"Ню Йорк таймс" забеляза Албена Данаилова покрай новогодишния концерт на Виенската филхармония

Цигуларката Албена Данаилова стана първата жена концертмайстор на Виенската филхармония през 2011 г.

© Софийска филхармония

Цигуларката Албена Данаилова стана първата жена концертмайстор на Виенската филхармония през 2011 г.

Българската цигуларка Албена Данаилова стана първата жена концертмайстор на Виенската филхармония през 2011 г. За поредна година тя ще лидира на новогодишния концерт на Виенската филхармония. "Ню Йорк таймс" направи интервю с Данаилова по темата. "Дневник" публикува част от него.


"В една от последните вечери във Виенската държавна опера силният и мелодичен тон на цигуларката Албена Данаилова засенчи мелодиите на героя Родолфо в характерната ария от "Бохеми" на Пучини. Между номерата тя небрежно общуваше с колегите си от оркестъра, преди да наклони лъка си и да насочи ансамбъла.


Беше просто още една обичайна вечер. С изключение на това, че 48-годишната г-жа Данаилова е първата жена концертмайстор в историята на Виенската филхармония", пише "Ню Йорк таймс".




Тя пое ролята през 2011 г., три години след като започва като изпълнител в оркестъра на Държавната опера. Данаилова поддържа натоварен график, включващ камерна музика и предстоящи концерти под диригентството на Кирил Петренко и Херберт Бломстед. От следващата събота до понеделник тя ще излиза на сцената на Музикферай за изпълненията на ежегодния новогодишен концерт, който ще бъде дирижиран от Кристиан Тилеман.


Концертите, които всички чакат през 2024
Концертите, които всички чакат през 2024


В интервю в офиса на Виенската филхармония в Музикферайн, г-жа Данаилова отбеляза, че неотдавнашното осъзнаване на неравенството между половете сред оркестрантите и диригентите е позволило на жените да се почувстват "по-насърчени" и "да си вярват повече".

Тя отбеляза, че нарастващото чувство за равенство също е засилило конкуренцията. "Дори повече, отколкото в миналото, постижението е това, което има значение", заявява тя. "Защото, когато вратите са отворени за всички, въпросът е: кой е най-добрият?".


За първи път във Виенската филхармония свирят жени музиканти през 1997 г. и оттогава филхармонията редовно добавя жени към списъка си (цигуларката Лара Кустрих и кларинетистката Андреа Гьотш са най-новите наети). В момента 24 от 145 членове на оркестъра са жени. В академията на оркестъра жените заемат 8 от 13 места.


Повечето оркестри в Европа и извън нея все още не са постигнали пълно равенство между половете, отбелязва "Ню Йорк таймс". Проучване сред 129 публично финансирани оркестъра, направено от Германския информационен музикален център през март 2021 г., показва, че само 21.9% от позициите на концертмайстори в Германия са заемани от жени и че жените изпълнители представляват общо под 40% от местата. В Съединените щати съотношението е по-високо - около 47%. Това показва доклад от тази година на Лигата на американските оркестри, който изследва периода от 2014 до 2023 г.

По думите й английските кралици са били достатъчно авторитетни, за да ръководят с невероятен успех. Тя сравнява позицията си не толкова като на кралица, колкото като на капитан на футболен отбор. Добавя, че ролята й се състои в ръководене, но и координиране, успокояване или предизвикване, в зависимост от ситуацията.


Директорът на Виенската филхармония Даниел Фрошауер изтъква способността ѝ да изразява емоции само в няколко ноти: "Нейното вибрато е много интензивно и е напълно подходящо за операта. Често кратките сола са най-трудни, защото човек разполага с много малко време, за да улови настроението."


Г-жа Данаилова започва професионалния си път в оркестъра на Баварската държавна опера в Мюнхен, където свири втора цигулка, преминава през йерархията до първа цигуларка и след това концертмайстор. Прослушването за този ансамбъл се провежда веднага след като тя завършва обучението си при румънския цигулар Петру Мунтеану в Хамбург и Рощок, Германия, през 2001 г. Тя никога не си е представяла, че ще толкова успешна, пише "Ню Йорк таймс".


Започва обучението си по цигулка като дете в София, България, където има силна традиция за обучение на солисти, но по-малко инфраструктура за оркестров живот. "Научих много гъвкав, отворен начин на свирене в моята страна, така че чрез него да интегрирам различни стилове", каза г-жа Данаилова. "Но никога не съм свирила в оркестър, защото бях твърде млада, а там няма такава традиция като в Германия или Австрия."


Извън скандалите: кои бяха значимите събития в българската култура през 2023 г.
Извън скандалите: кои бяха значимите събития в българската култура през 2023 г.

При пристигането си във Виена през 2008 г. тя се потопя в местните музикални традиции - наред с останалото, тя свири танцова музика на семейство Щраус в ансамбли за камерна музика в подготовка за новогодишния концерт. Казва, че това е огромно предизвикателство, защото свирят тази специфична музика само веднъж годишно, а имат само три или четири репетиции.


За г-жа Данаилова е изключително важно да се запазят традициите като свиренето на полки и валсове с правилната нотка автентичност в дигиталната ера, в която има безброй записи, но не винаги има контрол на качеството. "Важно е да можем да осигурим един вид естествен достъп до музика", каза тя. "Да не преиграваме нещо, но и да не го поставяме в музей. Да се намери златната среда, която е органична."


Цигуларят изтъква, че Филхармонията е запазила характерното си звучене дори повече от другите оркестри, защото работи само с гост-диригенти, а не с музикален ръководител. "Оркестърът научава много от себе си", каза тя. "По-възрастните ми колеги ми демонстрираха нещата не с говорене, а по начина, по който свирят и интерпретират."