Потвърдено от Специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“

Чуйте тази статия в аудио формат:

В тази седмица от бременността може би ще спрете да се чудите кога най-сетне ще изглеждате бременна, защото вероятно вече е така! А какво ще кажете за малко шопинг-терапия и покупки за вас и вашето бебе?  Вземете си свободни, удобни дрехи, в които ще се чувствате комфортно, защо не и модерно. Пазарът предлага изобилие от марки, модни къщи и модни линии специално за бременните жени. С малко въображение ще изглеждате фантастично, въпреки растящите килограми и форми.

На пръв поглед

  • Погрижете се за гардероба си, носете удобни и комфортни за периода дрехи
  • Хранете се здравословно, почивайте или правете леки упражнения и разходки, за да облекчите симптомите, които ви притесняват
  • Консултирайте се с лекаря си относно генетичните тестове

Колко е голямо вашето бебе?

През 10-ата седмица от бременността бебето е голямо колкото ягодка, с размери около 3 см дължина и тежко около 4 грама. Дължината на вашето 10-седмично бебе почти ще се удвои през следващите три седмици!

Симптоми през 10 г.с.

Чудите се какво да очаквате през тази седмица? Общо взето обичайните симптоми, характерни за ранната бременност. С нарастването на бебето сухожилията и мускулите около матката и таза започват да се разтягат, което предизвиква болка и дискомфорт в коремната област. Гърдите стават все по-големи, продължава гаденето, умората и киселините:

  • Спазми в коремната област. Не се изненадвайте, ако усещате болки ниско в корема, тъй като матката нараства, разтягащите се връзки и сухожилия могат да причинят остра, пронизваща болка, особено когато променяте позицията си – ставате от стола, от леглото, кашляте, въртите се в леглото. Докато някои майки не ги забелязват или усещат, други намират тези усещания за доста болезнени. Ако сте бременна с близнаци, болката може да бъде още по-осезаема. Уведомете лекаря си, ако дискомфортът е силен или по някакъв начин се притеснявате от него.
  • Болезнени гърди. Гърдите вероятно са болезнени и значително пораснали. Ползвайте удобно бельо и подходяща козметика, за да избегнете появата на стрии.
  • Сутрешно гадене. Гаденето и повръщането продължават, но за щастие с влизането във втория триместър може да отшумят или изчезнат напълно. Стискайте палци, остават 3 седмици!
  • Промени в настроението. Бушуващите хормони ви карат да се чувствате емоционална и лабилна. Нормално е, разсейвайте се с любими занимания, почивайте.
  • Умората. Тялото ви работи наистина усилено, за да се грижи за бебето. Сънят също може да бъде нарушен, всичко това натрупва умора. Почивайте винаги, когато имате възможност.
  • Повишено вагинално течение. Увеличеният приток на кръв към вагината, в съчетание с увеличеното производството на естроген, може да доведе до левкорея или така нареченото бяло течение – вагинален млечнобял секрет без мирис. Може да изглежда малко грубо, но това течение е начинът на природата да се отърве от бактериите. Ако е примесен с кръв, има неприятна миризма или причинява дискомфорт, се обадете на своя лекар за преглед и консултация.

Как се променя тялото ви?

Вашата бременност постепенно започва да личи. Първо за най-близките ти хора, забелязващи и най-малката промяна, а през следващите седмици и за всички други. Бебето продължава бързия си растеж и скоро коремчето видимо ще порасне. Все още може да не изглеждате бременна за хората, които срещате, но със сигурност усещате нуждата от по-свободни панталони.

Вижте кога започва да личи бременното коремче

Много лекари препоръчват качването на 3 до 5 кг през първия триместър, ако сте започнала бременността с тегло в нормата. Така че сте на прав път, ако ги виждате на кантара.

Жените, бременни с близнаци, могат да си позволят и повече през първия триместър. Но не се притеснявайте, ако не сте повишила теглото си. Сутрешното гадене и повръщане, характерно за този период, може да „убива“ всякакво желание за храна, така че има време да наваксате с килограмите през следващите месеци.

Ултразвук

Бебето активно расте и се усъвършенства. Жизненоважните органи на фетуса са напълно развити и започват да функционират. Ноктите и косата също започват да се появяват! Развиват се хрущялите на бъдещите кости. Бебето движи ръчички и крачета, може да отваря устата си, да гълта амниотична течност, да я преработва и връща чрез уриниране в околоплодния сак.

Между 10-а и 13-а седмица е подходящ момент да направите скрининг тест, определящ риска на плода от тризомия 21 (синдрома на Даун), тризомия 18 (Едуардс синдром) и тризомия 13 (Патау синдром). Прегледът включва ултразвуково изследване на плода за измерване на „течността зад вратлето на бебето“, назалната кост, изследване на дясната сърдечна клапа и малък съд в черния дроб. От майката се взема кръв. Резултатите се изчисляват от компютърна програма, отчитаща риска от тези генетични малформации. Неинвазивното  генетичното тестване вече е задължително в почти всеки съвременен медицински център за проследяване на бременност.

Друг тест, който се прилага е амниоцентезата. Той е инвазивен и се препоръчва като по-крайна мярка при висок риск след скрининг за Даун, структурни аномалии, наследствени заболявания, предишно дете с хромозомна аномалия и др. Посредством тънка игла се пунктира околоплодния мехур през корема и се изтегля малко количество околоплодна течност. В нея има клетки от бебето, които могат да бъдат изследвани за различни генетични аномалии. Обичайно амниоцентезата се извършва между 15-а и 19-а гестационна седмица.