Над 350 млн. лв. са необходими за борба с рака

Съществуват две ваксини срещу рак на маточната шийка, но у нас те не се плащат с публични средства

© Георги Кожухаров

Съществуват две ваксини срещу рак на маточната шийка, но у нас те не се плащат с публични средства

Националната програма за борба с рака 2008-2013 г. е готова и до края на март ще бъде приета, съобщи министърът на здравеопазването д-р Евгений Желев на кръгла маса, посветена на Европейска седмица за предпазване от рак на маточната шийка. За да се реализира програмата за следващите 5 години са необходими 350 млн. лв., които трябва да дойдат от бюджетите на здравната каса, министерството и от европейски проекти.


Следващите три години ще бъдат отделени 40 млн. лв. за изграждане на няколко онкоцентъра и обновяване на апаратурата, допълни Желев. Предвидени са също 120 млн. лв. за медикаментозно лечение на онкоболните за тази година и 20 млн. лв. за обновяване на апаратурата за лъчетерапия. Други 19 млн. лв. ще бъдат използвани за скринингова програма в областта на онкозаболяванията.


България е на второ място след Румъния по разпространение и смъртност от рак на шийката на матката, съобщи доц. Атанас Щерев, депутат от БНС. У нас боледуват 20 жени на 100 хил. души население, като 10 на 100 хил. умират. Всяка година в Европа се откриват 50 хил. нови случая, като 25 хил. жени умират. Добре организираните скринингови програми могат да осигурят над 80% превенция на рака на маточната шийка, а създадените ваксини срещу това онкозаболяване могат да са ефикасни при 7 от 10 случая, информира той.


Според доц. Никола Василев, национален консултант по онкогинекология в момента около 20% от жените у нас се проверяват за рак на шийката на матката. Това са по-заможните и по-образованите. Малкият процент показва, че драстично се нарушава европейският принзип за здравна равнопоставеност. Необходима е скринингва програма, която да включва преглед и ваксинация на младите жени, поясни доц. Василев.