Заетост, социални въпроси и приобщаване

България - Майчинство и бащинство

Тук ще намерите информация за обезщетенията, които Ви се полагат когато забременеете и станете родители.

Обобщили сме ги като:

  • обезщетения за бременност и раждане;
  • обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст;
  • обезщетение при осиновяване на дете до 5-годишна възраст;
  • обезщетения при смърт или тежко заболяване на майката/осиновителката.
  • обезщетения за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата/осиновителя.

Кога мога да получа обезщетения?

Паричните обезщетения за майчинство и бащинство се изплащат на осигурените родители.

Вноските за майчинство се натрупват в същия фонд, към който и вноските за общо заболяване (при отпуска по болест). Кой има право на обезщетение можете да видите в глава „Обезщетение за заболяване“ или на страницата на Националния осигурителен институт. Осигуряването в този фонд е задължително в повечето случаи на заетост. Правото Ви на обезщетение не зависи от това дали вноските Ви са платени реално или са дължими, без да са внесени (освен за самоосигуряващите лица се, за които осигурителните вноски трябва да са внесени).

Обезщетенията заместват трудовите доходи, докато сте в отпуск по майчинство или бащинство, и са за период от 410 дни, които започват 45 дни преди термина за раждане. Ако раждането настъпи по време на тези 45 дни, остатъкът от 45-те дни може да се използва след раждането. Бащата има право на 15 дни платен отпуск от датата на раждане. След навършване на 6 месеца на детето, бащата може да поеме грижата и съответно паричното обезщетението от майката за остатъка до 410 дни.

Осиновителите имат право на 365 дни отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, считано от датата на осиновяването.

Бащите (осиновителите) имат право на 2 месеца отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст.

Какви са условията, на които трябва да отговaрям?

За да получите обезщетения за бременност, раждане и отглеждане на дете трябва, преди всичко, към началото на отпуска да сте били осигурен/а за общо заболяване и майчинство поне 12 месеца. Те могат да са прекъснати или непрекъснати и не е задължително да сте работили при един и същ работодател.

Отпускът за бременност и раждане се удостоверява с медицински документи, които се представят на работодателя.

Ако отговаряте на горните условия, обезщетенията се изплащат когато:

  • детето е живо;
  • детето не е дадено за осиновяване;
  • детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
  • не сте лишен/а от родителски права и те не са ограничени;
  • детето не е настанено в приемно семейство;
  • майката не е дала съгласие отпускът да се ползва от баща, баба или дядо на детето.

При осиновяване обезщетенията за бременност и раждане се изплащат при същите условия, но са добавени и още две:

  • осиновяването да не е прекратено от съда;
  • да не сте включена в програми за подкрепа на майчинството, докато отглеждате детето;
  • детето е по-малко от 5 години.

Бащите (осиновителите) също имат право на отпуск при раждане на дете в размер на 15 дни. Освен това те могат да поемат отглеждането на детето след като то навърши 6- месечна възраст за остатъка от 410-те календарни дни. Осиновителите могат също така да се грижат за детето от 6-ия месец след осиновяването до края на отпуска (365 дни). Условията за изплащане на обезщетението са същите, но с някои допълнения:

  • да сте съпрузи с майката на детето или да живеете с нея в едно домакинство. Във втория случай бащата трябва да е припознал детето;
  • осигуряването на майката или осиновителката да не е прекратено.

Бабите и дядовците могат да поемат отглеждането на детето, след като то навърши 6-месечна възраст.

При смърт или тежко заболяване на майката или осиновителката, което не ѝ позволява да гледа детето, право на обеззщетение вместо нея имат тези, които са осигурени за общо заболяване и майчинство. Как се установява тежко заболяване на майката можете да намерите в точка 18 на страницата на Националния осигурителен институт.Тези лица могат да са:

  • бащата на детето;
  • един от родителите на майката или на бащата – със съгласие на бащата на детето;
  • при смърт на майката и на бащата право придобива настойникът;
  • той/тя може да предостъпи правото си на обезщетение на един от родителите на майката или на бащата.

Бащите (осиновителите) имат право на парично обезщетение до 2 месеца за отглеждане на дете до 8-годишна възраст при следните условия:

  • осигурени сте за болест и майчинство
  • имате поне 12 месеца осигуряване за болест и майчинство. Този период може да бъде прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е завършен непосредствено преди излизане в отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст или да бъде при същия работодател;
  • разрешен е съответният вид отпуск;
  • не сте ползвали отпуск за отглеждане на дете от 6 месеца до 1 година; за отглеждане на дете при смърт и тежко заболяване на майката (осиновителката); за отглеждане на дете от 1 до 2 години; за осиновяване на дете до 5 г. Ако е ползван някой от тези отпуски по-малко от 2 месеца, имате право да ползвате този отпуск за разликата до 2 месеца;
  • паричното обезщетение не се изплаща при смърт на детето, лишаване на бащата от родителски права или предаване на детето за осиновяване, при прекратяване на осиновяването, при настаняване на детето в институция на пълна държавна издръжка или по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.
  • право на парично обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст имат и самоосигуряващите се лица, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, когато отговарят на условията.

На какво имам право и как мога да получа обезщетение?

Осигуряването за общо заболяване и майчинство е задължително за всички наети, както и за самостоятелно заетите, които са избрали да се осигуряват и за тези рискове.

Паричните обезщетения се изчисляват на базата на среднодневното Ви възнаграждение за период от последните 24 месеца. Ако в рамките на тези 24 месеца сте се осигурявали в друга страна членка на ЕС, за база се взимат само месеците на осигуряване в България.

Например ако 2 месеца от необходимия 24-месечен период сте живели в друга държава членка, се взимат само 22 месеца осигуряване в България.

Повече информация можете да намерите в глава „Сумиране на осигурителните периоди от ЕС и ЕИП“.

Плащането на обезщетението се извършва само по банков път. Според европейското законодателство, сумата не може да бъде намалена заради административни или банкови такси.

Обезщетения за бременност и раждане

Паричните обезщетения за бременност и раждане се смятат на ден и са 90% от среднодневния Ви брутен доход, върху който сте се осигурявали през последните 24 месеца, преди началото на отпуска за бременност и раждане или осиновяване. За самоосигуряващите се лица се смятат вноските за общо заболяване и майчинство.

Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение. Тоест не е възможно да получавате по-голямо обезщетение за майчинство, отколкото е чистата Ви заплата на ден.

Тези обезщетения не може да са по-малко от минималната месечна работна заплата, която за 2023 година е 780 лева. Правилото се прилага и ако сте наети при повече от един работодател – сумата от различните обезщетенията не може да е по-малка от минималната работна заплата.

Обезщетенията за бащите или един от бабата или дядото се изчисляват по същия начин като при майките.

Обезщетения за осиновяване на дете на възраст до 5 години

Осиновителите имат право на обезщетение за период от 365 дни. Обезщетението се изчислява по същия начин, както и обезщетението за бременност и раждане.

Обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст

След като изтекат 410 дни отпуск за бременност и раждане, ако решите да ползвате и платения си отпуск за отглеждане на дете, имате право на обезщетение докато детето навърши 2 години. Размерът му се определя всяка година със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – 710 лева. На това обезщетение имат право както майката, така и бащата, бабата или дядото, или настойникът на детето, в зависимост от това кой отглежда детето. Ако сте самостоятелно зает и се осигурявате за общо заболяване и майчинство, също имате право на тези парични обезщетения.

Обезщетения при смърт или тежко заболяване на майката/осиновителката

Тези обезщетения се изплащат на човека, който отглежда детето, в случай че майката/осиновителката е починала или има тежко заболяване, което не ѝ позволява да се грижи за детето.

Размерът на обезщетението се изчислява по същия начин, както при бременност и раждане  –  90% от среднодневния доход за период от 24 месеца назад.

Ако бащата, бабата, дядото или настойникът се грижат за детето, тя/той има право и на обезщетение за отглеждане на малко дете. То е в размер, определен от Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и е в размер на 710 лв.

Продължителността е същата като за останалите обезщетения:

  • 410 дни за бременност и раждане, от които 45 дни са преди раждането;
  • 365 дни за осиновителя от деня на предаване на детето за осиновяване;
  • 15 календарни дни за бащите (осиновителите);
  • остатъкът от 410-те дни (със съгласието на майката) след навършване на 6-месечна възраст на детето;
  • остатъкът от 365-те дни (със съгласието на майката) след първите 6 месеца от осиновяването;
  • До навършване на 2-годишна възраст на детето.

Обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя)

Размерът на обезщетението е определен в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и е в размер на 710 лв.

Използвани термини и съкращения

  • Осигурителен стаж – изчислява се в часове, месеци и години. За него се зачита времето, през което сте работили като наето лице на пълно работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение. В него се включва времето на платен или неплатен отпуск по болест, по майчинство, за раждане или осиновяване на дете и за отглеждане на дете до 2 години, както и до 30 работни дни на неплатен отпуск в една календарна година. Зачита се и самостоятелната заетост. За всяка професия има минимален осигурителен доход и за осигурителен стаж не се зачитат периоди с вноски в размер под този доход, освен при определени изключения. Ако сте работили при непълно работно време, стажът се зачита пропорционално на определеното от закона работно време. При нормални условия на труд то е 8 часа на ден. Подробно описание на включеното в осигурителния стаж можете да намерите в глава „Обезщетение за болест “ или на страницата на Националния осигурителен институт.
  • Среднодневен доход – среднодневният доход за 24-месечния период, от който се изчислява дневното парично обезщетение, се определя, като сборът на брутните трудови възнаграждения и/или осигурителния доход и/или дохода, от който са изчислени паричните обезщетения за временна неработоспособност и/или за бременност и раждане, и/или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, се раздели на общия брой на работните дни по календар за същия период.

Необходими документи

Моите права

В линковете по-долу са описани законите и страниците на институциите, които определят Вашите права, те не са страници на Европейската комисия и не представляват мнението на Комисията:

Публикации на Европейската комисия:

Контакти за повече информация

Национална агенция по приходите

Национален осигурителен институт

Национална здравноосигурителна каса

Свързани новини

Няма новини от последните шест месеца.

Споделете тази страница