Ролята на партньора в кариерното развитие на жената

  • 4 279
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 142
Всички сме чували фразата, че зад всеки успял мъж стои една жена. А дали не важи и обратното? Според експертите по лидерство повечето успешни жени признават, че „не биха могли да стигнат до мястото, където са, без своя невероятно подкрепящ съпруг“.

Професионалният успех на една жена все повече зависи от нейния партньор в живота. Успешната кариера на всеки от съпрузите изисква истинска работа в екип, която коренно се различава от традиционното неравенство между половете. За жената е еднакво важно да договори оптимални условия както на работа, така и в дома си, твърди Кристин Нашбергер, професор в Audencia Nantes École de management *.

Участието на мъжа в домакинската работа е много важно за двойката. Без тази подкрепа за много жени е изключително трудно да балансират личния и професионалния си живот. Въпреки това неравнопоставеността в разпределението на домакинските задължения все още преобладава – по-голямата част от жените вършат две трети от домакинската работа. Следователно те трябва да полагат много повече усилия, за да следват предначертания курс. Това се отразява и на тяхното здраве, тъй като те са по-склонни да страдат от „синдрома на емоционалния бърнаут“ в сравнение с мъжете.

Тази ситуация трябва да се промени и обществото е длъжно да осъзнае това, предупреждава Нашбергер. Една жена, която трудно намира баланс между личния и професионалния си живот, трябва да може да разчита на подкрепата на партньора си в живота.

Проучванията показват, че когато съпрузите  разпределят домакинския труд по-равномерно, браковете обикновено са по-стабилни. Няма значение дали домакинската работа, която всеки от двойката извършва, е типична за пола му или не, а по-скоро дали смята разделението на труда за справедливо. Тук комуникацията и отзивчивостта на двамата съпрузи са ключови за техните отношения.

Не само редовното разпределение на задълженията е от значение за стабилността на брака, но също така е важно съпругът да е готов да подкрепя съпругата си, когато тя има по-престижна или по-добре платена работа и се нуждае от допълнителна помощ. Това включва неща като поемане на допълнителни отговорности в дома, когато съпругата е под натиск на работа, желание и умение да управлява сам домакинството, ако съпругата трябва да работи до късно или е извън града. Съществуват изследвания, че такава  подкрепа намалява брачната нестабилност.

Много мъже са скептични по отношение на това или не осъзнават неравенството в двойката, въпреки че поведението им в ежедневието се е променило. Това се доказва от все по-активното участие на мъжете в отглеждането на децата. Целта обаче е все още далеч. Например повечето французи не ползват целия си отпуск по бащинство. Това явление се обяснява с натиска върху мъжете от страна на техните работодатели, от техните връстници и от обществото като цяло.

Във Франция ценността на работата на един служител често се определя от броя на часовете, които прекарва в офиса. Ако един баща отсъства от работа, защото прекарва време с децата си, това може да се тълкува като липса на професионална мотивация. В това отношение ръководството може дори да забави кариерното израстване на мъжа. Следователно културата на компаниите трябва да се промени по примера на скандинавските страни, където хората успешно съчетават личния и професионалния си живот, което позволява на мъжете и жените да се развиват при равни условия.

Време е тази тема да престане да бъде табу, съветва Нашбергер. На първо място, нужно е да се признае за съществуването на този проблем, а за разрешаването му могат да се провеждат образователни семинари. Това е от полза и за бизнес мениджърите, тъй като семейно ориентираните компании по-лесно наемат служители.

За да се промени обществото, е необходим диалог между жените и техните партньори в живота: съпрузите трябва да се договарят помежду си постоянно, а не само по време на бременност или след раждане. Разпределението на домакинските отговорности, количеството време, посветено на семейството и приятелите, професионалните амбиции трябва да бъдат обсъждани между двамата съпрузи. Всеки от тях трябва да може да води конструктивни дискусии относно своите стремежи, желания и нужди.

Нашбергер обръща особено внимание върху възпитанието на подрастващите. Не трябва да забравяме повишаването на информираността сред децата и юношите, тъй като това може да изиграе решаваща роля в промяната на обществото, напомня тя. Родителите и учителите трябва да възпитават децата така, че общоприетите норми да бъдат променени. Целта е да изчезнат стереотипите, приписващи строго определени роли на мъжете и жените. Личният и професионалният живот трябва да се трансформират така, че двойките да могат да се развиват хармонично.

А какво е положението у нас?
Вие разчитате ли на подкрепата на партньора си?
Каква е неговата заслуга за вашата кариера?


*Dr. Christine Naschberger, FHEA, Professor in Human Resource Management, Research in Equality, Diversity and Inclusion; Speaker, Consultant, Trainer; Mentor at TUM Mentoring

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 586
Е ми ние лично Wink разчитаме.
Кариера - според някои "в България е смешно да се говори за кариера", пък аз съм в България.

# 2
  • Португалия
  • Мнения: 4 098
важен е погледът в една и съща посока, общите цели,и съгласие за това ,как ще се постигат
ако правим семейство, то вече не сме единица, а двойка, която прераства в 3ка,4ка...
ако ще правя кариера, то тя е съобразена с целите на 4ката
очаквам същото и от мъжа си
останалото са индивидуални подробности
забравих и планирането- тя е основополагащо

# 3
  • Мнения: 12 839
На мен ми се струва нередна самата постановка на въпроса. Мъжът да подкрепя жената в нейното кариерно развитие, като че ли жената не подкрепя неговото кариерно развитие.

Ако не приемаме подразбиране, че само жената държи патента на домашните задължения, в това число отглеждането на децата, а приемем, чисто условно, че двамата са равни, тогава имаме двама подкрепящи се според силите и възможностите си, като всеки се старае да подбутва кариерното развитие на другия, без децата и домакинството да са на произвола.

Нищо по-малко не е о.к. за мен.

# 4
  • Мнения: 341
Идеята на това да сте двойка е да се подкрепяте взаимно, да правите другия по-добър човек във всеки един аспект. Ако знам, че за жената до мен е важно тя да расте в кариерата си, с удоволствие ще я подкрепя, макар и да съм на мнение, че бесния кариеризъм е ужасно нещо и пречи на семейството. А домакинската работа си е за дома - не виждам как е свързано - дори и жената да не е кариеристка, това не значи да върши всичко тя - все пак не ми е майка.

# 5
  • Мнения: 12 839
Кариеризмът е бесен и ужасно нещо, когато жената прави кариера ли?
А когато мъжът прави кариера, тогава какво е и не пречи ли на семейството?

# 6
  • Мнения: 341
Кариеризмът е бесен, когато жената прави кариера ли?
А когато мъжът прави кариера, тогава какво е?
Беснотията не идва от пола на кариероправяча, а от "страстта" която се инвестира в това. Тоест без значение дали си мъж или жена - ако работата ти е по-важна от семейството - кофти. Ако трябва редовно да оставаш след работа и да отсъстваш от важни събития за семейството ти, значи не правиш нещо като хората СПОРЕД МЕН. И това няма значение дали си майката или бащата в семейството, защото домът има нужда и от двамата.

# 7
  • Мнения: 12 839
Много си прав, ТаткоГризли.

# 8
  • Португалия
  • Мнения: 4 098


Ако не приемаме подразбиране, че само жената държи патента на домашните задължения, в това число отглеждането на децата


не приемаме, че държи патента- жената Е основата ,началото и края на едно семейство
в това число, и отглеждането на децата
по нейна инициатива, с нейно съгласие и с нейна основна роля, въобще това става възможно

# 9
  • Мнения: 35
Според мен голяма част от хората са научени, че мъжа трябва да е успешен бизнесмен, а жената добра домакиня и масово продължават да се насочват в тази линия, колкото мъже подкрепят "кариерното развитие" на жената е много относително. Но пък сегашните момченца се опитват да обърнат нещата, всеки си търси богато и образовано момиче с ясни цели, готови ако се налага да си стоят вкъщи и да я чакат да се прибере. Какъвто и да е мотива без мотивация от най-близките човек е склонен да се отпусне и да не иска това издигане. People Information Desk Person

# 10
  • Португалия
  • Мнения: 4 098
аз приемам,че сме различни-
някои са добри домакини, и в това няма нищо лошо
някои искат семейство, и да са главнокомандващи/и успяват/ , и в това няма нищо лошо
някои искат кариера / и успяват или не, спрямо положените усилия, и доза късмет/ и в това няма нищо лошо
но, светът,колкото и да се опитва/в последно време ,дори повече от преди/ да ни убеди,че е мъжки- лежи на раменете и гърдите на жената
така че, уча и подкрепям своите дъщери само в едно направление- да търсят и да изяснят своите желания

# 11
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 232
Това продължение на осмомартенската тема за добрите мъже ли е? Конкретно да им благодарим, че ни разрешават да имаме кариера? Ми то ако жената си е избрала такъв, да си сърба попарата и да продължава му иска разрешения нон-стоп, но ако съдим по разискванията в раздела за СО то това не се харесва особено на доста жени и по-скоро има отпор. Би трябвало такива отношения да са отживелица, за мен този въпрос не е актуален и е доста странно зададен.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 4 056
В нашето семейство относно разпределение на работата бих казала, че и двамата участваме по равно в домакиснките задължения.
Относно кариерно развитие - всичко съм постигала сама. Имало е и моменти, когато може би съм очаквала повече подкрепа (период в който бях без работа и търсех такава), но може би не е осъзнавал напълно колко ще продължи този период или колко е трудно самото търсене в период на криза.

# 13
  • Мнения: 2 109
Ние сме равнопоставени партньори, подкрепяме се да постигаме целите си по отделно и заедно като семейство.
Преди децата и двамата работехме много, като се роди големия забавихме темпото. Аз имах възможност да се преквалифицирам по време на първото майчинство и да започна работа от вкъщи, понеже имах пълната подкрепа на мъжът ми, който си смени работата, за да може да има достатъчно време за семейството и домакинството.
И преди децата домакинските задължения бяха обща отговорност, но нормално след децата се увеличиха доста.
Сега използвам времето на второто майчинство да се преквалифицирам отново.
Със сигурност не бих имала време и енергия за това, ако трябваше сама да се грижа за децата и дома. Има моменти, в които той поема почти изцяло всичко, за да мога аз да се съсредоточа върху моите неща. Както и има период, в който той е по-натоварен в работата си и аз поемам.
Мисля, че успяваме да балансираме добре и двамата, без никой от нас да изпушва.

# 14
  • Мнения: 6 602
Нищо интересно. В кариерното развитие е като в бриджа и като в секса. Ако нямаш добър партньор, хубаво е да имаш добра ръка.

# 15
  • София
  • Мнения: 948
Кариеризмът е бесен и ужасно нещо, когато жената прави кариера ли?
А когато мъжът прави кариера, тогава какво е и не пречи ли на семейството?

Права си! Предлагам мъжете да не правят кариера и за по-сигурно въобще да не работят, а да са на издръжка при жените си, които ще са успешни и с добри заплати. Така няма да вкарваме горките мъже в тоя ужас! Пък дамите щом искат, какво сега? Да ходим да им четем конско като на деца ли? Grin

# 16
  • София
  • Мнения: 16 203
Защо да "предлагаш"? Мъжете в България отдавна не правят кариера, още откак работата стана задължителна за двата пола още при социализма.

# 17
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 232
Нищо интересно. В кариерното развитие е като в бриджа и като в секса. Ако нямаш добър партньор, хубаво е да имаш добра ръка.
Е не е така, в бриджа и секса печелите и двамата, а в така описаната семейна ситуация единият трябва да чисти, готви и гледа децата за да може другия да има кариера, т.е. само един в семейството има кариера.

# 18
  • Мнения: 344
Пиша от женска гледна точка. За мен ролята на партньора се изчерпва с това - да не пречи т.е. да не я демотивира, излишни претенции за прекалено внимание, средни и фасони, ревност и в този дух. Всяка жена може да се справи с деца, семейство, домакинство и кариера според финансовите си възможности, има начини.

Последна редакция: вт, 12 мар 2024, 23:28 от mauigirl

# 19
  • Португалия
  • Мнения: 4 098
а,млада си!
идва момент,когато непреченето не стига
искаме и рамо,и кълка да подпрем...

# 20
  • Мнения: 344
А хич даже не съм. Ако съм на 20 сигурно щях да искам да хвърля боклука, но от дистанцията на времето и опита просто " да не пречи" и всичко е възможно.

# 21
  • София
  • Мнения: 13 331
Независимо кой и дали в семейството реши да прави кариера, винаги е добре двамата да се подкрепят, да са си опора, да може да разчитат на другарчето, а за битовите неща и за децата е нормално и двамата да се грижат.

# 22
  • Мнения: 60
Хората са различни и затова динамиката на взаимоотношенията във всяка двойка е специфична. Важно е какви приоритети си е поставила двойката като такава. И за постигането им взаимната подкрепа винаги е важна. Моите лични впечатления са, че ако и двамата са прекалено фокусирани върху кариерите си (дори и много да се подкрепят един друг), започват да не вървят оптимално нещата в семейството. Почти винаги се налага единият да направи крачка( или повече) назад в кариерата, за даде нужната енергия в семейството и това обикновено е жената. Макар че аз познавам и двойки, в които мъжът доброволно и съзнателно е поел грижата за домакинство и деца, именно за да подкрепя кариерата на съпругата си, която е или видимо по-успешна или по-доходоносна. Но трябва да призная, че са единици. Не е невъзможно жената да бъде отлична майка и домакиня и изключително успял професионалист, понякога дори и без подкрепа, но пък тогава идва въпросът как това ще се отрази дългосрочно на физическото и психичното и здраве. Българките са особено добри с носенето на много дини под една мишница Simple Smile И на всичкото отгоре успяват и да са красиви:)

# 23
  • Мнения: 68
Убягва ми един от въпросите на това защо двама души, мъж и жена, си партнират - а именно, в множество от случаите, за да се възпроизведат, да създадат живот.

Как се съчетава кариера с отглеждането и възпитаването на деца? Струва ми се, че това е основният въпрос.

Има ли социална и надеждна инфраструктура за това? Ясли, градини, детегледачки? Има ли транспортна система, позволяваща бързо придвижване от едно до друго място? Има ли гъвкавост в работното време, хибридна работа или все още не е толкова разпространено?

Ами ако двойката не е в София, Пловдив или Варна, а, да кажем, в Лом, как се съчетава кариерата със семейния живот и отглеждането на деца? Всъщност, и двамата родители ли работят или само единия, напр. майката?

# 24
  • София
  • Мнения: 16 203
Аз знам отговорите. И какво от това? Ние, жените, успяваме въпреки.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 586
От единствената двойка, която познавам, живееща в Лом или по-скоро в едно близко село, работи само мъжът. Което не значи, че в Лом жените нямат възможност да работят или не работят. Не е да няма ясли и градини.

# 26
  • Мнения: 68
Аз разбирам, че има отговори, но са за всеки поединично, а в село до Лом мъжът работи, а жената си е вкъщи. Това добро съчетание на кариера и семеен живот ли е?

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 14 586
Зависи от предпочитанията. За мен не би било добро.
Тя и тази жена май принципно не смята да остава завинаги вкъщи, но досега не работеше. Две деца - едното на 11, малкото е като че ли на 6.

# 28
  • Португалия
  • Мнения: 4 098
както принципно не смята- вече е с повече от десетилетие назад
дефакто си е останала вкъщи
чудно ми е, каква професия може да го толерира това

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 14 586
Икономика някаква учеше навремето. Вероятно обикновена канцеларска работа ще търси, не знам.

# 30
  • София
  • Мнения: 12 789
И мъжът, и жената е трудно да имат кариерно развитие без подкрепата на партньора си.

# 31
  • Мнения: 3 640
Кариерата /професионалното развитие/ за жена е възможно, само ако тя няма съпруг/партньор и деца. Всичко останало са постоянни компромиси и носене на три дини под една мишница.

# 32
  • София
  • Мнения: 16 203
Има домашни помощници, така че едната диня може да отпадне. Има бавачки и добри частни училища, така че и втората диня може да отпадне. Необходимото условие е, обаче, съпругът да не гледа на жена си като на чистачка и бавачка, а като на равен. Последното е много трудно, защото мачизмът в България се възпитава не само вкъщи,  а навсякъде - училища, спорт, политика. Иска се равнище на интелект далеч над средния мъж.

# 33
  • София
  • Мнения: 13 331
Възможно е, но при пълно себеотдаване на разширеното семейство.
Имам приятелка, която е доцент в много специфична област. Постоянно пътува в страната и в чужбина. Чете лекции, пише научни статии, участва в проекти и работни групи. Има 3 деца на възраст между 5 и 15 години. Така си организира ангажиментите, че събота и неделя си е вкъщи. През седмицата двете баби са ангажирани с водене и вземане на децата, с родителските срещи и т.н. Съпругът й се грижи през седмицата децата да са нахранени и научили. Той ни е колега юрист и има по-голяма гъвкавост. Имат помощница за домакинството.

# 34
  • Мнения: 68
Има домашни помощници, така че едната диня може да отпадне. Има бавачки и добри частни училища, така че и втората диня може да отпадне. Необходимото условие е, обаче, съпругът да не гледа на жена си като на чистачка и бавачка, а като на равен. Последното е много трудно, защото мачизмът в България се възпитава не само вкъщи,  а навсякъде - училища, спорт, политика. Иска се равнище на интелект далеч над средния мъж.

Напълно съм съгласен. Тези услуги, обаче, са налични и то не постоянно и с неголямо качество, само в големите градове.

А, от друга страна, мачистите се преселват в големите градове в търсене на работа.

Заплетен въпрос...

# 35
  • Мнения: 6 602
Има домашни помощници, така че едната диня може да отпадне. Има бавачки и добри частни училища, така че и втората диня може да отпадне. Необходимото условие е, обаче, съпругът да не гледа на жена си като на чистачка и бавачка, а като на равен. Последното е много трудно, защото мачизмът в България се възпитава не само вкъщи,  а навсякъде - училища, спорт, политика. Иска се равнище на интелект далеч над средния мъж.

Напълно съм съгласен. Тези услуги, обаче, са налични и то не постоянно и с неголямо качество, само в големите градове.

А, от друга страна, мачистите се преселват в големите градове в търсене на работа.

Заплетен въпрос...

От трета страна и феминистките също там се преселват. Да си виждал войнствена феминистка на село?
Колко от бгмамите пишат от село и колко - от големите градове?
Когато живота е яко бачкане, човек няма време за простотии.

# 36
  • Мнения: 14 920
По повод якото бачкане, има един израз - който няма глава, има крака. С леки граматични вариации. Вътрешната миграция се саморегулира, а за неуспелите да мигрират и без това няма шанс.
На мен ми е интересно защо някои мъже хем се мъчат да прескочат регулирането, хем искат да се ползват от позитивите му.

# 37
  • Мнения: 6 602
Винаги ми е било интересно как става така, че един куп жени, включително непознати, знаят далеч по-добре от мен какво искам, какво прескачам и какво ползвам.
Вероятно прословутата женска интуиция? А дано, ама надали.
По-вероятното обяснение е, че (без да обобщавам или визирам конкретно някого) за предлаганото от не малък брой жени, няма особено търсене и поради този факт е измислена мантрата за получаващите, облагодетелствани мъже и вечно ощетените (и обезчестени) жертви - жените.

# 38
  • Мнения: 3 640
Винаги ми е било интересно как става така, че един куп жени, включително непознати, знаят далеч по-добре от мен какво искам, какво прескачам и какво ползвам.
Вероятно прословутата женска интуиция? А дано, ама надали.
По-вероятното обяснение е, че (без да обобщавам или визирам конкретно някого) за предлаганото от не малък брой жени, няма особено търсене и поради този факт е измислена мантрата за получаващите, облагодетелствани мъже и вечно ощетените (и обезчестени) жертви - жените.
Типично мъжка гледна точка. Важното е да има кой да му готви мусаката, да пере гащите, да знае къде са чор-рапите.

# 39
  • Португалия
  • Мнения: 4 098
аз нищо не разбрах
кой ,на кого,какво предлага,
с какво качество,и защо било да бъде иначе ???
..липсва ми човечето,което се чеше по главата

# 40
  • Мнения: 14 920
Аз разбрах почти всичко дотука, освен едно - защо се припозна в образа на пресирания от феминистките съвременен мъж.

# 41
  • Мнения: 6 602
Тъкмо мислех да се обзалагам дали до 3-то или до 5-то мнение ще бъде изваден доводът за прането на чорапите (му Simple Smile )
А то веднага, още в първото Simple Smile Simple Smile

# 42
  • Мнения: 3 640
Тъкмо мислех да се обзалагам дали до 3-то или до 5-то мнение ще бъде изваден доводът за прането на чорапите (му Simple Smile )
А то веднага, още в първото Simple Smile Simple Smile
Наааали? Не е трудно да се отгатне, какво очакват да чуят мъжете.

# 43
  • София
  • Мнения: 16 203
И той (Тоя?) си мисли, че знае как взима решения...Не прочел нито един учебник по псiхология, камо ли по-съвременни научни трудове, обаче знае.

Не е никаква интуиция. Наука е. Всъщност социалните мрежи знаят за теб повече, отколкото ти самият (ref: Mihal Kosinski). И да, бг-мама е социална мрежа.

# 44
  • Мнения: 47
Много са жените, които мъж ги храни. Работят за отбий номер. Вече ги разпознавам само по работата. Лениви, мързеливи. Колкото повече изкарва мъжа, жената повече се олежава.Понеже около мен няма много възможности за кариера, търсят нещо колкото да им е удобно работното време.

# 45
  • Португалия
  • Мнения: 4 098
с кариера или без, най- добре да ти е удобно работното време!
останалите обобщения, са просто гениални Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт