Живот извън България 🏝️

  • 9 197
  • 103
  •   1
Отговори
# 75
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Пропускате важното. Да не мислите, че в Германия всички паркират както трябва или, че вело алеи не влизат в подлези, или че всички спират на зебра, или че всички лекари са пенкелери, че не се чака с месеци за специалиаст, месеци !!! мога до безкрай д продължа?! ами не - и нагоре се оглеждам като пресичам, независимо с кола или пеша. Пак казвам: пропускате важното.

Не. Убедени сме, че не всички паркират както трябва в Германия или няма случаи с отнето предимство или катастрофи. Но сме сигурни, че вероятността тия които го правят в Германия, да си получат и платят глобата е почти 100 процентова. Това е тънката разлика
Не знам колко се чака за преглед или посещение при специалист в Германия, признавам. Обаче съм сигурен, че чисто статистически, средната продължителност на живота в Германия е по-голяма от нашата. Не знам, как го постигат.

Последна редакция: чт, 24 фев 2022, 17:30 от SeaHorse

# 76
  • Мнения: 1 281
Изобщо не оспорвам начина по който се чувствате, дано някъде сте намерили дом. Не схванахте, ама нищо де, здраве да е

Edit: И вие колко дълго ще живеете там, където живеете, извън кочината, знаете ли? Щото средната възраст може да е 90 години, ама вие ще доживеете ли 53, примерно?! Подобни сравнения са нон сенс, важно е как се чувства човек, как не се чувства говори много за него и аз далеч не съм най-върлия патриот

Последна редакция: пт, 25 фев 2022, 00:08 от GlowFlow

# 77
  • France
  • Мнения: 12 935
Ох, не мога да повярвам, че се пускат 3Д картинки. Малко по-сериозно, моля.
Жилищната сграда с басейна е оцвъкана с климатици. Луксозното строителство предполага обща климатична инсталация с отводи на покрива. Не е само до косенето и поливането на ливадката. Тук и в гетата го правят. Ако пуснеш и вътрешни снимки, сигурно и там ще намеря кусури. Ето това ме дразни най-много - аматьоризма и "мижи да те лъжем". В подобна частна клиника са си оставили ръцете оперирайки майка ми. Сега се бори всекидневно за да не остане инвалид. Но ако теб те впечатлява новата мазилка - добре.

Имала съм колеги, които са ме питали дали да ходят в България за туризъм. Казвам им истината - аз не ходя, защото е скъпо и презастроено. Последно съм ходила на черноморието с колеги от университета през 2006. Оттогава не съм стъпвала. И те също. На ски ходих за последно (не помня добре) 2009-2011. Италианските Алпи са по-евтини и по-приятни. Става само за планински и селски туризъм, но предупреждавам, че се кара безобразно и трябва да внимават. Не виждам защо да лъжа или украсявам истината. Ако беше по-хубаво в България щях да съм там, а не тук.

# 78
  • Мнения: 7 388
Дори по- тъжно ми става от хубавите картинки. Понеже съм на два часа път със самолета и често се връщам, добре знам, че е заблуда. Филомена го е написала толкова добре, че няма какво да добавя.

# 79
  • Мнения: X
Живея навън от 1999 година с малка пауза от две години и половина завръщане в България.
Всеки път когато гледам документални серии за България, Индия, Китай, Арабските Емирства, Корея или Япония, всеки ден се благодаря, че съм се родила в тази малка, китна и цивилизована страна, а не там някъде.
Да си жена е много трудно извън Европа, САЩ, Канада, Австралия и т.н.

Не си плюя по страната, позволявам си да кажа критика пред мм, семейството ми и във форума.

# 80
  • Мнения: 3 021
Не е нужно едно място да е кочина, за да не желаеш да живееш там.  Нещата са доста по-прости: бедните хора имат много по-добър стандарт на живот в чужбина, където не е вероятно да гладуват дори и ако са занаятчии, продавачи или почистват къщи. В България по-слабо образованите нямат приличен стандарт на живот, затова бягат. Що се отнася до по-добре образованите, способните, с говорими езици, те много често навън имат възможност за кариера, пари и развитие, които в България би било по-трудно да получат. Добавете към това лошото образование, здравеопазване и инфраструктура , десетилетията ограбване на държавата, кадруване на некадърници, връзкарство и ще ви стане ясно защо много хора не желаят да живеят в България, че и дори защо някои я наричат кочина.

# 81
  • Мнения: 1 747
Като емигрант от 23г., абсолютно не разбирам как някой може да нарече родината си кочина. Към майка си или баща си така ли бихте се обърнали? И на мен много неща в България не ми харесват и затова и емигрирах.

В чужбина обаче, имигрантите обикновено стават по-толеранти, виждат алтернатива на грубостта и черногледството в общуването и колко лошо такава нагласа действа на околните. Защо тогава с такова отвръщение говорите за родината си? Аз познавам хора от десетки страни и никога не съм чула някой да говори по такъв  начин за родната си страна. Наистина ми е чудно.

# 82
  • Мнения: 920
В чужбина обаче, имигрантите обикновено стават по-толеранти, виждат алтернатива на грубостта и черногледството в общуването и колко лошо такава нагласа действа на околните.
Това обаче само в чужбината и само спрямо чужденците. И то просто защото са задължени да се съобразяват с порядките там и защото знаят какви биха били последствията ако не го правят. Това обаче, спрямо сънародници, живеещи в родината - го няма. Така, че - самохвалството не е достатъчно, след като изобщо не е подкрепено с факти.

# 83
  • Мнения: 1 747
За мен лично, българското черногледство е една от отрицателните черти на нашия народ. Не е необходимо да говорим само за лошите неща. Особено това се отнася за тези, които са живели в чужбина, защото истинската промяна става на личностно ниво.  Ако сте видяли по-добро между личностно отношение, без ненужни обиди, защо не го приложите в български контекст? В крайна сметка, ако всички се фокусираха на доброто, по-лесно и в България би се живяло. И може би тези, които имат опит от други общества трябва до дадат добър пример вместо да се оплакват. Досега не съм била в държава, в която всичко да ми допада ( Европа, САЩ или Канада поне). В България има много хубави неща, включително мнозинството от хората и предпочитам да мисля за нея в тази светлина.

# 84
  • Мнения: 4 803
Не бих казала, че в България е кочина, просто защото тази дума не ми е в речника. Радвам се когато се приберем във ваканция, но се и радвам, че сме само за един месец и не ни се налага да се сблъскваме с някакви странни взаимоотношения, които дори на сина ми му правят лошо впечатление. От типа ‘ти познаваш ли келнера и ако не го познаваш, той защо ти говори на ‘ти’ или ‘ооо, не искам да ходя за паспорт, госпожата на гишето пак ще ми крещи заради снимката’

Иначе за България само най-хубавото говорим, показваме снимки на природа и забележителности, черпим с всякакви вкусотии. Но ние си знаем какво е.

Вероника, супер снимки. Кажи сега колко хора живеят в такива сгради?! Басейна можем да го спестим. За българското здравеопазване не ми се говори. С него имахме пряк досег, когато синът ми беше на осем месеца и за първи път се прибрахме в България с него. Изкарахме една седмица в частна софийска болница, в която се озовахме по вина на една българска лекарка. Няма да се обяснявам - само ще кажа, че всекидневно някой трябваше да носи храна за мен и бебето и памперси, сестрите ми се развикаха, че не са майстори, след като на бебешкото легло падна бариерата и аз не успях да я сложа сама, а санитарката ми оставяше метлата и чисти чаршафи аз да чистя стаята и да ги сменя. В съседната стая имаше бебе от дом, по което само крещяха - да яде по-бързо, да не плаче, да не се напикава,.. Ставаше въпрос за бебе на годинка, а се отнасяха с него като с парцал. А когато тукашната педиатърка видя с какво са лекували детето, облещи очи и каза, че това е абсурд.

# 85
  • Мнения: 4 803
Добре де, преносното значение на думата ‘кочина’. Вчера по български език детето писа домашно за пряко и преносно значение на думите. В учебника са дали много странни примери, от които то нищо не разбра. ‘Кочина’ обаче е много подходяща.

Не мога да нарека България ‘кочина’. Каквото и да е там, на мен винаги ще ми бъде мило. Не си затварям очите за неприятните неща, но гледам да се концентрирам върху хубавото. Както писах, прибираме се през ваканцията. Нямам намерения да се тровя почивката и гледам да пропускам неприятните моменти.

# 86
  • Мнения: 1 747
Въпреки, че лично не говоря испански, мъжът ми е испанец и знам че на испански кочина има подобно значение, и се използва в по-мека форма - т.е. нещо мръсно. Беше ми интересно, че има дума с подобно значение и в двата, несродни езика. А може би и затова не ми хареса асоциацията.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 398
Може нещо да съм изпуснала, да е настъпила промяна. Но до колкото ми е известно този сай е български, управляван от българи и със сигурност създаден около 2002 година от българи.

Та ако подобни думи като "кочина" се използват за България и българското от българи живеещи в чужбина.......... какво правят тук!?
Със сигурност има немски, канадски и т. н. аналози на този или подобни сайтове.
Където трябва да е по подредено и в случая словесно по-чисто....

# 88
  • Мнения: 9 201
Не се ядосвайте много-много. Беше пусната на платените тролове "опорната точка" да охулват,оклеветяват и омърсяват България през последните тридесет години. Никой нормален българин не приема родината си като кочина...

Последна редакция: сб, 26 фев 2022, 19:07 от deaf

# 89
  • France
  • Мнения: 12 935
Има две причини да ползвам този форум:
1) във френския му вариант няма толкова много мнения в минута. Тук буквално разговаряш в реално време.
2) там нещата са много едюлкорирани, възпитани и нежни. Тук има "файт".

Не знам защо се хващате за термина "кочина"? В България има много по-дълбоки и сериозни проблеми от незаконните сметища, натрошените тротоари и интересните екстериорни решения в панелните квартали.

Общи условия

Активация на акаунт