Птичи грип

  • 1 130
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 886
hala_penka - грипът от Канзас от 1918 г. беше преименуван на "испански грип" от САЩ, за да отклони всякаква отговорност.
Казват че свинския грип от 2009 е започнал от Мексико, но дали не е пренесен с импорт на свине от САЩ в Мексико.

Вирусни фрагменти от птичи грип са идентифицирани в проби от мляко, взети от рафтовете на хранителни магазини в Съединените щати, находка, която не предполага непременно заплаха за човешкото здраве, но показва, че вирусът на птичия грип е по-разпространен сред млекодайните стада , отколкото се смяташе досега.
https://www.washingtonpost.com/health/2024/04/23/bird-flu-virus-milk/ и архив за четене https://archive.ph/94SiE#selection-1879.0-1967.244
Скрит текст:
Администрацията по храните и лекарствата заяви във вторник, че е тествала проби от мляко през целия процес на производство на млечни продукти и потвърди откриването на вирусни частици „в някои от пробите“, но отказа да предостави подробности.
Наличието на генетични фрагменти от вируса в млякото не е неочаквано. Пастьоризацията обикновено работи за инактивиране на патогени, каза Дженифър Нуцо, директор на Пандемичния център към Училището по обществено здраве на университета Браун. Обикновено не премахва генетичен материал, каза Нуцо, но обикновено прави патогените неспособни да причинят вреда на хората.
По-голямото безпокойство обаче „е, че се проявява в много повече проби, което означава, че инфекцията е по-широко разпространена в млечните стада, отколкото предполагахме“, каза служител на общественото здравеопазване, който говори при условие за анонимност, за да сподели информация, която все още не е станала публично достояние.
В изявление от четири страници FDA каза, че някои от събраните проби са "показали наличието" на вируса на птичи грип въз основа на тестове, които откриват вирусни частици, но не разграничават дали са активни или мъртви. Намирането на вирус „не означава, че пробата съдържа непокътнат, инфекциозен патоген“, се казва в изявлението на агенцията.
Провеждат се допълнителни лабораторни тестове за отглеждане на вируса в клетки и в оплодени яйцеклетки, като последното е „златен стандарт“ за чувствително откриване на активен инфекциозен вирус, каза FDA. „Важно е, че е необходимо допълнително изследване, за да се определи дали непокътнатият патоген все още присъства и дали остава инфекциозен, което определя дали има някакъв риск от заболяване, свързано с консумацията на продукта“, се казва в изявлението на FDA.
Представители на FDA казаха, че резултатите се очакват през следващите няколко дни до седмици.
„Към днешна дата не сме видели нищо, което да промени оценката ни, че търговското предлагане на мляко е безопасно“, се казва в изявлението на агенцията.
Длъжностни лица и експерти нямаха допълнителни подробности за броя на пробите от мляко, които са били положителни за частици от птичи грип или откъде произхождат пробите.
Въпреки че този щам на птичия грип циркулира повече от 20 години, неговият скок при кравите е повод за сериозно безпокойство, изненадвайки дори дългогодишни наблюдатели на вируса. Повече от две дузини стада добитък в най -малко осем щата са заразени с птичи грип от 25 март насам, което наложи разследвания от федерални и щатски служители.
В продължение на седмици ключови федерални агенции изразиха увереност в безопасността на търговското предлагане на мляко, включително пастьоризираните продукти, продавани в магазините за хранителни стоки. FDA изтъкна данни, показващи, че пастьоризацията инактивира други вируси и посочи проучвания, които показват, че процесът на пастьоризация на яйца - който се извършва при по-ниска температура от тази, която се използва за мляко - дезактивира високопатогенната инфлуенца по птиците.
Международната асоциация на млечните храни, която представлява индустрията за производство и маркетинг на млечни продукти в страната, заяви, че вирусните фрагменти не са „нищо повече от доказателство, че вирусът е мъртъв“.
„Млякото и млечните продукти, произведени и преработени в Съединените щати, са сред най-безопасните в света“, пише говорителят Мат Херик в имейл, добавяйки, че „вирусните фрагменти са просто показателни за това, че пастьоризацията върши работата си ефективно и защитава нашите търговски доставки на мляко. ”
През последните седмици много експерти изразиха увереност, че процесът на пастьоризация гарантира, че няма заплаха за безопасността на доставките на мляко в нацията, но казаха, че федералното правителство все пак трябва да извърши тестове, за да потвърди, че случаят е такъв.
Грипът е „сравнително слаб вирус“, което означава, че „сравнително лесно се инактивира“, каза Ричард Дж. Уеби, вирусолог в Детската изследователска болница St Jude. „Но това е нещо, което трябва да се тества.“
През последните седмици беше докладван един случай на птичи грип при земеделски работник в Тексас , което е едва вторият случай на птичи грип при хора в Съединените щати.
Досега вирусът не е придобил способността да се разпространява ефективно сред хората.
Но тъй като е в състояние да прескача от животно на животно, се увеличават перспективите то да мутира, за да причини продължително предаване от човек на човек – развитие, което може да подхранва пандемия.
Щатските здравни служители са тествали 23 души с грипоподобни симптоми, но само работникът в млекопреработвателния завод в Тексас е дал положителен тест по време на настоящата епидемия. Текущото наблюдение на посещенията в спешните отделения и тестовете за грип в регионите, където е открит птичи грип, не е отбелязало необичайни тенденции в грипоподобни заболявания или възпаление на очите, единственият симптом, изпитван от работника в млекопреработката, според служители в Центровете за контрол на заболяванията и Prevention, които казват, че рискът за широката общественост от птичи грип остава нисък.
Липсата на повече случаи при хора е добър знак, казват здравните власти.
Ключът към овладяването на огнището е в стадата добитък. Изследването на кравите е доброволно. Протоколите на Министерството на земеделието на САЩ ограничават тестването до крави със специфични симптоми и ограничават броя на тестовете на ферма.

И така какво разбираме (към момента) - наличието на вирусна РНК означава, че кравата е имала H5N1 - това НЕ означава, че млякото е инфекциозно. Проблемът е, че това означава, че H5N1 се разпространява широко сред млекодайните крави и както пише един от учените „проблемът тук е липса на прозрачност, колко време отне геномите да бъдат освободени, липса на тестване на асимптоматични говеда...... Всичко това намалява "увереността".” или „USDA/CDC все още не обръщат внимание на това, което авторът на The Great Influenza Джон Бари нарича *фундаментален урок* от пандемията от 1918 г.: „Онези с власт трябва да запазят доверието на обществото. Начинът да направите това е да не изкривявате нищо, да поставите най-доброто лице на нищо, да не се опитвате да манипулирате никого."

Нека да припомним болестта „луда крава” и как след като започва разпространението й „британското правителство настоява(през 1990г.), че болестта не представлява заплаха за хората. Ранен консултативен комитет заявява, че говедата биха били „домакин в задънена улица“. Тогавашният държавен секретар по въпросите на околната среда, храните и селските райони , Джон Гъмър , се появява по телевизията, насърчавайки дъщеря си да яде телешки бургер, и обяви британското говеждо за „напълно безопасно“. Домашните котки започват да умират от вторични продукти от говеждо месо в храната за домашни любимци. Пет вида антилопи умират в британските зоологически градини от невродегенеративни заболявания- енцефалопатии, които са били хранени с търговска храна за добитък. След всичко това британското правителство продължава категорично да настоява, че британското говеждо месо е напълно безопасно и болестта не е заплаха за хората.
Не казвам, че случаят е такъв, но шикалкавенето на USDA е налице.

Ето още една интересна статия „Учените казват, че USDA споделя твърде малко данни твърде бавно за грипа H5N1https://edition.cnn.com/2024/04/23/health/h5n1-usda-gisaid-genet … uences/index.html "Изследователи, които искат да проследят еволюцията и разпространението на H5N1, казват, че публикуваната информация - необработени данни на сървър в САЩ - не е много полезна и е всичко друго, но не и прозрачна. Те също така казват, че публикуването на информация от правителството за огнището, което беше потвърдено при говеда преди почти месец, е болезнено бавно."

Между другото „будни граждани и учени” Wink забелязаха че CDC, добави инструкции за готвене на говеждо месо на 10 април 2024 г. към страницата за птичия грип HPAI. Също така бяха добавени и следните инструкции ''Яденето на сурово или недостатъчно сготвено птиче или говеждо месо може да ви разболее. Освен това хората не трябва да ядат или пият сурово мляко или продукти, направени със сурово мляко.” https://www.cdc.gov/flu/avianflu/prevention.htm#Preparing-food
Говеждото и млечните продукти никога не са били на страницата до избухването на епидемията от птичи грип при млечни крави в САЩ. Защо CDC добавя инструкции за готвене на говеждо месо когато се предполага, че месодайните говеда не са заразени. Ясно е че някои млекодайни отиват в кланицата, но месодайните.

USDA потвърждава, че предаването от крава на крава е фактор за разпространението на птичи грипhttps://www.agweb.com/news/livestock/dairy/new-usda-confirms-cow … -avian-flu-spread
Министерството на земеделието на САЩ заяви тази седмица, че предаването от крава на крава е фактор за разпространението на птичия грип в млечните стада, но все още не знае как точно се разпространява вирусът.
Първо казаха, че трябва да е доилното оборудване (известно още като фомити), което причинява предаване между кравите, а сега признават, че кравите могат да заразят други крави.
Длъжностни лица съобщиха миналия месец, че птичият грип засяга предимно по-възрастните крави, въпреки че допълнителни данни сега показват, че по-младите говеда са били засегнати, каза USDA.
Звучи ли ви познато от една друга пандемия? Дори използват едни и същи редове отново и отново.
Време ли е за „разболява и убива само старите крави с диабет и придружаващи заболявания” или „ще засегне само крави с наднормено тегло”, както и „младите обаче не го разпространяват!”. Интересно кога ще дойде „имунната система на кравите беше потисната след зимно блокиране на закрито и имат имунитетен дълг”.

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 06:05 от pril

# 16
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 414
Калвото и да си говорим тук, няма да променим нито системата, нито политиката на USDA.
Ако се разчуе, че е опасно, американците каквито са тъпи на общо основание, ще спрат да консумират, което ще е крах за търговците. Работата на CDC е тази, да информира и да дава указания за безопасност по хранителната верига. Никой не отрича, че кравите явно се инфектират от вируса, просто искат да избегнат масова истерия и да запазят търговията до максимално дълъг срок. Отделно се опитват деликатно да насочват хората и да ги подготвят за евентуално затягане на мерките. От една страна това е добре, защото няма да е както тук с ковида - нама опасност, няма опасност и изведнъж ходете с маски, полейте се с дезинфектант, ваксинирайте се, затворете се вкъщи. Хората моментално дават отпор заради шока, че така рязко и императивно им се налагат някакви ограничения. От друга страна е засегнат достъпът до реалната информация, от което страдат поклонниците на конспиративната теория. Няма угодия общо взето.

П. П. Инфлуенца вирусите са РНКови, не съдържат ДНК.

# 17
  • Мнения: 886
Мхм – ясно е че USDA е по-скоро "търговска агенция" със специални интереси за насърчаване на селското стопанство, а не на общественото здраве.
Не ли логично ако нещо е опасно да не го консумираш?
Не е ли логично да направиш възможно най-скоро нужните изследвания и да съобщиш резултатите ясно и недвусмислено?
Данните са това, което има значение, за да се подкрепят уверенията на тия агенции. Изглежда като разумно искане.
Изглежда и че трябва да продължим да учим този урок отново и отново.
...да запазят търговията до максимално дълъг срок” - всякакви илюзии, че подход, който би открил този вид огнища много по-рано и бихме реагирали по-бързо, би бил непосилно скъп за нечии джобове, се разсейват от сигурността на бъдещи огнища, които ще имат цени от милиарди или трилиони евро/долари и ще причинят неприемливо страдание.
Сериозно – търговията по-дълго и „да избегнат истерията”, преди здравето на хората.
И с Sars-Cov-2 май така постъпиха – търговията и печалбите преди всичко. Принципът на предпазливост спрямо здравето на хората трябва да бъде на първо място, а не предпазливост да не му се наруши на някой печалбата.
Едно обезпокоително наследство от пандемията с коронавирус е, че имаше твърде много внимание да се каже на обществеността как да се чувства – да се паникьосва или да не се паникьосва – вместо да се споделят факти.
И в един момент се появи последователна политика за защита на икономиката едва ли не на всяка човешка цена, стига никой да не „изпада в паника“ и „търговията” да върви.
Защо толкова много лидери в общественото здравеопазване, правителствени служители и хора от медиите са обсебени от паниката? И сега „без паника“ е основният принцип на общественото здраве.
С вируса на птичия грип H5N1 не виждам изобщо масата хора да се паникьосват и да обръщат какво и да е внимание. А тези, които се интересуват, не се паникьосват, а са загрижени и това е добре от гледна точка на подготовка и превенция. Има разлика между паниката и вземането на необходимите предпазни мерки.
Защо трябва да спим и да не обръщаме никакво внимание на опасни вируси.
Казаха ни „Без паника!“ за Sars-Cov-2 през 2020 г., че не е тук, далече е, не можете да го получите, няма да се разпространи в училищата, че единственият риск е за пътуващите, че ако го получите, ще е леко и т.н. ...и всички помним това и, че това нямаше абсолютно нищо общо със случващото се. Sars-Cov-2 вече е циркулирал много преди да бъде признат. Това почти сигурно ще важи и за птичия грип (дали сега или в недалечно бъдеще), ако не променим подхода си.

Но да се върнем на случващото се в САЩ. Проблемът е фактът, че има толкова много от вируса в кравите, че се появява в млякото в магазините. Ще перифразирам едно мнение което прочетох наскоро - това предполага, че има неоткрити стада, „излъчващи” вирус в млякото. Вирусната РНК е продукт на настояща или съвсем скорошна вирусна инфекция.
Ако кравите са заразени и излъчват вирус, докато не показват забележими клинични признаци на инфекция, тогава епидемията може да е много по-широка, отколкото се смяташе преди и ако не искаме тези огнища да се превърнат в епидемия или пандемия, те трябва да бъде овладяни бързо. Но това не е било ограничено и няма очевидно бързане да се направи това.
Агенциите, водещи този отговор, са се лишили от пълния капацитет на международната научна общност да реагира, като публикуват бавно и непълни данни. Пандемиите са глобални събития по дефиниция. Въпрос на време е да открием заразени крави другаде.
Отглеждането на едър рогат добитък е голям бизнес по света и липсата на бързо споделяне на информация не само вреди на продоволствената сигурност, икономиката и здравето на хората/животните в САЩ, но и предотвратява глобалния отговор на голяма глобална заплаха.
Ако има възникваща заплаха от пандемия, вие използвате всичките си ресурси, за да реагирате възможно най-бързо и ефективно.
Липсата на споделяне на данни и информация тук е позорна и непростима. Глобалната научна общност има знанията за да предотврати нова пандемия. Правителството трябва да помага, а не да пречи.”
Добър момент да напомним на всички какво означава акронимът GISAID: Глобална инициатива за споделяне на всички данни за грипа - преди това Глобална инициатива за споделяне на данни за инфлуенца по птиците.

И както стана ясно, пандемиите са глобални събития и с достъп до пълна, реална и навремена информация, е засегната глобалната научна общност, като повечето едва ли са някакви „поклонници на конспиративна теория”.

Д-р Барб Петерсен (ветеринар) “Имаше недостатъчно докладване на вируса. Разбираемо е, че има много страх. Но всяка мандра, с която съм работила, е имала – с изключение на една – болни хора в същото време, когато са имали болни крави.“ „Да заровим главите си в пясъка и да се надяваме, че този вирус ще изгори сам, няма да проработи. Просто няма“, казва тя. „Това би свалило цялата птицевъдна индустрия, защото това е силно патогенно за тях”

Повечето епидемиолози, вирусолози и някои ветеринари са наясно, че това се развива много, много бързо и има потенциал да бъде много сериозно. На този етап H5N1 изглежда не е направил устойчив скок от човек на човек. Последният анализ предполага, че H5N1 циркулира в стадата крави и вероятно други домашни бозайници от декември 2023 г. и инфекцията е много по-разпространена, отколкото знаем.
Също така можем да разберем от генетиката, че това преминава от птица към бозайник, след това от бозайник към бозайник и след това обратно към птици за по-нататъшно разпространение.

Два статии от български медии:
Не се очаква промяна в цената на яйцата за празниците. Заради разпространението на птичи грип в България, може да има недостиг на българско производствоhttps://bnr.bg/starazagora/post/101981470/ne-se-ochakva-promana- … rsko-proizvodstvo

"Завръщането на птичия грип повишава цените на яйцата по света"
https://www.investor.bg/a/520-zemedelie/393129-zavrashtaneto-na- … yaytsata-po-sveta

Честит Световен ден на пингвините! Stuck Out Tongue Winking Eye
П.п. Благодаря за уточнението hala_penka

# 18
  • Мнения: 886
Никога не е подходящ момент за пиене на сурово мляко. Но сега е наистина лош момент, тъй като птичият грип заразява кравите https://www.statnews.com/2024/04/29/bird-flu-raw-milk-h5n1-risk-us-cattle/
Ако се интересувате от темата добър източник на информация са статиите от Statnews. Повечето са със свободен достъп за четене.

Едно добро обобщение от епидемиолога Katelyn Jetelina „H5N1 актуализация: Трябва да се справим по-добре, по-бързоhttps://yourlocalepidemiologist.substack.com/p/h5n1-update-we-ha … tm_medium=reader2
Подготовката означава да работите за отговорите *сега* (вместо да реагирате) *ако* това скача до предаване от човек на човек.

Резюме и от Celine Gounder с критични данни и нерешени въпроси. (от туитър Thread Reader) https://threadreaderapp.com/thread/1785059630772523229.html

Много подробности за заболяванията, наблюдавани при говеда, котки, свързани с инфекция с H5N1 (птии грип). https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/30/7/24-0508_article Изследванията след смъртта на котки, умрели от H5N1 (птии грип)  в млечни ферми, показват опустошителни ефекти върху сърцето, белите дробове, очите и мозъка. Общо >50% от котките в тази млечна ферма са умрели. „И двете котки са имали микроскопични лезии, съответстващи на тежка системна вирусна инфекция, включително тежък субакутен мултифокален некротизиращ и лимфоцитен менингоенцефалит с васкулит и невронална некроза, умерена субакутна мултифокална некротизираща и лимфоцитна интерстициална пневмония, умерена до тежка субакутна мултифокална некротизираща и лимфохистиоцитна миокардит и умерена су остра мултифокална лимфоплазмоцитна хориоретинит с некроза на ганглийни клетки и отслабване на вътрешния плексиформен и ядрен слой. Извършихме IHC за IAV антиген върху множество тъкани (мозък, око, бял дроб, сърце, далак, черен дроб и бъбрек). Ние открихме положителна IAV имунореактивност в мозъка (интрацитоплазмено, интрануклеарно и аксонално имуномаркиране на неврони), бял дроб и сърце, както и мултифокална и сегментна имунореактивност във всички слоеве на ретината.

Rick Bright пише: „Точно това бих очаквал от високопроходимия птичи грип H5N1 при много бозайници. Това е смъртоносен вирус. Всякакви опити за минимизиране на заплахата от този вирус са безотговорни. Този вирус може да се промени лесно, може да се разпространи бързо и да причини големи вреди. Никога не е имало толкова широко разпространение на този вирус сред бозайниците. Не можем да бъдем прекалено уверени в нашата текуща позиция на готовност за ваксина/антивирусна терапия. Трябва да направим повече. Сега е моментът да се действа, а не когато има повече случаи.

Анализът на проби от птичи грип H5N1 от крави и котки поражда опасения относно разпространението към други животни https://www.cidrap.umn.edu/avian-influenza-bird-flu/analysis-cow … bout-spread-other Микробиологично изследване на проби от крава, мляко и котки в началото на изследването на птичия грип H5N1 в някои от първите засегнати държави установи, че котките са умрели малко след като са били хранени със сурова коластра от болни крави, което подчертава риска от разпространение от крави на други животни чрез замърсено мляко.

USDA казва, че тества говеждо месо за вируса на птичи грип H5N1
https://edition.cnn.com/2024/04/29/health/usda-beef-bird-flu/index.html
Този ход идва, след като една страна, Колумбия,  наложи ограничения  върху говеждо месо и говежди продукти, идващи от американски щати, където млекодайните стада са дали положителен тест за птичи грип.Американската фондация за износ на говеждо месо заяви, че ограниченията „нямат научна основа“. САЩ са най-големият доставчик на говеждо месо за Колумбия, което представлява около 40 милиона долара миналата година, каза фондацията.

Последна редакция: вт, 30 апр 2024, 08:24 от pril

Общи условия

Активация на акаунт