Дрескод в училище?

  • 5 600
  • 213
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 28 579
Аз нещо генерално не разбирам. Защо очаквате (и родители, и учители) училището да научи децата как да се обличат и кое е редно и кое - не?  newsm78 Училището е академична институция и функцията му е да дава научни знания. Не е възпитателна институция. Възпитанието би трябвало да се случва в семейството. И ако момата осмокласничка ходи на училище по гол пъп или по гол задник, проблемът е в семейството, не в училището. И униформата няма да го реши.
Аз пък не съм съгласна моите деца да носят униформа, защото някой не може да си възпита детето как да се облича прилично.
Абсолютно!
Слагам униформата на сина ми само при поводи, иначе не.

# 61
  • Мнения: 4 763
А всъщност авторката защо пусна темата? Ясно е, че униформите имат и предимства, и недостатъци. Ясно е, че за някои униформите са отражение на ограничената свобода. Ясно е, че за други това е удобство, а трети пък виждат дори възпитателен ефект. Така че всеки избира според разбиранията си.

Аз лично, когато търсих училище за сина ми, имах следните критерии: да е двуезично, да има строга дисциплина и да се намира на максимум 30 минути от вкъщи пеша. Имах и друг критерий, ама той е много дискриминационен и политически некоректен, така че няма да го кажа. Пък и за България не е от значение. Та училището на сина ми отговаря на посочените три критерия. Между другото е с униформа и също е католическо.

Който е против униформите, избира друго училище за детето си.

Училището има и възпитателна функция. Там децата се учат да живеят в общност. Там виждат, че не всички са като тях, че има различни религии и етноси, че хората имат различни виждания и че тези виждания трябва да се уважават, че когато някой има нужда от помощ, той трябва да я получи, доколкото това е възможно. Това не изключва възпитанието в семейството, но възпитанието в училището е на съвсем друго ниво.

# 62
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете всеки ден ходи с различни дрехи на училище, защото всеки ден се прибира прашно до ушите. Ако имахме униформи, щях да банкрутирам.
Децата могат да си мерят имането и по обувки, по часовници, телефони и т.н. Сега малките си ги мерят по несесери и подобни.

# 63
  • София
  • Мнения: 6 094
Скъпо е, но компенсира други по-скъпи дрехи. Вярвайте ми, имам база за сравнение - преди и сега.
И аз имам. Нищо не ми е компенсирала тази униформа. Само дето децата ми не искат и да чуят повече за цвета и модела на униформените тениски.


Ceca, както постнах преди малко, имането и по униформите могат да си го мерят. Grinning

# 64
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Скъпо е, но компенсира други по-скъпи дрехи. Вярвайте ми, имам база за сравнение - преди и сега.
И аз имам. Нищо не ми е компенсирала тази униформа. Само дето децата ми не искат и да чуят повече за цвета и модела на униформените тениски.


Ceca, както постнах преди малко, имането и по униформите могат да си го мерят. Grinning
Като разгледах цените и установих, че дрехите, които вземам на детето са по-евтини, ще ми компенсират, ама друг път. 
Дано да не въвеждат униформи в училището на детето.
Иначе съм ЗА някакъв дрескод - т.е. с какъв тип дрехи не можеш да отидеш на училище.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 846
Не знам, аз намерих разлика в бюджета, но явно опитът ми не се споделя от други. Вероятно има значение какви и колко дрехи се купуват и от какви магазини. Не знам.

Но в цял свят добрите училища имат униформи. Сигурно има защо.

# 66
  • Мнения: 119
Здравейте мили хора! Пуснах тази тема, с цел да чуя вашето мнение по този въпрос. Просто сестра ми е в Англия и казва, че там всички са с униформа, и ме очуди. Благодаря на всички, които изразиха мнението си, желая ви приятен и усмихнат ден!

# 67
  • Мнения: 4 763
Здравейте мили хора! Пуснах тази тема, с цел да чуя вашето мнение по този въпрос. Просто сестра ми е в Англия и казва, че там всички са с униформа, и ме очуди. Благодаря на всички, които изразиха мнението си, желая ви приятен и усмихнат ден!

И аз така съм чувала за Англия. При нас в Белгия международните училища са със строги униформи, в някои белгийски също има, а други са с дрес код. В трети пък няма нито едното от двете. За всеки по нещо Simple Smile

Но темата е интересна и според мен има хляб за дисертация по социология. Според мен училището е отражение на обществото и всичко случващо се там се предопределя от развитието на обществото.

Слънчев ден и от мен!

# 68
  • Мнения: 46 518
Но в цял свят добрите училища имат униформи. Сигурно има защо.
Има - демонстранция на престиж. Това носи нов наплив на училището и съответно печалба. Разбира се, това е прикрито под високопарни думи за резултати и с "мисъл" за децата. Точно обратното, както някои парадират с коли, такат тях го учат да парадират с училище, което за мен не е ок, все е парадиране.

Иначе униформите са измислени за сираците, шиели са се от дарения и са били с цел да се почувстват обгрижени и че имат семейство. В бедните страни пък се раздават, за да не ходят децата голи на училище.

# 69
  • София
  • Мнения: 2 846
Ами аз не съм против тази демонстрация. Щом едно дете е заслужило да е в такова училище, нека с гордост демонстрира принадлежността си към него.

Сега погледнах в нета за училищните униформи и ето какво казва някакъв английски историк, който ги изследва, по отношение на причината, поради която се налагат в Англия:  "Униформите дават на училищата усещане за идентичност и сплотеност. Когато времената и някои аспекти в обществото са несигурни, униформите показват, че училищата са места, в които хората могат да открият сигурност и ред."

И още интересна информация как стои въпросът по света:

Скрит текст:
В САЩ пък смятат, че наличието на униформи повишава дисципината. Според изследването към днешна дата сред американските градове с най-голям процент държавни училища, в които има въведени задължителни училищни униформи, са Филаделфия (100% от училищата), Ню Орлеанс (95%), Кливланд (85%), Чикаго (80%), Бостън (65%) и Маями (60%), а броят на държавните учебни заведения със задължителна униформа като цяло се е увеличил от 47% през 2000 г. до 57% през 2010 г.

И докато във Великобритания униформата е символ на единност или на престиж и традиция, в САЩ – средство за намаляване на агресията сред учениците и възможен вариант за сигурност, във Франция например ученическата униформа престава да бъде задължителна от 60-те години на миналия век. В държавните училища там обаче е въведена забрана за носене на бурки, забрадки и тюрбани, които се отнасят към категорията на явните религиозни символи. Предложение за въвеждане на училищни униформи през 2006 г. в Германия пък предизвиква огромно обществено възмущение заради асоциации с епохата на нацизма, а в Гана ученическата униформа е задължителна и всеки ученик я получава безплатно.

Последна редакция: ср, 02 окт 2019, 14:42 от Клер

# 70
  • София
  • Мнения: 6 094
Аз съм много резервирана към оповестените изводите от такива изследвания. Да не забравяме, че те се поръчват от някого и обслужват нечии интереси.

За каква индентичност в резултат на униформите може да става въпрос, като те са еднакви. Доколкото зная униформите в София се шият основно от три фирми. Интересно е как са получили поръчките? В редовите училища в Англия какви униформи ползват? Не са ли тези, които се продават в АСДА, Теско и подобни т.е. еднакви?

Какво средство за намаляване на агресията? Ще речеш, че всички англичани, американци са мили и кротки хорица, пък във Франция се избиват. Или че сред по-зрелите поколения няма агресивни?

Скрит текст:
Клер, в последните си постове все теб цитирам, но не е лично. Спорим си просто.

# 71
  • София
  • Мнения: 2 846
Да, бе, ясно. И аз си споря по принцип. Защото и да спорим, и да не спорим, ако в училището има задължителна униформа, носи се. А и никой не избира училище основно заради наличие или липса на униформа.

За обществените поръчки - печели, който се явява. Ако са само 3 фирмите в София, не е чудно, че те печелят. А че им далавера за директорите, има. Особено в случая като на голямата ми дъщеря, дето ни задължиха да купим униформа, ама не било задължително да я носи. Това, ако не е схема, какво е. Хайде, ако ги носят, да речеш, че директорката споделя моите виждания, ама в този случай явно въпросът е да се дадат едни пари и да се облагодетелства някой.

# 72
  • Мнения: 46 518
Ами аз не съм против тази демонстрация. Щом едно дете е заслужило да е в такова училище, нека с гордост демонстрира принадлежността си към него.
Именно. Просто коментирах мотива, че се правело, за да се уеднаквят децата и да не се чувстват някои по-зле. Но няма как да ги уеднакви, едни са по-високи, други по-ниски, едни са по-умни, на други има трябва повечко време за учене или имат дарба в друга насока, едни се подготвят с най-добрите частни учители, другите сами и т.н. Различия винаги ще има, дори всички да са с униформи. Лесното разпознаване по улиците кой къде учи ще е повод за подигравки, защото все още има много предразсъдъци.

След сираците униформите се въвеждат в частните училища и в 90% от случаите демонстрира колко пари имат мама и тате. Много след това навлизат в държавните, за да имитират частните, но като цяло всичко опира до вирене на нос. Затова аргументът с уеднаквяването и възптаването в равенство за мен е нелогичен. Все едно да задължат пожарникарите да си купуват сами екипите и да ходят и да се прибират от работа с тях, за да покажат колко са горди.

А и никой не избира училище основно заради наличие или липса на униформа.
При нас това беше един от основните критиерии. Нямаме против емблема и дрес код, но не толерираме училища, които развиват бизнес, а в България всичко опира до това, имам предвид точно описаното от теб. Не става дума за реална полза, принадлежност или възгледи на екипа от учители, целта е да изкарат малко пари.

# 73
  • Мнения: X
Точно обратното, както някои парадират с коли, такат тях го учат да парадират с училище, което за мен не е ок, все е парадиране.
Ооо, сравнението между колите и училищата е повече от неуместно. Колата може да са ти я купили мама и тате, може да си я купил ти с не особено легални доходи, а в училището, с което ученикът "парадира", той се е озовал благодарение на труда си и постигнатите резултати, които са го издигнали над останалите, които нито са се потрудили толкова, нито са постигнали такива резултати. И точно затова ученикът има основания да се гордее с принадлежността си към престижно училище- защото тя е резултат от неговия труд. Гордост от принадлежността и постиженията се нарича, не парадиране.

# 74
  • София
  • Мнения: 38 515
Гордост от постиженията може да има след 7 или хайде, 4 клас.
Иначе става като Българско школо - имат си униформи, имат си и коли. Останалите квартални училища освен да преглъщаме, няма какво. И да турим униформи, само ще се изръсим едни пари, дето и без това ги нямаме.

Общи условия

Активация на акаунт