Nutrition for beauty | Хранене за Красота

Ключови Фактори за Имунитета

Много се изписа за здравето и имунитета. За храни, добавки, билки и т.н.

Това, на което почива имунитета ни са от 2 до 4 кг полезни бактерии в дебелото ни черво, с които живеем в симбиоза - взаимна изгода: те предпазват нас, ние храним тях. Но от къде са се взели те и какво може да направим, за да живеят при най-добри условия? Има три ключови източника за тях и наличието им е от жизнено значение.

Първият източник, от който си набавяме тези бактерии са детеродните пътища на майката. При естественото раждане бебето за първи път излиза от защитената среда на утробата и се сблъсква с външния свят. Природата е направила това по възможно най-безболезнения начин. Преди още да е проплакало мъничето, то приема външни агенти изградени от майката, специално за неговите нужди. Дали боли това или не, не мога да кажа, защото не помня, но със сигурност има нещо, което боли повече: поемането на първата глътка въздух и разтварянето на алвеолите в белите дробове. Едва ли в целия си живот човек преживява такава бърза естествена трансформация. И така, обратно на бактериите. Те са толкова важни, че са ни предложени на излизане на белия свят. Веднага наблюдателните ще се сетят за Цезаровото сечение и там идва първия автогол в имунитета на един човек. Вместо от детеродните пътища детето получава бактерии от кожата на майката (или още по-лошо: от тази на акушерката). А природата не е предвидила това в еволюцията. В най-лошия случай бактерии липсват и имунната система е неподготвена за външния свят.

Когато страстите около раждането утихнат, неминуемо идва време за хранене и тук се включва нашият втори източник на полезни бактерии. Майчината кърма е първата храна, която човек вкусва и това е доказателство колко съвършена е природата. Дори, ако по някаква причина първата доставка за имунитета да се е провалила, тук няма как да се сгреши. Всички ядем. Майчината кърма е всичко, от което едно новородено се нуждае дълго време. С развитието на човешката цивилизация и този природен феномен е „култивиран“. Тук в никакъв случай не визирам естествените препятствия за кърменето (кончина на майката, липса на лактация и др.). Има пряка връзка между продължителността на кърмене и здравето на човек. По-дългото естествено хранене гарантира добро здраве и стабилна имунна система.

Нека не се заблуждаваме и да отчетем факта, че първите два източника са сериозно застрашени. Не коментирам подбудите или причините родилката да избере секцио и/или изкуствено хранене, нито пък е тема на публикацията ми. Но това, което искам да подчертая е фундаменталното значение на тези два блока за имунитета на един човек. Премахването им с лека ръка за удобство или по някакви повърхностни причини сериозно застрашава живота и здравето на един човек. Това е и обяснението, защо преди въвеждане на имунизирането, хората са били здрави: били са раждани естествено и са били кърмени. Нямам ни най-малко намерение да коментирам съвременното имунизиране, нито ефекта му върху здравето. Аз самият съм имунизиран и здрав. Но е неоспоримо преимуществото и положителния ефект на естественото раждане и кърменето с майчина кърма за здравето на всеки човек. Тъй като те не могат да се повторят - както раждането, така и кърменето, лишаването от тях влияе на здравето до живот.

И сега, когато може би очакваш да кажа и нещо за храната, ще те изненадам, че третият източник на полезни бактерии е земята. Да, пръстта, калта или прахта (не килимите, мокетите и плочките в банята). Чрез всички плодове и зеленчуци отгледани по естествен начин в нас попадат тези полезни бактерии, които са другарчета с бактериите в нас. Ще го кажа и по друг начин: ако е естествено растло, е достатъчно да го измиеш с вода, без да го обелваш или обработваш по някакъв начин. Беше времето, когато ядяхме черешите направо на клона, а падналите ябълки ги тръквахме малко о блузката и ги захапвахме жадно. Какво се промени ли? Забравихме селата, това е. Сега пазаруваме удобно в хипермаркети, а подминаваме малкото пазарче в квартала, където бабите още предлагат от същите праскови, моркови, магданоз и един куп други истинско вкусотии. А когато твоето здраве се разклати естествено прибягваш до какви ли не медикаменти, за да компенсираш неадекватната работа на вътрешностите си. Антибиотиците най-зле влияят на тези бактерии като ги изтребват повсеместно. Така имунитетът ти отслабва и не реагираш на външни влияния - илюзорната заблуда за здраве с подтисната имунна система. Това е е основата на работата на повечето лекарства в тази група. Страшно е нали?

А може да не е така. Възможно е цялостно подобряване на работата на имунната система, такава каквато си я имаме. Какво е най-добре да знаеш?

  • Избягвай [продължителната] употреба на антибиотици винаги, когато е възможно. Можеш да си помогнеш като приемеш начин на живот подкрепящ здравето като:
  • спреш цигарите;
  • ядеш сезонни местни плодове и зеленчуци, пълно-зърнести и качествени животински храни;
  • упражняваш се редовно;
  • поддържаш здравословно тегло;
  • намалиш алкохола (спри концентратите);
  • спиш редовно и почиваш пълноценно;
  • миеш си ръцете и спазваш елементарна хигиена;
  • не пиеш вода и други течности по време на и непосредствено след храна.

Имуностимулантите и хранителните добавки са много доходоносен бизнес и за това предлагам да бъдеш скептичен към всичко, което се предлага в рекламния блок преди новините или прогнозата за времето по телевизията. Много по-добър резултат ще постигнеш с:

  1. всички пчелни продукти и особено с пчелния прашец;
  2. джинджифил, лимоните и други богати на витамин С цитрусови;
  3. сироп от черен бъз;
  4. чесън, лук, праз и други естествени антисептици като куркума, къри, лютив пипер;
  5. избягване на рафинираната захар;
  6. прием на достатъчно вода;
  7. естествени пробиотици от истински ферменти като кисело мляко, туршия, кисело зеле.