Полша реформира пенсионната си система

Частните фондове ще бъдат разпуснати и заменени с индивидуални пенсионни сметки

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Полша представи плановете за най-голямата реформа на пенсионната си система от 1999 г., съобщава Bloomberg. Правителството все пак няма да поеме толкова голям контрол над системата, колкото се опасяваха някои инвеститори, отбелязва агенцията.

Варшава обяви, че планира да премахне системата на частните пенсионни фондове, тъй като е неефективна. Активите на фондовете, възлизащи на 139 млрд. злоти (35 млрд. долара), ще бъдат прехвърлени към индивидуални пенсионни сметки, които поне в продължение на едно тримесечие ще бъдат управлявани от държавно дружество. На полските граждани ще бъдат предложени стимули, за да изберат дългосрочни инвестиционни опции, които трябва да помогнат за разрастване на пенсионните спестявания. Детайлите на реформата ще бъдат изяснявани до следващата година.

По-добре от очакваното

"Това не е най-лошият сценарий, от който се опасявахме, и не дава причини да започнем продажба на акции. Макар представените планове да не предвиждат държавата да погълне голяма част от активите, това може да се промени в бъдеще. Тази несигурност ще потиска стойността на полските акции", отбелязва Марцин Гатарз, главен анализатор в Pekao Investment Banking.

Реформата може да увеличи опасенията за увеличаващата се намеса на държавата в икономиката под ръководството на Партията на закона и справедливостта. Преди осем месеца консервативната формация спечели изборите с обещания за стимулиране на растежа и по-равномерни разпределения на богатството. Новото правителство изпадна в конфликт с Европейската комисия заради обвинения в неспазване на демократичните стандарти, което допринесе за първото понижение на кредитния рейтинг на страната.

Плановете за пенсионна реформа ще засегнат чуждестранни собственици на фондове като Allianz, MetLife и Nationale-Nederlanden. Макар да не става въпрос за национализация, реформата предвижда правителството частично да поеме контрола над активите на индустрията. Подобни мерки вече бяха предприети в Унгария и Казахстан. Промените трябва да влязат в сила от 2018 г., като прехвърлянето под държавно управление трябва да доведе до намаляване на публичния дълг с около 2% и да помогне за финансирането на подкрепяни от държавата проекти.

Полски капитал

"Планът цели да даде активите на пенсионните фондове на поляците и да се изгради полски капитал. Частните пенсионни фондове не проработиха, системата вече не изпълнява функцията си, не осигурява по-високи пенсии и не успява да подкрепя растежа", заявява вицепремиерът Матеус Моравиечки.

Системата от части пенсионни фондове беше създадена през 1999 г. с цел да осигурява дългосрочно финансиране на компании и да помогне за превръщането на Варшава във финансов център. Пенсионните фондове притежават около една пета от акциите на Варшавската фондова борса. Фондовете изгубиха 51% от активите си през 2014 г., когато предишното правителство се опита да ги използва, за да намали държавните дългове.

Тогава държавата иззе държаните от фондовете ДЦК и им забрани да инвестира в такива активи с аргумента, че те представляват ненужен посредник, който води до увеличаване на разходите. Това доведе до увеличаване на експозициите на фондовете към по-волатилни активи като акциите, които са съставлявали 75% от инвестициите на фондовете към края на май.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chichka avatar :-|
    chichka

    Мдааа, бъдещето е ясно. Полша ще минимизира загубите от паразитиращите ЧПФ, а у нас ще се мисли как да се улесни присвояването на все по-големи ресурси чрез ЧПФ! В края на 2016 г ЧПФ ще отчетат колосални загуби заради..... Брексита!

    Нередност?
Нов коментар