Ерозивен гастрит

  • 1 949
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте на 22 години съм, на скоро ми откриха ерозивен гастрит с висока киселинност, бактерия нямах, при което ми бяха изписани лекарства и имаше отшумява е на симптомите за кратко време, след което на моменти отново се обостря и имам болка в стомаха...
Сега започнах да пия пробиотик но не пия никакви лекарства тъй като не съм в България.
Може ли ерозовния Гастрит да се превърне в рак на стомаха като усложнения? Притеснявам се тъй като на моменти имам обостряне и понякога трае по няколко дни...
Има дни в които нямам никакви проблеми...
Ако някой е успял да пребори такъв тип гастрит моля да сподели с мен как.

# 1
  • София
  • Мнения: 499
Ще се намеся в темата, въпреки, че няма отговори, но е сравнително нова.
Да, всяка болест на стомашния тракт може да се усложни и превърне в нещо страшно. Затова има няколко важни неща, които хората с подобни проблеми трябва да спазват, ако искат да живеят нормално и предотвратят бъдещи усложнения.
На първо място, когато изпитате продължителни неразположения в коремната област задължително посетете лекар. Това е много важно, защото самолечението или не лечението може да бъде фатално за бъдещето ви здраве. Лекарът ще ви постави най-правилната диагноза, и повярвайте, тя може да е нещо, за което не сте предполагали и за което до сега не сте обърнали внимание. За това правилното диагностициране е важно за по нататъчното ви лечение.
Диагнозата гастрит сама по себе си е общо понятие. Самия гастрит се дели на няколко подкатегории, всяка от която е със своята специфика. Най-коректно тя може да се докаже и диагностицира с гастроскопия, затова въпреки неприятното чувство съвета ми е задължително да си направите такова изследване.
Освен гастрит, тяе ще ви покаже дали проблема ви не идва от язва на стомаха или дванадесетопръстника, които се намират непосредствено след него. Често гастрита и язвата вървят ръка за ръка, като едното е вероятно да е резултат на другото. Важно при гастроскопията е и материала, което лекуващия лекар ще ви вземе от лигавицата на стомаха за наличието на бактерия хеликобактери, за която някои смятат, че е основен причинител на стомашните проблеми.
Трябва да ви бъдат назначени конкретни кръвни и уринални проби,  които да покажат евентуални изменения на съседни органи, като панкреаса например. Много хора бъркат болките и проблемите му със стомашни неразположения поради разположението на жлезата непосредствено зад стомаха.
След всички тези издледвания ще имате конкретна диагноза и чак тогава ще знаете реалното си състояние.
Каквото и да е то, трябва да помните нещо много съществено, а именно, че успоредно с медикаментозното ви лечение  е много важен хранителния ви режим и правилната диета. А под диета не трябва да се разбира да не ядете определени неща ден или два, а половин или година. Нещо, което звучи стряскащо, което си е така, но само по този начин ще добиете трайна ремисия и възстановяване на болния орган. С диета от няколко дена е възможно да изчезнат симптомите ви, но те ще се върнат при следващото натоварване на органа. За това бъдете отговорни, въоръжете се с търпение, защото в началото ще ви е много трудно да се откажете от редица любими неща, за които ще стане дума малко по-надолу, но само това е начина, ако желаете да излекувате една от най-важната си система в организма.

Последна редакция: вт, 01 сеп 2020, 15:12 от WhatHapppenedToMonday

# 2
  • София
  • Мнения: 499
Както вече казах, диетата се явява най-важната част от лечението. От голямо значение е какво слагате в устата си и как го приготвяте преди това. Държа първо да поясня, че мненията ми са базирани изключително на моя опит с лечението на тези органи. Организма на всеки реагира строго индивидуално на храната, за това най-удачно е да слушате съвета на своя лекар. В много от случаите обаче тази информация не е достатъчна или пълна, за това ще споделя мойте впечатления в лечението ми.
Въпреки, че всеки организъм ще реагира по различен начин на различните храни, съществуват някои общи правила, с които ТРЯБВА да се съобразите.
Първо приема на течности и храна. Те трябва да бъдат със стайна до топла температура. Вредно и рисковано е да се пие и яде студено и горещо.
Второ храната при поглъщане трябва  да  бъде в кашава форма с цел максимално щадене на стомашната лигавица и органите, които са включени в разграждането и. Не трябва да присъстват жили или ципи и всякакви по-трудносмилаеми елементи. За това трябва да се яде бавно и да се дъвче продължително за да може слюнката да свърши част от работата на стомаха при разграждането. Всичко се прави с цел максимално щадене на храносмилателните органи.
Трето начин на приготвяне на храната. Сигурно вече знаете и сте прочели, че пърженото трябва да се изключи. Това е така заради обработката на мазнината при висока температура и по-нататъчното и разграждане в тялото. Тази мазнина е вредна за всеки наш орган, а също и за кръвта заради високият холестерол. Затова, особено в началото на заболяването, забравете за абсолютно всичко пържено. Едва в стабилна ремисия, поне три до шест месеца без болки и оплаквания, можете да си позволите хапка или две от любимите неща. Всичко друго трябва да е варено или печено на фурна или пара. Когато имате болки е хубаво да пасирате храната на пюре.
Споменахме за пърженото. Другите абсолютно забранени неща са алкохола и цигарите. Забравете за цигарите най-добре завинаги. Алкохола в адски минимални дози само за наздраве можем да говорим след етапа на лечение, тоест около година. Забранени са още кафето и кофеина, както и силните чайове. До постигането на продължителна ремисия в забранен и шоколада и всичките му производни. Забранени са и силните подправки. На тях стомашната ви лигавица ще реагира остро и с болки, за това не си го причинявайте. Това, което може да използвате е сол, но в ограничени количества, около чаена лъжица без връх на ден, разпределена във всички ястия, и то след острата фаза на заболяването. Соли се само непосредствено преди хранене. Забранени са пипери, джинджифил, хрян и всички силни подправки. Забранено е и киселото. Всичко от оцет и произволните му. Тук има малко уточнение относно вида гастрит, но за това ще говорим по-късно. Но най-добрия вариант е да го пропуснете. Относно мазнините. Те са важна част за здравето ни и трябва да ги приемаме. Но с тези болести трябва да се консумират внимателно. Както вече стана дума, под висока температура мазнината е забранена, в началото на болеста е хубаво да се слага непосредствено преди храна, за да се усвояват полезните и съставки максимално. Най-удачно е да се ползва зехтин, но без да прекалявате. Също масло. То трябва да е до 5 грама на хранене до 20 на ден в дните на стабилна ремисия.
Млеката са много важна част от лечението на стомаха при язви и гастрити. Те съдържат витамини и протеини, които са нужни за обратното заздравяване на тъканите. Въпреки противоречивите мнения дали могат да се консумират или не, те са много важни за набавянето на протеин, за това трябва да бъдат включени в диетата ви. За да не ви провокира обаче кризи, консумирайте го прясно, но не директно, а в супи или десерти, където може да бъде разредено. Старайте се също да не прекалявате с него на единица хранене. Също купувайте по-ниско масленото например това 1.5%. Ако все пак ви дразни лигавицата на стомаха, то не го консумирайте. Киселото мляко също е много полезно за червата и тялото, но аз така и не открих дори нискомасленото да ми понася, за това го избягвам. Същото се отнася и за сирената. Кашкавалите пък са с много висока доза масленост, затова се отхвърлят напълно. Нещото, което обаче не би следвало да ви дразни стомаха и в същия момент да ви достави високи нива на протеин и витамини от група Б е изварата, или по-конскретно обезмаслената. Лошото при нея е, че е по-трудно достъпна. Но тя ще ви е отличен източник за дневната доза на редица витамини и вещества, особенно онези от животински произход.

Последна редакция: вт, 01 сеп 2020, 15:14 от WhatHapppenedToMonday

# 3
  • София
  • Мнения: 499
Отностно захарите, по принцип бялата захар не е за предпочитане и по принцип за редовна консумация. При проблеми с панкреаса, употребата и дори може да бъде фатална, защото болестта на този орган реагира със затрудненото освобождаване на инсулин, който е важен за нейното разграждане. Така тя се освобождава в кръвта и покачва нейните стойности, което често води до развитие на диабет. За това със захарта трябва да се внимава много при проблеми с панкреаса. Може да използвате нейни естествени заместители като стевия. Меда също е алтернатива, но той трябва да се консумира с мярка. Всички сладки десерти от рода на вафли, бисвити, кифли и прочее в етапа на лечение е хубаво да се избягват. Това между другото важи и за всички теста като пица, банижа, тутманик и тн.
Плодовете и зеленчуците са друга много важна част от храненето и набавянето на дневните норми витамини и минерали. Лошото обаче е, че много дразнят стомаха и конкретно лигавицата му. За това трябва да се консумират с внимание. Като забранени се явяват цитрусите, киселите, горчивите, с две думи почти всички. Много важно е кои ваши органи са засегнати. Ако е наличен единствено гастрит , то диетата е по-широка. Но ако е налична язва или панкреатит, то избора става доста оскъден. При тези случаи не се препоръчва нищо сурово. Плодовете и зеленчуците трябва да се консумират варени или печени. Това от своя страна е проблем, защото почти всички налични витамини губят своите способности след термична обработка и тялото ви няма да може да ги набави. Поради тези причини е желателно в период на ремисия да започнете да консумирате в малки дози тези от тях, които не са напълно забранени за консумация, като ябълка или банан. Уточнението е, че зависи от вашата диагноза, защото плодовете за едното може да не ви понасят на другото. Папаята например е универсален плод, който не би следвало да ви създаде грижи при всякакви проблеми. И отново уточнявам, че това трябва да се случва само в стадии на ремисия на болестта, като преди това може да консумирате плодове запечени на фурна или варени на пара, но да са след преработка. Така приготвени може да ядете доста от тях, например тиква и ябълка.
Със зеленуците нещата седят по същия начин. Забранено поне до постигане на стабилна ремисия от няколко месеца е всичко сурово. Може да варите или печете картофи, сладки картофи, моркови, тиквички, карфиол, цвекло. В периода на ремисия  може да разширите менюто, и полека да опитвате сурово. Съвета ми е да го правите много внимателно, с малки дози в началото и да наблюдавате реакцията на тялото си.
Важен за консумация ще ви бъде магданоза. Той е разрешен за консумация дори суров, и в началото на болестта ще ви бъде отличен източник на витамини като Ц и К. Тъй че той трябва да присъства на масата ви, още повече, че поради всичко казано до тук той оказва най-добрия ви и може би едиснтвен доставчик на витамин Ц.
Някои диетолози съобщават, че копъра също е сред позволените за консумиране в сурово състояние зеленини, но там мненията са противоречиви, и аз не го консумирам, но ако вие го харесвате може да опитате както вече казахме първо в малки количества.
Вече стана въпрос за брашното и тестото. То е забранено в мека и прясна форма. Хляба трябва да се консумира препечен, бял. Не се предпочитат тъмните видове и тези с ядки или ръж. Може да ядете сухари.  
От зърната може да ядете елда, грис, макаронени изделия, юфка. Овесените ядки също са сред позволените, но на мен така и не ми подействаха добре, тъй че имайте едно на ум с тях.

Последна редакция: вт, 01 сеп 2020, 15:25 от WhatHapppenedToMonday

# 4
  • София
  • Мнения: 499
Това е което се сещам на пръв поглед за диетата. Успоредно с нея в етапа на болестта и най-вече в острата му форма се старайте да избягвате физическите натоварвания и стреса. Те са сред евентуалните причинители на състоянието ви, за това трябва да ги изключите от живота си. Старайте се да бъдете спокойни, да се храните редовно, бавно и на малки порции ако е възможно на по-чести интервали. Това ще помогне на стомаха и съпътстващите го органи да работят в по-добър синхрон. По този начин ще си създадете един режим на здравословно хранене и за в бъдеще. Много е вероятно  в началото на диетата да загубите килограми, защото стомаха ви не работи правилно и отделно ще изключите много от вредните храни, но с правилна диета и набавяне на всички полезни вещества ще се почувствате отново добре. Пийте вода. По избор се старайте да държите тялото си в средата на киселинно-алкалния баланс на организма. Ако страдате от гастрит най-верояно ще ви диагностицират с гастрит с висока киселинност, поради това, че почти всички вредни храни, които всички консумираме, са с високо съдържание на киселини. За това ще е хубаво да наблягате на повече алкалносъдържащи храни и напитки. Сред тях са елдата, морковите, тиквичките, магданоза. Пийте и води с изразен алкален състав. Те ще балансират средата на тялото ви. За себе си съм проследил състава на минералните води на нашия пазар и съм установил, че  Горна Баня отговаря на това изискване. Не го казвам за да правя реклама, всеки сам може да прецени какво да пие.
Имайте в предвид, че огромна част от хората по света страдат от стомашни проблеми. И ако преди това е било нормално за възрастната част от населението, то в наше време благодарение на храната, с която се тъпчем, все по-млади хора са диагностицират с проблеми на стомашно-чревния тракт. Тъй че не оставяйте нещата така, лекувайте се, посещавайте редовно лекар, спазвайте диета, и не подценявайте малките неща.

Общи условия

Активация на акаунт