Работа, CV-та, HR-и, съвети - 69

  • 20 814
  • 760
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 593
Стажантите всъщност изобщо не са евтини. Изискват някой да ги обучава, след това да проверява какво точно са свършили, процесът от рутинни задачи към по-сложни обикновено не е кратък и всичко това си има цена.  Има смисъл, само ако стажантът се задържи и започне да работи самостоятелно.  Или пък, ако фирмата има нужда от неквалифициран евтин труд, който не е рентабилно да възлага на опитни служители. Само в последния случай се "избива" постоянната въртележка от сменящи се служители.
Обучават ги старшите служители, но на старшите не им плащат допълнително и изискват от старшите да са си свършили и тяхната си работа, т.е. стажантите са супер евтини на работодателя, по мое виждане.
Да се допълня защо на старшите не им плащат допълнително да обучават стажантите: защото в характеристиката им пише, че това им е задължение към джуниърите.

# 76
  • Мнения: X
Те за да напускат така масово тези млади хора, значи си имат причини.

Да, причината се нарича Заплата.
2500 лв. за счетоводител, който преди 1 точно година съм взела от студентската скамейка като стажант. Няма как да предложа толкова пари за счети с едногодишен стаж или да предложа други условия, които да компенсират и да се конкурират. Не само не МОГА да предложа, но и не считам за правилно.

Тогава защо мрънкате? Хората работят за пари, а вие не желаете да им давате - най логично е да напускат. А вие вместо да приемете това, им се сърдите, че търсят по-добър живот. Българският работодател все още си мисли, че служителят му е собственост и трябва да изпитва страх или чувство за вина, когато реши да смени работата

ПС - радвам се че избягах от счетоводството, стори ми се змиярник, който няма да изтърпя дълго

# 77
  • Мнения: X
Да, и аз не разбрах защо е лошо хората да напускат, когато са си намерили по-добро заплащане. Това е напълно нормално. Предложете им конкурентни условия и ще останат.
Обучаването на кадри е хубаво нещо, но неблагодарно. Нямате ли клаузи в ТД за заплащане на обучението от служителя, ако напусне преди определен срок?
Аз съм подписвала такава преди N брой години, но си спазих срока.
Но си мисля, че всяка клауза, обвързваща служителя да стои на работа за определен срок е ограничаваща правото на труд и май е незаконна (противоконституционна).

# 78
  • Мнения: 7 987
Е то колко да е дълъг тоя срок? Кой ще се обвърже с фирма, която го задължава да работи там повече от една година? Светът се развива все по-динамично, с това и работата на хората. Не сме в комунизма, където хората работеха цял живот на едно място. Съвсем нормално нещо е вече хората да си сменят работата често.
Дааа, точно така, ще отидат само току що завършили студенти, защото без опит трудно някой друг ще ги вземе. Някои едва ще изтраят да мине тази годна, но други може и по-рано да напуснат, защото с новата заплата ще.могат да си платят, ако фирмата ги съди.

Последна редакция: нд, 08 дек 2019, 15:06 от celika

# 79
  • София
  • Мнения: 17 826
Всъщност, малко по- западно от нас все още има доста компании, в които хората работят по 20+ години и се развиват в рамките на компанията. Аз лично не го намирам за глупаво, а за много приятно. Просто им се дава поле за изява и условията ги задържат. Така наречената "динамичност" на нашия пазар специално е равна на кофти заплащане, невъзможност за задържане на кадри и комплексарщина, тласкаща към постоянното наемане на транзитни некадърници. Но на хората им харесва да мислят колко са мобилни, динамични и желани. Това е подобие на икономика, такъв модел не генерира дългосрочна продуктивност. Ама окей, нека сме динамични ^_^

# 80
  • Мнения: 7 987
То и тук има такива, но са малко компаниите, които могат да предложат такова нещо. Повечето са в държавния сектор и хората там са парашутисти, много от които са отишли за да си клатят краката и да крадат. Иначе не знам как е на запад. Имам поглед само върху дианмични компании, при които няма как да е така.

# 81
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 877
Смятам за напълно нормално, даже препоръчително, хората между 20 и 30 години да сменят работата си сравнително често. Това е моментът, в който от една страна те имат много възможности и избор, а от друга - търсят своята ниша и развиват себе си. Кога, ако не тогава, ще имат този шанс и тези огромни възможности? Да ги упрекваме за това ми се струва тесногръдо.

# 82
  • Мнения: 7 987
Като не им се дават пари за обучения, ще дават пари за заплати, и обратното.

https://money.bg/charts/spetsialnostite-koito-sazdavat-nay-mnogo-bezrabotni.html

# 83
  • Варна
  • Мнения: 384
Виждам логика в това да се плати обучението на фирмата от служителя. Но това е при условие, че самото обучение е ясно структурирано, има отговорен човек обучител, който само с това се занимава във фирмата. Та той предава едно, аз съм длъжна да го знам в края на обучението. При ясно договорени условия, да. Но както повечето пишете, започва нов човек, някой от старшите го обучава там, докато междувременно си върши и ежедневните задачи... И в крайна сметка нито новакът е обучен добре, нито дългогодишният служител си свършил качествено работата.
Аз ей така на предното място ходих да се обучавам в друг град. Отделиха ми точно 30 мин внимание, защото имаше страшно много работа и никой свободен. И за мениджърите това беше ок. А макар да знам основите на нещата, не знам конкретиките във фирмата. Учих се в движение и за мен беше адски стресов период. И като го дадох (не само аз, де) като обратна връзка - това, че няма структурирано обучение - мениджърите си казаха, че знаят, но ... understaffed, overloaded, underpaid. И питайте после защо напускат новите колеги....
Иначе знам за фирма, в която в началото си има курсове - мисля 6 месеца. И да, има клауза в договора, която задължава работа поне 1 година. Ако човекът реши да напусне, трябва да заплати като неустойка стойността на курса.

# 84
# 85
  • Мнения: 7 758
Колко време да е това обучение, че чак да си го и плаща служителя?
А и все пак идват от университета, не ги събираме от полето, трябва да им е ясно, че вече са на работа, не да очакват безкрайно обучение, внимание, да ги проверяваш за всичко как са го свършили

# 86
  • Мнения: 8 904
Българинът като цяло е венчан за работата и/или за жилището си. В чужбина е много естествено някой да напусне по свое желание. Масово го правят, дори и без да са си намерили следваща работа,  и никой не се сърди на никого, и не го наричат нелоялен, защото той дава предизвестие и спазва договора си. Понякога напускат при проблеми, понякога напускат, просто, защото политиката на фирмата не им харесва, причини всякакви. Но не се стараят да влагат енергия в това да 'оправят' фирмата по свой вкус, както българинът често прави.

# 87
  • Мнения: X
Колко време да е това обучение, че чак да си го и плаща служителя?
А и все пак идват от университета, не ги събираме от полето, трябва да им е ясно, че вече са на работа, не да очакват безкрайно обучение, внимание, да ги проверяваш за всичко как са го свършили
И аз не одобрявам тази политика, но факт, че съществува. Ако ограничението е една година е добре, поносимо е.
Университетът не учи на работни навици, отговорност, екипност, корпоративна култура. Тези неща се научават с трупане на стаж.

# 88
  • Мнения: 54 602
Работодателят е длъжен да осигури обучение.
Никой не идва напълно готов за новото си работно място.
Заплащане не трябва да има.

# 89
  • Мнения: 7 987
Не знам как е при другите специалности, но при ИТ университета дава само основи, но и по принцип след това също не спираш да учиш.

Общи условия

Активация на акаунт