Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 32

  • 26 977
  • 752
  •   2
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 564
Всично, което чета и слушам по темата за ИР, диабет и нисковъглехидратно хранене е категорично срещу рапично олио и като  цяло - линолова киселина.

# 721
  • Мнения: 18 542
Рапичното олио е категорично не за мен.

Единствените мазнини които аз ползвам са животински и кокосово масло. Компромис бих направила за студено пресования зехтин, но само за салати и таратор. Не бих готвила с него - спорно е за тези цели и не съм намерила достатъчно убедителни доказателства, че е ок.

# 722
  • Paris, France
  • Мнения: 14 326
Как олиото от рапица ще е полезно за ИР?!
Е сега вече и аз съм объркана.

Ми така. Има малко омега 6 и доста омега 3. За да се преработват омега 6 имаме нужда от омега 3, магнезий, цинк, Б6, А, Ц витамини.

Олиото от рапица има благоприятен профил, в смисъл, че мастните кииселини, които съдържа са ниско възпалителни.

Има проучвания, според които замяна на масло от рапица и зехтин със слънчогледово олио били благоприятни за диабет 2, но не пишат студенопресовани ли са маслата или други и затова се въздържам.

Прекалено е сложно. За мене лесното в случая е "Няма мазнини, няма проблем", перефразирайки Сталиновото  "Няма човек, няма проблем".

Олиото от рапица има най-благоприятен омега 6/Омега 3  профил от 2:1. При зехтина е 14:1, но пак е приемлив ако се яде омега 3 от други източници.

Зехтинът го смесвали с друго и го боядисвали. Мани!

Всично, което чета и слушам по темата за ИР, диабет и нисковъглехидратно хранене е категорично срещу рапично олио и като  цяло - линолова киселина.

Ох и аз така, но какво да ги правя домашните,като не обичат готвено със зехтин нито кокосови масло.

Миоки, в южна България са готвели със зехтин и нищо друго допреди 100 години. Слънчогледът е внесен през 1917г и масовото ползуване на олио започва след втората световна. На север са готвели с орехов шарлан. Друго не е имало. Мас е имало от Коледа до пролетта на север, а гъша лой или от овце не е била популярна. Масло е имало, но е бил рядък продукт и не е запазван чрез осоляване както в Турция, примерно. Казвам си, че щом дедите ми са го яли е било ОК. Даже рецептите за сладкиши, баници, грис-халва са със зехтин. Към Стара планина са с орехов шарлан, като смелените орехи, от които е извлечено маслото са ги слагали в сладкиши или са ги давали на животните.

# 723
  • Мнения: 1 052
Да, аз първоначално като видях, че имам някакъв проблем с кз си взех няколко книги за хранене при диабет. Там си препоръчват пълнозърнест хляб, пълнозърнест ориз, бобови, овесени ядки и т.н .... и плодове препоръчват. Не са ми под ръка да снимам. Иначе е ясно за мен вече, че това не д ок, но как да си пречупиш съзнанието изведнъж като ти е набивано с години кое е полезно и кое не.

Това за омега 6 към омега 3 го разбрах вече, но за наситените мазнини доста различни неща гледам и чета. На мен ми се струва доста ограничаващо хранене без мазнини - то реално ако махнеш млечни и мазно месо, остава само яйца и зеленчуци. Това много малко хора могат да го издържат и въпросът е колко време.

Последна редакция: пн, 02 ное 2020, 16:43 от Desii_123

# 724
  • Мнения: 1 564
Не мисля да експериментирам с рапично, фъстъчено, слънчогледово и подобни масла. Смятам, че са силно възпалителни.
Готвя само с масло и мас, за салата и студена консумация - зехтин. В кафето - кокосово масло.
Също мисля, че мазнината е жизненоважна и предизвиква нулев инсулинов отговор, естествено не в съчетание с вх. Дори и само защото есенциалните витамини са изключително мастноразтворими.

# 725
  • Мнения: 18 542
Невена, моите баби са готвели със свинска мас. Тя е трайна и са я съхранявали в зимника. Това със зехтина и как са готвели с него в Гърция имам подозрения, че е част от митовете и легендите за средиземноморската диета. Просто за момента, не съм убедена. Предпочитам да заложа на сигурното и това с което са готвели моите баби. Между другото едната ми пра-баба е била гъркиня и по данни от майка ми са готвели с мас, не със зехтин.

# 726
  • Мнения: 6 622
Баба ми е казвала, че нейната баба е готвила само със свинка мас, баба също готвеше с мас. Нейната баба е родена някъде преди 1900 г. По нашият край(северозападна България) всички са готвили с мас. Баба ми е разказвала как са я съхранявали. Виждала съм в рождената ѝ къща дълбоки мази, в които е студено целогодишно. В къщата, в която сега живеят също има такава маза. Там си държат зимнината, бурета с вино, кисело зеле, яйцата. Навремето са изливали маста гореща в дървени каци. Сега я слагат в буркани.Самата мас също действа консервиращо. Месото са го осолявали, нареждали са го отново в каци и са го заливали с мас за да издържи по-дълго. Изобщо имали са много интересни практики за съхраняване и приготвяне на храна.

# 727
  • Мнения: 32 332
Ванеса, не е добра идея да махаш вечеря в момента. Постенето идва само с липсата на апетит. Хубаво си изчел първия пост, но трябваше да забележиш, че омега 6 трябва да се изключат. Ако не изключиш предизвикващите ИР мазнини няма да имаш добър ефект.



Донякъде може би си права.
Брат ми е правил фастове. Цял ден на вода, после е пускал изследвания.
КЗ и инсулин супер ниски.
Фастовете са начин да успокои кз и инсулин. Но ако преди фаста и след него яде това, което в момента, само ще си навреди.
На нея са и проблем въглехидратите, които продължава да яде. А ги яде, защото от тях има кризи. А има кризи, защото ги яде Mr. Green

Елора, бъркат се хората, защото почти навсякъде пълнозърнестия хляб и прочие се споменават като много полезни, препоръчителни, подходящи и с нисък-умерен ГИ... Rage
Аз стоя далеч от рапично масло. А като си помисля, че го има и в бебешки био пюрета... Rolling Eyes
Да де, нали от 15 годишна минах на пълнозърнест, че уж по-полезен бил.
Ама видях  какво се случи.
Хляб сега не ям. Но ако се наложи предпочитам пълнозърнест, не бял. Но на три месеца филия пълнозърнест е едно, но ежедневно е съвсем друго.

Впрочем взех епикризата. Давали са глюкоза. 500 мл явно.
Това е било като съм била в интензивното.

С рапичното олио не съм запозната.
Ама зачетох се сега. Уж пише, че е полезно.

# 728
  • Paris, France
  • Мнения: 14 326
Бабата, която ме отгледа е от Тракия и егейските острови. Със зехтин са готвели, а единият ми прадядо го е търгувал. С кораби до северното Беломорие, а оттам с камили донякъде и после магарета до и през Балкана. Балканът е бил пречка и се е минавал трудно. Дядо ми беше от Сливен. Имаха орехови дървета и са носели орехови ядки да им правят шарлан. В южна България тогава климатът не е бил подходящ за свине, а по егейските, сухи острови още по-малко  Овце и кози са гледали, крави май не или не много. Всичките рецепти са с агнешко, козя пастърма, ей такива, като у баба ми са яли основно риба и месо е имало само по празници. На мек, топъл климат свинското се разваля бързо, а животните трудно се угояват. Тогава не са имали субсидираното зърно и целогодишния млеконадой от сегашните породи.

От овче и козе месо са правели пастърма за зимата. На юг не са правели кисело зеле и туршии, в Сливен да. В Сливен имат и рецепти за свинска, солена пача, с говеждо и телешко месо.

Мас баба правеше, като я изваряваше във вода за да опадат мръсотиите, но май я купуваше пакетирана. С нея е правила сапун, но не помня да е готвела. Разказвала ми е, че чула, че готвят с мас, когато през втората световна германските войски конфискували кравите на хората за да хранят войниците. С мас в северна Тракия мажат сачовете, в южна ги мажат със зехтин. Хлябът на юг е бил плосък и на са, на север са яли самуни, които правели веднъж седмично и носели на фурна.

Баклави, сладкиши, на юг са по-сладки и със зехтин и смлени бадеми, а на север са с преход Шарлан и смлени орехи . 

Зехтинът е доста по-евтин и не е трудоемък. Орехите се белят, чукат, маха се черупка, пекат, счукват с вода и натискат, а с маслините е по-лесно, защото са меки.

# 729
  • Мнения: 27 804
Елора, "само" 500 мл глюкоза ли? Dizzy Face Close
От личен опит- в Италия си готвят с екстравърджин зехтин. Има "шефове" които нищо друго не признават Grinning Всъщност, последните 2 години като бях там заменихме екстравърджин зехтина със слънчогледово олио (и мисля, че и това оказа влияние на моята ИР)- хич не беше така масово сл. олио там преди това...Цените на всичко започнаха да хвърчат нагоре, преди това много рядко виждах хора да купуват слънчогледово олио...Освен това, започнаха по същото време и да лансират всякакви продукти като "без палмово масло", "без хидрогенирани мазнини", отделно и веган/вегетарианските модели за хранене като по-здравословни...

# 730
  • Мнения: 1 564
Долче, да - свекърва ми е италианка и готви само със зехтин, а за пържене ползва фъстъчено олио. Каквото и да й обяснявам, не ще и да чуе и смята, че ако се готви с масло ще й се запушат вените. За мас - абсурд. Макар че, и нейните баби са готвели с мас едно време, спомня си го. Непрекъснато е с болки в ставите и гълта хапчета.

# 731
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Съществува ли връзка между повишена КЗ, панически атаки и тревожно разстройство?

# 732
  • Мнения: 18 542
Съществува връзка между т.нар. метаболитен синдром и панически атаки и други прихични разстройства.

# 733
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Съществува връзка между т.нар. метаболитен синдром и панически атаки и други прихични разстройства.
Можеш ли да обясниш по-подробно, или някъде да прочета?

# 734
  • Мнения: 32 332
Като не се храним правилно, хормоните не са в ред.
Оттам и има влияние в/у емоционалното състояние.
По себе си съдя. Промяната при мен е очевидна.
Всеки с болна щитовидна знае какво имам предвид.
А след преминаване на НВ, станах някак си по-спокойна, уравновесена.

Общи условия

Активация на акаунт