Задайте своите въпроси към д-р Рада Маркова

  • 7 050
  • 15
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 550
От информацията, която имаме до този момент, е известно, че бебетата и децата не попадат в най-рисковата група за заразяване с COVID-19, но въпреки това родителите имат много питания как да предпазят най-малките членове на семейството и как да реагират при евентуално разболяване.
Като най-голямата онлайн общност в България, посветена на здраве, дом, семейство и родителство, ние от BG-Mamma няма как да пренебрегнем тези въпроси. Затова потърсихме педиатъра д-р Рада Маркова, която стана вторият лекар, подкрепил социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".



Доц. д-р Рада Маркова

Д-р Рада Маркова е специалист по педиатрия и детска пулмология. Завършва медицина в Медицински Университет - Варна, като получава отличието "Златен Хипократ" на випуска.
От началото на кариерата си работи като педиатър в Университетски детски клиники – първоначално в МБАЛ "Св.Марина" - Варна, а впоследствие – в Университетската детска болница - София , където последователно е специализант по педиатрия, ординатор, асистент и главен асистент. Има стаж в Клиника по неонатология - СБАЛДБ, Интензивен сектор - СБАЛДБ , а последните 17 години - в Клиника по педиатрия на УМБАЛ "Александровска". През 2004 г. д-р Маркова придобива специалност по детски болести, а през 2011 г. – по детска пулмология. Има магистратура по бизнес администрация и здравен мениджмънт - УНСС. През 2016 г. защитава докторска дисертация на тема: "Издишан азотен окис при деца с бронхиална астма" и получава научното звание “доктор“. През 2018 г. придобива ОНС „Доцент“ към НИИ на МУ- Плевен.
Научните ѝ интереси са в областта на детската пулмология – хроничните заболявания на дихателната система – бронхиалната астма, муковисцидозата, неинвазивните методи на оценка на алергичното възпаление. Има опит в провеждането на клинични проучвания фаза II и III, както и специализации в САЩ и Австрия.
През септември 2012 г. става управител и идеен основател на МЦ „Първа детска консултативна клиника“ - София. Посвещава следващите години от живота и работата си на амбулаторната педиатрия, профилактиката в детска възраст и проследяването на децата с хронични заболявания. Има три деца.



Анна Цолова ще събере и обобщи вашите въпроси, а впоследствие ще ги зададе на д-р Рада Маркова в специално интервю.



Анна Цолова
През изминалите 21 години Анна Цолова се занимава с публично говорене, 19 от тях  като телевизионен журналист. Зад гърба си има близо 15 000 телевизионни интервюта, репортажи и филми в качеството ѝ на водещ, репортер и продуцент на новини и новинарски предавания. В продължение на 13 години събужда зрителите на БТВ и на Нова телевизия като автор и водещ на сутрешните блокове на двете най-големи телевизии. Преди 2 години създава проекта „Говори, за да те видят“, в който чрез поредица от обучения преподава знания и умения по публично говорене, презентиране и поведение пред камера.


Задайте вашите въпроси към д-р Рада Маркова в настоящата тема до 12.04.2020 (неделя) включително. Интервюто с нея можете да видите във форума следващата седмица.


#СпециалиститеГоворят #ЗаедноВкъщи

Последна редакция: пн, 13 апр 2020, 10:38 от Редактор***

# 1
  • София
  • Мнения: 1 305
За сега въпрос не се сещам, може би как да предпазим децата от вируса и сега като има карантина, това ще се отрази ли на имунитета им. Моите деца, които са на 8 месеца и 8 години не са излизали от вкъщи от 8ми март. Как да се справим след това с имунитета, ще се разболяват ли?
Искам и да напиша колко доволна съм от доктор Маркова. Голямото дете съм водила при нея и беше на лечение при нея. Изключителен специалист, така както тя е преглеждала детето (съблича го голо с една дума и прави цялостен преглед) личната лекарка не го е преглеждала така обстойно. Благодаря, че има такива специалисти като нея.

# 2
  • Мнения: 39 638
Радвам се, че виждам Ани Цолова! Нямам въпрос.
Но, за да не е спам и от уважение към професията на Др. Маркова ще попитам дали може да се предотврати появата на бронхилана астма при използването на имунотерапия като превантивна мярка.

# 3
  • Мнения: 2 200
Здравейте, аз също като Кроки по-горе имах същият въпрос за имунитета след това, че детето не излиза сега, както преди.. на 9м е моята дъщеря Simple Smile
Също искам да питам, при проблем с нокътчето на палеца на крачето (може би врастнал, не съм сигурна) какво може да се направи, малко е зачервено, не е подуто и няма гной.. благодаря ви!

# 4
  • Мнения: 247
Здравейте, д-р Маркова,

до момента се коментира, че хората с автоимунни заболявания са по-застрашени от тежка развръзка на заболяването при заразяване с COVID-19.

Както знаем, алергиите са също имунна реакция, а децата ни все повече имат хранителни и други алергии -
към млякото, към глутена, към полените и т.н.
Прави ли ги това застрашени от по-тежко преболедуване при сблъсък с вируса?
Само изолацията и високата хигиена ли са необходими като превенция?
Трябва ли да задържим децата с такива диагнози вкъщи за по-дълго време, когато училищата и детските градини отново отворят врати?

# 5
  • Мнения: 12
Д-р Маркова,

въпросът ми е дали в момента не гледаме на всяка настинка като на потенциално заразяване с Ковид-19? Същевременно- възможно ли е да са заразени децат и да са имат различни симптоми- вместо кашлица и температура- да имат болки в ушите или обща отпадналост.

# 6
  • Мнения: 679
Здравейте,
Големият ми син е на 7г с доказана алергия към ядки и бронхиална астма, какви биха били последствията за него при евентуално заразяване с Ковид-19?
Малкият ми син е на 4г и през Октомври 2019 прекара много тежка двустранна пневмония. Развитието на болестта беше за по-малко от 48 часа, последва двуседмично лечение в болница, по време на което получи силна алергична реакция към ибопрофен. По време на лечението му бяха вливани 3 вида антибиотик, но температурата му и пневмонията не се повлияваха. 4 седмици след началото на първите симптоми, му бе направен PCR тест, който беше положителен за Риновирус. Това означава ли, че щом реакцията му към този тип вирус е толкова тежка, реакцията му към Ковид-19 също би била такава?

# 7
  • София
  • Мнения: 9 718
Аз също се присъединявам към въпросите за повишаване на детския имунитет в ситуация на епидемия. По-конкретно ме интересуват следните два въпроса.

1. Достатъчно ли е в тази ситуация да разчитаме на приема на пресни плодове и зеленчуци (включително изцеден лимонов сок, подсладен с  мед), вит. С на таблетки? През годините забелязах, че дъщеря ми (6-годишна) реагира с твърде повишена активност и изнервеност при прием на различни продукти от аптеката, имащи за цел повишаване на имунитета и затова разчитаме предимно на изброеното по-горе. През кратки интервали  ( за да си почине черния дроб) даваме и рибено масло, защото само то от продуктите от аптечната мрежа не й се отразява негативно.

2. Може ли като добавка в момента да се включи за децата и прием на вит. Д , имайки предвид, че не могат да си набавят такъв от слънцето и в какви дози за отделните възрастови групи да се дава?

# 8
  • Мнения: 4 042
Антитела за ковид-19 могат ли да се предават чрез кърмата от майката на детето, в случай, че тя е заразена и вече е изработила антитела?

# 9
  • При любимите ми хора
  • Мнения: 112
Здравейте! Детето ми е почти на 9г. с вирус индуцирана астма, но напоследък все по-рядко се налага да ползваме Вентолин за сметка на Пулмикорт. Всеки път като се разболее, прави ларингитни пристъпи  и често стигаме до Бърза помощ. Правят му Урбазон, следват инхалации с Пулмикорт за десетина дни и така се оправя. Има тежка хранителна алергия към мляко, яйце и ядки. Няма поддържаща терапия. В ситуация на заразяване с Корона вирус коя е адекватната реакция, как да му дадем първа помощ у дома, ако лекарите се бавят, може ли да даваме още от сега нещо?

# 10
  • Мнения: 4 121
Здрaвейте,

Иcкaм дa попитaм отлaгaнето нa приемa нa вaкcините нямa ли дa нaмaли или дa повлияе нa cпоcобноcттa им дa предпaзят децaтa от болеcти? Aко между първия и втория прием нa пневмококовaтa и шеcтвaлентнaтa вaкcинa ca минaли три меcецa товa проблем ли ще е зa детето?

# 11
  • Мнения: 31
Здравейте,
ако лице, което е шофьор на камион и преминава през страни като Италия, Гърция или дори вече в България си прекара карантината в къщи, достатъчно безопасно ли е за децата, ако е на отделен етаж?
Отбелязвам, че според РЗИ хората под домашна карантина се водят здрави. Взети са всички мерки по дезинфекция при прибиране, дистанция при разминаване, проветряване по много пъти, но все пак се преминава през един коридор, за да се излезе в двора.
Искам и да попитам има ли статистика за професиите на болните от Ковид 19? Има ли заразени международни шофьори?

# 12
  • Мнения: 12
Д-р Маркова,

какво е вашето предвиждане за нагласата към ваксините в светлината на сегашната здравна криза, мислите ли, че хората, които бяха противници ще променят своята позиция?

Другият ми въпрос е свързан с надежността на една "бързо" открита ваксина- има ли някакъв потенциалне риск, ако започне да се прилага без да има достатъчно дълъг срок на изпитания и клинични тестове?

Има ли значение размера на популацията, кяото се ваксинира за ефективността на действие на ваксините за овладяване на подобни епидемии?

# 13
  • Мнения: 53
Много приятна среща с Анна Цолова, макар и по повод страшния covid19. Разбира се, МОЖЕЩИЯТ журналист, ГО МОЖЕ!

  Бих искала да задам два въпроса на д-р Маркова, и двата свързани с притеснение от т.н. "цитокинова буря".

1) Дъщеря ми има свръх имунен отговор към ваксината срещу хепатит B (разбрахме съвсем случайно този факт). По повод това сме правили поредица тестове за състоянието на имунната й система (при известен имунолог). Има доказан лек дисбаланс на имунната система.
2) Имам прекрасно внуче на 1 г. и 3 месеца, доскоро - кърмено. Имунната система на бебето не е тествана поради фактът, че до преди 1 месец приемаше кърма (макар и само вечер) и поради малката му възраст. На 9 месечна възраст бебето направи чревна инфекция, която започна с лека симптоматика и с темп. 37 - 37,5 °C. Докато чакахме датата за преглед при семейния им лекар, бебето направи Круп в доста силна форма. Лекарят не назначи нищо по повод Круп-а (само общи препоръки, които изпълнявахме стриктно и благодаря на Бог, до спешно отделение не се стигна.)
3) Дъщеря ми му дава коластра около 2 месеца по своя инициатива (в доза доста по-малка от препоръчаната от производителя)
 
 Д-р Маркова, въпросите ми към Вас са:
- дали бебета на родители с дисбаланс в имунната система, са в увеличен риск при евентуална инфекция с covid19, дотолкова колкото децата са носители на гените на своите родители? (Имам в предвид усложнението на covid19, наречено цитокинова буря - т.е. свръх силен имунен отговор на организма към инфекция с covid19, както и фактът, че бебето направи веднъж доста тежък Круп.)
- препоръчвате ли даване на коластра на бебе (с или без инфекция с covid19), направило веднъж Круп и чиято майка има доказан свръх имунен отговор към конкретна ваксина и лек дисбаланс в имунната й система?
 
 Благодаря за инициативата на bg-mamma и на именитите личности, които се включват в нея (не само утвърдени журналисти като Анна Цолова и Любомира Бенатова, но и Дарин Маджаров - имам лични впечатления от екипа на "уча се").

# 14
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 550
Интервюто на Анна Цолова с д-р Маркова и отговорите на вашите въпроси може да видите тук.
Очаквайте съвсем скоро отговори и на онези въпроси, които не бяха зададени в интервюто.

Последна редакция: ср, 15 апр 2020, 19:03 от Редактор***

Общи условия

Активация на акаунт