Задължителна ли е такса поддръжка в затворен комплекс?

  • 5 961
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 126
Нас инвеститора ни задължава с такава такса за всеки притежаван обект - паркомясто, магазин, гараж, апартамент. И няма нищо общо с поддръжката на входа - там отделно, а на общите части. При нас се предплаща за година напред. Неголяма сума, която гарантира, че общите (външни части) ще бъдат приведени във вид.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 215
Интересно - как така се дели поддръжката на такава за общите части и друга - за входа.
Бихте ли споделили колко дължите за поддръжка на общи части, на кв.м?

# 32
  • Мнения: 1 126
10лв на обект е при нас. То не е съвсем коректно казано общи части, а външни части - паркинг, тротоари, градинки в рамките на комплекса. Отделно от това е поддръжката вътре във входа - стълбища и асансьори.

# 33
  • Мнения: 731
10 лв. на апартамент или на човек?

# 34
  • Мнения: 1 126
10лв на обект - ние имаме гараж и апартамент. Т.е.20.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 873
Здравейте,
пускам тема защото ми е спешно, а и не знам в коя тема е най удачно да питам.
Въпроса ми е следния: имам хипотетично апартамент в затворен комплекс. Не мога да го посещавам всяка година, тоест не го ползвам дълго време. Плащам му данъците към държавата. Има обаче такса поддръжка някаква сума....длъжна ли съм да я платя? Според кой закон? Ако не съм стъпвала в комплекса 1 година, длъжна ли съм да платя? Как могат да ме принудят да платя тези Х пари?

Благодаря за отделено време, ще сте ми от полза.

Щом сте си закупили имот в затворен комплекс с изградена инфраструктура се длъжна да заплащате определената такса от общото събрание на собствениците и/или общото събрание на етажните собствености. Така например ако има 50 жилища разпределени в 5 сгради на територията на този комплекс всяка сграда има общо събрание на етажната собственост, а всичките 5 имат едно общо събрание, където се решават общите за комплекса неща. В закона за етажната собственост няма отделна глава за затворен комплекс и това е една от причините в момента да текат консултации за промени в закона.
Обикновено се решава, хора които не използват имотите си да заплащат 50% от таксите определени за поддръжка на комплекса. Може да се каже, че това е справедливо, тъй като в такива комплекси има зеленина, има видеонаблюдение, детски площадки, кътове за отдих, паркиги, охрана, бариери, басейни, огради, оградни врати, снегопочистване, почистване на общите площи и т.н. Ако вие не плащате това значи ли, че като си дойдете веднъж годишно и никой не е плащал ще заварите трева до шия, неработещи бариери или оградни врати, изпочупени или разграбени обекти от общите части и недай си Боже примерно разбито вашето жилище!? Кой очаквате да заплаща за изрядния вид на затворения комплекс и поддържането на цената на имота ви на едно добро ниво?
Аз също живея в затворен комплекс и заплащам такса всеки месец за поддръжка, като отделно събираме пари и за извънредни разходи. Таксата в нашия комплекс средно се пада 0,89 лв. на кв.м. от жилищния, нежилищни обекти и общи части на собственик.

# 36
  • Мнения: 25 836
In4i,  благодаря много за подробния пост.  Не става дума за мен еднолично, да Ви уточня. Въпроса ми е зададен с друга цел.
Има ли механизъм във вашия комплекс, да задължите другите да плащат надлежно както го правите вие? Има ли точка в закона, която да ги задължи.
Иначе съм съгласна с написаното от Вас, но за съжаление законово нещата не са добре уредени.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 1 873
In4i,  благодаря много за подробния пост.  Не става дума за мен еднолично, да Ви уточня. Въпроса ми е зададен с друга цел.
Има ли механизъм във вашия комплекс, да задължите другите да плащат надлежно както го правите вие? Има ли точка в закона, която да ги задължи.
Иначе съм съгласна с написаното от Вас, но за съжаление законово нещата не са добре уредени.
Събирате се на общо събрание на собствениците, ако са само къщи правите едно общо събрание, ако сте няколко сгради първо всяка сграда си прави събрание, после правите общо за всички отделни етажни собствености. Гласувате правилник, бюджет, контролен орган и управител (това може да в фирма, някой от собствениците или външен човек). Общото събрание на етажната собственост упълномощава един да сключи договор за управление с управителя. Ако фирмата инвеститор има обекти все още в комплекса може управителя да в назначен от нея. Ако не и не наемете професионален домоуправител ще трябва да направите сдружение на собствениците и да си извадите номер по Булстат. За по-лесно може да наемете адвокат, който да ви изготви документите. Когато имате приет правилник, бюджет и решение за таксите, както и управител вече може да преследвате некоректните платци по съдебен ред. Материята е деликатна именно заради липсата на конкретен закон, затова е по-добре консултация с адвокат в съответната област.

# 38
  • Мнения: 25 836
Ако не може да се събере кворум за ОС, поради отсъствие (в чужбина и т,н,) на собствениците?

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 1 873
Ако имат желание, а не могат да присъстват, мога да упълномощят друг собственик да ги представлява пред събранието, един собственик може да представлява до трима други. Ако нямат желание вече адвокат ще ви каже след като се запознае с конкретния случай.

# 40
  • Мнения: 25 836
Благодаря отново за отговорите, и си запазвам правото да питам отново, защото нещата са сложни трудни и комплексни.

# 41
  • Мнения: 44
Ние живеем в комплекс, задължени сме да плащаме такса. Подновяваме договора на всеки 2 години.

# 42
  • Мнения: 4 062
Ние живеем в такъв. Няма значение дали обитаваш или не - а ако всички го използват като резервно жилище и не заплащат таксата? Съжалявам, че го казвам, разбирам ситуацията, но ако човек лежи на подобно мнение, то да си закупи къща. Защото ако всички спазваха това правило, прибирайки се в "резервното" жилище ще намерите обрасли зелени площи, например. Не е редно ползващите го редовно да плащат за сметка на тези, които го използват рядко.

Конкретно по въпроса - при нас се подписваше договор в началото. Виждала съм бележки за принудително събиране в тази връзка, но предполагам без договор не би имало основание за такова предявяване.

# 43
  • София
  • Мнения: 8 593
So Lucky няколко пъти обясни, че не пита с цел тя лично да избегне таксата. Явно опитва нещо да организира/агитира собствениците.

# 44
  • Мнения: 25 836
Разбрах всичко, което ме интересуваше.
Благодаря на отзовалите се!
Ще помоля за ключ на темата.

Общи условия

Активация на акаунт