Българките зачевали ин витро със сперма от Дания

За тази година са отпуснати 20 млн. лв. за ин витро процедури, от които се очаква да се родят 1000 бебета

© Анелия Николова

За тази година са отпуснати 20 млн. лв. за ин витро процедури, от които се очаква да се родят 1000 бебета

Бурни спорове предизвикаха в парламентарната здравна комисия промените в Закона за трансплантацията на органи, тъкани и клетки. Според депутата от БНД д-р Атанас Щерев измененията в законодателството ще принудят лекарите да искат разрешение от здравния министър за внос на сперма за ин витро процедурите, а това щяло да ги усложни и забави.


От две години в България се раждат деца, заченати със сперматозоиди от чужбина, предимно от Дания, заяви Щерев. Причината била в отказът на българите да даряват сперма, затова банките често оставали празни. По думите на Щерев трябва да се разреши да се плаща за този продукт и тогава ситуацията ще се промени. Сега болниците сключвали договори с международни фирми. Според Щерев българските закони възпрепятстват разпространението на нашия генетичен фонд и принуждават българките да зачеват с чужда сперма.


Депутатите обсъждаха и текста, според който износът на тъкани и клетки се извършва само след задоволяване на потребностите на държавите членки на ЕС. Зам. министър Валери Цеков обясни, че досега от България органи не са изнасяни. Той добави, че много държави имат информационна система за обмен на органите за трансплантация. България също участва в информационната система, но не изнася органи, тъй като няма достатъчно донори.


Отново беше повдигнат и въпросът трябва ли страната ни да има Национална банка за стволови клетки, но решение за това не беше взето.