Защо искате деца ?

  • 58 560
  • 2 566
  •   2
Отговори
# 2 055
  • Мнения: 502
Аз и сега гледам с неразбиране какво е това домакиня.

Има някаква логика в понятието "домакиня". Дори се намеква по американските филми, че заради спецификите на живота там, големите разстояния и т.н., често за семейството е много по-рентабилно единият да си остане вкъщи и да се грижи от-до за всичко по дома, вместо да се наемат специално хора за това. За двамата родители е физически невъзможно да се справят сами с всичко. Във "Всички обичат Реймънд" имаше даже такава серия как съпругата се почувства обидена, че не й се отчита колко пари спестява на семейството като си остава вкъщи и беше дала списък за какво трябва да й се плаща. Така че понятието "домакиня" има резон, просто е много неблагодарна "работа".

# 2 056
  • София
  • Мнения: 12 751
Ами ако предположим, че средно статистически човек, защото мнозинството хора не са високообразовани, и не правят по над 5 или 10 хиляди на месец, та тоя ми ти човек да взема едни 2.5 хил. лв. , хайде 3 да са... Хайде и да не са под наем семейството, или да не плащат ипотека, хайде и без кола да са...
 Ми двама възрастни, и три деца ще видят доста зор с 3 хиляди лева на месец. Дори да пазаруват дрехи от Пепко, КиК и храната да е само от промоции.
Еми и във Франция е така. Като ти отиде половината заплата за наем, да не спорим, че може и да е повече. 4-5 човека с, да ги сложим оптимистично 2000 евро, това си е оцеляване, не е спокоен живот.


Дефиниция за нормален живот има. В момента в България са нужни 1665 лв на човек на месец, за да си покрива базовите потребности, без луксове.
Във Франция е 1766,92 (цитирам за 2024), семейство с две деца 3744 евро. Средната заплата във Франция е 3466 бруто, а нето е 2630. Тук мисля Филомена вече да спре, защото е очевидно, че при средно нето приходи от заплата 2630 евро на месец, със средна заплата не могат да се покрият нужните за семейство с две деца 3744 евро, защото една заплата е почти половината от нужните пари за минимума за живот в страната.
https://www.20minutes.fr/vie-pro/4083545-20240328-salaire-moyen-france-2024

https://www.mariefrance.fr/actualite/societe/salaire-minimum-viv … -2024-846510.html

# 2 057
  • Мнения: 104
...В много случаи въобще не става дума за парични проблеми, биха могли поне едно съвсем спокойно да гледат. Това не знам как се променя.

Сигурно затова се завъртя така темата - целта трябва да е подобряване на условията, за тези, които финансовите условия ги спират.
Неискащите по други причини - няма значение колко деца могат да се отгледат, седяйки си вкъщи, след като исканият брой е 0. Simple Smile

# 2 058
  • Мнения: 141
Бояна, за мен е минус факта, че задължително касае само майката. За целия период на майчинството, който е 2г. платено и 1г. неплатено, бащата фигурира по желание.

# 2 059
  • France
  • Мнения: 13 153
Може би трябва да дефинираме нормален живот, защото това е много разтегливо понятие.
Явно, защото аз продължавам да не разбирам как можем да не живеем, както сме живяли 3 години. Flushed И с толкова уверен тон, при все данни и сметки.
Жилището е тристаен, опитваме се да харчим за качествена храна и като цяло там не правим икономии и ни отиват 1200-1500 на месец. Големият е записан на езда, което е двойно по-скъпо от другите спортове. Ходим 1 седмица на ски зимата и 2-3 седмици на почивка лятото. Традиционно отиваме някъде за Великденската ваканция. Тази година в Бургундия, миналата в Алзас, а по-миналата във Ванде. Да, не е същият стандарт като преди, но то е математически ясно.

Допис извинявай, но е абсолютно не сериозно да се цитира мнение от "един експерт", който дори не е цитиран като име.

# 2 060
  • София
  • Мнения: 12 751
Бояна, за мен е минус факта, че задължително касае само майката. За целия период на майчинството, който е 2г. платено и 1г. неплатено, бащата фигурира по желание.
Нямам сериозни аргументи да споря за това, но и не ми е ок да се задължава бащата. До една година детето може да се кърми и не виждам защо, заради това да остане и бащата трябва всяка майка да се върне на работа. Все разчитам, че с разум всеки би трябвало да може да прецени какво е по-добре за семейството му, стига да има възможност. Шведите обичат да налагат тези неща, ние сме друга култура.

Филомена, не знам как живеете, не обсъждаме теб, обсъждаме статистики. Дадох ти цифри, понеже сега вече не съм от телефон, прецени какво е минимум във Франция и как се покрива със средна заплата. Вече зависи от това кой къде е точно с тази средна заплата, защото баба знае 2 и 200, но официално е това.

# 2 061
  • Мнения: 3 168
В България често се дава съвет на майките да имат толкова деца, колкото могат да гледат сами. Не знам дали в чужбина има подобно нищо. Мисля, че има няколко причини:
- При кризите след социализма много хора имаха ниски доходи, което се отразява на народопсихологията. Дори и сега при добри доходи една криза/поскъпване или други събития на световната карта се отразяват много по зле в БГ отколкото в други страни. Несигурността е голям фактор.
- Да, жената има защита до 3 години, но след пова почти никаква.
- Все още липсва законова рамка за по добър/бърз достъп до издръжка за детето от бащата, споделено гледане и т.н. Лесно може да се дава минимална издръжка или никаква от бащата.
- Не знам къде е лесното на бавачка - това все още не е прието много в БГ, няма и програми за осигуряване на почасова помощ освен в някакво заведение тип ясла/градина. Имаше една програма в помощ на родителите, но за моето майчинство беше спряна. И пак е една бюрокращина там... Все още предимно се разчита на баби и дядовци при възможност. В малките градове пък е още по трудно да се намери за бебе/малко дете.
Не знам защо, но сякаш отстрани има много опции и много облекчения за семейства, пък реалността е съвсем друга. Просто физически трябва да има човек да гледа детето и то доста време реално, не само 2 или 3 години, а доста повече.
Фил, ние сме с добри доходи за региона и пак не можем да си позволим и част от това, което вие си позволявате. Просто при нас едно разболяване е 100 лв, а даже по великден се разболя 2 пъти едно след друго и дадохме сигурно 200-300 лв за доктори и лекарства, а това ни е 10-15% от месечния бюджет.

# 2 062
  • Пловдив
  • Мнения: 14 842
Което е според мен доста безумен съвет въпреки привидната си практичност и "мъдрост", защото стандартният брой деца, които един човек може да гледа сам, е едно. Това значи никоя жена да не ражда повече деца. От друга страна, почти никой не е сам - има партньор поне към момента на правенето на детето, освен това има родители на двамата, лели, чичовци, също брат или сестра, освен ако неговата майка не е спазвала същия съвет. Wink

# 2 063
  • София
  • Мнения: 12 751
Което е според мен доста безумен съвет, защото дстандартният брой деца, които един човек може да гледа сам, е едно. Това значи никоя жена да не ражда повече деца.
Даже според мен е нито едно, защото ама наистина сам да гледаш детето от бебе е почти невъзможно. Поне още един човек трябва и за помощ с отглеждането, или за приходи, защото иначе не си го представям изобщо.

# 2 064
  • France
  • Мнения: 13 153
Ще го напиша пак, несериозно е да се цитира като източник "един експерт", който даже не е цитиран като име.

Ти сама каза, че не трябва да се сравняват чушки и домати и аз ти подчертах много пъти, че средната заплата за Париж е с почти 1000е по-висока от регионалната, която ти даде.
Направих сметка, която излезе, направи и ти вместо само да твърдиш обратното.

Не виждам защо толкова държиш да не може 1 човек да издържа 1 семейство след като това е факт при ⅓ от домакинствата!

# 2 065
  • MI
  • Мнения: 11 868
Доколкото си спомням, в тези цифри е включено и жилище. Също така май трябваше да гледаме заплата за мъж, в Ил де Франс , а не за всички във Франция?! Ако кажеш че там и цените са по-високи, така е, ама на другите места ще се окаже тогава че може и с по-малко. Та по тези данни които даде изводи коректни трудно ще се направят.

И гледам че във Франция над 60% живеят в собствена къща/апартамент.

# 2 066
  • Пловдив
  • Мнения: 14 842
Съгласна съм с Нели за дефиницията за нормален живот. Дефинициите са много и разтегливи; онази по медиите, изчисленията на КНСБ, е само една от многото. Wink

# 2 067
  • София
  • Мнения: 12 751


Не виждам защо толкова държиш да не може 1 човек да издържа 1 семейство след като това е факт при ⅓ от домакинствата!
Ми виж сметките, които ти постнах и ще разбереш защо. Един човек може, но не и със средна заплата. Определен е нужния приход за издръжката на семейство с две деца, имаш средна заплата, смятай. Иначе един човек с не средна заплата и в регион с по-ниски разходи може. В голям град като Париж, в квартал, който не е гето, не може. Трябва и двамата да работят или единия да печели над средното. Иначе всички разбрахме, че вие се оправяте и без ирония много се радвам, но просто това не са 1/3 от семействата със средни доходи или изобщо 1/3 от семействата. Жените работят, ако е голям зор ще ти извадя статистики и за това, но вече ми омръзва, защото ти си имаш нещо лично да доказваш тук, а аз не. Мен не ме касае лично майчинството нито тук, нито там, нито ме е касаело преди. Което не пречи като майка и социолог да ми е интересно като тема. И в това се разминаваме. Ти искаш да говорим за теб, а аз искам да си говорим по принцип. Лош късмет, че стана дума за Франция  и ти си там, за да се завърти тоя безсмислен спор.

# 2 068
  • France
  • Мнения: 13 153
...защото е очевидно, че при средно нето приходи от заплата 2630 евро на месец, със средна заплата не могат да се покрият нужните за семейство с две деца 3744 евро, защото една заплата е почти половината от нужните пари за минимума за живот в страната.
Само че сметките са ти грешни.
Първо забравяш, че към тези 2600 си прибавя още 450е "майчинство"
И второ, но много съществено, от една страна няма да плащат данъци, а от друга ще имат право на помощи за наема, които са цяла система във Франция. И сметката излиза.

# 2 069
  • София
  • Мнения: 12 751
Нали майчинството не го смятаме. Говорим за след това. Иначе си сложи и RMI от 750 и всичко ще ти излезе, плюс общинско жилище. Даже на помощи може да ти излезе и без никой да работи, но тук говорим средна заплата в неопасен квартал в Париж. 2000 евро наем на 70 кв., нето приход 2600... остават ти 600. Пък им прибави даже 750, не 400 и пак са си 1000 евро за трима души. Ако си в друго населено място и наемът е 1000 евро е по-възможно, но и това казвам от самото начало. И не виждам как успява от това да стане спор.

А нормален живот не е толкова относително, хайде. Ето и на КНСБ статистиката става, пък в другите страни по-сериозно се изчислява. 3200 лв за семейство с две деца си е минимум, не е лукс, не е и мизерия. Хора има живеят с повече, но има и с по-малко. Зависи къде са точно, но и у нас вече влиза жилище, защото свърши това с всички да си имат жилище. Повечето млади семейства изплащат кредит или са под наем.

Общи условия

Активация на акаунт