71 102 обаждания за една година са приети на Националната телефонна линия за деца 116 111.

Средно телефонът звъни по 210 пъти на денонощие. Проведени са 14 311 консултации.

Броят на обажданията чувствително се е увеличил в периода февруари - март, когато е проведена кампания за популяризиране на телефонната линия. През летните месеци се наблюдава спад на позвъняванията, което може да се обясни с ваканцията и липсата на училищна проблематика, т.е. по-рядко децата усещат нуждата да търсят помощ.

Най-активни на телефон 116 111 са децата и юношите. 86 % от консултациите са проведени именно с тях, като най-много се обаждат момичета.

На телефона те споделят своите емоционални проблеми и търсят информация за разрешаването им. Основните въпроси, които поставят са за проблеми в романтичните връзки - несподелени чувства, изневяра; сексуално здраве, безопасен секс, полово-предавани болести; конфликти с приятели, отхвърляне от съученици; психосоциални проблеми, отразяващи развитийни кризи - ниска самооценка, отхвърляне от връстници, трудности при установяване и поддържане на приятелства.

Други важни теми, по които се търси помощ на Националната телефонна линия за деца, са проблемите в семейството (развод на родителите, конфликти между поколенията, мъка на децата по родители, които са в чужбина).
За това се обаждат около 10% от децата, главно на възраст между 10 и 12 г.

Обажданията за претърпяно насилие са около 10%.
Много често това са разговори с продължение - децата се обаждат многократно, за да споделят своите страхове. В голяма част от тези случаи се стига до подаване на сигнал за дете в риск до органите за закрила на детето. Голяма част от така получените сигнали са за просещи малчугани.

6% от позвъняванията са от родители. Те се обаждат във връзка с конфликти между тях и децата им, при съмнения за развитийни проблеми на децата или за да съобщят за ситуации, в които другият родител неглижира или упражнява насилие над децата. Това показва, че родителите вече имат информация за линията и я разпознават като ресурс за помощ.

Под 1% са обажданията от учители или представители на специализирани институции за деца.

Специалистите от телефон 116 111, след проведени консултации по телефона, са насочили сигналите към отделите за закрила на детето в страната, полицията или към училищен психолог.
Осъществени са и 476 връзки с други служби - лечебни заведения, лекари, Национална система за спешни повиквания 112.