Управляващите искат ремонт на закона за конфликт на интереси още преди да е заработил

Депутати не са съгласни да се декларират всички свързани лица, аргументът - "може и да не ги познавам"

Три седмици след като законът за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси влезе в сила, от управляващото мнозинство настояват законът да се ремонтира. Депутати начело с Татяна Дончева (БСП) внесоха в петък проект, с който да се удължи с два месеца изтичащият на 31 януари срок за подаване на декларациите за конфликт на интереси. През това време ще се подготвят други, по-сериозни поправки, каза пред "Дневник" Дончева. Според нея в сегашния си вид законът не преследва конфликта на интереси, а дава възможност да се преследва някого въз основа на предположения.


Удължаването на срока на практика ще блокира прилагането на закона. Ако декларациите се събират до края на март, автоматично ще бъде удължен срокът за проверка на подадените данни - до края на май. Тогава ще е започнала предизборната кампания, а мандатът на парламента ще е почти изтекъл.


Дончева съобщи, че предложението за удължаване на срока е внесено от депутати от БСП, Огнян Герджиков и Камелия Касабова от НДСВ, Четин Казак (ДПС), а и народни представители от опозицията, но посочи само Николай Михайлов (ДСБ). Пред "Дневник" Михайлов потвърди, че е подкрепил инициативата, защото "законът е зле съставен - има въпроси, които не предполагат отговор". Отказа обаче да посочи какви са пропуските. "Добре е да отложим подаването на декларациите, за да се обмислят някои корекции", каза и Герджиков.




Възраженията на депутати са срещу задължението към лицата, заемащи публични длъжности, да декларират т.нар. свързани лица. Това са съпрузи или лицата, с които живеят, роднините по права линия, по съребрена линия - до четвърта степен, по сватовство - до втора степен, както и тези, с които се намират "в икономически или политически отношения, които пораждат основателни съмнения в неговата безпристрастност и обективност".


"Става въпрос за широк кръг от хора, с които може да не поддържам отношения, а може дори да не познавам", коментира Герджиков. Дончева определи като абсурд предвидената наказателна отговорност за невярно деклариране на свързаните лица. И двамата обясниха пропуските с факта, че текстовете са подготвяни в комисията по държавна администрация, където нямало юристи.



Ако отпадне декларирането на свързаните лица, това означава, че няма да има закон, коментира шефът на комисията Веселин Методиев (ДСБ). И той, и председателят на парламентарната подкомисия за конфликт на интереси Олимпи Кътев (НДСВ) напомниха, че критиците са можели да правят предложения при гласуването на текстовете. Да се правят промени три месеца след приемането му няма да бъде добър сигнал към Брюксел, заяви Методиев. Според него "негативни сигнали на политици към тези разпоредби ще засилят подозренията на ЕС, че тук става нещо нередно".


Който иска да бламира исканията на Брюксел, е за негова сметка, каза и Кътев. Определи всяко отлагане като "грозен опит за спиране на нещо, от което обществото има нужда". Ако разпоредбите съществуваха по-рано, нямаше да ги има примерите нито с "батко и братко", нито назначението на Мартин Банов в агенция САПАРД от бившия му съдружник - земеделският министър Валери Цветанов, каза още Кътев.


Инициативата за закона поде премиерът Сергей Станишев в началото на 2008 г. след скандала с шефа на пътния фонд Веселин Георгиев, гневната реакция на Брюксел и спиране на част от еврофондовете за България. Приемането му през октомври м.г. беше отчетено от българските власти като успех пред Брюксел.