В последните години се наблюдава значително увеличаване употребата на лекарства, което неминуемо води и до повишаване на вредните отпадъци, натрупващи се в околната среда. Количеството битови фармацевтични отпадъци варира между 3% и 50% на консумираните лекарства по лекарско предписание. По данни, идващи от САЩ, около една трета от лекарствата, отпускани по лекарско предписание се озовават на боклука.

 

У нас това също е сериозен проблем, който идва основно от това, че няма ясно разписани правила, по които би трябвало да става изхвърлянето на лекарствата с изтекъл срок на годност. По-голямата част от хората се обръщат към аптеките, които всъщност не са оторизирани да събират лекарствата с изтекъл срок и в повечето случаи фармацевтите не могат да насочат хората къде биха могли да предадат такива лекарства.


 

Преди няколко години в България беше приета наредба, според която лекарствата не бива да се третират като опасни отпадъци и могат да се изхвърлят заедно с битовите като е добре таблетките да се изхвърлят смесени с друг боклук като утайка от кафе.

 

От последните решения, взети от Фармацевтичната група на Европейския съюз (PGEU) става ясно, че фармацевтичните отпадъци категорично не трябва да се изхвърлят редом с битовия отпадък. Фармацевтичните отпадъци, попадайки в почвата и водата, може да доведе до биоакумулация и отрицателно въздействие върху екосистемата. Освен водните обитатели и животните, хората също са изложени на негативни последици, които биха могли да повлияят поведение и физиология. Ако остатъци от антибиотици попаднат в тялото, антимикробната резистентност също се увеличава. По тази причина изхвърлянето на лекарства в тоалетната или канализацията също е погрешно и опасно.

 

У нас отговорността за събиране и унищожаване на фармацевтичен отпадък е на общините. Столична община е осигурила мобилен пункт за такъв тип отпадъци. Гражданите могат да заявят домашно посещение, за да предадат отпадъците. В този случай след набиране на определен брой заявки, специализирано транспортно средство посещава гражданите и събира опасния отпадък. До момента, в който отпадъците не бъдат предадени е редно те да се съхраняват на безопасно място, далеч от деца, домашни любимци и всеки, който би могъл да пострада след употребата на такива лекарства.
 

Референции:

https://www.ema.europa.eu/en/medicines

https://www.fda.gov/