Какво да чета? :)

  • 2 142
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 1 988
В момента чета "Образована" от Тара Уестоувър и затова ти я препоръчвам.  Не се изненадвам, че попаднах в интернет на следното :
"....Днес реших да споделя с Вас 10 цитата от биографичната книга на Тара Уестоувър. „Образована“ (изд. Enthusiast) печели читателската награда на Goodreads за мемоари и биографии през 2018 г. и е сред книгите, които и Мишел Обама, и Бил Гейтс препоръчват за задължително четене." /https://azcheta.com/10-tsitata-ot-obrazovana-na-tara-uestouvar/ /
и още https://bgstoryteller.co/2021/01/07/%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0% … %B7%D0%B4-%D0%B5/
Каквото и да решиш да четеш, винаги ще е от полза. Успех в смислената цел!

# 16
  • Мнения: 3
Благодаря на всички за препоръките! Преди малко свърших с първата част на "тъмна дарба". Хареса ми! Даже бих казал, че четенето май е по-интересно от гледането на филми, незнам обаче дали ми се струва така защото е нещо ново за мен... времето ще покаже :Д  Сега мисля да продължа с поетите. От нещата написани от Лорд Сняг, Вапцаров най-много ме "грабна" :Д  Между другото намерих подобен сайт на rulit.me, казва се pdfdrive.com, само че там почти всичко е на ангилйски.

А, и да попитам - според вас ппц след колко прочетени книги се вижда положителна разлика в изказа? :Д Вероятно е доста относително, но все пак :Д :Д

Последна редакция: чт, 10 юни 2021, 20:18 от b.21

# 17
  • Мнения: 18 376
Трудно е да се каже точно количество. Това е  нещо, което сам ще усетш с времето. На някои не им стигат и хиляди книги, други прочитат 50-60 книги и вече има значително подобрение на общата култура. Като цяло - доста четене си трябва,  колкото повече толкова по-добре. Съветвам те, да не си слагаш норматив или да не бързаш, карай полека, и постепенно ще намериш себе си.

Щом ти харесва Вапцаров явно харесваш изящната простота на езика - не го казвам в лош смисъл. Ако искаш прочети и Стайнбек, (улица Консервна) при него повечето изречения са кратички., стилът е телеграфен. В подобен стил са писани Глад на Алма Катсу и Ужас на Дан Симънс. Но при тях в сюжета има твърде много мистерия, малко фантастичен елемент има, и не малко психария, може да не ти допаднат? За едни експедиции които откриват странни същества.


на рулит си има книги, които са само на български. Да не говорим, че всяка трета книга е превеждана и на български https://www.rulit.me/books/bg/1/date

Впрочем не е без значение какви думи търсиш, някои думи са ефектен жаргон, други  са красиви, но са поетични, трети са диалект, четвърти книжовен език и т.н.
ето малко от жаргона, но тези думи не обогатяват книжовния език.
Скрит текст:

 А не гепиш ли парцалки, не тарашиш ли за дрънкулки, не свиваш ли джунджурийки, не тафиш ли джаджи и не щипкаш ли мангизки?

Челото на Ноби се набръчка от недоумение.

— Че к’во означава да свивам джунджурийки?

Ваймс наподоби изражението му. Уличният жаргон се бе променил сериозно за трийсетина години.

— Ами кражби на дреболийки… на малки предмети. Не е ли така?

— А, не, господине. Това е „да шариш с ръчичка“ — отпусна се Ноби. — Е, не се оправяте зле за човек, дето е дошъл наскоро. Какво е „ангелско масло“?

Паметта показа съответното картонче.

— Подкуп.

— А „готин пич“?

— Може да е старшият просяк, може и да е просто хубав мъж.

— Браво на вас. Хващам се обаче на бас, че не знаете какво е „да палнеш фитилчето“?

И отново споменът изплува от прашно кътче.

Такива неща се загнездват в паметта.

— Олеле, и това ли го знаеш? Срамота е, толкова си малък. Казва се, когато искаш да продадеш скапан кон, но гледаш да го изкараш по-пъргав пред будалите, затова вземаш току-що обелена люта чушка, вдигаш опашката на коня и пъхаш чушката…

— Егати… — изведнъж се настрои почтително Ноби. — Всички разправят, че страшно бързо схващате, пък то си било вярно. Все едно сте роден тук.

Нощна стража- Тери Пратчет.

В "Клетниците" на Виктор Юго човека може да се образува за различният език, които използват различните класи - уличен гамен като Гаврош говори по един начин, а обеднял аристократ като Мариус - по друг.

"Фантета" или "жандарми"  са съответно френски и италиански жаргон за полицаи, използван предимно от хора от ъндерграуда. Първата дума вече почти не се използва.

иначе мога с чисто сърце да ти препоръчам Чудомир. Той по невероятен начин използва живия език, в които има и диалекти, и го използва по невероятен начин, с ирония.
Също така Радичков е интересен.

Не знам доколко фентъзито е добро като основа, за натрупване на език. аз бих ти препоръчал по -класически книги.  Ако щеш хвани дори "Оцела", нищо че е индиански роман.
от полза ще ти е и да отвориш синонимния речник. https://slovored.com/synonymous/


впрочем ето нещо над което да помислиш - Иван Богоров в желанието да не използваме  турската дума кибрит е измислил.... драсни - пали - клечица. ЯВно не се е сетила за огниво. Така от една крайност се отива в друга.

Впрочем моят съвет е винаги, когато можеш да използваш славянски думи вместо чуждици - примерно пиво (руски, чешки, сръбски), вместо  бира (английски)

известни афоризми
Скрит текст:
Победителите не ги съдят! Горко на победените - Марк Лициний Крас
Жребият е хвърлен! Рубикон е преминат ! -  Юлий Цезар
За войната са нужни три неща - пари, пари, пари - Наполеон Бонапарт
Най много се лъже - на война, преди избори и след лов - ОТо фон Бисмарк

Последна редакция: чт, 10 юни 2021, 22:19 от Лорд Сняг

# 18
  • Мнения: 1 613
Доста добър изказ като за човек без самочувствие, бих казала! И незначителни грешки - предимно грешно поставени запетаи. Хора с претенции, включително журналисти, пишат по-зле.
Моят съвет е да четеш съвременни автори и нови книги - по-интересно ще ти е, а и ще можеш да си упражняваш стила в някоя група за обсъждане. Не е нужно да купуваш всичко, изкарай си карта за библиотеката и поискай съвет от книжарите.

Общи условия

Активация на акаунт