161 нови Американки празнуват 4ти юли - Добре дошла, Лъки!

  • 39 031
  • 737
  •   1
Отговори
# 705
  • Бостън
  • Мнения: 13 597
При всички положения съвети от хора минали по този път сравнително неотдавна ще съм им много (по-) полезни. Като се замисля аз не помня почти никакви детайли, например как съм трансферирала пари. Но много добре помня шока си, когато ми отказаха да ми открият банкова сметка в евро в Bank Of America и че електронното им банкиране ми се видя много по-допотопно от това с което бях свикнала в София. Странно, какви спомени остават!

... но е добре да се знае, че евентуално благинките могат да бъдат спънка за гражданството.
Това е хубав въпрос за имиграционен адвокат.

Боли ме глава, още не съм се пренастроила след минаването към лятното и нищо не ми спори днес. Но поне има шанс да изпишем темата за по-малко от година :roll_eyes:

PS А мястото за "емигрантска мъдрост" от ония години беше All.bg и подфорум Емиграция в Америка.

Последна редакция: вт, 15 мар 2022, 20:06 от Agent Provocateur

# 706
  • София
  • Мнения: 16 208
Хахаха, и сега е по-допотопно.

# 707
  • Мнения: X
Аз помня детайли, но не мисля, ще биха били полезни - минаха повече от 20 години, аз бях сама, без деца, тепърва започвах университет, "морето беше до колене" 🤣

# 708
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 126
При нас са само 6 години и малко, но пък вече и гражданство взехме миналата година. Помня всичко все още(за добро или зло). Simple Smile

# 709
  • Мнения: 571
И аз помня повечето детайли, но ние дойдохме с работна виза (две деца малкото на 8 месеца), което много променя нещата. Но и във Вегас и в Сиатъл, българи ни помогнаха страшно много. Ние дойдохме с пари за една кола. Simple Smile))
 Истина е, че нещата много се промениха след Ковид.

# 710
  • Мнения: 8

Момичетата, които са в Далас - кои са подходящите райони за Милки и семейство? Къде не бива да се ходи? Има ли събърби, от които е най-лесно придвижването? Има ли райони с градски транспорт? Да се ориентира момичето по-лесно, като търси онлайн квартири.


Според мен Arlington, по-старите части около North Richland Hills, южните райони на Далас и Fort Worth, или по краищата на метроплекса като Wiley, Forney. Зависи какво намерят и на каква цена. Тези райони са по-евтини, по-стари, по-отдалечени или с повече малцинства. С бюджета им просто няма как да стане за добър район. Което не значи, че съответните места са опасни. DFW не е Чикаго, нито LA. Няма да те застрелят на улицата дори и в гетото да се разхождаш, гледаш си работата и не говориш с непознати.

Ако живеят в Arlington ще са в центъра на метроплекса, може и да се намери нещо около 1000 там. Публичен транспорт няма. А където има не препоръчвам да се ползва.

# 711
  • Мнения: 475
Абе трябва си подкрепа и насока за начинаещите и това е! Пресни не пресни и двете сработват.
Българите се услушват ако чуят сънародник. Супермаркети, летище или където и да е. От приятели украинци сме получавали ИСТИНСКА подкрепа и помощ.

# 712
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 126
И аз вече се услушвам, не съм вече така приятелски настроена към нашенци. Преди се чудех защо, но и аз дойдох на същото и сега го разбирам. Бих се ангажирала само с  приятели и роднини.

# 713
  • Мнения: 44
Момичета, много съм благодарна, че отделяте от времето си и сте отворени за въпроси!
Може би трябваше да спомена "бюджета" ни, който е $10000 всичко на всичко. Оказа се, че за моята специалност поне няма да стане без допълнителни курсове и internships, така че аз специално ще търся нещо неквалифицирано на първо време. В този ред на мисли - има ли от вас такива, които са записали да учат за бакалавър и рентабилно ли е и постижимо при положение, че ще се работи и гледа дете едновременно? Рано е да се измисля такъв план, защото още не сме се ориентирали, но аз съм доста притеснена дали ще можем да осигурим на сина ни добър живот и образование впоследствие. Университетите са страшно скъпи, но пък има хора, които успяват да запишат, без да имат изначален доход, та исках да питам има ли сред вас някоя, която е минала по този път?

# 714
  • Мнения: 475
Тук университетите са с безлихвен кредит и бедни семейства имат деца учещи в Харвард, Принстън и т.н. Не е непосилно и задължително да си милионер. Не се притеснявай за това, има време. Сега мисли за квартира и работа от общ характер. Не е страшно и ще се справите. Бързо ще се ориентирате. 👍

# 715
  • Мнения: 2 988
Студентските кредити не са безлихвени.
Милки, в такава ситуация силно препоръчвам, докато детето е малко, да изчакаш с ученето. Цените на детските градини тук са шокиращи. Имах периоди, когато цялата ми заплата отиваше за градина и детегледачка. Един неработещ родител, докато детето стане на пет и тръгне на училище, е много типична ситуация тук. Ако ще учиш и ще изпращаш детето на детска градина, това означава да покриваш градината с част от студентските си заеми, с което ще влезеш в доста голям дълг в самото начало.

Ако ти също можеш да намериш неквалифицирана и достатъчно добре заплатена работа, за да покрива градина или детегледачка, и да остава нещо след това, бих те посъветвала да поработиш вместо да учиш, докато детето тръгне в предучилищна и тези разходи намалеят.

Относно ученето, няколко важни момента:
- В момента тук върви много, много силна тенденция на обезценяване на университетските дипломи и на увеличен интерес към кратки курсове - сертификати, mini-credentials и така нататък. Те са значително по-евтини. За човек, вече завършил образование, могат да са достатъчни. Аз съм университетски преподавател. В момента колегите ми, които напускат университета и се преквалифицират, не записват ново образование, записват тримесечен сертификат на Coursera.

- В държавните си университети по местоживеене ще плащаш по ценоразписа за резиденти на щата - обикновено значително по-евтино, отколкото за идващите от друг щат. За да използваш тези цени, обаче, трябва да си живял в съответния щат поне една година, преди да се запишеш в университета.

- Отнема време да се ориентираш кои университети са уважавани в твоята област. За почти всички професионални степени е важно да имаш диплома от университет с добра репутация, не от Харвард.

- Най-лесният и евтин начин да започнеш с университетско обучение е местният ти Community college. Предимствата му пред университета са, че е в пъти по-евтин, но всеки курс, завършен в колежа, обикновено автоматично се признава от всички университети в щатската ти система. Така можеш да завършиш на практика първите две години от университетското образование на една трета от цената в университета. Къмюнити колежите приемат всеки, завършил средно образование (вземи си преведена диплома, ще ти трябва тя, а не дипломата за висше), без нормалните сложни апликейшъни, препоръчителни писма и така нататък процедури в университета, които са сложни за новопристигнал. Освен това къмюнити колежите са направено основно за работещи хора. Болшинството курсове са онлайн, вечер, в почивните дни и така нататък, което ти дава много опции да се комбинирате с мъжа ти и да не се налага да плащате за детегледач.

# 716
  • Мнения: 1 848
За дипломите освен превда, ако ще продължаваш да учиш трябва да се приравнят към тукашните, системата е А/b/s/c/f =6.5.4.3.2   оценки.Има фирми такива, аз моята средна+бакалавър =560 долара някъде за 14 дена. Иначе само с превод нестава, ако искаш да си трансферираш оценки на нещо си т.е да ти ги признаят.
Има доста онлайн курсове, може нещо да запишеш и сега преди да сте тръгнали да избуташ и да имаш сертификат от САЩ.Мисля, че ще помогне за намиране на работа, само трябва да се съобразяваш с часовата ни разлика, но ще се справиш.

# 717
  • Мнения: 709
Подкрепям мнението за местен комюнити колидж, а не “Харвард”. Студентски заем може да вкара човек в един много голям филм.
Мои познати си изкараха повечето си кредити в комюнити колидж и после ги прехвърлиха в университети - не помня точно колко кредита можеха да бъдат прехвърлени.
ФАФСА е федерална програма, която дава сколаршип на студенти с ниски доходи (сумата, която отпускат не е никак малка), но не помня дали е само за ситизени. Може да си проверите.

Нискоквалифицираната работа е хубава в началото и докато детето е малко, само внимавай, защото има хора се подлъгват по по-голяма отпуска и кеш и се оставят по течението.
Което не е задължително да е лошо, разбира се, във Флорида, например, във веригата магазини “Пъбликс”, ако си съвестен и надежден, след няколко години се докопваш до мениджърска позиция и ставаш акционер и съответно можеш да се пенсионираш доволно богат. Някакво образование е плюс, не е нужно да се завършва нищо “уау”, и е добър ход за по-млади хора, които нямат кой знае какви амбиции и не им се бичи в някой “престижен” кюбикъл.

Аз също емигрирах много отдавна, не че не помня какво е било, но явно е било различно, защото като гледам какви цифри се спрягат и ми призлява. Кой емигрант ги има в джоба такива суми? Преди 20+ години никой ги нямаше.
Ние дойдохме с точно $1100. Спяли сме на матраци на земята, мебели имахме подарени, телевизор намерихме оставен пред една къща. Удариш го отгоре и тръгне, картината му се събираше в центъра на екрана след няколко часа, и евентуално трябваше пак да се удря отгоре отвреме навреме. Хващаше един-два канала с вилица забита в антената му отзад. И на надуваем дюшек съм спала, оцеляла съм.
С времето всичко се изхвърля и се подменя с ново и хубаво.

Моят съвет е да не си харчите парите за легла, нови маси и телевизори. По-добре си вземете по-надеждна кола, която да не се разпадне след месец, а също и да се подсигурите за наема.
В маркетплейс във Фейсбук в обявите в района, който си харесате, ще намерите втора употреба евтини мебели и телевизори.
Walmart има евтини матраци, чаршафи и хавлии. IKEA - посуда. Не ви трябва много в началото. Аз съм член във фейсбук групата на нашето сити и почти всеки ден виждам постове, как някой предлага безплатна мебел. И ние сме го правили, когато нещо не ни е трябвало.Там може да си намерите и всякаква друга информация, хората непрекъснато питат и предлагат.

Знам, че не за това питаше, но реших да споделя, защото ми е ясно, че не всеки може да тръгне с два куфара суха пара и веднага да иде на пазар.

Последна редакция: ср, 16 мар 2022, 01:56 от Aerin

# 718
  • Мнения: 571
Има и много ФБ групи за безплатни вещи.
В нашия район се казват Buy Nothing и можеш да попиташ за всичко което ти е нужно. Мебели, посуда, техника...почти каквото ти хрумне.

# 719
  • Мнения: 2 988
За дипломите освен превда, ако ще продължаваш да учиш трябва да се приравнят към тукашните,

Това не е задължително. Преди да давате пари за приравняване, проверете директно с учебното заведение дали е необходимо. Практически всички големи университетски системи си имат собствени хора, които се занимават с приравняването и изобщо не е нужно да давате грешни пари за това. Аз съм кандидатствала с българска диплома за средно образование (която си преведох сама) и за висше (с официален превод) в три различни щата и никой не ми е искал приравняване никъде.

Общи условия

Активация на акаунт