Sunday 19 January 2020

10 съвета как да водите по-добър разговор










В миналото, за да можете да водите учтив разговор, е било достатъчно да се водите от известното правило "Говорете на 2 теми - времето и здравето". Но в днешно време, с битките за промяната на климата и движението против ваксините - вече и тези теми не са безопасни. Светът, в който живеем, е много по-поляризиран и разделен, отколкото е бил някога. Буквално всеки разговор потенциално може да се превърне в спор, политиците не могат да разговарят помежду си, и всяка тема, дори и най-обикновената, често има разпалени поддръжници "за" и "против". Не сме толкова склонни на компромиси, което значи, че не слушаме другия, и често взимаме решения за много важни за нас неща само на основание на собственото си мнение, което вече сме си изградили - с други думи, не слушаме другите. Един разговор изисква баланс между слушане и говорене - и някъде по този път сме изгубили този баланс. 

Донякъде причините това са в съвременните технологии - мобилните телефони, например, защото днешните деца често пишат много повече СМСи и общуват чрез екрани, но рядко имат възможност да усъвършенстват уменията си да общуват наживо, лице в лице. 

Селесте Хедлий, която е водеща, споделя в своето видео в TED, че може да разговаря с всякакви хора, с всякакво образование и интереси, дори и такива, чиито възгледи дълбоко не споделя - но въпреки това може да води интересни и приятни разговори с тях. Тук може да прочетете и чуете 10-те важни съвета, които могат да ви научат как да водите добър разговор с всеки. Съветите са за това, как да говорите и как да слушате. 

Сигурно вече сте чули много съвети как да гледате събеседника в очи, как да кимате, да повтаряте основното от това, което ви казват, как да си измислите интересни теми за разговор. Всички тези съвети не стават за нищо! Защо? Няма защо да се учите да оставяте впечатление, че слушате събеседника, ако НАИСТИНА ГО СЛУШАТЕ. 

Уменията да водите добър разговор без да си губите времето, без да ви доскучава и без да обиждате другия са умения, в които - те са същите, които използват водещите, когато интервюират хората. Всички знаем какво е чудесен разговор - когато се разделяте с другия, заредени с енергия и вдъхновени, чувствате, че между вас е имало много добра връзка или че сте разбрани напълно. Всичките ви разговори могат да бъдат такива. Тези правила са много простички. Дори и да изберете само еднно от тях, пак ще усетите разликата. Ето ги и правилата:

1. Правете само едно нещо
И това значи не просто да оставите телефона, таблета или ключовете, или каквото там държите. Фокусирайте вниманието си, присъствайте  сега, в този момент. Не мислете за спора с шефа от по-рано, нито какво ще вечеряте после. Ако не ви се води този разговор - излезте от него. Но не участвайте в разговора само наполовина, като оставяте другата си половина извън него. 

2. Не се дръжте, сякаш сте непогрешими
Ако искате да изкажете мнението си, без никаква възможност за отговор, отпор, дискусия или растеж - не разговаряйте, пишете блог! 

Многознайковците или дори доста специалисти, въпреки че са много интелигентни, са много скучни, а тези, които робуват на установените за средата им възгледи, са и много предвидими. Затова е хубаво да започвате всеки разговор с идеята, че има какво да научите. "За да слушаш наистина, трябва да оставиш себе си настрана.", е казал известният психиатър Морган Скот Пек.  И понякога това значи да оставиш настрана личното си мнение. Когато усеща това приемане, говорещият се чувства все по-малко и по-малко уязвим и ще бъде много по-вероятно да отвори вътрешните тайни на ума си за слушателя. ." 

Не забравяйте - винаги предполагайте, че има какво да научите. "Всеки, когото срещнете, знае нещо, което вие не знаете. Всеки е специалист в някаква област.

3. Използвайте отворени въпроси
Вземете пример от журналистите: питайте кой, какво, кога, къде и как. Ако ви попитам: "Бяхте ли ужасени?" Ще отговорите на най-силната дума в изречението - "ужасен" и отговорът ще бъде "да" или "не". "Беше ли ядосан?" - " Да, бях много ядосан." Оставете събеседника си да опише как се чувства. Той знае най-добре. Попитайте го: "Как ти се видя това? Как се почувства?" Защото тогава той трябва да спре и да помисли. А вие ще получите много по-интересен отговор.

4. Следвайте течението на разговора
Това означава,че ще ви хрумват мисли, които трябва да оставите да отминат. Твърде често сме чували интервюта където госта говори няколко минути, а водещият след това задава въпрос, който няма връзка с казаното или пък вече е получил отговор. Това означава, че водещият вероятно е спрял да слуша преди две минути, защото му е хрумнал този невероятно умен въпрос, който много е искал да зададе. 

И ние правим съвсем същото. По време на разговора с някой си спомняме за някакъв интересен случай - и спираме да слушаме. Ще ви хрумват истории и идеи. Оставете ги да идват и да си отидат.

5. Ако не знаете нещо - кажете "не зная".Когато са в радио ефир, хората знаят, че ги записват, затова внимават много повече какво говорят и когато твърдят, че са експерти в нещо, то те обикновено са. 

И вие правете така. Ако не сте сигурни - по-добре бъдете внимателни и не твърдете, че сте сигурни. Не трябва да пълним разговора с празни приказки. 

6. Не приравнявайте преживяното от другия със своето. 
Ако някой ви сподели за загубата на близък, не започвайте да разказвате за това, как и вие сте загубили близък човек. Ако ви споделят за проблеми в работата, не им казвайте колко мразите работата си. Не е същото. Никога не е същото. Всички преживявания са индивидуални. И по-важното е - не става въпрос за вас. Не е нужно да използвате този момент, за да докажете колко сте велики или колко сте страдали.

Попитали Стивън Хокинг за неговия коефициент за интелигентност (КИ) и той отвърнал: "Нямам представа. Хората, които разправят наляво-надясно за своя КИ си са загубеняци.  Разговорите не са възможност да се издигнете. 

7. Не повтаряйте едно и също.Това е високомерно и е наистина скучно. А ние го правим твърде често. Особено на работа и с децата си. Смятаме, че нещо е много важно и искаме да го кажем - и го повтаряме с други думи отново и отново. Не правете така.

8. Избягвайте прекалено много подробностиЧестно казано, хората не се интересуват за точната година, име, дата или някой подобен детайл, който вие се мъчите да си припомните. Не се интересуват от такива неща. Те се интересуват от вас - какви сте и какво общо имате. Затова - забравете за подробностите. Оставете ги настрана. 

9. Не е на последно място, но е най-важноСлушайте!Не мога да ви опиша, колко много умни глави са казали, че умението да слушаш е най-важното умение, което можеш да развиеш. Буда е казал, перефразирам: "Ако устата ви е отворена, значи не научавате нищо." А Калвин Кулидж - "Никой не е уволнен защото е слушал много" 


Защо не се слушаме един друг?

1. Защото предпочитаме да говорим. Когато говоря, аз контролирам нещата. Не се налага да чуя нещо, от което не се интересувам, аз съм в центъра на вниманието, мога да задоволя егото си. 

 2. Но има и друга причина: разсейваме се. Човек говори с около 225 думи в минута. Когато слушаме, обаче, можем да възприемаме до 500 думи в минута. И нашите умовете запълват останалите 275 думи.  Вижте, знам, че изисква усилие и енергия да слушаме наистина вимателно, но ако не можете да слушате - не участвате в разговор. Тогава сте само двама души, на едно и също място, които си крещят разни реплики, почти несвързани една с друга. 

Трябва да се слушате един друг. е изслушваме. Стивън Кови го е казал много хубаво: "Повечето от нас слушат, не за да разберат. Ние слушаме, за да отговорим"

10. Бъдете кратки"Добрият разговор е като минижуп - достатъчно къс, за да задържи интереса и достатъчно дълъг, за да покрие темата." (Сестра ми)[/b]  (Смях) (Аплодисменти)

Всичко, което казах се свежда до нещо много просто: 


Интересувайте се от човека срещу вас. 

"Знаете ли, израстнах край много известния си дядо и у дома имаше нещо като ритуал. Различни хора идваха и разговаряха с дядо, а след като си тръгваха, майка ми идваше и питаше:
 - Знаете ли кой беше това? Подгласничката на Мис Америка!
- Кметът на Сакраменто.
- Носителят на наградата "Пулицър"
- Руска балерина.
И аз израстнах с впечатлението, че абсолютно всеки има нещо изумително у себе си. И честно казано това ме прави по-добър водещ. Държа си устата затворена колкото може повече, а ума колкото може по-отворен и съм винаги готова да бъда впечатлена от хората - и никога не съм била разочарвана. И вие направете същото: излезте и говорете с хората, слушайте ги внимателно,  и най-важното: бъдете готови да ви впечатлят. Благодаря."









По-долу може да видите и оригиналното видео. За да пуснете субтитрите на български, вижте картинката отляво - кликнете долу на "облачето", после там, където посочва стрелката (More languages - "Още езици" ) и като се отворят езиците, изберете "български". Приятно гледане!
Ето го и самото видео:







В този материал е използван транскрипта на видеото от сайта на TED, но редактиран, за да се направят някои съкращения и за да се подобри преводът на български език.

Ако материалът Ви е харесал, споделете го.

No comments:

Post a Comment

Кой следи блога