Нашите орхидеи – тема 37

  • 23 986
  • 763
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 6 380
Съжалявам re_ge, но не съм съгласна(въпреки че не съм толкова опитна като теб)
Има и дребни парченца, но е никакъв случай не изпада от саксиите.. повече от 2/3 е кори.

Копирам описанието
“Субстратът СЕРАМИС e перфектен за пресаждане на орхидеи. Представлява специална комбинация от по-големи глинести гранули и висококачествени борови кори. Структурата осигурява оптимална вентилация и воден баланс на чувствителните орхидеени корени. Чрез този продукт се предотвратява преовлажняването и кореновото гниене. “
И случайна снимка

Последна редакция: чт, 03 мар 2022, 20:43 от second

# 721
  • София
  • Мнения: 3 933
И двете сте прави - Серамис е търговска марка /не знам коя е фирмата/, която предлага различни продукти: Глинени гранули /керамзит/, субстрат за кактуси и сукуленти, субстрат за орхидеи /керамзит и кори/, други субстрати, както и измервателни уреди.

# 722
  • Мнения: 6 380
Затова написах “субстрат” - под това име се продава това нещо, което показвам- смес за орхидеи.

# 723
  • София
  • Мнения: 3 933
Да, но гранулите може и се ползват като самостоятелен субстрат, особено в затворени системи.
Неоправдано скъпо излизат според мен. От готовия микс /гранули и кори/ 2,5 литра са 9 лева. Пакет прилични кори от Лидл - 2 литра са 2,50 лв, от насипните кори на Орхиата - 2 литра са около 4-4,50 лв., от холандските - 1 литър е левче.

# 724
  • Мнения: 5 474
Този серамис с керамичен гранулат е подходящ за усърдни поливачи Grinning едър е и просъхва бързо.
Аз напоследък забърквам по-сбит субстрат, защото ми станаха много саксиите и ме мързи да ги поливам.
Имам един пакет камъчета, субстрат за орхидеи за самополивните саксии лечуза. Добавям го за минерална съставка към корите като си забърквам субстрат. Не помня от колко години го ползвам вече, но не съм изхабила и една четвърт от него. Струваше горе-долу колкото един пакет готов субстрат серамис.

# 725
  • Мнения: 6 380
Откакто “предобрих” една солидна група орхи с друг, не ми е скъп тоя😇
Поливам, не се оплаквам. Действително съхне бързо, но съм сигурна че наистина е сухо! Не се чудя вътре дали не е каша..
Но да-както е актуално да се казва сега - всеки сам си преценя😀

# 726
  • София
  • Мнения: 3 933
Да, затова казах, че и двете сте прави. При мен с въздушна влажност от 30-40% гледам всичко в ЗС, в кори, с дренаж от камъни. Колкото по-влагозадържащ е субстрата, толкова по-добре. По морето, подобно “гледане”, ще докара плесен, гъби и всякакво гниене. Всеки трябва да пробва различни субстрати и методи, за да намери своя, ако класическият метод не дава добри резултати.

# 727
  • Мнения: 13 873
Секънд, трябва да се извиня тогава. Аз имам серамис купуван от орхидеи.бг преди 5-6 години, тогава купих пакет май бяха 5-6- 7  кг. Тогава имаше само един серамис и той беше като гранули керамични. Друго нещо серамис нямаше. Дори от тогава на дама собственичка  на орхидеи. Бг в групата ни Нашите орхидеи  й казваме Мара Срамиса. Тя се беше отделила от обелската борса тогава в самостоятелен магазин ( някъде 2015) и беше единствен официален вносител на серамис. Само орхидеи. Бг предлагаха серамис.
Корите тогава, в орхидеи бг, ги продаваха само на кг. в прозрачни торбички, различна фракция . За пръв път чувам че има субстрат серамис. Извинявам се за незнанието и остарелите знания.
Аз серамис го използвам за кактуси. Не се получи моето за орхидеи. Много се праши, троши, освен това се оказа че не се комбинират серамис със сфагнум. Така че за орхидеи сфагнум, а за кактусите серамис.

Само да вметна - ако печете кори независимо дали във фурна или в микровълнова, то корите трябва да са влажни. Иначе ще се подпалите /аз се разминах само с пушек/.
Райче, трябва да се уцели точното времезапечене, иначе се подпалват. Става на въглени, пушат и могат да докарат пожар. Аз вече усещам кога да се обсушили достатъчно, но няма точната рецепта. Примерно знам че в чиния голяма плоска, но от стария порцелан а не аркопал, разслани на среден слой се пекат 5 минути в микровълнова.

Последна редакция: чт, 03 мар 2022, 22:16 от _re_ge

# 728
  • София
  • Мнения: 3 933
Всеки си изработва техника. Като ги пека във фурна, ги пускам на 120 градуса за час и половина. Използавм стъклена тава с диаметър 35 см и 6 см. Сипвам кори до ръба, навлажнявам, слаган хартия за печене, пека и ги оставям после вътре да си стинат.
В микровълновата ги пускам за 3 минути, като ги слагам направо в съда, който ще ползвам, сипвам един пръст вода на дъното. Слагам отгоре хартия, за да предпазя капака от смолите, които се вдигат с парата. Понякога слагам и дренажа, ако не е стоял в белина преди това.
От всичко изписано, най-важно е да се обезопасите срещу пожар и все пак да не се налага после да миете фурната/микровълновата с часове от смолата.

# 729
  • Мнения: 18 542
Моите кори ги пекох без да са мокри, в газова фурна, в стъклена тава. Не съм имала запалване, но да, трябва да се внимава. Да и аз пека големи парчета, наредени едно до друго, без да се захлупват едно-друго.

# 730
  • София
  • Мнения: 771
Аз корите ги изсипвам в пластмасов съд, наливам два см вода на дъното и мятам в микровълновата. Въртя ги два пъти по 5 минути, като разбърквам хубаво между двата пъти. Не съм имала гафове, за разлика от опитите с фурната.

# 731
  • Мнения: 5 474
Много интересна дискусия. А правите ли нещо с керамзита преди употреба?
Някъде бях прочела да се накисне във вода, за да се премахнат не знам си какви вредни газове, които били капсулирани в него. Пробвах веднъж - ами как да го накисна, като той си плува отгоре? И след няколко дни "накисване" продължаваше да плува, изобщо не пое вода, и се отказах. Сега само го изплаквам под течаща вода от прахоляка, и то не винаги Blush

# 732
  • София
  • Мнения: 3 933
Не ползвам керамзит. Купих един пакет преди време, но не ми допадна. Слагам речни камъчета около 1-3 см за дренаж в зависимост дали садя мини или стандарт. Задължително камъните или ги слагам да киснат в белина, или ги сварявам. За керамзита знам, че се промива с вода, за да се махне производствения прах, но толкова отдавна не съм ползвала, че вече не съм сигурна, кое само съм чела и кое съм прилагала.

# 733
  • Мнения: 13 873
Много интересна дискусия. А правите ли нещо с керамзита преди употреба?
Някъде бях прочела да се накисне във вода, за да се премахнат не знам си какви вредни газове, които били капсулирани в него. Пробвах веднъж - ами как да го накисна, като той си плува отгоре? И след няколко дни "накисване" продължаваше да плува, изобщо не пое вода, и се отказах. Сега само го изплаквам под течаща вода от прахоляка, и то не винаги Blush
Ода
В похидропонния ни раздел на библиотеката има описано какво да се прави, мие се, късне се. Ще го копирам утре. Аз затова се отказах да ползвам керамзита. Много играчка.

# 734
  • Мнения: 5 474
Аз ползвам керамзита само за дренаж и за подложка под саксията, когато кашпата е по-дълбока. Недостатък е, че корените се промушват отдолу и залепват много здраво към него. Все пак го предпочитам в големите стъклени вази, защото е по-лек от камъчетата. Веднъж една ваза от тънко стъкло ми се счупи в ръцете, докато я миех, и оттогава внимавам повече.

Рени, аз този раздел изобщо не успявам да го отворя, от много отдавна вече. Може да е от моето устройство, защото библиотеката много бавно зарежда при мен, а преди със стария таблет не си спомням да е било така.

Общи условия

Активация на акаунт