Американски колеж - тридесета тема

  • 11 422
  • 161
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 4 058
Рядко съм чела толкова пасивно-агресивно мнение!

# 106
  • софия
  • Мнения: 25 615
От всички, дадени определения на паралелки на база език, това за френските е най-неясно. Не че се вълнувам, но в единия случай разбрах, че са "романтични" на фона на останалите, едни, от които са деца на родители с пари, а другите - щели да учат в Германия, защото нямат пари/не искат да ходят толкова далеч. Момчетата във френските паралелки са романтични момичета. В другия случай - били учили езика преди, докато другите са готини/скъсват се от учене.
И в двата случая се дават тотално несъвместими определения за едно и също. Мислех, че се пита за научаването на втори език. Добре е да бъде съобразен с мястото, към което би се насочило детето за висше образование.

За нашето семейство образованието в Щатите никога не е било интерес. Няма по-добро място за живот от старата Европа, вероятно това определи по някакъв начин избора на втори език. Дори и в момента ни е трудно да сме еднозначни къде ще продължи.

Щастлив път на дванадесетокласниците 🔔
С лекота да се справят с препятствията, да не се отказват, да опитват, търсят и отстояват!

Последна редакция: пн, 29 апр 2024, 10:13 от zvаnchе

# 107
  • София
  • Мнения: 18 109
zvanche, стана ми интересно мнението ти за немския, по-скоро къде съзираш конкретно там противоречие. Има доста логика, всъщност, предвид особеностите на следването в  Германия.  Гарантирано в Колежа има деца, сигурно немалко даже,  чиито родители не са с някакви много големи финансови възможности/имат и други, по-малки деца. На децата може да им се иска САЩ, да се пробват един ден, едва ли родител ще ги спре, но ако една огромна част от таксата трябва да се поеме оттук, вариантът отпада.  И тогава идва Европа като вариант Б и в частен случай Германия като най-евтината държава за издръжка на студент в чужбина, отделно и като един от много малкото варианти за изучаване конкретно на медицина (редом с Италия).  Познавам лично момиче от Колежа с медицина в Германия, такова и с дентална, назад във времето потребителка с дете в Колежа беше споделила за друга колежанка с немски/медицина от Колежа,  сигурно има  и други. И като добавим сега, че  Германия редом с изпит иска и цялостна диплома, при това  с включени ДЗИ с 50% тежест, без никакво значение че  по новата система тези две оценки не са част от средния успех в БГ, нормално е такива деца, насочили се натам, дали по желание или поради гореупоменатите фактори, много да натягат и така да оставят впечатлението за големи читанки.

# 108
  • Мнения: 277
Да не забравяме, че все пак са деца и че не всички родители сме начертали пътя им  до пенсиониране, при нас изборът на език беше повлиян от това, че звучи яко да запишеш немски, защото се води най-труден от трите и защото най-близките приятелки също го записват и после могат да драматизират заедно 😁.
За мен най-важното е да научи поне още един език, ако ще и албански да е, пак е богатство и отваря нови хоризонти.

# 109
  • софия
  • Мнения: 25 615
zvanche, стана ми интересно мнението ти за немския, по-скоро къде съзираш конкретно там противоречие.
Скрит текст:
Има доста логика, всъщност, предвид особеностите на следването в  Германия.  Гарантирано в Колежа има деца, сигурно немалко даже,  чиито родители не са с някакви много големи финансови възможности/имат и други, по-малки деца. На децата може да им се иска САЩ, да се пробват един ден, едва ли родител ще ги спре, но ако една огромна част от таксата трябва да се поеме оттук, вариантът отпада.  И тогава идва Европа като вариант Б и в частен случай Германия като най-евтината държава за издръжка на студент в чужбина, отделно и като един от много малкото варианти за изучаване конкретно на медицина (редом с Италия).  Познавам лично момиче от Колежа с медицина в Германия, такова и с дентална, назад във времето потребителка с дете в Колежа беше споделила за друга колежанка с немски/медицина от Колежа,  сигурно има  и други. И като добавим сега, че  Германия редом с изпит иска и цялостна диплома, при това  с включени ДЗИ с 50% тежест, без никакво значение че  по новата система тези две оценки не са част от средния успех в БГ, нормално е такива деца, насочили се натам, дали по желание или поради гореупоменатите фактори, много да натягат и така да оставят впечатлението за големи читанки.
Не противоречие, а "определения на паралелки на база език". Едните учат много, но родителите им може да нямат много финансови възможности и са избрали Европа за висше образование, другите са готини, родителите им имат финансови възможности, ще учат в Щатите, а третите са романтични, учили са го преди.
Иначе съм напълно съгласна и вече писах, че вторият език в немските паралелки се изучава най-трудно/задълбочено, поради една или друга причина, била тя трудност на езика, владеене на езика, изисквания и поведение на учителите. Критерият, по който се представя изучаването/изборът на втория език, няма много общо. Едното има отношение към ползата, трудност в ученето, бъдещи планове, а другото са качества на децата/родителите им, които нямат отношение към това, но не са съотнесени към всички.

Последна редакция: пн, 29 апр 2024, 08:50 от zvаnchе

# 110
  • София
  • Мнения: 1 370
Аз мисля , че това с определенията на паралелките беше шеговито и потребителят си е написал.
Не задълбавайте Simple Smile

Моят син избра испански, защото там били "готините", което после му излезе през носа Simple Smile
Кой каквото сам си направи, никой не може да му го направи Simple Smile

Аз бих избрала немски, защото ми харесва .

Едва ли някой разчита да научи 2-ри език в училище. Както учителката по 2-ри език в училището на големия ми син каза " с толкова часове седмично, най-много да се научта да различават немски от нидерландски Simple Smile ".

# 111
  • Мнения: 8 292
Моите навремето избраха немски, защото го бяха учили до 7 клас.
Реално не надградиха нищо в Колежа или да кажем съвсем малко.
По-скоро въпоса би бил, без външни курсове достига ли се някакво прилично ниво.

# 112
  • София
  • Мнения: 747
Всеки път се изненадвам като прочета колко лесен бил испанският. Те и децата, които по този критерий са го избрали, сигурно също остават изненадани. Разбирам тийнейджърите да си лепят етикети кой зубър, кой романтичен, ама хайде поне в темата, в която пишат основно родители, да не правим такива лековати обобщения.

# 113
  • софия
  • Мнения: 25 615
Здравейте, има ли начин човек да се добере до снимки на неговото си дете от Колежа. Моето е от този чешит, дето не мога нищо да изкопча от него и нямам нито една снимка, ей така за семейния албум. Примерно, сега на мет галата пишеше, че ще има професионален фотограф. В социалните мрежи ли да дебна?
Пуснаха няколко снимки в ИГ и ФБ. Не знам твоето чешитче дали го има на някоя Simple Smile

# 114
  • Мнения: 1 477
Днес е Last bell за нашите деца! Вълнувам се като на първия звънец!
Да им върви по вода!
Прекрасни абируриенти, образовани и възпитани, посланици на културата ни, бистри и пъргави умове, пълни с енергия и мечти. Това е обкръжението на моите деца, възпитаници на колежа. Такова им пожелавам са остане и занапред: в Европа и по света.
Успех!

# 115
  • Мнения: 708
Здравейте, има ли начин човек да се добере до снимки на неговото си дете от Колежа. Моето е от този чешит, дето не мога нищо да изкопча от него и нямам нито една снимка, ей така за семейния албум. Примерно, сега на мет галата пишеше, че ще има професионален фотограф. В социалните мрежи ли да дебна?
Пуснаха няколко снимки в ИГ и ФБ. Не знам твоето чешитче дали го има на някоя Simple Smile

Видях ги, благодаря. Няма го на тези, но пише, че ще има още. Скъса ми нервната система, докато не купихме бял костюм, заради дрес кода, а гледам, че децата са си били и с тъмни дрехи, че и с дънки. Сега на всички следващи събития ще ходи като сладоледена фунийка, да му дойде акълът. 😉

# 116
  • Мнения: 577
Здравейте!

Рядко пиша в темата, но сега искам да пожелая успех на всички колежани, за които днес е Last bell. Нека сбъднат мечтите си и да продължат пътя си в университети, които са тяхното място, независимо дали на пръв поглед ще им се стори така! Нека бъдат щастливи и осъществени!

Моята дъщеря днес много се вълнуваше, защото е 11 клас и щели да подаряват розичките на дванадесети клас. Wink И аз се вълнувам с нея, но с по-особени чувства, защото и нашият ред дойде, а сякаш не ми се вярва, че това прекрасно време свършва. Simple Smile Но да са живи и здрави всички деца и да имат здрави криле да летят .

По въпроса за втория език ... дъщеря ми е с испански, но послушахме съвета на господина по Испански, че ако иска да научи втория език, няма да стане само от Колежа. И от 10ти клас ходи успоредно и в Сервантес. Тази година ще вземе ниво В1-В2 от там и смело мога да кажа, че го владее на добро ниво. Та моят съвет е, ако искат децата да понаучат и втория език, да надграждат в школа.

# 117
  • софия
  • Мнения: 25 615

Много е вълнуващо! Всички са красиви, щастливи, позитивни, усмихнати. И времето е с тях.

Последна редакция: пн, 29 апр 2024, 15:37 от zvаnchе

# 118
  • Мнения: 104
По темата за втори език и аз съм чувала подобна класификация. Испански записват тези, чиито път към университетите зад океана е предопределен от родители със съответните възможности (вероятно затова са и готини). Немски записват тези, които сериозно обмислят следване в Германия, което е по-достъпно, в случай, че не получат щедри стипендии в Америка или не искат да отплават толкова далеч. Вероятно голяма част от тази група са силно мотивирани и свикнали да се борят за собствения си успех, така че могат да попаднат в графа 'зубъри'. Френски записвали романтичните момичета. Моля, приемете всичко дотук по-скоро на шега и не ме нападайте. Сега сериозно. Моят записа немски. Започва се от нула, учи се много, учителите са строги. Записват се и вече учили езика и това рефлектира зле върху другите, тъй като имахме преподавателка, която се равняваше по тях, а не по начинаещите. Сам реши и записа немски и извън училище, така че няма да мога да кажа какво ниво постига колежа чисто. Класовете с немски са силни като цяло, но имам впечатления само от тях и не мога да ги сравня.
Две думи и за музикалната драма. Следях мненията, защото ми предстои догодина и сега се чувствам по-подготвена, иначе със сигурнист щях да реагирам като майката, която я започна. Преди всичко искам да пожелая на добър път на завършващите  утре деца, независимо от музикалните им вкусове. Нека не забравят, че където и да отидат, колкото и успешни студенти да са, това което ще ги отличи е културата. Тя се определя от това колко естествено ти идва да уважаваш другите, да си склонен да направиш компромис с импулсивните си желания и дали винаги, когато срещнеш съпротива, се опитваш да погледнеш с очите на другия. В този смисъл, не 50, а дори 10 процента да бяха против, това трябва да се зачете, защото този ден е единствен и в живота на тези съученици/приятели и не е редно да им се натрапва нещо отблъскващо, че дори и да се плаща с техните пари. Към родителите, които подкрепят нещото, което се оказа, че не е бунт, а най-обикновен диктат на масата, също бих искала да кажа, че има семейства и компании, които не озвучават партитата си с чалга, че не е необходимо да застават зад всяка подобна изява на тинейджърите, за да са 'готини' родители и да не губят връзката си с тях. Светът би бил по приятно място за живеене, ако поне се опитаме да възпитаме толерантни и фини хора, които пак ще могат да се забавляват, както им харесва в подходящото време, на подходящото място и в сродно обкръжение. Иначе, всички сме минали през този етап в ученическите си години, аналогии могат да се правят, но като че ли все повече се стеснява периметърът на допустимото. Жалко е, че бъдещият елит, който би трябвало да излезе не само от АК, но и от другите споменати гимназии, има такова мнозинство. Не визирам музиката, а натрапването й.
Много исках да се въздържа!
Обаче! Ми нямам думи!
И аз разбирам майката, която подвигна темата, нормално е, нооо...
Искате толерантност, а с лека ръка заклеймявате и съдите прозирайки нуждата от елитарност!

Убедена съм, че масата са културни и възпитани деца, които просто се забавляват😘

Последна редакция: ср, 01 май 2024, 23:47 от Ryna

# 119
  • Мнения: 2
Много исках да се въздържа!
Обаче! Ми нямам думи!
И аз разбирам майката, която подвигна темата, нормално е, нооо...
Искате толерантност, а с лека ръка заклеймявате и съдите прозирайки нуждата от елитарност!

Убедена съм, че масата са културни и възпитани деца, които просто се забавляват😘

Културата предполага обща визия как изглежда добрият живот. Образ, който образованието използва като идеал при възпитанието на младежта. А елитите, като образец за подражание, дават пример като се съобразяват с времето и мястото за всяко нещо. Например за неизбежните физиологични нужди има тоалетни, а за танците - бални зали.
Култури, разбира се, има различни. За римляните Пантеонът е бил храм, а за варварите - конюшня. Чия култура е по-ценна? Дали тази на победителите? Или както е модерно сега - всички култури са равни? Но защо тогава да се дават пари за американски колеж, вместо да се изпрати чадото да се образова във Факултето? Така ще е и с предимство при кандидатстване в Айви лигата?
Културата трябва и да обединява, вместо да учи на златното правило, че който има злато (или друг вид сила - нахалство например) управлява. Защото некултурните ги разделят (примерно на "елити" и "простолюдие"), а разделените ги владеят. Ползвайки кухи дипломи, дребни подкупи, мимолетни забавления и провокации за целта...
Но който плаща - той поръчва музиката. Въпросът е кой за какво плаща?

Последна редакция: чт, 02 май 2024, 10:17 от giorko

Общи условия

Активация на акаунт