Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите обсъдиха безплатното висше образование, но не го гласуваха

Законопроектът за отпадането на студентските такси вероятно ще чака следващия парламент

0 коментара
Сн. БГНЕС

Депутатите от парламентарната комисия по образование обсъждаха 4 часа евентуалното отпадане на таксите за студентите държавна поръчка в държавните университети, но в крайна сметка до гласуване на законопроекта не се стигна след липса на кворум.

Вероятността отпадането на студентските такси да бъде прието окончателно в рамките на 49-ото Народно събрание е почти нулева заради малкото оставащи работни дни преди ваканцията на парламента.

Все пак на теория има възможност законопроектът да бъде гласуван и приет в пленарна зала преди това. Това може да стане, ако комисията се събере пак и приеме законопроекта, той бъде гласуван, включен в дневния ред на парламента и подкрепен на първо четене в пленарната зала, а на същото заседание след приемането му бъде предложено още на същото заседание да бъде гласуван и окончателно.

Подобна хипотеза обаче е почти невъзможна, след като депутатите, ректорите, синдикатите и представителите на студентите и работодателите не стигнаха до консенсус по темата по време на разгорещеното обсъждане в комисията.

На обсъждането редом с представителите на синдикатите, работодателите и ректорите присъстваха и служебният министър на образованието проф. Галин Цоков, както и вече бившият премиер Николай Денков.

Именно кабинетът "Денков- Габриел" през януари предложи да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети държавна поръчка.

Промените предвиждаха таксите да отпаднат още от тази академична година и да не се плащат сумите за втория семестър, които да бъдат възстановени на студентите. Измененията щяха да засегнат 127 000 студенти и докторанти държавна поръчка, а мярката щеше да струва близо 150 млн. лв. По всичко личи обаче, че приемането или отхвърлянето на законопроекта за промени в Закона за висшето образование ще бъде работа на следващия парламент.

Още след като Министерски съвет обяви идеята за промени през януари Синдикатът за висшето образование към Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ), Съветът на ректорите, Асоциацията на индустриалния капитал в България, както и някои университети, сред които и Софийският, се обявиха против нея.

"Този законопроект е не само на Министерството на образованието, а на Министерски съвет и много важна роля има Министерството на финансите. Аз съм в раздвоена позиция, защото ние внесохме законопроекта по време на редовния кабинет, а вече говоря като служебен министър и устойчивостта, която предвиждаха тези промени, вече не е така гарантирана", заяви образователният министър Галин Цоков.

По време на обсъждането и някои депутати, но най-вече представителите на синдикатите и работодателите, както и ректорите потвърдиха отново, че са против подобна мярка. Някои от тях размениха остри думи с акад. Николай Денков, който се опита да защити предложението.

Андрей Чорбанов от групата на "Има такъв народ" определи предложението като необмислено и глупаво, заявявайки, че отнема независимостта на университетите.

Петър Николов, който беше зам.-министър на образованието на Красимир Вълчев в третия кабинет на ГЕРБ, заяви, че такова решение се взима със стратегическо обсъждане и то, когато има редовен кабинет. Той определи сегашното предложение като вредно за системата.

Николай Денков защити идеята, като отбеляза, че това не е мярка за подобряване на качеството на образованието, а на достъпа до висше образование в България.

"Когато направихме това предложение, имаше редовен кабинет, а и очаквах, че ще има и бъдещ кабинет на Мария Габриел", каза той.

Денков беше упрекнат от Лиляна Вълчева от КНСБ, че не са се вслушали в позициите им.

Нужда от промяна, но не такава

Повечето от присъстващите в залата се обединиха около мнението, че промяна е необходима, но не смятат, че това е правилният подход.

Председателят на Съвета на ректорите проф. Темелкова заяви, че ако присъстващите ги е грижа за висшето образование, то фокусът трябва да бъде върху осигуряването на повече и по-големи стипендии.

Все пак след дълго обсъждане се стигна до консенсус, че дебатът по подобни промени трябва да продължи, като се вземат предвид мненията и на синдикатите, и на ректорите, и на работодателите.

Всички те изразиха мнение, че трябва да се положи грижа за качеството на образованието, както и за приоритетните и уязвими специалности, ключови за икономиката на страната, в които обаче не се обучават достатъчно студенти. Според тях с отпадането на студентската такса, приоритетните специалности се обричат на изчезване.

"Отчитам грешка, че нямаше предварително, а смао обществено обсъждане. Това е една стратегическа крачка за функционирането на системата на висшето образование и може би наистина трябваше подходът към обсъждането да бъде друг. Ако комуникацията беше малко по-добра преди да публикуваме закона, можеше да постигне резултати", заяви към края на обсъждането в комисия образователният министър.

Все пак в края на заседанието, което бе закрито без гласуване на предложението заради липса на кворум, присъстващите стигнаха до заключението, че трябва да работят за подготвянето на документ, който да удовлетворява всички страни, като бе предложено да се проведе кръгла маса, на която обсъждането да продължи с повече хора от различни сфери.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.