Университети в Германия и други държави с немски език 13

  • 45 030
  • 746
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 13
Моле ви кажете ми къде мога да проверя бала с който се приема в немски университет. Много съм търсил но не намирам Sad
Примерно TUM или университета в Аахен.

# 286
  • София
  • Мнения: 18 058
Зда има балове за прием, трябва специалността да е  с квоти, така наречените zulassungsbeschränkt .

Ето тук  могат да се видят някои  стойности за  RWTH и TUM:
https://www.studis-online.de/Hochschulen/RWTH-Aachen/NC/
https://www.studis-online.de/Hochschulen/TUM/NC/

A тук  е списъкът за специалности без квоти:
https://www.studis-online.de/Hochschulen/TUM/zulassungsfrei/
https://www.studis-online.de/Hochschulen/RWTH-Aachen/zulassungsfrei/

Горното е за ориентир само, най-добре е  всичко да се чете на сайта на конкретния университет.

# 287
  • Мнения: 5 365
Samuil_5.16, само да допълня Русалка. Информацията която виждаш на сайтовете на университетите които те интересуват трябва да е за академичната 202/2021, защото условията за прием се менят всяка година. Много инженерни специалности, които до миналата година са били с ограничен прием, за академичната 2019/2020 се оказаха със свободен такъв. Мисля, че информацията я актуализират към март, когато изтече кампанията за летния семестър. Така, че следи си информацията там където имаш интерес, и се доверявай само на инфо за текущата академична година. Една с една години нямат припокриване.
И само да споделя, макар че може би вече сте се ориентирали - за тези на които децата имат ваканция март, билетите сега са повече от атрактивни. Дотолкова, че и моя син се реши на един кратък десетдневен воаяж до родния дом. Самолетния билет в двете посоки му е 30 евро. По ппинцип нямаше планове да се прибира, но като че ли се изкуши от офертата и не устоя.

# 288
  • София
  • Мнения: 18 058
GD, аз отдавна им хвърлям поглед на билетите и на ваканцията през април. Но номер 1 от другия край на света няма как да си дойде по това време, номер 2 ще успее, надявам се, номер 3 се оказва, че ще има някакви семинари, за които със съобщение в портала са ги известили, че са задължителни за присъствие... Както една майка на лични ми писа -  "така е явно, да свикват бъдещите лекари, че няма делник, няма празник".Та ще ни огрее май  само едно идване. Колкото, толкова.

Последна редакция: чт, 30 яну 2020, 18:14 от пенсионирана русалка

# 289
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Попадна ми ето тази тема:

https://www.bg-mamma.com/?topic=1172849.new#new

Подканвам който желае да се включи, защото има силна връзка с темата с университетите в чужбина. Simple Smile

# 290
  • Мнения: 5
Здравейте,
За първи път ще пиша тук. Искам да ви споделя, че моят внук учи в Германия, първи семестър в ТУМ, и тази седмица му предстоят първите изпити. Той досега се е справил с всичките премеждия в университета, но сега е много притеснен, заради тежките изпити по механика и математика. Как се справят вашите деца? Имате ли съвети за внук ми?

# 291
  • София
  • Мнения: 18 058
На дъщеря ми, следваща Икономическа математика, й минаха изпитите по анализ и линейна алгебра. Взе ги  успешно.  Simple Smile Но не знам дали  е релевантен нейният подход за подготовка, тъй като те имаха през целия семестър и домашни за предаване и оценяване (всяка седмица по едно на предмет), което прави подготовката за изпита някак плавна и равномерна, а не съсредоточена  непосредствено преди изпита. Но иначе сподели, че си е прочела преди изпитите целия скрипт, пререшила е задачите от упражненията и домашните, а след това  е решила и наличните на  страницата на съответната катедра  изпити по предмета от минали години. Не зная само  как си е сверила отговорите на последните. Много се страхувах аз дали ще се справи,  макар да се опитвах да не го показвам, понеже  нямаше пропуски на ниво училищна маатметика, да, ама  висшата е друго нещо. Обори ме, за моя радост.

# 292
  • Мнения: 5
пенсионирана русалка, в кой университет учи дъщеря ви?

# 293
  • Мнения: 627
Здравейте,
За първи път ще пиша тук. Искам да ви споделя, че моят внук учи в Германия, първи семестър в ТУМ, и тази седмица му предстоят първите изпити. Той досега се е справил с всичките премеждия в университета, но сега е много притеснен, заради тежките изпити по механика и математика. Как се справят вашите деца? Имате ли съвети за внук ми?

Стискаме палци на младежа ( щом другите могат и той ще се справи) Flowers Four Leaf Clover  Навярно трябва да се мине и през това...имам предвид страховете !
Каква специалност е ?

# 294
  • Мнения: 5
Машиностроене

# 295
  • Мнения: 5 365
kaka_penka - твоят внук е заедно с моя син.  Да ти кажа да се успокоиш, е все едно да си наложа аз да се успокоя. Разбирам те напълно. Синът ми в понеделник е на първия си изпит - по физика. Предстоят механика и математика, и виждам , че е много притеснен, особено от механиката. Със съпругът ми сме завършили същото образование, но тук, в БГ. Да не ти описвам какво развъртане на сили и прилагане на моменти  пада у нас пред скайпа. Единственото с което мога да съм полезна е да търся подходяща литература - методически ръководства, сборници със задачи по статика , да ги сканирам и да му ги пращаме. Всеки ден се моля детето ми да успее да се справи с това предизвикателство, защото след това идват нови, още по-трудни. Но това начало е изключително важно за тях - дава им сили, самочувствие, вяра в себе си, спокойствие че са избрали верния път.
Нищо друго не ни остава, мила, освен да се молим децата ни да се справят. И да вярваме в тях.
Навремето ние много си помагахме взаимно, събирахме се на групи и решавахме задачите заедно. При синът ми сега няма такова нещо. Всеки е сам за себе си. Малко българчета са в тази специалност, и изглежда, не се търсят едно друго за помощ. А заедно биха си били много по полезни.

# 296
  • столицата
  • Мнения: 3 802
Спокойно. Ще се справят децата. Успех на тях и здрави нерви на вас!

# 297
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Всеки ден се моля детето ми да успее да се справи с това предизвикателство, защото след това идват нови, още по-трудни. Но това начало е изключително важно за тях - дава им сили, самочувствие, вяра в себе си, спокойствие че са избрали верния път.

Само да спомена, че всички, с които съм говорила, когато и каквато техн. специалност да са учили тук, казват, че първите години са най-гадни, с общите предмети. След това вече всичко става доста по-човешко. Wink
Так че наистина, справят ли се с тези изпити от първите 2 години, натам няма какво да ги спре. Чисто статистически в този период отпадат и най-многото студенти, така че който го мине, обикновен с 80% вероятност завършва (ако реши).

Така че стискайте им палци и горе главата. Особено пък хората над 40-45 сте учили и много повече от нас, така че и на децата сега не им остава нищо друго, освен да се справят. Simple Smile

# 298
  • Мнения: 478
Много е трудно в началото , докато успеят да разберат как да учат - няма универсална " рецепта ", синът ми е последна година, сега си дава сметка за началото - казва - тогава някои изпити съм ги взел " на магия " - тогава си мислеше , че учи много . Материали се търсят от всякъде - на български, английски, от сайтове като кан академи и къде ли не . С всяка следваща сесия дава все повече от себе си , при него системата е така - през семестъра вървят освен лекции и непрекъснато проекти, допълнителни задачи, които не може да се пропуснат, защото те допускат до изпита или са част от оценката . Лекциите винаги вървят до последно и от следващия ден започват изпитите , като те са всеки ден, понякога и по два на ден, понякога има интервал от един ден между изпит , напрежението е голямо, ние наистина можем само да ги подкрепяме .

# 299
  • София
  • Мнения: 18 058
kaka_penka,  както е казала Chrissy, навсякъде е така. Имам 3 деца в Германия, в 3 различни университета, в 3 различни града, в 3 различни специалности. Притесненията  на всичките са /бяха най-големи първите 1-2 семестъра. И това е обяснимо, но според мен не с това, че предметите са по-скоро общи, а с това, че всичко за децата е още ново.  Нагоре не стават по-лесни изпитите заради това, че са по-тясно специализирани, но самите студенти  намират сякаш своя собствен начин успешно да се справят, да следват темпото, да отхвърлят огромни обеми за четене, да си разпределят правилно времето.. Другата ми дъщеря примерно, също 1 семестър, но Медицина,  инвестира твърде много време в учене за изпита по терминология на латински, от което не остана време за далеч по-тежък, ама в пъти буквално (огромен % скъсани има всяка година), изпит по клетъчна биология, който включва 3 поддисциплини в себе си - биология, биохимия и физиология. Усети се, че няма как да й стигне времето, но все пак отиде на изпита , за  да се ориентира кое как е. Макар да не са излезли резултатите от него, знае идеално, че няма как да го е взела с една нищо и никаква седмица четене. Но поне останалите  3 дотук, без днешната физика, са отметнати успешно, при товаа с доста прилични оценки.. Та мисълта ми е, че стресът в първите 1-2 семестъра се поражда и от това грешно разпределение на задачите, и от паниката прекомерна.. С времето се успокояват.

Последна редакция: чт, 06 фев 2020, 17:47 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт