Захранване, водено от бебето/Baby-Led Weaning Тема 13

  • 3 765
  • 86
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 8 664
Добре дошли в темата за Захранване водено от бебето!
 
 
Предишните теми 1  2  3  4 5  6  7  8 9  10 11

Захранване, водено от бебето, известно на английски като baby-led weaning (BLW) или Рапли метод (Rapley weaning) е термин, въведен от британската акушерка, консултант по кърмене и доктор на науките Джил Рапли.
Основните характеристики на ЗВБ са:
Скрит текст:
- Захранването започва на 6-месечна възраст, каквито са и препоръките на Световната здравна организация (СЗО).
• Детето участва с останалата част от семейството по време на семейните хранения
• На бебето се предлагат същите (здравословни) храни, както на всички останали членове на семейството. Те са съобразени с неговите умения до момента – в началото по-големи парчета, които може да държи в юмручето си, след това и по-малки.
• Децата се хранят самостоятелно още от започването на захранването, първоначално с ръце, а по-късно и с прибори.
• Кърменето и предлагането на адаптирано мляко (в случаите, в които бебето не получава кърма) продължават да са на поискване, без да са съобразени с останалите хранения.
Идеята е, че пюретата и пасираното ядене всъщност не са естествената храна за бебетата при прехода им от хранене с мляко (майчино или АМ) към твърдите храни. Те са продукт на развитото ни общество и може дори да окажат неблагоприятно въздействие при захранването – децата не получават възможност да се научат да дъвчат. А в естественото развитието на бебето около шестия месец започва фаза, в която то е в състояние да взима само храната си, да я поднася към устата и съответно да дъвче и да преглъща. Храносмилателната система, от своя страна, също вече е готова за храни, различни от мляко. Бебетата, захранени по този начин, обикновено не са злояди, научават се по-бързо да си служат добре с ръцете, да дъвчат от най-ранна възраст и като цяло се хранят и по-разнообразно и здравословно.
Подробна информация за метода, както и примерна схема за захранване, може да намерите в книгата na Мария Нориега "Захранване, водено от бебето - лесно, съвременно, здравословно!", както и в нейния блог "За близнаците" https://zabliznacite.wordpress.com/baby-led-weaning/  Мария Нориега е една от първите българки, прилагали метода и е превела множество статии по темата.
За книгата "Захранване, водено от бебето- лесно, съвременно, здравословно!"  
Защо да изберем ЗВБ? Откъс от книгата.    
Литература на английски език:  
Baby-led Weaning: Helping Your Baby to Love Good Food
The Baby-led Weaning Cookbook: Over 130 delicious recipes for th … e family to enjoy  
И още много  
 
ЗВБ български групи във фейсбук:
Захранване, водено от бебето- лесно, съвременно, здравословно!    
Захранване, водено от твоето бебе - ЗВБ или Методът на Рапли    
Захранване водено от бебето - Рецепти

# 1
  • Мнения: 1 104
Имаше въпрос в предишната относно количество. Моят бебок днес изяде две малки ябълки. Не съм го спирала. Но се чудя има ли ограничение за месото. Например ако му правя пилешка супа (вече го уча да яде с лъжица), колко месо приблизително е добре да има в порцията?

Имам подобен въпрос и за солта. След година казват, че се разрешава. Вие слагате ли в ястията сол, по колко се слага? От една страна не ми пречи да готвя изцяло безсолно, но пък съм чела, че все пак е добре да се слага по-малко след годинка. Вие кога започнахте?

За захар (рафинирана захар, не визирам фруктоза), не мисля да давам.

# 2
  • София
  • Мнения: 868
Количества не съм следила, нито за плодове и зеленчуци, нито за месо, нито за хляб... Въобще за нищо. Колкото иска да яде, толкова. Сервирам както за нас (особено ако е като супа, просто готвя и за нас същото, така че съотношението е като при нас), загребвам с черпака и готово.

За солта е добре да е малко. За количество не знам. Аз слагам сега малко в общата манджа, а с мъжа ми си досоляваме. Детето е на малко над 2 години вече. Преди година пак солях общо, а ние си досолявахме. Не ядем много солено по принцип, затова и не съм се замисляла за количеството.

# 3
  • София
  • Мнения: 8 664
И аз не съм следила количества на месото. Броила съм само топчетата от супа топчета.
Малкият ми син беше много лаком, от бебе бута страшно много храна в устата си. Някой път се е случвало да го огранича, но са били единични случаи в конкретен ден.
Сол не съм слагала допълнително, ако готвя вкъщи, но не съм ограничавала, ако е нещо купено или сирене, кашкавал. Аз така или иначе, почти не съм обзсеолявала сирене. Да съм се наканвала 2-3 пъти(общо за двете деца).

# 4
  • Мнения: 5 164
По ред причини не може още да яде от общата храна. За нея не готвя със сол, но давам от нашата, когато може, без проблем или ако сме някъде навън.

Не ограничавам. Виждам, че не греша като я оставям да яде каквото и колкото пожелае. Принципно много обича месо. Ама много. По празниците яде три дни поред пилешко и на четвъртия просто не го погледна. Изяде си другите неща. Имам ѝ доверие Simple Smile

Като цяло си е голям папчо Simple Smile Леко се притеснявах да ѝ дам цяла пица на разположение за няколко снимки. Изяде две парчета (не големи), останалото сподели с нас и като цяло си беше абсолютно семейно забавление Simple Smile Три пъти ура за ЗВБто Simple Smile

# 5
  • Мнения: 348
Здравейте, тепърва започвам със захранването на моето бебе и имам няколко въпроса. По един път на ден ли давате храна? С какво започнахте вие? Проблем ли е да се дават и плодове, че според моята педиатърка ако съм ѝ давала плодове много трудно щяла да прояде зеленчуци. Води ли се за въведено нещо което само е близано? Аз давам и зеленчуци и плодове, но общо взето засега само на близане и смукане го кара. Вода кога предлагате? По време на хранене ли? За възрастните знам, че не е добре да се пие вода по време и поне 30 минути след храна, но дали се отнася и за децата това?

Последна редакция: чт, 18 яну 2024, 19:14 от malinakupina

# 6
  • Мнения: 158
На моята дъщеря още на 3-тия ден дадох плод, мисля, че беше нектарина и супер много я хареса уж,  и до там. След това плодовете не искаше да ги близне, всичко по-сладко от грах се отказваше. За сметка на това на кръвните й излезе малко по-ниско желязо и ми направи впечатление, че тя сама си налиташе на месо и осъзнах, че детето знае най-добре от какво има нужда. Никога не съм я ограничавала.

# 7
  • Мнения: 780
Малина,

В началото давах веднъж на ден, но това бързо прерастна в 2-3 пъти, защото дъщеря ми искаше да яде с нас и да опитва, нямаше начин да стои само и да ни гледа. Аз лично започнах с манго, защото имахме меко, прекрасно и зряло. Да, облизана храна се води въведена според мен. Детето обича плодове, не съм я ограничавала, обича си и зеленчуци. В началото вода се дава след хранене и/или по време, за да си преплакне устата и да се раздвижи храната, ако има такава залепнала по небцето. Лично аз не вярвам, че пиенето на вода по време на хранене или след вреди, единствено запълва стомаха с течност без калории, може и после по-бързо да се огладнее отново. От малка обичам да пия вода, докато ям, особено с по-суха храна и помня баба ми как само ми се караше, но мисля, че е от ония митове, които ни набиват в главите от малки. Също както е и митът, че има лимит на това колко яйца на ден може да се яде.

# 8
  • Мнения: 5 164
В началото давах веднъж, най-лесно ми беше вечеря, защото това ни беше семейното хранене. После закуска, след това обяд. Малко наопаки на класиката, но това работеше за нас Simple Smile В един момент детето свикна и искаше да хапва заедно с нас Simple Smile

Захраних лятото, нямаше как да пропусна да ѝ давам плодове Simple Smile Давах първоначално веднъж дневно, сега се случва и по-често, зависи какво имам вкъщи. Има дни и без плод Simple Smile

# 9
  • Мнения: 214
Първата седмица-две и аз давах по веднъж на ден. Вече давам по 2-3 пъти в зависимост колко храна имам останала от първото готвене сутринта. Плод включих на втората седмица, но не умишлено. Просто така се падна. Говорих преди да започна захранването с педиатър, специализиран в храненето, и тя ми каза, ако детето се кефи на храната да се предлага по 2-3 пъти. Ако не се и един път е достатъчен. Няма нужда да го караме насила. Започнахме със сладък картоф. Вода след хранене и аз давам. Пие си от чаша без проблем. Ако е само близната храната пак бих я брояла. Аз обаче предлагам само по една нова храна за деня, за да мога да проследя по-добре евентуална реакция. Повечето пъти я давам 2 последователни дни. Храни с нитрати обаче ги давам по веднъж.

Храним се така вече 5 седмици. Много съм доволна от напредъка, който виждам у детето. За толкова време вече е опитвал около 25 различни суровини, не мисля че такова разнообразие може да се постигне със стандартното захранване. Blush

# 10
  • Мнения: 348
Кога въведохте кисело мляко, ама истинско подквасено, а не боклуците от магазина?

# 11
  • Мнения: 5 164
Нямам достъп до истинско прясно, за да подквася. С (максимално проучен) боклук от магазина мисля, че на около 11м. Киселото мляко не е на почит вкъщи, ако ядяхме редовно може би щеше да е по-рано.

# 12
  • Мнения: 598
По колко пъти на ден ще давате зависи изцяло от това, какво имате налично в момента и дали имате време да се занимавате. Ако сте си вкъщи цял ден и имате какво да предложите, нищо не пречи и 3 пъти на ден да си хапне, ако сте в движение и нямате нищо приготвено, може и просто един банан от магазина. ЗВБ не гони никакви цифри като цяло.
Иначе за плодовете, аз съм предлагала много активно, понеже съм захранвала през лятото и не е отказвало други храни детето.
Кисело мляко не помня да съм чакала определен месец, за да дам. Квасим си домашно мляко вкъщи.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 900
Кисело мляко дадох към 6-7 м, първо яйца, защото ядем много, после глутен и после млечни

# 14
  • Мнения: 214
Как предлагате месото и рибата? Каквито и кебабчета да измисля не биват вкарани в устата. Аз като ги пробвам, също не бих ги яла. Днес на чопъра накълцах пуешко със сладък картоф и жълтък. Изпекох ги - бляк! Месото без сол има ужасен вкус. Може би да намаля количеството месо и да преобладава нещо по-вкусно, за да стават за нещо? Дайте ми някоя вкусна рецепта, моля!

# 15
  • Мнения: 5 164
Директно парче. В началото само ги смучеше. После започнахме да шредваме Simple Smile Рибката също Simple Smile Ей сега точно яде сьомгова пъстърва
на тиган, но е яла на пара, фурна, еърфраер, скара. Не съм забелязала кюфтенцата с месце, които съм правила, да са били гадни заради липсата на сол. Даже ако трябва да съм честна, даже ми беше гузно, че изяждам част от тях Simple Smile Но до сега не съм ги правила само с картоф. Винаги с разнообразни зеленчуци - тиквичка, морков, чушка, чесънче, лук. Задължително мазнина. Ставаха си и само с жълтък. Рецепта не мога да дам, защото всеки път имам различни неща в хладилника.

# 16
  • София
  • Мнения: 8 664
Бебетата не знаят какъв е вкуса на солта, та това не им е критерий.
Аз слагах зелени и сухи подправки, яйце, няой зеленчуци за овкусяване(морков, целина, сладък картоф...те са по-ароматни).
На малкото му дадох добре сварено свинско на парче и то си го държеше и смучеше. Рибата трябва да му е била една от първите храни, тъй като когато го захранвах бяхме в ОИ хотел и там имше каламри, риби и разни морски дарове. Би трябвало да е облизал някое парче риба или калмар.
На голямото дадох сьомга първо, беше с ориз и на нещо, като топки. Месо-заешко, баба ми по онова време още гледаше и сигурно съм му дала някое бутче да облизва.

# 17
  • Мнения: 1 104
Риба - печена на фурна (аз слагам и малко мазнина).

Месо - и варено може, но ако го варя - слагам кромид и морков също, някакви подправки.

А чия - как предлагате, накисвате ли я във вода преди това, варите ли я?

# 18
  • София
  • Мнения: 8 664
Аз съм я слагала в печиво. Мисля, че и в кисело мляко. Но нямаме много навик да я ядем и така си стои.
Доколкото знам, може да свали кръвното и не се препоръпва за бебета и малки деца, но някой път, по малко, надали ще направи някаква разлика.

# 19
  • Мнения: 5 164
Води и до изтъняване на червата Simple Smile Тъй че внимателно с нея принципно Simple Smile
Аз я ползвах преди да дам яйце. Редувах с ленено семе. За себе си ползвах в смути, но не ми е любима.
Днес сложих в купичката ѝ с плод и бисквитка, защото като се размразиха прасковите имаше доста вода Simple Smile Така се сгъсти и добави мазнина. Сложих около 1/3 чл. 1-2 пъти седмично максимум, но не помня са съм давала в последния месец.

Тя принципно се накисва, не знам някой да я яде директно, освен ако не е в печиво, но и там има течност.

# 20
  • Мнения: 1 104
Да да, знам, че поне 30 мин се накисва, но се чудех дали и отделно да варя. Няма да прекалявам с нея, благодаря!

А като каза бисквитки - някакви домашни ли? Търся рецепта за хубави бисквитки.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 900
Не се вари чията - накисва се в течност - вода, мляко и тн - набъбва, поема течност и става на гел - така се ползва. Аз съм давала като крем, но не обичам и не купувам

# 22
  • Мнения: 5 164
Покрай бебеправенето я пиех на смути с още неща, но мразя лигавата консистенция и я пасирах допълнително преди пиене. Що смути изпих тогава... Не мога да погледна сега Joy

Уви, нямам хубава рецепта. Ни пинтерест, ни тайни миълс, ни Инстаграм ме снабдиха с читава рецепта. Споменатите бяха направени от моя приятелка за детето и са с консистенция на тухла. Накиснах ги с плодчетата да могат да се ядат Simple Smile Не са с лоши съставки, на вкус са ок.

# 23
  • Мнения: 598
Аз правя лесни бисквити от банан, малко кокосово масло и бадемово брашно. Понякога съм добавяла и кокосови стърготини, чия, фурми и др. Мерките са на око. Пека ги на 180 докато се зачервят. Таткото и той много ги обича Simple Smile

Иначе чията в кисело мляко съм я давала предимно. Така я ям и аз по принцип.

# 24
  • София
  • Мнения: 8 664
Аз просто бърках различни неща до приемлива консистенция. Така правя и сега гофрери, палачинки и на себе си кексчета. Аз не ям млечни и глутен и така или иначе всичко става мокро с безглутеновите брашна, та не търся да са дунапренени и да се издуят. Та просто слагам яйце, изсипвам на око някакви брашна, слагам плодове или веган шоколадови капки и пека- задоволява ме резултата Joy
Стандартните печива си изискват мерки, теглилки, пропорции за всяка съставка и там си следвам рецепти.
Но за палачинки, гофрети и някакви сладки, които се гребат и пльокат с лъжица, върху хартоя за печена-измисляла съм си, докато стане гъсто, като за конкретното печиво.

# 25
  • Мнения: 1 104
Лоло, добре ли се получават?

Момичета, аз като правя бисквити, често слагам в тях овесени ядки. Обаче накисвам овеса (уж по-лесно да се преработи от стомахчето) и остават едни воднисти и супер меки вътре.... А понякога си искам да му дам бисквитка. И затова питам.

# 26
  • Мнения: 598
Ами на нас ни харесват Simple Smile а пък наскоро след като си правих ядково мляко ми остана пулпа от кашу, смесих го със счукани орехи, малко мед, малко ванилия, кокосово брашно, кокосови стърготини и май това беше, изпекох пак на 180. Станаха мноого вкусни бисквити.
Когато съм слагала овесени ядки в някакви такива печива никога не съм ги накисвала.

# 27
  • Мнения: 5 164
На консистенция всичко докарвам, но щом се изпекат стават или глетави, или много твърди. Ползвам обикновено масло и обикновено брашно, защото с алтернативните дори "нормална" рецепта като за нас не мога да направя ядлива.
Принципно имам алергия към "на око", "до златисто", "колкото поеме", фен съм на всичко до грам и със сладкарските неща нямам проблем. Сега... пречупих се някак да докарвам консистенция, но уви, няма нито една, от която да са излезли най-обикновени ронливи, но не каменни бисквити. Но не се отказвам Simple Smile Палачинките ги пооправих, бисквитите няма да ме бутнат Simple Smile

# 28
  • Мнения: 192
Inferiya, и аз съм фен на точните рецепти - печенето (на изделия) е въпрос на пропорции и химични процеси. Преди доста време правих такива крекери / бисквитки (цъкни на Metric за мерки в грамажи). Замених оризовото брашно с оризови люспи от ДМ (при кашите ги продават), а вместо ябълково пюре сложих морковено. Получиха се доста бисквитени и леко твърдички, но ако стоят в затворен съд омекват леко. Идеални за пътуване и издържат с дни.

# 29
  • Мнения: 2
Здравейте, моето бебе е на 5+ месеца успешно започнахме захванване,хапва всичко без проблем,но аз имам въпрос относно кърмата.Когато си хапва пюрето на обяд отказва да суче ,защото се наяжда с него ,но на мен гърдите започват да ми текат и ме болят знам ,че трябва да се изцедя ,но знам ,че така ще се увеличи още повече а нямам нужда от повече кърма или може би аз не съм наясно. Може ли да споделите вие как се справяте ще съм много благодарна.

# 30
  • Мнения: 598
Въпросът Ви е по-скоро за темата за кърменето. Тук обсъждаме метод на захранване, водено от бебето, което няма нищо общо с пюрета, а също така насърчава кърменето като основен източник на храна до навършване на 1г.,

# 31
  • Мнения: 4 883
Привет! Имате ли добра рецепта за кюфтенца от тиквичка? По принцип мога да ги забъркам с яйце, ама ако има друг вариант...

# 32
  • София
  • Мнения: 8 664
Здравейте, моето бебе е на 5+ месеца успешно започнахме захванване,хапва всичко без проблем,но аз имам въпрос относно кърмата.Когато си хапва пюрето на обяд отказва да суче ,защото се наяжда с него ,но на мен гърдите започват да ми текат и ме болят знам ,че трябва да се изцедя ,но знам ,че така ще се увеличи още повече а нямам нужда от повече кърма или може би аз не съм наясно. Може ли да споделите вие как се справяте ще съм много благодарна.
Няма проблем а изцедите малко, за да облекчите гърдите. Ако не е до край, а колкото да омекнат, всичко ще е наред.
Имайте предвид, че на 5 месеца все още е силно нежелателно да се замества млечно хранене. Бебето все още има нужда от поне 8 кърмения за 24 часа.
На тази възраст децата не могат да изядат количества твърда храна, които да им доставят всичко нужно. Дори да хапват повече, твърдата храна не може да се усвои. Също така- твърдата храна не съдържа на 1 хранене всички нужни хранителни вещества, както кърмата. Когато бебето суче-на едно хранене получава абсолютно всичко нужно в идеални съотношения. Няма как в пюрето да вложите всички видове мазнини, всички нужни витамини, протеини и нутриенти. да не говорим за другите съставки, като хормони, антитела и какво ли е още.
Затова не се препоръчва на такава възраст да се замества млечно хранене. Ако твърде бързо се зместят млечните хранения, това може да доведе до недохранване. Т.е. дори да яде много каши и пюрето, то да енедохранено, защото не получава нужните нутриенти в нужните количества на всяко хранене.


За "човешката" храна и аз предпочитам точни рецепти, особено за печива и сладкиши. Но за бебе винаги съм правила бъркочи.
Няма как да не са глетави вътре сладките, защото за да е ронливо и да се топи, трябва много мазнина и бяла захар. А ги избягваме при бебешките печива.
За кюфтета от тиквички Smile Ами...на око, до нужната консистенция....Само за възрастни съм следвала рецепти, но те са си с пълен набор съставки, някои неподходящи за бебе.

# 33
  • Мнения: 1 115
Здравейте, как е се прилага метода ЗВБ, на бебе което няма никакъв интерес да си слага нищо в устата, ама нищо. Тя не гризедаже и играчки. А е голяма вече на 8+++

# 34
  • Мнения: 5 164
Как се храни в момента?

# 35
  • София
  • Мнения: 8 664
По метода ли е захранено или с пюрета? Защото ситуациите са различни.

# 36
  • Мнения: 1 115
Храня я с лъжичка.
Когато й оставя храна на парчета пред нея никакъв интерес.
Когато й дам в ръка някаква храна я хващя и тръшка повечето пъти даже не иска и да я хване.
Когато й подам залъгалка към устата си стиска устата.
Пробвах да сложа бисквитка в ръката и я поднасям към устата - тцтц.

С пюрета, по метода просто щях много да изостана със захранването.
А и то е беше абсолютно невъзможно.

Два месеца замествах ни бяха нужни да заместим обяда.

Последна редакция: пт, 16 фев 2024, 17:25 от payla🤍

# 37
  • Мнения: 598
Слагате ли бебето с вас на масата докато се храните? Проявява ли интерес към вашата храна?

# 38
  • София
  • Мнения: 8 664
Детето, вероятно, е свикнало да бъде хранено и не знае, че трябва само да вземе и да яде. Обикновено им е нужно време и пример, за да се усетят.
Както Lollo е подсказала- добре е да сядате да се храните заедно, за да ви вижда и да взима пример. правите храна на удобни парчета и сядате и вие ядете същото. Ако не е-то поне със същите съставки и да изглежда почти същото. Слагате пред детето, то е на масата до вас- чинийката му е на масата, не яде с табличката на столчето. Хапвате си, говорите му и показвате. Може да не е от първия път, може да са му нужни много пъти, за да схване какво се иска от него. Ако се притеснявате, че ще стои гладно-определете си хранения, на които ще действате така- например на закуска и следобед. Или и на вечеря, когато сте всички заедно. Не се вторачвате много, гледате всичко да е положително, приятно, храната да е апетитна-ярка, вкусна...да не е просто блудкав картоф или да са сварени. Може да слагате зелени подправки, масло, да са изпечени(при варен са по-безвкусни).
Ядете и вие пръчки, мъфинчета, малки палачинки(вие с мед може да си ги намажете, на детето да сложите плодчета до палачинката). Да ви вижда и да забележи, че ви е приятно, вкусно и да пробва и тя.

Не настоявайте за количества и замествания на хранене. Децата обикновено сами си заместват 1 млечно хранене към годинката.Ако усетят натиск, могат да откажат да се хранят и да запонат да свързват храненето с негативно изживяване.
Това е една статия, която е доста стара, но може да даде идеи. Има някои малко спорни точки, но е руска все пак Satisfied те не са много чувствителни към детската психика и нужди.
https://www.bg-mamma.com/?topic=198968
 
Детето извършва ли дъвкателни движения? Когато храните с лъжица, върти ли езика и да избутва храната навън? Хваща ли някакви играчки, които да облизва? не залъгалки и гризалки, а играчките по земята, с които си играе?

# 39
  • Мнения: 1 115
Не  го слагаме на масата ори нас и рядко се случва да ни гледа как ние се храним (да тук бъркаме) - няма никакъв интерес към нашата храна.
Има дъвкателни движения и отдавна не избутва с езиче храната.
Доста е координирана с ръцете, но пак казвам нищо от това, с което си играе не ближе и гризе Flushed

Благодаря с насоките ще започна да ги прилагам.

# 40
  • Мнения: 6 887
Ако започнете да се храните заедно с бебето, според мен в рамките на месец ще видите огромна промяна. Децата учат невероятно много неща, наблюдавайки и имитирайки ни.

# 41
  • Мнения: 598
Не  го слагаме на масата ори нас и рядко се случва да ни гледа как ние се храним (да тук бъркаме) - няма никакъв интерес към нашата храна.

Според мен там е грешката ви.
ЗВБ не е просто слагане на парчета храна пред детето. Това е приучаване на детето към общо хранене, за което е нужно то да сяда с вас на масата, да ви вижда как вие се храните, да свиква че това е едно споделено преживяване със семейството. Бебетата имат вродено желание и нужда да имитират възрастните, за да придобиват нови умения.
Отделяйте от вашата храна това което е подходящо за него. Например ако ядете пиле с картофи, дайте директно едно голямо парче от пилето, то ще го разглежда, облизва, сигурно ще го хвърли накрая. Така постепенно ще опознава различните храни, ще разбере кое му харесва и кое не и ще се научи да яде като нормален възрастен човек.
Трябва си и сериозно търпение от ваша страна, понеже с този метод нищо не се случва бързо.
Simple Smile

# 42
  • Мнения: 202
Здравейте! Късно ли е според вас да започна звб на сина ми(10м)? Не искам да му давам кухня или пюрета, които аз не бих си сложила да ям… виждам го как иска от нашата храна и ми се ще да започна този метод(въпреки страха ми от задавяне).

# 43
  • Мнения: 214
Според мен на 10 месеца можете спокойно да предлагате храната на парчета, както и да слагате детето да се храни заедно с вас на масата. Задяването във всяка възраст е сред списъка с опасности Simple Smile

# 44
  • Мнения: 348
Здравейте, захранвам по метода от около два месеца. Вече сме на близо осем месеца и досега всичко вървеше перфектно. От вчера обаче съм на нокти. И двата пъти в които ѝ давах да яде се задави. Днес на второто хранене отново. И нямам предвид да се закашля, това въобще не го отразявам, а съвсем сериозно задавяне. Не издава звуци, гримасничи, рита с крачета, ужасно просто. С помощта на мъжа ми днес успяхме да се справим и изкара парчето. Не знам какво да правя?! Честно казано направо ме е страх да ѝ давам да яде. Гледам клиповете за първа помощ по сто пъти и независимо от това като я видя в това състояние и замръзвам. Съвети?

# 45
  • Мнения: 5 164
Какъв тип храна? Нещо ново?

# 46
  • Мнения: 348
Първия път беше с киви, което давам от началото без проблем. Втория с нещо като кебапче, което също съм давала и преди. Третия с домат, който също яде от около месец може би. Нищо ново или непознато. Не знам какво се случва, но съм много стресирана.

# 47
  • Мнения: 19
Здравейте,

От около 2 месеца захранвам детето (сега е на 8 месеца) по метода. Може би не на 100%, тъй като ми се е случвало да раздробявам плодове на кубчета или леко с вилица, както и банана с авокадо на кремче и да ги давам с лъжица...но цялостната ми идея е поне да няма нищо гладко пасирано, а поне да са парчета.
Малкият се справя относително добре, с променлив интерес..понякога посяга и макар доста да мачка в ръце, разглежда храната и се опитва да я хапва. Друг път обаче липсва тотално интерес..чака аз да му подам или в ръчичка, или направо в устата.
Опитва да хване и сам лъжичката, но там ясно че е сложно на този етап 😄
Това, което ме смущава е, че с някои от храните (случвало се е с банан, хляб, други плодове на парче) "отхапва" огромни парчета и ако не е бързата ми реакция, направо си се е задавил...
Друг път го забелязвам да ги държи на непцето или на езика и започва да си крещи нещо 😄
Като цяло съм "от смелите", поне според повечето майки, с които съм говорила...повечето дават само пюрета, точно заради този страх от задавяне. Аз съм спокойна, единствено тези случки с огромните парчета малко ме стресират. Как бих могла да избегна това?

Като цяло този метод на хранене ми допада по много причини - първо детето е свободно само да избира какво и колко да яде. Тъпченето като хамстер с лъжица (самата аз имам травми от детството с това) съм си казала че никога няма да причиня на детето си. Отделно няма по-добро от домашната храна, може по-бавно да се случват нещата, но поне знам че яде качествени неща, а не пюретата с една педя съдържание, от което ми се уплаши окото.

Много благодаря че ме изчетохте и за всеки съвет.😊🍀

# 48
  • Мнения: 1 983
Големите парчета не са опасни. С тях детето се учи да дъвче. Притеснителни са малките, твърдите и тези в овална форма, които може да се глътнат без да се сдъвчат изобщо.

На сайта на solidstarts доста добре е показано какъв размер на парчетата е подходящ в зависимост от възрастта на детето. Може да се ориентирате от там.

# 49
  • Мнения: 214
И аз в началото се стрясках като отхапе половината парче и се опита да го глътне, но винаги си го изплюваше. Не е нужно да бъркате в устата на детето и да го вадите. Така само някоя беля може да стане. Рефлекса за повръщане ще си свърши работата. Така се научават да дъвчат и сами започват да въртят в устата големите парчета.

# 50
  • Мнения: 19
Благодаря ви за отговорите, момичета. Ще прегледам посочения сайт, всичко пробвано ще ми е полезно 😊

Иначе гледам да не му бъркам в устата, той се и дразни, нормално. Просто явно това са си моменти на адаптация и за двама ни.

А с кашите как процедирате? Моят юнак не ги харесва много, аз му варя елда, киноа, амарант...знам че са полезни, но нещо не им е фен.

# 51
  • Мнения: 1 104
Момичета, включвам се с два въпроса:

- Понеже информация откривам повече от български педиатри и тн - вие давате ли понякога два поредни дни риба? Например днес малкият си хапна 50-60 гр лаврак. На 1+ година е. И сега се чудя - утре дали е ок да вечеря същото.. чета различни неща в интернет.
- С какви бутилки със сламки сте? Аз вкъщи ползвам доста на еzpz и е супер, но за навън не е много удобна, защото се разлива... търся нещо подобно - леко и удобно за хващане с малките ръчички. Благодаря!

# 52
  • Варна
  • Мнения: 900
Бутилка ползвам от DM - доста са удобни, със сламка, навън е винаги с тях. Сега на 1,6+ г виждам, че започва да използва вилица и успява да пие от чаша сама - не очаквах, че ще станер изведнъж.

За рибата не виждам проблем - моето не обича особено, но и то не изяждат по 1 риба на ядене, че да е някакъв проблем. Бих редувала рибите и по принцип по-малките са по-безопасни за тежки метали

# 53
  • Мнения: 1 104
Благодаря! Какви риби предлагате като вид? Веднъж седмично ли например?

# 54
  • Мнения: 5 164
Вкъщи е с чашки ezpz и металната от lovevery. От 9ти месец навън използваме шише аквафлор, но много тежи и не се справя сама като за вкъщи. Преди две седмици ѝ взехме на Авен от онези с драконските гребенчета. Разнася си го много доволно насам-натам (за мой ужас, защото тупна няколко пъти докато ѝ е в устата).

Рибка... Не всяка седмица успяваме да се организираме да ядем вкъщи, но имаме замразени няколко парчета я сьомга, я пъстърва за детето. Взимаме лаврак, ципура, фагри. Давам два дни подред, защото толкова излиза - около 4 парчета колкото пръста ми. Разделям ги на две ядения. На 7-10 дни гледаме да яде. Колко грама е точно и правилно ли е - не знам Simple Smile Просто няма как да приготвя за нея като за една порция Simple Smile Когато взимаме прясна рибка филтрираме осоляваме за нас, за детето само подправки, мазнина и малко лимон и слагаме във фурната Simple Smile

# 55
  • Мнения: 1 104
Инферия, благодаряя! На тези шишета и аз се спрях. Само се чудя това с драконовата капачка или другото (по-голямото май?). Разликата май е, че драконовото има дръжки..Твоята принцеса използва ли ги?

# 56
  • Мнения: 5 164
И големите са с такава Simple Smile Взехме голямо, защото няма проблем с хващането на чаша и няма смисъл от дръжки Simple Smile Доста успешно си пие и от силиконовата чаша, даже се научи да я оставя, което беше по-големият проблем, но само като иска Simple Smile Напоследък се кефи повече да я мачка Simple Smile Период.

# 57
  • Мнения: 107
Майчета и татковци, имам няколко въпроса относно храненето на 11++ бебе, захранено по метода от 6-и месец.
- от кога почнаха вашите деца да си служат по умело с лъжицата
- как предлагате супите от детската кухня? Не е вариант да отделям бульона, защото супите обикновено са редки или са крем супи

# 58
  • Мнения: 192
На година и 3 месеца все още има затруднения с по-редки неща да хапва сама с лъжица. Та… тях ѝ ги давам аз или поддържам ръчичката отдолу леко ако иска сама да яде. Иначе с гъстички неща се справя доста по-добре. Моето мнение е, че не е всичко на всяка цена и е ок да хапват и течно храни с помощ.

# 59
  • Мнения: 5 164
След годинка - годинка и месец започнахме по-целенасочено, преди това изключително с предварително напълнена лъжичка. От тази гледна точка крем супа би била по-лесна Simple Smile Нямам идея за консистенция, не съм виждала супа от кухня, но всичко може да се разреди или сгъсти Simple Smile Я с хляб, я с ориз, пастина, ядки, брашно...

# 60
  • Варна
  • Мнения: 900
Обикновено на обяд супа давам аз, вечер сама и се цапа. Лъжица предлагам почти постоянно, но я хвърляше и ядеше с ръце. Около 1,6, дори 1,7 г рязко видях промяна и започна да се справя с вилица и лъжица

# 61
  • Мнения: 107
Нямам идея за консистенция, не съм виждала супа от кухня, но всичко може да се разреди или сгъсти Simple Smile Я с хляб, я с ориз, пастина, ядки, брашно...

За жалост страда от ужасен запек, за който също лекарите нищо не казват, та отбягвам такива неща да давам

# 62
  • Мнения: 5 164
За целта във фризера има едни сини сливи от есента, да ни пазят страх Joy
Иначе може да се сгъсти и като се извари, но отнема доста време Simple Smile

# 63
  • Мнения: 107
За целта във фризера има едни сини сливи от есента, да ни пазят страх Joy
Иначе може да се сгъсти и като се извари, но отнема доста време Simple Smile
Давам, но нищо не помага. Другата седмица ще ходим на поредния лекар

# 64
  • Мнения: 5 164
Стискам палци бързо да се размине Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 8 664
Alpaca, малкият ми син страдаше от запек...някъде от 8 месец до година и месец. След това спорадично. Той имаше тежък рефлукс, отделно страшно лаком за твърда храна. Сега е на 6г, още си пати от лакомията с болки в стомаха, запек.
Та какво ли не давах и правех, но се оправи чак, когато дадох домашен кефир.
Отбелязвам, че не го препоръчвам и на своя глава го направих. Млечният кефир е силен за бебета и малки деца, може да доведе до стомашни проблеми. Силен пробиотик е и по-скоро съветвам да се обсъди с лекар взимането на хубав(и съответно е скъп) пробиотик. Правех вкъщи и пиех аз понякога, една седмица слагах по 1 супена лъжица кефир в киселото мляко сутрин(с бисквити). И после увеличих на няколко лъжички. Още през първата седмица се оправи...не му давах дълго, но след тези 2-3 седмици прием, повече нямаше проблеми, само нормалните случаи на запек, като всеки друг човек-1-2-3 пъти в годината.
Пак отбелязвам, че си го направих на своя глава, както разни други неща и не съм убедена, че дори аз бих дала на бебе под годинка.

Иначе, не съм взимала кухня и с двете деца, та не мога да дам съвет. Сгъстявала съм, като сипя повече от продуктите в супата и по-малко бульон и намачкам, съответно е по-лесно да гребе с лъжицата. Слагала съм и сухари, но рядко, защото не ми харесваха по състав. Също варях киноа или просто и слагах няколко лъжици и това сгъстяваше.

Голямият ми син с лъжица хапваше мляко с бисквити на близо годинка, малкото стана умело чак на година и 3. Като отбелязвам, че големият ми син дълго време имаше проблеми с моториката, той има и имаше някои проблеми с развитието. Малкият ми син няма такива проблеми....та нищо не е гаранция, че бързо или бавно ще се научат. Може би при малкият ми син фактор беше лакомията-той искаше да набута всичко веднага, нямаше нерви да се старае за лъжица.

# 66
  • Мнения: 107
Може би при малкият ми син фактор беше лакомията-той искаше да набута всичко веднага, нямаше нерви да се старае за лъжица.

Абсолютно същото положение. Прави два опита, изнервя се и я хвърля на земята. После така си натъпква устата, че нито може да сдъвче, нито да изплюе храната 😂

# 67
  • Мнения: 1 406
Alpaca, моят син страдаше от запек и все още страда. След прием на антибиотици не ми се говори какъв кошмар е. На него редовно му изписват Лактулоза, за омекотяване на изпражненията. Но както и Дези е писала - трябва да нацелиш пробиотика. Всеки организъм е различен и явно различно им влияе. Децата ми са близнаци - ядат едно и също, в 90% от случаите ги лекуват с едно и също... Факт че момчето е с почти постоянен запек, за разлика от сестра си. След прием на пробиотик се поправя... Но ако го изтърва жална му майка.
За супите - аз вземах детска кухня и бога, ми, ако мога пак бих вземала. Сега почти не ми ядат манджите. Само градинските.... Аз не мога да готвя като леля К от градината...
Та супи давах от началото на захранването с чашка да пият течността и после се мажеха с лъжица самостоятелно и с пръсти. Не съм сгъстявала с хляб и хлебни. Топчета правех често, картофи, зеленчуци на по-едро... Или кремсупи правех, да пият. Навън ако сме били съм давала с лъжица аз, ако ми свиди за дрехите. Иначе не ми пукаше особено, че менюто е отпечатано на дрехата. Но те от самото начало имаха лъжици да си пробват с тях и доста бързо координираха движения. Забравих вече кога дадох вилица си нож ( от икейските комплекти ползвах). Но факт че на две и половина аборавеха умело с тях, чак правеха опити да си мажат филии, бисквити... 😂😂😂 И обирахме точките като идем на почивка.... Но дойде градината и рязко забравиха що е то вилица и нож. Сега всичко с лъжица и пръсти. Газ пикая.

# 68
  • Мнения: 107
Alpaca, моят син страдаше от запек и все още страда. След прием на антибиотици не ми се говори какъв кошмар е. На него редовно му изписват Лактулоза, за омекотяване на изпражненията. Но както и Дези е писала - трябва да нацелиш пробиотика. Всеки организъм е различен и явно различно им влияе. Децата ми са близнаци - ядат едно и също, в 90% от случаите ги лекуват с едно и също... Факт че момчето е с почти постоянен запек, за разлика от сестра си. След прием на пробиотик се поправя... Но ако го изтърва жална му майка.
За супите - аз вземах детска кухня и бога, ми, ако мога пак бих вземала. Сега почти не ми ядат манджите. Само градинските.... Аз не мога да готвя като леля К от градината...
Та супи давах от началото на захранването с чашка да пият течността и после се мажеха с лъжица самостоятелно и с пръсти. Не съм сгъстявала с хляб и хлебни. Топчета правех често, картофи, зеленчуци на по-едро... Или кремсупи правех, да пият. Навън ако сме били съм давала с лъжица аз, ако ми свиди за дрехите. Иначе не ми пукаше особено, че менюто е отпечатано на дрехата. Но те от самото начало имаха лъжици да си пробват с тях и доста бързо координираха движения. Забравих вече кога дадох вилица си нож ( от икейските комплекти ползвах). Но факт че на две и половина аборавеха умело с тях, чак правеха опити да си мажат филии, бисквити... 😂😂😂 И обирахме точките като идем на почивка.... Но дойде градината и рязко забравиха що е то вилица и нож. Сега всичко с лъжица и пръсти. Газ пикая.

А то две и половина не е ли нормална възраст за всички деца вече да служат с прибори, независимо от метода на захранване?
Иначе и аз още от началото слагам прибори, но моята е нервен състезател и няма особено търпение

# 69
  • Мнения: 6 887
Около мен повече деца на 2,5 не ползват умело прибори, не знам кое се води норма.

# 70
  • София
  • Мнения: 8 664
За умело- не  знам...важно е да има желание и в ежедневието да му се позволява и това да му е нормалния начин. Вече за умело...някои още разливат, покапват се, не успяват всичко да оберат. Моите на 9 и 6 още не успяват съвсем всяко фиде или парченце да оберат. Аз на възрастта на големия и макарони си варях сама, по трохичка събирах всичко, за да не отиде в мовката, миех тави и огромни тенджери.
Но, да...силно желателно е на 2 и половина да се храни само...вече колко умело е друг въпрос.

# 71
  • Мнения: 1 406
не знам за норма. Всяко дете се развива с различно темпо. Но в градината ги хвалеха и рядко имаше покапани блузи. Виж сега в къщи е кошмар. Лигнята ги гони и двамата. Синът ми се обляга назад на стола и знае че ме дразни, но го прави - всичко е в скута му и по блузата. А на земята е чудо. Другия му вариант е да се наведе над чинията, да я опре до блузата си и да си навре косата (с дълга коса е) в яденето... Знае как трябва да седи и да се храни, но ми прави напук. В градината нямало подобно държание. Бил прилежен и стриктен. И наистина от там нямам нацапани дрехи. Но вкъщи е друга бира...
Иначе за умения - от много малки получиха белачка в ръцете си и белят краставици и тиквички... Сега вече на 6  редовно белят и режат с нормален нож почти всякакъв зарзават докато готвя. Имахме инцидент с едно киви , но вече знае, че не всичко е за неговите ръце. 😂😂😂. Та ЗВБ продължава със сготви си сам, за да ядеш 😂😂😂😂.

# 72
  • Мнения: 8
Здравейте,

Включвам се с няколко (тъпи) въпроса:
-кога започнахте да добавяте мазнина и каква? Вкъщи използваме зехтин и гхи, но попаднах на информация, че гхи не се препоръчва (не виждам защо), а пък много използват рапично олио в захранването с пюрета (такова не сме ползвали вкъщи и не бих, ако наистина не е по-добрият вариант за малките);
-по колко пъти на ден предлагахте хапване в началото (първите 1-2 месеца) и по едно и също време ли/ еднакъв тип храна? Например, преди обяд винаги плодове, следобяд зеленчуци и т.н. Проблем ли е, ако се дава по нещо и вечер (по традиционното захранване виждам, че вечер избягват);
-иска ми се да предлагам сезонни плодове и зеленчуци, в тази връзка все още има цвекло и целина. Как ги предлагате? Самостоятелно сварени/на пара? Тъй като целината е алерген, изчаквахте ли с нея?
-в какви тигани (най-вече за палачинки)/тенджери правите храната? Не ми се иска да е тефлон/алуминий и т.н, та се опитвам да намеря нещо подходящо и безвредно . В началото използвахте ли различни от тези, в които приготвяте храната за останалата част от семейството?
-с какъв препарат пускате приборите/съдовете за приготвяне на храна и хранене в съдомиялна? Имам такъв подходящ за ръчно миене, но за съдомиялна не намирам. Пускате ли ги заедно с останалата посуда на домакинството?
-какво предлагахте като алтернатива на "традиционните" каши и спазвахте ли някакъв ред? Ок ли е сварен ориз да речем или е по-добре някакво печиво с оризово брашно? От глутеновите въвеждахте ли първо спелта, лимец и т.н преди пшеница и как въведохте глутена?

Относно водата, надявам се въпросът да е за тук, тъй като започвам предлагането на вода със захранването:
- каква вода давате? Вкъщи сме с филтрираща кана на Brita, ако има значение (някъде ми попадна, че точно Брита не е ок, но не се задълбочих в четенето тогава, а сега не мога да намеря тази информация). Та ок ли е да даваме вода директно от каната или да преваряваме вече филтрираната вода? Не ми се иска да давам от пластмасови бутилки.

Само толкова засега Simple Smile) Получи се много дълго, надявам се, че (поне част от) въпросите са уместни, защото зетох предни теми, но не успях да намеря актуални мнения.

Последна редакция: ср, 03 апр 2024, 22:58 от NiBoa

# 73
  • Мнения: 107
Здравейте,

Включвам се с няколко (тъпи) въпроса:
-кога започнахте да добавяте мазнина и каква? Вкъщи използваме зехтин и гхи, но попаднах на информация, че гхи не се препоръчва (не виждам защо), а пък много използват рапично олио в захранването с пюрета (такова не сме ползвали вкъщи и не бих, ако наистина не е по-добрият вариант за малките);
-по колко пъти на ден предлагахте хапване в началото (първите 1-2 месеца) и по едно и също време ли/ еднакъв тип храна? Например, преди обяд винаги плодове, следобяд зеленчуци и т.н. Проблем ли е, ако се дава по нещо и вечер (по традиционното захранване виждам, че вечер избягват);
-иска ми се да предлагам сезонни плодове и зеленчуци, в тази връзка все още има цвекло и целина. Как ги предлагате? Самостоятелно сварени/на пара? Тъй като целината е алерген, изчаквахте ли с нея?
-в какви тигани (най-вече за палачинки)/тенджери правите храната? Не ми се иска да е тефлон/алуминий и т.н, та се опитвам да намеря нещо подходящо и безвредно . В началото използвахте ли различни от тези, в които приготвяте храната за останалата част от семейството?
-с какъв препарат пускате приборите/съдовете за приготвяне на храна и хранене в съдомиялна? Имам такъв подходящ за ръчно миене, но за съдомиялна не намирам. Пускате ли ги заедно с останалата посуда на домакинството?
-какво предлагахте като алтернатива на "традиционните" каши и спазвахте ли някакъв ред? Ок ли е сварен ориз да речем или е по-добре някакво печиво с оризово брашно? От глутеновите въвеждахте ли първо спелта, лимец и т.н преди пшеница и как въведохте глутена?

Относно водата, надявам се въпросът да е за тук, тъй като започвам предлагането на вода със захранването:
- каква вода давате? Вкъщи сме с филтрираща кана на Brita, ако има значение (някъде ми попадна, че точно Брита не е ок, но не се задълбочих в четенето тогава, а сега не мога да намеря тази информация). Та ок ли е да даваме вода директно от каната или да преваряваме вече филтрираната вода? Не ми се иска да давам от пластмасови бутилки.

Само толкова засега Simple Smile) Получи се много дълго, надявам се, че (поне част от) въпросите са уместни, защото зетох предни теми, но не успях да намеря актуални мнения.

Няма тъпи въпроси, но ми се струва, че твърде много се вманиачаваме и то излишно. Разбирам Ви, но ще Ви мине скоро като почне да се захранва с пясък.
Иначе на въпросите:
- Мазнина ползвам от самото начало - 6 месеца. Още към първото ядене добавих зехтин. То реално за всичко може да прочетете, че не се препоръчва, ако почнете да ги четете тези неща, ще си кара на кърма цял живот. И се връщам тук на пясъка, който най-вероятно също не се препоръчва, но според моето дете си е изключителен деликатес.
- Новите храни се въвеждат задължително и само сутрин, и то само в делнични дни. Да пази Господ да не се налага да търсите педиатър в някое спешно отделение през уикенда, особено ако не сте в голям град. Иначе през другото време аз съм давала ей така да опитва храни, които вече са въведени. То детето само ще си покаже, кога е готово да му се добавят обяд и вечеря, повярвайте ми.
- Цвекло мразя и не мога да помогна, целина май имаше в някаква супа и така. Съвременните препоръки за въвеждане на алергени са те да бъдат въведени по-рано. Няма смисъл да чакате с алергените изобщо. Аз от 6-и месец въвеждам всякакви.
- гледах да са керамични, но пък готвя и в мултикукъра често
- бебешките мия само на ръка с бебешки препарат и Ви съветвам да правите същото. Една чинийка , чашка, и една виличка са работа за две минути да бъдат измити.
- Не виждам нищо лошо в традиционните каши и съм предлагала с огромен успех. Идеята е да се пробват колкото се може различни текстури, а кашата и пюрето все пак са текстури. Въпросът е да не са само те. Иначе с оризът конкретно Ви съветвам да изчакате, че много запича :/ Ред не съм спазвала, защото е ЗВБ, няма смисъл да се спазва ред. Глутен въведох с някакви макарони, доколкото се сещам, май.... Най-добре си е бялото брашно, а не пълнозърнесто, което има много фибри и натоварват бебешкото коремче.
- Много зависи къде живеете, нашата чешмяна вода дефакто е планинска и давам. Давам и бебешка, бутилирана, чак пък толкова не се вживявам.

# 74
  • Мнения: 5 164
- От началото. Използваме зехтин, масло, олио от гроздови семки.
- в началото веднъж, на вечеря, защото ни е семейното хранене. После на закуска, обяд, след това междинните. Избягват вечер, защото следят количества и заместване на мляко. За да дадат вечер трябва да гонят заместване, а повечето оставят мляко преди лягане. Не знам защо вечерята задължително означава спиране на млякото и не ме интересува. Гледам вечер да не давам плодове, но пък днес пристигнаха едни хубави ягоди и изяде две на вечеря. Гледам ако сутрин яде нещо с мляко и сирене следобед да е плод и обратно. Не че не е яла баница за всички закуски, когато няма друго или кисело мляко с плодове пак, когато няма друго. Стига седмично да се докарва някакво разнообразие и на детето да не му омръзне няма грижи да се повтори и потрети нещо, ако това са ви опциите. Днес междинно преди обяд яде само круша.
Подкрепям новите храни да се дават само в делник преди обяд, макар че пак - много хора си захранват вечерта в събота със сирене Simple Smile
- давах цвекло на пара, но не се хареса особено. И неща с цвекло не обича. Целина сигурно в някоя супа е яла, то бая трудно да се даде самостоятелно. Може да се направи и нещо като хумус с тях, ако държите да ги предлагате. В началото давах нещата самостоятелно на пара на парчета. Някои дават директно манджички. Каквото е правилно във вашата глава и за вашето семейство.
- ползваме едни и същи прибори и съдове, ядем една и съща храна, до колкото е възможно. В началото използвахме силиконови, груба грешка, нямат измиване и ги пускахме в миялната. Много бързо минахме на нашите си чинийки, и без това със системата на tidy tot няма как да се залепят.
Иначе за измиване миехме на ръка с фрош и Гъбка, която перем често. Ако се наложи пускане в миялната пак измивахме след това, ако има нещо по повърхността. Но съвсееем в началото даже не ползвахме чинийки и прибори, освен gootencils лъжичка. Слагахме парченцата пред нея на масичката Simple Smile
- каши не съм давала, струват ми се излишни пари. Купувах си просо, амарант, елда на зърна, накисвам от вечерта, варя на сутринта и давам така. Вече се добавя я масло, я сирене, я плодче, плодово пюре (домашно). Може да се пасират и с малко добавки да се направи и палачинка от изброените. Изчаках с глутена до към 7ми месец май, защото за мен беше правилно, не съм спазвала ред. Дадохме коричка домашен хляб. После слагах овесени ядки към горните неща, палачинки, пудинги и т.н. Останалите брашна са дошли я в хляб, я в нещо друго. Оризово брашно ползвах към палачинки, кексчета. После слагах сварен към манджичка за сгъстяване и ядене с лъжичка.
Ако държите да давате кашеста консистенция можете пак да си вземете зърна и да смелите. Реално погледнато е същото - брашно от определена култура. Така хем ще имате брашно, хем зърна, вместо да купувате и двете. Ако ще ги ползвате, де. Пак зависи от домакинството ви.
- Вода пие от кана, нашата е аквафлор, не съм търсила мнения. В начало дадох 1-2 пъти преварена от пълен келешлък, защото така или иначе винаги има в каната за топлене. Не съм фен на бутилирана, ако не се налага. Сега навън и като пътуваме е с шише аквафлор и ми е страшно лесно.

# 75
  • Мнения: 214
Разбирам притесненията Ви на 100%. Аз от толкова четене на разнопосочни мнения стигнах до там да си направя консултация с педиатър, специализиран в храненето и препоръчващ ЗВБ, за да сведа нещата до 1 източник на информация.
Вече 4 месеца по-късно осъзнавам, че това е излишно натоварване. Нещата са доста по-прости отколкото изглеждат.
- зехтин само, вече ползвам и масло.
- давах между 1 и 3. Първите 2 седмици само по веднъж, но след това давах и когато се съберем всички на масата. В началото давах по обед, но без да следя часове. Гледах да е 1ч след кърмене и да му се пада между храненията, когато е в добро настроение.
- целина правя на стекове на пара, после леко запичам за 2-3мин със зехтин. Аз също така я ям. Цвекло съм давала само в други храни - бисквити, мъфини. С алергени не съм чакала. Просто гледам да давам нова храна през поне 2 дни.
- тиган ползвам с керамично покритие. Ние така или иначе не ползваме тефлон или алуминии. Най-лесно ми е обаче да ги правя в силиконови форми за мъфини, защото така наливам и не се занимавам да следя. Приготвям храната в същите съдове. Единствено има своя чиния с вендузи, лъжици силиконови (вече не ги ползвам) и чаша.
- силикон не пускам в миялната. Неговите неща ги мия с отделнда гъба и Френдли.
- аз давам каши сутрин, защото аз също това закусвам. Накисната и сварена елда, киноа, просо. С пълнозърнестите храни само изчаквам да навърши поне 10 месеца. Глутен въведох с кора хляб. Преди това вече бях въвела жълтък, та след кората започнах с палачинки и мъфини.
- вода давам от кана Брита.

Надявам се опитът ми да е полезен Simple Smile

# 76
  • Мнения: 5 164
- силикон не пускам в миялната. Неговите неща ги мия с отделнда гъба и Френдли.
Как успявате Joy Всеки път опитвам, и всеки път приключваха в миялната... Все ми мазнееха, особено след нещо като паста. За това скоростно минахме на общите Simple Smile

Като казахте форми за мъфини - в такива замразявам като имам нещо в повече Simple Smile супа, подходяща манджичка, сос за паста Simple Smile после лесно закърпвам положение, като се наложи Simple Smile
Домашен бульон също на половин чаша мерилка Simple Smile

# 77
  • Мнения: 214
Хахаха, ами не съм се замисляла до сега. Може би в препарата е магията. Случвало се е да изисква и повторно премиване, за да се махне мазнина, но основно от веднъж се почистват. Grinning

# 78
  • Мнения: 107
- силикон не пускам в миялната. Неговите неща ги мия с отделнда гъба и Френдли.
Как успявате Joy Всеки път опитвам, и всеки път приключваха в миялната... Все ми мазнееха, особено след нещо като паста. За това скоростно минахме на общите Simple Smile

Като казахте форми за мъфини - в такива замразявам като имам нещо в повече Simple Smile супа, подходяща манджичка, сос за паста Simple Smile после лесно закърпвам положение, като се наложи Simple Smile
Домашен бульон също на половин чаша мерилка Simple Smile

Първо остатъците със салфетка хубаво се обират и се избърсва чинията, после се плакне и мие с гореща вода, това е

# 79
  • Мнения: 8
Благодаря Alpaca, Inferiya и Michelle009 Simple Smile Много полезно! Осъзнавам, че се вманиачавам и се надявам скоро да ми мине Laughing

Споменахте замразяване, в тази връзка как процедирате с месото - във формички? с бульон? В началото смятам да приготвям зеленчуци/плодове всеки ден, но няма да е възможно с месото. С другите храни също вероятно няма да успявам дълго така - съхранявате ли в хладилник и до колко време? Или пък всичко останало замразявате (това, което не е опитвано, разбира се) ?

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 14:33 от NiBoa

# 80
  • Мнения: 5 164
В началото приготвях днес и давах и утре. Сега давам утре и вдругиден Simple Smile Супа обикновено направо оставям порция и замразявам, да не ми се мотае. Месо отделяме от нашето, но имаме замразени парчета, ако нашето меню не е подходящо. Не намерих удобен вариант за замразяване на сготвено. Вадя от вечерта и в началото на пара, на фурна, сега понякога и на тиган. То става по-бързо от зеленчуците, тъй че не ми е драма. Ако има още останали зеленчуци или манджичка, която е омръзнала на втория ден чуквам едно яйце, зависи какво е може да сложа малко брашно и става кюфте/палачинка, което ми спестява още ден Simple Smile Шегуваме се, че я подготвяме за лагер - ако не изяде нещо сега ще го изяде на кюфте утре Joy

# 81
  • Мнения: 4 883
За супите - още докато е вряла наливам в малко бурканче, затварям и обръщам с капачката надолу. Консервират се страхотно. Предлагам в рамките на 10 дни при спешни случаи или ако друго ядене е омръзнало.

# 82
  • Мнения: 348
Момичета, кога дадохте сусамов тахан за пръв път и по какъв начин?

# 83
  • София
  • Мнения: 8 664
В печиво, но честно казано не знам кога. Сигурно след годинка. Аз често правех измислени сладки, с каквото намеря в шкафа и просто слагах по лъжица от това или онова. Най-често имам лешников и фъстъчен тахан/масло, но се е случвяло и сусамов. Та в сладки сигурно съм дала за пръв път.

# 84
  • Мнения: 6 887
В хумус, но не помня кога. Със сигурност беше преди годинката.
Бебето е на седем месеца, днес кака му му даде солета със сусам…

# 85
  • Варна
  • Мнения: 900
На 7м някъде въведох всички ядки и тахани съответно. По 1 алерген на седмица давах аз

# 86
  • Мнения: 5 164
Хумус Simple Smile Тахани принципно не ядем, но този е изключение Joy 10-11 месеца, може би? Не правим често.
Рядко ядем нещо различно от орехи, бадеми и кашу и толкова съм занемарила даването на ядки, че няма на къде Flushed

Общи условия

Активация на акаунт