Кандидатстване след четвърти клас

  • 1 426
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 297
Сигурно всички веднага асоциативно си представят СМГ и НПМГ Simple Smile Аз също, но е ясно колко трудно е влизането там след четвърти клас, особено в СМГ (кандидатстването след седми клас ми се струва доста по-лесно).
А и все още не съм категорична кое е "стихията" на детето. Може би това само по себе си значи, че не е математика - там нещата стават ясни по-рано от 10 г., така че изобщо не гледам към СМГ. Свързвам кандидатстването след четвърти клас основно със средата - някак да бъде сред деца, които имат мотивация да бъдат любознателни Heart
Споделете разсъжденията си за избор на училище. Както и училищата, които са ви на фокус.
За мен: НПМГ (висока летва), 125 (далече ни е), 18-то и 32-ро (удобни, но доста препълнени училища...).

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 6 130
Интересна тема. Дано да се развие. Ще следя.
Мен ме интересува (освен горе споменатото) и дали след 4 кл. при кандидатстване пак се гледа местоживеенето на детето.
Погледнах условията за кандидатстване в 107 ОУ и там един от водещите критерии пак е местоживеенето на детето както при кандидатстването в първи клас.
Предполагам, че няма единна система (както за първи клас), ами се кандидатства отделно за всяко училище.

Последна редакция: сб, 23 мар 2024, 15:08 от Brin de muguet

# 2
  • София
  • Мнения: 8 011
Миналата година бях на тази вълна. Виждах кой е по-силният предмет на детето и се насочихме към математически паралелки, но не от горецитираните. Училищата, в които кандидатства, бяха две квартални - едното с два приемни изпита, в другото по бал. В първото се справи с единия изпит, а на втория не успя. Класира се във второто училище и го записахме там. И в двете нямаше критерий за местоживеене.
Когато преценявах къде да кандидатства, използвах данните за изпитите по училища след 7-ми клас и така взехме решението. В нашия случай не искахме и да е прекалено далече, за да не губи много време в път.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 642
Въпреки всички негативи, които могат да се изчетат в интернет относно НГДЕК, някои от тях за съжаление основателни, бих казала, че е добра опция за деца, които искат и могат да учат и не са силно математически насочени. Първичният подбор и средата дърпат напред, високите изисквания за достигане на 6ца също.

# 4
  • Мнения: 29 871
Състезанията за вход за НПМГ са същите като за СМГ, така че, ако се готвите за тях, то и на двете места може да се кандидатства. Ако при класирането е от първите 200 деца, дори 215-20, ще влезе в едно от двете училища.
107 и 125 имат изпити за прием, но техни състезания. 125то имат паралелка с хуманитарни науки. Имаха и мат+природни науки, но не знам дали и тази година ще има.
НГДЕК е много добър вариант, също с техен изпит по БЕЛ и история, ако не се лъжа.

За 18то също съм чувала добри отзиви, но не съм се интересувала за прием след 4 клас.

За 125то е много до късмет в какъв клас ще попадне детето - това от мнения на други родители.

# 5
  • Мнения: 2
Много благодаря за информацията!

# 6
  • Мнения: 132
Здравейте , ще съм благодарна на майки на дечица които тази година са в 5 ти клас в 138 СУЗИЕ в София да споделят подробности за паралелките в 5 клас . Още няма официална информация в сайта на училището.Миналата година е имало математически и езикови паралелки.

# 7
  • Мнения: 10 724
Здравейте,
има ли някаква платформа , където родителите могат да се информират относно кандидатстване след 4-ти клас?
Някакъв единен списък с училища за София с прием след 4-ти клас?
При нас има 3 години още (синът ми сега завършва 1-ви клас), но ми се иска да съм в крачка с тази тематика.
Предварително благодаря Simple Smile

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 6 130
Няма единна система за кандидатстване след 4-ти клас.

# 9
  • Мнения: 29 871
От тази година ще се въведе по подобие на тази за след 7 клас.
Зависи какви интереси има детето, може да кандидатства с математика, хуматирарни, природни науки, история, рисуване, музика. Първо си решете какво иска и се насочете натам. Само с училищен материал няма да се случат нещата.

# 10
  • Мнения: 498
От тази година ще се въведе по подобие на тази за след 7 клас.
Зависи какви интереси има детето, може да кандидатства с математика, хуматирарни, природни науки, история, рисуване, музика. Първо си решете какво иска и се насочете натам. Само с училищен материал няма да се случат нещата.

От тази година не се ли въвежда само за кандидатсване с математика в СМГ и НПМГ? Къде тази година може да се кандидатства с хуманитарни или природни науки?

# 11
  • Мнения: 29 871
125то имат хуманитарни науки, вече нямало да имат мат, 107 имат техен изпит по мат, 55то също изпит с мат. Дали системата ще важи само за СМГ и НПМГ, едва ли. По-скоро ще се заредят различните критерии по училища и ще се класират според желанията. Не знам, всъщност де, ще се разбере дали изобщо и как ще бъде.

# 12
  • София
  • Мнения: 8 011
За тази година, ако все още е запазен начина от миналата, следете конкретно за училища, от които се интересувате. На сайта си публикуват за кандидатстване за 5-ти клас и може да видите какви са изискванията. Всяко училище определя критериите самостоятелно. И точно сега е времето за подаване на документи, допълнителни школи и изпити, класирания и т.н. Обикновено става ясно в края на юни къде детето ще е прието.
Това е моят опит с държавни училища от миналата година. Бях извадила от сайта на Данибон класиранията по резултати след 7-ми клас по училища, целта ми бяха по-читави квартални и по този начин ограничих периметъра за кандидатстване.

# 13
  • Мнения: 5

От тази година не се ли въвежда само за кандидатсване с математика в СМГ и НПМГ? Къде тази година може да се кандидатства с хуманитарни или природни науки?

Само в СМГ и НПМГ ще може да се кандидатства през системата тази година.
За останалите възможности - на страниците на конкретните училлища би трябвало да има и информация.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 297
От тази година не се ли въвежда само за кандидатсване с математика в СМГ и НПМГ? Къде тази година може да се кандидатства с хуманитарни или природни науки?
Държавният план-прием е само за тези две училища. Това са гимназии, които обират талантите отрано. Нивото там е няколко пъти над това в другите училища. Кандидатстването за 5 клас през платформата на МОН (за 7-ми клас) е само за тези две училища. Там ще се интергират данните от математическите състезания през цялата изминала година.
Другите училища са си основни и са от първи до седми клас. Има няколко основни училища, изработили си статут на иновативни. Те правят паралелки по профил и кандидатстването за тези паралелки е по вътрешни, на училището, критерии.
Здравей, Миж, не знам да има такъв списък някъде.
Brin de muguet, реално критерият за математическата паралелка в 107 училище са състезанията. Ако сметнеш балообразуването, ще разбереш защо. По успехите от състезания детето си докарва от 0 до 200 точки бал. За местоживеене точките са 10, ако има и 10 точки за брат/сестра в училището, това прави 20. Едно посредствено представяне на европейското кенгуру носи на детето 40 точки.
И още нещо - виждам, че тази година 32-ро са пуснали шеста паралелка в пети клас, изцяло нова. Т.е. ще има кандидатстване. Балообразуването е по успех от НВО-то и няколко оценки.

Общи условия

Активация на акаунт