Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 3

  • 40 442
  • 722
  •   1
Отговори
# 390
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 529
Предлагам да коментираме мотивите на съдебното решение. Останалите недообрасли емоции ги има достатъчно във  ФБ. Не е вредно да се чете и едва след това да се обективира позиция или мнение.

# 391
  • София
  • Мнения: 8 696
Всички тук знаем да четем и го правим. Но не всички са на еднакво мнение Smirk
Това "Не е вредно да се чете и едва след това да се обективира позиция или мнение. " също е даване на насока какво трябва други хора да правят.

# 392
  • Мнения: 96
Все някъде чертата се тегли. Не забравяйте, че децата ползват или предимство за породени, или за брат/сестра в същата градина. Двете не се ползват едновременно.
Защото разликата между двете деца като стане 2 години и един ден и става рязко по-лесно гледането им ли?

# 393
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 529
Може ли една консултация по следният въпрос?Имам някакви размисли за смяна на работното място евентуално със самоосигуряване, но не знам дали не е по-добре да си стоя на трудво договор докато мине кандидастването. Не ми е ясно при самоосигуряването колко месеца искат назад и май е доста рисковано.
Предварително благодаря за всяка информация!
Нямаш риск. Оставаш работещ родител, съответно получаваш заветната точка. НАП се дънят в последните години /повече от три години/, НО при представяне на вноски към НОИ за последните 3 /три/ месеца си ОК с изискуемите документи. Някои мами представят годишна ДА, други за 6 м.

При всички настоящи изисквания съм на път да родя. Не е лоша идея според ММто, сериозно.

# 394
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 529
Това дали пропуснахме. СНБМ не знаем кои са родителите. Изпуснали са срока и не са депозирали изискуема такса.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 1035
гр. София, 07.02.2020 г.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - СОФИЯ-ГРАД, V ТРИЧЛЕНЕН СЪСТАВ, в
закрито заседание на 07.02.2020 г. в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Горелски
ЧЛЕНОВЕ: Антони Йорданов
Димитрина Петрова
като разгледа дело номер 3697 по описа за 2019 година докладвано от съдия
Антони Йорданов, и за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл. 185 и сл. АПК.
Образувано е по жалба от Сдружение „Настоящи и бъдещи майки“ срещу общите
критерии по т. 6, 7 и 8 от чл. 18 от Наредбата за прием на деца в общинските детски
градини и в подготвителните групи в общинските училища на територията на
Столична община, приети с Решение № 69/14.02.2019г. на Столичен общински съвет.
С Протоколно определение от 29.11.2019г. съдът е приключил събирането на
доказателства и е дал ход по същество.
На 14.01.2020г. е постъпила молба от И. И. Й.-Т., с искане за встъпването й като
страната в производството.
Съдът, след като се запозна с молбата, намира същата за неоснователна по следните
съображения.
Съгласно чл. 189, ал. 2 от АПК всеки, който има правен интерес, може да се
присъедини към оспорването или да встъпи като страна наред с административния
орган до началото на устните състезания при всяко положение на делото, без да има
право да иска повтаряне на извършени процесуални действия. В настоящия случай
молбата е подадена след приключване на устните състезания, поради което
нормативно предвидената процедура по присъединяване не може да бъде
реализирана.
По гореизложените съображения, Административен съд София град V-ти тричленен
състав
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на И. И. Й.-Т., с искане за встъпване като страна
по адм.д.№ 3697/2019г., образувано по жалба от Сдружение „Настоящи и бъдещи
майки“ срещу общите критерии по т. 6, 7 и 8 от чл. 18 от Наредбата за прием на деца
в общинските детски градини и в подготвителните групи в общинските училища на
територията на Столична община, приети с Решение № 69/14.02.2019г. на Столичен
общински съвет.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния
административен съд, в 7-дневен срок от съобщаването му.
Определението да се връчи н

# 395
  • Мнения: 96
Ето малко аргументи без "емоции":

- дискриминация ли е даването на предимство на бременните жени /например в лаборатории, на обществени места, в градския транспорт/? жените, които не могат да имат деца или пък са в процес ин-витро - те не са ли също в тежко положение, защо навсякъде се дава предимство на успелите на забременеят /;)/ ?
- дискриминация ли е спрямо останалите работещи хора правото на намалено работно време за кърмене на жената-кърмачка? тя сама си е решила да кърми, а пък има и такива дето не успяват - защо ще се дава предимство на кърмещите?
- дискриминация ли е закрилата срещу уволнение на жената-майка, и закрилата на майка на дете до 8г.?

По идентични причини е оправдано даването на предимство за второто дете - да бъде прието в градината на по-голямото, когато ще посещават заедно.
- психологически това е важно и за двете деца /при адаптация, при сборни групи - каквито правят през цялата година/
- логистично за родителите е несравнимо - обикалянето между 2 детски градини сутрин и следобед може да увеличи губенето на време /"заетост"/ с минимум 30-40 минути, които могат да бъдат вложени в работа/грижа за децата; отделно ако това става с кола - а в София често е така - то въпросните обиколки ще генерират по-голям трафик и замърсяване, за всички
- ако е вярно твърдението на Столична община, че недостигът на места е главно в яслите, и е преодолян за детските градини - то липсва и засягане на интересите на останалите деца, кандидатстващи за детска градина


А защо да се дава предимство на породени и близнаци: Едва ли може да има спор и за това, че отглеждането на две малки деца на близка възраст/близнаци е много по-трудно от отглеждането на едно. При породените - майката е в нещо като "перманентен" отпуск по майчинство близо 4 години; след това връщането на работа е повече от трудно - с две деца, които се редуват в болестите. Малко работодатели са радостни от това, че служителката има две малки деца.
 И затова е социално и житейски оправдано на тези семейства да се помогне.

Чисто статистически може би Вие - Саня - имате повече информация - колко такива деца ползват тези предимства?
В градината на едното ми дете в групата му няма нито едни близнаци, в другите групи - максимум по един "комплект". Родители с породени не познавам.

И отделно - не е ли дискриминационен и признакът "уседналост" и "адрес" - какво са виновни родителите, принудени да се местят под наем /обикновено млади семейства са това/? Точно за тях с тези точки за адрес няма никакъв шанс, нали.
Тогава да настане пълен хаос - никакви точки и предимства, чисто "джуркане", пък когато Вашето дете се падне в Обеля, а живеете в Дружба - все пак най-важно е здравето.
















Предлагам да коментираме мотивите на съдебното решение. Останалите недообрасли емоции ги има достатъчно във  ФБ. Не е вредно да се чете и едва след това да се обективира позиция или мнение.

# 396
  • Мнения: 18 639
Това не са аргументи без емоции, а изблик на логорея в писмена форма.

# 397
  • Мнения: 14
Уважаеми майки,
Личните нападки не помагат, а разводняват разговорите и изместват проблемите. Ясно е, че е по – лесно да се нападат лично едни и или други хора – кой колко дипломи има, кой колко е умен и т.н. дрън, дрън. Отделно от това, СНБМ прави нещо. Нещо е нещо пред нищо. Безспорно Общината се съобразява до някъде с безобразията, които върши от активността именно на Сдружението, но една птичка пролет не прави. Нападките срещу сдружението няма да променят нашето положение като майки и положението на нашите деца.  Докато тук се вентилира, на Общината й е удобно, защото никой не се занимава с нея. Защо не се напада така ревностно Общината от всички недоволни? Това би дало плод. Броят на местата в детските градини не се променя, а само се въвеждат поредните критерии, които игнорират цяла група деца?!? Няколко страници по – назад Сдружението е качило таблици в проценти, предоставено от Общината, от които е видно, че „обикновените“ деца, нямат никакъв шанс. Да, факт е, че критериите са дискриминативни. „Обикновените“ деца стават малцинствена група и попадат в неизгодно положение. Няма да се спирам на отношението на работодателите към майките в болничен, поради заболяване на дете, тъй като това отваря друга голяма тема, а това е проблематика, с която следва да се занимаят синдикалните организации.

# 398
  • Мнения: 4 269
Само да вметна също, че майките не са защитени от уволнение до 8 годишна възраст на детето, а до 3

# 399
  • Мнения: 1 943
"Обикновените деца" имат своя шанс. Синът ми беше приет в СДЯ, после и в градина. В Триадица. Както и още двайсетина "обикновени деца" заедно с него. Когато кандидатстваше два от трите критерия бяха в общата опашка, близнаците бяха в социалната, а квотата за там 40%. Главната роля беше на жребия.
В крайна сметка и хората, които се възползват от точката за брат/сестра в градината първо са имали "обикновено дете", което някак магически е било прието.

# 400
  • Мнения: 14
"Обикновените деца" имат своя шанс. Синът ми беше приет в СДЯ, после и в градина. В Триадица. Както и още двайсетина "обикновени деца" заедно с него. Когато кандидатстваше два от трите критерия бяха в общата опашка, близнаците бяха в социалната, а квотата за там 40%. Главната роля беше на жребия.
В крайна сметка и хората, които се възползват от точката за брат/сестра в градината първо са имали "обикновено дете", което някак магически е било прието.

Вие говорите обаче в минало време, новите критерии изключват тези "магически" приоми.

# 401
  • Мнения: 1 943
Не е вярно! Сега квотата е 30%, а близнаците са в общата опашка. Горе-долу е сходно. За първа група в ДГ е по-сложно в районите със СДЯ, защото и тези деца имат точка отгоре. Обаче 2019 за Триадица над 30% от приетите по общ ред в 1 градинска група бяха с 12т (извън социалните).  Edit: сметнах го пак - над 35%, не броя почасовата.
В същата ясла, в която беше синът ми, през май 2019 са приети по общ ред 32 деца с 12т от по-големия набор и 8 от малкия. И за двата набора децата приети с допълнителна точка са 3-4.
В яслените групи в ДГ е различно, там повече деца са с допълнителна точка, но съм сигурна че дори в районите без СДЯ има яслени групи, където се влиза с обичайните точки. Може да не са най-удобните, но се преживява. Стига жребия да е благосклонен. Две години го водих с трамвай до яслата, не е някаква болка за умиране. На хората с две деца би им било по-трудно да го правят това упражнение в две различни детски заведения.
п.с. и не говоря за чак толкова назад във времето, сега детето ми е в първа група.

Липсата на места е проблемът, не близнаците, породените и децата с брат/сестра в градината.

Последна редакция: ср, 12 фев 2020, 11:42 от Нанга

# 402
  • Мнения: 96
Може би не съм се изразила точно. Имах предвид под "закрила" - права като това на допълнителен /неплатен/ отпуск от 6 месеца за отглеждане на дете до 8 години /по чл. 167 а от КТ/. Закрилата срещу уволнение е отделна и наистина е до 3 години. Допълнително майките на дете до 6г. могат да ползват правото си да работят надомно при работодателя /реално това не си го представям при много от професиите, но - съществува/.

Само да вметна също, че майките не са защитени от уволнение до 8 годишна възраст на детето, а до 3

# 403
  • Мнения: 14
Обратно към фактите - децата, които НЕ са ползвали новите привилегироващи критерии са 4.8 % /набор 2018 г./!!! Това е чиста дискримация. Личните примери са неуместни.

# 404
  • Мнения: 96
Дали имате линк, някаква информация откъде са тези данни? Струва ми се нереално групите да са пълни до максимума с близнаци и породени - но със статистиката не бих спорила.


Обратно към фактите - децата, които НЕ са ползвали новите привилегироващи критерии са 4.8 % /набор 2018 г./!!! Това е чиста дискримация. Личните примери са неуместни.

Общи условия

Активация на акаунт