Газифицирано жилище

  • 1 434
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 57
Здравейте, тъй като с е в процес на закупуване на жилище, но не сме наясно как стоят нещата около това да си на газ за отопление и топла вода, пускам тази тема с молба, който има опит да каже как стоят нещата - сметки, ефективност, отчетност и т.н. Насочили сме се към жилище в Овча купел старата част, а там мисля, че няма сгради на ТЕЦ, а само на газ.

# 1
  • Мнения: 9 451
Аз също се интересувам. Ще следя темата.

# 2
  • София
  • Мнения: 322
Понеже е края на месеца и мога да дам някакъв ориентир за около 30 дни Blush


За съжаление не знам точно колко струва кубик газ, ще пиша след 2-3 дни, като излезе сметката Blush

Последна редакция: вт, 30 яну 2024, 19:52 от Exter

# 3
  • Мнения: 5 309
Скъпичко е на газ. Ние не сме в София и сме в къща. Сметката миналия месец беше 390 лв. Ползваме бойлер на ток за водата. Токът ни е 170 лв. (незнайно защо  тъй като не ползваме отопление на климатик).

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 1 862
Ние сме на газ обаче в Пловдив.
Тази зима не сме пускали парното, защото не е било кой знае колко студено и си караме на климатици.
Топлата вода ни е на газ целогодишно.
Лятото 25-40 лв. само за топла вода на месец, зимата 35-50лв.
Когато сме ползвали и отоплението и топлата вода през зимата, най-високата ни сметка е била 335 лева - за около 100 кв.м. чиста жилищна площ, ново строителство, последен етаж, изложение Изток - Запад. Тази сметка е за много топло вкъщи, направо по къси ръкави си ходим и отопляваме навсякъде. Водата на парното е на 55 градуса когато е студено, на топлата вода 45.
Отчитането си е коректно, не ми начисляват нищо общо, само това което сме ползвали ние. Ако решим да не ползваме газ за някой месец, ще заплатим само 3,50 такса за достъп и нито стотинка повече.

# 5
  • Мнения: 4 435
Последния месец е 2лв /куб. Цената е различна всеки месец. Било е и над 5лв /куб. Било е и 0,6лв/куб
Не могат да се правят планове .

# 6
  • Мнения: 7 483
Нашият квартал от години го газифицираха, доста съседи се включиха и вече отказаха. Минаха на пелети
Етаж на къща излиза над 400лв. Като сложиш по 3 и къде му излиза края.
Около мен доста хора закупиха апартаменти и казват, че новото, по- икономично и ефективно е отопление с термо помпа. Или така нареченото подово отопление.

Последна редакция: ср, 31 яну 2024, 00:11 от happy doc

# 7
  • Мнения: 5 309
Ние сме на етаж, около 120 кв.м. Отчитам и по-голямата площ и пе никой от никъде не ни топли. Наши комшии са на парно с котел на ток, плащат по-малко от нас

# 8
  • Мнения: 57
А отчитането става индивидуално всеки месец, предполагам? Другото, което ме интересува - може ли да се ползва само за топла вода (газов бойлер вероятно) и изобщо могат ли да се разделят, както е при ТЕЦ-а?

# 9
  • Мнения: 4 435
Да може да ползвате само топла вода. Даже може да  има настройки колко да е топла. Това зависи от моделът на котлето. Отоплението е възможно да е на нискотемературен или на високотемпературен  режим и да се саморегулира според желаната температура в помещенията.
Вида инсталация има значение за нейната икономичност. Това е разумно да се преправя още преди шпакловките и замазките .Строителя го прави колкото да отбие номера. Има тънкости и особености , които са специфични за всеки етаж, изложение и размер на стаята. Ние ползвахме фирма.

# 10
  • Мнения: 5 309
Може да се ползва само вода. Ние лятото например позлваме само газ за готварската печка. Отчитането е всеки месец. Нашият котел е стар, има варианти за настройка по време, има настройка и на обема на котела, както и температурен датчик през дистанционното. Има и вентили на раздиаторите, с които регулирате подаването във всяка стая. Ние например сме намалили радиаторите на по-малка степен в някои стаи, защото затоплят прекалено, докато в другите е по-слабо.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 862
А отчитането става индивидуално всеки месец, предполагам? Другото, което ме интересува - може ли да се ползва само за топла вода (газов бойлер вероятно) и изобщо могат ли да се разделят, както е при ТЕЦ-а?
Може да ползваш само топла вода, може само парно, може и двете. Парното може да си го пускаш само вечер, само уикенда. Буквално с едно копче и след 5 минути радиаторите вече са горещи. Котела е един, не са два отделни за топла вода и за парното. Когато се ползва топлата вода температурата  в радиаторите се понижава, ако имате много бани или пък къща на 2-3 етажа тогава се използва бойлер със серпентина (тук не съм много наясно как точно се случва, но знам, че на съседите им монтираха допълнително бойлер, защото къщата им е голяма на няколко етажа и с общо 5 бани).
Иначе може допълнително да си монтирате температурни датчици, има котли със седмични режими, има датчици за изтичане на газ, всякакви модерни джаджи.
Друга подробност е, че газовия котел всъщност работи само ако има ток (освен газ разбира се). Запалката на котела е на ток, но разхода за електричество е незначителен.
Иначе като изключим високите цени покрай войната, парно и топла вода на газ си е направо чудесно. Сметката си е само твоя, не плащаш за загуби, некоректни съседи. Нямаш ангажимент да цепиш дърва, да купуваш пелети, да чистиш, да изхвърляш боклук. Като си натиснеш копчето не чакаш половин-един час, че да "дойде" топлото. Няма прах, няма сажди, мръсотия. Супер си е.

# 12
  • Мнения: 721
Колко ще е ефективна системата зависи най-вече от квалификацията на инженера ОВК, който ще ви изчисли отоплителните тела, тръбния път и ще ви насочи към каква мощност котел да се насочите - грешка ще е както прекалено слабият, така и излишно мощният - и двата няма да работят ефективно. На следващо място идва изпълнението на инсталацията, защото ако някой некадърник се учи как да запоява тръби у вас и ви остави стеснения, които няма как да видите, движението на флуида ще се възпрепятства. И не на последно място, това, за което като че ли повечето фирми в България не са чували или се правят на 2 и половина: терморегулатор. Без това устройство, котелът остава доста тъп и работи на он/офф режим. С терморегулатор се постига не само чудесен температурен комфорт, но и над 30% намаляване на сметката за гориво. Колкото по-умен терморегулатор, толкова по-добре. От това не се пести.

И преди да сте измазали стените: уточнете много добре с инсталатора на котела:
- къде да изведете ток и дали да е на контакт или бушон;
- къде да изведете канализационна тръба, за да не си събирате конденза в кофа;
- къде да изведете чиста вода, за да не си допълвате системата с градински маркуч;
- уверете се, че имате wi fi покритие в зоната на котела;

Успех! (Аз съм страшно доволен потребител на газ)

# 13
  • Мнения: 124
Цял живот съм живяла с ТЕЦ, от 3 години в апартамен ново строителство с газ. Котелът е двуконтурен, нa Wiesmann, като сме с радиатори във всяко помещение вкл. двете бани. Неограничена гореща вода веднага като пуснеш чешмата и т.н. Котелът е вързан с безжичен термостат/програматор. от 5.30 до 22.30 - 22 градуса в целия апартамент /95м2/, останалото време - 19 градуса - сметка в Декември - 180лв, Януари - 170лв.

Няма по-добро, ефикасно и независимо отопление от това на газ с такъв котел. Газта постоянно пада като цена, като дългосрочните прогнози за следващите години са за свръхдобив и още по-ниски цени, както преди войната в Украйна.

Успех с тези на пелети и и особено на тези с ток!

# 14
  • Мнения: 4 435
Цената на газта е в пряка зависимост от политиката, а това днес  е най-несигурното нещо.
Дори когато наистина  пада, пада цената за потребителите на ТЕЦ, а не за потребителите на газ.
Ситуацията е по-скоро  ''каквото такова'', а не ''цветя и рози''.

# 15
  • Мнения: 124
Цената на газта е в пряка зависимост от политиката, а това днес  е най-несигурното нещо.
Дори когато наистина  пада, пада цената за потребителите на ТЕЦ, а не за потребителите на газ.
Ситуацията е по-скоро  ''каквото такова'', а не ''цветя и рози''.

Хайде да не се изказваме неподготвени моля...

Цени на природния газ, по които "Булгаргаз" ЕАД продава на клиенти извън кръга на лицата по чл. 30, ал. 1, т. 7  от Закона за енергетиката, присъединени към газопреносната мрежа и сключили договор за доставка на природен газ по свободно договорени цени

2024 г.   
01 януари - 31 януари 2024 г.   83.70

01 февруари - 29 февруари 2024 г.77.18

https://www.bulgargaz.bg/bg/uslugi/tseni-41

КЕВР намалява цената на природният газ всеки месец напоследък. Което директно се отразява в месечната сметка на всички потребители на Овъргаз. Нали не бъркаме природен газ с пропан бутан?...

# 16
  • Мнения: 4 435
КЕВР намалява цената на природният газ всеки месец напоследък. Което директно се отразява в месечната сметка на всички потребители на Овъргаз. Нали не бъркаме природен газ с пропан бутан?...
Вярно! Намалява я, но
след като я повиши няколко пъти и от там надолу, но с колко.
Т.е. Ако сега сметката за газта е 170-200лв  , преди  за същото   не е надхвърляла 80лв, а в пик-а е  около  500.

Неподготвени, няма да споря, но всеки може да сравни сметките си през последните 5-6 години и да си направи изводите.
Някои можем да сравним сметките за отопление в един и същи месец  с газ, на ток и на парно за приблизително еднакви квадратури  и пак да си направим изводите.
В този момент най-скъпо излиза на газ и то с много голяма разлика от другите две.

Последна редакция: вт, 06 фев 2024, 13:57 от mamamari

# 17
  • Мнения: 7 483
Абсолютно съм съгласна, че в последната година- две, най- скъпото отопление е на газ.
Имам доста примери около мен.
И едно е да отопляваш 95 кв.м и съвсем друго 200 кв.

# 18
  • Мнения: 721
Ами предвид факта, че ТЕЦовете вече са принудени да преминат на газ, за да произвеждат ток и битова гореща вода; и че за производството на пелети също се използва газ; и че като минем всички на свободен пазар на ток ще настане един живот, че чак си викам Дано!... И всъщност единствените ми познати, топлещи се на ток ползват термопомпа... Не знам. Един сезон в живота си съм се отоплявала на климатици - когато жилището ми беше в ремонт. Този кошмар повече не мога да си го причиня. По-скоро бих се върнала на твърдо гориво с все съпътстваща хамалогия, но компромис температурата у дома през зимата не бих направила.

За да се изчерпи темата и предвид това, че повечето хора реално не се замислят как работи газовата инсталация ще споделя следното: инсталацията е газова до котела. Той топли затворен контур вода, която циркулира по тръбите между радиаторите. Котелът е само източник на топлина и никой не е казал, че не можете на една инсталация последователно да вържете котел на метан, котел на пропан-бутан, нафтова печка, слънчев колектор, бойлер на ток и каквото още ви роди главата и да включвате уреда, който излиза най-евтино към момента. Друг е въпросът колко тази идея кореспондира със здравия разум.

# 19
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 259
никой не е казал, че не можете на една инсталация последователно да вържете котел на метан, котел на пропан-бутан, нафтова печка, слънчев колектор, бойлер на ток и каквото още ви роди главата и да включвате уреда, който излиза най-евтино към момента. Друг е въпросът колко тази идея кореспондира със здравия разум.
И на законите от физиката трябва да кореспондира за съжаление Worried

# 20
  • Мнения: 5 309
От както се помня винаги отоплението на газ е било най-скъпо от изброените. Имаме приятели с ное климатик и изградена инсталация с радиатори на ток (предполагам с котел и помпа, но не знам). Сметката им е на половина на нашата, включваме и водата в нея, която е на бойлер. В нас водата също е на бойлер на ток, парното за газ. Те плащат средно 200-250 на месец, ние ток и газ - 170 + 400. Отопляваме може би 30-40 квадрата повече. 1и 1/2 души сме повече.
Малкото дете е на 4 и го броя за половин.
И двете семейства сме в къщи.
С апартаменти не сравнявам, защото знам какво е да те топлят отвсякъде, а не като нас, без комшии отникъде.

# 21
  • Мнения: 4 435
Не знам дали са градски легенди или е истина, но се твърди че дали апартамента ще е 50 кв. м, 60 кв. м , 90 кв. м или 120 кв. м ЧЖП, разликата в сметката за газ е символична . Това се дължало на това че за всяко от тези жилища се купува котле с една и съща мощност и колкото и да те топлят отстрани, то не може да падне под минималната си консумация.
 Като чета темата това сякаш се потвърждава.

# 22
  • Мнения: 721
Не, не. Няма как да е символична. За да вдигнеш температурата на 1 куб.м. въздух с 1 градус трябва да отдадеш в пространството определено количество енергия. Колкото повече куб.м въздух топлиш толкова повече става тази енергия. До тук простата сметка приключва. Следващите фактори са загубите през пода, тавана, стените и прозорците - оказват влияние без значение на вида отопление. С тях се обяснява защо жилищата в населените панелни сгради се отопляват по-лесно и евтино от празните, а също и защо тухлените сгради първоначално се затоплят по-бавно, а след това в края на сезона задържат комфортен климат известно време след спирането на отоплението.

Но пак повтарям: колосални разлики в сметките на сходни жилища идват най-вече от използвания терморегулатор. Без това уредче котелът работи на пълна мощност и изключва - т.нар. "он/офф режим" - изключително неефективен е. Ефективността на съвременните кондензни котли идва от работа на ниска температура - до 60 градуса по Целзий и повторното превъртане на парите през системата. При работа на висока мощност, често включване и изключване, работата е неефективна. За ниски сметки уредът трябва да работи на ниска мощност, постоянна температура и предвидимост на потреблението (не ме питайте как става тази магия). И разбира се много на брой глидери на радиаторите, понеже системата е нискотемпературна. Това позволява абсолютно спокойно и безопясно държане на рйцете вйрху радиаторите без страх, че дете може да се изгори. Нищо общо с ТЕЦ. При отопление с подово отопление се настройва дори още по-ниска температура на отдаване. Консумацията се следи през приложение на телефона. Моята не съм я следила от 2 години.

Същите принципи важат и за котлите на пропан-бутан и пелети. За дърва и въглища е съвсем различно - там се касае за отворена високотемпературна система. През годините в две жилища съм сменила различни варианти на отопление. Изводът ми е, че тези, които дългосрочно осигуряват истински комфорт струват скъпо като първоначална инвестиция.

# 23
  • Мнения: 124
Но пак повтарям: колосални разлики в сметките на сходни жилища идват най-вече от използвания терморегулатор. Без това уредче котелът работи на пълна мощност и изключва - т.нар. "он/офф режим" - изключително неефективен е. Ефективността на съвременните кондензни котли идва от работа на ниска температура - до 60 градуса по Целзий и повторното превъртане на парите през системата. При работа на висока мощност, често включване и изключване, работата е неефективна. За ниски сметки уредът трябва да работи на ниска мощност, постоянна температура и предвидимост на потреблението (не ме питайте как става тази магия).

Точно така, съвременните котли влизат в кондензен режим, т.е. връщаната вода трябва е максимално студена за да кондензира в горелката която по този начин извлича остатъчната топлина от парата. Моят котел е настроен на 50 градуса темп. на водата.

Правилно изчислена отоплителна инсталация, правилните радиатори и брой глидери според изложението на всяко помещение + терморегулатора водят до ниски/нормални сметки. Освен това когато мощността на котела е подбрана правилно, трябва всички радиатори да са отворени докрай за да може да отдава топлината си правилно. Просто 95% от хората с газов котел са технически неграмотни и го ползват на on/off режим което им удвоява/утроява сметките.

# 24
  • Мнения: 5 309
В нас има следния проблем. Голям радиатор в малко помещение (едната ни стая) и също голям радиатор, но явно недостатъчен да отопли най-голямата ни стая в къщата. Съответно в малката стая съм намалила от вентила радиатора и държа устройството за регулиране в голямата стая. Не се изключва парното в отоплителния сезон, вдигам градусите вечер на около 23, защото в голямата стая при тази температура успява да поддържа около 22-22.5, съответно през дена температурата е оставена на 22-22.5, което поддържа в голямата ни стая при работещ радиатор около 21.5 градуса. Мощността на котела е намалена на и 10 на часовниковата стрелка или някъде там.

# 25
  • Мнения: 124
В нас има следния проблем. Голям радиатор в малко помещение (едната ни стая) и също голям радиатор, но явно недостатъчен да отопли най-голямата ни стая в къщата. Съответно в малката стая съм намалила от вентила радиатора и държа устройството за регулиране в голямата стая. Не се изключва парното в отоплителния сезон, вдигам градусите вечер на около 23, защото в голямата стая при тази температура успява да поддържа около 22-22.5, съответно през дена температурата е оставена на 22-22.5, което поддържа в голямата ни стая при работещ радиатор около 21.5 градуса. Мощността на котела е намалена на и 10 на часовниковата стрелка или някъде там.

Сложете си по-голям радиатор в голямата стая или добавете ребра, хубаво е температурите и в двете помещения да са сходни. Ако сложите терморегулатора в по-студената стая, ще грее за да стигне зададената температура там, а в по-топлото помещение ще стане сауна. Температура на водата 50/55 градуса би трябвало да е достатъчна, но зависи какъв е котела, каква минимална мощност има и т.н.

# 26
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 259
В голямо помещение просто се слагат повече радиатори и много лесно се топли.
Просто 95% от хората с газов котел са технически неграмотни и го ползват на on/off режим което им удвоява/утроява сметките.
Това е мит. Големите сметки са заради лоша изолация и загуба на топлина. А регулаторите на самия радиатор може да си ги нагласяш различно в отделните стаи и това не пречи на нищо.

# 27
  • Мнения: 5 309
Решили сме да не слагаме по - голям и просто сме намалили другия.

# 28
  • Мнения: 721
brumm, възможно е и аз да не съм те разбрала правилно, но това, което споменаваш за ръчно намаляне на мощността - визирам "10 на часовниковата стрелка", говори за съвсем друга схема в твоето жилище. Явно ти определяш с каква мощност да работи уреда и както го настроиш така си стои. При мен не е така - котелът се саморегулира според температурата на връщащата се в него вода, околната температура на въздуха в стаите, зададената настройка на желан климат в помещенията и външната температура, която научава от интернет посредством функция на терморегулатора. По тези критерий уредът сам решава кога на каква мощност да работи и трупайки информация за ежедневието ми регулира потреблението - нощем захлажда, сутрин преди да стана - затопля, през деня - сам си решава, вечер като се върна е чудесно. Ако имах строг график на къпане, щеше да ми затопля спалнята преди да вляза в банята. Това ще го може и твоят котел, ако има възможност да му се закачи външен терморегулатор - дали е технически постижимо няма как да ти кажа. Такъв уред с отделни врътки за парно и за топла вода съм ползвала преди доста години в една квартира. Предимството беше, че много бързо можех да си стопля жилището заради възможността да вдигна температурата на горене. Ама и количеството потребена газ не беше като сегашното Simple Smile всяко нещо си има предимства и недостатъци. Когато му дойде времето да подмениш уреда, понеже рядко изкарват над 15 години, със следващият ще видиш съществена разлика в работата.

# 29
  • Мнения: 5 309
Да, поодъртял е вече нашия котел 😁😁, не знам на колко години е точно, но дъщерята е на 12 години почти, та една година по-рано започнахме да живеем заедно, та, може и да е надхвърлил пубертета 😁😁😁
Не искам да го сменям, но предполагам в един момент ще се наложи. Има си външен терморегулатор, който също има опция за настройване на температурата, има и опция за задаване на таймер и седмична програма за температурата, но не и час такива смарт функции. В нас винаги има човек и не ми е опция да намалява градусите през деня. Честно казано предпочитам аз да го управлявам. Но предполагам просто не сме свикнали.
Честно казано от преди пандемията сме плащали такива сметки за газ на месец, така че не се оплаквам много. Отопляваме две спални, голям хол, кухня с трапезария и огромна баня с тоалетна. От банята най-много ни "бяга" топлината, иначе сме с изолация вътрешна и външна. Площта на етажа е около или малко над 120 кв. Нямаме комшии от никъде.

# 30
  • Мнения: 721
С външни стени от 4 страни загубите действително са по-големи, ама комфорта да нямаш шум от съседи си заслужава всяка стотинка за отопление Simple Smile

# 31
  • Мнения: 57
Какъв е редът за връзване към газопреносната мрежа? Имате ли опит с техници/ фирми, от които сте останали доволни? Бихте ли препоръчали газово котле (модел/ мощност) за около 100 кв.м. апапртамент? Предварително благодаря.

# 32
  • Мнения: 721
Отидете първо в офис на местното газопреносно дружество - там ще Ви кажат дали до имота Ви има изградено трасе. Ако няма - предстои ли въобще изграждане или да си търсите друг вариант за отопление. Ако има - има ли достатъчен капацитет да Ви свържат към него. Защото може и капацитетът на тръбата да е изчерпан и да не може да се свързват нови потребители към нея.

В идеалния случай, до оградата Ви или до сградата трябва да има изведени едни пластмасови стърчащи тръби - заготовки от времето, когато са подготвяли квартала Ви за присъединяване.

В офиса на газоразпределителното дружество ще искат да попълните заявление и да представите документ за собственост. По мое време се заплащаше една такса около 150 лв. Сега може да я няма, може и да е по-голяма.

Искайте да Ви дадат списък с лицензираните фирми, които имат право да проектират газови инсталации - във всеки град са различни - тези фирми:
1) подготвят в няколко екземпляра по една папка документи за узаконяване на инсталацията, за да я пуснете в експлоатация;
2) изграждат външната инсталация за газта от първия редуцирвентил до втория; и от втория до котела Ви;
3) доставят котел и материали и Ви изграждат вътрешната инсталация;
4) занимават се с газоразпределителното дружество и институции, за да Ви узаконят и пуснат в експлоатация.

Изглежда сложно, но при добро стечение на обстоятелствата е постижимо всичко да стане за месец.

След това: всяка година от газоразпределителното дружество ще Ви звънят по веднъж, за да се разберете кога ще ги пуснете у дома, за да измерят, че няма течове от системата и да Ви заверят документацията. (Теч на газ няма как да има, ама и цунами да удари и тръба да се спука, газовите уреди веднага се самоизключват. Все пак настоятелно съветвам да не пушите в помещението с котела) Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт