41 661
Значи според вашата логика,салатата айсберг внасяна в България от Испания,трябва да е два пъти по-скъпа от българската такава? Да ама не.
Преди няколко дни на почивка по морето си купих опакован сандвич от ж.п.гарата в Бургас. Гледам на етикета,че е произведен в...Ихтиман!!! Това е на другия край на България. Но цената му е същата като на сандвич/хамбургер/пица приготвени в самия Бургас.

Това (евентуално) е така, но явно не си счетоводител и не знаеш как се докарва тази средна цена - в общия кюп влизат много доставки с различна себестойност, после всичко това се разбърква и се вади една обща цена, която реално погледнато някъде е малко ниска, другаде е малко висока, но като се събере всичко печалбата излиза.

А защо испанският айсберг може да е по-евтин зависи от много фактори извън транспорта - по-евтино производство там заради климата и мащабите, дотации, механизации, гастарбайтери... И затова въпреки транспорта накрая току виж излязъл по-евтин.  Има значение и каква е стоката - един лаптоп за 2000 лева тежи 5 кила с картони, зарядни и прочее. Но 5 кила тухла струва 5 лева. А сметни как ще се отрази цената на транспорта на тухлите и как на лаптопите! То затова заводите за тухли и цимент са равномерно разпръснати по цялата територия, защото е скъпо да се карат надалеч.

Последна редакция: чт, 22 юни 2023, 12:15 от Черна станция

# 196
  • Мнения: 9 152
Скрит текст:
Значи според вашата логика,салатата айсберг внасяна в България от Испания,трябва да е два пъти по-скъпа от българската такава? Да ама не.
Преди няколко дни на почивка по морето си купих опакован сандвич от ж.п.гарата в Бургас. Гледам на етикета,че е произведен в...Ихтиман!!! Това е на другия край на България. Но цената му е същата като на сандвич/хамбургер/пица приготвени в самия Бургас.

Това (евентуално) е така, но явно не си счетоводител и не знаеш как се докарва тази средна цена - в общия кюп влизат много доставки с различна себестойност, после всичко това се разбърква и се вади една обща цена, която реално погледнато някъде е малко ниска, другаде е малко висока, но като се събере всичко печалбата излиза.
А защо испанският айсберг може да е по-евтин зависи от много фактори извън транспорта
Скрит текст:
- по-евтино производство там заради климата и мащабите, дотации, механизации, гастарбайтери... И затова въпреки транспорта накрая току виж излязъл по-евтин.  Има значение и каква е стоката - един лаптоп за 2000 лева тежи 5 кила с картони, зарядни и прочее. Но 5 кила тухла струва 5 лева. А сметни как ще се отрази цената на транспорта на тухлите и как на лаптопите! То затова заводите за тухли и цимент са равномерно разпръснати по цялата територия, защото е скъпо да се карат надалеч.
Именно.
Много други фактори.
МНОГО.
И топката се оказва, че НЕ е в нашите ръце. А ако попадне в тях, играта трябва да се изиграе епично.
Когато ти извиват ръцете, а после заставаш пред огледалото и почваш да плюеш себе си, (защото обикновено това се цели) и почваш неусетно да пееш в хора на папагалите.

Последна редакция: пт, 23 юни 2023, 19:07 от Катерица

# 197
  • Мнения: 41 661
Абе има независими от нас фактори, ама си има и баш нашенски, 100% родни тарикатлъци.

# 198
  • Мнения: 9 152
И слава Богу!

# 199
  • София
  • Мнения: 5 247
Българите може да имаме всякакви недостатъци, но 30 години ми писна да се доказваме, че имаме някакви качества.  Един от най- големите ни проблеми е, че постоянно се самооплюваме.

Последна редакция: пт, 23 юни 2023, 10:51 от Мигла

# 200
  • София
  • Мнения: 2 028
реално цените са за тон/километър така че за колко време стига влака не е от голямо значение за цената . проблем  може  да има забавянето  за първият влак, но следващите ще пристигат на всеки три дни по график след като завода ги товари ритмично и вървят по същият маршут за същото време.

# 201
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Един от най- големите ни проблеми е, че постоянно се самооплюваме.
Съгласна 100%. Това не просто е обидно - вредно е, защото демотивира, подмолно и неусетно затрива всяко желание да се работи, да се върши нещо полезно в тая държава.

# 202
  • Мнения: 9 377
"Самооплюването" се извършва от медиите по нареждане "отгоре"...

# 203
  • София
  • Мнения: 5 247
"Самооплюването" се извършва от медиите по нареждане "отгоре"...
О, да, но за съжаление хората са като шарани, не го осъзнават, почват като папагали да го говорят и най- страшното да си вярват. Зараза. Никой няма да те уважава по този начин. Ставаш лесна плячка, предател на родината, нихилист и т.н. Още Тодор Колев прави предаване "Как ще ги стигнем американците?" Какво да им стигаме? Вечно идиализираме нещо външно. Българите се пръснаха по света, готови на всичко, повтаряйки, че тук няма бъдеще.  И сега какво стана? Повечето "богати" държави са в рецесия. Една държава не може да е богата като е потънала в заеми. Имат стандарт на глинени крака.
А ние продължаваме да им се доказваме, че сме достойни за тях, да си сипем главите с пепел и да са ни пример за нещо.

# 204
  • Мнения: 41 661
Не мисля, че съм папагал и не виждам защо трябва да се преструвам, че всичко е цветя и рози, като сама виждам, че не е. И не е плюене, а първата стъпка към справянето с някой проблем е да се осъзнае, че има проблем. И ако не говорим за проблема как ще го осъзнаем и после как ще го борим този проблем?

# 205
  • Мнения: 18 652
Това ли е новото мото за гадния запад, че са в рецесия? Joy От рецесия се излиза. Нито е първата тази, нито ще е последната. Виж изсечените гори, заради които половин България е застрашена от наводнения, и внуците ми може да не дочакат да се възстановят, нито има изгледи мизериите, довели до тази трагедия, да спрат. Като пресен прекрасен пример за нещо, което хората плюят, го давам.

# 206
  • Мнения: 2 946
Това "самооплюване" всъщност най-често е оправдание да не си спазваш задълженията. За какво да караш в ограниченията в "тая държава" като всички ги нарушават. Защо да си плащаш данъците в "тая държава"  като може да ги укриваш. Всичките служители на държавна и общинска издръжка, от МВР до учителите, задружно повтарят, че като им вдигнат заплатите ще си помислят евентуално да почнат да работят.

Не е самооплюване това, а е прехвърляне на вината - някой друг ти е виновен, че ти не си вършиш работата.

И сега какво стана? Повечето "богати" държави са в рецесия. Една държава не може да е богата като е потънала в заеми. Имат стандарт на глинени крака.
Какво стана богатите държави взимат заеми от България ли? Joy Някой ти е промил мозъка успешно.
Между другото предното правителство на Подмяната изтеглиха 10 милиарда външен дълг за да вдигнат МРЗ и да раздадат помощи на пенсионерите. Защото от първия ден знаеха, че ще паднат от власт. Година по-рано Герб направиха същото, пак 10 милиарда заем, но ги раздадоха като ковид-бонуси в държавната администрация.
И сега заедно не могат да вържат бюджета. Та е смешно да се говори за живот на заем...

# 207
  • Мнения: 9 377
Това ли е новото мото за гадния запад, че са в рецесия? Joy От рецесия се излиза. Нито е първата тази, нито ще е последната. Виж изсечените гори, заради които половин България е застрашена от наводнения, и внуците ми може да не дочакат да се възстановят, нито има изгледи мизериите, довели до тази трагедия, да спрат. Като пресен прекрасен пример за нещо, което хората плюят, го давам.
Ето типичен пример на самооплюване,който ти без да усещаш си попила.
Първо,наводненията не се причиняват от изсичането на гори.
Второ,около реките и деретата е пълно с гори.
Трето,горите от двадесет години насам се увеличават. Факт.

# 208
  • Мнения: 2 946
Гадния запад ли ни ги причинява наводненията?

# 209
  • Мнения: 18 652
Разбира се, горите нямат нищо общо с водния отток. И затова първата работа беше да се извърши проверка за незаконна сеч.

Иначе съм съгласна, че не са единствената причина. Но другите имат общо със същото това безхаберие. Ама няма да плюя повече.

# 210
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Не знам дали се увеличават горите, ама гледам, че и в гадния запад стават наводнения.

# 211
  • София
  • Мнения: 2 225
Освен масивната незаконна сеч, друг фактор е хвърлянето на боклуци в реките. Наскоро чух по новините какво са открили по време на почистване на речните дъна - гуми на трактор, хладилници...

# 212
  • Мнения: 2 946
Е това се знае от десетилетия. Само който не е стъпвал на село не е виждал как стотина метра след последата къща почват импровизираните сметища. И след наводнението почва едно чудене как тая пералня сама е стигнала до дерето...

# 213
  • София
  • Мнения: 5 247
ББойко, съвсем не съм писала, че някой взима заем от България. И моля без агресия на лични основа.
А  България също на свой ред успешно затъва в дългове.

# 214
  • Мнения: 1 752
Ми каква е алтернативата? Да си затваряш очите и запееш в хор, че всичко е прекрасно? Напредък има, но още много има да се работи, основно по корупцията и как се прави бизнес. Няма национална стратегия, мисия и визия за посоката, в която трябва да се върви. Сори, но останалите държави това го имат, имат някакъв национален консенсус в това отношение и вървят напред с много по големи крачки, харесва ви или не. Включително и Румъния особено в борбата с корупцията, която е идентифицирана като препъни камък. Хубаво е да вземем урок.

# 215
  • Мнения: 520
Освен масивната незаконна сеч, друг фактор е хвърлянето на боклуци в реките. Наскоро чух по новините какво са открили по време на почистване на речните дъна - гуми на трактор, хладилници...
Позволете да споделя свое мнение....
Сега се връщам от еднодневна екскурзия.
Моите отпадъци си ги вземам със себе си.
Останалата част от екскурзиантите ги оставиха на седалките и в джобовете на седалките пред себе си.
Кой ще ги събере - шАфИорът който цял ден е отговарял за техния живот и накрая и ще почисти след тях.
Същото е и с едно село или град - Просто заместете думата шАфИор с кмет

# 216
  • Мнения: 9 152
Ми каква е алтернативата? Да си затваряш очите и запееш в хор, че всичко е прекрасно? Напредък има, но още много има да се работи, основно по корупцията и как се прави бизнес. Няма национална стратегия, мисия и визия за посоката, в която трябва да се върви. Сори, но останалите държави това го имат, имат някакъв национален консенсус в това отношение и вървят напред с много по големи крачки, харесва ви или не. Включително и Румъния особено в борбата с корупцията, която е идентифицирана като препъни камък. Хубаво е да вземем урок.
Урок за какво? Корупция има навсякъде. И не ние сме я патентовали.
Корупционни скандали на високо ниво в цяла Европа са всекидневие. Новините са пълни с поредната конфликтна ситуация заради поредните изобличения в корупция, за поредната схема, поредните задкулисни корпупционни машинации. Машинации, в които България няма нито участие, нито понятие от тях. Всеки чу за "Катаргейт"  например, нали? Ми Саркози, който до онзи ден беше президент на ЕС - страна и сега се оказа, че е осъден за корупция?!
Някак несъвместимо ми звучи да се доказвам пред човек, който се оказва сам затънал.
Сигурна съм, че без да пускаме търсачка в Гугъл, всеки ще се сети поне едно две имена, замесени в големи схеми. Имена, пред които ние уж трябва да се доказваме..... защото сме най- зле??? Че с какво пък толкова съгрешихме? Трудолюбив достоен народ!
Това може да ни послужи като урок и пример, но с негативно послание- какво не е добре да усвояваме и да приемаме в страната си.

# 217
  • София
  • Мнения: 14 070
Корупция има навсякъде, но е в долни нива и не засяга пряко животът на хората. Те, живеят в пъти по-добре.
Ти не живееше ли извън БГ?

# 218
  • Немция
  • Мнения: 6 933
Корупция може да вирее навсякъде, да, но специално в България има чувство за безнаказаност. Затова и размерите й са в големи мащаби и обхващат политическата, юридическата система. Пък и не само нея.

Българският народ може да е донякъде трудолюбив(за много народи важи това), но социализмът възпита много крадци и тарикати, както на ниско, така на високо ниво.

Последна редакция: нд, 25 юни 2023, 14:10 от Бибит

# 219
  • София
  • Мнения: 5 247
Корупция има навсякъде, но е в долни нива и не засяга пряко животът на хората. Те, живеят в пъти по-добре.
Ти не живееше ли извън БГ?
Няма как нагоре да има корупция, а народът да е без последствия. Има ли нещо гнило то върви навсякъде.

# 220
  • Мнения: 1 752
Има една линия, която ако се претегли географски, включва южно европейски държави пък и на юг от Средиземноморието, където патриархалността, да го наречем - но то е по-скоро, кликоуправление и дисрегард към населението като общност, е много изявена. Защото безнаказаност, корумпираност, неуважение на закона, авторитарност, военно управление и положения, мафия, неефективен държавен апарат… ги е имало в близкото минало и понастоящем в различни комбинации и в Испания, Италия, Гърция, бивша Югославия. В континента на юг, в северната му част е по зле, защото го нямат и европеизиращато влияние.

Аз си мисля, че преди да си насадиш с красоти градината, и да описваш хубостите й, е добре да си оплевиш територията, защото от толкова буреняк, и това, което може да процъфтява, не вирее.

# 221
  • Мнения: 2 946
Ми Саркози, който до онзи ден беше президент на ЕС - страна и сега се оказа, че е осъден за корупция?!
Ами точно там е работата, че е осъден. А и отдавна не е на власт и няма шанс да се върне.
В България да има някой осъден висш политик? Конституционният съд нали излезе с решение, че Кирил Петков е нарушил конституцията, някакви последствия да имаше? Намаля ли му подкрепата? Борисов нали уж го арестуваха за корупция, министрите му ги вкараха в списъка Магнитски, от ЕС уж разследвания, доказани злоупотреби, пък накрая пак първа политическа сила.
Ей там е разликата - на запад виждат, че се краде и взимат мерки да го спрат, в България хората виждат, че се краде и се радват и протягат и те ръка...

# 222
  • Мнения: 9 377
За милионен път ще го кажа.. Няма никаква прилика между корупцията в България и тази на Запада,защото у нас властта принуждава българите да се корумпират. На Запад корупцията е доброволен акт на отделен човек или група,и те си носят последствията,ако ги хванат...

# 223
  • Мнения: 18 652
На Запад няма корупция от най-ниското ниво. Нито има как да подкупиш полицай, нито митничар, нито данъчен. За нелепи ситуации, в които пътен полицай връща ресто за цигари, да не говорим. Сравнете скандала в ЕП за какви пари беше, сумата на Стърджън в Шотландия и какви суми се спрягат за изнесени от нас от Бойко. И най-основната разлика е, че у нас е обществена тайна колко е крал, ама последствия няма, а и едва ли ще има.

# 224
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Ох, горките принудени да се корумпират... : D

Иначе да, вярвам, че на Запад няма явна корупция на най-ниското ниво. У нас и контрол няма, и това не винаги е съзнателно и срещу пай от рушвета, в част от случаите е мързел или нежелание за проблеми.

Не вярвам, че там не се говори и не е полупублична тайна кой какви далавери прави, макар че сигурно скандалите правят, според държавата, по-силно впечатление и може да имат по-сериозни последици.

# 225
  • София
  • Мнения: 5 247
Звучи ми смешно да се прави такава съпоставка и да се изкарва, че има по - добра и по-лоша корупция.

# 226
  • Мнения: 5 331
Няма по-добра и по-лоша корупция. Обаче много неща, които другаде се считат за корупция/кражба/престъпление, тук са нормална част от ежедневието. В много случаи няма контрол, да, но и голяма част от самите хора сякаш нямат усет за редно и нередно.

# 227
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Кои неща например тук не знаем, че са нередни, пък там не ги правят не заради контрола, ами поради съзнание?

# 228
  • Мнения: 5 331
Например на мен лично ми прави лошо впечатление, когато някой си откъсне цветя или плодове от чужд двор (правят го и деца, и възрастни), без да смята, че прави нещо нередно. Такива уж дребни неща. Честно казано нямам наблюдение как е в други държави, но съм чувала за доста места, на които хората определено не го правят масово и не го намират за нормално.

# 229
  • Мнения: 1 752
Има официално събирани статистики, които поставят България на равно, с индекс 43 2022 с:
43 Bulgaria
43 Ghana
43 Senegal
43 South Africa

https://images.transparencycdn.org/images/Report_CPI2022_English.pdf

Грузия, Армения, Ямайка, Коста Рика, Куба, Китай, както и всички западни страни са оценени като по-малко корумпирани. Това е някъде посредата от 180 страни.

https://www.transparency.org/en/cpi/2022

# 230
  • София
  • Мнения: 5 247
И като има толкова много наказани в проспериращите демокрации защо продължава корупцията при тях?

# 231
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
В България усещането на анкетираните - защото това е основният начин за измерване в случая, няма обективен - и на корупция, и на несвобода на медиите, и на всичко отрицателно, сийбало майката. Ние сме шампиони по "по-зле от нас няма". Та е смешно да размахваш Гана и Грузия.

# 232
  • Мнения: 1 752
Аз наистина много рядко чувам за корупция на запад. Ако се случи, обикновено в затвор и раздухване по вестниците.

Гана не размахвам - дала съм линк към доклад на организация, събираща статистически данни. Ако не ти харесва, можеш да игнорираш и да твърдиш, че всичко е тип топ “а ла” така каза една жена в бг мама😊.

# 233
  • София
  • Мнения: 14 070
Има корупция, но не е масова, както в БГ и ако те хванат, лежиш.
В сферата, в която работех, един беше откраднал 20 милиона, за около 15 години чрез врътки в закона и предоставяне на договори на две три компании срещу комисионни. Хванаха го, късно, но все пак го осъдиха на 14 години.
В интерес на истината, компаниите бяха изпълнили това, за което са били наети.

# 234
  • Мнения: 4 814
Принципно в Китай наказанията за корупция често са смъртни или трудов лагер, или дълги години затвор. Но като се мери усещането има огромна разлика във възприятието и традициите на хората. В Куба може да е прието да има корупция на дребно, в Гана също и хората да го приемат като част от живота. Примерно ходене до администрацията с пари "за почерпка" или подаряването на злато за учител - каквото масово вече се прави в България. В Норвегия и Швеция едва ли биха го приели за нещо нормално.

Преди време на едно пищно предколедно парти имаше награди за разни хора в бранша. Няма да пиша подробности, да не излагам някого, но в общи линии - наградите вървяха с предметна награда. На някои дадоха нова техника, на други директно пари в плик. Аз и колегата ми, тогава компанията ни беше с основен акционер чужд инвестититор, директно помолихме или да върнем подаръците, или да ги дарят. Учудиха се, бяхме единствените, които го направиха. В общи линии имахме правило колко скъпи подаръци да приемем - пари в брой не се приемат, флашки, тефтери, подаръчни кошници - може.

По същество скъп подарък е вид корупция, но на запад от Любляна примерно. На изток повечето няма и да се замислят и да им мине през ума, че е корупция. 

# 235
  • Мнения: 5 331
Точно това имах предвид. Такива уж дребни неща, които тук изобщо не се считат за нередни.

# 236
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Ходене до администрацията с пари "за почерпка" си е ачик подкуп и не вярвам някой у нас да го възприема иначе. За Куба и Гана нямам данни.
Почти същото е впрочем и с "почерпките" в болниците, макар че там някои от самите пациенти, както се вижда от теми тук, добросъвестно опитват да му придават, наистина, някакъв ореол на благодарност към тази тежка и важна професия (тя наистина е важна, защото здравето е най-важно, не твърдя друго, но черпенето си е реален или потенциален рушвет).

Подаряването на каквото и да било на учители често се прави накрая на годината или на срока, за който ще преподава учителят - примерно четвърти клас, - с обяснението "да не изглежда като подкупване". Макар че ако един ден стане норма и започне да се очаква, подобно на бакшиша в заведение, е почти същото.

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 12:26 от Магдена

# 237
  • Мнения: 1 202
За първи път чувам за "масовото" подаряване на злато и май точно златото издава, че става въпрос за едни общности, чиито порядки някои много обичат да пришиват на българите.

# 238
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Чак злато и аз не знам, но подаръци купуват, родителите събират пари помежду си, и не е изключено подаръкът някъде да се изразява в бижу.

# 239
  • Мнения: 4 814
Ох, завиждам ви Simple Smile подаръци се правят постоянно и ако прегледате майчинските и ученически групи, направо е потрес. Злато, екскурзии, карти с доста пари като ваучер, най-евтините са кошница с вино и храна. Въобще не приемам, че е нормално. Както и даването на пари за лекари под масата. Аз не давам, ама мои близки са давали и смятат, че е нормално. Ако ги питаш дали е корупция - не е.

# 240
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Е, моите деца са втори клас за трети и втора група, има време. Wink
Засега обаче май при нас точно това се спомена веднъж, когато някой в чата повдигна въпроса: подарък - накрая на четвърти клас. Сега, дали ще е злато, екскурзия или друго - не мога да кажа.

Порочна практика е, но като ти каже даряващият - ама то благодарност, то накрая, никой не те кара насила... и така. Докато не се превърне в трудно нарушима традиция като бакшиша. То това му е лошото, не благодарността.

Но "почерпките" за някого, от когото в бъдеще се очаква да ти зависи нещо - оценка, продажби, разрешение или контрол от администрацията, лечение, каквото и да било - са си подкуп дори за самите "черпещи" според мен.

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 12:56 от Магдена

# 241
  • Немция
  • Мнения: 6 933
За големи подаръци за учители четох наскоро тук в една тема, дори на 2 места. Специално за след 4 и 7 клас ставаше дума и наистина се обсъждаха щедри подаръци(бижута, екскурзии...Grin).
Дадох пример и с моите деца, живеем в Германия, за учителите подаръците са скромни.
На дете се събира по 1-2 евро, евентуално се добавя нещо събрано от касата на класа.
Голямото ми дете(осмокласник) тази година събраха по 1 евро за класната им, която от другата учебна година няма да им е класна вече.
За тези пари ще има ваучер за книжарница.

Би трябвало да има някаква граница с тези подаръци в училищата- да речем общо 50 лева. Не ми се струва и на мен нормално да се събират 20-30 лева на дете примерно. Чета и за по-големи суми даже.

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 15:57 от Бибит

# 242
  • Мнения: 14 769
Цитат
Би трябвало да има някаква граница с тези подаръци в училищата- да речем общо 50 лева. Не ми се струва и на мен нормално да се събират 20-30 лева на дете примерно. Чета и за по-големи суми даже.
Как да има граница?Родителите никой не ги кара да правят подаръци насила,всичко е тяхна инициатива.Просто са ''много благодарни'' хората и въпреки това не спират да се оплакват от същите тези учители.Joy На моя колежка в класа на детето и,за един 8март купиха скъп лаптоп на класната.

# 243
  • Мнения: 4 814
В много държави си има определена граница до която общински и държавни служители не могат да приемат подаръци. Иначе то някои напористи родители кой знае какво ще измислят. Като стане въпрос за събиране на пари, все са мнозинство тези, които искат повече и по-скъпо.

# 244
  • Мнения: 1 639
Оф, дано величаещите Румъния отидат да поживеят малко повече време там....
Бяхме в Калафат преди три месеца. На десет км от Видин, коренно различен град. Широки прави равни улици, здрави пътища, красиви къщи, много различни от тези грозотии във Видин. Друга култура. Хората са любезни, скромни.  Купихме си домашно сирене от пазара, по-евтино от България. (То и от Лидл в Гърция си купихме по-евтино от България и по-вкусно сирене - два килограма за десет евро... И в Сърбия е по-евтино, а качеството е несравнимо.)
Бяхме на вълна разсад и си купих 15 стръка пипер. По едно в кутийка, нагласено като за изложба, по 1 лея/брой, перфектно качество, високи, здрави, съвършени. От пазара във Видин също си купихме разсад, който беше наскубан, а не във формички. Като го отворихме в къщи се оказа подсечен - болен. Как да коментирам.... Умишлено да продаваш боклук?!? Андрешковци.
Може да сме с еднакво ДНК с румънците, но сме много назад с материала.
Фирма в която работех имаше филиал и в Румъния. Обемите бяха драматично по-високи, съответно и печалбите. Вярно че тук е ИТ до ИТ-то, но то е заради плоския данък 10%. А не щото сме много природни интелигентни, както се хвалеше бай Тошо.

# 245
  • Мнения: 5 870
Във филма Васил доста добре представят България и българите, сигурно това е единственият чуждоезичен филм, в който ни представят в добра светлина. И филмът е по действителен случай, истинският Васил е спял по пейките, защото е бил бездомен заради проблеми с документите. Преди да влезем в ЕС, когато заплатите тук са били доста по-ниски и много хора са бягали да работят в началото нелегално наистина са спели по пейки и под мостове.

# 246
  • Русе
  • Мнения: 11 925
Доколкото живея на един поглед от румънската граница, виждам румънски град от терасата си, и всекидневно се срещам с румънци - особено шофьори. Наблюденията ми са - това което имат румънците в повече, освен повечкото инвестиции в страната и повече работещи фирми е, че имат по-голямо самочувствие и са по-позитивни. Иначе имаме нарицателно - "Кара като румънец"  За тях правилата не съществуват и още от граничната линия хукват както на тях им е удобно. Много лесно иначе се влиза в контакт с тях. Отворени са и са щедри.
  Приятелски син скоро се премести в Букурещ при гаджето си румънка - с 400 евро наем за тристаен апартамент в Букурещ, поне на пръв поглед приятелката ми е останала с отлични впечатления от квартала и обстановката, когато им беше на гости. За нашенските столичани да поясня, че Букурещ е почти два пъти по-голям и уреден град от София.

# 247
  • Мнения: 1 752
Върнах се от Букурещ преди няколко дни и уау! Градът е дръпнал значително и е наистина впечатляващ. Направи ми впечатление, че почти всички централни сгради са реставрирани и реновирани, в покрайнините, новите къщи и блокове бяха построени с градоустройствен замисъл, в парковете и градинките имаше много и различни възможности за забавление - лодки, водни колела, крузчета, много вкусна храна. Видях и много тъмнокожи, които са на доста места сред обслужващия персонал и много, много млади хора. Нито едно от горните не ми прави впечатление в София, за съжаление…

Естествено и там са кисели и не останах с впечатление, че оценяват особено клиентите си. А толкова боклук, не бях виждала в живота си и незнайно защо следваше железопътната линия посока Букурещ,

Но съм наистина доста впечатлена от колко много тези хора са напреднали за последните 35г.

Общи условия

Активация на акаунт